Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-07-09, 14:39
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, είσαι απόλυτη στις απόψεις σου και προφανώς δε θα μου επιτρέψεις να μην έχω παρανόηση επί του θέματος.
Αν δεν κάνω λάθος, απόλυτος είναι κάποιος που δεν συζητάει καν την άποψή του και δεν μπαίνει στον κόπο ούτε καν να σκεφτεί τα επιχειρήματα του άλλου.

Στην παρούσα συζήτηση (ή τροπή της συζήτησης) δεν παρέθεσα καμιά άποψη, ώστε να μπορείς να με χαρακτηρίσεις απόλυτη. Παρέθεσα ένα γεγονός το οποίο πολύς κόσμος αγνοεί και συγχέει. Και το γεγονός είναι το εξής : οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί.

Επίσης, δεν έχω κανένα δικαίωμα ή εξουσιοδότηση ή επιθυμία να επιτρέπω ή να απαγορεύω στον οποιονδήποτε ο,τιδήποτε.



Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά φυσικά μπορείς να τη συνεχίσεις και μόνη σου, δεν έχω πρόβλημα.
Αν το διάστημα που είμαι καθημερινά παρούσα στην acro, σου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι είμαι απόλυτη και ότι μου αρέσει να συζητάω μόνη μου, δεν έχω παρά να το δεχτώ. Κάτι θα βλέπεις που εγώ δε βλέπω λόγω του υπέρμετρου εγωισμού μου ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

Θα ήθελα τις υποδείξεις σου, είτε δημόσια είτε όπως αλλιώς.

Συγνώμη για το εκτός θέματος
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-07-09, 15:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, απόλυτος είναι κάποιος που δεν συζητάει καν την άποψή του και δεν μπαίνει στον κόπο ούτε καν να σκεφτεί τα επιχειρήματα του άλλου.
Δε θυμάμαι να είμαι εγώ όμως αυτή...
Απλώς διαφώνησα ελαφρώς με - ή αν θες συμπλήρωσα - την άποψή σου. Δε μπορείς να τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι αμφισβητόντας έτσι αυθαίρετα το γεγονός ότι κάποιοι ψυχολόγοι μπορούν - και τότε είπα "μπορούν" - να έχουν σπουδάσει παραπάνω από ό,τι γενικότερα πιστεύεται και θεωρώ ότι δεν έχεις το δικαίωμα να θέτεις την άποψή μου ως παράδειγμα παρανόησης!

Εντελώς πληροφοριακά, έχει τύχει να συναντήσω τέτοιους ψυχολόγους. Έχουν σπουδάσει γενική ιατρική γιατί απλά ήθελαν μια πιο εμπεριστατωμένη γνώση, δεν έχουν ακολουθήσει άλλη ειδικότητα στην ιατρική, κι έχουν αποφασίσει να συνεχίσουν με τις αντίστοιχες σπουδές στην ψυχολογία είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος.
Κάποιοι από αυτούς ξέρεις, εργάζονται και σε κρατικούς φορείς... Και με λίγη διάθεση χιούμορ... ελπίζω να μην τους μάζεψαν απ' το δρόμο!
Κανείς δε μπορεί να συνταγογραφήσει ψυχιατρικά φάρμακα - τουλάχιστον στην Ελλάδα - εκτός από τον ψυχίατρο και ενίοτε τον παθολόγο.
Επίσης ανέφερα πως δε χρήζουν όλες οι περιπτώσεις φαρμακοθεραπείας. Κάποιες - ακόμη και περιπτώσεις ελαφράς κατάθλιψης - μπορούν να θεραπευτούν με τη βοήθεια και μόνο του ψυχολόγου. Γιατί λοιπόν ο ψυχολόγος δε μπορεί να "θεραπεύσει"? Τι σημαίνει "θεραπεία" όταν μιλάμε για την ψυχή? Και τι πραγματικά πιστεύεις ότι κάνουν τα φάρμακα? Γιατί κι αυτά από μόνα τους, δε μπορούν να "θεραπεύσουν". Υποβοηθούν τις λειτουργίες του εγκεφάλου που έχουν σχέση με το "συναίσθημα", ωσότου ο "ασθενής" να "θεραπευθεί". Και οι ίδιοι οι ψυχίατροι δε συνιστούν φάρμακα αν δε συντρέχει σοβαρός λόγος (εγκατάληψη, τάσεις αυτοκτονίας, κίνδυνος σωματικής ακεραιότητας, κά...)
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην παρούσα συζήτηση (ή τροπή της συζήτησης) δεν παρέθεσα καμιά άποψη, ώστε να μπορείς να με χαρακτηρίσεις απόλυτη. Παρέθεσα ένα γεγονός το οποίο πολύς κόσμος αγνοεί και συγχέει. Και το γεγονός είναι το εξής : οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί.
Νομίζω πως ο τρόπος που αντιμετώπισες τη θέση μου στη συζήτηση σε καθιστά αυτομάτως απόλυτη.
Κάνουμε μια γενική συζήτηση για τους "ειδικούς επιστήμονες" αυτού του είδους, παντού και πάντα υπάρχουν άνθρωποι σοβαροί και άνθρωποι τσαρλατάνοι. Οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί, αλλά μπορούν να είναι και γιατροί - και συμβαίνει να υπάρχουν και γιατροί. Γιατί αυτό το χαρακτηρίζεις ως παρανόηση;
Στο κάτω κάτω της γραφής, το θέμα αφορά κι έναν άνθρωπο που αυτή τη στιγμή έχει το δικό του πρόβλημα και δε μπορούμε έτσι στον αέρα να του κλονίζουμε την εμπιστοσύνη στο θεραπευτή του. Ο ίδιος - σε αυτή την περίπτωση - ξέρει καλύτερα.
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, δεν έχω κανένα δικαίωμα ή εξουσιοδότηση ή επιθυμία να επιτρέπω ή να απαγορεύω στον οποιονδήποτε ο,τιδήποτε..
Σαφώς, αλλά σ' αυτόν τον τόνο δεν αφήνεις και πολλά περιθώρια - ούτε καν τη διάθεση να συνεχίσει κανείς.
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το διάστημα που είμαι καθημερινά παρούσα στην acro, σου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι είμαι απόλυτη και ότι μου αρέσει να συζητάω μόνη μου, δεν έχω παρά να το δεχτώ. Κάτι θα βλέπεις που εγώ δε βλέπω λόγω του υπέρμετρου εγωισμού μου ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
Θα ήθελα τις υποδείξεις σου, είτε δημόσια είτε όπως αλλιώς.
Δεν είμαι η αρμόδια να κάνω υποδείξεις σε κανέναν. Κάθε άνθρωπος με το χαρακτήρα του.
Αλλά δε μπορώ σε κάθε άποψή μου που είτε αντιτίθεται με τη δική σου, είτε συμφωνεί με κάποιου άλλου που δεν είναι η δική σου, άλλη φορά να θεωρείς ότι σε ακυρώνω κι άλλη φορά να αφορίζεις τις απόψεις μου με τόσο απόλυτο τρόπο.

