Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-03-08, 23:17
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το αλίμονο τι σημαίνει; Αν είναι ειρωνεία μάλλον έκανες λάθος....
Το αλίμονο σημαίνει, αγαπητέ, ότι πιστεύω σε "Μία, Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία". Σε μία Εκκλησία με παράδοση, την οποία εσύ... ξεπερνάς πολύ άνετα. Η Εκκλησία έχει παράδοση και είναι Αποστολική και όχι... Ξενιακή.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-08, 23:28
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιστημονική γνώση ουδέποτε ανατράπηκε από υπερβατικές καταστάσεις. Η επιστημονική γνώση πάντα ανατρεπόταν από μεγαλύτερη επιστημονική γνώση και αυτό έχει τεράστια διαφορά από αυτό που λες περί "μη ορθολογικά ελεγχόμενες και υπερβατικές καταστάσεις".

Για παράδειγμα το ότι η Γη δεν είναι επίπεδη ανατράπηκε από επιστημονική γνώση. Και ιστορικά για κάποια σατανική σύμπτωση η Εκκλησία πάντα ήταν εναντίον της επιστήμης. Ας θυμηθούμε τα ιερά αυτά λόγια:

«Ο καλός Χριστιανός οφείλει να αποφεύγει τον μαθηματικό και όλους όσους διατυπώνουν κενές προφητείες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι μαθηματικοί να έχουν κάνει συμβόλαιο με το διάβολο, ώστε να συσκοτίζουν το πνεύμα, καταδικάζοντας τον άνθρωπο στα αιώνια δεσμά της κολάσεως.» - Ιερός Αυγουστίνος

Κάνε μου λοιπόν μια προσωπική χάρη και πες μου έστω και ΜΙΑ περίπτωση όπου ΜΙΑ υπερβατική κατάσταση κατέρριψε την επιστημονική γνώση.

Και πάμε τώρα στό υπέρτατο σχόλιο.


Η θεωρία των κβάντα, το μόνο που έκανε ήταν να προκαλέσει σύγχιση στους Φυσικούς όταν ο Max Planck άρχισε να γράφει περί αυτής γιατί πολύ απλά προκάλεσε αυτό που προκάλεσε και λίγο αργότερα η Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας του Einstein. Δηλαδή φάνηκε σαν να αποδομεί την κλασσική φυσική που υπήρχε εως τότε. Ταυτόχρονα υπήρξε σύγχιση διότι φάνηκε σαν ξαφνικά η Φυσική να είχε φτάσει στο αποκορύφωμά της. Ευτυχώς για τις επιστήμες οι πιο σύγχρονοι Φυσικοί σταμάτησαν να σκέφτονται με αυτή την
παραίτηση. Άλλο αυτό και άλλο τα ερωτηματικά στο υπερφυσικό.

Επειδή πάααλι αναλωνόμαστε στο να προσπαθούμε να μείνουμε εντός θέματος, θα σε παρακαλέσω να το σεβαστείς και να δώσεις ένα πραγματικό επιχείρημα σχετική με την απάτη των 6 μαρτύρων. Και νομίζω πως το βασικό ερώτημα είναι το εξής: Εφόσον αποδείχθηκε πλέον ότι αυτό ήταν απάτη, ποιος εγγυάται ότι τέτοιες απάτες δεν στήνονται εις βάρος αφελών και αμόρφωτων ανθρωπών ανά τον κόσμο;
Η επιστημονική γνώση (για να είμαστε ακριβείς) ανατρέπεται από την πραγματικότητα, την ίδια -χρόνια τώρα- αφού αυτή προσεγγίζει.

Ο Ιερός Αυγουστίνος, που αναφέρεις, έχει πει και άλλα λάθη. Το ότι "η Εκκλησία πάντα ήταν εναντίων της επιστήμης" είναι λανθασμένο. Στην ίδια την Π. Διαθήκη αναφέρεται ότι: "Ο Θεός έδωσε την επιστήμη". Επομένως, αναβιβάζεται σε δώρο από το Θεό. Ανάλογα για πια εκκλησία μιλάς. Εγώ μιλώ για την Ορθόδοξη. Να μη τα μπερδεύουμε...

Το "απάτη" που χρησιμοποιείται, υποκρύπτει δόλο. Είσαι σίγουρος ότι υπήρχε τέτοιος; Κατά πόσον αυτό είναι "ορθολογική" θεώρηση; Είπα και πιο πάνω: Η γνώμη, δεν είναι γνώση.

