Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-08, 11:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πώς θα απεικονιζόντουσαν στη σύγχρoνη εποχή μορφές της εκκλησίας ;

Με αφορμη δημοσίευμα του Xenios για τους ύμνους και ένα άρθρο που διάβασα πριν από λίγες μέρες , θα ήθελα να προβληματιστούμε λίγο στους ενδυματολογικούς συμβολισμούς της εκκλησίας του τότε και το πώς αυτές θα παρουσιαζόντουσαν σήμερα.

Απόσπασμα από την Ελευθεοτυπία (στήλη Ναυτίλος) 15/3/08

Η Εκκλησία, από όταν εξανάγκασε το κράτος να την αποδεχθεί και να τη χρησιμοποιήσει, κυριάρχησε. Εντυσε τους αγγέλους της, στις εικόνες, στρατιώτες. Τους επισκόπους της, Συγκλητικούς, τους αγίους, Παρακοιμώμενους.

Οι φολιδωτοί θώρακες των πραιτωριανών, οι ρομφαίες των ικανάτων, οι μίτρες του Μίθρα, οι περικεφαλαίες των στρατηγών, οι ρίγες στις τόγιες των κρατικών αξιωματούχων, αποτυπώθηκαν στη σημειωτική της Εκκλησίας, έγιναν το σήμα κατατεθέν της αυθεντίας της, καθ-ιερώθηκαν.

Δηλαδή, αν αυτό συνέβαινε σήμερα, τηρουμένων των αναλογιών, τους αγγέλους θα έντυναν καταδρομείς, τους επισκόπους με ψηλά καπέλα και τους αγίους, μπλακ τάι μετά σμόκιν.
Βέβαια άλλες οι ανάγκες της επικοινωνίας στον πιστό τότε και άλλες σήμερα αλλά θα μπορούσατε εσείς να κάνετε κάποια αναγωγή ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να προβληματιστούμε λίγο στους ενδυματολογικούς συμβολισμούς της εκκλησίας του τότε και το πώς αυτές θα παρουσιαζόντουσαν σήμερα.
Να σου πω την αλήθεια και εγώ το έμαθα πρόσφατα.
Τα άμφια των Ιεραρχών, είναι τα επίσημα ρούχα των τελευταίων Βυζαντινών αυτοκρατόρων.
Θέλοντας να κρατήσουν ζωντανές τις μνήμες του λαού από τημ Βασιλεύουσα, οι Αρχιερείς που εκείνη την εποχή ήταν οι εκπρόσωποι των Ελλήνων, στις σχέσεις τους με την Μεγάλη Πύλη (Σουλτάνος).

Η μήτρα αντικατέστησε την τιάρα, σαν την κορώνα των Αυτοκρατόρων. Η πατερίτσα αναπαριστά το βασιλικό σκήπτρο που κράταγαν οι Βασιλείς. Όλα τα άμφια είναι παρόμοια των Βασιλέων.

Αυτό θύμιζε στους Ραγιάδες την παλιά δόξα και κράταγε κατά κάποιο τρόπο, την λαική ρήση "Σώπασε κυρά Δέσποινα και μη πολυδακρύζεις πάλι με χρόνους, με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι", ουσιαστικά αναφερόμενοι στην λευτεριά του Γένους των Ελλήνων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-08, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα πάρω την ευκαιρία με το θέμα που έθεσες, όχι για αναφορές στα άμφια, αλλά στα ράσα.

Είναι καιρός η Ελλαδική Εκκλησία να ακολουθήσει το παράδειγμα των Ορθοδόξων Εκκλησιών του Οικουμενικού Πατριαρχείου εις την αλλοδαπή και του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, όπου οι ιερείς είναι ιερείς στην εκκλησία τους και στην υπόλοιπη ζωή τους είναι άνθρωποι, φορώντας ένα κουστούμι με κολάρο.

Τα ράσα ανήκουν όντως σε άλλες εποχές και θα πρέπει να βρει το θάρρος ο νέος μας Αρχιεπίσκοπο, να το κάνει.
Αυτό θα δώσει την ευκαιρία σε πολλούς αξιόλογους ανθρώπους, να γίνουν ιερείς, χωρίς να ξεχωρίζουν σαν την μύγα μές το γάλα.

