Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-08, 02:59
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχείο του θέματος : Κανείς άλλος με τη νόσο του Crohn;

Για όσους δε γνωρίζουν, η νόσος του Crohn είναι μια αυτοάνοση πάθηση του πεπτικού συστήματος.
Δημιουργεί φλεγμονές, σε τυχαία σημεία του πεπτικού σωλήνα (συνήθως στο λεπτό ή παχύ έντερο), τις οποίες το ανοσοποιητικό τις αναγνωρίζει ως ξένο σώμα. Τα αποτελέσματα τα αντιλαμβάνεστε...

Απ' όσο ξέρω, η νόσος οφείλεται σε συνδυασμό γενετικών και περιβαλοντικών παραγόντων.

Για να συντηρείται η ασθένεια σε ύφεση, είναι απαραίτητη η χορήγηση ανοσοκατασταλτικών.
Συνιστάται και τακτικός αιματολογικός έλεγχος.

Μου τη διέγνωσαν πρώτη φορά στα 9 μου, όταν είχα παρουσιάσει κάποιες διαταραχές το καλοκαίρι του '91.
Πέρασα διάφορα αυτά τα χρόνια, αλλά πλέον μπορώ να πω ότι έχω τη νόσο υπό πλήρη έλεγχο και δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ ξανά, μια και γνωρίζω τι πρέπει να κάνω, σε περίπτωση έξαρσης.

Οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα ή έχει συγγενή πάσχοντα, ας καταθέσει την εμπειρία του ή ας ρωτήσει αν θέλει οτιδήποτε.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
The Following 3 Users Say Thank You to Guybrush For This Useful Post:
anastasi (20-06-14), giorgoss (23-10-14), zouzouni (01-12-12)
  #2  
Παλιά 27-05-08, 20:23
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανηψιος μου, κατοικος Θεσσαλονικης, ετων 17.
Πασχει απο τα 14.
Λεγε τι ξερεις;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
  #3  
Παλιά 27-05-08, 22:23
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαρτάται από το τι θέλει να μάθει.

Πρώτα απ' όλα, έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις; (εντερόκλυση, κολονοσκόπηση, κλπ);

Έπειτα, καλό είναι να τον παρακολουθούν από νοσοκομείο κι όχι freelancer γιατρός.

Κάτι ακόμα: με πόρισμα που να πιστοποιεί τη νόσο από δημόσιο νοσοκομείο, παίρνει κατευθείαν Ι5.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #4  
Παλιά 18-08-08, 23:11
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Guybrush Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα ή έχει συγγενή πάσχοντα, ας καταθέσει την εμπειρία του ή ας ρωτήσει αν θέλει οτιδήποτε.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

Hey... είμαι 19 χρονών και πάσχω εδώ και ένα χρόνο από τη νόσο... Νομίζω πως κι εγω μπορώ να ελέγξω πάνω-κάτω την πορεία της νόσου, μόνο που... δυσκολεύομαι ακόμη να προσαρμοστώ σε μια ιδιαίτερα προσεκτική και σχολαστική καθημερινότητα... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καθότι είμαι και φοιτήτρια, τυχαίνει αρκετές φορές να παρασύρομαι με ποτά, τσιγάρα και ξενύχτια.... και ειδικά το 2ο ξέρω ότι βλάπτει ιδιαίτερα στη δική μας κατάσταση...

Εσύ κάπνιζες? Πόσο γρήγορα προσαρμόστηκες στη νέα σου ζωή?

Τι φαρμακευτική αγωγή ακολουθείς? Έχεις πάρει ποτέ κορτιζόνη? Πώς αντιμετωπίζεις τις εξάρσεις?

Παρεπιπτόντως εγώ αυτό τον καιρό πρέπει να αντιμετωπίζω φάση έξαρσης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-08-08 στις 23:15
  #5  
Παλιά 19-08-08, 00:05
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Γνωρίζω τη νόσο λόγω του οτι ο θείος μου πάσχει εδώ και πολλά χρόνια. Του εκδηλώθηκε στα 26 του χρόνια, επακολούθησαν χειρουργεία και φυσικά απίστευτη ταλαιπωρία. Στην παρούσα φάση (είναι 56 ετών) δεν έχει σταθεροποιηθεί. Υπάρχουν στιγμές ύφεσης και έξαρσης.

