Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-10-08, 13:32
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Γεια σε όλους. Δύο μήνες πέρασαν, οι χημειοθεραπείες (4κύκλοι) τελείωσαν και ενώ οι γιατροί μιλούσαν μέχρι και για πλήρη ίαση, σήμερα μάθαμε πως ο πατέρας μου έπεσε στο 1/1000 όπου το πολλαπλό μυέλωμα δεν υποχώρησε αρκετά κι έτσι δεν μπορεί να μεταβεί ακόμα ο μπαμπάς μου σε αυτόλογη μεταμόσχευση. Οι χημειοθεραπείες λοιπόν θα συνεχισθούν απλά θα είναι άλλου είδους.
Κατερινιώ, είδα πως είσαι συμπατριώτισσα. Εγώ είμαι από Ρέθυμνο και ο μπαμπάς μου παρακολουθείται στο πανεπιστημιακό. Απ’ ότι έχω καταλάβει από όλων τις περιπτώσεις, είναι μία ασθένεια περίεργη και ενώ τα βήματα που έχουν γίνει για την αντιμετώπισή της είναι τεράστια οι γιατροί δεν μπορούν ακόμα να μας απαντήσουν σίγουρα για τίποτα. Το ξέρω πως για όλους μας είναι βασανιστικό αλλά όπως λένε και οι γιατροί χρειάζεται υπομονή και μεγάλη στήριξη στους συγγενείς μας. Αυτό κάνω κι εγώ. Ο χρόνος θα δείξει… Κουράγιο σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-10-08, 15:12
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα εχουμε ξαναπει και δεν κουραζωμαστε να τα ξαναλεμε....Το Μονο Φαρμακο που εχει ο ανθρωπος σε τετοιες αρρωστειες ειναι η ατελειωτα απεραντη αγαπη στον ανθρωπο του και η μεγαλη εμπιστοσυνη και παρηγορια που βρισκη στον γιατρο του...Με Μπουσουλα αυτα τα δυο προχωρα στο δυσκολο δρομο που καποια στιγμη τελειωνη και για αλλους αρχιζη τωρα...Εχετε τη Απεριωριστη συμπαθεια μου αν και δεν πιστευω οτι βοηθαη...Καντε κουραγιο και προχωρατε ,ο ανθρωπος σας σας χρειαζεται περισσοτερο τωρα ,απο ποτε!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-10-08, 21:15
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Βοηθάει πίστεψέ με !!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-10-08, 00:50
My immortal
Guest
 

Πριν δυόμιση χρόνια δεν υπήρχε ελληνικό forum με περιπτώσεις συγγενών που αντιμετωπίζουν ότι αντιμετώπισα και εγώ με την πάθηση του μπαμπά μου και ότι αντιμετωπίζετε και εσείς. Συγχαρητήρια σε όσους το ξεκίνησαν!
Ακόμη δεν σταματάνε να στριφογυρίζουν στο μυαλό μου όσα έζησα μαζί με την μητέρα και τον αδερφό μου για περίπου 3 μήνες από την στιγμή που οι γιατροί κατάφεραν επιτέλους να εντοπίσουν από τι έπασχε ο μπαμπάς μου. Στα 59 του και με ένα εξαιρετικά σπάνιο για την ηλικία του βεβαρυμένο ιατρικο ιστορικό (έρπουσα χοριοειδίτιδα = μείζον πρόβλημα όρασης, οπισθοπεριτοναϊκή ίνωση = ένα κλικ πριν την νεφρική ανεπάρκεια, 2πλό bypass στα 57 του και με ένα coctail χαπιών από τις προηγούμενες παθήσεις να τον συνοδεύουν για αρκετά χρόνια) προέκυψε άλλη μία ύπουλη και σπάνια νόσος!
Στην περίπτωσή μας, οι γιατροί στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας χρειάστηκαν σχεδόν 1,5 μήνα για να βγάλουν πόρισμα καθώς η εισαγωγή του είχε γίνει λόγω πυρετού και αιμόπτυσης. Μια σκιά στον πνεύμονα έστρεψε τις εξετάσεις αλλού. Ηταν περίπλοκα τα πράγματα και κατάλαβα εκ των υστέρων, αφού διάβασα αμέτρητα άρθρα σε ιατρικά site και case studies στα αγγλικά ότι το πολλαπλό μυέλωμα -όταν επιτέλους μας το ανακοίνωσαν- ήταν σε προχωρημένο στάδιο!! Οι γιατροί εκεί, δεν μας είπαν πολλά. Τους ρωτούσα πράγματα και απορούσαν πως ήξερα τόσα!
ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ! ΓΙΝΕΤΕ "ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ"! ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ! ΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΙΠΗ ΚΑΙ ΟΙ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΓΩΓΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΡΙΣΚΑ!
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ!
Καθώς δεν μπόρεσαν να αναλάβουν τόσο βαρύ περιστατικό μας έστειλαν στο αιματολογικό στο Γενικό της Λάρισας και μετά στο Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης όπου μείναμε μόλις μία εβδομάδα... ήταν ήδη πολύ αργά. Πνευμονικό οίδημα έγραψαν στο πιστοποιητικό θανάτου. Δεν μπήκαμε ποτέ σε διαδικασία χημειοθεραπείας. Δεν υπήρξε ποτέ πόνος στα κόκκαλα. Δεν έχασε ποτέ την πίστη και το σθενος του γιατί ήθελε να δει το νεογέννητο εγγονάκι του... Δεν του είπαμε ποτέ τι στα αλήθεια είχε.. θα ήταν πολύ σκληρό να το αντέξει και αυτό! Το πάλεψε όμως πραγματικά πολύ γενναία!!!
Λυπάμαι μόνο που δεν πρόλαβα να του πω όλα όσα ήθελα....

