Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 27-08-07, 22:41
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από LOFOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρτεμης
Τυχαία είδα το μήνυμα σου και αισθάνθηκα την ανάγκη να σου αποστείλω μια απάντηση-συμπαράσταση στο αγώνα ζωής που ξεκίνησε η μητέρα σου. Για να καταλάβεις καλύτερα η μητέρα μου έζησε 18 χρόνια προσβεβλημένη από πολλαπλό μυέλωμα βετεράνος της συγκεκριμένης πάθησης. Αν η μητέρα σου βρίσκεται σε στάδιο σταθεροποίησης, καλό είναι να φροντίσετε να μην βγει από αυτό. Μην την αφήνετε εκτεθειμένη σε πολλά άτομα. Όσο σκληρό και να σου φαίνεται ακόμα και τα εγγόνια της το χειμώνα εάν έχουν κάποιο κρύωμα, βήχα καλό θα ήταν να μην βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο. Μην την αφήνετε να κάνει βαριές δουλείες αλλά μην την απομονώνεται κιόλας. Το μαγείρεμα είναι μια καλή λύση. Εάν ξέρει τα πάντα φροντίστε να της αναφέρεται ότι η επιστήμη έχει κάνει βήματα προόδου, και αυτό είναι αλήθεια. Επίσης εάν είναι κοντά στην εκκλησία και είναι πιστή βοηθήστε την και εσείς να ισχυροποιήσετε την πίστη της. Σου δίνω ένα απόσταγμα της εμπειρίας μου τόσα χρόνια σε συμβουλές καθημερινότητας. Τα ιατρικά θέματα είναι κατά περίπτωση στους αρμόδιους. Εάν τα πράγματα ξεφύγουν ρωτήστε τον γιατρό σας για τα σχήματα VELCATE ΚΑΙ THALIX. ΠΡΟΣΟΧΗ κάντε προσπάθεια να μην νοσηλευτεί για καιρό σε νοσοκομείο. Μάθε την λέξη ανοσιοκαταστολή αυτός είναι ο λόγος. Όταν κάνει την θεραπεία της σε βραχεία νοσηλεία πάντα βάλτε της μάσκα. Όποτε και να διαβάσεις το μήνυμα ελπίζω να βοήθησα λίγο. Μην στεναχωριέσαι. Οι δοκιμασίες είναι για όλους. Θα υπάρχουν στιγμές που θα έχεις ξεχάσει το ζήτημα γιατί θα βλέπεις την μητέρα σου μία χαρά και αυτό εύχομαι. Δυστυχώς τα φακελάκια θα μπουν σε ημερήσια διάταξη αλλά αυτά είναι γνωστά στην Ελλάδα...Ένας φίλος από Αθήνα.

Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η μητέρα μου αυτή την περίοδο βρίσκεται όντως σε περίοδο σταθεροποίησης, αλλά παίρνει μεγάλες δόσεις κορτιζόνης κι αυτό της έχει κάνει ήδη μυϊκή ατροφία και της αφαιρεί μεγάλες δυνάμεις. Να φανταστεις ότι δεν έχει δυνάμεις ούτε ένα φαγητό να κάνει καλά-καλά. Από την άλλη οι γιατροί μου λένε ότι η πάθηση της έχει υποχωρήσει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω και δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω. Ανοσιοκατεσταλμένη είναι και γνωρίζω τι σημαίνει αυτό. Της έδιναν THALIX αλλά τώρα θα της το κόψουνε. Ξανά ευχαριστώ, αλλά αν μπορείς πες μου γιατί δεν μας συζητάνε οι γιατροί για μεταμόσχευση, ίσως λόγω της ηλικίας της, είναι 62 χρόνων?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-07, 11:21
alexmargi Ο χρήστης alexmargi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-09-07 10:33
ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΤΥΧΑΙΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΜΟ ΜΟΥ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΥΧΑΙΑ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ "ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ" ΛΙΓΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΑΦΟΥ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΕΙ ΜΕ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΘΑΛΙΔΟΜΙΔΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΙΚΑΜΕ ΤΑ THALIX ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΓΚΑΙΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΕΓΚΡΙΣΗ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ...??? ΑΥΤΟ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ?? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-09-07, 12:21
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

