Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 27-09-11, 09:47
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από red Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα mamanicks

Δεν κατάφερα να απαντήσω στο προσωπικό μύνημα.
Ναι θα το κάνω σήμερα και είναι χωρίς σωληνάκια. Θα μου χορηγήσουν ενδοφλέβια το φάρμακα, τα οποία με διαβεβαιωσαν ότι είναι σε μικρές ποσότητες και δεν θα με ενοχλήσουν, οπώς επίσης και κάποιο ηρεμιστίκο των εντέρων.
Θα σας ενημερώσω πιο μετά
Ευχαριστώ και πάλι
Καλή επιτυχία φίλη....
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 28-09-11 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 27-09-11, 17:10
Helen80 Ο χρήστης Helen80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-11 02:06
Γειά σας! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στο πρόβλημά μου. Πάσχω κι εγώ από νόσο crohn και τα τελευταία δύο χρόνια κάνω remicade. Είχα βιβλιάριο του ΙΚΑ, το οποίο έληξε καθώς έγινα 30 ετών. Και εδώ ξεκινάει όλη μου η αγωνία. Πήγα να βγάλω βιβλιάριο στην Πρόνοια, καθώς είμαι άνεργη και δεν έχω κανένα εισόδημα. Παρ' όλα αυτά δεν μου έβγαλαν βιβλιάριο λόγω εισοδήματος του πατέρα μου (το οποίο μη φανταστήτε οτι είναι ιδιαίτερα υψηλό), με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να πληρώσω το remicade την περασμένη εβδομαδα και όπως ξέρετε είναι πάρα πολύ ακριβό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει οτι εφ όσον έχω crohn, αυτόματα δικαιούμαι προνοιακό βιβλιάριο... Ειμαι πολύ αγχωμένη γιατί δεν μπορώ να πληρώσω άλλα 1.800 ευρώ τον επόμενο μήνα....
Τι να κάνω???
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 27-09-11, 17:44
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Helen80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στο πρόβλημά μου. Πάσχω κι εγώ από νόσο crohn και τα τελευταία δύο χρόνια κάνω remicade. Είχα βιβλιάριο του ΙΚΑ, το οποίο έληξε καθώς έγινα 30 ετών. Και εδώ ξεκινάει όλη μου η αγωνία. Πήγα να βγάλω βιβλιάριο στην Πρόνοια, καθώς είμαι άνεργη και δεν έχω κανένα εισόδημα. Παρ' όλα αυτά δεν μου έβγαλαν βιβλιάριο λόγω εισοδήματος του πατέρα μου (το οποίο μη φανταστήτε οτι είναι ιδιαίτερα υψηλό), με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να πληρώσω το remicade την περασμένη εβδομαδα και όπως ξέρετε είναι πάρα πολύ ακριβό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει οτι εφ όσον έχω crohn, αυτόματα δικαιούμαι προνοιακό βιβλιάριο... Ειμαι πολύ αγχωμένη γιατί δεν μπορώ να πληρώσω άλλα 1.800 ευρώ τον επόμενο μήνα....
Τι να κάνω???
Σας ευχαριστώ πολύ
γεια σου!!!!εγω που εχω crohn παντος μου το βγαλαν κανονικα!!!αλλα πατα λιγο δικαιωματα ατομων με crohn και ελκωδεις κολλιτιδα για καποια ενημερωση!δεν ειναι εποχες για να φευγουν τοσο μεγαλα χρηματικα ποσα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 27-09-11, 17:59
Helen80 Ο χρήστης Helen80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-11 02:06
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου!!!!εγω που εχω crohn παντος μου το βγαλαν κανονικα!!!αλλα πατα λιγο δικαιωματα ατομων με crohn και ελκωδεις κολλιτιδα για καποια ενημερωση!δεν ειναι εποχες για να φευγουν τοσο μεγαλα χρηματικα ποσα!!!
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Απορώ γιατί δεν μου έβγαλαν προνοιακό... Τώρα θα ξανακαταθέσω τα χαρτιά μου μαζί και με ιατρική γνωμάτευση. Και σκέψου οτι κάνω remicade καθε δύο μήνες! Είναι αδύνατο να πληρώνω τόσα λεφτά...
Να σε ρωτήσω... εσένα σου εβγαλαν βιβλιάριο απλά και μόνο λόγω crohn? Αναρωτιέμαι γιατί δεν μου το έβγαλαν αφού το δικαιούμαστε όλοι απο ότι είδα στα δικαιώματα.... Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 27-09-11, 19:55
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Helen80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Απορώ γιατί δεν μου έβγαλαν προνοιακό... Τώρα θα ξανακαταθέσω τα χαρτιά μου μαζί και με ιατρική γνωμάτευση. Και σκέψου οτι κάνω remicade καθε δύο μήνες! Είναι αδύνατο να πληρώνω τόσα λεφτά...
Να σε ρωτήσω... εσένα σου εβγαλαν βιβλιάριο απλά και μόνο λόγω crohn? Αναρωτιέμαι γιατί δεν μου το έβγαλαν αφού το δικαιούμαστε όλοι απο ότι είδα στα δικαιώματα.... Ευχαριστώ και πάλι!
και παλι γεια σου!!!ναι μονο λογο crohn.και εγω καθε 2 μηνες το περνω το RMG.η τιμη του καταλαβα καλα ειναι 1800e???
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 27-09-11, 23:13
Helen80 Ο χρήστης Helen80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-11 02:06
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
και παλι γεια σου!!!ναι μονο λογο crohn.και εγω καθε 2 μηνες το περνω το RMG.η τιμη του καταλαβα καλα ειναι 1800e???
Πλήρωσα 1800 ευρώ συνολικά μαζί με τα νοσήλεια... Ελπίζω να καταφέρω να τα αποφύγω την επόμενη φορά... Ίσως τώρα που θα καταθέσω τη γνωμάτευση με τη διάγνωση του γιατρού μου να μου βγάλουν βιβλιάριο...
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 28-09-11, 09:38
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα παιδία

