Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #436  
Παλιά 13-07-14, 12:52
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mele Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα και δεύτερη γνώμη από ιδιώτη γιατρό.Δεν συμφωνεί με τη θεραπεία!!!!!!!!!!!!!!Πιστεύει ότι δεν χρειάζεται άμεσα χημειοθεραπεία,αλλά πιο συντηρητική αγωγή με ένα χάπι κορτιζόνης και ένα ακόμα(δεν θυμάμαι) και ότι πρέπει να περιμένουμε γιατί βρίσκεται σε ύφεση. Θα τρελαθώ, δεν ξέρω τι να κάνω. Θα τον πάω τελικά στο νοσοκομείο(Παπανικολάου)έχ ω ακούσει τα καλύτερα και θα κάνω ό,τι μου πουν εκεί, απλώς όλα κυλούν πολύ αργά και έχω αγχωθεί.
Φίλη/Φίλε καταλαβαίνω το άγχος. Εμείς που το ανακαλύψαμε στο Παπαγεωργίου, πήγαμε σε 3 διαφορετικούς γιατρούς (Αθηνά-Κρήτη-Θεσσαλονίκη) για να πάρουμε μία άλλη γνώμη και να δούμε κατα πόσο συμφωνούν οι απόψεις τους με την γιατρό μας. Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας είπαν τα ίδια οπότε με εμπιστοσύνη και σιγουριά συνεχίζουμε στο Παπαγεωργίου. Για το Παπανικολάου δεν έχω ακούσει τιποτα σχετικά με τη νόσο των δικών μας. Το μόνο που μου έχουν πει οι γιατροί είναι ότι στο Παπανικολάου θα γίνει η μεταμόσχευση του πατέρα μου, αφού εκεί γίνονται η μεταμοσχεύσεις όλης της Βόρειας Ελλάδας.

Επειδή το έμαθα όσο πρόσφατα και εσύ για τον πατέρα μου καταλαβαίνω το άγχος και το σοκ σου. Εμένα ο μπαμπάς μου εδώ και ένα μήνα φοράει κολάρο για να μην σπάσει ο αυχένας του. Και οι γιατροί μας είπαν ότι αν προχωρήσει μπορεί να κάνουμε ακτινοβολίες στον αυχένα για να τον ενισχύσοουν. Έχει πραγματικά μεγάλη σημασία να εμπιστευτείς τον γιατρό σας.Αν δεν έχεισ καταλήξει σε νοσοκομείο αυτό που εγώ μπορώ να σου πω είναι ότι το Παπαγεωργίου έχει πάρα πολύ καλό αιματολογικό και λόγω και του ιδιοτικού του χαρακτήρα είναι πολύ καλές οι συνθήκες και η εικόνα του. Σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο και επειδή είμαι και εγώ από Σαλόνικα ότι μπορώ να κάνω πες μου. Με χαρά μου να σε βοηθήσω
Απάντηση με παράθεση
  #437  
Παλιά 13-07-14, 17:55
mele
Guest
 

Unhappy

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έχουν δυο γιατροί τόσο διαφορετική γνώμη για τη θεραπεία. Ο ένας να σε αγχώνει και να σου λέει αύριο πρέπει να ξεκινήσει τις χημειοθεραπείες και να προσέχει , να μη σκύβει, να μη σηκώνει βάρη και ο άλλος να σου λέει να μην αγχώνεσαι, να συνεχίσει τις δραστηριότητές του απλώς χωρίς υπερβολές και δεν χρειάζεται άμεσα χημειοθεραπείες. Εγώ τι να κάνω από τα δύο?? Κάνω υπομονή ως την Τρίτη που έχω ραντεβού στο νοσοκομείο ...........
Απάντηση με παράθεση
  #438  
Παλιά 21-07-14, 21:41
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά έλειπα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κατάλληλη συμβουλή, απλά εμάς στο νοσοκομείο αλλά και οι εξωτερικοί γιατροί μας ξεκαθάρισαν ότι πλέον δεν μπορεί να κάνει ότι έκανε. Δεν μπορεί να εργάζεται, να ταλαιπωρεί το σώμα του με βαριές δουλειές, ότι δεν πρέπει να αρρωστήσει. Επειδή ήμουν τώρα στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι και το Παπανικολάου είναι αρκετά καλό. Είτε εκεί είτε στο Παπαγεωργίου που είμαστε εμείς πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν και θα σε ενημερώσουν σωστά. Ξέρω ότι κάθε περίπτωση του πμ είναι διαφορετική αλλά έχεις δύο άκρως αντίθετες απόψεις και αναρωτιέμαι και εγώ το γιατί. Επειδή φαντάζομαι θα έχεις πάει στο νοσοκομείο περιμένω να μάθω νεότερα για τον πατέρα σου και αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο ενημέρωσέ με.
Απάντηση με παράθεση
  #439  
Παλιά 22-07-14, 18:00
mele
Guest
 