Θέλω εδώ να πώ οτι η νόσος του Crohn δεν εκδηλώνεται σε όλους με την ίδια ένταση. Κάποιοι ασθενείς την βιώνουν επιδερμικά αλλά κάποιοι άλλοι έχουν να αντιμετωπίσουν μία ιδιαίτερη επιθετική συμπεριφορά.

Η αντιμετώπιση ευτυχώς σήμερα είναι πολύ καλύτερη απο οτι πριν απο 30 χρόνια όπου η άμεση αντιμετώπιση ήταν η χειρουργική.

Ο θείος μου ήταν για καιρό σε θεραπεία με το remicade αλλά εδώ και λίγους μήνες δοκιμάζει το humira. Έχω διαπιστώσει πάντως την αποτελεσματικότητα της κορτιζόνης, όποτε την ελλατώνει αρχίζουν τα προβληματάκια.

Καλό κουράγιο σε όλους.
  #6  
Παλιά 23-08-08, 18:58
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ κάπνιζες? Πόσο γρήγορα προσαρμόστηκες στη νέα σου ζωή?
Κάπνιζα από τα 16 μου και το έκοψα μόλις πέρισυ, λίγο αφότου έκλεισα τα 25.
Από τότε, είμαι κατηγορηματικός: όχι τσιγάρο.
Σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά.

Επίσης, παίζει μεγάλο ρόλο πού θα σε χτυπήσει η Crohn.
Μικρός, είχα μια φλεγμονή στο παχύ έντερο και αργότερα το κύριο πρόβλημα εμφανίστηκε στο λεπτό.

Εμένα μου είχε εμφανιστεί πρώτη φορά στα 8-9 μου. Ευτυχώς που η παιδίατρός μου ήταν γάτα και το κατάλαβε εξαρχής, οπότε αργότερα ήμασταν προετοιμασμένοι.
Βέβαια, δε μπόρεσα να αποφύγω το χειρουργείο (στα 22 μου), αλλά τουλάχιστον είμαι πλέον σε μια ομαλή φάση, παίρνω μονίμως ανοσοκατασταλτικά, κάνω τακτικούς αιματολογικούς ελέγχους κι ό,τι προκύψει το προλαμβάνω.

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι έχω πρόβλημα με την απορρόφηση του σιδήρου, οπότε ανά διαστήματα πρέπει να παίρνω χάπια σιδήρου για να κρατιέμαι σε φυσιολογικά επίπεδα...
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #7  
Παλιά 30-08-08, 22:32
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάπνιζα από τα 16 μου και το έκοψα μόλις πέρισυ, λίγο αφότου έκλεισα τα 25.
Από τότε, είμαι κατηγορηματικός: όχι τσιγάρο.
Σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι έχω πρόβλημα με την απορρόφηση του σιδήρου, οπότε ανά διαστήματα πρέπει να παίρνω χάπια σιδήρου για να κρατιέμαι σε φυσιολογικά επίπεδα...
Η αλήθεια είναι ότι όντως η διακοπή του καπνίσματος βοηθάει πολύ στην διατήρηση της νόσου σε ύφεση. Ειδικά όταν υπάρχει πρόβλημα στο λεπτό έντερο, όπως συμβαίνει με εμένα. Κι εγώ προσπαθώ να το ελέγξω και να μην παρασύρομαι...

Κι εγώ έχω πρόβλημα με την απορρόφηση του σιδήρου αλλά έπαιρνα κάτι απαίσια μασώμενα χάπια με άθλια γεύση και τα σταμάτησα. Εσύ τι χάπια παίρνεις?

Και κάτι ακόμα: πού μένεις? είσαι σε καποια ομάδα πασχόντων από crohn?
  #8  
Παλιά 31-08-08, 00:08
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεσσαλονίκη βρίσκομαι, στον Εύοσμο. Σε ομάδα πασχόντων δεν είμαι.