Αλίμονο να στηρίζαμε την πίστη μας στα θαύματα. Είτε ήταν θαύμα, είτε όχι, είτε ήταν απάτη, είτε όχι δεν επηρεάζει την πίστη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-08, 23:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλίμονο σημαίνει, αγαπητέ, ότι πιστεύω σε "Μία, Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία". Σε μία Εκκλησία με παράδοση, την οποία εσύ... ξεπερνάς πολύ άνετα. Η Εκκλησία έχει παράδοση και είναι Αποστολική και όχι... Ξενιακή.
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας φίλε; Ότι εγώ νοιάζομαι να φέρω και άλλους ανθρώπους σε μια ζωντανή εκκλησία, εσύ νοιάζεσαι για τους τύπους, προσκολημένος σε άλλες εποχές. Μιλάς σε ένα φόρουμ και όχι σε μαθητές θεολογικής σχολής και θα πρέπει να συνηθίσεις την ιδέα, ότι για να πείσεις και όχι απλά να μιλήσεις στερεότυπα, θα πρέπει να προσαρμόσεις τον λόγο σου.

Αν δεν παραδεχτείς τα λάθη που έχουν γίνει κατά καρούς, από διαφόρους Χριστέμπορους, κάνεις κακό, πολύ κακό στην ίδια την εκκλησία.

Θα πρέπει να μάθεις, ότι οι ειρωνείες και η διδασκαλία του Ιησού Χριστού, είναι δύο πράγματα ασύμβατα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-03-08, 00:14
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας φίλε; Ότι εγώ νοιάζομαι να φέρω και άλλους ανθρώπους σε μια ζωντανή εκκλησία..........

Με τη διαφορα Στελιο μου, οτι η δικη σου ζωντανη εκκλησία , οπως την αποκαλεις, ισως να μην ειναι τοσο ...ζωντανη, αν ειναι ξεκομμενη απο την ορθοδοξη παραδοση. Ισως να ειναι σχηματοποιημενη, οπως εμεις , ανθρωπινα , νομιζουμε οτι πρεπει να ειναι. Δεν αμφισβητω την καλη σου πρόθεση. Ξερεις ομως και ξερω, πως ο δρομος για την κολαση περναει απο τις καλές μας προθεσεις.

Και ενα σημειο το βρισκω λιγο επικινδυνο. Νοιαζεσαι εσυ η εγω να φερουμε κοσμο σε μια /- καθ ημας "ζωντανη" εκκλησια / περισσοτερο ισως και απο τον ιδιο τον ιδρυτη της; Ας το προσεξουμε......Δεν υπάρχει "ατομικη" εκκλησια ιδιαιτερων προδιαγραφων, αλλα Εκκλησια Μαρτυρων και Παραδοσης, Ορθοδοξη, ορθοτομουσα τον λογον της Αυτου Αληθειας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-03-08, 00:19
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μου λοιπόν μια προσωπική χάρη και πες μου έστω και ΜΙΑ περίπτωση όπου ΜΙΑ υπερβατική κατάσταση κατέρριψε την επιστημονική γνώση.
Κωστή, να ας πούμε ένα θαύμα της Αγίας Μαρίνας όχι τω καιρώ εκείνω, αλλά πρόσφατο και επωνύμως.

...στην ακρίβεια, δεν είναι κατάρριψη, αλλά ''συμπλήρωση'' τέτοιας υφής που η μία λογική, εκ του Λόγου ανοίγει κάποια παραθυράκια επαφής στην άλλη λογική αυτήν που εμμένει να σφραγίζεται πίσω από πειράματα και κατά βούλησιν επαναλήψεις, (μάλλον) επιθυμώντας τον Θεό, υποχείριο και κάτω από το μικροσκόπιο. Κι αν ο άνθρωπος, ως δημιούργημα, είναι ανεπανάληπτος, πόσο περισσότερο ο Δημιουργός του;

Διανοίγονται έτσι, δύο επιλογές ''λογικής'': ή αυτής που ενώνεται ή αυτής που αποκόπτεται από την ρίζα της και τον τελειολογικό της σκοπό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 30-03-08 στις 00:53
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-03-08, 02:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη διαφορα Στελιο μου, οτι η δικη σου ζωντανη εκκλησία , οπως την αποκαλεις, ισως να μην ειναι τοσο ...ζωντανη, αν ειναι ξεκομμενη απο την ορθοδοξη παραδοση.
Ίσως να έχουμε παρεξηγήσει και τους όρους και τον χώρο που βρισκόμαστε και τις συνθήκες.

Η AcroBase δεν είναι βήμα για να εκφραστούν ακραίες μοναστηριακές θεολογικές απόψεις. Έχουμε πάρει λάθος πορεία στον τομέα αυτό, είναι ένα forum ανοικτής επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων και όχι βήμα για απόψεις που δεν ασπάζεται ούτε ή επίσημη εκκλησία και που προσωπικά καταδικάζω κάθετα οριζόντια και διαγώνια.

