Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #976  
Παλιά 06-10-12, 19:13
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
εγώ χειρουργήθηκα πριν 8 μήνες και με πιάνουν διάρροιες κατά καιρούς. μέσα στο μήνα θα με πιάσει σίγουρα για 5 μέρες, με βδομάδα. Και έχω ανησυχήσει πολλές φορές. Και οι γιατροί δε μου έχουν πει αν είναι φυσιολογικό ή όχι. γενικά, πια δεν είμαι και τόσο σίγουρη τι είναι φυσιολογικό τι όχι και πότε... γιατί και στο χειρουργείο οδηγήθηκα σταδιακά, αφού έκανα αποφράξεις χωρίς όμως άλλα συμπτώματα, και αφού και το έντερο και η όλη κατάσταση εκφυλίστηκε. γενικά από τότε φοβάμαι συνέχεια ότι το έντερο είναι καταδικασμένο σε σταδιακό εκφυλισμό. φλεγμονή-έξαρση-εκφυλισμός-χειρουργείο/κορτιζόνη και πάλι απ την αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #977  
Παλιά 07-10-12, 10:40
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα.Μου κανει εντυπωση που ο γιατρος σε αφηνει να ιmo**** εγω ξερω οτι δεν ειναι καλα για την νοσο γιατι σταματουν το συμπτωμα και ετσι καμουφλαρουν τη νοσο.Οσο για τις διαροιες οταν κοβεται η βαλβιδα στον τελικο ειλεο ειναι σχεδον φυσιολογικες . Το rem***** το εκανα και εγω χωρις αποτελεσμα αλλα ημουν πολυ παραμελημενη ασθενεις.Θελω να σε ρωτησω το sal***** γιατι το παιρνεις ειναι η νοσος σε εξαρση?
Απάντηση με παράθεση
  #978  
Παλιά 08-10-12, 23:39
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ χειρουργήθηκα πριν 8 μήνες και με πιάνουν διάρροιες κατά καιρούς. μέσα στο μήνα θα με πιάσει σίγουρα για 5 μέρες, με βδομάδα. Και έχω ανησυχήσει πολλές φορές. Και οι γιατροί δε μου έχουν πει αν είναι φυσιολογικό ή όχι. γενικά, πια δεν είμαι και τόσο σίγουρη τι είναι φυσιολογικό τι όχι και πότε... γιατί και στο χειρουργείο οδηγήθηκα σταδιακά, αφού έκανα αποφράξεις χωρίς όμως άλλα συμπτώματα, και αφού και το έντερο και η όλη κατάσταση εκφυλίστηκε. γενικά από τότε φοβάμαι συνέχεια ότι το έντερο είναι καταδικασμένο σε σταδιακό εκφυλισμό. φλεγμονή-έξαρση-εκφυλισμός-χειρουργείο/κορτιζόνη και πάλι απ την αρχή...
Έχουμε τον ίδιο φόβο.. Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι ότι το χειρουργείο είναι η τελευταία λύση, αν δεν υποχωρήσουν οι φλεγμονές με φαρμακευτική αγωγή (az**, rem** κλπ κλπ).
Επίσης απ' όσο ξέρω, πρέπει να επιμείνουν αρκετά οι φλεγμονές για να δημιουργήσουν μη αναστρέψιμο πρόβλημα.
Κουράγιο σε όλους. Εύχομαι ύφεση(όχι... οικονομική) forever!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #979  
Παλιά 13-10-12, 15:34
BAZ Ο χρήστης BAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-12 16:03
καινουργιο μελος

Γεια σας παιδια, βασικά δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω..τι να πρωτοπώ!! Σε ηλικία 17 ετών(τώρα ειμαι 21) μετά από 1μιση μήνα στο νοσοκομείο και ένα μεγαααααλο χειρουργείο (αφαίρεση όλο του δεξιού παχέως εντέρου και μερικά εκατοστά από τα αριστερά-με διάτριση και στρίψιμο), διαγνώστηκα με νόσο κρον. Με παρακολουθούσε ένας από τους κορυφαίους γιατρούς για την νόσο, διευθυντής του Ευαγγελισμού..κι όμως με είχε με σαλ... και χωρίς καμια εξέταση παραμόνο αιματολογικές εδώ και 5 χρόνια!! Δοκίμασα και την αζα... αλλα τα λευκά μου κατέβαιναν με ταχύτητα φωτός!!! Αποφάσισα να αλλάξω γιατρό καθότι με τον προηγόυμενο επινοινωνία μηδεν..5 λεπτά με έβλεπε!! έκανα κωλονοσκόπιση, γαστροσκόπιση και εντερόκλισμα..οι εξετάσεις εδειξαν φλεγμονή και ελκώματα και αυτή τη στιγμή θα μπω στη διαδικασία να πάρω χι...... δεν την εχω αποδεχτει πλήρως την νοσο..ειδικά τα πρωτα 4 χρονια την αγνοουσα κ δεν επαιρνα την αγωγη σωστα! υπάτχει κάποιος που να νιωθει το ιδιο; ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #980  
Παλιά 13-10-12, 20:07
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από BAZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια, βασικά δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω..τι να πρωτοπώ!! Σε ηλικία 17 ετών(τώρα ειμαι 21) μετά από 1μιση μήνα στο νοσοκομείο και ένα μεγαααααλο χειρουργείο (αφαίρεση όλο του δεξιού παχέως εντέρου και μερικά εκατοστά από τα αριστερά-με διάτριση και στρίψιμο), διαγνώστηκα με νόσο κρον. Με παρακολουθούσε ένας από τους κορυφαίους γιατρούς για την νόσο, διευθυντής του Ευαγγελισμού..κι όμως με είχε με σαλ... και χωρίς καμια εξέταση παραμόνο αιματολογικές εδώ και 5 χρόνια!! Δοκίμασα και την αζα... αλλα τα λευκά μου κατέβαιναν με ταχύτητα φωτός!!! Αποφάσισα να αλλάξω γιατρό καθότι με τον προηγόυμενο επινοινωνία μηδεν..5 λεπτά με έβλεπε!! έκανα κωλονοσκόπιση, γαστροσκόπιση και εντερόκλισμα..οι εξετάσεις εδειξαν φλεγμονή και ελκώματα και αυτή τη στιγμή θα μπω στη διαδικασία να πάρω χι...... δεν την εχω αποδεχτει πλήρως την νοσο..ειδικά τα πρωτα 4 χρονια την αγνοουσα κ δεν επαιρνα την αγωγη σωστα! υπάτχει κάποιος που να νιωθει το ιδιο; ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
