Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-08, 20:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άρτεμή μου, λυπάμαι ειλικρινά για αυτό που συνέβει στη μανούλα σου και ας μη τη γνώρισα ποτέ. Γνώρισα όμως τον πόνο και την αγωνία σου μέσα από τα μηνύματά σου.
Να ζεις να τη θυμάσαι όπως ήταν πριν την καταβάλει η αρρώστια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-08, 21:55
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άρτεμις λυπάμε...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-03-08, 11:03
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την ειλικρινή διάθεση συμπαράστασης. Ο χαμός ενός τόσο δικού σου ανθρώπου, είναι για όλο τον κόσμο φρικτή υπόθεση. Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να ασχολούμαι με όσο γίνεται περισσότερα πράγματα και να είμαι ήρεμη και ψύχραιμη ιδιαίτερα όταν βρίσκομαι με τον πατέρα μου ή τον αδερφό μου, γιατί κρίνω ότι έτσι θα πάρουμε κουράγιο ο ένας απ' τον άλλο. Η μόνη παρηγοριά μου είναι ότι προς το τέλος της η μητέρα μου δεν κατάλαβε τι συνέβαινε αν και τα γεγονότα -ήμουν κοντά της συνεχώς-, τα γεγονότα λοιπόν μου έδειξαν ότι το προαισθάνθηκε ότι φεύγει...Ήταν όμως ΒΡΑΧΟΣ ως το τέλος, αν και τελευταία που δεν της έφθανε πλέον ο αέρας ούτε από την μάσκα οξυγόνου, έζησε 1-2 ώρες αγωνίας...ατελείωτες για μένα και τον πατέρα μου που είμασταν εκεί...
Της μιλάω συνεχώς, την έχω στο νου μου πάντα, νοιώθω ότι είναι κάπου εδώ γύρω και μ' ακούει, μου δίνει συμβουλές και μου λέει την άποψη της και τη γνώμη της...κι εγώ πράττω ανάλογα και συνεχίζω να ζω...Ουτοπία? Άρνηση του χαμού της? Παρηγοριά? Εγώ μόνο έτσι μπορώ να συνεχίσω...
Θέλω να πιστεύω ότι οι νεκροί μας δεν φεύγουν ποτέ από κοντά μας, αλλά είναι εδώ γύρω μας, μαζί μας, μας ακούνε, μας βλέπουν, μας προστατεύουν...Ξέρω ότι όλοι οι άνθρωποι δεν μπορούν να το δεχτούν αυτό, όπως η νύφη μου π.χ. που είναι αλλοδαπή...
Τρεις μέρες πριν πάθει η μαμά μου το πνευμονικό οίδημα, την σήκωσα υποβασταζόμενη να την πάω στην τουαλέτα στο δωμάτιο του νοσοκομείου (ήταν τόσο αδύναμη και η διπλωπία συνεχιζόταν), και την άκουσα να ψιθυρίζει: "αχ, ο βράχος έγινε βραχάκι..." Το έλεγε για τον εαυτό της και ήταν για όλους μας κυριολεκτικά βράχος, περήφανη, ακούραστη, δουλευταρού...
Αλλά για μένα θα συνεχίσει να είναι ο βράχος της ζωής μου για όσο ζω κι αυτό ξέρω ότι θα ήθελε κι εκείνη...
Σας ευχαριστώ όλους...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-03-08, 12:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά για μένα θα συνεχίσει να είναι ο βράχος της ζωής μου για όσο ζω κι αυτό ξέρω ότι θα ήθελε κι εκείνη...
Θα είναι πάντα δίπλα σου, όσο θα ζει μέσα στην καρδιά και την ψυχή σου.

Πάνε 17 χρόνια που έχασα την δικιά μου Μητέρα, με πονάει ακόμα και σήμερα, μόνο που Άρτεμη, ο θεός μας απαλύνει αυτόν τον πόνο, με την πατίνα του χρόνου.
Ένα είναι σίγουρο, δεν θα την ξεχάσεις ποτέ. Αδιαφορώ γι αυτά που λένε οι άλλοι, εγώ ξέρω ότι από εκεί ψηλά μας παρακολουθούν και μας προσέχουν.

Προσέφερες ότι ήταν δυνατόν στην Μητέρα σου, θυμάμαι την αγωνία του πρώτου μηνύματος σου. Εκείνη την εποχή στην οικογένεια μας, ζούσαμε τον ίδιο πόνο με έναν δικό μας άνθρωπο, που τον χάσαμε λίγες μέρες πριν με την ίδια επώδυνη αρώστεια.

