Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #676  
Παλιά 16-02-11, 19:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά, ταξίδια παίζουν στη ζωή μας ή εμείς οι Crohnnies πρέπει να τα ξεχάσουμε και αυτά??? Θέλω να πω, μπορούμε να προγραμματίσουμε κανένα ταξιδάκι για εξωτερικό για κανένα 5/μερο χωρίς προβλήματα? Εδώ και μια βδομάδα που διαγνώστηκα ένα από τα μεγαλύτεροα προβλήματα που με απασχολούν είναι αυτό. Έχω συνηθήσει να ταξιδεύω και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάπου εδώ τελειώνουν αυτά...
Έχω ξεκινήσει με azathioprine εδώ και μια βδομάδα και αναμένω αποτελέσματα...
Διάρροιες: 1 την ημέρα, πονόκοιλος 4μμ.έως 6μμ. Ο γιατρός μου μου λέει ότι θα σταματήσουν και αυτά...
Πρέπει να κάνω και μαγνητική εντερόκλυση και μάλλον θα προτιμήσω να κάνω αυτήν με κατάποση βαρίου και όχι με σωληνάκια...
Αυτά...

ps: Μου φαίνεται περίεργο που γράφω στον μίτο ως συμπάσχων. Μέχρι τώρα τον παρακολουθούσα ως επισκέπτης με κάποιες υποψίες..., έτσι θα πρέπει να νιώθατε όλοι σας όταν πρωτοδιαγνωστήκατε έ???
Υπομονή σ' όλους μας. Τώρα ακούω το everybody moves από τους died pretty και φτιάχνομαι.. (42 ετών γαρ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 16-02-11 στις 19:49
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (17-02-11)
  #677  
Παλιά 17-02-11, 10:35
JENNY D. Ο χρήστης JENNY D. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-05-11 19:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιοψία δείχνει ξεκάθαρα το είδος της νόσου
Γειά σας,
Είμαι 39 χρονών..μανούλα 2 παιδιών...και αγχωμένη..Πολύ πρόσφατα μου διεγνώσθει κι εμένα ήπιας μορφής crohn, βάσει βιοψίας, ενώ η αρχική εντύπωση του γαστ/γου ήταν κολίτις, σε άλλον γιατρό που απευθύνθηκα μου είπε πως ο γιατρός που κάνει την εξέταση δίνει οδηγίες στον παθολογοανατόμο (ο οποίος κάνει την βιοψία) με συνέπεια να μην είναι 100% σίγουρο το αποτέλεσμα...Τι να πιστέψω¨? μήπως ο 2ος γιατρός θέλει να κάνω ξανά την εξέταση (για ευνόητους οικονομικούς λόγους..)..Εκανα και την ενδοσκοπηκή κάψουλα και το λεπτό έντερο είναι ο.κ.Από την άλλη εκτός από λίγους πόνους που έχω και όχι συνέχεια, δεν έχω ούτε διάρροιες, ούτε τίποτε άλλο...Μπορεί κάποιος με περισσότερη εμπειρία και με καλό γιατρό να με καθοδηγήσει? (Θα ήθελα συστάσεις γιατρών με εμπειρία στο θέμα)..
χίλια ευχαριστώ ..καλή συνέχεια...
  #678  
Παλιά 17-02-11, 12:24
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από JENNY D. Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας,
Είμαι 39 χρονών..μανούλα 2 παιδιών...και αγχωμένη..Πολύ πρόσφατα μου διεγνώσθει κι εμένα ήπιας μορφής crohn, βάσει βιοψίας, ενώ η αρχική εντύπωση του γαστ/γου ήταν κολίτις, σε άλλον γιατρό που απευθύνθηκα μου είπε πως ο γιατρός που κάνει την εξέταση δίνει οδηγίες στον παθολογοανατόμο (ο οποίος κάνει την βιοψία) με συνέπεια να μην είναι 100% σίγουρο το αποτέλεσμα...Τι να πιστέψω¨? μήπως ο 2ος γιατρός θέλει να κάνω ξανά την εξέταση (για ευνόητους οικονομικούς λόγους..)..Εκανα και την ενδοσκοπηκή κάψουλα και το λεπτό έντερο είναι ο.κ.Από την άλλη εκτός από λίγους πόνους που έχω και όχι συνέχεια, δεν έχω ούτε διάρροιες, ούτε τίποτε άλλο...Μπορεί κάποιος με περισσότερη εμπειρία και με καλό γιατρό να με καθοδηγήσει? (Θα ήθελα συστάσεις γιατρών με εμπειρία στο θέμα)..
