Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-07, 00:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μάγισσες καί Νεράιδες των αναμνήσεών μου

Αυτό είναι ένα ακόμα βιβλίο της δικιάς μας Άννας Δαρδάλη.

Η ίδια λέει : Αυτό είναι το αγαπημένο μου παιδί, γιατί εκτός του ότι ήταν πρώτο, έχει και συναισθηματική για μένα αξία.

Την πιστεύω απόλυτα, από τα λίγα που είδα και διάβασα.

Ας την αφήσουμε να μας το περιγράψει :

Μια φορά κι έναν καιρό... Όλοι είχαν μάθει ν’ ακούνε παραμύθια από τη γιαγιά τους. Εμείς είχαμε μάθει ν’ ακούμε παραμύθια από τον παππού. Η συλλογή αυτή αποτελείται από πέντε μαγευτικά παραμύθια που ταξίδεψαν από τον Πόντο μαζί με τον παππού, από τότε που ήταν κι εκείνος παιδί. Μαζί τους ήρθαν μάγισσες και νεράιδες, δράκοι, βασιλόπουλα και πριγκιποπούλες, αναμεμειγμένοι σε συνταρακτικές αλλά και διδακτικές περιπέτειες. Διατηρήθηκαν μες στις αναμνήσεις και ανασύρθηκαν από τα βάθη εκείνου του τμήματος του μυαλού που επιμένει να μην διαγράφει ποτέ τις τρυφερές εμπειρίες.

Διαμορφώθηκαν και λογοτεχνήθηκαν ειδικά αφιερωμένα για τη γενιά που μεγαλώνει, για τη γενιά που έχει μνήμες και για τη γενιά που αναπολεί. Μέσα τους βρίσκουμε ό,τι μας έλειψε από την παιδική μας ηλικία, ό,τι κάποια στιγμή νομίσαμε ότι θα λείψει απ’ τα δικά μας παιδιά. Και ζήσαν εκείνοι καλά κι εμείς ακόμη καλύτερα...

Ποια είναι η Χρυσομαλλούσα και πώς θα μπορέσει ο Λεοντόψυχος να τη βρει; Θα καταφέρει να σώσει τη ζωή του καλύτερού του φίλου, αυτού που τον πήρε από τα άγρια θηρία και τον έκανε το πιο θαυμαστό πριγκιπόπουλο, και ποια θα είναι η τύχη του μετά απ’ αυτό; - Θα καταφέρει το παλικάρι να παντρευτεί τη βασιλοπούλα; Τι μαγικές τέχνες κατέχει ο γέροντας που προσπαθεί να τον βοηθήσει; - Θα μπορέσει ο Γιάννης να ξαναπάρει από τον Εβραίο τη σφυρίχτρα που τον έκανε πλούσιο και τον βοήθησε να περάσει τις δοκιμασίες ώστε να παντρευτεί την κόρη του βασιλιά; Από πού θα έρθει ανέλπιστη η λύση στην καταστροφή του;

Πόσες θυσίες μπορεί να κάνει ο πιο δυνατός και πιο τρυφερός αδελφός του κόσμου για τη μικρότερη αδελφή του; Μέχρι πού μπορεί να φτάσει η πονηριά και η αχαριστία; Πόσο μπορεί να ανταμειφθεί η καλοσύνη; Πώς μπορεί το ευγενικό βασιλόπουλο να κερδίσει την αφοσίωση των επτά θηρίων; Μπορεί μια ασημένια γλώσσα να μιλήσει; Είναι δυνατόν μια όμορφη νέα να παντρευτεί έναν δράκο; Κι αν ναι, πώς θα μπορέσει να γλιτώσει τον εαυτό της και τις μαρμαρωμένες κοπέλες απ’ το υπόγειο βασίλειό του;

Αυτό μένει να το δούμε... Στον κόσμο των παραμυθιών όλα είναι πιθανά, όλα είναι παράξενα, και όλα είναι – τελικά – όμορφα. Μια συλλογή από πέντε παραμύθια που ομορφαίναν τα καλοκαιρινά βράδια των παιδικών μου χρόνων. Μια συλλογή παραμυθιών ως φόρος τιμής και νοσταλγίας στον πιο μαγευτικό παραμυθά, στον καλύτερο παππού του κόσμου... τον παππού μου!

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-07, 01:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ήθελα και η ίδια η συγγραφεύς, μιας και (συμπτωματικα :Ρ) έχουμε την τύχη να την έχουμε προχειρη, να πει 5 λόγια

λοοογο... λοοογο... ελα μη ντρεπεσαι :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-05-07 στις 01:31
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-07, 01:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα και η ίδια η συγγραφεύς, μιας και (συμπτωματικα :Ρ) έχουμε την τύχη να την έχουμε προχειρη, να πει 5 λόγια
λοοογο... λοοογο... ελα μη ντρεπεσαι :Ρ
Τελικά 5 λόγια θέλεις ή λόγο;
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα καλά λόγια που γράφτηκαν, όμως θεωρώ πως θα ήταν εγωιστικό να προσθέσω οτιδήποτε αφού έχουν ειπωθεί τα πιο σημαντικά. Πραγματικά έχει μεγάλη για μένα συναισθηματική αξία και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό αφού αξιώθηκα να το πιάσω στα χέρια μου ως ολοκληρωμένο έργο με τρυφερή εικονογράφηση, καθώς επίσης και να το βλέπω ν' αποκτάει το δικό του κοινό. Ίσως για κάποιους από εμάς, οι μάγισσες κι οι νεράιδες είναι ακόμα ζωντανές μες στην καρδιά μας...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-07, 04:06
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελληνότροπου Πόντου μνήμες βιώσασα διάδιδον.

Να βρε οι πέντε κουβέντες που ήθελες. Αμάν πια!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-07, 04:08
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα και η ίδια η συγγραφεύς,........να πει 5 λόγια

Ανέρχεται λοιπόν η Αννούλα στο βήμα και με ιερή συγκίνηση πλησιάζει το μικρόφωνο και λέει: "Πεντε Λόγια"
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-07, 16:03
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν άκουσα παραμύθια ούτε από γιαγιά ούτε από παππού, κι έτσι χώθηκα μέσα σ' αυτά για τα καλά κατ' επιλογήν αργότερα...

Όταν έρθω στην Ελλάδα θα το ψάξω, Ανεμώνη.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.