Είναι και οι ιερείς άνθρωποι, που θα θέλουν να πάνε και στην θάλασσα και να διασκεδάσουν, χωρίς να είναι δακτυλοδεικτούμενοι.

Είμαι γιος ιερέως στο εξωτερικό και έχω την γνώση ότι ο Πατέρας μου ήταν έξοχος λειτουργός στην εκκλησία και έξοχος άνθρωπος στην κοινωνική του ζωή.

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-08, 12:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Άντε να απαντήσω και επί του θέματος

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμη δημοσίευμα του Xenios για τους ύμνους και ένα άρθρο που διάβασα πριν από λίγες μέρες , θα ήθελα να προβληματιστούμε λίγο στους ενδυματολογικούς συμβολισμούς της εκκλησίας του τότε και το πώς αυτές θα παρουσιαζόντουσαν σήμερα.
Τι σημασία έχει ο συμβολισμός, ακόμα και αν ο Αγγελος εμφανιζόταν με T-shirt και μπλού τζην, θα ήταν πάντα άγγελος.

Πάντως μου πάει ο συμβολισμός που έχει δώσει η Βυζαντινή αγιογραφία και μεταξύ μας τον προτιμώ έτσι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ράσα ανήκουν όντως σε άλλες εποχές και θα πρέπει να βρει το θάρρος ο νέος μας Αρχιεπίσκοπο, να το κάνει.
Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, αλλα (προσωπικη εκτιμηση) ο Αρχιεπισκοπος φαινεται ιδιαιτερα αυστηρος για να ελπιζεις κατι τετοιο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, αλλα (προσωπικη εκτιμηση) ο Αρχιεπισκοπος φαινεται ιδιαιτερα αυστηρος για να ελπιζεις κατι τετοιο
Δεν είναι ανάγκη να είναι κανείς αυστηρός ή όχι. Ο προηγούμενος Αρχιεπίσκοπος, Μακαριστός Χριστόδουλος, το είχε επιχειρήσει, αλλά βρήκε δυσκολίες από παλαιολιθικούς ιεράρχες.

Χρειάζονται τομές στην εκκλησία μας και το ράσο είναι μία απ' αυτές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-08, 19:42
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ορθη θέση, να ξαναγυρίσουμε στην παλαιά επισκοπική απλότητα,μακρυα απο τα στολίδια ενός άγονου φανφαρόνικου βυζαντινισμού,δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αγνοήσουμε τον βαθύ συμβολισμό του απέριττου ,απλού,ντυσίματος μετο ρασο.

Το ρασο εμπνέει σεβασμό,έχει πίσω του μια παραδοση, συμβολίζει την ταπείνωση ,το χαροποιό "πένθος" της Εκκλησίας.

Εδω ακόμα και σημερα στη Γερμανία,στην Αγγλία και σε άλλα ευρωπαϊκα Κρατη η Δικαιοσύνη απαιτεί την ύπαρξη ενδύματος , που αποπνέει σοβαρότητα και λιτότητα, που πρέπει να εκφράζεται με αυτο το συμβολισμό.

Φυσικά, τα ρασα δεν κανουν το παπα. Αλλα πολλοί ιερείς μας τίμησαν το ρασο.Σημασία έχεινα μη το χρησιμοποιούν σαν στολή εξουσίας, αλλά σαν λέντιον (ποδιά) διακονίας.

Ετσι θυμάμαι τον πολυαγαπημενο Μητροπολίτη Γερμανίας Ειρηναίο, που γυρίζοντας στην Κρητη, εβγαζε το ρασο, γυριζε το αντερί και κουβαλούσε ντενεκεδες με τσιμεντο για να κτίσει εκκλησία, μοναστηρι, πνευματικό Κεντρο,Ορφανοτροφείο κλπ.Πρόκειται για τον ΑρχιεπίσκοποΚρητης, τον Κισσάμου και Σελίνου Ειρηναίο.

Το ίδιο θυμάμαι τον π.Αναστασιο Γιανουλάτο, Αρχιεπίσκοπο Αλβανιας,να παίζει ποδόσφαιρο με το αντερί σηκωμενο με ορφανα παιδακια στην Αλβανία,σε Κατασκηνωση της Μητρρόπολης που τα φιλοξενεί δωρεάν. ϊδια εικόνα και για τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής π. Δημητριο Τρακατέλλη, που με το αντερί σηκωμένο καθαριζε με λαϊκούς και κληρικούς τα ερείπια του Ι.Ν. Αγιου Νικολάου,κατα την πτώση των δίδυμων Πύργων.