Τελείωσα και με την εντερόκλυση χτες. Η διαδικασία δεν είναι τραγική απλά χρονοβόρα. Ταλαιπωρηθηκα αρκετά με το ενδοφλέβιο (αυτό που φοβομουν ότι θα γινόταν), έσπασε η πρώτη φλέβα και από έκει και πέρα αγχώθηκα και καταλάβαινετε την συνέχεια
Δεν πειράζει όμως έγινε και αυτό και ξέσκασα. Εύχομαι σε όλους μας να μην χρειαστεί να κάνουμε κάτι επώδυνο ξανά
Τώρα για τα αποτέλεσμάτα θα πρέπει να περιμένω λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 28-09-11, 12:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από red Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδία

Τελείωσα και με την εντερόκλυση χτες. Η διαδικασία δεν είναι τραγική απλά χρονοβόρα. Ταλαιπωρηθηκα αρκετά με το ενδοφλέβιο (αυτό που φοβομουν ότι θα γινόταν), έσπασε η πρώτη φλέβα και από έκει και πέρα αγχώθηκα και καταλάβαινετε την συνέχεια
Δεν πειράζει όμως έγινε και αυτό και ξέσκασα. Εύχομαι σε όλους μας να μην χρειαστεί να κάνουμε κάτι επώδυνο ξανά
Τώρα για τα αποτέλεσμάτα θα πρέπει να περιμένω λίγο.
Γεια σου red, χαίρομαι που τελείωσες με την εξέταση...
Η διαδικασία ήταν πάνω κάτω όπως σου την ανέφερα?
Να είσαι σίγουρη ότι και τα αποτελέσματα θα είναι τέλεια... γι αυτό μην αγχώνεσαι... (εγώ περίμενα τα αποτελέσματα 1 βδομάδα..)
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 28-09-11, 14:38
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου red, χαίρομαι που τελείωσες με την εξέταση...
Η διαδικασία ήταν πάνω κάτω όπως σου την ανέφερα?
Να είσαι σίγουρη ότι και τα αποτελέσματα θα είναι τέλεια... γι αυτό μην αγχώνεσαι... (εγώ περίμενα τα αποτελέσματα 1 βδομάδα..)
Γεια σου mamanicks

ναι ήταν περίπου η ίδια μόνο που ευτυχως δεν χρειάστηκα τόσα πολλά καθαρτικά (ίσως λόγω των συνεχόμενων διαρροιών που έχω) και το ηρεμιστικό το πέρασαν μέσα από το ενδοβλέφιο.

