Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-03-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταία έχω ξεθάψει ένα site στο Internet
Ομολογώ ότι είναι μοναδικό και έχει φοβερά καλούδια αγνοώ φυσικά πόσους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας έχει παραβεί :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-03-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεωρητικά δεν μπορεί να παραβεί κανέναν από τη στιγμή που είναι στην Ελλάδα και έχει πολλές Ελληνικές σειρές και ταινίες. Πολύ εύκολα θα μπορούσαν να τον βρούν και να του ζητήσουν τα ρέστα αν είχαν κάποιο πρόβλημα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 16-01-10, 10:33
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια και δεν άλλαξε το όνομα του θέματος ακόμα, να σας ενημερώσω ότι διάβασα εχθές τις "Μάγισσες" του Ρόαλντ Νταλ και ήταν δροσερό και διασκεδαστικό όπως και οι Βλακέντιοι και το Θαυματουργό Φάρμακο.



Ωστόσο θεωρώ ότι όλα τα παραπάνω βιβλία με πολλή προσοχή θα πρέπει να γίνουν αντικείμενο συζήτησης μεταξύ γονέων και παιδιών μετά ή κατά το διάβασμα, καθώς περιέχουν μερικά (ελάχιστα αλλά υπαρκτά) όχι και τόσο παιδικά σημεία. Σκληρό σκοτεινό χιούμορ, θάνατοι παιδιών και πολτοποιήσεις ενηλίκων, περιέργες μεταμορφώσεις, εκδίκηση από την πλευρά καλών και κακών, κακές σχέσεις κηδεμόνων και παιδιών, πειραματισμοί παιδιών στα όρια του επικίνδυνου... δεν θέλω να γίνω υπερβολικός αλλά σε κάποια σημεία ξεπερνάει λίγο τα του παιδικού διηγήματος γι'αυτό ναι αλλά με προσοχή.

Προς το παρόν από τα βιβλία του συγγραφέα εκείνο που βρήκα υπέροχο και ακίνδυνο ήταν το "ο ΜΦΓ" που το προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδιαίτερα για κοριτσάκια 9-11 ετών, ενώ το "Ο Τζίμης και το γιγαντοροδάκινο" το βρήκα λιγουλάκι βαρετό και τραβηγμένο απ'τα μαλλιά (που τα μαλλιά τα τραβούσαν εκατοντάδες γλάροι)




Αυτά που δεν ήξερα και εντυπωσιάστηκα διαβάζοντας τη wikipedia ήταν τα βιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα... π.χ. πλούσια δράση στον Β' Π.Π. ως πιλότος της ΡΑΦ (και παρακαλώ στην Ελλάδα)
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 16-01-10, 12:11
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να θυμίσω ότι ο Νταλ είναι ο συγγραφέας του βιβλίου Ο Τσάρλι και το Εργοστάσιο Σοκολάτας, που μεταφέρθηκε και στο σινεμά με πρωταγωνιστή τον Τζόνι Ντεπ.

Κι εμένα μου αρέσει η γραφή του και το χιούμορ του, και είναι από αυτούς τους συγγραφείς που παρότι γράφουν κυρίως για παιδιά, διαβάζονται άνετα και από μεγάλους.

Όσο για τη βιογραφία του, βρίσκεται σε μυθιστορηματική μορφή στο βιβλίο του Αγόρι. Στο συγκεκριμένο βιβλίο, πέρα από το χιούμορ και τη δροσερή γραφή, βρίσκει κανείς φωτογραφίες από τη ζωή του συγγραφέα και αυτούσια γράμματά του.

__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Wallace (16-01-10)
  #65  
Παλιά 17-01-10, 17:35
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διάβασα την "Εξαφάνιση της Ντόροθι Σνοτ" του Π. Χατζόπουλου και θα την πρότεινα για παιδιά Γ' Δημοτικού. Είναι καλογραμμένο και με ωραίους χαρακτήρες, ευαίσθητη πένα, αν και εντοπίζω ένα αρνητικό στην πλοκή:
Πρόκειται για το πρώτο αστυνομικό διήγημα που κατάλαβα το τέλος από την πρώτη σελίδα. Ας ελπίσουμε οι μικροί μας φίλοι να μην κάνουν την (ομολογουμένως απλή ακόμα και για κάποια παιδία νηπιαγωγείου) σύνδεση "Κάμπια εξαφανίστηκε = Έγινε πεταλούδα".

