Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-07, 20:28
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry Η επιστημονική έρευνα απειλεί το Θεό;

Διάβασα το παρακάτω άρθρο και πραγματικά εκνευρίστηκα απίστευτα.

http://www.orthodoxia.gr/show.cfm?id=1012&obcatid=2

Το κείμενο είναι παλιό (Φεβρούαριος 2007), αλλά οι απόψεις του είναι εξωφρενικές και δε μπόρεσα να το αγνοήσω. Το site; orthodoxia.gr όπως μπορεί ο καθένας να δει.

Ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί κάποιοι θεωρούν πως επιστήμη και θρησκεία δε συμβαδίζουν (αν και θα προτιμούσα τη λέξη Χριστιανισμός αντί θρησκεία γι' αυτή την περίπτωση).

Υ.Γ.: Αυτή τη στιγμή δεν τολμώ να διαβάσω τα υπόλοιπα άρθρα του εν λόγω site.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το αρθρο αυτο το προσυπογραφει ενας συγκεκριμενος κυριος. Μπορει να επικαλειται γραφες, γεροντες και αγιους και να το γραφει για ενα (επισημο; ) σαιτ της ορθοδοξιας, αλλα ΔΕΝ εκπροσωπει την Εκκλησια

Ο Χριστός είναι ένας και οι γραφες ειναι συγκεκριμενες αλλά πρέπει να ξεχωρίζουμε την επίσημη θέση της Εκκλησίας από τις προσωπικές απόψεις κάποιου θεολόγου ή πιστού (όσο κι αν τις υποστηρίζει με γραφές) και απο παραεκκλησιαστικές οργανώσεις

Μπορεί να μη είμαι ενημερωμένος, αλλά προσωπικά δεν ακουσα ποτέ κανενα ιερέα ή Αρχιεπίσκοπο να καταδικάζει πειράματα φυσικής...

(Το αστείο είναι οτι η θεωρία του μπιγκ μπανγκ πρωτοδιατυπώθηκε απο ένα καθολικό παπα, και αντι να αντιδρασουν εναντίον της οι πιστοι ως άθεης θεωρίας, αντιτέθηκαν συνάδελφοι επιστήμονες οπως ο Φρεντ Χοιλ ο οποιος και της εδωσε αυτο το αστειο ονομα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-05-07 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-07, 23:49
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεί η άποψη αυτή να είναι δική του και να μην αντικατοπτρίζει τις επίσημες θέσεις της Εκκλησίας, αλλά όταν ακούγονται τέτοιου είδους απόψεις (και μάλιστα σε σχετικά με την ορθοδοξία sites), πώς μπορείς να πείσεις τον XYZ ότι η Εκκλησία δεν είναι εναντίον της επιστημονικής προόδου;

Πώς μπορεί κανείς να διατυπώνει τέτοιες απόψεις ("εγκεφαλικά χτυπημένοι επιστήμονες", αν θυμάμαι καλά) και αυτές οι απόψεις να φιλοξενούνται ωραιότατα στο συγκεκριμένο site; Είναι ακριβώς ο ίδιος τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονταν οι "αιρετικές" απόψεις στο μεσαίωνα (με τη διαφορά ότι οι κατηγορίες τότε δε φιλοξενούνταν σε ιστοσελίδες ).
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 17-05-07 στις 23:52
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-07, 23:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτα τα σαιτς (οπως ολα τα σαιτς) εχουν σκοπο τη φιλοξενια ηθικοθρησκευτικων αποψεων και προβληματισμων... ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει και καλα κανει, οσο η Εκκλησία δεν έχει θέση πάνω σε κάποια θέματα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-05-07 στις 23:55
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-07, 00:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα το παρακάτω άρθρο και πραγματικά εκνευρίστηκα απίστευτα.
Αυτό δεν εκφράζει κανένα παρά του δημιουργούς του περιοδικού και της ιστοσελίδας που ανήκουν :

Ιδοκτησία - Έκδοση: Αθηναϊκό Κέντρο Τύπου & Ενημέρωσης

Ο κάθε ένας μπορεί να εκφράζει ότι θεοπάλαβο θέλει, αυτοί που νομίζουν ότι προσφέρουν έργο στην εκκλησία, μέσα στον φανατικό πάθος τους, γράφουν ότι τους κατέβει και αφήνουν να φαίνεται ότι είναι απόψεις της κρατούσης εκκλησίας.