Οπως είπαμε. Οχι στο ρασο συμβολο εξουσίας,ναι στο ρασο,σύμβολο διακονίας ,πτωχείας και αγάπης.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 21-03-08 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-08, 23:16
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Για την ανάλυση για τα άμφια θα διαφωνήσω λίγο. Κατ' αρχάς, έχουμε αγιογραφίες που παρουσιάζουν επισκόπους της εποχής με περιβολή αρκετά όμοια με τη σημερινή (τότε που δεν ήταν η εποχή των τελευταίων αυτοκρατόρων). Επίσης, τα άμφια έχουν και συμβολικό χαρακτήρα. Ενδεικτικά σημειώνω το επιγονάτιο, τα περιβραχιόνια. Για τους αρχιερείς: η μήτρα είναι λόγω του ότι ο αρχιερεύς είναι τύπος και τόπος του Μεγάλου Αρχιερέως και Παμβασιλέως Χριστού, η ποιμαντορική ράβδος συμβολίζει τον Αρχιποιμένα και αυτό που φοράει ο επίσκοπος στον τράχηλό του (όχι το πετραχήλι) συμβολίζει το απολωλώς πρόβατο της παραβολής. Ακόμα πρέπει να ειπωθεί, ότι υπάρχουν ενδυματολογικές επιρροές και από την δύση (κυρίως όσο αναφορά την υπερβολική -πια- χλιδή).
Η προσπάθεια (αν το καταλαβαίνω σωστά) να θεωρηθεί ότι τα άμφια είναι προϊόν, μόνο, πολιτικών ή κοινωνικών εξελίξεων, χωρίς να γίνεται αναφορά και στο θρησκευτικό συμβολισμό (έστω ως συν-διαμορφωτή) με απώτερη σκέψη, ίσως, την αλλαγή τους (εφόσον οι συγκεκριμένοι παράγοντες εξέλιψαν) είναι, μάλλον, εσφαλμένη.

Όσον αφορά τα ράσα, είναι αναπόσπαστο στοιχείο της παράδοσης και θα ήταν καταστροφή και παρέκληση να αποδιωχθεί. Συμφωνώ με τον Τέρτιο.

Δεν είναι ανάγκη να είναι κανείς αυστηρός ή όχι. Ο προηγούμενος Αρχιεπίσκοπος, Μακαριστός Χριστόδουλος, το είχε επιχειρήσει, αλλά βρήκε δυσκολίες από παλαιολιθικούς ιεράρχες.
Να είναι καλά οι άνθρωποι, όπου κι αν βρίσκονται.

Με τιμή
Παλαιολιθικός
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-08, 23:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να είναι καλά οι άνθρωποι, όπου κι αν βρίσκονται.
Με τιμή Παλαιολιθικός
Κρατήστε έτσι την εκκλησία μακριά από την σημερινή πραγματικότητα και τις ανάγκες της κοινωνίες μας, έτσι γιατι αρέσει στις μονολιθικές απόψεις μιας κάστας ιερωμένων μοναχών και πιστών, που δεν έχουν καταλάβει σε ποιον αιώνα ζούμε.

Αν έτσι πιστεύεις αληθινά, ότι προσφέρεις υπηρεσίες στην πίστη μας, είσαι τραγικά γελασμένος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-08, 00:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Αν έτσι πιστεύεις αληθινά, ότι προσφέρεις υπηρεσίες στην πίστη μας, είσαι τραγικά γελασμένος.
Οχι Στέλιο μου, ούτε τραγικά , ούτε γελασμένος ειναι ο Λευτέρης. Και φυσικά χρησιμοποιεί τον όρο Παλαιολιθικός με ελαφρά πικρόχολη και κατανοητή ειρωνία. Διότι η υπακοή στην Παραδοση που σημαίνει συγχρόνως και αέναη κίνηση δεν ειναι παλαιολιθισμός. Αν έτσι το καταλαβαίνεις, κι εγω παλαιολιθικός είμαι, και εσυ μερικές φορές.