Αν θέλετε να αποφύγετε την όποια πιθανότητα απογοήτευσης, δοκιμάστε το "Ο Σιγανός που μιλάει με τα Πράγματα" της Π. Παμπούδη που είναι για την ίδια ηλικία (αλλά και για παιδιά Δ' τάξης), λίγο μικρότερο και για μένα ακόμα καλύτερο Ένα παιδάκι αποκτά την ικανότητα να συνδιαλέγεται με τα αντικείμενα που το περιβάλλουν και του ανοίγεται ένας ολόκληρος νέος κόσμος από οπτικές γωνίες, ο κόσμος της ενσυναίσθησης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wallace : 22-01-10 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-01-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μόλις τελείωσα την καινούρια δασκάλα και τη μυστηριώδη βιβλιοθηκάριο της Καναδέζας Ντομινίκ Ντεμέρ. Είναι υπέροχα (ελαφρώς συνεχόμενα) και τα προτείνω ανεπιφύλακτα, για παιδιά 9 - 12 ετών. Πολύ σύντομα, μικρά σε μέγεθος και φθηνά (περί τα 4 ευρώ έκαστο).

Η κυρία γράφει πολύ όμορφα, με έμφυτη ευγένεια και απέραντη καλοσύνη. Ειδικά στο πρώτο ανατρίχιασα, που είχε καιρό να μου συμβεί σε παιδικό βιβλίο.

Το πρώτο μιλάει για μια δασκάλα όπως θα θέλαμε κι εμείς να είμαστε, που δεν την νοιάζει το αναλυτικό πρόγραμμα, χαϊδεύει μια πέτρα, παίζει μπάλα με τους μαθητές της και κολλάει μακαρόνια στον τοίχο της τάξης. Βέβαια, αυτό μπορεί να το κάνει χωρίς τύψεις γιατί οι μαθητές της είναι συνεννοήσιμοι, ευαίσθητοι, γεμάτοι ταλέντα και μόλις τους αφήσει ελεύθερους παρουσιάζουν ο ένας στον άλλο τα χόμπι τους και αναπτύσσουν τις ευαισθησίες τους (γιατί τα δικά μου παιδιά απλώς πλακώνονται στο ξύλο; ).

Το δεύτερο μιλάει για την ίδια κυρία που μετακομίζει σε μια άλλη πόλη και βρίσκει δουλειά ως βιβλιοθηκάριος. Η νέα της αποστολή να κάνει τα παιδιά της πόλης να αγαπήσουν το διάβασμα, κάτι που καταφέρνει μετατρέποντας το χώρο της βιβλιοθήκης σε "ώρα του παιδιού" με lazy boys, μακαρονάδες, κλπ.

Σημαντικός και στις δύο περιπτώσεις ο ρόλος - αντίποδας του κακού, στο ένα βιβλίο παιγμένος από τον διευθυντή του σχολείου, στο άλλο βιβλίο από τον δήμαρχο της πόλης.



__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wallace : 21-01-10 στις 17:11
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-01-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σας.
Για σήμερα σας έχω κάτι πιο προχωρημένο... λέγεται Αστεία και τέρατα από της γης τα πέρατα! και πρόκειται για μια χιουμοριστική καταγραφή διαφόρων τεράτων και μυθικών πλασμάτων για παιδιά. Το γράψιμο είναι πολύ διασκεδαστικό, η εικονογράφηση ζωντανή και χαρούμενη και η τιμή παρά το μέγεθος όπως πάντα χαμηλή (εγώ το πήρα 5,63 από την Πολιτεία). Θα διαβάσετε για τους δράκους και τα γιέτι, για τους λυκάνθρωπους και τους γρύπες, για τον Πήγασο και τους Κενταύρους, για το Λοχ Νες και τους Μονόκερους... τι άλλο θέλετε; Θα το πρότεινα για παιδιά 9-14 και ποικίλων ενδιαφερόντων. (ειδικά όσα θέλουν να γίνουν σφαγείς δράκων θα το βρουν εξαιρετικά χρήσιμο).

