Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 24-11-08, 12:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή δύναμη και σε 'σενα Νόρα!!
καλή δύναμη παιδιά...
Σε όσους ζήσαμε αυτές τις στιγμές, σας καταλαβαίνουμε απόλυτα. Θέλει πολύ δύναμη κυρίως από εσάς, για να νικήσετε και σας το ευχόμαστε αυτό, ολόψυχα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 03-12-08, 21:06
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Γειά σας φίλοι μου. Εύχομαι να είστε όλοι καλά εσείς και οι δικοί σας. Για μας έφτασε η ώρα της ξακουστής αυτόλογης μεταμόσχευσης. Αύριο φεύγει ο μπαμπάς μου για Αθήνα. Τη Παρασκευή θα γίνει η εισαγωγή του στο Λαϊκό. Δε ξέρω τι να περιμένω. Ελπίζω όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 03-12-08, 21:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο φεύγει ο μπαμπάς μου για Αθήνα. Τη Παρασκευή θα γίνει η εισαγωγή του στο Λαϊκό. Δε ξέρω τι να περιμένω. Ελπίζω όμως...
Να περιμένεις το καλύτερο. Καλή επιτυχία και όλα να πάνε κατ ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 03-12-08, 22:12
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας φίλοι μου. Εύχομαι να είστε όλοι καλά εσείς και οι δικοί σας. Για μας έφτασε η ώρα της ξακουστής αυτόλογης μεταμόσχευσης. Αύριο φεύγει ο μπαμπάς μου για Αθήνα. Τη Παρασκευή θα γίνει η εισαγωγή του στο Λαϊκό. Δε ξέρω τι να περιμένω. Ελπίζω όμως...
Καλή δύναμη σε όλους σας και καλή επιτυχία στην επέμβαση. Με αισιοδοξία για να δίνετε δύναμη και στον πατέρα σας.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 05-12-08, 13:39
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Απ' ότι μας είπανε τώρα θα πάει για να του πάρουνε κύτταρα και μετά από αρκετό καιρό εάν κριθούν κατάλληλα για αναπαραγωγή θα τον καλέσουν για την μεταμόσχευση. Αυτά! Ευχαριστούμε christi.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 05-12-08, 13:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Από ένα νέο φίλο έλαβα ένα μήνυμα που σας το μεταφέρω.

Τέλος του Γενάρη το 2004 (δίσεκτο) διαγνώστηκε στη σύζυγό μου Πολλαπλό Μυέλωμα. Τρεις χημειοθεραπείες, και μια αυτόμολη μεταμόσχευση τον Ιούνιο του ίδιου χρόνου χωρίς νομίζω ιδιαιτέρες παρενέργειες. Ακολούθως για μερικούς μήνες γινόταν συντήρηση με ενέσεις Roferon, ύστερα για τέσσερεις μήνες λαμβάναμε ορρό με Zometa. Ακολούθησε η συντήρηση με 200mg θαλιδομίδης για ένα περίπου χρόνο αλλά λόγω παρενεργειών στους 6 μήνες οι γιατροί το έκαναν 100 mg.

Από τις πρώτες μέρες της εμφάνισης του προβλήματος μας διέλυσε κυριολεκτικά το ψυχολογικό. χωρίς ποτέ να μπορέσει η σύζυγό μου να γίνει ξανά όπως ήταν πριν το πρόβλημα. Με μεγάλη δυσκολία εκτελούσε τα επαγγελματικά της καθήκοντα (εκπαιδευτικός).
Πριν τρείς μήνες (δίσεκτος) ξεκίνησε ένας πόνος πίσω από το στήθος και παρά τις διάφορες αναλύσεις και επισκέψεις σε γιατρούς διάφορων ειδικοτήτων δεν εντοπιζόταν τίποτα. Κατά την 6μηνιαία εξέταση του μυελού το (νομίζω ) εύρημα ήταν 10%... ενώ από ότι γνωρίζω το φυσιολογικό είναι <6. Οι γιατροί το έκριναν σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο πόνος μεγάλωνε και σε πρόσφατη ανάλυση φάνηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Φυσικά θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες των γιατρών. Φαίνεται ότι βρισκόμαστε σε κρίσιμο σημείο. Στο διαδίκτυο διάβασα για νέα φάρμακα (lenalidomide και Thalix) αυτά μπορούν να βοηθήσουν ή… Μια άλλη απορία μου, αφού οι γιατροί για δικούς τους λόγους δεν μου εξηγούν, είναι αν μπορούν να επαναληφθούν οι χημειοθεραπείες και οι αυτόλογη μεταμόσχευση. Αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τέλος το ωμό ερώτημά μου όμως είναι: εξαντλήσαμε τα προσδόκιμα χρόνια ζωής που δίνουν οι μελέτες ή; να ελπίζουμε ... Τι γίνεται στις περιπτώσεις που επανέρχεται το πρόβλημα;