Είχα τηγ τύχη να μιλήσω με φωτισμένους ιεράρχες και γνωρίζω πως σκέφτονται αυτοί οι άνθρωποι, όπως ξέρω πως σκέφτονται αυτοί που φοράνε παρωπίδες και στην καρδιά τους φωλιάζει το μίσος για κάθε αλλαγή και κάθε πρόοδο. Αν αυτούς και μαζί και εμένα με θεωρείς λίγο ή πολύ αιρετικούς και θεωρείς, πιστούς Ορθόδοξους τα τυφλωμένα ανθρωπάρια, που πουλάνε την πίστη και μέσα τους έχουν μίσος, έχεις όλο το δικαίωμα να το πιστεύεις.

Ο Ιησουϊτισμός ήταν πάντα πολύ της μόδας και οι Χριστέμποροι επίσης....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 30-03-08 στις 09:44
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-03-08, 04:08
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...............όπως ξέρω πως σκέφτονται αυτοί που φοράνε παρωπίδες και στην καρδιά τους φωλιάζει το μίσος για κάθε αλλαγή και κάθε πρόοδο. Αν αυτούς και μαζί και εμένα με θεωρείς λίγο ή πολύ αιρετικούς και θεωρείς, πιστούς Ορθόδοξους τα τυφλωμένα ανθρωπάρια, που πουλάνε την πίστη και μέσα τους έχουν μίσος, έχεις όλο το δικαίωμα να το πιστεύεις.

Ο Ιησουϊτισμός ήταν πάντα πολύ της μόδας και οι Χριστέμποροι επίσης....
Στελιο μου,αν ετσι καταλαβες αυτο που ειπα, δεν εχεις δικιο. Η απάντηση σου ειναι προσωπικη και κανονικα αν εισαι συνεπης στην αρχη της Βασης πρέπει να την ...διαγραψεις. Δεν διακρίνω εμπάθεια στα λεγομενα του eleftherios ουτε θα τολμουσα να αποκαλέσω κανενα "τυφλωμένο ανθρωπάριο"

Σε καθε περιπτωση, ακριβως επειδη η Βαση ειναι ανοιχτο φορουμ, ολοι εχουν εδω μεσα μια θεση. Δεν θεωρω την αντιδραση σου σωστη.Αλλα καταλαβαινω οτι δεν θες να χαλασεις και το χατηρι του Παπιτο......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-03-08, 04:14
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να έχουμε παρεξηγήσει και τους όρους και τον χώρο που βρισκόμαστε και τις συνθήκες.

Η AcroBase δεν είναι βήμα ..................... για αγιορείτες μοναχούς ................. που προσωπικά καταδικάζω κάθετα οριζόντια και διαγώνια.
Στελιο, αυτο θα ήθελα παρα πολύ να μου το εξηγησεις. Το θεωρώ παρεκτροπή. Ξερεις οτι τετοιου ειδους "καταδίκες" εύκολα μπορούν να χαρακτηριστούν ρατσιστικές. Και δεν φανταζομαι οτι αυτο ηθελες να πεις, διοτι ειναι μια γενικότητα που εσυ τις αποφεύγεις, ιδιαίτερα οταν γνωριζεις, οτι μονο ευσεβιστικα δεν ειναι τα υγιή στοιχεια - και ειναι τα περισσότερα- των αγιορειτων Πατερων. Με λύπησες.....για να στο πώ με τον δικό σου τρόπο.Αλλα το αντιπαρερχομαι.....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-03-08, 09:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καθε περιπτωση, ακριβως επειδη η Βαση ειναι ανοιχτο φορουμ, ολοι εχουν εδω μεσα μια θεση. Δεν θεωρω την αντιδραση σου σωστη.Αλλα καταλαβαινω οτι δεν θες να χαλασεις και το χατηρι του Παπιτο......
Ορίστε; Αυτό πάλι τι ήταν; Τι σχέση έχει ο Papa με αυτά που γράφω εγώ εδώ;

Ούτε λίγο ούτε πολύ μους λες ότι είμαι υποκινούμενος; Όλα αυτά τα χρόνια που δίνω τον αγώνα μου όπως εγώ τον καταλαβαίνω για την εκκλησία μας, είμαι υποκινούμενος; Μάλλον κάπου τα έμπλεξες Γιώργο και λυπάμαι πολύ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-03-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν φανταζομαι οτι αυτο ηθελες να πεις, διοτι ειναι μια γενικότητα που εσυ τις αποφεύγεις, ιδιαίτερα οταν γνωριζεις, οτι μονο ευσεβιστικα δεν ειναι τα υγιή στοιχεια - και ειναι τα περισσότερα- των Πατερων. Με λύπησες.....για να στο πώ με τον δικό σου τρόπο.Αλλα το αντιπαρερχομαι.....
Με λύπησαν εμένα πρώτα όταν αντιδρούν βίαια και σχεδόν σχισματικά στις αποφάσεις του Οικουμενικού θρόνου της Κωνσταντινουπόλεως και της εκκλησίας της Ελλάδος, στις επαφές με την Παπική εκκλησία για την συνένωση των λαών.