Τρέξτε να προλάβετε να το αγοράσετε, καθώς ανακάλυψα (αλλά σσσςςςς... μην το πείτε) ότι στη σελίδα 102, εκεί που μιλάει για το μυθικό άλογο των μωαμεθανών, το Αλ Μπουράκ (αστραπή), δείχνει και τον προφήτη (ΝΑΙ, ΕΧΕΙ ΣΚΙΤΣΟ ΤΟΥ) γραπωμένο από την χαίτη του πλάσματος. Αντιλαμβάνεστε τι έχει να συμβεί έτσι και το ανακαλύψουν οι φίλτατοι αλλόθρησκοι.

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 22-01-10, 19:09
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαίρετεεεεε....
σήμερα λοιπόν διάβασα ένα βιβλίο κα-τα-πλη-κτι-κό! Πιστεύω πως όποιος ασχολείται λίγο το γνωρίζει ήδη, αν και εγώ το αγνοούσα. (το χτύπησα κατά τύχη τα Χριστούγεννα στον Πατάκη - τιμή 7,50 ευρώ). Λέγεται τα παιδιά του γαλάζιου πλανήτη και είναι γραμμένο από τον Ισλανδό Αντρί Σνερ Μάγκνασον (Andri Snær Magnason).

Τώρα τι να συζητήσουμε; Ότι δεν μπορούσα να ξεκολλήσω και δεν έκανα πρωινό μπάνιο;(πιφ) Ότι το D.E.A.R. (drop everything and read) με τους μαθητές από 5 λεπτά έγινε 20 και πάλι δεν χόρτασα; (τελικά όλα για την πάρτη του τα κάνει ο δάσκαλος) Ότι δεν ήθελα να βγω στο διάλειμμα για επιτήρηση; Επιτρέψτε μου να πω ότι η σύλληψη είναι υπέροχη. Μέσα από την αλληγορία μας δίνει το πώς ο κόσμος έφτασε εδώ που έφτασε, μας μιλάει για το πώς νιώθει ένας εθισμένος στο σύγχρονο πολιτισμό της ευκολίας (η πεταλουδόσκονη σε κάνει να πετάς) μπροστά στην τηλεόραση και τον υπολογιστή, μας μιλάει για τα όμορφα πράγματα της ζωής που έχουμε ξεχάσει, μας μιλάει για το περιβάλλον και τις ανισότητες στον κόσμο που μας βρίσκουν και μας υπεύθυνους... και όλα αυτά μέσα σε 180 σελιδούλες, με ήρωες ένα αγόρι και ένα κορίτσι.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε παιδιά 9 - 14, που καλό είναι να έχουν πρώτα μια ιδέα για τα προβλήματα του κόσμου (Ανισότητα κατανομής πλούτου και ενέργειας, τρύπα του όζοντος, φαινόμενο θερμοκηπίου) ώστε να το απολαύσουν ακόμα περισσότερο.

Και κανένα αρνητικό (γιατί αλλιώς τι Wallace θα ήμουν; ):
Η μετάφραση στην αρχή ξενίζει λιγάκι αλλά στη συνέχεια συνηθίζεται, ενώ το τέλος της ιστορίας έρχεται σχεδόν ερασιτεχνικά και βιαστικά να κλείσει ένα κατά τα άλλα αριστούργημα. Ο κακός της ιστορίας από έξυπνος, πονηρός και καταφερτζής, γίνεται εντελώς μπουνταλάς και χάπατο. Διαβάστε το!

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wallace : 24-01-10 στις 09:00
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 23-01-10, 08:39
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για σήμερα έχουμε κάτι φρέσκο... Η μαμά κάνει Απεργία της Λίτσας Ψαραύτη. Λοιπόν, αυτή τη γυναίκα ποτέ δεν την συμπάθησα. Παρόλαυτά κάθε φορά λέω να της δώσω άλλη μία ευκαιρία, αλλά πάντα ξινή μου βγαίνει.