Δεν θέλω να χάσω την Αγαπητή μου σύζυγο.
Θέλω πολλά να ρωτήσω αλλά αργότερα.

--

Έστειλα την ερώτηση σας εδώ, επειδή εγώ δεν είμαι γιατρός. Εύχομαι όμως ολόψυχα όλα να πάνε κατ ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 05-12-08, 23:14
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ένα νέο φίλο έλαβα ένα μήνυμα που σας το μεταφέρω.

Τέλος του Γενάρη το 2004 (δίσεκτο) διαγνώστηκε στη σύζυγό μου Πολλαπλό Μυέλωμα. Τρεις χημειοθεραπείες, και μια αυτόμολη μεταμόσχευση τον Ιούνιο του ίδιου χρόνου χωρίς νομίζω ιδιαιτέρες παρενέργειες. Ακολούθως για μερικούς μήνες γινόταν συντήρηση με ενέσεις Roferon, ύστερα για τέσσερεις μήνες λαμβάναμε ορρό με Zometa. Ακολούθησε η συντήρηση με 200mg θαλιδομίδης για ένα περίπου χρόνο αλλά λόγω παρενεργειών στους 6 μήνες οι γιατροί το έκαναν 100 mg.

Από τις πρώτες μέρες της εμφάνισης του προβλήματος μας διέλυσε κυριολεκτικά το ψυχολογικό. χωρίς ποτέ να μπορέσει η σύζυγό μου να γίνει ξανά όπως ήταν πριν το πρόβλημα. Με μεγάλη δυσκολία εκτελούσε τα επαγγελματικά της καθήκοντα (εκπαιδευτικός).
Πριν τρείς μήνες (δίσεκτος) ξεκίνησε ένας πόνος πίσω από το στήθος και παρά τις διάφορες αναλύσεις και επισκέψεις σε γιατρούς διάφορων ειδικοτήτων δεν εντοπιζόταν τίποτα. Κατά την 6μηνιαία εξέταση του μυελού το (νομίζω ) εύρημα ήταν 10%... ενώ από ότι γνωρίζω το φυσιολογικό είναι <6. Οι γιατροί το έκριναν σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο πόνος μεγάλωνε και σε πρόσφατη ανάλυση φάνηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Φυσικά θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες των γιατρών. Φαίνεται ότι βρισκόμαστε σε κρίσιμο σημείο. Στο διαδίκτυο διάβασα για νέα φάρμακα (lenalidomide και Thalix) αυτά μπορούν να βοηθήσουν ή… Μια άλλη απορία μου, αφού οι γιατροί για δικούς τους λόγους δεν μου εξηγούν, είναι αν μπορούν να επαναληφθούν οι χημειοθεραπείες και οι αυτόλογη μεταμόσχευση. Αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τέλος το ωμό ερώτημά μου όμως είναι: εξαντλήσαμε τα προσδόκιμα χρόνια ζωής που δίνουν οι μελέτες ή; να ελπίζουμε ... Τι γίνεται στις περιπτώσεις που επανέρχεται το πρόβλημα;

Δεν θέλω να χάσω την Αγαπητή μου σύζυγο.
Θέλω πολλά να ρωτήσω αλλά αργότερα.

--

Έστειλα την ερώτηση σας εδώ, επειδή εγώ δεν είμαι γιατρός. Εύχομαι όμως ολόψυχα όλα να πάνε κατ ευχήν.