χεχεχε και ποιος την θέλει από δω μέσα; Κανείς δεν την θέλει αλλά αφού την αποκτήσαμε, αναγκαστικά πρέπει να την αποδεχτούμε και να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε όσο γίνεται (μακριά από άγχη και κακή διατροφή).
Μου κάνει εντύπωση σε ηλικία 17 χρονών έκανες τέτοιο χειρουργείο πάντως.
Έκανες πολύ κακή διατροφή; Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας 17 χρονος, σε τόση νεαρά ηλικία είχε τόσο μεγάλο πρόβλημα στο έντερο.
Πάντως καλά έκανες που άλλαξες γιατρό από αυτά που λες. Κανονικά, κάθε χρόνο πρέπει να κάνεις κολονόσκοπηση από την στιγμή που έχεις νόσο κρον για να βλέπουν οι γιατροί σε τι κατάσταση βρίσκεται το έντερο σου.
Κι εγώ έχω έλκη πάνω στο έντερο, κάθε 8 βδομάδες κάνω ορό, μην μασάς, να περνάς όσο πιο καλά γίνεται και να κοιτάς θετικά. Επίσης, σαν άτομο με Νόσο Κρον, έχεις κάποια δικαιώματα (http://www.crohnhellas.gr/content/view/31/30/) , ένα από αυτά είναι και επίδομα αναπηρίας. Δες εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/kepa/...B_4-5-2012.pdf σελίδα 67. Keep fighting
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
BAZ (14-10-12)
  #981  
Παλιά 13-10-12, 20:57
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα.Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να χειρουργηθεις στα 17 σου .Εγω να σκεφτεις χειρουργηθει στα 45 και μαλιστα 2 φορες μεσα σε 4 μηνες και φρικαρα και εγω απο λαθος γιατρων.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να μαθουμε να ζουμε και να την αγαπαμε τη νοσο ειδικα εσεις που ειστε νεα παιδια.ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
BAZ (14-10-12)
  #982  
Παλιά 14-10-12, 18:40
BAZ Ο χρήστης BAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-12 16:03
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΨΥΧΩΝΕΤΕ!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΩ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ! ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ, ΠΙΤΣΕΣ, ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ!! ΣΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΡΟΝ), ΑΛΛΑ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΩ!! ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ! ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #983  
Παλιά 14-10-12, 21:37
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα.ΒΑΖ θα ηθελα να σου πω οτι τρωγωντας οτι ναναι τιμωρεις τον ευατο σου και του κανεις πολυ κακο.Εισαι πολυ νεος και καταλαβαινω ποσο σπαστικο ειναι η απαγορευση αλλα σκεψου οτι αν συμφιλιωθεις ΜΑΖΙ ΤΗΣ!!! θα ζησεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Οσο για το τσιγαρο εγω το ειχα ελατωσει και οταν μου απαγορευσαν το εκοψα τελειως αλλωστε δεν συνβαδιζει νοσος και τσιγαρο.Στα λεω ολα αυτα εγω που εχω ενα γιο περιπου στην ηλικια σου και κατανοω την ψυχολογια σου.ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
BAZ (15-10-12)
  #984  
Παλιά 15-10-12, 19:15
BAZ Ο χρήστης BAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-12 16:03
SASA1- ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΣΥΧΝΑ, ΕΝΑ ΔΥΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ..ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΤ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΜΑΥΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΟΝ!! ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΧΙΟΥΜΙΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ!! ΒΑΣΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ!! ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ- ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ!! ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ! ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ..