Πήγαμε στο νοσοκομείο και ο γιατρός που τον είδε συμφώνησε με την πρώτη αιματολόγο. Αρχίζει άμεσα χημειοθεραπείες, ίσως κάνει την Παρασκευή την πρώτη. Επειδή είχαμε κάνει όλες τις εξετάσεις που απαιτούνται, στο νοσοκομείο του έκαναν μόνο οστεομυελόγραμμα, αλλά τα αποτελέσματα θα βγουν σε ένα μήνα. Το Παπανικολάου μου το πρότεινε γιατρός και είναι πολύ καλά οργανωμένοι από ό,τι είδα τις 2 φορές που πήγαμε, απλά έχει πολύ κόσμο και ατέλειωτες ουρές. Εφαρμόζουν ό,τι τελευταία θεραπεία κυκλοφορεί και έχουν τα ίδια πρωτόκολλα με το Μemorial (έτσι μου είπαν). Ο γιατρός του είπε να μην κάνει υπερβολές, γιατί παρόλο που δεν εργάζεται (συνταξιούχος) είναι πολύ δραστήριος και είναι όλη μέρα στο πόδι. Θα κάνει χημειοθεραπεία με το velcade και θα παίρνει και 2 είδη χαπιών.Μετά θα κάνει συντήρηση, γιατί μεταμόσχευση δεν κάνουν στους μεγάλους σε ηλικία.
Απάντηση με παράθεση
  #440  
Παλιά 23-07-14, 18:48
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
Χαιρομαι πάρα πολύ που βρήκατε έναν γιατρό και ξεκινάτε άμεσα την θεραπεία. Εύχομαι να πάει πολύ καλά και να καταφέρει να αναρρώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Εμείς θα είμαστε στο Παπαγεωργίου, οπότε ότι χρειαστείς ή όποια άλλη (εν μερη) συμβουλή ή γνώμη μπορώ να σου δώσω είμαι εδώ.

Μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #441  
Παλιά 24-07-14, 11:46
Billias Ο χρήστης Billias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-16 23:39
Kαλημερα ... πρωτη μου φορα στο forum και θα δωσω συγχαρητηρια γιατι προσφερει πολλες πληροφοριες αλλα και ελπιδες σε συγγενεις και ασθενεις

Ειμαι 37 χρονων και εδω και τεσσερις μηνες διεγνωστηκα με πολλαπλο μυελωμα με ποσοστο διηθησης 71% , δεν εχω συμπτωματα απο την ασθενεια (εκτος απο αιματοκριτη που ειναι στο 31-33) , το εντοπισα απο προληπτικη εξεταση αιματος. Ξεκινησα θεραπεια με Velc...ade ομως μετα απο τεσσερις κυκλους τα αποτελεσματα δεν ηταν αυτα που περιμενε ο γιατρος (χαμηλη ανταποκριση του οργανισμου ..δεν ξερω) και τωρα ξεκιναω θεραπεια με Revli...mid. Ελπιζω να πανε ολα καλα με το δευτερο σχημα που θα παρω για να μπορεσω να κανω μεταμοσχευση μυελου των οστων.

Ειμαι απο Καβαλα και ολο αυτο το καιρο ελεγα οτι την μεταμοσχευση θα την κανω στο Παπανικολαου θεσσαλονικης ομως ο αιματολογος μου με συνεστησε για καλυτερα το Αλεξαδρα στην Αθηνα .... και μαλλον εκει θα την κανω.Επειδη εχω ερθει σε επαφη με ασθενεις απο Παπανικολαου και εχω δει και την κλινικη και θα ηθελα και μια εικονα για το Αλεξανδρα...ή και οτιδηποτε αλλο γενικα...Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #442  
Παλιά 24-07-14, 15:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Billias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι απο Καβαλα και ολο αυτο το καιρο ελεγα οτι την μεταμοσχευση θα την κανω στο Παπανικολαου θεσσαλονικης ομως ο αιματολογος μου με συνεστησε για καλυτερα το Αλεξαδρα στην Αθηνα .... και μαλλον εκει θα την κανω.Επειδη εχω ερθει σε επαφη με ασθενεις απο Παπανικολαου και εχω δει και την κλινικη και θα ηθελα και μια εικονα για το Αλεξανδρα...ή και οτιδηποτε αλλο γενικα...Ευχαριστω!!!
Εμπιστευτείτε τον γιατρό σας και πραγματικά εύχομαι πολύ γρήγορα να μας δώσετε καλά νέα. Τα περιμένουμε και είμαστε σίγουροι ότι θα είναι καλά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #443  
Παλιά 24-07-14, 18:32
mele
Guest
 