χίλια ευχαριστώ ..καλή συνέχεια...
Jenny D, από ότι έχω καταλάβει σε όλους μας η διαγνωση γράφει "πιθανή νόσο" ή "πιθανή ΙΦΝΕ"... Όσον αφορά τη βιοψία σε εμένα γράφει πως υπάρχει οίδημα το οποίο λόγο του σημείου εντοπισμού (τελικός ειλεός) είναι περισσότερο συμβατό με νόσο crohn.
Τρέχα γύρευε δηλαδή... και οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν πολλά από τις ΙΦΝΕ δυστυχώς...
Εγώ έχω πάψει να ελπίζω ότι μπορεί και να μην το έχω, απλά ακολουθώ την αγωγή με αζαθιοπρίνη και ελπίζω... πως θα είμαι στην απόλυτη μειοψηφία αυτών που δεν έκαναν ποτέ χειρουργείο, συρίγγια, καρκίνους κλπ.. και ας πονάω που και που... δεν με πειράζει αρκεί να μην φάω την υπόλοιπη ζωή μου στα νοσοκομεία...
Αλήθεια, υπάρχουν άραγε ασθενείς με Crohn που ποτέ τους δεν χρειάστηκε να νοσηλευτούν ή να εγχειριστούν (και να έχουν την ασθένεια εδώ και 20 χρόνια ας πούμε)?
Jenny έχεις κάνει εντερόκλυση?
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
JENNY D. (17-02-11)
  #679  
Παλιά 17-02-11, 15:16
JENNY D. Ο χρήστης JENNY D. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-05-11 19:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Jenny D, από ότι έχω καταλάβει σε όλους μας η διαγνωση γράφει "πιθανή νόσο" ή "πιθανή ΙΦΝΕ"... Όσον αφορά τη βιοψία σε εμένα γράφει πως υπάρχει οίδημα το οποίο λόγο του σημείου εντοπισμού (τελικός ειλεός) είναι περισσότερο συμβατό με νόσο crohn.
Τρέχα γύρευε δηλαδή... και οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν πολλά από τις ΙΦΝΕ δυστυχώς...
Εγώ έχω πάψει να ελπίζω ότι μπορεί και να μην το έχω, απλά ακολουθώ την αγωγή με αζαθιοπρίνη και ελπίζω... πως θα είμαι στην απόλυτη μειοψηφία αυτών που δεν έκαναν ποτέ χειρουργείο, συρίγγια, καρκίνους κλπ.. και ας πονάω που και που... δεν με πειράζει αρκεί να μην φάω την υπόλοιπη ζωή μου στα νοσοκομεία...
Αλήθεια, υπάρχουν άραγε ασθενείς με Crohn που ποτέ τους δεν χρειάστηκε να νοσηλευτούν ή να εγχειριστούν (και να έχουν την ασθένεια εδώ και 20 χρόνια ας πούμε)?
Jenny έχεις κάνει εντερόκλυση?
mamanicks.. καλησπέρα , όχι δεν έχω κάνει εντερόκλυση και ειλικρινά δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι..η βιοψία αναφέρει crohn τελικου ειλεού-παχέος εντέρου ανενεργό στον τελικό ειλεό και έντονα ενεργό στον βλεννογόνο του παχέος εντέρου..όλα έγιναν πολύ πρόσφατα και ακόμα προσπαθώ να ξεπεράσω το σόκ απο όσα ακούω και διαβάζω για το τι μπορεί να προκαλέσει αυτή η ασθένεια..Για την ώρα είμαι στην αναζήτηση ενός καλού γιατρού που θα τον εμπιστευτώ και θα αρχίσω την όποια θεραπεία...ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση....