Αυτό που θέλει νομίζω να τονισει ο Λευτέρης ειναι ότι δεν πρέπει στο βωμό ενός δήθεν εκμοντερνισμού της Εκκλησίας να θυσιάσουμε αρχές, πίστη,παραδοση. Στο κατω κατω, μια Εκκλησία στα δικά μας κοσμικά μέτρα δεν σώζει, δεν μας δείχνει τον άλλο ΤΡΟΠΟ προσβασης στο Θείο. Αλλωστε θα έχεις παρατηρήσει ότι πολλοί "μοντέρνοι" Ιεράρχες μας, π.χ. ο Αναστάσιος, δεν μιλούν άλλη γλώσσα απο αυτη του Αγ.Αθανασίου, απλά την μιλούν με συγκαταβαση και αγαπη.

Η Εκκλησία δεν χρειαζεται να αλλάξει γλώσσα, χρειάζεται μόνο να έχει ταγούς που παρουσιάζουν την Πϊστη μας με διάκριση και αγάπη, που κανουν μαρτυρία πίστεως και όχι πιστών μαρτύρια.

Για να σου θυμίσω και κατι.

Πριν λίγα χρόνια εμφανίστηκαν οι καλοί μας "παπα-Ροκάδες". Με την μοντερνα μουσική τους , με στιχους αλλα "Τα Χριστανόπουλα θα πάμε με χαρα" και μέσω τηλεόρασης θέλησαν να πλησιάσουν τη νεολαία. Πολλοί βιάστηκαν να το χαιρετησουν σαν θετικό βήμα προς τον κόσμο.

Που ειναι σήμερα οι μοναχοί αυτοί; Αλλοι πέταξαν τα ράσα, δυο αποτραβήχτηκαν σε μοναστηρι Μετανοίας. Γιατί; Γιατι ο πιστός προσεγγιζεται μέσα από από την προσευχη, τη λατρευτική ζωή, την Λειτουργία. Καλή η προσπάθεια τους, αλλά έμεινε χωλή, "εκκοσμικευμένη".

Με λίγα λόγια, ας μη βάζουμε στο ραφι του "παλαιολιθισμού" ότι οι Πατέρες εδίδαξαν. Ας ριξουμε μια ματια στις ευχες της Κυριακης της Ορθοδοξίας.

Ενας ακόμα φίλος σου
"Παλαιολιοθικός"
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διότι η υπακοή στην Παραδοση που σημαίνει συγχρόνως και αέναη κίνηση δεν ειναι παλαιολιθισμός. Αν έτσι το καταλαβαίνεις, κι εγω παλαιολιθικός είμαι, και εσυ μερικές φορές.
Για ποια παράδοση μου μιλάς Γιώργο μου;
Έχεις μιλήσει με ιερείς νέους οικογενειάρχες; Να σου πουν τα προβλήμματα που αντιμετωπίζουν; Τους έχεις δει να βράζουν μέσα στα μαύρα περπατώντας στο λιοπύρι;

Ξέρεις πόσοι ικανοί θεολόγοι δεν χειροτονούνται λόγω του ράσου αλλά και του άθλιου δεσποτισμού, που επικρατεί στην εκκλησία και ο κάθε ιερέας είναι στο έλεος της διάθεσης του κάθε Δεσπότη;

Ξέρω ανθρώπους που δεν θα ήθελαν να μην αφήσουν την δουλειά τους και να λειτουργούν κάθε κυριακή, επειδή αγαπάνε την εκκλησία;

Με ποια λογική, θα πρέπει σήμερα τον 21ο αιώνα, να πρέπει να φοράει εκτός εκκλησίας αυτά τα απαρχαιωμένα ρούχα άλλων εποχών; Για να ικανοποιηθούν μερικοί μονολιθικοί τύποι;

Εσύ ζεις και στην Γερμανία και εκεί ο Ελληνορθόξος ιερέας, κυκλοφορεί σαν απλός άνθρωπος στην υπόλοιπη ζωή του.

Ένας ιερέας κουβαλάει και μια οικογένεια, δεν είναι ανύπανδρος, έχει οικογενειακές υποχρεώσεις, που το αγαπημένο σας ράσο, τον σημαδεύει μια ζωή.
Για να μην θυμηθώ και τις κοτσίδες που ευτυχώς καταργήθηκαν.