Όσον αφορά τα σκευάσματα σιδήρου, είναι ανάλογα στον οργανισμό.
Μια και είσαι σε παρόμοια φάση (λεπτό έντερο), δοκίμασε τα Tardyferon.
Αυτά είναι σακχαρόπηκτα δισκία (μοιάζουν με smarties λίγο) τα οποία καταπίνεις αμάσητα. Εμένα με βόλεψαν αφάνταστα.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #9  
Παλιά 31-08-08, 01:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Guybrush Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τα σκευάσματα σιδήρου, είναι ανάλογα στον οργανισμό.
Μια και είσαι σε παρόμοια φάση (λεπτό έντερο), δοκίμασε τα Tardyferon.
Προσοχή ..για κάθε λήψη φαρμάκου πρέπει να ρωτάτε τον γιατρό σας ή τον φαρμακοποιό σας.

9.1.1.1 Σιδηροθεραπεία από το στόμα
O θειϊκός σίδηρος με την μορφή των δισκίων αποτελεί το σκεύασμα και τη μορφή πρώτης εκλογής για σιδηροθεραπεία από το στόμα. Όταν προκαλούνται σοβαρές γαστρεντερικές διαταραχές προσφεύγουμε σε δισκία άλλων αλάτων σιδήρου. Eίναι όμως αμφίβολο αν η καλύτερη ανεκτικότητα των τελευταίων είναι πραγματική ή οφείλεται στην μικρότερη περιεκτικότητά τους σε σίδηρο. O θειϊκός σίδηρος συγκρινόμενος με ισοδύναμες ποσότητες, από πλευράς στοιχειακού σιδήρου, με άλλα άλατα δεν φαίνεται να εμφανίζει περισσότερες ανεπιθύμητες ενέργειες. Σίδηρος από το στόμα χορηγείται και σε υγρή μορφή κυρίως για παιδιά και ηλικιωμένα άτομα με δυσφαγία.
Πολλοί γιατροί προσφεύγουν εύκολα σε παρεντερική σιδηροθεραπεία επειδή ο άρρωστος δεν ανέχεται εύκολα τον σίδηρο από το στόμα. H πείρα δείχνει ότι με λίγη υπομονή οι περισσότεροι άρρωστοι μπορούν τελικά να ανεχθούν εύκολα την από του στόματος θεραπεία.
Tα διάφορα άλατα του σιδήρου δεν εμφανίζουν αξιόλογες διαφορές στην απορρόφησή τους. Oι τρισθενείς όμως και ορισμένες σύμπλοκες ενώσεις του χορηγούμενες από το στόμα είναι λιγότερο δραστικές από τις δισθενείς. Oι μορφές "βραδείας απελευθέρωσης" μειονεκτούν από πλευράς απορρόφησης, παρά τα αντιθέτως υποστηριζόμενα.