  #680  
Παλιά 17-02-11, 17:24
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από JENNY D. Εμφάνιση μηνυμάτων
mamanicks.. καλησπέρα , όχι δεν έχω κάνει εντερόκλυση και ειλικρινά δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι..η βιοψία αναφέρει crohn τελικου ειλεού-παχέος εντέρου ανενεργό στον τελικό ειλεό και έντονα ενεργό στον βλεννογόνο του παχέος εντέρου..όλα έγιναν πολύ πρόσφατα και ακόμα προσπαθώ να ξεπεράσω το σόκ απο όσα ακούω και διαβάζω για το τι μπορεί να προκαλέσει αυτή η ασθένεια..Για την ώρα είμαι στην αναζήτηση ενός καλού γιατρού που θα τον εμπιστευτώ και θα αρχίσω την όποια θεραπεία...ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση....
Η εντερόκλυση δείχνει την κατάσταση του λεπτού εντέρου, δεδομένου ότι η δική μας ασθένεια μπορεί να επεκταθεί σ' όλον τον πεπτικό σωλήνα (από το στόμα έως τον πρωκτό) και δεν αφορά μόνο το παχύ έντερο όπως γίνεται στην ελκώδη κολίτιδα. Εσύ όμως βλέπω ότι έκανες την κάψουλα.
Σε μένα για να καταλάβεις το παχύ μου έντερο στην κολονοσκόπηση βγήκε παντελώς καθαρό γι αυτό και δεν είχα ποτέ ως τώρα αίμα στα κόπρανα..., αλλά απ' ότι μου είπε η γιατρός μου θα πρέπει να κάνω και εντερόκλυση για να δούμε για τυχόν στενώσεις ή συρίγγια στο λεπτό έντερο....
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και μ' όλο το θάρρος και μια και διαγνωστήκαμε και οι δύο σχεδόν μαζί (εγώ πριν μια βδομάδα), θα ήθελα να έχουμε εφεξής τακτική επικοινωνία όσον αφορά το γολγοθά μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 17-02-11 στις 17:27
  #681  
Παλιά 17-02-11, 20:27
JENNY D. Ο χρήστης JENNY D. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-05-11 19:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εντερόκλυση δείχνει την κατάσταση του λεπτού εντέρου, δεδομένου ότι η δική μας ασθένεια μπορεί να επεκταθεί σ' όλον τον πεπτικό σωλήνα (από το στόμα έως τον πρωκτό) και δεν αφορά μόνο το παχύ έντερο όπως γίνεται στην ελκώδη κολίτιδα. Εσύ όμως βλέπω ότι έκανες την κάψουλα.
Σε μένα για να καταλάβεις το παχύ μου έντερο στην κολονοσκόπηση βγήκε παντελώς καθαρό γι αυτό και δεν είχα ποτέ ως τώρα αίμα στα κόπρανα..., αλλά απ' ότι μου είπε η γιατρός μου θα πρέπει να κάνω και εντερόκλυση για να δούμε για τυχόν στενώσεις ή συρίγγια στο λεπτό έντερο....
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και μ' όλο το θάρρος και μια και διαγνωστήκαμε και οι δύο σχεδόν μαζί (εγώ πριν μια βδομάδα), θα ήθελα να έχουμε εφεξής τακτική επικοινωνία όσον αφορά το γολγοθά μας...
θα χαρώ και εγώ πολύ να τα λέμε γιατί πιστεύω πως όσους ανθρώπους κι αν έχουμε δίπλα μας, μόνο κάποιος που περνά το ίδιο ζόρι μπορεί να σε καταλάβει..Πάντως εγώ δεν θέλω να το βλέπω ως γολγοθά...να το βλέπουμε καλύτερα ως μια δοκιμασία ζωής που απ' τη στιγμή που υπάρχουν φάρμακα έστω και παρηγορητικά όλα θα πάνε καλά. Θέλω να σε ενημερώσω πως η κάψουλα είναι ανώδυνη διαδικασία και απόλυτα αξιόπιστη.. έχω κάνει και γαστροσκόπηση και ήταν και αυτή ο.κ. Ενας από τους γιατρούς που πήγα μου είπε πως πρέπει να κάνω εξιδικευμένες αιματολογικές (οχι crp και B12) έτσι ώστε να εμβολιαστώ για τυχόν εμβόλια που δεν έχω κάνει στην παιδική μου ηλικία έτσι ώστε να μπω σε φάρμακα ανοσοκατασταλτικά, με φόβισε τόσο πολύ που έφυγα σχεδόν τρέχοντας..δεν ξέρω αν έκρινε πως είμαι τόσο βαρύ περιστατικό ή αν ήθελε απλώς να πειραματιστεί μαζί μου...Αρα το σημαντικότερο σ' αυτήν την ασθένεια είναι να έχεις καλό γιατρό. Είμαι ακόμα πολυ μπερδεμένη αλλά πιστεύω πως θα την βρω την άκρη.. Η ζωή είναι ωραία και ότι μας δίνει καλοδεχούμενο αρκεί να μας δίνει το περιθώριο να το παλεύουμε και εμείς σίγουρα μπορούμε...Σκέψου υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα...Κουράγιο....
