Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #256  
Παλιά 22-10-09, 17:37
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Hey guys! Αποφάσισα να πειραματιστώ με το modulen της nestle (ακριβό το ριμάδι). Λοιπόν, όσοι από εσάς το έχετε χρησιμοποιήσει μείνατε ευχαριστημένοι? Το χρησιμοποιείτε καθημερινά? Τρέφεστε αποκλειστικά με modulen ή συμπληρωματικά? Πόσο την ημέρα? Καθημερινά? ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  #257  
Παλιά 23-10-09, 09:27
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
εμενα μου το ειχαν προτεινει ως συμπληρωματικο....οχι αποκλειστικα με αυτο!!! αλλα φανταζομαι ειναι αναλογως τις αναγκες του καθενα...σιγουρα ειναι καλο αρκει να μπορεις να πινεις...εγω πχ ηπια μισο ποτηρι ολο κ ολο...δεν αντεξα πιο πολυ εμενα μου ειχαν προτεινει δυο ποτηρια την ημερα...καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου...
  #258  
Παλιά 23-10-09, 15:46
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλό σαβατοκύριακο σε όλους. 25 χρόνια με νόσο και 3,5 χειρουργεία. Εχω περάσει τα πάντα. Να ξέρετε οτι κάποια μέρα όλα τα άσχημα θα τα έχετε αφήσει πίσω. Υπομονή.
  #259  
Παλιά 25-10-09, 01:12
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ποσο τις εκατο περιπου ειναι να κανει καποιος ενχειριση;;;;γνωριζει κανεις;;;;εχω 2 χρονια την νοσο αλλα με αρκετες εξαρσεις ,να προετοιμαζομαι ψυχολογικα για κατι τετοιο;;;ειναι κανεις απο σας που εχει για αρκετα χρονια την νοσο και εχει αποφυγει το χειρουργιο;;;;Γενικα πιστευει κανενας πως στα επομενα χρονια μπορει να ανακαλυψουν κανα φαρμακο και να μας κανουν ολους καλα ή εγω ειμαι χαζη που το πιστευω αυτο;;;;;
  #260  
Παλιά 26-10-09, 03:30
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli, δεν ξέρω για πιο λόγο, αλλά κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω...
τουλάχιστον εχουμε κι αυτό: την ελπίδα (η οποία πεθαίνει πάντα τελευταία -έτσι λένε τουλάχιστον). Εγώ έχω τη νόσο γύρω στα 3 χρόνια. Δεν έχω κάνει χειρουργείο (συρίγγιο και τέτοια) ακόμη. Γενικά πιστεύω ότι μετράει πολύ η ζωή που κάνεις: όχι κάπνισμα, αλκοόλ ελεγχόμενα, όχι πολλά γλυκά, όχι λαχανικά ωμά, μικρά γεύματα, συχνές εξετάσεις για να προλαβαίνεις τις εξάρσεις... σίγουρα ξεχνάω κάτι. Ομολογώ πάντως παιδιά ότι εμένα με έχει βοηθήσει αυτή η ξουβέντα στο forum από πολλές πλευρές....
  #261  
Παλιά 27-10-09, 00:36
frosogl Ο χρήστης frosogl δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-10-09 00:36
Αρχική Δημοσίευση από Savira Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα το πρήξιμο της κορτιζόνης προσέχει να μην τρώει καθόλου αλατι? Αλλά καθόλου. Εγω μέχρι και στον φούρνο της γειτονιάς παραγγέλνω ψωμί χωρίς αλάτι. Εχει να κάνει και με την ψυχολογια. Μολις πρηστώ πέφτω και κλεινομαι.

Μια ερώτηση εαν επιτρέπεται πως επικοινωνείτε με τον γιατρό στην Αγγλία? Θέλω να πω έχετε κάποια γνωριμία ή του στείλατε εξετάσεις γιατι με ενδιαφέρει το θέμα πολύ και θα εκτιμούσα εαν μπορείτε να βοηθήσετε.
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΥΠΡΙΟΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΘΕ 6-8 ΒΔΟΜΑΔΕΣ. Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙ, ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ. ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΟΤΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ, ΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΕΤΑΣΗ.
  #262  
Παλιά 27-10-09, 14:41
Nicholas Ο χρήστης Nicholas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-11-12 12:09
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Guybrush Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους δε γνωρίζουν, η νόσος του Crohn είναι μια αυτοάνοση πάθηση του πεπτικού συστήματος.
Δημιουργεί φλεγμονές, σε τυχαία σημεία του πεπτικού σωλήνα (συνήθως στο λεπτό ή παχύ έντερο), τις οποίες το ανοσοποιητικό τις αναγνωρίζει ως ξένο σώμα. Τα αποτελέσματα τα αντιλαμβάνεστε...