Βοηθήστε τώρα τον Πατέρα σας και στηρίξτε τον, γιατί η δική του απώλεια, είναι μεγαλύτερη από την δικιά σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-03-08, 09:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια νέα, αποτελεσματικότερη θεραπεία για ασθενείς με υποτροπιάζον ή ανθεκτικό πολλαπλό μυέλωμα πήρε έγκριση από τους αντίστοιχους φορείς και ήδη κυκλοφορεί και στη χώρα μας.

Οι γιατροί έχουν ένα νέο όπλο στη μάχη για τον δεύτερο σε συχνότητα καρκίνο του αίματος, που χαρακτηρίζεται από ανεξέλεγκτο πολλαπλασιασμό των πλασματοκυττάρων στον μυελό των οστών
Πρόκειται για χάπι που συνδυάζει τις δραστικές ουσίες «λεναλιδομίδη» και «δεξαμεθαζόνη», θεραπεία που για σειρά ετών μελετήθηκε σε δύο μεγάλες διεθνείς μελέτες, σε Ευρώπη και Αμερική, και τα εντυπωσιακά αποτελέσματά της παρουσιάστηκαν από το «Νew England Journal of Μedicine».

Μάλιστα στην ευρωπαϊκή μελέτη βασικός ερευνητής ήταν ένας Ελληνας, ο αν. καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος.

«Με τη συγκεκριμένη θεραπεία που μελετήσαμε έχουμε το πρώτο φάρμακο από μια νέα κατηγορία φαρμάκων που δρουν μέσω κυρίως των ιδιοτήτων της «λεναλιδομίδης» ενάντια στα καρκινικά κύτταρα με διαφορετικό τρόπο απ ό,τι η χημειοθεραπεία, αποφεύγοντας έτσι βλαβερές συνέπειες και παρενέργειες», εξηγεί στο «Εθνος της Κυριακής» ο δρ Δημόπουλος.

«Εχοντας συνεχώς καλύτερες θεραπείες, μπορούμε σήμερα να πούμε ότι το μέλλον είναι περισσότερο ευοίωνο παρά ποτέ για τους ασθενείς που πάσχουν από μυέλωμα και ελπίζουμε σύντομα, με την εξέλιξη και άλλων διεθνών ερευνών, να μετατραπεί αυτή η πάθηση σε μια χρόνια νόσο.

Συνεργασία
Ο δρ Δημόπουλος, με μακρά ερευνητική θητεία στο φημισμένο «Αnderson Cancer Center» στο Πανεπιστήμιο Χιούστον στο Τέξας, ασχολήθηκε κυρίως με πλασματοκυτταρικές δυσκρασίες, λεμφώματα, μεταμόσχευση αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων, ουρολογικό καρκίνο, γυναικολογικό καρκίνο κ.ά.

Σε πρόσφατη ενημερωτική ημερίδα στην Αθήνα, σε συνεργασία με τον επ. καθηγητή Χ. Παπαδημητρίου, ανέλυσαν τα χαρακτηριστικά του υποτροπιάζοντος ή ανθεκτικού πολλαπλού μυελώματος και αναφέρθηκαν στις σύγχρονες θεραπείες.

Η δράση του χαπιού
«Η νέα θεραπεία ανήκει στην κατηγορία των ανοσοτροποποιητικών φαρμάκων «ΙmiDs», τα οποία έχουν έναν ιδιαίτερο μηχανισμό δράσης. Εκτός από το κακόηθες κύτταρο αυτό καθαυτό, στοχεύουν και στο μικροπεριβάλλον του», εξηγεί ο δρ. Δημόπουλος και συνεχίζει:

«Η νέα θεραπεία τροποποιεί την παραγωγή κυτταροκινών και άλλων αυξητικών παραγόντων, αναστέλλει την ανάπτυξη νέων αιμοφόρων αγγείων που τροφοδοτούν τους όγκους και αυξάνει τη φυσιολογική ανοσολογική απάντηση του οργανισμού εναντίον των καρκινικών κυττάρων».

Αγνωστα τα αίτια της εμφάνισης της νόσου

«Οι συχνότερες εκδηλώσεις του πολλαπλού μυελώματος», λέει ο δρ Δημόπουλος, «είναι ο πόνος στη μέση ή στα πλευρά, που προέρχεται από πολύ μικρά «καταγματάκια» του αδυνατισμένου οστού. Επίσης αναιμία, υπερασβεστιαιμία, νεφρική ανεπάρκεια, συχνές λοιμώξεις, αδυναμία και παράλυση άκρων.