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην JENNY D. για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (18-02-11)
  #682  
Παλιά 18-02-11, 09:56
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από JENNY D. Εμφάνιση μηνυμάτων
θα χαρώ και εγώ πολύ να τα λέμε γιατί πιστεύω πως όσους ανθρώπους κι αν έχουμε δίπλα μας, μόνο κάποιος που περνά το ίδιο ζόρι μπορεί να σε καταλάβει..Πάντως εγώ δεν θέλω να το βλέπω ως γολγοθά...να το βλέπουμε καλύτερα ως μια δοκιμασία ζωής που απ' τη στιγμή που υπάρχουν φάρμακα έστω και παρηγορητικά όλα θα πάνε καλά. Θέλω να σε ενημερώσω πως η κάψουλα είναι ανώδυνη διαδικασία και απόλυτα αξιόπιστη.. έχω κάνει και γαστροσκόπηση και ήταν και αυτή ο.κ. Ενας από τους γιατρούς που πήγα μου είπε πως πρέπει να κάνω εξιδικευμένες αιματολογικές (οχι crp και B12) έτσι ώστε να εμβολιαστώ για τυχόν εμβόλια που δεν έχω κάνει στην παιδική μου ηλικία έτσι ώστε να μπω σε φάρμακα ανοσοκατασταλτικά, με φόβισε τόσο πολύ που έφυγα σχεδόν τρέχοντας..δεν ξέρω αν έκρινε πως είμαι τόσο βαρύ περιστατικό ή αν ήθελε απλώς να πειραματιστεί μαζί μου...Αρα το σημαντικότερο σ' αυτήν την ασθένεια είναι να έχεις καλό γιατρό. Είμαι ακόμα πολυ μπερδεμένη αλλά πιστεύω πως θα την βρω την άκρη.. Η ζωή είναι ωραία και ότι μας δίνει καλοδεχούμενο αρκεί να μας δίνει το περιθώριο να το παλεύουμε και εμείς σίγουρα μπορούμε...Σκέψου υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα...Κουράγιο....
Καλημέρα Jenny.. και γω δοκίμασα να κανω την κάψουλα στο Παπανικολάου αλλά κάπου άργησε να κατέβει η κάψουλα βατότητας και ματαιώθηκε η διαδικασία λόγω ρίσκου. Anyway σ' ευχαριστώ για τα γεμάτα θάρρος λόγια σου κάτι που αποδεικνύει ότι τελικά εμείς οι άντρες είμαστε πιο χ.....δες από τις γυναίκες...χαχαχα
Όσον αφορά τα ανοσοκατασταλτικά εγώ άρχισα με τη μία azathioprine (χάπια 2 την ημέρα) και κάνω εξετάσεις αίματος κάθε βδομάδα γιατί ρίχνουν τα λευκά αιμοσφαίρια. Αυτή μου είπε η γιατρός ότι είναι η ενδεδειγμένη αγωγή σ' αυτούς που έχουν την crohn στον τελικό ειλέο. Μάλλιστα μου είπε πως έπρεπε να πάρω και κορτιζόνη για δυο μήνες μεχρι να δράσει η azathioprine αλλά αρνηθηκα και είπα ότι κορτιζόνη θα πάρω μόνον όταν δεν πάει άλλο. Δόξα τω θεώ προς το παρόν πάω καλά (και χωρίς ακόμη να αρχίσει να ενεργεί η azathioprine) και υπάρχουν μέρες που δεν πάω καθόλου στην τουαλέτα... Ίσως το ότι έκοψα το κάπνισμα να βοηθάει...
Εσύ τι αγωγή κάνεις??
