Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #196  
Παλιά 14-08-09, 19:10
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόρα σ΄ επικοινωνία που ήρθα με τους γιατρούς μου είπαν ότι πρέπει να ακολουθήσω τους εμβολιασμούς μαζί με τα άτομα υψηλού κινδύνου & ν΄ αποφεύγω τα σημεία με πολύ συνωστισμό , αυτό νομίζω ότι ισχύει για όλους
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 26-08-09, 09:18
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Question

Καλή σας μέρα φίλοι μου. Συγχωρέστε με, μπορεί και να ρωτάω βλακείες (!), γνωρίζει κανείς αν αυτή η ασθένεια παρουσιάζει μεταστάσεις? Ξέρω ότι μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές και δυσλειτουργία άλλων οργάνων, όπως πχ τα νεφρά, αλλά υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί και σε άλλη μορφή καρκίνου?
Τα νέα μας:ξεκινήσαμε τη διαδικασία για την αυτόλογη, σε λίγες μέρες θα γίνει και η συλλογή κυττάρων. Ελπίζω στο καλύτερο.....
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 26-08-09, 15:20
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητή φίλη zyzy
Για καμία μετάσταση δεν έχουν αναφέρει οι διάφοροι γιατροί μέχρι τώρα , από αυτά που έχω διαβάσει .
Το μόνο πρόβλημα είναι τα νεφρά γι΄ αυτό και χρειάζεται η κατανάλωση υγρών .
Όσο δε για την περισυλλογή των κυττάρων δεν είναι κάτι επίπονο .
Καλή επιτυχία
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 27-08-09, 09:10
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Zyzy, δεν είναι βλακείες αυτά που ρωτάς και καλά κάνεις και ρωτάς. Κι εγώ το ίδιο ξέρω. Δεν έχω ακούσει ποτέ για μεταστάσεις. Όπως αναφέρω και σε παραπάνω μου μήνυμα, ο μπαμπάς μου μετά την μεταμόσχευση έχει καλυτερέψει σε μεγάλο βαθμό. Είναι όπως ήταν πριν εκδηλωθεί η ασθένεια. Το ίδιο εύχομαι και για τον δικό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 27-08-09, 13:41
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας παιδιά-παλιοί γνώριμοι και νέα μέλη του φόρουμ.
Δεν ξέρω απο που να πρωτοξεκινήσω για να δικαιολογηθώ για την "απουσία" μου αλλά ....αν διαβάσετε τα παρακάτω ίσως να μη τα πιστέψετε κιόλας!
Ο μπαμπάς (Δόξα το Θεό και τους γιατρούς) πηγαίνει καλά. Εχει κάτι πόνους στα πόδια αλλα 3 μήνες μετά την μεταμόσχευση η απάντηση που πηραμε απο την βιοψία ΄του ειναι πολύ καλή!! Καλή ειναι και η εικόνα του, το μόνο που με ανυσηχεί λίγο ειναι το γεγονός οτι συνεχίζει να παίρνει τα DUROGESIC (τα αυτοκόλλητα για τον πόνο) και θα ήθελα σιγά σιγαά να του τα κόψουμε όπως ειπε και ο γιατρός.
Επειτα λοιπόν απο την μεταμόσχευση λίγο λίγο επανήλθε στις σχεδόν- καθημερινές του συνήθειες. όλοι ηρεμήσαμε!!!
Μετά απο ενα μήνα έμεινα έγκυος και επέσπευσα τον γάμο μου που ειχα προγραμματίσει για Ίούλιο και τον κάναμε τον τέλος του Ιουνίου!
Ωστόσο τέλος του Μαϊου "επαψα να ειμαι έγκυος" ...έχασα το παιδί, στεναχωρηθηκε πολύ ο πατέρας μου γιατί το ήθελε σαν τρελός αλλα συνειδητοποίησε την ιδεα οτι ολα αυτά ειναι μέσα στην Ζωή!!
Έγινε ο γάμος και περάσαμε πολύ ωραία...
μείναμε όλοι με ένα χαμόγελο στα χείλη....