down 3wbt5enx

<a href="http://buybupropion2016.top/#6911">click here</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-07, 04:56
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η μητέρα μου αυτή την περίοδο βρίσκεται όντως σε περίοδο σταθεροποίησης, αλλά παίρνει μεγάλες δόσεις κορτιζόνης κι αυτό της έχει κάνει ήδη μυϊκή ατροφία και της αφαιρεί μεγάλες δυνάμεις. Να φανταστεις ότι δεν έχει δυνάμεις ούτε ένα φαγητό να κάνει καλά-καλά. Από την άλλη οι γιατροί μου λένε ότι η πάθηση της έχει υποχωρήσει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω και δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω. Ανοσιοκατεσταλμένη είναι και γνωρίζω τι σημαίνει αυτό. Της έδιναν THALIX αλλά τώρα θα της το κόψουνε. Ξανά ευχαριστώ, αλλά αν μπορείς πες μου γιατί δεν μας συζητάνε οι γιατροί για μεταμόσχευση, ίσως λόγω της ηλικίας της, είναι 62 χρόνων?
Άρτεμης
Για το πολλαπλό μυέλωμα η κορτιζόνη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της χημειοθεραπείας. Να φανταστείς ότι σκέτη κορτιζόνη αποτελεί θεραπεία, σκέτο THALIX όχι. Η αγωγή είναι συγκεκριμένη και ακολουθεί πρωτόκολλο. Είναι καταγεγραμμένα σε επιστημονικά βιβλία και στηρίζονται σε κύκλους ημερομηνιακά περιοδικούς, για αυτό κόβουν το THALIX. Χρειάζεται τακτική αιματολογική παρακολούθηση για την μονοκλονική αύξηση των γ-σφαιρινών, που την βλέπουμε στην ηλεκτροφόρηση λευκωμάτων.
Η δυσκολότερη περίοδος είναι ακριβώς μετά τις θεραπείες. Κάθε ασθενείς έχει την δική του αντίδραση στις χημειοθεραπείες. Όσο ανέχεται ο οργανισμός της μητέρας σου τις θεραπείες όλα καλά. Δεν ξέρω σε ποιο σημείο διεγνώσθη η ασθένεια στην μητέρα σου και εάν έπρεπε να ξεκινήσει με THALIX, που είναι αρκετά επιθετική θεραπεία. Όσο πιο επιθετική θεραπεία γίνεται τόσες περισσότερες και απρόβλεπτες παρενέργειες θα υπάρχουν. Ακόμα οι παρενέργειες καταγράφονται από τους γιατρούς γιατί τα φάρμακα είναι καινούργια. Ίσως χρειασθεί να υποβληθεί σε αγωγή για την οστική νόσο με διφωσφονικά.
Οι γιατροί θα σε ενημερώσουν ότι κατά περιόδους θα πρέπει να γίνεται καλός έλεγχος στο ήπαρ, χοληδόχου κύστεως παγκρέατος, σπλήνας και κυρίως νεφρών, στομάχου ,ουροδόχου κύστεως και καρδιακός. Όσο οι εξετάσεις θα είναι καλές η μητέρα σου δεν έχει να φοβάται τίποτα γιατί θα μπορεί ο οργανισμός της να ανταποκρίνεται στις θεραπείες. Εμείς είχαμε ξεκινήσει με πιο ήπιες θεραπείες (σχήμα Alkeran-Mentrol-Resoferon και ενέσεις κρανουλοκίνης). Μετά την πρώτη υποτροπή υποβάλλονταν σε θεραπεία (VAD-Laelyx) σε κύκλους.
Η ηλικία είναι απαγορευτική και μπορεί η μητέρα σου να μην αντέξει την διαδικασία της μεταμόσχευσης και όσο ανταποκρίνεται στις θεραπείες οι γιατροι δεν θα το προτείνουν. Τέλος όχι ζεστά μπάνια,ηλιοθεραπεία και αλάτι στο φαγητό. Χαμηλοτάκουνα παπούτσια, αδυνάτισμα και προς θεού μην πέσει σπάζοντας κάποιο χέρι ή πόδι.
Δεν ήθελα να σε φορτώσω πληροφορίες που ίσως σε μπερδέψουν σε αποπροσανατολίσουν αλλά στη θέση σου ήμουν για 18 ολόκληρα χρόνια και καταλαβαίνω. Και εγώ είχα τις ίδιες απορίες και αγωνίες και οι γιατροί δεν μιλούσαν. Είχαμε φτάσει στο τέλος πολλές φορές και η κατάσταση αντιστρεφόταν θαυματουργικός. Έχε πίστη και κουράγιο γιατί σε πιο δύσκολη θέση πολλές φορές είμαστε και εμείς που αισθανόμαστε ανήμποροι να βοηθήσουμε το αγαπημένο μας πρόσωπο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-09-07, 12:20
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακόμη εκπλήσομαι από την ανταπόκριση που έχω βρει στο θέμα που βασανίζει εμένα και την οικογένεια μου το τελευταίο 10μηνο. Ευχαριστώ όλους σας από τα βάθη της ψυχής μου. Ειλικρινά η επικοινωνία αυτή μου έλυσε αρκετές απορίες και με καθησύχασε σε μεγάλο βαθμό για τον τρόπο που οι γιατροί στη Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζουν την κατάσταση υγείας της μητέρας μου. Αlexmargi, εγώ δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου, υποθέτω όμως κι εύχομαι ότι και οι δικοί σας γιατροί ξέρουν τί να κάνουν στο πρόβλημα του πατέρα σου, και ότι αυτά που σου λένε ισχύουν. Αγαπητέ Lofos, οι πληροφορίες που μου δίνεις είναι σημαντικές για μένα και σε ευχαριστώ. Η μητέρα μου όταν διεγνώσθη η πάθησή της ήταν στο δεύτερο στάδιο, γνωρίζω ότι δεν πρέπει να σπάσει οτιδήποτε, και τώρα συνεχίζει τελικά τη θεραπεία της μόνο με Thalix, όχι με κορτιζόνη, εφόσον η οστεομυελική βιοψία έδειξε ότι έχει πέσει από 15% σε 4-7%. Ευχαριστώ ξανά όλους σας κι εύχομαι και όλοι όσοι έχετε απορίες να λυθούν σύντομα και να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και μεις από τη μεριά μας τους δικούς μας ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-07, 21:45
manos Ο χρήστης manos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-12-07 14:08
ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΜΥΕΛΩΜΑ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ .
Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 65 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ
ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ , ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ... ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-07, 23:29
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ok ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ

Αρχική Δημοσίευση από manos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΜΥΕΛΩΜΑ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ .
Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 65 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ
ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ , ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ... ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ?


ΜΑΝΟ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ.
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΚΡΟΒΑΣΙΤΕΣ, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ
ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΩ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ.
ΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΑ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΤΕ. ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΚΡΟΒΑΣΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΞΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΜΑΣ. ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΌ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΟΥ.
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑΚΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ.
ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ, ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
ΜΕΙΝΕ ΠΛΑΙ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ, ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-07, 21:15
ΖΟΙ Ο χρήστης ΖΟΙ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-11-07 21:17
pollaplo mieloma

Molis tora antiliftika to forum sxetika me pollaplo mieloma.. O pateras mou diegnosthike me tin astheneia prin 2 xronia se ilikia 60 xronon se proxorimeno stadio. kata tin diarkeia ton ximiotherapion epathe kai automato katagma sto podi gia to opoio ipevlithi 3 ores xeirourgio. Ekane peripou 10 kiklous ximoitherapeias kai meta autologi metamosxeusi. Exei perasei enas xronos apo tote, kanei sintirisi me thalidomisi kai kortizoni kai kathe mina elegxo me aimatologikes exetaseis.Mexri tora i katastasi tou einai statheri, kanei kanoniki zoi, ergazetai, odigei, pigainei taxidia ktl. Kapoies parenergeies apo tin xrisi thalidomidis (oxi sovares) exoun antimetopistei. Apo tis ximiotherapeies den eixe kamia parenergia. Exei na kanei omos me ton organismo kai tin krasi kathe atomou. Poli kalo team iatron sto Laiko (Athina). Episis kaloi iatroi kai sta idiotika nosokomeia.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-12-07, 14:46
manos Ο χρήστης manos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-12-07 14:08
ΑΡΤΕΜΙΣ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΟΥ.ΑΥΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ
ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ . ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΧΕΙ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΤΟ ΠΩ , ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΟΙΟΥΜΑΙ .
ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ
Ε-ΜΑΙΛ ΣΤΟ manos21973@yahoo.gr. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-08, 22:42
ΜΗ ΕΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
Guest
 