Με λυπούν ότι πνίγουν κάθε νεωτεριστική προσπάθεια της επίσημης εκκλησίας για ανανέωση και στον 21ο αιώνα.

Πήραμε ένα πρόσφατο παράδειγμα, όταν ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος αλλοίωσε το ψήφισμα της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου και ονόμασε πόρνους όσους γάμους είναι εκτός του Ορθοδόξου τυπικού, ολίσθημα το οποίο εσύ υπερασπίστηκες με σθένος μέχρι .... μέχρι ο νυν Αρχιεπίσκοπος βάλει τον Άνθιμο στην θέση του και αποκαταστήσει την σωστή διατύπωση.

Αρχιεπίσκοπος και Άνθιμος, αμφιβάλεις ότι είναι και οι δύο καλοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί; Όμως η έκφραση που χρησιμοποίησε ο Άνθιμος έκανε κακό στην ορθοδοξία, κάτι που προσπάθησε να διορθώσει ο Αρχιεπίσκοπος.

Το πως εξηγούμε τις γραφές, το πως μεταφράζουμε τα κείμενα, σε ποια κείμενα δίνουμε το ιδιαίτερο βάρος, είναι κάτι που μπορεί να φέρει την εκκλησία από το χθες στο σήμερα και φυσικά αυτό εννοώ.

Δεν έχω τίποτα με τους μοναχούς και ειδικά με το Άγιο Όρος το οποίο έχω επισκεφτεί τρεις φορές και έχω δημιουργήσει και φιλίες.
Υπάρχουν φωτισμένοι άνθρωποι αλλά δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί που βλέπουν μόνο προς μία κατεύθυνση. Γνώρισα και τις δύο πλευρές, ασπάστηκα την μία και απλά κατανόησα την θέση του άλλου για τον χώρο που βρίσκεται, μακριά όμως από την σημερινή πραγματικότητα.

Τον βίο μου κα την πίστη μου την διαμόρφωσαν άνθρωποι φωτισμένοι, ξεκινώντας από τους γονείς μου και καταλήγοντας σε πνευματικούς ανθρώπους. Έχω άποψη και αυτή την άποψη θα την διαδηλώνω σε κάθε περίπτωση, παντού και πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-03-08, 12:42
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Xenios
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας φίλε; Ότι εγώ νοιάζομαι να φέρω και άλλους ανθρώπους σε μια ζωντανή εκκλησία, εσύ νοιάζεσαι για τους τύπους, προσκολημένος σε άλλες εποχές. Μιλάς σε ένα φόρουμ και όχι σε μαθητές θεολογικής σχολής και θα πρέπει να συνηθίσεις την ιδέα, ότι για να πείσεις και όχι απλά να μιλήσεις στερεότυπα, θα πρέπει να προσαρμόσεις τον λόγο σου.

Αν δεν παραδεχτείς τα λάθη που έχουν γίνει κατά καρούς, από διαφόρους Χριστέμπορους, κάνεις κακό, πολύ κακό στην ίδια την εκκλησία.

Θα πρέπει να μάθεις, ότι οι ειρωνείες και η διδασκαλία του Ιησού Χριστού, είναι δύο πράγματα ασύμβατα.
Η AcroBase δεν είναι βήμα για να εκφραστούν ακραίες μοναστηριακές θεολογικές απόψεις. Έχουμε πάρει λάθος πορεία στον τομέα αυτό, είναι ένα forum ανοικτής επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων και όχι βήμα για απόψεις που δεν ασπάζεται ούτε ή επίσημη εκκλησία και που προσωπικά καταδικάζω κάθετα οριζόντια και διαγώνια.
Σε ένα φόρουμ αγαπητέ, ο καθένας εκφράζει την άποψή του, χωρίς να προσβάλει τον άλλον. Το ότι οι απόψεις μου είναι ακραίες, είναι δικιά σου γνώμη! Να τα βάλεις αυτά στις προϋποθέσεις συμμετοχής σε αυτό το φόρουμ, για να ξέρουν οι "ακραίοι" και να μη μπαίνουν.