Απ' όσο ξέρω, η νόσος οφείλεται σε συνδυασμό γενετικών και περιβαλοντικών παραγόντων.

Για να συντηρείται η ασθένεια σε ύφεση, είναι απαραίτητη η χορήγηση ανοσοκατασταλτικών.
Συνιστάται και τακτικός αιματολογικός έλεγχος.

Μου τη διέγνωσαν πρώτη φορά στα 9 μου, όταν είχα παρουσιάσει κάποιες διαταραχές το καλοκαίρι του '91.
Πέρασα διάφορα αυτά τα χρόνια, αλλά πλέον μπορώ να πω ότι έχω τη νόσο υπό πλήρη έλεγχο και δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ ξανά, μια και γνωρίζω τι πρέπει να κάνω, σε περίπτωση έξαρσης.

Οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα ή έχει συγγενή πάσχοντα, ας καταθέσει την εμπειρία του ή ας ρωτήσει αν θέλει οτιδήποτε.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.
η νόσος crohn έχει κάμία σχέση με την ψωρίαση?
  #263  
Παλιά 27-10-09, 22:33
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Κάποιο από τα συμπτώματα της νόσου μπορεί να είναι εκζέματα στο τριχωτο της κεφαλής και καποιου είδους ξηροδερμία σε όλο το σώμα. Είχα απολέπιση στο κεφάλη για πολλά χρόνια και το μόνο που βοηθούσε ήταν η αλοιφες κορτιζόνης. Οσον αφορα την εγχειρηση , εξαρταται εαν έχεις στένωση στο έντερο ή συρίγγια. Με την στένωση καποια στιγμή θα κάνεις ειλεό και θα αναγκαστείς να αφαιρέσης τμήμα εντέρου γιατί δεν θα μπορείς να φας τίποτα.Εαν όμως έχεις μόνο φλεγμόνη η εγχειρηση ειναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι. Το φάρμακο για την πλήρη ίαση δεν νομίζω οτι κοντεύει. Πιστευω όμως οτι η ζωη μας θα γίνεται όλο και ποιοτικότερη με τα νεα φάρμακα. Να μην φοβάστε.
  #264  
Παλιά 07-11-09, 10:55
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημέρα παιδιά.
Θα ψάξω να πάω να κάνω βελονισμό στο προσεχώς μέλλον.
Θα σας πω εντυπώσεις και αποτελέσματα... δεν ξέρω τι μπορεί να βγει από αυτό... αλλά στην ουσία δεν έχω να χάσω και τίποτα, και το λιγότερο που έχω να αποκτήσω, θα είναι λίγες τρύπες...
  #265  
Παλιά 10-11-09, 13:52
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
crohns και εγκυμοσύνη