Επιχείρηση είναι, Χριστέμποροι άλλης μορφής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-07, 07:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καθ οδόν για παπα δεν προλαβα να διαβασω το αρθρο.Για καθε περίπτωση πρεπει να ξ΄ρει κανείς ότι το ανθρώπινο πνευμα εμφυσηθηκε απο το Δημιουργό και σκοπεύει την ελευθερία του ανθρώπου. Επιστήμη χωρίς Θεό βγαζει τ έρατα, αλλα αρνηση της αλήθειας του Δημιουργού το ίδιο. Η επιστημημας δόθηκε σαν δωρο θεού, όποιος την αρνείται....πάσχει απο αγνωμοσύνη και είναι ύβρις και αίρεση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-07, 08:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς να θέλω να πιάνω τα άκρα, εμένα μου διαφεύγει κάτι στο όλο θέμα επιστήμης vs. μεταφυσικής. Εφόσον ιστορικά, όσο εξελίσσεται η επιστήμη, τόσο καταρίπτονται μεταφυσικές δυσιδαιμονίες, πώς είναι δυνατόν να τα μπλέκουμε έτσι αυτά τα δύο;

Φυσικά η τάση του ανθρώπου να παθιάζεται με το μεταφυσικό, αν και μειώνεται, δεν παύει να υφίσταται αλλά αυτό είναι προσωπικό, ας πούμε, φιλοσοφικό ζήτημα. Το δόγμα και η έρευνα τί σχέση έχουν;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κάθε ένας μπορεί να εκφράζει ότι θεοπάλαβο θέλει, αυτοί που νομίζουν ότι προσφέρουν έργο στην εκκλησία, μέσα στον φανατικό πάθος τους, γράφουν ότι τους κατέβει και αφήνουν να φαίνεται ότι είναι απόψεις της κρατούσης εκκλησίας.
Στέλιο στη σελίδα γράφει ότι ως "Σύμβουλος Έκδοσης" είναι ο "π. Χαράλαμπος Μπισλάνης". Να υποθέσω ότι το "π." σημαίνει "πατέρας", δηλαδή κληρικός, επίσημα χειροτονημένος λειτουργός της Εκκλησίας της Ελλάδος;

Αν ναι, δεν πρέπει να κάνει κάποιος κάτι για αυτό;

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δόγμα και η έρευνα τί σχέση έχουν;
Όπως έχω γράψει αλλού πρόκειται για δυο πράγματα που δεν ανακατεύονται και όποιος το κάνει έχει σημαντικές πιθανότητες να πλησιάσει στη μπουρδολογία

Πάντως, πέρα από τα διάφορα χαριτωμένα που γράφει, θέλω να επισημάνω την εξής φράση (το bold δικό μου):
Οι άλογοι και υπερόπτες σιωνιστές επιστήμονες ακολουθώντας τυφλά τα χνάρια των αποβλακωμένων δύσμοιρων συναδέλφων τους που έκτισαν πριν από χιλιάδες χρόνια τη Βαβέλ[..]
Τελικά για όλα φταίνε οι εβραίοι!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο στη σελίδα γράφει ότι ως "Σύμβουλος Έκδοσης" είναι ο "π. Χαράλαμπος Μπισλάνης". Να υποθέσω ότι το "π." σημαίνει "πατέρας", δηλαδή κληρικός, επίσημα χειροτονημένος λειτουργός της Εκκλησίας της Ελλάδος;
Ούτε καν δεσπότης, ένας κληρικός που μπορεί να ανήκει στους παλαιοημερολογίτες ή σε μοναχικά ακραία τάγματα, που οι απόψεις τους είναι εκτός των θέσεων της επίσημης εκκλησίας.

Μην βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα Δημήτρη. Ελευθερία έχουμε για να λέει ο καθένας ότι του καπνίσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-07, 15:42
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο θέμα τηε Εξέλιξης πάντως η ορθόδοξη εκκλησία δεν έχει βγει επισήμως να τη στηρίξει (όπως πχ η καθολική εκκλησία) και έχει εμποδίσει τη διδασκαλία της στα Ελληνικά δημόσια σχολεία.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα τηε Εξέλιξης πάντως η ορθόδοξη εκκλησία δεν έχει βγει επισήμως να τη στηρίξει (όπως πχ η καθολική εκκλησία) και έχει εμποδίσει τη διδασκαλία της στα Ελληνικά δημόσια σχολεία.
Όσο υπάρχει "Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων", πολλά μπορεί να κάνει η Εκκλησία στα σχολεία... Μπαίνουμε σε άλλο θέμα όμως.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-07, 16:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε καν δεσπότης, ένας κληρικός που μπορεί να ανήκει στους παλαιοημερολογίτες ή σε μοναχικά ακραία τάγματα, που οι απόψεις τους είναι εκτός των θέσεων της επίσημης εκκλησίας.
...ο,τι και να είναι ο πατέαρας αυτός, δεν ειναι και (πρακτικά) υπεύθυνος για τα γραφόμενα. Όπως ένας εκδότης ή ένα περιοδικό δεν υιοθετεί πάντα τα λεγόμενα των συντακτών του στα άρθρα του
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 18-05-07 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα τηε Εξέλιξης πάντως η ορθόδοξη εκκλησία δεν έχει βγει επισήμως να τη στηρίξει (όπως πχ η καθολική εκκλησία) και έχει εμποδίσει τη διδασκαλία της στα Ελληνικά δημόσια σχολεία.
Στα Ελληνικά σχολεία διδάσκονται την εξέλιξη.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρόβλημα το έχουν μερικές πολιτείες της Αμερικής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-07, 18:11
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα Ελληνικά σχολεία διδάσκονται την εξέλιξη.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρόβλημα το έχουν μερικές πολιτείες της Αμερικής.
H Εξέλιξη είναι το τελευταίο κεφάλαιο του βιβλίου και δεν αποτελεί εξεταστέα ύλη και στην βιολογία Γ Γυμνασίου και στη βιολογία Γ Λυκείου Γενικής Παιδείας.