σε ευχαριστώ κα πάλι για την συμπαράσταση
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 28-09-11, 17:35
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Helen80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλήρωσα 1800 ευρώ συνολικά μαζί με τα νοσήλεια... Ελπίζω να καταφέρω να τα αποφύγω την επόμενη φορά... Ίσως τώρα που θα καταθέσω τη γνωμάτευση με τη διάγνωση του γιατρού μου να μου βγάλουν βιβλιάριο...
αυτο κανε....ναι!και καλο ξεμπερδεμα!περιμενω νεα σου τα λεμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #431  
Παλιά 29-09-11, 23:13
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια sosssss....Θα ηθελα να μου πειτε με πιο τροπο περνετε το modulen.Θα το παρω πρωτη φορα και μου εχουν γραψει συνολο 30 κουτιο απο 34 ευρω το ενα κοντα στα 900.....Μου λενε στα φαρμακια οτι πρεπει να τα δωσω και στην συνεχεια να τα παρω απο τον ΟΓΑ.....Προς θα τα δωσω αυτα τα 900 ευρω???και στην συνεχεια ετσι που εχει γινει η ολη κατασταση ποιος με διαβεβαιωνει οτι θα τα παρω πισω????
Απάντηση με παράθεση
  #432  
Παλιά 30-09-11, 00:45
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
γεια και χαρα σε ολους !!!! γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια ευνοικη ρυθμιση απο το κρατος για τα ατομα με νοσο crohn σχετικα με ευρεση εργασιας ? μηπως κατι σχετικο με το δημοσιο ?
Απάντηση με παράθεση
  #433  
Παλιά 30-09-11, 00:57
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
αυτη η δουλεια με την προνοι και το ικα ειναι παλια διστυχως . με εκοψαν και εμενα πριν απο χρονια με την δικαιολογια πως μπορω να εργαστω . και μου το ειπε καταμουτρα ο γιατρος τοτε στην επιτροπη οτι το δικαιουμε αλλα με κοβει γιατι μπορω να εργαστω και επειδη δεν πρεπει να στιγματιστω στη ζωη μου , οπως ειπε . απο δουλεια .... ? δεν βρησκεις ? εγω εργαζομαι αλλα σκοπευω να σταματησω γιατι με κουραζει υπερβολικα και θελω κατι λιγοτερο κουραστικο ....
Απάντηση με παράθεση
  #434  
Παλιά 30-09-11, 11:34
Helen80 Ο χρήστης Helen80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-11 02:06
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο κανε....ναι!και καλο ξεμπερδεμα!περιμενω νεα σου τα λεμε!!!
Καλημέρα! Κατέθεσα πάλι τα χαρτιά μου, και θα περιμένω μέχρι τον Νοέμβρη για να δω τι θα γίνει. Τουλάχιστον μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου και μου είπαν οτι με αυτόν δικαιούμαι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη οπότε αν ισχύει, το επόμενο remicade δεν θα το πληρώσω. Αν ισχύει κάτι τέτοιο... δεν τους πιστεύω και απόλυτα... Μακάρι να βρώ δουλειά να μην τους έχω ανάγκη....
Απάντηση με παράθεση
  #435  
Παλιά 30-09-11, 18:47
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Helen80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Κατέθεσα πάλι τα χαρτιά μου, και θα περιμένω μέχρι τον Νοέμβρη για να δω τι θα γίνει. Τουλάχιστον μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου και μου είπαν οτι με αυτόν δικαιούμαι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη οπότε αν ισχύει, το επόμενο remicade δεν θα το πληρώσω. Αν ισχύει κάτι τέτοιο... δεν τους πιστεύω και απόλυτα... Μακάρι να βρώ δουλειά να μην τους έχω ανάγκη....
παλι καλα!!!ολα καλα θα πανε μωρε τι στο καλο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.