Είμαι ακραίος εγώ και δεν είναι ακραίοι αυτοί που ειρωνεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα πολλών εδώ μέσα; Είμαι ακραίος εγώ, και δεν είναι αυτοί που προπαγανδίζουν, παρουσιάζοντας ως θέσεις της Εκκλησίας αυτά που είπε ένα μόνος Πατέρας και που δεν τα έχει δεχθεί η Εκκλησία;
Εγώ δεν έχω -ούτε καν- ανοίξει ένα θέμα εδώ! Απαντώ στις ειρωνείες με όσο ποιο "ήσυχο" τρόπο μπορώ, παρ' όλα αυτά -κάποιες φορές- απαντώ στο ύφος της τοποθέτησης κάποιου άλλου χρήστη!
Κάνει μάθημα σε παιδιά -δεν ξέρω τι λες- αυτός που απαντάει στις ειρωνείες και τις ανακρίβειες; Αυτό να το πεις σε αυτούς που χρησιμοποιούν το φόρουμ για να προωθήσουν τις ιδέες τους! Όχι σε μένα!


Καλό είναι να διαβάσεις και λίγο πώς εννοεί την έννοια της Παράδοσης η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Καθήκον μας είναι να διαφυλάσσουμε και (αν είναι δυνατόν) να τελειοποιήσουμε την Παράδοση. Αν πρέπει να γίνουν αλλαγές, γίνονται με περίσκεψη και ευθύνη. Όχι όπως τις λες εσύ, ανεύθυνα. Η Εκκλησία έχει ευθύνη απέναντι σε ψυχές. Κάθε λάθος πληρώνεται ακριβά. Αναλαμβάνεις την ευθύνη πραγματοποίησης όσων λες; Θέτεις σοβαρά επιχειρήματα για τις αλλαγές που προτείνεις (το ότι "θα έπρεπε" να σταματήσουν οι λιτανείες λειψάνων ή το ότι "ιδρώνουν" οι παπάδες-σε άλλο θέμα- δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα...);
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-03-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]Είμαι ακραίος εγώ και δεν είναι ακραίοι αυτοί που ειρωνεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα πολλών εδώ μέσα;
Κατ' αρχάς γιατί φωνάζεις;

Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό να το πεις σε αυτούς που χρησιμοποιούν το φόρουμ για να προωθήσουν τις ιδέες τους! Όχι σε μένα!
Όλοι έχουν το ίδιο δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους, ήρεμα και ελεύθερα, σε διάλογο χωρίς ειρωνείες και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Με ειρωνεύτηκες κατ επανάληψη, αν αυτό το θεωρείς λόγο έκφρασης μάλλον κάνεις λάθος.

Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να διαβάσεις και λίγο πώς εννοεί την έννοια της Παράδοσης η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Εγώ δεν έγινε συνειδητός Ορθόδοξος Χριστιανός, επειδή μου το είπαν ή γιατί το διάβασα, υπήρξε έντονη αναζήτηση και αμφισβήτηση με τον ίδιο μου τον εαυτό και κυρίως ο διάλογος μου με ανθρώπους πραγματικά φωτισμένους, ιεράρχες που τιμούσαν την ιεροσύνη τους και πάνω απ' όλα λόγω ή έργω, έδιναν το παράδειγμα της θυσίας της συγνώμης και της ταπεινότητας, όπως το μας το δίδαξε ο Κύριος μας.

Αν είχα σαν συνομιλητή μου κάποιον, χωρίς πλατειές αντιλήψεις, χωρίς την δυνατότητα να καταλάβει τις απορίες μου και να μου τις λύσει, θα είχα πάρει λάθος δρόμο.

Αν πιστεύεις ότι το δικό σου 'δίδαγμα' θα πείσει έναν άθεο ή άθρησκο ή αλλόθρησκο, το δίδαγμα που στηρίζεται αυστηρά στις παραδόσεις, είσαι πολύ γελασμένος.

Αν δεν υπήρχε η διδασκαλία του Χριστού που μετέτρεψε το "οφθαλμό αντί οφθαλμού" σε "αγαπάτε τους εχθρούς υμών", αν δεν έκανε την ριζική Του επανάσταση, σήμερα θα θυσιάζαμε ακόμα στον θεό και θα είχαμε και μερικές παλλακίδες, όπως είχαν οι ήρωες της Παλαιάς Διαθήκης.