καλησπερα. τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα ψαχνοντας πληροφοριες στο google για τις νεες θεραπίες του πολλαπλου μυελώματος. διαβασα ολα τα μηνύματα και αποφασισα να στειλω και εγω ενα αφου ο πατέρας μου πασχει απο την ιδια αρρωστια. πριν απο περιπου 8 χρονια εγινε η διαγνωση της αρρωστιας αφου ομως κοντεψε να μεινει παραλλιτος γιατι η συγκεκριμενη αρρωστια εχει κύριο συμπτωμα τους πονους στα κοκκαλα και κατα συνέπεια τις επαννηλημενες επισκεψεις σε ορθοπεδικους και επειτα σε φυσιοθεραπευτες που για κακη μας τυχη στην περιπτωση του πατερα μου κανενας απ'αυτους δεν σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο αφου δεν υπηρχε βελτιωση της καταστασης του. επαθε λοιπον καθηζιση στην σπονδυλικη στηλη και ενας οικογεννειακος παθολογος ο οποιος ενδιαφερθηκε να δει την απλη ακτινογραφια εκανε την διαγνωση. κατεβηκαμε Θεσσαλονικη για θεραπεια η οποια ομως δεν ειχε θετικα αποτελεσματα. επειτα οι γιατροι μας εστελναν Αθηνα. αποφασησαν ομωσ οι γονεις μου λογω οικονομικων δυσκολιων να απευθυνθουν σε καποιο πιο κοντινο νοσοκομειο. μας δεχτηκαν λοιπον στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης στο αιματολογικο τμημα το οποιο ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδας και το team τον ιατρων παρα πολυ καλο. ο πατερας μου τελικα εκανε αυτολογη μεταμοσχευση και μεχρι περσυ εκανε συντηρηση. αλλα τον φεβρουαριο του 2007 υποτροποιασε και ξεκινησαμε νεο κυκλο θεραπειας η οποια δυστυχως ειχε πολλες παρενεργειες και αναγκαστηκε να την σταματησει. τωρα ακολουθει το τελευταιο σχημα θεραπειας με χαπι και εχει πολυ καλη ανταποκριση. ελπιζουμε παντα στο καλυτερο. θελω λοιπον να πω σε ολους οσους εχουν να αντιμετωπισουν αυτη την αρρωστια να κανουν υπομονη και πανω απ'ολα να εχουν θετικη σκεψη. οχι μονο ο ασθενης αλλα και οι γυρω του πρεπει να του μεταφερουν θετικη ενεργεια και αυτο το λεω γιατι ο πατερας μου ηταν στην συντηρηση για περιπου 6 χρονια και καταφεραμε ολη η οικογενεια μεσα σ'αυτα τα χρονια να το ξεχασουμε τελειως και να ζησουμε ολοι μαζι μια φυσιολογικη ζωη. το ιδιο ευχομαι σε ολους.

ΥΣ. το κακο μ'αυτη την ασθενεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια χτυπαει νεα σε ηλικια ατομα. οπως και στην περιπτωση του πατερα μου (48 - 49 χρονων)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-01-08, 15:49
hrysalo Ο χρήστης hrysalo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 15:56
καλησπερα σε ολους. κι εγω τυχαια βρηκα τη σελιδα.η μητερα μου πασχει από τη συγκεκριμενη ασθενεια εδω και 6 μηνες τη διαγνωσαμε. στην αρχη πηγαιναν ολα καλα. το τελευταιο διαστημα δεν ξερω τι συνεβη και τη νοσηλευσαμε σε ψυχιατρικη κλινικη. επαιρνε το thalix. υπηρξε σε καποιον απο τους δικους σας παρομοια κατασταση.σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-08, 11:20
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαφανίστηκα...Ήθελα και θέλω ακόμη να βρω μια γωνιά σκοτεινή και μυστική για να χωθώ εκεί μέσα...χθες έκανα το 40ήμερο μνημόσυνο της μητέρας μου... 63 χρόνων...Η Μαρία μου, η μαμά μου δεν γλύτωσε από την καταραμένη αρρώστια. Πολλαπλό μυέλωμα την είπαν οι γιατροί...και μου έδωσαν πολλές μα πάρα πολλές ελπίδες ότι θα μείνει κοντά μας για αρκετά χρόνια ακόμη. Τι έγινε, γιατί χάθηκε και ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω, λάθος γιατρών, αμέλεια, "λαχείο" το γεγονός ότι την χτύπησε στα νεφρά και μετά από τρεις μέρες έκανε πνευμονικό οίδημα, μετά από μία φιάλη αίματος που την έβαλαν? Ποιον να ρωτήσω να μου πει τι δεν έγινε σωστά, γιατί τόσοι και τόσοι ασθενείς με την ίδια αρρώστια ζουν χρόνια και χρόνια και η μαμά μου, ο βράχος της ζωής μου έφυγε τόσο γρήγορα, μέσα σε 1 μόλις χρόνο από τη διάγνωση. Γιατί τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ και πετάγομαι στον ύπνο μου, με αμέτρητα ερωτήματα να με βασανίζουν...Ήταν το σωστό νοσοκομείο το Θεαγένειο ή έπρεπε να πάμε αλλού? την πρόσεξαν όσο έπρεπε ή την άφησαν στην τύχη της? και πως είχε τόσο ταχεία εξέλιξη η νόσος της τη στιγμή που τρεις μόνο εβδομάδες πριν μου ανακοινώσουν ότι βρίσκεται στο τελικό στάδιο νεφρικής ανεπάρκειας τους την είχα πάει εσπευσμένα για να την δουν, γιατί είχε διπλωπία: είναι όλα καλά μου είπαν οι γιατροί, το πρόβλημα είναι οθφαλμολογικό...ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Την έχασα τόσο γρήγορα, τόσο άδοξα. ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ...Γιατί ακούω και μαθαίνω ότι όσοι πάσχουν από την συγκεκριμμένη νόσο ζουν(με ταλαιπωρίες, βέβαια), αλλά ζουν χρόνια. Η μαμά μου γιατί έφυγε?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-08, 13:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαφανίστηκα...Ήθελα και θέλω ακόμη να βρω μια γωνιά σκοτεινή και μυστική για να χωθώ εκεί μέσα...χθες έκανα το 40ήμερο μνημόσυνο της μητέρας μου... 63 χρόνων...
Εκ μέρους όλων μας έχεις την συμπάθεια μας και τα θερμά μας συλληπητήρια.