Γειά χαρά σε όλους, τυχαία μπήκα στο forum, και ως ασθενής της Crohn εδώ και 10 χρόνια, ήθελα να απαντήσω στην κοπέλα που ρωτούσε για το θέμα της εγκυμοσύνης. Λοιπόν εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα ήδη Crohn αλλά χωρίς να έχει διαγνωσθεί αφού κανείς από τους γιατρούς που είχα επισκεφτεί δεν έπαιρναν στα σοβαρά τα συμπτώματά μου. Παρόλα αυτά και παρόλες τις διάρροιες και τους πόνους, η εγκυμοσύνη μου ήταν άψογη, γέννησα ένα υγιέστατο τελειόμηνο κοριτσάκι βάρους 3.650 kg, και πήρα και 10 κιλά στην εγκυμοσύνη. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Τώρα βέβαια που ξέρω τι έχω, θα ήμουν πιο προσεκτική και θα το "έψαχνα" πιο πολύ όσον αφορά το αν συμβαδίζουν τα φάρμακά μου με μια εγκυμοσύνη. Πάντως πιστεύω ότι με μια καλή συνεργασία με τους γιατρούς, όλα πάνε κατ'ευχήν.
  #266  
Παλιά 11-11-09, 01:52
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTINAD Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά σε όλους, τυχαία μπήκα στο forum, και ως ασθενής της Crohn εδώ και 10 χρόνια, ήθελα να απαντήσω στην κοπέλα που ρωτούσε για το θέμα της εγκυμοσύνης. Λοιπόν εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα ήδη Crohn αλλά χωρίς να έχει διαγνωσθεί αφού κανείς από τους γιατρούς που είχα επισκεφτεί δεν έπαιρναν στα σοβαρά τα συμπτώματά μου. Παρόλα αυτά και παρόλες τις διάρροιες και τους πόνους, η εγκυμοσύνη μου ήταν άψογη, γέννησα ένα υγιέστατο τελειόμηνο κοριτσάκι βάρους 3.650 kg, και πήρα και 10 κιλά στην εγκυμοσύνη. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Τώρα βέβαια που ξέρω τι έχω, θα ήμουν πιο προσεκτική και θα το "έψαχνα" πιο πολύ όσον αφορά το αν συμβαδίζουν τα φάρμακά μου με μια εγκυμοσύνη. Πάντως πιστεύω ότι με μια καλή συνεργασία με τους γιατρούς, όλα πάνε κατ'ευχήν.
καλωςηρθες στο κλαμπ.απο περιεργεια, στη 10ετια αυτη η νοσος ειναι σταθερη η κλιμακωνεται σιγα-σιγα?το ελεγχεις με φαρμακα?τι εχεις δοκιμασει εως τωρα?/
  #267  
Παλιά 11-11-09, 12:55
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Γειά σου jimpan. Η νόσος είναι σταθερή αυτά τα 10 χρόνια. Θα έλεγα μάλιστα ότι περνώντας τα χρόνια, οι εξάρσεις γίνονται πιο ήπιες και σύντομες. Λέγοντας σταθερή δεν εννοώ βέβαια ότι κάθε μέρα αισθάνομαι super! 'Εχω καλές και κακές μέρες, απλά οι καλές μέρες είναι πολύ περισσότερες από τις κακές. Εννοείται ότι ελέγχω τη νόσο με φάρμακα, δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά. 'Εχω πάρει κατά καιρούς presolon, budecol, τώρα παίρνω μόνο salofalk. Δεν έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής να πάρω κάτι πιο βαρύ. 'Οταν αισθάνομαι ότι είμαι στην αρχή μιας έξαρσης, προσέχω για 2-3 μέρες την διατροφή μου, αυξάνω λίγο τα φάρμακά μου, και επανέρχομαι. Πάντως τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, ο μεγαλύτερος παράγοντας που επηρεάζει την πορεία της νόσου, είναι το άγχος....
  #268  
Παλιά 11-11-09, 14:04
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημέρα CHRISTINAD, όταν λες ότι προσέχεις για 2-3 μέρες, τι εννοείς? τις προηγούμενες τρως ότι θές? ας πούμε μέχρι και ωμά λαχανικά, φυτικές ίνες?
  #269  
Παλιά 11-11-09, 17:01
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Συγνώμη μάλλον εγώ δεν ήμουν σαφής. Ποτέ δεν τρώω ωμά λαχανικά και φυτικές ίνες λόγω μόνιμης στένωσης που έχω στο λεπτό έντερο. Τρώω όμως ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, ψωμιά, τυριά, γλυκά, σοκολάτες, πίνω καφέ και τσάι, coca cola κλπ. 'Οταν λέω προσέχω για 2-3 μέρες εννοώ ότι αντικαθιστώ τον αγαπημένο μου καφέ με τσαγάκι, τρώω λαπά ή νερόβραστα μακαρονάκια, φρυγανιές κλπ μέχρι να συνέλθει το στομάχι-έντερο. Για μένα έξαρση δεν είναι τόσο οι αυξημένες κενώσεις (στην χειρότερη φάση έχω 6-7 κενώσεις στην καλύτερη 1-2 την ημέρα), αλλά ο πόνος και η ναυτία. 'Ο,τι άλλο θες, στην διάθεσή σου!
  #270  
Παλιά 11-11-09, 20:16
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
σ'ευχαριστώ πολύ! κι εγώ περίπου στην ίδια φάση είμαι με τη νόσο. δηλαδή κάπως έτσι λειτουργεί κι εμένα. να'σαι καλά!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.