Το μόνο από τα παραπάνω που μπορώ να απαντήσω με σιγουριά είναι το ωμό του ερώτημα για τα προσδόκιμα χρόνια ζωής που δίνουν οι οι μελέτες. Όλοι οι γιατροί με τους όποίους έχουμε έρθει σε επαφή όλο ατυό το καιρό μας λένε πως οι μελέτες μπορεί να δίνουν ένα χρονικό περιθώριο, αλλά δεν πρέπει αυτό να μας επιρεάζει, γιατί κάποιος μπορεί να ζήσει 2 χρόνια λιγότερο και κάποιος 10 χρόνια περισσότερο από τα προσδόκιμα.

Όσο για τον δικό μου μπαμπά ένα πράγμα έχω να πω. Οι γιατροί και οι νοσοκόμες στο Λαϊκό είναι χάλια. Δε φαντάζεστε πόσο άσχημα μεταχειρίζονται τους ασθενείς. Δε ξέρω μήπως φταίει το φακελάκι!!! Άν είναι αυτό τότε πρέπει να χρυσόσουμε όλο το νοσοκομείο. Τέλος πάντων, ας πάνε καλά τα πράγματα. Μόνο αυτό έχει σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 11-12-08, 14:56
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Ξαναγύρισε Κρήτη ο μπαμπάς μου. Δεν του βρήκαν λέει ζωντανά κύτταρα. Θα ξαναπάει Αθήνα τη Δευτέρα και θα κάτσει στο Λαϊκό για μια εβδομάδα. Θα του παίρνουν συνέχεια δείγματα μέχρι να πετύχουν τα πιο καλά. Περίεργα πράγματα ε? Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει για τη διαδικασία αυτή. Αν ναι θα με χαροποιούσε πολύ να καταλάβω καλύτερα κάποια πράγματα. Σας ευχαριστώ από καρδιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 18-12-08, 13:47
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Δεν πήγανε καλά τα πράγματα. Πήγε στην Αθήνα τη Δευτέρα, του πήρανε δείγμα τη Τρίτη κι εχθές (Τετάρτη) μας είπανε πως δεν ήταν αρκετή η ποσότητα ζωντανών κυττάρων. Σε ένα μήνα μας είπαν πως θα ξαναανέβει για την ίδια διαδικασία. Αυτά ήταν τα νέα μας!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 09-01-09, 21:09
giotis Ο χρήστης giotis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-09 21:12
Δυστυχως ενα πολυ κοντινο μου προσωπο πασχει απο αυτη την ασθενεια,την οποια σημειωτεον την ανακαλυψαμε κατα λαθος.Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι μια πολυ σοβαρη περιπτωση,η καταπολεμηση της οποιας εχει να κανει κατα πολυ με το σταδιο που βρισκεται κατα την διαγνωση της.Δε θελω να επεκταθω στην προσωπικη μου περιπτωση,το μονο που θελω να πω ειναι οτι ειναι απαραιτητο να οπλιστουν με κουραγιο τα κοντινα προσωπα του ασθενους και να μη του μεταδιδουν την αρνητικη τους ψυχολογια.Περα απο το εργο των γιατρων,το σημαντικοτερο βεβαια,η καλη ψυχολογια και η πιστη στο θεο εχουν ιδιαιτερη σημασια για τον ασθενη.Δεν επιλεγουμε εμεις την ασθενεια,αυτη "νοικιαζει" το σωμα μας.Δυστυχως ειμαστε υποχρεωμενοι οι πιο πολυ να αγωνιζομαστε καθημερινα για το οτιδηποτε.Aς ειναι,λοιπον,το πολλαπλο μυελωμα μια ακομα μαχη που οφειλουμε να παλεψουμε με το 100% των αντοχων μας.Ευχαριστω για το χωρο που μου διαθεσατε στη σελιδα σας και σιγουρα ειστε και για μενα ενας συμπαραστατης.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 23-01-09, 22:51
evagelia Ο χρήστης evagelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-09 10:25
Η διαθεσή μου τώρα:
πολλαπλο μυελωμα