Είναι λιγότερο καλοί οι ιερείς, στις Ελληνοορθόδοξες κοινότητες του εξωτερικού, που δεν φοράνε ράσα;

Αν η εκκλησία επιθυμεί να ανοιχτεί και άλλο και να μην μείνει στις γυναικούλες με τους κώτσους που πάνε στην εκκλησία για κουτσομπολιό και μερικούς γέρους, θα πρέπει να περάσει σε μια νέα εποχή.

Ποιος ενδιαφέρεται για το αύριο της εκκλησίας μας; Ποιος ενδιαφέρεται να χειροτονηθούν άξιοι λειτουργοί; Ποιος ενδιαφέρεται να έρθουν οι νέοι στην εκκλησία, κάτι που κατάφερε κατά ένα μέρος ο Μακαριστός Χριστόδουλος, ο αρχιεπίσκοπος που αγαπήθηκε από τον κόσμο όσο κανείς άλλος και ταυτόχρονα μισήθηκε από τους παλαιολιθικούς μοναστηριακούς κύκλους και τις γνωστές παρεκκλησιαστικές οργανώσεις. Του έβαλαν χίλια εμπόδια στην προσπάθεια του, να περάσει την εκκλησία στα νέα παιδιά.

Ποιος αγαπάει πιο πολύ την εκκλησία; Αυτός που την θέλει ανοικτή στις νέες προκλήσεις ή σ' αυτούς που τους τυφλώνει ο φανατισμός τους και δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δυο γαιδάρων άχυρα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-08, 01:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
......................

Ποιος ενδιαφέρεται για το αύριο της εκκλησίας μας; Ποιος ενδιαφέρεται να χειροτονηθούν άξιοι λειτουργοί; Ποιος ενδιαφέρεται να έρθουν οι νέοι στην εκκλησία, κάτι που κατάφερε κατά ένα μέρος ο Μακαριστός Χριστόδουλος, ο αρχιεπίσκοπος που αγαπήθηκε από τον κόσμο όσο κανείς άλλος και ταυτόχρονα μισήθηκε από τους παλαιολιθικούς μοναστηριακούς κύκλους και τις γνωστές παρεκκλησιαστικές οργανώσεις. Του έβαλαν χίλια εμπόδια ..........
Σιγα Στέλιο, τα εβαλες όλα στον ιδιο γουβα.

Λοιπόν, πολλοί ειναι αυτοί που νοιάζονται για την Εκκλησία και νυχθημερόν υπερ της "Ειρήνην εκκλησία" προσεύχονται. Μια βόλτα στο Αγιονόρος πείθει.

Πολλοί Μητροπολίτες ενδιαφερονται να χειροτονηθούν άξιοι λειτουργοί, σε μια εποχή όπου και αυτοί δεν βρίσκουν ταπεινες και σεμνες πρεσβυτερες. Μάθε για τον π.Μελέτιο (Καλαμαρά) Μητροπολίτη (νυν) Πρεβεζης π.χ.

Ο Μακαριστός Χριστοδουλος ηταν ο ίδιος εξέχον μέλος και οργανωτης "παρεκκλησιαστικών οργανωσεων" . Ηταν στη Ζωή, εφτιαξε την Χρυσοπηγη.....

Ο Μακαριστός Χριστοδουλος διέδωσε αναληθως οικονομικές δήθεν ατασθαλίες του νυν Μακαριωτατου, που απεδείχθησαν ...φουσκες, αλλα τοτε χρειάζονταν για να πετυχει το έργο του.

Μη εισαι κολημμένος με τον Χριστοδουλο. Εκανε πολλά καλά, εκανε και πολλά λάθη. Μακαρι ο Θεός να του μετρησει τα πρώτα και να σκεπάσει τα δεύτερα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-08, 09:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγα Στέλιο, τα εβαλες όλα στον ιδιο γουβα.