μόνο που κράτησε λίγο.....
Συγχωρέστε με αν σας συγκινώ...
Δυο εβδομάδες μετά τον γάμο, αν ειχατε ακούσει για το πρώτο κρούσμα της γρίπης...
αυτό το παιδί -συγκεκριμένα ο 33χρονος- είναι ο αδελφός μου...
ο αδελφός μου ήταν το πρώτο σοβαρό κρούσμα της γρίπης που μπήκε εντατική, διασωληνώθηκε...κλπ κλπ κλπ..
Δεν μπορώ να σας πω πως ειμασταν όλοι οικογενειακώς...πίστευα οτι ένα μαυρο συννεφο έχει απλωθεί πάνω απο την οικογένεια μου..
πέρασα απο πολλα στάδια μέχρι να συνειδητοποιήσω οτι η ΠΙΣΤΗ ειναι πάντα μα πάντα πολύ καλός "συντροφος¨" τις δύσκολες ώρες...και όχι μόνο..
Μετά απο περιπέτεια - την πιο δύσκολη της ζωής μου- 45 ημερών, ο Παναγιώτης, ο αδελφός μου, βγαίνει και απο το νοσοκομείο αύριο...!! τα κατάφερε όπως ο Μπαμπάς μας!
Παιδιά, πίστη, προσευχή και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο....μας κράτησε όλους ζωντανούς!
Φοβόμουν πολύ τον μπαμπά- μεταμοσχευμένος 3 μήνες ήταν...φοβόμουν πολύ...όμως και εκεινος τα κατάφερε μαζί με εμας!
Αυριο περιμένουμε τον Παναγιώτη μας σπίτι και πλέον ευχομαι οι "άντρες" της οικογένειας μας να συνεχίσουν να ειναι τα στηρίγματά μας όπως ήταν ΠΑΝΤΑ!!
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
ευχομαι να εισαστε καλά όλοι στην υγεία σας και να πιστέυετε οτι όλα μπορούν να συμβούν...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ....
Κατερίνα Κρήτη
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 28-08-09, 19:49
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Αγαπητή Κατερίνα εύχομαι να ζήσετε για πάντα ευτυχισμένοι και καλούς απογόνους. Πέρασες πάρα πολλά εσύ και η οικογένειά σου, αλλά όπως φαίνεται είστε πολύ δυνατοί και με τη πίστη που έχετε όλα ξεπεράστηκαν. Μπράβο!
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 31-08-09, 13:29
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας παιδιά. Πήγαμε για τη συλλογή κυττάρων αλλά μας είπαν ότι είναι χαμηλά τα λευκά και θα πρέπει να ξαναπάμε. Αντιμετώπισε κανείς παρόμοια περίπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 31-08-09, 19:49
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Το ίδιο είχε συμβεί και με τον μπαμπά μου τη πρώτη φορα. Τη δεύτερη όμως η απάντηση ήταν θετική, οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 03-09-09, 17:41
TATIANA Ο χρήστης TATIANA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-09-09 00:26
Φύλο: Γυναίκα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΜ ΚΑΙ ΑΥΡΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΙΟΨΙΑ... ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ...ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΦΥΣΙΑΤΡΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΠΥΡΙΝΙΚΟ ΚΤΛ ΚΤΛ... Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΦΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ... ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ???
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 04-09-09, 07:56
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από TATIANA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΜ ΚΑΙ ΑΥΡΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΙΟΨΙΑ... ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ...ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΦΥΣΙΑΤΡΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΠΥΡΙΝΙΚΟ ΚΤΛ ΚΤΛ... Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΦΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ... ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ???
Αγαπητή ΤΑΤΙΑΝΑ, καλως όρισες στην παρέα μας.
Θα πρέπει να βρείτε ένα καλό αιματολόγο ο οποίος θα αξιολογήσει την κατάσταση της μητέρας σας και θα προτείνει την ανάλογη αγωγή. Υπάρχουν διάφορες παραλλαγές θεραπείας για το ΠΜ. Εμείς πήραμε θαλιδομίδη-κορτιζόνη με πολυ καλά αποτελέσματα, και τώρα θα κάνουμε αυτόλογη μεταμόσχευση. Απαιτήστε να σας δόσουν πληροφορίες:σε ποιο στάδιο είναι, τι θεραπεία θα ακολουθήσετε, τι έπεται στη συνέχεια..