καλλησπερα σε ολα τα μελη αυτης της σελιδας.Αρτεμις τα θερμα μου συλληπητηρια για την μητερα σου,και σου ευχομαι να εισαι γερη εσυ κ η οικογενεια σου να την θυμαστε.κι εμενα η μητερα μου πασχει απο πολλαπλο μυελωμα,εμφανιστηκε πρωτη φορα το2001 με μια μορφη ομωσ που δεν την εχουν ξαναδει μεχρι τωρα.η μαμα μου εβγαζε πληγες στα ποδια.εκανε 6 χημειοθεραπειες και συνεχιζει με δεξαμεθαζονη μεχρι και σημερα.και ητανε καλα.ομως τωρα μαλον ξαναεμφανιστηκε και αυτη τη στιγμη ειναι στο θεαγενειο.της εκαναν ολες τις εξετασεις,ξερεις ποιες να μην τις αναφερω και περιμενουμε να μας πουν τι γινεται αυτη τη φορα γιατι τοσα χρονια ηταν σταθερη.ευχομαι να σταθει δυνατη και να το παλεψει οτι και να μας πουν,αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις μιλαει μονο ο θεος.αν μπορεσεις και οπιοσδηποτε μπορει θα θελα να ανταλαξουμε γνωμες.και παλι συληπητιρια.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 26-01-09, 10:47
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Καλή δύναμη σου εύχομαι Ευαγγελία. Έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 27-01-09, 21:27
evagelia Ο χρήστης evagelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-09 10:25
Η διαθεσή μου τώρα:
ΥΠΟΜΟΝΗ

Καλησπερα σε ολους φιλοι μου,χθες πηρα την μαμα μου απ το θεαγενειο.ο γιατρος της ητανε πολυ αισιοδοξος.Μου ειπε οτι ειναι μια μικρη εξελιξη της νοσου που και παλι ομως θα την επαναφερει οπως πρωτα.το μυελογραφημα και οι υπολοιπες εξετασεις(αιμα,ακτινες,ουρ κλπ)μου ειπε οτι βγηκαν καλες.της αλαξε την θεραπεια και της εδωσε θαλιδομιδη(thalix)με δεξαμεθαζονη.πιστευω να φανει δυνατη,και να ανταποκριθει καλα ο οργανισμος και αυτη τη φορα.κουραγιο και υπομονη θελω να ευχηθω σε ολους εσας που καποιο αγαπημενο σας προσωπο υποφερει απο πολλαπλο μυελωμα.οποιος αισθανεται την αναγκη να μου μιλησει η και να με ρωτησει ακομα,εγω θα ειμαι εδω,γιατι η ζωη ειναι γλυκια,και η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 27-01-09, 21:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από evagelia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους φιλοι μου,χθες πηρα την μαμα μου απ το θεαγενειο.ο γιατρος της ητανε πολυ αισιοδοξος.
Να μας έχεις πάντα καλά νέα, όλα να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 31-01-09, 20:49
Dominiki Ο χρήστης Dominiki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-10 21:32
ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ ΜΥΕΛΩΜΑ

Καλησπέρα.Τυχαία είδα αυτή την ιστοσελίδα στην προσπάθειά μου να συλλέξω στοιχεία σχετοικά με το ΠΜ.Η μητέρα μου 62 ετ.από τον Οκτώβριο 2008 διαγνώσθηκε ότι πάσχει από από ΠΜ.Το σοκ ήταν και είναι πάρα πολύ μεγάλο.
Διαγνώσθηκε στο Ιπποκράτειο αλλά ρωτήσαμε και μας συμβουλέψανε να την παρακολουθήσουν στο Θεαγένειο Θεσ/κης.Έκανε θεραπεία με Velcade(4 κύκλους)με πάρα πάρα πολλές παρενέργειες.Περάσε αρκετά από τότε που ξεκίνησε.Έχει χάσει 15 κιλά ,η ψυχολογία της χάλια ,κλάμματ,ι νεύρα ,πολλά προβλήματα με το έντερό της ,και τώρα νοσηλεύεται από χθες γιατί πονούσε πολύ.Οι γιατροί λένε ότι έχουν αντιμετωπίσει την ασθένεια .Πώς να την βοηθήσω?Μας συμβούλεψαν οι γιατροί να την πάμε και σε νευρολόγο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.