Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
O Κλήδονας

Αρχαοελληνικό έθιμο που το αναφέρει και ο Όμηρος, την ημέρα της εισόδου στην καλοκαιρινή περίοδο. (24 Ιουνίου).

Μεταχριστιανικά συνδέεται με την παραμονή της εορτής του Αγίου Ιωάννη (24 Ιουνίου).

Τα έθιμα ποικίλουν σε κάθε μέρος της Ελλάδος.

Ο «Κλήδονας» είναι μια λαϊκή μαντική διαδικασία, από τις πιο τελετουργικές όλων των παραδόσεων του τόπου μας, σύμφωνα με τον οποίο αποκαλύπτεται στις άγαμες κοπέλες η ταυτότητα του μελλοντικού τους συζύγου.

Η ίδια η λέξη υπάρχει από την εποχή του Ομήρου, «κλήδων» ονομαζόταν ο προγνωστικός ήχος, και κατ' επέκταση το άκουσμα προφητείας, ο συνδυασμός τυχαίων και ασυνάρτητων λέξεων ή πράξεων κατά τη διάρκεια μαντικής τελετής, στον οποίο αποδιδόταν προφητική σημασία.

Εγώ την γνώρισα στην πιο απλή του μορφή. Μέρες πριν την παραμονή του Άι Γιαννιού, μαζεύαμε ότι είναι ικανό να καεί σε μια μεγάλη φωτιά. Χαρτιά ξύλα παλιές καρέκλες κλπ.

Εγώ προσπαθούσα να πείσω την Μητέρα μου ότι οι μισές καρέκλες της πρόχειρης τραπεζαρίας, ήταν άχρηστες. Τελικά καταφεύγαμε στον Κυρ Μήτσο τον μανάβη, να μας δώσει καμιά κασέλα άχρηστη.

Στις 6 το απόγευμα οι μεγαλύτεροι είχαν στοιβάξει, όλα τα υλικά σε μια τεράστια στοίβα και το πανηγύρι ξεκινούσε.
Είχαμε κατεβάσει όλους τα ξεραμένα μαγιάτικα στεφάνια, που για τιμή τους ανάβαμε την φωτιά και τα βάλαμε πάνω πάνω στην στοίβα.

Οι μανάδες δήθεν γκρίνιαζαν που ο κανακάρης τους πήρε ένα παλιό τραπεζάκι, άλλος μια καρέκλα, ένα σκαμπό κοκ.

Στην πρώτη ώρα της φωτιάς, δεν τολμούσε κανείς να πηδήξει επάνω της, όταν οι φλόγες ξεκίνησαν να πέφτουν, οι μεγαλύτεροι και πιο τολμηροί ξεκίναγαν τα τεράστια άλματα εις ύψος και εις μήκος. Αχ πως τους ζηλεύαμε και τους θαυμάζαμε, εμείς οι μικρότεροι.

Η πιτσιρικαρία ξεκινάμε τα πηδήματα από τα πλάγια και σιγά σιγά γινόμασταν και πιο τολμηροί.

Ήταν η μοναδική μέρα του χρόνου μετά την Ανάσταση, που οι μανάδες μας άφηναν "να λυσσάξουμε", μέχρι να μας πάρουν σηκωτούς και να μας κάνουν μπουγάδα, πριν μας βάλουν στα κρεβάτια μας.

Την επόμενη μέρα, ξεκινούσε ο σχεδιασμός για τον επόμενο χρόνο, για πρώτη και τελευταία φορά, οι μεγαλύτεροι, καταδεχόντουσταν να μας μιλήσουν σοβαρά και να μην ζητήσουν από σήμερα κιόλας, να μαζεύουμε υλικό στο υπόγειο του σπιτιού μας, που δεν πάταγε κανείς.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-08, 15:17
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο αυτό που περιγράφεις το ζούνε ακόμα σε κάποιες περιοχές στην βόρειο Ελλάδα.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-08, 15:27
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο αυτό που περιγράφεις το ζούνε ακόμα σε κάποιες περιοχές στην βόρειο Ελλάδα.
Και στην Αττική ακόμη, υπάρχει ζωντανό παράδειγμα οιονεί πιτσιρικιών που το ζούνε... :P
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-08, 15:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Και στα παλιά Βριλήσσια (δεκαετία '80 δηλαδή — καμμία σχέση με τα σημερινά Βριλήσσια) συνέβαινε κάθε χρόνο αυτό.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Τότε γινόταν σίγουρα και στον Παπάγο, τώρα δεν ξέρω.
Τώρα γίνεται στην Καισαριανή...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ, εγώ μεγάλωσα με αυτό το έθιμο του Αη Γιαννιού. Στο χωριό μου, το Μελισσοχώρι του Δήμου Μυγδονίας [πρώην Μελισσοχώρι Θεσσαλονίκης, γνωστό και ως Μπάλτζα], εκεί όπου ζούσε η γιαγιά μου κι ο παππούς μου και γεννήθηκε και έμεινε μέχρι τα δεκάξι η μαμά μου, το έκαναν όσο ήμουν παιδί, και απ' όσο ξέρω το κάνουν ακόμα. Μιλάω για τις φωτιές, το κάψιμο των μαγιάτικων στεφανιών, τους διαγωνισμούς για το ποιος θα πηδήξει νωρίτερα [ψηλότερα], το ξενύχτι μέχρι αργά... Εκτός από παλιά πράγματα και μαγιάτικα στεφάνια καίγαμε και σκρέμπα, ένα λουλούδι - είναι θάμνος, μοιάζει λίγο με το γιασεμί αλλά έχει μικρότερα άσπρα λουλουδάκια και δε μυρίζει ούτε τόσο έντονα ούτε τόσο όμορφα. Μαζεύαμε τη σκρέμπα από νωρίς, όποιος ήξερε πού έχει καλή και πολλή σκρέμπα το έλεγε και στους υπόλοιπους, ήταν μεγάλο πράμμα να βρεις καλή σκρέμπα. Επίσης ψήναμε και ολόκληρα σκόρδα με τη φλούδα στη φωτιά, τα ρίχναμε μέσα και τα βγάζαμε με μεταλλική τσιμπίδα μετά από λίγο για να τα ξεφλουδίσουμε και να τα φάμε σχεδόν καυτά, "για το καλό". Τη μεγάλη τελετή του Κλήδονα με το αμίλητο νερό και την ταυτότητα του μελλοντικού συζύγου δυστυχώς δεν την πέτυχα. Έχω όμως διαβάσει γι αυτήν και ήταν πάντα από τα αγαπημένα μου έθιμα, αν όχι το αγαπημένο μου.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-08, 01:10
Το avatar του χρήστη Faneromianos
Faneromianos Ο χρήστης Faneromianos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-10 14:48
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Κλήδονας στην ανατολική Κρήτη.