Genovefa σ΄ευχαριστώ. Περαστικά και στο δικό σου πατέρα.
Billios το ve----de που έκανες είχε παρενέργειες?
Απάντηση με παράθεση
  #444  
Παλιά 26-07-14, 13:24
Billias Ο χρήστης Billias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-16 23:39
[QUOTE=mele;678259]Genovefa σ΄ευχαριστώ. Περαστικά και στο δικό σου πατέρα.
Billios το ve----de που έκανες είχε παρενέργειες?

Ειχα μονο μουδιασματα στα δακτυλα των ποδιων και λιγο στα χερια ..τιποτα αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #445  
Παλιά 26-07-14, 14:01
Billias Ο χρήστης Billias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-16 23:39
Ευχαριστω xenios ...να εισαι καλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #446  
Παλιά 13-10-14, 22:34
a_nastasa_ki Ο χρήστης a_nastasa_ki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-10-14 22:40
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
η εμπειρία μας με το Αλεξάνδρα ήταν καλή να φανταστείς ότι ο πατέρας μου έζησε ακόμα 2,5χρόνια ενώ του είχαν δώσει ελάχιστο χρόνο ζωής! για το παπανικολαου δεν έχω άποψη! το βασικό είναι η ψυχολογία να μη πέσει ούτε στο ελάχιστο με θετικές σκέψεις και στήριξη από δικούς σου ανθρώπους όλα θα πάνε καλά. θετική ενέργεια και ένα μεγάλο κουράγιο και από μένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη a_nastasa_ki : 13-10-14 στις 22:39
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην a_nastasa_ki για αυτό το μήνυμα:
tango alone (14-10-14)
  #447  
Παλιά 14-10-14, 18:10
tango alone Ο χρήστης tango alone δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-14 14:11
Καλησπέρα σε όλους, εχθές η πεθερά μου διαγνώσθηκε με Πολλαπλό Μυέλωμα στα 60 της χρόνια. Πριν λίγο καιρό εμφάνισε ανεξήγητα νεφρική ανεπάρκεια και ξεκίνησε αιμοκάθαρση αυτός ήταν και ο λόγος που το βρήκαμε. Είναι αρκετά καταβεβλημένη ήδη και δεν ξέρουμε τι επιλογές θεραπειών υπάρχουν περιμένουμε κάποια αποτελέσματα από την εξέταση του μυελού και προς το παρόν αναρωτιόμαστε τι θα πρέπει να της πούμε και πως να το χειριστούμε.... Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #448  
Παλιά 07-04-15, 19:40
mairibaladima Ο χρήστης mairibaladima δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-12-15 22:22
Φύλο: Γυναίκα
καλησπέρα,

τώρα διάβασα το μηνυμα και δεν ξερω σε πια φαση βρισκεστε......
εγώ είμαι 40 χρονων και το ανακάλυψα τον οκτωβριο σε πολυ αρχικό στάδιο...εκανα τον Δεκέμβριο ακτινοβολίες χωρίς επιτυχία και τώρα κάνω τις θεραπείες με τo velcade. Με παρακολουθούν στο Αλεξάντρα η ομάδα το κ. Δημόπουλου. Πραγματικά είναι όλοι πολύ αξιολογοι....τον Ιούλιο θα κάνω και την μεταμόσχευση εκεί!

οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε στην διάθεσή σας


ότι καλύτερο!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #449  
Παλιά 08-04-15, 08:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mairibaladima Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα
Καλησπέρα σας Χρόνια Πολλά καλό Πάσχα.

Εύχομαι το καλύτερο για την υγεία σας, είναι καλό που το είδατε σε αρχικό στάδιο!!!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #450  
Παλιά 26-10-15, 15:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Περαστικά να είναι στην Μητέρα σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.