Αυτή τη φορά πάει να μιλήσει για μια κυρία που παθαίνει ό,τι και η Μαίρη Παναγιωταρά και αποφασίζει να αντιδράσει ανοίγοντας μια ξαπλώστρα στον κήπο (δίπλα στην πισίνα; ). Η μαμά κάνει απεργία σημαίνει ότι τα πέντε (5) παιδιά της κλαίνε γιατί πεινάνε, ο σκύλος γαβγίζει, ο παπαγάλος γκρινιάζει, ο σύζυγος παίρνει άδεια από τη δουλειά για να τα βγάλει πέρα. Όμως αυτή σφίγγει τα δόντια και κρατάει γερά (σελ.56) . Στο τέλος δικαιώνεται και πηγαίνει για ψώνια... Όταν είδε το λογαριασμό τα 'χασε. "Χαλάλι μου", είπε και γύρισε σπίτι της ευχαριστημένη. (σελ. 68)

Το διήγημα κλείνει με τη μαμά να προσλαμβάνει μια Ρουμάνα για τις δουλειές του σπιτιού και να κλείνει ραντεβού στο κομμωτήριο για βαφή, κούρεμα, χτένισμα και μανικιούρ (σελ. 70). Αυτές είναι οι τελευταίες λέξεις του βιβλίου.

Τώρα για τη γλώσσα δεν θα πω τίποτα. Για την προσπάθεια χιούμορ πάλι δεν θα γίνω κακός. Κι ας προσπαθεί ανεπιτυχώς να αντιγράψει την Άλκη Ζέη και την Αγγελική Βαρελά.

Ποια είναι τα νοήματα του βιβλίου; Τι θα καταλάβει ένα παιδάκι που θα το διαβάσει; Στην καλύτερη ότι πρέπει να βοηθάει στις δουλειές. Στη χειρότερη ότι είναι φόρτωμα για τη μαμά του; Τι όμορφη που ήταν η εποχή πριν γεννηθούν τα δίδυμα. (σελ. 57)

Όπως και τα υπόλοιπα δημιουργήματα της συγγραφέως που έχω διαβάσει, το διηγηματάκι πάσχει ελαφρώς από προσανατολισμό, μπλέκει διάφορα άσχετα πράγματα στη ροή, ενώ πολύ συχνά είναι εκτός κλίματος. Τα βόρεια προάστια είναι παντού και τελικά τα χρήματα είναι που φέρνουν και τη λύση. Οπότε σε ποιους απευθύνεται;

Κοτσάρουμε και ένα σηματάκι "Ευέλικτη Ζώνη" πάνω αριστερά στο χαρωπό πολύχρωμο εξώφυλλο και περιμένουμε. Χαλαρά δεν προτείνεται. Όποιος θέλει τα παιδιά του να ενημερωθούν για την ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων και να αποκτήσουν άποψη για την οπτική γωνία του κοριτσιού ή της νοικοκυράς, ας δοκιμάσει κάτι σε Ζωρζ Σαρή.

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 23-01-10, 10:25
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, αυτή τη γυναίκα ποτέ δεν την συμπάθησα. Παρόλαυτά κάθε φορά λέω να της δώσω άλλη μία ευκαιρία, αλλά πάντα ξινή μου βγαίνει.
Ακριβώς το ίδιο και για μένα.

Και αφού αναφέρθηκες στις "μεγάλες κυρίες" της παιδικής μας λογοτεχνίας, να μιλήσω για ένα εφηβικό μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη : Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της.

Σ' αυτό το βιβλίο η συγγραφέας αγγίζει ένα ευαίσθητο θέμα : τα ναρκωτικά.

Η Κωνσταντίνα είναι ένα παιδί που τα είχε όλα και ξαφνικά έχασε τα πάντα. Είναι μια έφηβη σαν όλους τους έφηβους του κόσμου. Το μόνο που θέλει είναι να την αγαπούν και να είναι ελεύθερη. Κι αφού δεν μπορεί να έχει το πρώτο κάνει το παν για να αποκτήσει το δεύτερο. Είναι άραγε πολύ αργά όταν συνειδητοποιεί ότι η τεχνητή ελευθερία που επέλεξε είναι η χειρότερη εξάρτηση;

Στο τέλος, η συγγραφέας αφήνει εμάς να αποφασίσουμε. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 23-01-10 στις 11:15
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 24-01-10, 07:50
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ απολύτως... Άλκη Ζέη rulez
Για σήμερα συνεχίζουμε με άλλο ένα βιβλίο που στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των παιδιών πάνω στα περιβαλλοντικά ζητήματα (όπως το προχθεσινό του Μάγκνασον). Συμπτωματικά έχει και αυτό να κάνει με πεταλούδες, μια και τιτλοφορείται η Κοιλάδα με τις Πεταλούδες. Συγγραφέας είναι η Ελένη Δικαίου και ομολογώ ότι εκτίμησα το γράψιμό της πολύ. Η δομή και το δέσιμο της πλοκής είναι πολύ προσεγμένα και δεν διαφέρουν από έργο για μεγάλους. Θα ψάξω να βρω κι άλλα βιβλία της και θα σας πω περισσότερα (εκτός αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο εσείς).