Απάντηση με παράθεση
  #985  
Παλιά 16-10-12, 17:33
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
BAZ! κόψε το τσιγάρο μαχαίρι! θα δεις μεγάλη διαφορά. ακόμα και 2-3 τσιγάρα τη μέρα που μπορεί να μην πειράζουν τα πνευμόνια σου -είσαι μόνο 21 άλλωστε, το εντεράκι σου το κάνουν να μουγκρίζει. Ενισχύει τη φλεγμονώδη αντίδραση και την υποθάλπει...
Απάντηση με παράθεση
  #986  
Παλιά 16-10-12, 21:42
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 20:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως κάποιος εδώ μέσα από το παρεάκι με crohn είναι στρατιωτικός ???
Θα ήθελα να τον ρωτήσω μερικά πραγματάκια .......
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Απάντηση με παράθεση
  #987  
Παλιά 17-10-12, 04:22
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας παιδια.ΒΑΖ πρωτον το τσιγαρο δεν θα το κοψεις για τους γονεις σου αλλα για σενα.Εγω εχω οπως σου ειπα εχω τα διπλα σου χρονια με δυο γιους ο ενας μαλιστα ειναι σχεδον στην ηλικια σου.Η ψυχολογια μου και μενα δεν ειναι παντα καλη αν και παιρνω αντικαταθληπτικα πολλα χρονια αλλα εσυ εισαι μικρουλης ρε γαμωτο και βλεπω μεγαλη μαυριλα ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ γινε φιλος με τη νοσο μαθε να πορευεσαι μαζι της.Την αλλη εβδομαδα κανω κολονοσκοπηση και αρχισα να σκεφτομαι ηδη την διαδικασια της και τα αποτελεσματα αλλαΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #988  
Παλιά 17-10-12, 10:34
HELENBA Ο χρήστης HELENBA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-12 10:45
καλησπέρα παιδιά. Εγώ είμαι καινούρια στην παρέα και καινούρια στη νόσο. Μου βρήκε πολλά έλκη στο λεπτό έντερο ο γιατρός. Τάχω λίγο χαμένα προς το παρόν. περισσότερο γιατί διάβαζα στο internet για βλαβες στην όραση κλπ Πόσο συχνό είναι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #989  
Παλιά 17-10-12, 11:14
BAZ Ο χρήστης BAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-12 16:03
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!! ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΟΣ ΘΗΛΥΚΟΥ!! ΧΑΧΑ!! ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ! ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ!! ΚΑΙΑ ΤΡΑΚΑ ΚΑΝΩ..ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!! ΣΑΣΑ- ΝΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΑΥΡΙΛΑ ΓΤ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ!! ΣΕΨΕΜΙΑ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!!! ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ ΒΑΘΥΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ..ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ! ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ 17!! ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ..!!S.O.S. S.O.S. ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΡΕΝΤΗ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ!!!! ΣΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ!!
Απάντηση με παράθεση
  #990  
Παλιά 17-10-12, 23:39
mariekwn Ο χρήστης mariekwn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-11-12 01:19
καλησπέρα φίλοι chronies όπως είδα ότι αποκαλείστε :P
Είμαι 24 χρονών και από μια φλεγμονή που με ταλαιπώρησε στα γόνατα κατέληξα να εξεταστώ για τη νόσο chron με κολποσκόπηση και μητροσκόπηση .Να αναφέρω πως έχω και υποθυρεοειδισμό απ τα 19 μου τον οποίο ρυθμίζω κανονικά με χάπι!Αν και ακόμα οι βιοψίες του παχέος εντέρου δεν έχουν βγει,ο γιατρός μου προσανατολίζεται στη νόσο chron λόγω των άλλων συμπτωμάτων όπως διαρροϊκές κενώσεις, πόνος στις αρθρώσεις κτλ Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι πως δεν έχω συμπτώματα όπως απώλεια βάρους ή οξείς πόνους στο στομάχι η στην κοιλιά ούτε νιώθω κόπωση και δεν έχω βιώσει κάποιο έντονο περιστατικό.Θεωρείτε πως είναι τυχαίο γεγονός? ακόμα κ αν είμαι σε αρχικό στάδιο και το ρυθμίσω έγκαιρα είναι σίγουρο φαινόμενο μια έξαρση της νόσου κάποια στιγμή στη ζωή μας?Ευχαριστώ πολύ όλους σας που έχετε μοιραστεί τις εμπειρίες σας δίνετε κουράγιο σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.