Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 09-06-08, 20:12
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Γεια σε όλους. Η κατάσταση του πατέρα μου είναι μάλλον σταθερή. Τελικά πήγαμε και σε άλλο γιατρό όπως σας είχα πει. Πάνω κάτω κι αυτός μας είπε τα ίδια με τον πρώτο. Η χημειοθεραπεία θα συνεχιστεί για 3 ακόμα κύκλους (σύνολο 4) και μετά μπορεί να επακολουθήσει μεταμόσχευση μυελού των οστών από τα ίδια τα κύτταρα του μπαμπά μου (απ' ότι κατάλαβα). Κατά τα άλλα τα συμπτώματά του δεν νομίζω πως είναι ανησυχητικά. Το μόνο που δε μου αρέσει πολύ είναι η μεγάλη και απότομη απόλυα βάρους. Ίσως γίνομαι κουραστική αλλά θα ξαναρωτήσω...Ξέρει κανείς τη θεραπεία : ANDRIBLASTINA (DOXORUBICIN)? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Δε ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι για τον μπαμπά μου. Νομίζω όμως πως μου κάνει καλό να ψάχνω και να μαθαίνω!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-06-08, 23:12
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.chemocare.com/bio/doxorubicin.asp

http://health.yahoo.com/cancer-medic...-d00218a1.html
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-07-08, 20:35
Το avatar του χρήστη polina
polina Ο χρήστης polina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-07-08 21:42
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ. Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΜΕ ΥΦΕΡΠΟΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΜΕΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΤΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΟΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΙΜΙΑ, Η ΝΟΣΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΣΟΠΑΡΕΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΣΤΕΟΛΥΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΡΩΤΕΙΝΗ ΣΤΑ ΟΥΡΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΙΕΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΕ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΘΑΛΙΔΟΜΙΔΗΣ.ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΒΡΗΚΑΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΙΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΦΟΥ,ΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polina : 19-07-08 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-07-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από polina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ.
Σε καλωσορίζω στην παρέα της AcroBase.
Ελπίζω οι γιατροί της παρέας να σου πουν μερικά πράγματα, αλλά διάγνωση και θεραπεία δεν μπορούν να κάνουν.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-07-08, 21:23
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από polina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ.
...
ΤΗΝ ΠΙΕΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΕ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΘΑΛΙΔΟΜΙΔΗΣ.
...
TΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?
Καλως ήρθες, προσπάθησες να μη χρησιμοποιείς μόνο κεφαλαία.

Το μοναδικό σχόλιό μου είναι οτι δεν βλέπω το λόγο να αποφασίσει μέσα σε μόνο τρεις ημέρες. Δηλαδή τι θα γίνει αν αποφασίσει σε τέσσερεις? Θα πέσει ο ουρανός να την πλακώσει? Η παρατήρηση αυτού του γιατρού μου φαίνεται υπερβολική.

Κατα τα άλλα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις έναν καλό αιματολόγο...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-08-08, 17:41
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-08 17:49
αγαπητοι ζωη και φιλοι
μολις βρηκα το συγκεκριμενο φορουμ και χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να μιλησω με ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα για το πολλαπλο μυελωμα.
Η μητερα μου διαγνωστηκε πριν μερικους μηνες με πολλαπλο μυελωμα, το οποιο οπως μας ενημερωσαν οι γιατροι δεν εχει εισχωρησει στα οστα. Μολις ολοκληρωσε 4 κυκλους χημειοθεραπειας με VAD-Cuelyx και πριν ακομα τις κανουν νεα βιοψια για να δουμε πως εχει αντιδρασει ο οργανισμος οι γιατροι στο Λαικο (αθηνα) οπου παρακολουθειται μας μιλησαν για αυτολογη μεταμοσχευση.
Θα ηθελα να ρωτησω εσενα αγαπητη Ζωη η οποιον αλλον γνωριζει ποσο διαρκει αυτη η θεραπεια, ποσο καιρο χρειαζεται να μεινει στο νοσοκομειο και σε τι κατασταση θα βρισκεται η μητερα μου κατα τη διαρκεια της θεραπειας. μετα απο ποσο καιρο μετα την αυτολογη μεταμοσχευση ο ασθενης επανερχεται?
Η ιδια αρνειται να το κανει καθως πιστευει οτι δε θα αντεξει ακι οτι θα μολυνθει απο απλες λοιμωξεις που θα ειναι θανατηφορες και εμεις δεν ξερουμε πραγματικα αν πρεπει να προχωρησουμε σε αυτο η οχι. Η μητερα μου ειναι 60 ετων.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-09-08, 22:13
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σας απο το Ηράκλειο Κρήτης...
Θέλω να δώσω αρχικά συγχαρητήρια σε όλους εσάς που μέσα απο αυτές τις σελίδες ενημερώνετε και βοηθάτε ανθρώπους απεγνωσμένους..

Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγω..πάνω κάτω τα συμπτώματα είναι τα ίδια σε όλους..
ο πατέρας μου, 63 ετών, με πολύ ενέργεια και δύναμη (Κυνηγός και ψαράς σε καθημερινή σχεδόν βάση) τον τελευταίο καιρό μας έχει προβληματίσει..
Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν πριν απο 3 μήνες άρχισε να πονάει φρικτά στη μέση του..πήγαμε σε διάφορους ορθοπεδικούς, οι οποίοι μας πρότειναν ξεκούραση (λουμπάγκο). αφου έμεινε αρκετό καιρό στο κρεβάτι καταλήξαμε σε ένα νοσοκομείο του Ηρακλειου, με τον καλύτερο ορθοπεδικό να κάνει κυφοπλαστική στην σπονδυλική του στήλη.. Είχαν "διαλυθεί" στην ουσία κάποιοι σπόνδυλοι του. Τότε ο γιατρός μου μίλησε πρώτη φορά για "καρκίνο"..όπου έφυγα ..τρέχοντας χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο που μου μιλάει..Για να μην τα πολυλογώ, μετά την επέμβαση στη μέση, ήρθαμε σε ένα άλλο νοσοκομείο στην Αιματολογική κλινική (μας ειχαν παραπέμψει οι γιατροί εκεί) όπου και με κάποιες ειδικές εξετάσεις φανερώθηκε η καταραμένη αυτή αρρώστια..
Πολλαπλό μυέλωμα..
έκανε εισαγωγή κατευθείαν και οι γιατροί δεν μας μιλάνε καθόλου..
Θα κάνει μας είπαν 5 κύκλους θεραπειών, ήδη έχει ολοκληρωθεί ο πρώτος αλλά επειδή έχει αναιμία του έχουν ήδη βάλει 4 φιάλες αίματος.
Σήμερα (και αφού ειχε βγει πριν απο δυο εβδομάδες) τον κράτησαν ξανά μέσα στο νοσοκομείο για να του κάνουν τις εξετάσεις του.. ενω είναι προγραμματισμένος για να μπει ξανά στις 09/10..
Αισθάνομαι πολύ άσχημα, γιατί καταλαβαίνω (χωρίς ναμου το έχει πει ο γιατρός) οτι ειναι σε προχωρημένο στάδιο, αφού έχει χάσει την δύναμή του, δνε μπορει να περπατήσει, πονάει πάρα πολύ και είναι απίστευτα χλωμός!!
Μας είπε ο γιατρός οτι φοβάται τα νεφρά διότι αυτή η ασθένεια τα επηρεάζει και όντως έχει και πολλούς πόνους εκει..
Δεν γνωρίζω όμως τι αγωγή του δίνουν..οι γιατροί ειναι πολύ απόμακροι και δεν μιλούν..
διαβάζω μέρες τώρα τις δημοσιεύσεις σας..αλλά και μόνο που "μίλησα" απο εδω, αισθάνομαι οτι κάποιες απαντήσεις θα τις πάρω..
να είσαστε καλά όλοι και καλή δύναμη ...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-09-08, 00:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας είπε ο γιατρός οτι φοβάται τα νεφρά διότι αυτή η ασθένεια τα επηρεάζει και όντως έχει και πολλούς πόνους εκει..
Καλώς ήρθες στην παρά μας. Λυπάμαι πολύ για την ασθένεια και εύχομαι και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Δεν έχω καμιά σχέση με την ιατρική, απλά είχα και εγώ στενό οικογενειακό μου άνθρωπο, που η διάγνωση ήρθε σε πολύ προχωρημένο στάδιο, επειδή έψαχναν ορθοπεδικό πρόβλημα.