Η πιο εμφανής δράση του νοσήματος είναι η βλάβη των οστών, βλάβη που προκαλείται με πολλούς μηχανισμούς. Στους περισσότερους ασθενείς τα πλασματοκύτταρα αθροίζονται σε ομάδες, καταστρέφοντας το οστούν και αυτό φαίνεται σαν τρύπα στην απλή ακτινογραφία. Οι τρύπες αυτές λέγονται οστεολύσεις.

Τα πλασματοκυττώματα
Ορισμένες φορές αναπτύσσονται μάζες μαλακού ιστού από πλασματοκύτταρα που επεκτείνονται και πέρα από το οστούν. Οι μάζες αυτές λέγονται πλασματοκυττώματα. Οι βλάβες των οστών είναι δυνατό να προκαλέσουν πόνο και ορισμένες φορές αποδυναμώνουν τόσο το οστούν, ώστε προκαλείται κάταγμα.

Καθώς τα μυελωματικά κύτταρα αθροίζονται στον μυελό των οστών, μειώνουν τον αριθμό των φυσιολογικών κυττάρων. Η μείωση του αριθμού των λευκών αιμοσφαιρίων μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο των λοιμώξεων, ενώ η μείωση των ερυθρών αιμοσφαιρίων προκαλεί αναιμία.

Η μονοκλωνική ανοσοσφαιρίνη που παράγεται από τα κύτταρα του πολλαπλού μυελώματος μπορεί επίσης να προκαλέσει βλάβη στα νεφρά. Η βλάβη των νεφρών επιτείνεται συχνά και από την αύξηση του ασβεστίου και του ουρικού οξέος του αίματος. Τα αίτια είναι άγνωστα. Διάφοροι παράγοντες φαίνεται να σχετίζονται με μεγαλύτερη πιθανότητα εκδήλωσης της νόσου, όπως γενετικοί, περιβαλλοντικοί, προϋπάρχοντα αυτοάνοσα νοσήματα.

Παρ όλα αυτά άμεση σχέση αιτίου-αποτελέσματος δεν έχει τεκμηριωθεί. Πιο πιθανό φαίνεται ότι η νόσος είναι αποτέλεσμα επίδρασης πολλών παραγόντων».

Αύξηση συμπτωμάτων και στους νέους

«Το πολλαπλό μυέλωμα παρουσιάζει αύξηση της συχνότητάς του σε αντίθεση με αυτό που παρατηρείται σε άλλες μορφές καρκίνου», μας εξηγεί ο κ. Παπαδημητρίου.

«Αν και προσβάλλει άτομα κυρίως μεγάλης ηλικίας, άνω των 65 ετών, τα τελευταία χρόνια έχει παρατηρηθεί μια ανεξήγητη αύξηση εμφάνισης της νόσου σε άτομα μικρότερης ηλικίας. Η ανησυχητική αυτή διαπίστωση καθιστά επείγουσα την ανάγκη για νέες αποτελεσματικότερες θεραπείες.

Σύμφωνα με το Παγκόσμιο Ιδρυμα Μυελώματος, υπολογίζεται ότι υπάρχουν 750.000 άτομα με πολλαπλό μυέλωμα παγκοσμίως. Περισσότεροι από 85.000 άνδρες και γυναίκες στην Ευρώπη υποβάλλονται επί του παρόντος σε θεραπεία για πολλαπλό μυέλωμα και υπολογίζεται ότι 25.000 ασθενείς κατέληξαν από τη νόσο το 2007. Στην Ελλάδα έχουμε περίπου 4 νέες περιπτώσεις ανά 100.000 άτομα ετησίως, δηλ. κάθε χρόνο προσβάλλονται περίπου 400 ασθενείς από το πολλαπλό μυέλωμα».

Πηγή : ethnos.gr 23/2/08

Lenalidomide plus Dexamethasone for Relapsed or Refractory Multiple Myeloma
N Engl J Med 357:2123, November 22, 2007 Original Article

Lenalidomide plus Dexamethasone for Relapsed Multiple Myeloma in North America
N Engl J Med 357:2133, November 22, 2007 Original Article
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 13-03-08 στις 09:32
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-03-08, 09:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά για μένα θα συνεχίσει να είναι ο βράχος της ζωής μου για όσο ζω κι αυτό ξέρω ότι θα ήθελε κι εκείνη...
Σας ευχαριστώ όλους...
Άρτεμη. Το θέμα που άνοιξες για το πολλαπλό μυέλωμα είναι ήδη από τα πρώτα στην αναζήτηση του google . Στην Acrobase έχει ήδη 2.400 αναγνώσεις.
Να ξέρεις ότι αυτός είναι ο καλύτερος φόρος τιμής στην μητέρα σου.
Εκεί που είναι, σίγουρα είναι περήφανη για σένα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-08, 09:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια νέα, αποτελεσματικότερη θεραπεία για ασθενείς με υποτροπιάζον ή ανθεκτικό πολλαπλό μυέλωμα πήρε έγκριση από τους αντίστοιχους φορείς και ήδη κυκλοφορεί και στη χώρα μας.
Μακάρι, θα βοηθήσει πολύ κόσμο .