Αν η περίπτωσή μου ήταν έστω και λίγο πιο δύσκολη ή περίπλοκη από την δική σας.. κάντε κουράγιο! Δείξτε όλη σας την αγάπη, μοιραστείτε όλες τις όμορφες στιγμές και φροντίστε να κλείνουν με ένα χαμόγελο! Θα είναι οι πολύτιμες αναμνήσεις που θα αποτυπωθούν έντονα στη μνήμη.
Καλή δύναμη σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-10-08, 08:48
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:57
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από My immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η περίπτωσή μου ήταν έστω και λίγο πιο δύσκολη ή περίπλοκη από την δική σας.. κάντε κουράγιο! Δείξτε όλη σας την αγάπη, μοιραστείτε όλες τις όμορφες στιγμές και φροντίστε να κλείνουν με ένα χαμόγελο! Θα είναι οι πολύτιμες αναμνήσεις που θα αποτυπωθούν έντονα στη μνήμη.
Καλή δύναμη σε όλους!
Ειλικρινά, λυπάμαι πολύ για τον πατέρα σου.

Είναι καλό (και μερικές φορές, «λυτρωτικό») να μοιράζεται κανείς τις εμπειρίες του, τα βιώματά του, τις πληροφορίες που αποκόμισε από τέτοιες καταστάσεις με τους άλλους. Κι ευτυχώς, το Internet τα blogs και τα fora, βοηθούν σ' αυτό.

Απόκτησες δύναμη απ' αυτήν τη περιπέτεια. Χρησιμοποίησε την κατάλληλα.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-10-08, 10:01
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει και ο Θεός !

Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχουμε ξαναπει και δεν κουραζωμαστε να τα ξαναλεμε....Το Μονο Φαρμακο που εχει ο ανθρωπος σε τετοιες αρρωστειες ειναι η ατελειωτα απεραντη αγαπη στον ανθρωπο του και η μεγαλη εμπιστοσυνη και παρηγορια που βρισκη στον γιατρο του...
Πολλοί Άνθρωποι , όπως ο φίλος Γεώργιος , ξεχνάμε ότι υπάρχει και θεός ! Όποιος θεός ! Αυτή η ανώτερη δύναμη , η πάνω απο μάς , που είναι όμως μέσα σε μάς , και που όταν επικαλεσθούμε με πίστι την βοήθειά του μας την δίνει απλόχερα ! Για μένα τον Χριστιανό (τύποις ή λόγοις) αυτή η δύναμη είναι ο τριαδικός θεός , ο Θεός των προγόνων μου,του οποίου την δύναμη και βοήθεια όταν εκλιπαρώ , την έχω απεριόριστη . Για όλους μας η βοήθεια έρχεται ή κατευθείαν από αυτόν , οπότε μιλάμε για θαύμα , ή δια χειρός Ιατρών (στην δική σου Περίπτωση), αφού ο θεός κατευθύνει την σκέψη και τις πράξεις των , μετά από την δική μας , με πολύ πίστη ικεσία πρός αυτόν ! Συμφωνώ λοιπόν με τον Γεώργιο , αλλά συμπληρώνω και τα παραπάνω !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-10-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από My immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν δυόμιση χρόνια δεν υπήρχε ελληνικό forum με περιπτώσεις συγγενών που αντιμετωπίζουν ότι αντιμετώπισα και εγώ με την πάθηση του μπαμπά μου και ότι αντιμετωπίζετε και εσείς. Συγχαρητήρια σε όσους το ξεκίνησαν!
Πριν τρία τέσσερα χρόνια περίπου, εγώ δεν ήξερα καν την ύπαρξη αυτής της ασθένειας, μας κτύπησε την πόρτα αγαπημένου μου προσώπου, με τον χειρότερο τρόπο, τους απίστευτους πόνους.

Δυστυχώς βλέπω ότι αυτή η ρημάδα ασθένειας, είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαγνωστεί γρήγορα.
Απ' όλες τις μορφές καρκίνου, πρέπει να το πολεμήσεις πολύ έγκαιρα, για να εχεις ευτυχή κατάληξη.

Επίσης μπορεί να είναι η εντύπωση μου, αλλά υπάρχουν στατιστικά για αύξηση περιστατικών;

Να παίρνεις δύναμη από την μνήμη του αγαπημένου σου προσώπου και να νοιώθεις την ικανοποίηση ότι δώσατε τον αγώνα σας, με όσα μέσα είχατε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 22-10-08, 20:29
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Δυστυχώς βλέπω ότι τα περιστατικά είναι πολλά και αυτό με λυπεί πραγματικά. Δε λυπάμαι εμένα ούτε τη μαμά μου. Τους ασθενείς λυπάμαι. Πώς να νοιώθει τώρα ο πατέρας μου; Εάν μόνο τον γνωρίζατε!!! Μέσα στην ενέργεια. Όλη την ώρα να ασχολείται με κάτι ήθελε. Πολλή δύναμη. Τώρα; Το κακό είναι πως εμείς γύρω του δε ξέρουμε πώς να πράξουμε. Για παράδειγμα οι φίλοι και οι συγγενείς παλαιότερα πριν την εκδήλωση της ασθένειας τον καλούσαν σε φαγοπότια, σε γιορτές κρασιού, σε αγροτικές εργασίες που μετά από αυτές επακολουθούσε γλέντι… Τώρα; Δε ξέρουνε τι να κάνουν. Από τη μία δε θέλουν να τον καλέσουν γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του ποτού, της κούρασης, του ήλιου, του αλατιού, των γλυκών (αφού όλα αυτά και άλλα πολλά απαγορεύονται) ή να τον καλέσουν για παρεούλα και για να μην αισθάνεται άρρωστος και ανήμπορος να βοηθήσει; Νομίζω πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να νοιώθει ένας άνθρωπος διαφορετικός από τους υπόλοιπους. Ο μπαμπάς μου είμαι σίγουρη ότι το έχει αισθανθεί. Δε φταίνε όμως οι γύρω του. Η καταραμένη η αρρώστια φταίει.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-10-08, 14:40
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά καλησπέρα σας,
διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτά που γράφεται και ...πραγματικά απορρώ με την δύναμη που έχουμε μέσα μας κρυμμένη(κι εμείς και οι γύρω γύρω)..!!