Αν του βάζουν κάποια αυτοκόλητα στην πλάτη που είναι πανίσχυρα παυσίπωνα με μορφίνη ή και ακόμα αν ξεκίνησε χημειοθεραπεία, αυτά έχουν σχέση και με τα νεφρά. Θα πρέπει να απαιτήσεις από τον αρμόδιο αιματολόγο, να σας εξηγήσει αναλυτικά τι βλέπει και τι μπορεί να κάνει μελλοντικά.
Θα πρέπει να νοικιάσεις ένα αερόστρωμα, αν θυμάμαι καλά είναι 10 ευρώ τον μήνα, βοηθάει πολύ τον ασθενή.

Και πάλι εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-09-08, 10:02
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ Xenios για την γρήγορη απάντηση σου..
Όντως του βάζουν αυτοκόλλητα στην πλάτη που απ ότι διάβασα έχουν μορφίνη.. μάλιστα χθες του αύξησαν και τη δοσολογία..
Ωστόσο έχει ξεκινήσει και τις χημειοθεραπείες, που απ΄οτι έμαθα χθες αυτές φταίνε που του ρίχνουν τον αιματοκρίτη τόσο χαμηλά και χρειάζεται αίμα.
Όσο για τον αιματολόγο θα πάω να του μιλήσω προσωπικά διότι δεν γίνεται να ζω στο σκοτάδι και να μην ξέρω αν έχουν π.χ. σταδιοποιήσει την κατάστασή του, τι πρόκειται να κάνει, αν ανταποκρίνεται ο οργανισμός στις χημειοθεραπείες κ.λ.π.

Θα με βοηθούσες πολύ αν μου έλεγες απο που να αγοράσω ή να νοικιάσω ένα αερόστρωμα..? λες να το νοικιάζω στο νοσοκομείο όσο βρίσκεται ή να το αγοράσω μια και καλή να το έχουμε και στο σπίτι???πως βοηθάει αυτό το αερόστρωμα??
και πάλι σας ευχαριστώ πολύυ
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-09-08, 10:19
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω όμως τι αγωγή του δίνουν..οι γιατροί ειναι πολύ απόμακροι και δεν μιλούν..
διαβάζω μέρες τώρα τις δημοσιεύσεις σας..αλλά και μόνο που "μίλησα" απο εδω, αισθάνομαι οτι κάποιες απαντήσεις θα τις πάρω..
να είσαστε καλά όλοι και καλή δύναμη ...
Καταρχήν εύχομαι περαστικά και καλή δύναμη.
Ρώτα τον αιματολόγο το στάδιο της νόσου καθώς και ποιά είναι η χημειοθεραπευτική αγωγή (φάρμακο και πρωτόκολλο θεραπείας).
Προσπαθήστε να ανεβάζετε ψυχολογικά τον πατέρα σου.
Είναι το σημαντικότερο κομμάτι της θεραπείας.
Όταν έχεις τα παραπάνω στείλε μας ένα μηνυμα σε pm ή δημόσια..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-09-08, 10:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα με βοηθούσες πολύ αν μου έλεγες απο που να αγοράσω ή να νοικιάσω ένα αερόστρωμα..? λες να το νοικιάζω στο νοσοκομείο όσο βρίσκεται ή να το αγοράσω μια και καλή να το έχουμε και στο σπίτι???πως βοηθάει αυτό το αερόστρωμα??
και πάλι σας ευχαριστώ πολύυ
Αν διάβασα καλά, είσαι στο Ηράκλειο, λογικά στα νοσοκομεία, υπάρχουν διαφημίσεις για ενοικιάσεις ή πωλήσεις ιατρικών ειδών, όπως ιατρικά κρεβάτια αεροστρώματα καροτσάκια κλπ.

Βρήκα και μια σελίδα που έχει μερικές διαφημίσεις σχετικές και που ίσως μπορείς να το παραγγείλεις, χωρίς να μπορώ να σου πω ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Θα ήταν καλύτερα να το αγοράσεις ή ενοικιάσεις από εκεί καλύτερα, σίγουρα στο νοσοκομείο θα ξέρουν. Αυτό το στρώμα εμείς το είχαμε και όποτε μπαίναμε στο νοσοκομείο αλλά και όταν γυρίζαμε σπίτι.