Ο τρόπος της λατρείας θα πρέπει να προσαρμόζετε στους καιρούς. Είναι αδιανόητο κάτι που είπε ένας Άγιος Πατέρας το 800 μΧ, να το εφαρμόζουμε πιστά σήμερα. Θα το σεβαστούμε για την εποχή του και η ερμηνεία θα το φτάσει στην σημερινή εποχή.
Διαφορετικά για ποιο λόγο δεν ακολουθούμε αυτό που εφάρμοζαν οι πρώτοι Χριστιανοί;

Αυτά που λέω θα είναι επιπόλαιο, κάποιος να τα χαρακτηρίσει αιρετικά, κρύβουν απλά πόνο και αγάπη για την πίστη μας και την ανάγκη να πλησιάσει τα σημερινά προβλήματα και να αγγίξει τις καρδιές των ανθρώπων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-03-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων

Είμαι ακραίος εγώ και δεν είναι ακραίοι αυτοί που ειρωνεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα πολλών εδώ μέσα; !
ακραίος ειναι αυτος που βρίσκεται στο άκρο, και στην συκεκριμενη περίπτωση είσαι σε ένα άκρο (και σε μια ακρο επίσης)))
Επίσης ακραίοι είναι αυτοί που ειρωνεύονται το συναίσθημα του άλλου, αλλα μην ξεχνάς περιπτώσεις ειρωνείας απο τους ίδιους εκπροσώπους της εκκλησίας (και όχι απλα απο τα λόγια καποιου Πατερα) εκει που τους παίρνει.
Επίσης να υπενθυμίσω οτι δεν είναι ανάγκη να σκοτώσεις κάποιον, το ίδιο ένοχος είσαι όταν τον υποστηρίζεις η τον δέχεσαι η κάνεις τα στραβά μάτια.
Και μπορώ να σου δωσω πληθώρα παραδειγμάτων (οικονομικά σκάνδαλα, σεξουαλικά σκάνδαλα κλπ) που στους κόλπους της εκκλησίας απλά τα σπρώχνουμε κάτω απο το χαλί και κάνουμε την πάπια...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 30-03-08 στις 13:21 Αιτία: αμάν βρε Γρηγόρη... ένα σωστό quote...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-03-08, 13:21
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Δεν είδα ούτε έναν από εσάς που το παίζετε πραγματικοί χριστιανοί να στηλιτεύετε τα ψευδοθαύματα και τους Χριστέμπορες! Και τον Xenio που τόλμησε να το θίξει το θέμα, πέσατε να τον φάτε! Σε οποιαδήποτε φωνή αμφισβήτησης σπεύδετε, αισθανόμενοι σαν έξυπνες παρθένες, να κουνήσετε επιδεικτικά το αναμμένο φανάρι σας στα μούτρα των χιλιάδων μωρών! Οπου σας βολεύει , λέτε πως το σώμα του Χριστού είναι αγνό και όπου ζορίζεστε λέτε πως τάχα στο όνομά του έγιναν όλα τα εγκλήματα και οι απάτες! Ιδού! Να μια ευκαιρία να δείξετε τις καλές και ειλικρινείς προθέσεις σας! Παρακολουθήστε μια απάτη και παραδεχτείτε την! Εξυγιάνετε τον οίκο σας και μετά ασχοληθείτε με την Συμβουλευτική. Όμως δεν σας ενδιαφέρει η αλήθεια και το φώς της! Σας ενδιαφέρει η θρησκοληψία σας!
Η εποχή της αθωότητάς σας, έχει περάσει εδώ και αιώνες! Έγιναν εγκλήματα στο όνομα του Χριστιανισμού! Και ακόμα γίνονται! Και αντί να τα διορθώνετε, τα συγκαλύπτετε. Και άλλη μια ευκαιρία, ειρηνική και αναίμακτη, πάει χαμενη. Αν το ξέρετε πως έχουν γίνει απάτες αλλά αποφεύγετε να το παραδεχτείτε τότε είστε κι εσείς απατεώνες! Αν δεν το ξέρετε, τότε είστε μωροί!
Τρέχετε σαν τις θείτσες να παραθέσετε τις πηγές σας, τις επιδόσεις σας στην επιλεκτική βιβλιοφαγία, και τον αφ’ υψηλού οίκτο σας για τις χαμένες ψυχές που ΔΕΝ βλέπουν τον Χριστιανισμό όπως εσείς! Αλλά όσο και να το παλεύετε έχετε ξεχάσει να απαλλαγείτε από το να κρίνετε εξ’ ιδίων! Και αγνοείτε την έννοια της ταπεινότητας. Και οι «λοιποί» χριστιανοί έχουν φτάσει να προσπαθούν να κατανοήσουν εσάς. Εσείς χρειάζεστε σωτηρία και όχι όσοι παρεκκλίνουν κατά τη γνώμη σας! Αυτό που δεν μπορείτε να δείτε είναι ότι οδηγείτε την Ορθοδοξία στον δικό της Μεσαίωνά!