Όπως πολλά έθιμα του τόπου μας έτσι και ο Κλήδονας συναντάται σε πολλές παραλλαγές ανά την Ελλάδα. Εγώ θα ήθελα να αναφέρω εδώ τον τρόπο που γιορτάζεται ακόμα (θέλω να πιστεύω) στην ανατολική Κρήτη. Το παρακάτω απόσπασμα είναι παρμένο από το cd του λυράρη Δημήτρη Σγουρού, τα ΣΑ ΕΚ ΤΩΝ ΣΩΝ.

<< Την παραμονή του Αι Γιαννιού στις 23 Ιουνίου οι κοπελιές φέρνουν σε μια στάμνα και χωρίς να μιλήσουν στο δρόμο σε κανένα το <<αμίλητο νερό>>. Στη συνέχεια νέοι, νέες αλλά και μεγαλύτεροι σε ηλικία βάζουν στον Κλήδονα (τη στάμνα με το αμίλητο νερό) τα κληδονικά τους δηλαδή: μήλα, κάστανα, αμύγδαλα, χαρούπια, ντομάτες, δαχτυλίδια, ασημικά, κλπ. τραγουδώντας στο σκοπό του Κλήδονα τις ανάλογες μαντινάδες. Αφού περάσουν όλοι σκεπάζουν τον Κλήδονα βάζοντας στο επάνω μέρος του ένα κλειδί. Τον αφήνουν έπειτα όλη τη νύχτα έξω στ' αστέρια για να αποκτήσει μαντικές ικανότητες. Το γλέντι βέβαια συνεχίζεται μέχρι αργά. Την άλλη μέρα ανήμερα του Αι Γιαννιού ξανασυγκεντρώνονται. Ανοίγουν τον Κλήδονα και βγάζουν τώρα έξω τα κληδονικά και τραγουδούν πάλι ταιριαστές μαντινάδες ερωτικές αλλά και σατυρικές. Η σύναξη μετατρέπεται και πάλι σταδιακά σε τρικούβερτο γλέντι.>>

Παρακάτω παρατίθενται μερικές από τις μαντινάδες που τραγούδουσαν στον Κλήδονα, όπως υπαγορεύτικαν από Μιχαήλ Φουντουλάκη και τη σύζυγό του στο Δημήτρη Σγουρό τον Ιούνιο του 1997:

Τ' Αι Γιαννιού του Κλήδονα δα πάω στο χωριό μου
μήλο δα ρίξω για να δώ και γώ το ριζικό μου.

Μήλο 'βαλα στον Κλήδονα για να το ριζικάρω
κι αν είν' τση τύχης μου γραφτό μικρή μου να σε πάρω.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί μηλιά με τ' άνθη
να βγεί σγουρός βασιλικός που μ' έβαλε στα πάθη.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί χαριτωμένη
του χρόνου σαν και σήμερο δα να 'ναι παντρεμένη.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί χαριτωμένος
από την πόλη έρχεται λογάρι φορτωμένος.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί κι η αγκινάρα
μα γω για μια σκορδόπιστη δε δίνω μπλιό δεκάρα.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί και η ντομάτα
κι οψές αργά την έβαλα για μια γαλανομάτα.

Ανοίξετε τον Κλήδονα να βγεί και το δικό μου
και δε μπορώ να στέκω μπλιο από τον κουρασμό μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-09, 23:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Τα μονοκοτυλήδονα
Και τα δικοτυλήδονα
Ανθίζανε στον κάμπο
Σου το χαν πει στον κλήδονα
Και σμίξαμε φιλήδονα
Τα χείλη μας, Μαλάμω.

Γιώργος Σεφέρης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.