Λοιπόν, πολλοί ειναι αυτοί που νοιάζονται για την Εκκλησία και νυχθημερόν υπερ της "Ειρήνην εκκλησία" προσεύχονται. Μια βόλτα στο Αγιονόρος πείθει.
Γιώργο στο Άγιο Όρος και εγώ έχω πάει. Τους σέβομαι και τους εκτιμώ, αυτό όμως όμως αλλάζει κάποιες αλήθειες. Η Εκκλησία της Ελλάδος δεν αποτελείται μόνο από μοναχούς, που έχουν αφιερώσει την ζωή τους στον Θεό.

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι, που αντιμετωπίζουν τα μύρια όσα καθημερινά προβλήμματα επιβίωσης. Αυτούς θα πρέπει να πλησιάσει η εκκλησία μας, να σταθεί κοντά τους, να ακούσει τις ανησυχίες τους, να τους δώσει το κίνητρο της πνευματικής υποστήριξης και να τους φέρει στους κόλπους της.

Με ποιο τρόπο θα πλησιάσει η Εκκλησία τον σημερινό άνθρωπο Γιώργο; Εμένα αυτό μ' ενδιαφέρει και ΜΕ ενδιαφέρει πολύ. Αν κλείσουμε τα μάτια μας και τα βρούμε όλα ρόδινα, χάσαμε την μάχη.

Η εκκλησία πρέπει να περάσει στον 21ο αιώνα, το πως; Το έχω πει πολλές φορές σε σημείο άλλοι να με λένε αιρετικό και άλλοι γραφικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-08, 13:21
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Είναι λάθος να συνδέεται το ράσο με την εποχή.
Το ράσο έχει καθαρά θεολογική σημασία, δεν έχει σχέση με την εποχή. Αυτή είναι μια αυθαίρετη παραδοχή που γίνεται, έτσι ώστε εφόσον αλλάζει η εποχή, να αλλάξει και η ενδυμασία.

Η παράδοση είναι ελκυστής. Βελτιώνω, προσθέτω ή αφαιρώ, αλλά μένω σε αυτήν, "υπό την επιρροή της". Για παράδειγμα σε άλλες ορθόδοξες Εκκλησίες έχουν αλλάξει το σχήμα στο καλυμμαύχι και άλλα. Το να πετάξω το ράσο είναι μία πράξη η οποία είναι αντίθετη στην ζωντανή παράδοση, δεν είναι εκσυγχρονισμός.

Παρεμπιπτόντως, θα αναφέρω το εξής. Έχω γνωστό έναν ιερέα ο οποίος εργαζόταν ως καθηγητής στη Λεόντιο (ξέρετε, που έχει καθολική διοίκηση). Τότε επιτρεπόταν η εξομολόγηση και έτσι υπήρχε ο ορθόδοξος παπάς (ο γνωστός μου) αλλά και πολλοί καθολικοί. Γνωρίζετε ότι πολλά παιδιά δεν πήγαιναν να εξαγορεύσουν τις αμαρτίες τους στον γνωστό μου και αρνούνταν τον δικό τους; Κι όταν τους έλεγε ο γνωστός μου, ότι έπρεπε να πάνε στης θρησκείας τους, αυτοί του έλεγαν: "Τι να πάμε να κάνουμε σε αυτόν;"

Πώς γίνεται οι συγκεκριμένοι νέοι να έλκονταν από την προσωπικότητα και τη παρουσία του ορθοδόξου, πηγαίνοντας κόντρα και στη θρησκεία τους; Πώς ούτε το ράσο δεν τους εμπόδιζε;

Πριν από καιρό, άκουσα μία ανταπόκριση από έναν ορθόδοξο ιερέα στην Αγγλία. Είπε λοιπόν ότι οι Άγγλοι (Αγγλικανοί οι περισσότεροι) έχουν απογοητευθεί από τους "εκσυγχρονισμούς" της Αγγλικανικής Εκκλησίας, όπου κάθε λίγο και λιγάκι (λόγω "εποχής") αλλάζει αυτά που μέχρι πριν τους έλεγε να πιστεύουν. Ανέφερε ότι οι Άγγλοι είναι πολύ παραδοσιακοί (όσοι "κρατάνε" τουλάχιστον) γι' αυτό και -απογοητευμένοι όντες- πηγαίνουν σε Εκκλησίες που σέβονται την παράδοσή τους. Χαρακτηριστικά ανέφερε, ότι οι περισσότεροι γίνονται μουσουλμάνοι, αλλά πολλοί από αυτούς ορθόδοξοι. Το αποτέλεσμα είναι ότι οι Αγγλικανοί ιερείς πουλάνε όσο-όσο τους ναούς τους στους Ορθοδόξους, επειδή δεν έχουνε πιστούς και προκειμένου να μην πουληθούν σε αλυσίδες εστιατορίων (όσοι ξέρουν, γνωρίζουν πόσοι Αγγλικανικοί ναοί έχουν μετατραπεί σε εστιατόρια).