Η υπόθεση: Ο χρόνος μελλοντικός. Η πόλη καλυμμένη με ένα διάφανο θόλο, εντελώς αποκομμένη από οποιαδήποτε υποψία φύσης. Η κοινωνία αλλοτριωμένη ως το κόκκαλο, αφού πλέον οι σωστοί επαγγελματίες φέρονται ως ρομπότ και οι γονείς δίνουν περισσότερη σημασία στα δεδομένα του υπολογιστή τους απ’ ό,τι στα ίδια τους τα παιδιά. Τα τελευταία επικοινωνούν μέσω δικτύων και δείχνουν εξίσου στραγγισμένα από συναισθήματα αλλά και πρακτικές εμπειρίες, αφού αγνοούν το τι συμβαίνει έξω από το δωμάτιό τους.Το σύστημα βολεμένο και οι αδικημένοι χωρίς φωνή.

Όμως μια μεγάλη περιπέτεια που ξεκινάει από δύο παιδιά, τον Ζώη και την Κόρα, έρχεται να τα αλλάξει όλα αυτά και -όπως θα περίμενε κανείς από κάθε αξιοπρεπές παιδικό ανάγνωσμα- τα πάντα ανατρέπονται! Το μήνυμα; Δεν πάμε καθόλου καλά, αλλά υπάρχει ελπίδα. Και φυσικά βρίσκεται στα παιδιά.

Λόγω μεγέθους (σχετικά πυκνογραμμένες 267 σελίδες) προτείνεται για παιδιά από 10–15. Καλή διασκέδαση!

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wallace : 24-01-10 στις 09:02
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-01-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τρεις λεύκες στην αυλή μας



Διαβάζοντας ένας μεγάλος, ένα εφηβικό βιβλίο, θα περίμενε να βαρεθεί … Απεναντίας οι «Τρεις λεύκες στην αυλή μας», της δικιάς μας Χρύσας (Chressida), με ταξίδεψε και με ενθουσίασε, σε βαθμό που δεν περίμενα, να πω την αλήθεια.

Πολύ πολύ χρήσιμο βιβλίο για όλους μας αλλά κυρίως για τα παιδιά, από 12 και άνω που στοχεύει. Έννοιες όπως φιλία, οικολογική ευαισθησία, ανθρωπισμός και ισότητα, περνάνε ιδανικά στον αναγνώστη και τον κάνει να ευαισθητοποιηθεί στο έπακρο.

Δεν είμαι ειδικός για να σχολιάζω βιβλία, αλλά προσωπικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι ένα πολύτιμο βιβλίο, για τα παιδιά μας, αλλά και όχι μόνο.

Χρύσα σ’ ευχαριστώ, γι’ αυτό το όμορφο βιβλίο και περιμένω το επόμενο

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 25-01-10 στις 18:13
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Wallace (25-01-10)
  #73  
Παλιά 12-07-10, 16:51
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Βιβλία κυκλοφοριακή αγωγής για παιδιά!

Ψάχνοντας βιβλία για τα ανήψια μου, τώρα για το καλοκαιράκι, ανάμεσα στα άλλα ήθελα να τους πάρω και κάτι πιο χρηστικό, αν μπορώ να το πω έτσι. Ανακάλυψα λοιπόν, αρκετά βιβλία σε σχέση με τα σήματα, τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας. Υπάρχουν βιβλία και δραστηριότητες πολύ πολύ ευχάριστες και διασκεδαστικές! Απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες, από πολύ μικρά παιδάκια ως και εφήβους. Έτσι εδώ, παρουσιάζω μερικά. Ψάξτε, ξεφυλλίστε, θα βρείτε ακόμη περισσότερα σε αυτό το θέμα.



1. "Καλώς τον κύριο ΚΟΚ", Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών, εκδ. Κέδρος.



