Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-08, 13:21
Rocky Ο χρήστης Rocky δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-10-08 01:18
Υπέρηχος???

Γεια σας!!!Εχω μια απορία κ θα ήθελα σας παρακαλώ αν ξέρετε κ μπορείτε να απαντήσετε στο ερώτημά μου...Γίνεται από έναν απλό υπέρηχο να φανεί αν μια γυναίκα έχει έρθει ποτέ σε επαφή με άντρα η οχι?Ρωτάω γιατί η κολλητή μου έχει έρθει σε επαφή με τον φίλο της κ σε λίγες μέρες θα πάει με την μητέρα της στον γυναικολόγο κ φοβάται επειδή θα κάνει υπέρηχο για να εξετάσει κάτι για την περίοδο της μήπως φανεί κατι...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rocky Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!!Εχω μια απορία κ θα ήθελα σας παρακαλώ αν ξέρετε κ μπορείτε να απαντήσετε στο ερώτημά μου...Γίνεται από έναν απλό υπέρηχο να φανεί αν μια γυναίκα έχει έρθει ποτέ σε επαφή με άντρα η οχι?Ρωτάω γιατί η κολλητή μου έχει έρθει σε επαφή με τον φίλο της κ σε λίγες μέρες θα πάει με την μητέρα της στον γυναικολόγο κ φοβάται επειδή θα κάνει υπέρηχο για να εξετάσει κάτι για την περίοδο της μήπως φανεί κατι...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εχμ, δεν είναι θέμα υπερήχου. Προφανώς φαίνεται και σε μια απλή γυναικολογική εξέταση, αλλά καλύπτεται από το ιατρικό απόρρητο. Με άλλα λόγια, ό,τι και να δει ο γυναικολόγος είναι υποχρεωμένος να το κρατήσει μυστικό (εκτός και αν συντρέχει καποιος πολύ ειδικός λόγος--πράγμα που μάλλον δε συμβαίνει).

Με απλά λόγια, πες στη φίλη σου να μην ανησυχεί.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-08, 15:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Με απλά λόγια, πες στη φίλη σου να μην ανησυχεί.
Εκτός αν ο γυναικολόγος είναι ο πατέρας της!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-08, 00:56
rOCKY26B
Guest
 

???

Η φιλη μου ειναι 17 χρονων.Αυτο μηπως αποτελεσει καποιο προβλημα???Δηκ μηπως ο γυναικολογος απευθυνθει στη μητερα της αντι για εκειν...κ τοε θα υπαρχει προβλημα...!Τι πιστευετε-γνωριζετε?Θα ηθελα πολυ να μαθω την γνωμη σας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-08, 13:16
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Για το θέμα του υπέρηχου, έχουν απαντήσει πιο πάνω, όπως και για το σημαντικό θέμα του ιατρικού απορρήτου.

Όμως η ουσία εδώ, δεν είναι τι φαίνεται ή τι δεν φαίνεται, ή τι θα μάθουν οι άλλοι, ή μήπως τύχει και μείνει έγκυος μια κοπέλα.

Υπάρχουν πολλά ζητήματα γύρω από την σεξουαλική υγεία και πιστεύω πως πρέπει να ενημερωθείτε περισσότερο.
Περισσότερο και εγκυρότερα απ ότι ήδη γνωρίζετε. Στα ζητήματα που είπα παραπάνω, θα αναφέρω μόνο, τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Φροντίστε υπεύθυνα να ενημερωθείτε απο ειδικούς, ώστε υπεύθυνα να αντιμετωπίσετε και αυτό το κομμάτι της ζωής σας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-08, 01:15
Rocky Ο χρήστης Rocky δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-10-08 01:18
???

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΠΟΜΕΝΩΣ Κ ΑΠΟ ΥΠΕΧΗΧΟ.ΜΕΤΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΟΧΙ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-08, 01:19
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι φαίνεται. αν μόνο αυτό σε απασχολεί είσαι πολύ μικρή για τέτοιες δραστηριότητες, δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο από αυτά που σου είπαν? το σεξ δεν είναι παιχνίδι, μπορεί να έχει άσχημες επιπτώσεις στη ζωή κάποιου. για αυτό θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να το βλέπεις πιο σοβαρά το θέμα και εσύ και η φίλη σου. αν θα το μάθει η μαμά η όχι είναι το λιγότερο.
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-08, 12:05
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rocky Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΠΟΜΕΝΩΣ Κ ΑΠΟ ΥΠΕΧΗΧΟ.ΜΕΤΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΟΧΙ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Χμ, μάλλον δεν πρόσεχες και πολύ στο μάθημα της ανθρωπολογίας/βιολογίας. Αλήθεια, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτό το μάθημα στα σχολεία. Όπως και να έχει, αυτός είναι ο περιβόητος παρθενικός υμένας.

Σε αφήνω να κρίνεις μόνος σου αν φαίνεται ή όχι. Πάντως σου ξαναλέω οτι γενικά οι γυναικολόγοι τα έχουν δει όλα (μα όλα...) και δε νομίζω να σοκαριστούν επειδή μια 17χρόνη κάνει σεξ με το αγόρι της.

Αντε διαβάστε κανα φυλλάδιο για την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-19, 01:57
ànKO Ο χρήστης ànKO δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-19 01:59
Καλησπέρα. Εμένα η μητέρα μ μπαίνει μαζί στο δωμάτιο εξέτασης. Στην τηλεόραση που δείχνει τον υπέρηχο μπορεί να φανεί αν είσαι παρθένα ή οχι ; Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-19, 10:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι, εκτός αν η μητέρα σου είναι Ακτινολόγος.
Σε τι υπέρηχο αναφέρεσαι; Γιατί αν είναι ενδοκολπικός δεν υφίσταται θέμα παρθενίας πλέον.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-21, 19:52
Maria24 Ο χρήστης Maria24 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-06-21 19:52
Γεια σας μια φίλη μου είναι 16 χρόνων και θέλει να ολοκληρώσει την σχέση της. Οι γονείς της δεν ξέρουν καν για την σχέση της και η κοπέλα δεν θέλει και να τους το πει. Την έχουν πάει σε γυναικολόγο όποτε ξέρει πως κάποια στιγμή θα την ξανά πάνε. Αυτο που της έκανε ο γυναικολόγος ήταν να της κάνει υπέρηχο στο κάτω μέρος της κοιλιάς για να δει εάν πάνε όλα καλα με την περίοδο της. Ακριβώς το ίδιο θα ξανά κάνει όταν θα της ξανά κλείσει ραντεβού η μαμά της με την διαφορά ότι θα έχει ολοκληρώσει τότε. Αυτο θα φανεί στον γυναικολόγο από αυτή την εξέταση εάν η κοπέλα έχει ολοκληρώσει; Ή γενικά αν υπάρχει ο παρθενικός υμένας;
Γενικά φοβάται πολύ γιατί δεν θέλει να το μάθουν οι γονείς της και πιστεύει πως ο γυναικολόγος θα τους το πει γιατί είναι χρόνια φίλοι με τους γονείς της. Σας παρακαλω να απαντήσετε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.