Είναι αλήθεια ότι τελευταία ακούμε πολύ συχνά το Πολλαπλό Μυέλωμα, υπάρχουν κάποια στατιστικά για την ασθένεια, αν έχουμε έξαρση ή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-04-08, 01:30
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
ΑΡΤΕΜΙΣ
Για την απώλεια της αγαπημένης σου μητέρας ειλικρινά συλλυπητήρια . Εύχομαι την εξ ύψους παρηγορία . Η απροσδόκητη εξέλιξη μας ξάφνιασε όλους εμάς που σε γνωρίσαμε δια μέσου της φιλόξενους γωνίας της acrobase.
Ίσως η μητέρα σου να μην ήθελε να σας ταλαιπωρήσει.
Με αισθήματα συμπαράστασης και συντριβής διάβασα το κείμενο που ανάγγειλες το γεγονός. Μην στεναχωριέσαι και μην έχεις απορίες για τα ιατρικά θέματα γιατί θα τρελαθείς. Η ψεύτικη εντύπωση ότι το πολλαπλό μυέλωμα έχει μετασχηματιστεί γενικά σε νόσο είναι λάθος. Όλα εξαρτώνται κατά περίπτωση. Όπως ακριβώς τα περίγραψε ο STANLEY στο από 09/03 μήνυμα του. Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια. Εμείς που έχουμε χάσει γονιό είναι όμως δικαιολογημένο ένα πέπλο στεναχώριας και λύπης να μας καλύπτει. Να λέμε τι διαφορετικό θα μπορούσαμε να κάνουμε. Πιο λάθος έγινε. Γιατί ενώ η αντίδραση σε ένα φάρμακο της μητέρας σου ήταν άσκημη στην πλειονότητα των ασθενών αυτό δεν συμβαίνει…
Ο μόνος γιατρός είναι ο χρόνος και η βοήθεια που μπορείς να δίνεις στη μάνα σου με ελεημοσύνες, μνημόσυνα και προσευχές στη μνήμη της. Εάν θέλεις βάλε στο GOOGLE τις λέξεις «μετά θάνατον» και διάβασε ότι σε ενδιαφέρει. Στο προτείνω εγώ που μέσα σε 3 χρόνια έχασα τους γονείς μου και μάλιστα ο αδόκητος χαμός του πατέρα μου υποτροπίασε και την γνωστή νόσο της μάνας μου και έγινε η αφορμή για το τέλος της. Μην χαθείς. Βοήθησες πολλά άτομα συγγενείς κυρίως ασθενών με το ίδιο πρόβλημα που αναζητούν κυρίως στο διαδίκτυο για να κατανοήσουν τι συμβαίνει. ΚΟΥΡΑΓΙΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-04-08, 11:22
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπημένοι φίλοι μου, όταν άνοιξα το συγκεκριμμένο θέμα στην acrobase το έκανα επειδή ήμουν απελπισμένη και χαμένη με την αρρώστια της μητέρας μου. Αναζητούσα πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω, αλλά και παρηγοριά...με μεγάλη μου έκπληξη έβλεπα ότι οι πληροφορίες ερχόντουσαν, και παράλληλα ερχότανε και τα σχόλια που μου έδιναν δύναμη και παρηγοριά...Ακόμη όμως δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω το πόσο γρήγορα "έφυγε" η μητέρα μου κι αυτό θα "πάρει" χρόνο...Από την άλλη χαίρομαι που το θέμα μου στάθηκε ικανό να βοηθήσει κι άλλους ανθρώπους.
Οι συμβουλές που μου δώσατε όλοι σας κατά καιρούς, ήταν σωτήριες για μένα, υποθέτω θα βοηθήσουν και όλους όσους τις διαβάσουν..
Θα είμαι εδώ για ό,τι άλλο μπορώ να προσφέρω σε όσους το χρειαστούν...
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-04-08, 12:04
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μην Λυπασε...Σκεψου οτι ηρεμησε η μανουλα σου και οτι ειναι καλα μετα την περιπετεια που περασε.....το καλυτερο ηταν να ησυχαση και εσυ να σκεπτεσαι ποσο καλα ειναι τωρα......Και εκεινη αν ζουσε δεν θα θελε να σε βλεπει στεναχωρημενη.....Σκεψου τα Ωραια πραγματα που σου μειναν και ζησε ρουφωντας το ζουμι της ζωης που τωρα καταλαβαινης καλυτερα.Χαιρωμε που σε εχουμε κοντα μας.Σιγουρα εισαι καλυτερος ανθρωπος τωρα....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-05-08, 14:37
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Unhappy sos