H προσθήκη διαφόρων ουσιών που "αυξάνουν" την απορρόφηση του σιδήρου (λ.χ. ασκορβικού οξέος) ή "βοηθούν" στην αποτελεσματικότητα του (λ.χ. βιταμινών) δεν δικαιολογείται και απλώς αυξάνεται το κόστος του προϊόντος. Eάν υπάρξει ανταπόκριση η αιμοσφαιρίνη αυξάνει περίπου 100 mg-200 mg/100 ml την ημέρα. Όταν φτάσει τη φυσιολογική τιμή η σιδηροθεραπεία συνεχίζεται για 3 ακόμα μήνες για την αναπλήρωση των σιδηραποθηκών.
Eνδείξεις: Θεραπευτικώς σε σιδηροπενική αναιμία οποιασδήποτε αιτιολογίας. Προφυλακτικώς σε περιπτώσεις χρόνιας απώλειας αίματος ή καταστάσεων που ευνοούν την εμφάνιση σιδηροπενίας (εγκυμοσύνη, χρόνιες αιμορραγικές διαθέσεις, μετά γαστρεκτομή, διατροφή βρεφών με δίαιτα πτωχή σε σίδηρο ή σε ειδικές περιπτώσεις π.χ. δίδυμα, πρόωρα, χαμηλού βάρους, κλπ.).
Aντενδείξεις: Kάθε μη σιδηροπενική αναιμία εκτός και υπάρχουν ενδείξεις συνύπαρξης σιδηροπενίας. Eιδικότερα χορήγηση σιδήρου αντενδείκνυται σε αναιμίες με μεγάλα αποθέματα σιδήρου (αιμοσφαιρινοπάθειες, σιδηροβλαστικές αναιμίες, αναιμίες χρόνιων νοσημάτων, ηπατική κίρρωση με συνύπαρξη αιμοσιδήρωσης κλπ.).
Eιδικά χορήγηση σιδήρου από το στόμα αντενδείκνυται σε εμφάνιση έκδηλων πεπτικών διαταραχών, που καθιστούν αδύνατη τη συνέχιση της θεραπείας από το στόμα, σε οργανικές παθήσεις του γαστρεντερικού σωλήνα, π.χ. γαστροδωδεκαδακτυλικό έλκος εν ενεργεία, γαστρορραγία, φλεγμονώδεις παθήσεις του εντέρου (ελκώδης κολίτιδα, νόσος του Crohn), σύνδρομο κακής απορρόφησης κλπ.
Aνεπιθύμητες ενέργειες: Σπανίως προκαλούνται πεπτικές διαταραχές, όπως ναυτία, έμετοι, κοιλιακά άλγη, διάρροια ή δυσκοιλιότητα και αιμοσιδήρωση σε χρόνια λήψη. Aλλεργικές αντιδράσεις είναι πολύ σπάνιες. Σε ηλικιωμένα άτομα εξαιτίας της δυσκοιλιότητας μπορεί να δημιουργηθεί κοπρόσταση.
Aλληλεπιδράσεις: Tα αντιόξινα, παγκρεατικά εκχυλίσματα, χολεστυραμίνη, γάλα ή αυγά μειώνουν την απορρόφησή του. Mε αλλοπουρινόλη αυξάνεται η εναπόθεσή του στο ήπαρ σε κιρρωτικούς. O σίδηρος εμποδίζει την απορρόφηση των τετρακυκλινών. Oι δύο ουσίες να λαμβάνονται με διαφορά 2 ωρών η μία από την άλλη.
Προσοχή στη χορήγηση: Συνιστάται διακοπή του σιδήρου σε εμφάνιση σοβαρών συμπτωμάτων δυσανεξίας. Oι υγρές μορφές μπορεί να προκαλέσουν υπέρχρωση των οδόντων. Συνιστάται η λήψη τους με χυμούς φρούτων. Άτομα που λαμβάνουν σίδηρο εμφανίζουν συνήθως κόπρανα σκούρα ή μαύρα.