Ο πρωταγωνιστής του βιβλίου ο κύριος ΚΟΚ είναι ο μπαμπάς του Σταμάτη και του Γρηγόρη και ορίζει τους κανόνες για να κυκλοφορούμε όλοι με ασφάλεια στους δρόμους.

Το ποίημα του κυρίου ΚΟΚ

Το φανάρι ο Γρηγόρης
Με το πράσινο το φως
Τη σειρά σου θα σου δώσει
Να περάσεις βιαστικός

Το πορτοκαλί φανάρι
Με το λαμπερό το φως,
"Φίλε πρόσεχε", σου λέει,
"Ο Σταμάτης είναι μπρος".
...
Το παραπάνω ποιηματάκι περιέχεται στο βιβλίο και όπως κάθετι σ' αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να συζητήσουμε, να κατασκευάσουμε και να κάνουμε πολλές και διασκεδαστικές δραστηριότητες παρέα με τον κύριο ΚΟΚ!


2. "Ο Πι και η Φι σε μαθαίνουν πως να κυκλοφορείς", Μαρία Αργυρίου, εκδ. Διάπλαση.


Μαζί με τα παιδιά, παίζουμε, συμμετέχουμε στις δραστηριότητες και με εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο μαθαίνουμε τα σήματα και τους κανόνες για σωστή και ασφαλή κυκλοφορία μας στο δρόμο.


3. "Μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής", Giovanna Μantegazza, εκδ. Σαββάλας.



Η πασχαλίτσα με τους ήχους της θα καθοδηγήσει και θα μάθει στο παιδί να κυκλοφορεί σωστά και με ασφάλεια στο δρόμο. Παίξτε με το παιδί σας μάθαιτέ του τα σήματα, τους κανόνες, λύστε του τις απορίες. Η πασχαλίτσα θα σας βοηθήσει σ΄αυτό και θα κάνει πολύ ευχάριστη κάθε δραστηριότητα!


4. "Η σφυρίχτρα της Στέφης", Σμυρλή - Στρατοπούλου Παναγιώτα, εκδ. Εμπειρία Εκδοτική.



Η κυρία Στέφη είναι σχολική τροχονόμος και έχασε την σφυρίχτρα της! Με αυτή καλημέριζε τα πουλιά, καλούσε το ουράνιο τόξο, σφύριζε και τα παιδιά μαζεύονταν κοντά της για να περάσουν με ασφάλεια τον δρόμο. Έτσι τώρα η κυρία Στέφη και τα παιδια πρέπει να βρουν τη σφυρίχτρα...


[B5. "Δρόμο παίρνω...Δρόμο αφήνω"[/B], Γαλάτεια Γρηγοριάδου - Σουρέλη, εκδ. Πατάκη.



Η αγαπητή αυτή συγγραφέας δίνει με συνοπτικό και εύκολο τρόπο ό,τι πρέπει να γνωρίζουν παιδιά και νέοι για τα αυτοκίνητα, τα φανάρια και τις διαγραμμίσεις στους δρόμους και την ασφαλή κίνησή μας σε αυτά.


6. "Πρόσεχε στο δρόμο! Τι; Πώς; Γιατί;", Angela Weinhold, εκδ. Άγκυρα.



Τι είναι οι άσπρες γραμμές στη διάβαση; Τι σημαίνουν τα σήματα; Πώς θα περάσω απέναντι στον δρόμο; Τι πρέπει να κάνω στο φανάρι;
Σ' αυτές και άλλες ερωτήσεις θα βρείτε απάντηση στο βιβλίο αυτό ώστε να μάθαιτε τους κανόνες κυκλοφορίας μας στο δρόμο.


7. "Το βιβλίο της πόλης", Kayser Renee, Kayser Bernard, Εκδ. Ερευνητές.



Στο βιβλίο αυτό θα ανακαλύψετε τον θαυμαστό κόσμο της πόλης. Ανάμεσα στα άλλα θα δείτε το "τέλειο ποδήλατο" για τις μετακινήσεις σας ή μπορείτε να παίξετε το "παχνίδι των λαθών" κατά την κυκλοφορία μας στους δρομους μια πόλης με σκοπό να βρείτε, να μάθαιτε τους σωστούς κανόνες.


.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.