Όσον αφορά την εξέλιξη του πατέρα μου, μετά απο τον δεύτερο κύκλο που έχει κάνει, τα πράγματα έχουν "χειροτερέψει" θα έλεγα..
πιστεύω όμως (απ ότι λένε και οι γιατροί) οτι χειροτερεύει λόγω των χημειοθεραπειών, όπου είναι πολύ δυνατές και εξασθενεί ο οργανισμός του.
Μόλις βγει απ το νοσοκομείο (τις χημειοθεραπείες του) μετά απο 2-3 μέρες ξαναμπαίνει για να του βάλουν αίμα (Δράκουλας έχει καταντήσει ο καημένος)
διότι οι εξετάσεις του δεν βγαίνουν καλές.
Τώρα έκαναν και κάτι χαζομάρες οι γιατροί του και τον έστειλαν σε άλλο νοσοκομείο επειδή αισθανόταν ένα πόνο στο λαιμό, όπου τελικά έχει μια τύπου "έρπις" στον εισοφάγο του! αλλα αντί οι γιατροί του να τον κρατήσουν στο νοσοκομείο που παρακολουθείται, τον έστειλαν για να τον δει ΟΡΛ...
αχ τι να πω, μια ταλαιπωρία έχει γίνει η ζωη του, μπαίνει βγαίνει συνεχώς και πονάει απίστευτα...
όλα με λυπούν, τα πάντα που τον κάνουν να υποφέρει..
γιατί να υποφέρει ένας άνθρωπος σήμερα, σήμερα που ο άνθρωπος έχει φτάσει μέχρι το φεγγάρι??? δεν μπορούν να του απαλύνουν τον πόνο?
βλέπω στα νοσοκομεια ανθρώπους να υποφέρουν...και θυμώνω...
δεν ξέρω τι θα γίνει αύριο ή μεθαύριο με τον πατέρα μου, ελπίζω όμως και εύχομαι κάθε άνθρωπος που φεύγει απ τη ζωή, να φεύγει με ένα απλό κλέισιμο των ματιών του..

να είσαστε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα έκαναν και κάτι χαζομάρες οι γιατροί του και τον έστειλαν σε άλλο νοσοκομείο επειδή αισθανόταν ένα πόνο στο λαιμό, όπου τελικά έχει μια τύπου "έρπις" στον εισοφάγο του! αλλα αντί οι γιατροί του να τον κρατήσουν στο νοσοκομείο που παρακολουθείται, τον έστειλαν για να τον δει ΟΡΛ...
Ανάλογα με την κατάσταση του ασθενούς προβλέπεται προφυλακτική αντι-ιική αγωγή με βαλακυκλοβίρη που εμποδίζει την εμφάνιση έρπητα. Δε μπορώ ασφαλώς να γνωρίζω πως ήταν ούτε θέλω να κατηγορήσω τους γιατρούς, αλλά όλοι οι ασθενείς που έχουν βαριά ανοσοκαταστολή θα εμφανίσουν έρπητα αν δεν πάρουν προφύλαξη. Εννοείται πως θα μπορούσε να δει και χειρότερα, όπως ερπητική εγκεφαλίτιδα.

Υπομονή και κουράγιο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-10-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μπορεί να είναι η εντύπωση μου, αλλά υπάρχουν στατιστικά για αύξηση περιστατικών;
Το σίγουρο είναι οτι υπάρχει αρκετή σύγχιση ανάμεσα στο πραγματικό πολλαπλό μυέλωμα και την μονοκλωνική γαμμοπάθεια αγνώστου σημασίας (MGUS) που βρίσκεται σε πολλούς ηλικιωμένους (πχ 1%). Επιπλέον, υπάρχει σήμερα μια τάση (ή καλύτερα, η δυνατότητα!) να διαγιγνώσκονται παθήσεις που παλιότερα διέφευγαν της προσοχής. Επειδή το μυέλωμα δεν είναι εύκολο να βρεθεί κλινικά και επειδή οι απαραίτητες εξετάσεις είναι σχετικά εξειδικευμένες (πχ, δε γίνονται σε κέντρο υγείας) μπορώ να υποθέσω οτι παλιά αρκετοί ασθενείς με μυέλωμα πέθαιναν είτε από κάποιο παθολογικό κάταγμα (που οφειλόταν στο μυέλωμα που κανείς δεν έψαχνε) είτε από κάποια λοίμωξη (που οφειλόταν στην ανοσοκαταστολή του μυελώματος).

Μ'άλλα λόγια, είναι πιθανό να υπάρχει μια αύξηση στον αριθμό των διαγνώσεων του μυελώματος, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχει αύξηση της πραγματικής επίπτωσης της νόσου. Γενικά οι καρκίνοι ανα ηλικία μάλλον μειώνονται τις τελευταίες δεκαετίες με την εξαίρεση των καρκίνων που σχετίζονται με το κάπνισμα και λίγων ακόμα[*]. Αν συχνά έχουμε την εντύπωση οτι οι καρκίνοι αυξάνονται είναι επειδή παλιά οι άνθρωποι πέθαιναν απο κάτι άλλο πριν προλάβουν να εκδηλώσουν τον καρκίνο που ήδη κουβαλούσαν.