Δεν θέλω να γενικεύσω, αλλά επειδή είχα και εγώ μια ίδια περίπτωση, με αγαπημένη μου ξαδέλφη, είχαμε τελείως διαφορετική αντιμετώπιση από τους γιατρούς, που μας είπαν ότι ήταν σε προχωρημένο στάδιο και δεν υπήρχε διέξοδος. Μας έδωσαν μάλιστα και χρονόγραμμα για τα στάδια που θα περάσει

Και πάλι λυπάμαι πάρα πολύ, εύχομαι να ζήσεις να τιμάς και να θυμάσαι την Μητέρα σου, για πάντα.

(Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες, υπάρχουν περιπτώσεις έγκαιρης διάγνωσης που με ακτινοβολίες και φάρμακα κρατάνε πάρα πολύ καιρό τον ασθενή.)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-03-08, 15:25
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαφανίστηκα...Ήθελα και θέλω ακόμη να βρω μια γωνιά σκοτεινή και μυστική για να χωθώ εκεί μέσα...χθες έκανα το 40ήμερο μνημόσυνο της μητέρας μου... 63 χρόνων..
....
Γιατί ακούω και μαθαίνω ότι όσοι πάσχουν από την συγκεκριμμένη νόσο ζουν(με ταλαιπωρίες, βέβαια), αλλά ζουν χρόνια. Η μαμά μου γιατί έφυγε?
Η ιατρική είναι μια ατελής επιστήμη. Ποτέ δεν ξέρουμε γιατί ένας ασθενής εξελίσσεται διαφορετικά απο έναν άλλο με την ίδια πάθηση. Ίσως σε μια 20ετία με την κατανόηση του γονιδιώματος να είναι τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι από τη στιγμή που εμφανίζεται νεφρική ανεπάρκεια η πρόγνωση είναι πάρα πολύ συγκρατημένη και οι προοπτικές ελάχιστες. Μ'αλλα λόγια, χωρίς απαραίτητα να έγινε κάτι λάθος από την πλευρά τη δική σου ή των γιατρών, από τη στιγμή που βρέθηκε σε οξεία νεφρική ανεπάρκεια η ασθένεια είναι πολύ προχωρημένη και ο έλεγχος της εξαιρετικά δύσκολος.

Το σημαντικότερο είναι να ξέρεις οτι κάνατε όλα όσα μπορούσατε για αυτήν και οτι με τα σημερινά δεδομένα δε φαντάζομαι οτι θα εξελισσόταν πολύ διαφορετικά όποια προσπάθεια και αν κάνατε. Ελπίζω να έφυγε ευτυχισμένη και εύχομαι να τη θυμάσαι με τον καλύτερο τρόπο.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-03-08, 19:40
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλή μας ΄Αρτεμη,

και απο μενα θερμα συλληπητήρια για την μανούλα. Να εχεις την ευχη της. Να εισαι βεβαιη ότι εσύ έκανες ότι μπορούσες. Πάρε τον πόνο σαν αφορμή για κατι δημιουργικό και ζήσε με την ιδέα του θανάτου καθημερινά. Ετσι είμαστε οι άνθιρωποι και η γνωση μας πεπερασμενη.

Ευχομαι να σε εχουμε πολύ καιρό στην παρεα μας και να χαρούμε μαζί σου και άλλες στιγμές, ευχάρισατες και ευτυχισμένες.

Καλη σου δύναμη και καλή της Ανάσταση.

Με αγάπη
Γιώργος Β.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.