Γεια σε όλους. 1 εβδομάδα πριν έμαθα ότι ο πατέρας μου έχει πολλαπλό μυέλωμα. 1 εβδομάδα τώρα κάνει χειροθεραπεία. Είναι 58 χρονών. Αύριο μεθαύριο περιμένουμε και μια εξέταση οστών. Τα έχω λίγο χαμένα. Ψάχνω διάφορα στο google μήπως και μάθω κάτι παραπάνω. Διάβασα τα μηνύματα που ανταλλάσετε. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που γίνεται. Αν κάποιος μπορεί να πει κάτι και για τη περίπτωση του μπαμπά μου !!!!!!!!!!!! ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-05-08, 15:01
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε καταλαβαίνω για τον πανικό που σε έχει πιάσει. Μην ανησυχείς όμως, γιατί έχω γνωρίσει πολύ νεώτερους ανθρώπους από την μητέρα μου, που ενώ πάσχουν από πολλαπλό μυέλωμα δουλεύουν και είναι μια χαρά. Το ίδιο θα διαπιστώσεις και αν διαβάσεις όλες τις σελίδες του θέματος που υπάρχει εδώ.
Αν θες γράψε περισσότερες λεπτομέρειες και σίγουρα θα μάθεις κάτι παραπάνω, αν δηλαδή πονάει σε κάποιο σημείο του σώματος του ο πατέρας σου, αν οι γιατροί σας είπαν σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αρρώστια, τι είδους χημειοθεραπεία κάνει και με ποια φάρμακα, και για περισσότερα στείλε μου ένα mail, για να σου δώσω αν μπορώ κι εγώ κάποιες πληροφορίες.
Κουράγιο κι όλα θα πάνε καλά.
Διάβασε προσεκτικά όλες τις σελίδες του συγκεκριμμένου θέματος και θα βοηθηθείς πάρα πολύ.
Εγώ βοηθήθηκα πάρα πολύ, και τουλάχιστον καταλάβαινα τι μου έλεγαν οι γιατροί, μετά τις συμβουλές που μου έδωσαν όλοι οι φίλοι μου από την acrobase, γιατί πρόκειται πραγματικά περί φίλων, αφού ανταπόκριθηκαν στο κάλεσμα μου για βοήθεια και πληροφορίες αμέσως
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-05-08, 17:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους. 1 εβδομάδα πριν έμαθα ότι ο πατέρας μου έχει πολλαπλό μυέλωμα. 1 εβδομάδα τώρα κάνει χειροθεραπεία.
Καλώς ήρθες.

Ο Πατέρας σου είναι νέος και είμαι σίγουρος ότι μπορεί να ανταπεξέλθει πολύ αποτελεσματικά την θεραπεία.
Στο ευχόμαστε ολόψυχα όλοι περαστικά και θα χαιρόμαστε να μαθαίνουμε, την βελτίωση της υγείας του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-06-08, 10:54
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΟΥ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΑ ΟΣΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΡΑΧΘΕΙ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΘΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΠΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΡΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ANDRIBLASTINA (DOXORUBICIN). Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ. Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-06-08, 21:00
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Άρτεμη, σου εκφράζω τα συλλυπητήριά μου για το χαμό της μητέρας σου.
Έχε δύναμη και προχώρησε να δώσεις όλα αυτά που έχει μέσα σου. Ήδη βλέπω πως με αυτό εδώ το θέμα βοηθάς και άλλο κόσμο που το έχει ανάγκη.

Νόρα, σου εύχομαι καλή δύναμη να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα του πατέρα σου. Δεν έχω ιατρικές γνώσεις για να σε βοηθήσω, θα σου πω όμως να ψάξεις για να μάθεις όσο πιο πολλά μπορείς ώστε να αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει και πως εξελίσσεται η ασθένεια. Η γνώμη και άλλου γιατρού δεν είναι κακή ιδέα, απλά μην σταματάτε την οποιαδήποτε θεραπεία γίνεται.

Εύχομαι το καλύτερο. όποτε μπορείς ή νοιώθεις την ανάγκη γράφε μας εδώ.

christina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.