Βρισκόταν στην εξεταστέα ύλη της (σουπερ δημοφιλής) 2ης Δέσμης την περίοδο 1983-1999 και στη Βιολογία Γενικής Παιδείας Γ Λυκείου από το 2000-2002 με μία μιδαμινή αναφορά.

Όπως γνωρίζεις καλά στα Ελληνικά σχολεία μη-εξεταστέα ύλη στο τέλος του βιβλίου στην πράξη διδάσκεται σπάνια.

Στις ΗΠΑ το Κάνσας είχε εκδόσει απόφαση να γίνεται απλώς λόγος για την (κατά τους δημιουργιστές) "αμφιλεγόμενη" φύση της θεωρίας και αυτό αποσύρθηκε φέτος. Όμως με την αύξηση της "οικιακής εκπαίδευσης" πολλά παιδιά δεν διδάσκονται τη θεωρία προς χάρη του παραμυθιού της γένεσης και αυτό είναι τραγικό.

Το ότι γίνεται στις ΗΠΑ με τραγικά αποτελέσματα όμως υποστηρίζει τη δική μου θέση, ότι δηλαδή η θρησκεία σε πολλά αντιτίθεται της επιστήμης.

Σε άλλο ποστ είχα δείξει έρευνα του National Geographic ότι Ελλάδα και Κύπρος έχουν από τα υψηλότερα ποσοστά δυσπιστίας προς τη θεωρία της Εξέλιξης (λίγο χαμηλότερα από τις ΗΠΑ) και θεωρώ ότι είναι ή επειδή δεν τη διδάσκονται ή τη διδάσκονται λάθος.

Αλλά για να γυρίσουμε στο γενικό θέμα και να μην μιλάμε μόνο για την ορθόδοξη εκκλησία, στο θέμα της Εξέλιξης η κάθε θρησκεία θέλει να λέει τα δικά της και πως οι επιστημονικές ανακαλύψεις μπορούν να ερμηνευθούν βάσει των δικών τους ιερών κειμένων ή της δικής τους κατανόησης αυτών. Αν η Εξέλιξη χωράει στη δική τους κοσμοαντίληψη συμφωνούν μαζί της. Αν δεν χωράει λένε τους επιστήμονες ψεύτες και καλούνε τους πιστούς να διαβάσουν τη βίβλο.

Δέχονται δηλαδή τις επιστημονικές ανακαλύψεις ανάλογα με το πόσο είναι σύμφωνες με τις δικό τους δόγμα.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 18-05-07 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-07, 19:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
στο θέμα της Εξέλιξης η κάθε θρησκεία θέλει να λέει τα δικά της και πως οι επιστημονικές ανακαλύψεις μπορούν να ερμηνευθούν βάσει των δικών τους ιερών κειμένων ή της δικής τους κατανόησης αυτών.
Δεν έχεις άδικο σ' αυτό. Παλαιότερα είχα την τύχη να μιλήσω με φωτισμένους ιεράρχες και είχα μείνει έκπληκτος πόσο μπροστά είναι από τις επίσημες θέσεις της εκκλησίας.

Είναι βλακεία τους να επιμένουν πεισματικά σε παραμυθάκια, που ούτε σαν παιδιά δεν μας εντυπωσίαζαν και να μένουν πεισματικά σε θέσεις απαρχαιωμένες.

Δυστυχώς τα διάφορα τάγματα, μοναχικά ή μη, επαναστατούν σε κάθε προσπάθεια της επίσημης εκκλησίας να πάει ένα βήμα μπροστά (δες πχ τι έγινε με τις συναντήσεις Πατριάρχη και Αρχιεπισκόπου με τον Πάπα), βγήκαν όλοι οι απομονωμένοι από την σημερινή κατάσταση και απείλησαν μέχρι και σχίσμα να κάνουν....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.