Κουράγιο και πίστη και όλα θα πάνε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 06-09-09, 21:26
TATIANA Ο χρήστης TATIANA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-09-09 00:26
Φύλο: Γυναίκα
zyzy,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βγήκε το μυελόγραμμα την Παρασκευή που επιβεβαίωσε το ΠΜ. Στο ενδιάμεσο προέκυψε και ένα θέμα, η μητέρα μου έχει καθυστερημένες εισφορές στο ΤΕΒΕ σημαντικού ύψους, μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάποια ευνοϊκότερη ρύθμιση δεδομένου της κατάστασης; Τέλος μήπως γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να καλυφθούν οι εισφορές, αν υπάρχει η προοπτική μέσω της πρόνοιας;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TATIANA : 06-09-09 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 06-09-09, 21:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από TATIANA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενδιάμεσο προέκυψε και ένα θέμα, η μητέρα μου έχει καθυστερημένες εισφορές στο ΤΕΒΕ σημαντικού ύψους, μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάποια ευνοϊκότερη ρύθμιση δεδομένου της κατάστασης;
Νομίζω ότι μπορεί να γίνει διακανονισμός.
Άσχετα με αυτό η νοσηλεία καλύπτεται για όλους τους ανασφάλιστους. Δυστυχώς δεν καλύπτουν τα φάρμακα όταν βγεις από το νοσοκομείο και στο ΠΜ, είναι ακριβούτσικα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 07-09-09, 21:35
TATIANA Ο χρήστης TATIANA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-09-09 00:26
Φύλο: Γυναίκα
Λύθηκε το θέμα του ΤΕΒΕ και έχουμε αποφασίσει να ακολουθήσουμε θεραπεία DPACE+Velcade δυο δόσεων με μεσοδιάστημα 3 εβδομάδων και ελπίζουμε να ακολουθήσει διπλή μεταμόσχευση. Οι πρώτες δύο θεραπείες θα γίνουν σε ιδιωτική κλινική γιατί στα δημόσια νοσοκομεία δεν ακολουθούν αυτό το πρωτόκολλο.

Πριν από λίγο μάθαμε από την γενική ούρων πως το λεύκωμα είναι 911mg, με φυσιολογικές τιμές κάτω των 140. Γνωρίζει κάποιος μήπως τι σημαίνει αυτό; Αν είναι φυσιολογικό για ασθενείς με ΠΜ ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 09-09-09, 13:28
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλοί μου φίλοι γεια σας. η συλλογή έγινε, όλα καλά!
Τι γίνεται με τα χαμένα μαλλιά?Πότε επανέρχονται?θα τα ξαναχάσει άραγε με τη χημειοθεραπεία που θα κάνει πριν πάρει πίσω τα κύτταρα?.....Ξέραμε ότι ήταν αναμενόμενο και προσωρινό αλλά όσο προετοιμασμένος και να είσαι όταν αρχίζει να συμβαίνει ενοχλεί...και αναπόφευκτα επηρεάζει την ψυχολογική σου διάθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 10-09-09, 22:33
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητή φίλη zyzy τα μαλλιά επανέρχονται μετά την μεταμόσχευση περίπου σε δυο μήνες . Τόσο περίπου έκαναν τα δικά μου . Καλά θα είναι εσείς να έχετε θάρρος & να της δείχνεται ότι δεν τρέχει τίποτα όλα πάνε καλά
Φίλε Μιχάλη σ΄ εσένα δεν χρειάζεται να σου δώσω λόγια παρηγοριάς όλα με την μεταμόσχευση σου πήγανε περίφημα
πάντα κοιτάμε μπροστά το χτες έχει τελειώσει
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην manos pm για αυτό το μήνυμα:
zyzy (11-09-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.