  #683  
Παλιά 18-02-11, 12:52
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη... έχω να μπω πάρα πολύ καιρό και να διαβάσω τα τελευταία μηνύματα, διότι είμαι καλά και δε θέλω να το σκέφτομαι γενικώς... στην ουσία το έχω ξεχασμένο! Απλά έχω μία απορία, όσο αναφορά τη νέα γρίπη. Αν κολλήσουμε, έχουμε μεγάλο φόβο; Σκούρα τα πράγματα; Αν κάποιος γνωρίζει, ή το πέρασε, ας μου πει κάτι..! Φιλιά σε όλους
__________________
  #684  
Παλιά 18-02-11, 13:14
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dlionta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη... έχω να μπω πάρα πολύ καιρό και να διαβάσω τα τελευταία μηνύματα, διότι είμαι καλά και δε θέλω να το σκέφτομαι γενικώς... στην ουσία το έχω ξεχασμένο! Απλά έχω μία απορία, όσο αναφορά τη νέα γρίπη. Αν κολλήσουμε, έχουμε μεγάλο φόβο; Σκούρα τα πράγματα; Αν κάποιος γνωρίζει, ή το πέρασε, ας μου πει κάτι..! Φιλιά σε όλους
Γεια σου Dlionta, πόσο καιρό είσαι σε ύφεση, τι φάρμακα παίρνεις?
Όσον αφορά τη γρίππη, σε λίγο έχω ραντεβού με τη γιατρό μου και θα τη ρωτήσω γιατί και γω ανησυχώ (παίρνω azathioprine) και θα ενημερώσω τον μίτο.
Χαίρομαι για τα καλά σου νέα.... μου δίνεις ελπίδες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 18-02-11 στις 13:16
  #685  
Παλιά 18-02-11, 14:13
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι όσοι είναι σε ανοσοκαταστολή πρέπει οπωσδήποτε να εμβολιαστούν.
Εγώ παίρνω salofalk και μου είπε προαιρετικά.Εγώ πάντως το έκανα και από δω και πέρα θα το κάνω κάθε χρόνο.Σκέφτομαι ότι είμαι σε ύφεση και είναι κρίμα να ξανακυλήσω από τη γρίπη.Δεν είναι σίγουρο αλλά μπορεί και να επηρεαστεί το έντερο.Έχει να κάνει με τον οργανισμό.
  #686  
Παλιά 18-02-11, 14:14
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, υπάρχουν άραγε ασθενείς με Crohn που ποτέ τους δεν χρειάστηκε να νοσηλευτούν ή να εγχειριστούν (και να έχουν την ασθένεια εδώ και 20 χρόνια ας πούμε)?
Jenny έχεις κάνει εντερόκλυση?
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι το έχουν και δεν το ξέρουν καν.
The Following 2 Users Say Thank You to elli83 For This Useful Post:
mamanicks (20-02-11), sofia1981 (21-02-11)
  #687  
Παλιά 18-02-11, 14:38
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας και πάλι. mamanicks είμαι καλά κοντά δύο χρόνια, μια φορά μόνο αρρώστησα και είχα διάρροιες, αλλά για 2 μέρες, όσο κράτησε δλδ και η ίωση.
Όμως για να το πετύχω αυτό, έχω να φάω φυτικές ίνες, όσο καιρό είμαι και έτσι. Δεν μου λείπουν όμως οι γεύσεις, έχω ειδικό αποχυμωτή που τις συγκρατεί, και πίνω το ζωμό μόνο, και σε φρούτα και σε λαχανικά. Παίρνω δλδ τις βιταμίνες τους. Αν είναι μαγειρεμένα καλά, χωρίς τη φλούδα και τα σπόρια, μόνο αλεσμένα. Όχι ξηρούς καρπούς, όχι ποτό, όχι ανθρακούχα. Δεν τρώω μέχρι να σκάσω… Μόνο καπνίζω λίγο. Δημητριακά τρώω κάθε πρωί, πίνω κεφίρ, και στραγγισμένο χυμό πορτοκάλι, κάθε πρωί. Αυτά κάνω! Α! και τα γράφω όλα κανονικά! Όσο γίνεται δλδ.
Παίρνω Asacol 800, 3 την ημέρα και όπου να’ναι θα πάω για επαναληπτικές εξετάσεις και θα προτείνω να μου δώσουν τα πιο μικρά (400).