Το θέμα αφορά τον Ηλία, και είμαστε οι πλέον αναρμόδιοι να του πούμε "ποιος" θεραπευτής είναι "τι", και ποιον ειδικό θα επιλέξει.
Αυτό που του χρειάζεται νομίζω περισσότερο είναι η ανθρώπινη επαφή, η επιβεβαίωση, το κουράγιο, παρά να του "την πούμε" εμείς για το αν ο ψυχολόγος του έχει πτυχίο! - που μπορεί και να έχει δηλαδή...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-07-09, 15:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα αφορά τον Ηλία, και είμαστε οι πλέον αναρμόδιοι να του πούμε "ποιος" θεραπευτής είναι "τι", και ποιον ειδικό θα επιλέξει.
Τη συζητηση σας για τους ψυχολογους μπορουμε καλλιστα να μετακινησουμε σε καινουργιο θρεντ και να συνεχισετε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-07-09, 15:49
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη συζητηση σας για τους ψυχολογους μπορουμε καλλιστα να μετακινησουμε σε καινουργιο θρεντ και να συνεχισετε
προσωπικά δεν πρόκειται να συνεχίσω Γκιλ...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-07-09 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-07-09, 15:59
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανεμώνα,

αναφέρομαι στο τι σημαίνει ψυχίατρος και τι ψυχολόγος, πάρα πολύ απλά. Τώρα ότι υπάρχουν άνθρωποι με δύο και τρία πτυχία το ξέρουμε όλοι.

Και σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να υποδείξω στον Ηλία σε τι γιατρό θα πάει. Η απάντησή μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και αφορούσε ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα : γιατί η ψυχανάλυση απαξιώνεται στην Ελλάδα.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-07-09, 00:42
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Υπάρχει γενικότερα μια σύγχυση σε σχέση με το διαχωρισμό ή και την ταύτισή των εννοιών και όρων που αφορούν την ψυχοθεραπεία, την ψυχανάλυση καθώς και την εκπαίδευση αυτών που ασκούν το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή-ειδικού θεραπευτή.

Τρεις είναι οι κυρίαρχες σχολές/θεωρίες/προσεγγίσεις για την Ψυχοθεραπεία:

1. η Ψυχαναλυτική-Ψυχοδυναμική,
2. Γνωστική-Συμπεριφοριστική,
3. Συστημική
(ουσιαστικά είναι πολλές περισσότερες, οι οποίες είτε παρεκκλίνουν κάποιας προσέγγισης-σχολής, είτε είναι συγκερασμός θεωριών, θεραπευτικών τεχνικών, κοκ). Η κάθε μία σαφώς, έχει τη δική της θεώρηση, τόσο για την προσέγγιση, τις τεχνικές, τα αίτια, τις εκφάνσεις και την ερμηνεία της ανθρώπινης συμπεριφοράς όσο και για το ρόλο του θεραπευτή.