Καλή δύναμη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-09-08, 15:48
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
xenios ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..
μίλησα με έναν γνωστό μας που έχει ιατρικά ήδη και του μίλησα για το αερόστρωμα..
μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να αγοράσω κάτι τέτοιο, ήταν κατηγορηματικός και οτι δέν έχει σχέση με την ασθένεια του και οτι δεν θα τον βοηθήσει..
Ξέρω οτι ειναι δικός μας άνθρωπος και δεν θα έλεγε ψέματα, ίσως γιατί η περίπτωση η δική μας να ειναι λίγο διαφορετική..
μου είπε οτι δενθα τον ανακουφίσει σε τίποτα και οτι το μέλλον είναι άγνωστο..
παρόλαυτά θα μιλησω και με τον γιατρό του, ότι πληροφορία πάρω θα σας ενημερώσω!!
να μου είσαστε καλά!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-09-08, 21:24
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Αισθάνομαι πολύ άσχημα, γιατί καταλαβαίνω (χωρίς ναμου το έχει πει ο γιατρός) οτι ειναι σε προχωρημένο στάδιο, αφού έχει χάσει την δύναμή του, δνε μπορει να περπατήσει, πονάει πάρα πολύ και είναι απίστευτα χλωμός!!
Μας είπε ο γιατρός οτι φοβάται τα νεφρά διότι αυτή η ασθένεια τα επηρεάζει και όντως έχει και πολλούς πόνους εκει..
Κοίτα, στη φάση αυτή ο πατέρας σου δέχεται πολύ ισχυρή χημειοθεραπεία η οποία και τον κάνει να αισθάνεται τόσο κουρασμένος και φυσικά προκαλεί αναιμία και ενδεχομένως και άλλα προβλήματα, όπως πχ αιμορραγία ή ευπάθεια στις λοιμώξεις. Η συνέχεια θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο που ανταποκρίνεται η νόσος του στη φαρμακευτική αγωγή. Ζητήστε από τους γιατρούς να σας πουν σε τι στάδιο βρίσκεται ακριβώς (οι καρκίνοι σταδιοποιούνται με βάση ορισμένα επιμέρους χαρακτηριστικά τους), πχ 1, 2 ή 3.

Είναι γεγονός οτι αν τα νεφρά υποστούν βλάβη, τα πράγματα σοβαρεύουν αρκετά. Παρ'όλα αυτά, ο πόνος στην περιοχή αυτή δεν έχει καμία σχέση με τα νεφρά και πιθανότατα προέρχεται από τη σπονδυλική στήλη.

Είναι σκόπιμο να εξασφαλίσετε καλή υποστηρικτική αγωγή (φαγητό, αναλγησία, υγρά κλπ) και καλή ψυχολογία, αφού η ικανότητά του να αντέξει το πρωτόκολλο χημειοθεραπείας μπορεί να βελτιώσει τις πιθανότητές του να ζήσει περισσότερο. Όσο για το αερόστρωμα, αυτό είναι απόλυτα αναγκαίο μόνο όταν οι ασθενείς είναι κλινήρεις και κινδυνεύουν από κατακλίσεις. Αν ο πατέρας σου στέκεται στα πόδια του και μπορεί να κάτσει σε μια πολυθρόνα τότε δεν το χρειάζεται ακόμα.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
amigos (24-09-08)
  #59  
Παλιά 24-09-08, 21:51
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλη δυναμη και ευχομαι τα καλυτερα...
Ηθελα απλα να πω οτι μια καλη ιδεα ειναι να παρετε ενα απο αυτα τα ψιλα στρωμματα "memory foam" , υπαρχουν τα οριγιναλ στο Elite Strom,τα οποια πανε πανω απο το κανονικο στρωμα.Ειναι απιστευτα βολικα και βοηθανε πολυ μιας και παιρνουν την μορφη του σωματος και δεν κοστιζουν και μια περιουσια.Πιστευω οτι θα κανει μεγαλη διαφορα, και μιας και ειναι ελαφρυ πραγμα, μπορειτε να το εχετε παντου.
Τις καλυτερες μου ευχες και παλι,
Ντι
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-09-08, 15:35
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
xymox,Stanley,Xenios κ.λ.π. σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας!
Με έχετε συγκινήσει πάρα πολύ με το ενδιαφέρον σας!!
για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας ενημερώσω!!
να είσαστε καλά όλοι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.