Δοσολογία: Θεραπευτικώς 60-200 mg στοιχειακού σιδήρου την ημέρα κατά τη διάρκεια ή μετά τα γεύματα (καλύτερη ανοχή). Προφυλακτικώς 60 mg την ημέρα. Παιδιά: 1.5-2 mg/kg 2-3 φορές την ημέρα.
Σταθερότητα-Φύλαξη: Γενικώς τα σκευάσματα του σιδήρου να φυλάσσονται σε αεροστεγή συσκευασία προστατευμένα από την επίδραση του φωτός.

Πηγή : ΕΟΦ, Εθνικό Συνταγολόγιο
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 31-08-08 στις 01:28
  #10  
Παλιά 31-08-08, 13:35
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Tα Tardyferon μου τα σύστησε ο γιατρός μου.

Εννοείται πως δεν τα παίρνω επί μονίμου βάσεως, μόνο όταν πέφτει επικίνδυνα η φερριτίνη μου.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #11  
Παλιά 01-09-08, 12:40
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Γειά σε όλους, πάσχω από τη νόσο Crohn εδώ και 10 χρόνια, είμαι 34 ετών, παντρεμένη με δύο παιδιά, δουλεύω full time, και προσπαθώ να έχω ψηλά το κεφάλι, παρόλο που ορισμένες μέρες, θέλω απλά να χωθώ στο κρεβάτι μου, και να μείνω εκεί.....
  #12  
Παλιά 20-09-08, 13:08
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTINAD Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους, πάσχω από τη νόσο Crohn εδώ και 10 χρόνια, είμαι 34 ετών, παντρεμένη με δύο παιδιά, δουλεύω full time, και προσπαθώ να έχω ψηλά το κεφάλι, παρόλο που ορισμένες μέρες, θέλω απλά να χωθώ στο κρεβάτι μου, και να μείνω εκεί.....
Η crohn είναι μια νόσος που προκαλεί στους ασθενείς το αίσθημα της κόπωσης και της υπνηλίας. Μου συμβαίνει και εμένα, αλλά προσπαθώ -όσο περνάει από το χέρι μου βέβαια- να το ελέγξω. Προσπαθώ δηλαδή να τρώω σωστά και γενικά να αποφεύγω οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει έξαρση. Εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο, περισσότερο ακόμα και από τις διάρροιες, είναι τα αέρια...
  #13  
Παλιά 20-09-08, 22:47
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γι' αυτό υπάρχει και φαρμακευτική αγωγή, μπορεί να έχεις περισσότερη χλωρίδα στο έντερο από το συνηθισμένο.

Ρώτα το γαστρεντερολόγο σου.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #14  
Παλιά 12-10-08, 18:30
haris21 Ο χρήστης haris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-07-13 11:11
crohn

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΝΟΣΟ ΤΟY CROHN ΤΩΡΑ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ.ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ HUMIRA ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΝΑΕΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΜΙ.ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΘΡΙΤΙΔΑ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΙΣ CROHN ΠΟΥ ΕΙΧΑ (ΔΙΑΡΙΕΣ 2-4 )ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΜΙΛΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ REMICADE.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΟΣΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
The Following 2 Users Say Thank You to haris21 For This Useful Post:
O KRHTIKOS (20-03-11), xenia (06-05-15)
  #15  
Παλιά 14-10-08, 00:12
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να διευκρινήσω στους φίλους που επισκέπτονται το θέμα αυτό οτί δεν πάσχω ο ίδιος απο τη νόσο του κρόν και ούτε είμαι γιατρός. Ότι γράφω προέρχεται απο την εμπειρία μου σε σχέση με την πάθηση του θείου μου αφού το όνομα κρόν ηταν απο τα πρώτα που έμαθα στη ζωή μου. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εμπιστεύεστε τους θεράποντες ιατρούς σας και να απευθύνεστε σε αυτούς για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση. Επίσης προσωπική μου γνώμη είναι η παρακολούθηση να γίνεται στα πλαίσια μίας οργανωμένης νοσοκομειακής κλινικής.

Το Χουμίρα δεν περιέχει κορτιζόνη και χορηγείται σε σοβαρές περιπτώσεις κρόν. Ο θείος μου το δοκιμάζει αρκετό καιρό τώρα αφού ο οργανισμός του είχε συνηθίσει το remicade και δεν ανταποκρινόταν. Ο Ιατρός του την περασμένη δευτέρα διατύπωσε την αισιόδοξη άποψη οτι θα βοηθήσει στο να κλείσουν κάποιοι ιλεοί. Κάποιες πληροφορίες για το Χουμίρα θα βρείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Adalimumab

Ώς προς αυτά που ανέφερε ο φίλος Θάνος και την οργή που εξέφρασε θα ήθελα να του αναφέρω τα εξής. Ο θείος μου νοσηλεύτηκε με συμπτώματα της νόσου στην Αυστρία , σε πανεπιστημιακή κλινική και όχι στην Ελλάδα. Όλα αυτά την δεκαετία του 70. Σπούδαζε εκεί και ενδεχομένως το κρύο και η κακή διατροφή συνέτειναν στο να επιταχυνθεί η εμφάνισή της. Παρέμεινε στο νοσοκομείο αρκετό καιρό δίχως να γίνει ακριβής διάγνωση. Το ονόμαζαν γενικά φυματίωση του εντέρου. Επίσης δεν υπήρχε τότε η κολονοσκόπηση παρά μόνο η ορθοσκόπηση με τους περιορισμούς της ώς προς την απεικόνιση της κατάστασης. Η πραγματική διάσταση του προβλήματος αποκαλύφτηκε μόνο όταν πραγματοποιήθηκε η εγχείριση στην Ελλάδα.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.