Ο Χριστός δεν ήθελε ανόητους αλλά πιστούς! Μήπως τα χετε μπερδέψει? Πόσο ανόητοι θα θέλατε να είμαστε ώστε να δεχόμαστε πως όλα είναι τέλεια μέσα στο fun club του Χριστού? Και αν δεν είναι, τότε πόσο ανόητους μας θεωρείτε ώστε να επιχειρείτε να το κάνετε να φαίνεται τέλειο? Και αν δεν ισχύει ούτε αυτό, τότε πόσο ανόητοι θα ‘πρεπε να είσαστε εσείς ώστε να πιστεύετε πως θα μας πείσετε με το να μας κυνηγάτε με την ανάσα σας στο σβέρκο μας για να μας ανοίξετε τα μάτια περί χριστιανισμού με το ζόρι? Αυτά λοιπόν ήταν όλα όσα είχατε να απαντήσετε στην DIONI?

Το ότι η θρησκεία «σας» έχει πια τόσο λίγους όμοιούς σας πιστούς, δίνει το δικαίωμα στον ιστορικό του μέλλοντος, όταν σας θυμάται, να αναφερεται σε μια θρησκεία τελειωμένη! Ακριβώς όπως περιγράφετε σήμερα εσείς τους αμαρτωλούς ειδωλολάτρες τις εποχές που τους διώκατε και γκρεμίζατε τους ειδωλολατρικούς ναούς τους! Συνεχίστε να στρώνετε το δρόμο στην επερχόμενη μονοθεϊστική θρησκεία που περιμένει στα σύνορά μας! Στους ίδιους τους βιους των πρώτων οσιομαρτύρων σας που επιδεικνύετε με καμάρι, στα «βιογραφικά» τους, δείτε για τους ειδωλολατρικούς ναούς που γκρέμισαν! Και αυτό είναι το μεγάλο έργο τους από τη μια ενώ από την άλλη παριστάνετε πως δεν υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις γι αυτά τα εγκλήματα! Βρίσκονται μέσα στις ίδιες σας τις πηγές!

Ο λόγος που δεν μας αφήνετε ήσυχους, είναι πως διψάτε για εξουσία! Η εξουσία στις ανθρώπινες ψυχές από άλλους ανθρώπους! Με έμφαση στο περιτύλιγμα της αγάπης και της ταπείνωσης! Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο! Εκεί κατάντησε πολύ νωρίς η πολιτική του χριστιανισμού κι εσείς περιφέρετε τα λείψανα της θρησκείας «σας» εδώ και εκατοντάδες χρόνια! Ούτε μια λέξη για τους απατεώνες! Αν η μυρωδιά της σαπίλας, που την στερεοποιείτε με το πρόσχημα της παράδοσης, όχι μόνο δεν σας ενοχλεί αλλά σας ηδονίζει κιόλας, νομίζετε πως δεν φτάνει και δεν ενοχλεί έξω απ’ τον οίκο σας? Και ειδικά η Ορθοδοξία, αντί να διδαχθεί και να προσπεράσει τα λάθη των αδελφών της Χριστιανών της Δύσης, τα επαναλαμβάνει σήμερα με τον χειρότερο τρόπο. Με το δογματισμό και την προσκόλληση στο σαδισμό, τα απωθημένα και την εκδικητικότητα όσων την καθοδηγούν! Μόνο που η Ορθοδοξία έχει την ατυχία να μην συνεργάζεται πια σοβαρά με καμιά εξουσία και καταντάει να είναι μόνο μια γραφική συνεχώς συρρικνούμενη ομάδα αυτοαποκαλούμενων «χριστιανών». Συνεχίζω να μη βλέπω πουθενά την αγάπη και την ταπείνωση στις οποίες προτρέπετε τους άλλους! Αυτό που βλέπω είναι μια συνεχής προσπάθεια απομάκρυνσης από την αναζήτηση και την ελευθερία της σκέψης!
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xena : 30-03-08 στις 14:51
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-03-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ρίχτε πάλι μια ματιά στο θέμα αυτό!

(με δικά μου λόγια)
Στα Μέγαρα, σε ένα σπήλαιο οπου έχουν ανακαλυφθεί ιερά λείψανα, ανακαλύφτηκαν μαζί και αντικείμενα που απεδείχθη επιστημονικά πως είναι από τον 6ο αι. π.Χ.
Ο ιερέας αρνείται να επιτρέψει τη ραδιοχρονολόγηση και των οστών ώστε να διερευνηθεί αν και αυτά ανήκουν στην ίδια περίοδο.
Το θέμα τιτλοφορείται από την DIONI "Αμφισβητήσεις".