Πώς θα ελκύσει η Εκκλησία; Με την Πνευματικότητα. Αν οι Ορθόδοξοι γίνουμε αυτό που θα έπρεπε, δηλαδή: κατά χάρη θεοί.
Οι σύγχρονοι άνθρωποι έχουν βαρεθεί τα "φτηνά" κόλπα, τις υποκρισίες (που συνήθως πάσχουμε οι Ορθόδοξοι), έχουν, ακόμη, βαρεθεί από τους διαφορετικούς τρόπους ζωής που τους προσφέρονται.

Μια φορά με ρώτησε ένας γιατί ακολουθώ την Εκκλησία και του απάντησα -λανθασμένα!!!- ότι είναι, απλώς, ένας άλλος τρόπος ζωής.
Έμεινα έκπληκτος από την απάντησή του: "Δεν θέλω να έχω τρόπο ζωής".
Ο Χριστός είναι η Ζωή. Αυτός το είπε. Δεν είναι "τρόπος ζωής".
Η Ορθοδοξία δεν είναι κόμμα τύπου... ΣΥΡΙΖΑ, όπου κραυγάζει: "Για τους νέους, για τους μετανάστες, για τις γυναίκες, για το περιβάλλον, για το... άρθρο 16". Όσο θέλει κοντά της το νέο, θέλει και το γέρο. Όσο τη γυναίκα, τόσο και τον άνδρα. Όσο τον γηγενή, τόσο και το μετανάστη.

Τέλος είναι λανθασμένη σκέψη (που και εγώ πολλές φορές έχω): "Να σώσουμε την Ορθοδοξία". Ο Χριστός μας σώζει κι όχι εμείς Αυτόν. Αυτό που (θα έπρεπε) να κάνουμε, είναι να ακολουθούμε αυτά που λέει, ώστε να είμαστε (άθελά μας) παραδείγματα και να έρχονται και οι άλλοι κοντά στο Χριστό. Αν κάποιο είναι το πρόβλημα σήμερα, είναι, ότι δεν είμαστε πραγματικοί Χριστιανοί.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ράσο έχει καθαρά θεολογική σημασία, δεν έχει σχέση με την εποχή. Αυτή είναι μια αυθαίρετη παραδοχή που γίνεται, έτσι ώστε εφόσον αλλάζει η εποχή, να αλλάξει και η ενδυμασία.
Η συντριπτική πλειοψηφία των ιερέων, είναι υπέρ της κατάργησης του ράσου.

Όσα λέτε δεν τα θεωρώ ακατάληπτα, κατανοώ την οπτική πλευρά σας.

Βρέθηκα πριν 2-3 χρόνια, στις Πρέσπες. Συναντήσαμε εκεί ένας μεγάλης ηλικίας ιερέα και πιάσαμε την κουβέντα.

Έγινα παπάς σε πολύ μεγάλη ηλικία μας είπε, ήμουν ψαράς και επειδή το χωριό μας δεν είχε ιερέα χειροτονήθηκα.

Αμέσως στο μυαλό μου ήρθαν κάποια λόγια.

«Δεύτε οπίσω μου και ποιήσω υμάς αλιείς ανθρώπων»
(Ματθ. 4, 19)

Ομολογώ ότι συγκινήθηκα πολύ και σκέφτηκα εκείνη την στιγμή, γιατί να μην γίνει ένας ψαράς, ένας αγρότης, ιερέας, κρατώντας την δουλειά του, φορώντας τα ρούχα της δουλειάς του και να λειτουργεί κάθε κυριακή;

Υπάρχουν εκατοντάδες ερημικά χωριά με ελάχιστους κατοίκους που δεν έχουν το δικαίωμα να λειτουργηθούν...

Δεν θα πω κάτι άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.