Τέλος, να σημειωθεί οτι η πρόοδος στη θεραπεία του μυελώματος είναι σημαντική τα τελευταία χρόνια. Ξέρω οτι αυτό ακούγεται αστείο όταν μιλάμε για μια τόσο δύσκολη και πρακτικά ανίατη νόσο, αλλά υπάρχουν όλο και περισσότερες θεραπείες που παρουσιάστηκαν μόλις μέσα στην πενταετία με όλο και καλύτερα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, θυμάμαι την παρουσίαση που είχα κάνει ως φοιτητής για τη θαλιδομίδη ως πιθανή μελλοντική θεραπεία του μυελώματος. Σήμερα έχει γίνει καθημερινή πρακτική.

Φιλικά,
Π.

[*] Κόψτε το ρημάδι το κάπνισμα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-10-08, 13:23
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Unhappy

Δε μας τα είπανε καλά αυτή τη φορά οι γιατροί. Ο οργανισμός του μπαμπά μου δεν έχει αντιδράσει καθόλου. Ούτε με την αλλαγή χημειοθεραπείας έγινε τίποτα. Κανονικά, λένε οι γιατροί, θα έπρεπε να είχαμε έστω κάποια μικρή βελτίωση, ώστε να πάμε για αυτόλογη μεταμόσχευση. Τελικά σήμερα μας είπε ο γιατρός πως αφού δεν υπάρχει βελτίωση, μέσα στο Νοέμβρη θα γίνει η μεταμόσχευση τουλάχιστον τώρα που κάνει αυτή τη θεραπεία και έχει κάποιες δυνάμεις. Μας είπε και μες στα μούτρα πως κατά μέσο όρο το χρονικό περιθώριο που δίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι 3 με 5 χρόνια. Εγώ φυσικά το είχα διαβάσει, αλλά είναι διαφορετικά όταν σου το λέει γιατρός.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 29-10-08, 00:55
meletidimitra Ο χρήστης meletidimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-09 02:30
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
βρες έναν καλό αιματολόγο.αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω.πάσχω από άλλο αιματολογικό νόσημα, και γνωρίζω καλά το κύκλωμα.τους ΄σεβόμενους τον όρκο του ιπποκράτη, και τους εμπόρους του ανθρώπινου πόνου.καλή δύναμη και αν χρειαστείτε στήριξη ψυχολογική ,εδώ είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 29-10-08, 10:00
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Αρχική Δημοσίευση από meletidimitra Εμφάνιση μηνυμάτων
βρες έναν καλό αιματολόγο.αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω.πάσχω από άλλο αιματολογικό νόσημα, και γνωρίζω καλά το κύκλωμα.τους ΄σεβόμενους τον όρκο του ιπποκράτη, και τους εμπόρους του ανθρώπινου πόνου.καλή δύναμη και αν χρειαστείτε στήριξη ψυχολογική ,εδώ είμαι.
Να' σαι καλά. Το θέμα όμως είναι οτι και Αθήνα και Κρήτη μας λένε τα ίδια.Να πάρουμε λες και μια τρίτη γνώμη?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-10-08, 16:43
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Nora, διάβασα τι γράφεις σχετικά με την αυτόλογη μεταμόσχευση.
Θα την κάνετε στο Ηράκλειο δλδ? ή θα πάτε στην Αθήνα?
εμας μας είπαν απο το Βενιζέλειο οτι θα πάμε στην Αθήνα για την αυτόλογη μεταμόσχευση. Ωστόσο δεν πας είπαν ούτε που, ούτε πως ούτε πως γίνεται αυτή η διαδικασία.
πως είναι ο πατέρας σου? μπόρείς να μου στείλεις με π.μ. το κινητό σου να μιλήσουμε αν θέλεις...
είμαστε πάντα μαζί σου, εμείς οι ομοιοπαθούντες και μη..
κουραγιο παιδιά.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.