Αυτά…
elli83 ευχαριστώ για αυτά που έγραψες, κι εγώ περίπου την ίδια εντύπωση είχα, αλλά ήθελα να δω και άλλοι αν ξέρουν κάτι… Φιλιά σε όλους
__________________
  #688  
Παλιά 20-02-11, 21:43
makos 33 Ο χρήστης makos 33 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-11 20:37
καλησπερα σε ολους..υπαρχει καποιος που απο την νοσο του κρον εχει ορθοπαιδικα προβληματα(στην μεση ας πουμε);;ευχαριστω πολυ και να ευχηθω τα καλυτερα σε ολους...
  #689  
Παλιά 22-02-11, 12:27
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dlionta Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και πάλι. mamanicks είμαι καλά κοντά δύο χρόνια, μια φορά μόνο αρρώστησα και είχα διάρροιες, αλλά για 2 μέρες, όσο κράτησε δλδ και η ίωση.
Όμως για να το πετύχω αυτό, έχω να φάω φυτικές ίνες, όσο καιρό είμαι και έτσι. Δεν μου λείπουν όμως οι γεύσεις, έχω ειδικό αποχυμωτή που τις συγκρατεί, και πίνω το ζωμό μόνο, και σε φρούτα και σε λαχανικά. Παίρνω δλδ τις βιταμίνες τους. Αν είναι μαγειρεμένα καλά, χωρίς τη φλούδα και τα σπόρια, μόνο αλεσμένα. Όχι ξηρούς καρπούς, όχι ποτό, όχι ανθρακούχα. Δεν τρώω μέχρι να σκάσω… Μόνο καπνίζω λίγο. Δημητριακά τρώω κάθε πρωί, πίνω κεφίρ, και στραγγισμένο χυμό πορτοκάλι, κάθε πρωί. Αυτά κάνω! Α! και τα γράφω όλα κανονικά! Όσο γίνεται δλδ.
Παίρνω Asacol 800, 3 την ημέρα και όπου να’ναι θα πάω για επαναληπτικές εξετάσεις και θα προτείνω να μου δώσουν τα πιο μικρά (400).
Αυτά…
elli83 ευχαριστώ για αυτά που έγραψες, κι εγώ περίπου την ίδια εντύπωση είχα, αλλά ήθελα να δω και άλλοι αν ξέρουν κάτι… Φιλιά σε όλους
dlionta ευχαριστώ για την απάντηση...
Να σημειώσω ότι η δική μου γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τρώω και γλυκά ενίοτε όπως και κρέας άφοβα και να δοκιμάσω και χυμό χωρίς υπολείματα (1/4 του ποτηριού στην αρχή). Μου έκοψε τελείως το τσιγάρο με την απειλή ότι εάν διαπιστώσει ότι καπνίζω θα με διώξει από ασθενή της. Επίσης μου έκοψε τελείως τα αναψυκτικά και όσον αφορά το ποτό μου είπε πως 1 ποτήρι λευκό κρασί 1-2 φορες τη βδομάδα δεν είναι τραγικό.
Απ' ότι κατάλαβα το τσιγάρο είναι ο πιο επιβαρυντικός παράγοντας όσον αφορά τη συχνότητα και την ένταση των εξάρσεων..., οπότε το έχω κόψει τελείως εδω και 3 βδομάδες και μπορώ να πω πως δεν μου λείπει...
  #690  
Παλιά 23-02-11, 21:05
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Παιδιά γεια σας!!!
Έχω 16 χρόνια ελκώδη κολίτιδα και τα μισά από αυτά πανκολιτιδα μη ανταποκρινόμενη στης θεραπείες με όλα τα επακόλουθα.
Στις 10-2 έκανα κολονοσκοπηση και ο γιατρός είδε όλο το έντερο και προχώρησε και λίγο στο λεπτό που είδε ότι είχα κάποιες βλάβες κι εκεί.
Το πόρισμα ήταν ότι πιθανόν απόκτησα τώρα και την κρον και μου συνέστησε θεραπεία με το HUMIRA.
Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι τέτοιο και έχει κάνει κάποιος αυτό το φάρμακο να μου πει κάποιες εντυπώσεις;
Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός άλλα θα ήθελα τις απόψεις σας
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.