Σας ενοχλεί προφανώς η αμφισβήτηση του θαύματος! Μα η άρνηση του ιερέα να τα δώσει για έλεγχο τροφοδοτεί την αμφισβήτηση!
Όταν στην δικαιοσύνη, υπάρχει υποψία ενοχής, είναι λογικό άλμα η ενίσχυση της υποψίας όταν ο ένοχος αρνείται να συνεργαστεί?
Όταν στην Ιατρική, αποφασίζεται μια σημαντική εξέταση (η οποία θα αποκλείσει μια πιθανή κακή διάγνωση) και τελικά δεν πραγματοποιείται, είναι λογικό άλμα να θεωρείς ακόμα πιθανή την συγκεκριμένη διάγνωση?
Αν ισχυριστώ πως μιλάω με εξωγήινους, και μου ζητήσουν να με εξετάσει ψυχίατρος κι εγώ αρνηθώ είναι λογικό άλμα να θεωρήσετε πως πιθανώς είμαι σχιζοφρενής ή σας πουλάω παραμύθι?
Παίζετε με τις έννοιες του ορθολογισμού και της πίστης προσπαθώντας να αποστρέψετε την προσοχή από την κοινή λογική?

Και δεν περιορίζεται το θέμα αυτό μόνο στα οστά αλλά τραβώντας το από τα μαλλιά, για να ταιριάζουν οι ημερομηνίες, αποδίδονται στον Ιουλιανό τον Παραβάτη (ο τελευταίος παγανιστής Αυτοκράτορας) οι θάνατοι των οσιομαρτύρων που παρουσιάστηκαν σε όραμα ενός αγοριού στα Μέγαρα και δεν τους ξέρουμε από πουθενά αλλού! Και που πιθανώς έζησαν τελικά 1000 χρόνια πριν από τη βασιλεία του («τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντ’ έξι»). Αν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε για το θαύμα στο link που δίνει η DIONI, σε πηγή χριστιανική (!) θα δείτε πως:
Οι οσιομάρτυρες είναι άγνωστοι και τα ονόματά τους αποκαλύφθηκαν με άγνωστο τρόπο μόνο στα Μέγαρα και μετά την ανεύρεση των οστών. Ο ένας από αυτούς ονομάζεται Σαράντης, όνομα που δινόταν σε Χριστιανούς μόνο μετά το 320 μ.Χ. Άρα οι οσιομάρτυρες είναι μεταγενέστεροι! Ο μονάδικός αυτοκράτορας που ήταν παγανιστής μετά από τότε ήταν ο Ιουλιανός ο Παραβάτης (361-363). Άρα, εκείνος θανάτωσε τους Μεγαρείς οσιομάρτυρες! Έτσι απλά, φορτώνεται ο Ιουλιανός 6 θανάτους χριστιανών που δεν υπήρξαν πουθενά παρά μόνο στα οράματα ενός αγοριού! Αυτά δεν είναι λογικά άλματα αλλά ψευδής δημιουργία ιστορικών γενονότων!!!
Στην ίδια σελίδα, αναφέρονται και άλλοι που μαρτύρησαν επί Ιουλιανού του Παραβάτη(όχι οι Μεγαρείς, αυτοί είπαμε πως δεν υπάρχουν πουθενά αλλού)! Από μια σύντομη βόλτα μου στο διαδίκτυο και σε πηγές αποκλειστικά Ορθόδοξες παρατήρησα τα εξής
Στο θεάρεστο έργο των οσιομαρτύρων συμπεριλαμβάνεται και το γκρέμισμα «ειδωλολατρικών» ναών. Αυτές τις καταστροφές ο Ιουλιανός τους ζήτησε να τις αποκαταστήσουν κι εκείνοι απάντησαν με …ομολογία της Πίστης τους! Τότε ο Ιουλιανός τους βασάνισε. Μάλιστα, δεν πέθαναν όλοι αλλά συνέχισαν το θεάρεστο έργο τους και πέθαναν μετά από χρόνια, ειρηνικά! Όμως είναι οσιομάρτυρες επί Ιουλιανού!
Τα συμπεράσματα δικά σας, κύριοι.

Για μένα η συγκαλυπτική στάση σας, όχι μόνο δεν προστατεύει το χριστιανισμό αλλά τον ρίχνει κι άλλο ακόμα στην εκτίμησή μου! Έχει αλλάξει τίποτα από την εποχή των καταστροφικών παθών των πρώτων Χριστιανών που τόσο εύκολα δικαιολογείτε?
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xena : 31-03-08 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.