Ως εκ τούτων… η Ψυχανάλυση είναι μια μορφή Ψυχοθεραπείας όπου, όπως όλες οι ψυχοθεραπείες, ορισμένες φορές, υπό ορισμένες συνθήκες, με ορισμένους ανθρώπους, επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα σε σύγκριση με άλλες μορφές ψυχοθεραπείας.

Ανάλογα της διάγνωσης που υπάρχει, της προσωπικότητας, το ιστορικό του κάθε ατόμου κοκ, η επιστημονική κοινότητα, των ανθρωπιστικών επιστημών σήμερα, ερευνά ή και προσανατολίζεται στο να «προτείνει» πλέον πιο συγκεκριμένες μορφές (τεχνικές και προσεγγίσεις) ψυχοθεραπείας (χωρίς αυτό βέβαια να είναι απόλυτο).

Σε σχέση με την άσκηση του επαγγέλματος του ειδικού θεραπευτή-ψυχοθεραπευτή (στην Ελλάδα): η βασική εκπαίδευση προέρχεται από τις σχολές Ψυχολογίας, Ψυχιατρικής και Κοινωνικής Εργασίας (προαπαιτούμενο, ως επί το πλείστον) για την παρακολούθηση στη συνέχεια μεταπτυχιακού εκπαιδευτικού προγράμματος ψυχοθεραπευτή-ειδικού θεραπευτή, σε αντίστοιχης κατεύθυνσης σχολή/εταιρία/ινστιτούτο (η διάρκεια είναι συνήθως από 3-5 έτη, θεωρία και πρακτική).

Σε σχέση με τη συνταγογράφηση…θεραπευτές με βασική εκπαίδευση στην Ψυχιατρική, μπορούν να χορηγήσουν φαρμακευτική αγωγή σε περιστατικά που χρήζουν και τέτοιας θεραπείας. Βεβαίως πολλές φορές χορηγούνται και από άλλες ειδικότητες (παθολόγους, νευρολόγους). Κατά τη δική μου εκτίμηση η φαρμακευτική αγωγή έχει αποτέλεσμα εφόσον υπάρχει παράλληλα και συνδυαστικά συνεργασία με ψυχοθεραπευτή.

Μπορείτε να δείτε εδώ μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη από έναν αξιόλογο επαγγελματία του χώρου, η οποία "ακουμπά" το (off topic πλέον) θέμα.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 22-07-09 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
Chressida (22-07-09)
  #37  
Παλιά 22-07-09, 10:18
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Naias,

να σ' ευχαριστήσω και από δω που μπήκες σε τέτοιο κόπο.

Κι επειδή το βίντεο είναι πολύ μεγάλο, να αναφέρω το νούμερο που δε θυμόμουν :

Στην Αθήνα ειδικευμένοι στην ψυχανάλυση είναι γύρω στους 200 με 300 ψυχίατρους, αλλά την εξασκούν περίπου 7.000 άτομα!!!
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-07-09, 16:25
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Naias,

να σ' ευχαριστήσω και από δω που μπήκες σε τέτοιο κόπο.

Κι επειδή το βίντεο είναι πολύ μεγάλο, να αναφέρω το νούμερο που δε θυμόμουν :

Στην Αθήνα ειδικευμένοι στην ψυχανάλυση είναι γύρω στους 200 με 300 ψυχίατρους, αλλά την εξασκούν περίπου 7.000 άτομα!!!

Κανένας κόπος...δεν το αισθάνομαι έτσι

Ναι αναφέρεται αυτό το νούμερο για της ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης θεραπευτές (ο συγκεκριμένος ειδικός είναι ψυχαναλυτικής προσέγγισης) και ενδεχομένως σε αυτό δεν έχουν συμπεριληφθεί οι ψυχοθεραπευτές και των άλλων κατευθύνσεων/σχολών (π.χ. συμπεριφοριστές, συστημικοί, κοκ)

Στην Ελλάδα γίνεται μια προσπάθεια δημιουργίας μητρώου για τους επαγγελματίες του χώρου, βάσει συγκεκριμένων (ευρωπαϊκών) κριτηρίων και πιστοποιήσεων, έτσι ώστε να διασφαλιστούν τόσο οι επαγγελματίες όσο και όλοι/ες οι ενδιαφερόμενοι/ες.

Βεβαίως να σημειωθεί ότι υπάρχουν αξιόπιστες εταιρίες (σχεδόν όλων των σχολών και προσεγγίσεων) που λειτουργούν με συγκεκριμένα κριτήρια, πρότυπα και ειδικούς, μέλη ευρωπαϊκών και διεθνών ενώσεων και συνδέσμων, κάτι που βεβαίως εξασφαλίζει την εγκυρότητα και αξιοπιστία.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.