Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 18-08-11, 18:53
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Αρχική Δημοσίευση από Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ νόστιμο σα μιλκ σέικ ή παγωτό ή με δημητριακά, ογιος μου πίνει αρκετό.Τα ταμεία το δικαιολογούν.Αν θες πληροφορίες να σου γράψω.Περαστικά!!!!
Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα, γιατί εμένα οι γιατροί μου είπαν ότι δικαιολογείται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις για άτομα πολύ χαμηλού βάρους κλπ.
Η τιμή του δεν είναι και ασήμαντη (30 ευρώ το κουτί), οπότε αν θέλει κανείς να τραφεί μόνο με modulen για 1 μήνα πρέπει να ξοδέψει 900 ευρώ...
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 18-08-11, 22:15
Haris Ο χρήστης Haris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-01-12 21:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!



Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα, γιατί εμένα οι γιατροί μου είπαν ότι δικαιολογείται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις για άτομα πολύ χαμηλού βάρους κλπ.
Η τιμή του δεν είναι και ασήμαντη (30 ευρώ το κουτί), οπότε αν θέλει κανείς να τραφεί μόνο με modulen για 1 μήνα πρέπει να ξοδέψει 900 ευρώ...
Καλησπέρα Nightcrawler.Ο γιος μου ξεκίνησε τη θεραπεία της Crohn με στοιχειακή διατροφή γιατί στην πρώτη φάση δεν μπορούσε να πάρει ανοσοκατασταλτικά λόγω του περιεδρικού αποστήματος.Η διευθύντρια του νοσοκομείου μας έγραψε μια βεβαίωση για τη νόσο η οποία ανανεώνεται καθε εξάμηνο και επίσης την ποσότητα των κουτιών που χρειάζεται το παιδί μηνιαίως.Στη συνέχεια τα καταθέσαμε στο ταμείο μας(ΟΠΑΔ), και περιμένουμε την έγκρισή τους η οποία είναι βέβαια χρονοβόρα(6 μήνες).Εμείς την περιμένουμε αυτό τον καιρό.Στο μεταξύ τα πληρώνομε βέβαια τα γάλατα.Για την ηλικία του παιδιού, δηλαδή μέχρι δέκα ετών δικαιολογεί 90% του κόστους της ποσότητας που θα εγκριθεί.Για περισσότερες πληροφορίες πάτα στο ΦΕΚ για στοιχειακή διατροφή .Από εκεί πήραμε και εμείς τις πληροφορίες .
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 19-08-11, 11:44
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε τι είναι αυτό το πράμα...... δεν λένε να σταματήσουν οι ασχημάτιστες κενώσεις (αν και ο αριθμός είναι 1-2 ημέρα), και το πρήξημο σχεδόν όλη μερά.....
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 19-08-11, 13:33
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από Haris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Nightcrawler.Ο γιος μου ξεκίνησε τη θεραπεία της Crohn με στοιχειακή διατροφή γιατί στην πρώτη φάση δεν μπορούσε να πάρει ανοσοκατασταλτικά λόγω του περιεδρικού αποστήματος.Η διευθύντρια του νοσοκομείου μας έγραψε μια βεβαίωση για τη νόσο η οποία ανανεώνεται καθε εξάμηνο και επίσης την ποσότητα των κουτιών που χρειάζεται το παιδί μηνιαίως.Στη συνέχεια τα καταθέσαμε στο ταμείο μας(ΟΠΑΔ), και περιμένουμε την έγκρισή τους η οποία είναι βέβαια χρονοβόρα(6 μήνες).Εμείς την περιμένουμε αυτό τον καιρό.Στο μεταξύ τα πληρώνομε βέβαια τα γάλατα.Για την ηλικία του παιδιού, δηλαδή μέχρι δέκα ετών δικαιολογεί 90% του κόστους της ποσότητας που θα εγκριθεί.Για περισσότερες πληροφορίες πάτα στο ΦΕΚ για στοιχειακή διατροφή .Από εκεί πήραμε και εμείς τις πληροφορίες .
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Χάρη!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 23-08-11, 13:10
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε τι είναι αυτό το πράμα...... δεν λένε να σταματήσουν οι ασχημάτιστες κενώσεις (αν και ο αριθμός είναι 1-2 ημέρα), και το πρήξημο σχεδόν όλη μερά.....
Προσοχή, μπορεί να έχεις και ευερέθιστο έντερο (σπαστική κολίτιδα) που σου προκαλεί το πρήξιμο και τις ασχηματιστες κενωσεις.... μπορεί να μην έχει καμια σχεση με την crohn...
Συνηθως ειμεις οι crohnnies υποφερουμε και απο σπαστικη κολιτιδα ταυτοχρονα..
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 23-08-11 στις 21:08
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 29-08-11, 18:15
ΖΩΗ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ
Guest
 

NOSO CROHN

ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΝΟ ΤΟΥ CROHN ... ΤΗΝ ΕΙΧΕΙ ΠΑΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑΛΕΠΟΡΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.... ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ....


ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΣΡΤΩΣΗ ΑΡΚΕΤΑ!!!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 31-08-11, 11:16
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΗ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΝΟ ΤΟΥ CROHN ... ΤΗΝ ΕΙΧΕΙ ΠΑΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑΛΕΠΟΡΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.... ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ....


ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΣΡΤΩΣΗ ΑΡΚΕΤΑ!!!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?
Zωη καλημερα.Παρτο και διαβασε το,ομως ρωτα και τον γιατρο σου πριν το χρεισημοποιησεις.Εψαξα ενα δυο συστατικα που αναφερονται στην σελιδα και ειδα οτι φερνουν δυσκοιλιοτητα,αν το ειχα δωσει στο παιδι μου που δεν εχει διαρροιες θα του ειχα τιναξει στον αερα το εντερο με την δυσκοιλιοτητα που δημιουργει.Ειμαι ομως πολυ επιφυλακτικη με την χρηση των βοτανων που αναφερονται,η γιατρος του γιου μου ειχε πει πως οτι τροφιμο και φρουτο(εξωτικα)ειναι απο αλλες χωρες πιθανον να ειναι αλλεργιογονα.Καλο ειναι να το ψαχνεις βεβαια και να μαζευεις γνωσεις.Καλη σου μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 03-09-11, 01:04
agrampeli 219 Ο χρήστης agrampeli 219 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-12 15:34
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΕΚΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 03-09-11, 17:36
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλό φθινόπωρο σε όλους...

Σχετικά με αυτό το προϊών τι γνώμη έχετε για μας τους chronies..Aloe Vera.
http://www.aloetherapy.net/tauiota-e...bda972eta.html
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 03-09-11, 17:50
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
για χαρα παιδια!!!εγω εχω την crohn 9-10 χρονια περιπου τα πρωτα χρονια δυσκολα με πολλες δυαροιες πονακια αιμα στα κοπρανα απωλεια βαρους οζωδες ερηδημα στα ποδια δλδ πρηστικαν και ειχαν σε καποια σημεια μελανωματα α!και συριγγια!μετα γιατροι εξετασεις και εν τελοι η διαγνωση!σου λεει ο γιατρος ενα νοσος του CROHN και λες μανα μου τι ειναι αυτο που με βρηκε????αλλα ενα θα σας πω μακρια απο το στρες οσο μπορειτε να τρωτε ποιο προσεκτικα να και να αθλειστε με μετρο παντα , εμενα η αθληση με βοηθησε αρκετα!!!φυσικα και με την βοηθεια των salofalk και του remikeid.ευχομαι σε ολους να εχουμε μια καλη ζωη εστω και με αυτες τις ταλαιπωριες τις νοσου!!!!επισις παλαιοτερα επερνα κορτιζονη αζαθιοπρινη flagil.
Απάντηση με παράθεση
  #371  
Παλιά 04-09-11, 00:42
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Βαζεχα
Το προβλημα που εχει ο οργανισμος μας ειναι οτι αναγνωριζει τον βλενογονο του εντερου σαν ιο και για αυτο κανει επιθεση σε υγιες εντερο για να τον εξοντωσει. Η αλοη ηρεμει το εντερο αλλα δεν ακουμπαει το πραγματικο προβλημα. Κατα την γνωμη τα ανοσοκατασταλτικα ειναι τα καλυτερα φαρμακα γιατι δρουν στο προβλημα.
Το αζαθιοπριν ειναι καλο φαρμακο για οσους το ανεχονται.
Παντως πιο επικινδυνος ειναι ο παναθηναικος απο την κρον.
Εμενα αυτος θα με σκοτωσει τελικα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 04-09-11, 09:22
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους.Καλό φθινόπωρο με υγεία!!!!Agrabeli συγχαρητήρια για την κόρη σου.Μέσα στις δυσκολίες της ασθένειας της να ξέρεις πως είναι πάρα πολύ τυχερή.Το Πανεπιστημιακό του Ηρακλείου έχει από τα καλύτερα τμήματα στην γαστρεντερολογία,ειδικά σε ΙΦΝΕ.Καθηγητής της αντίστοιχης κλινικής ο Ορέστης Μανούσος,εξαιρετικός επιστήμονας με έρευνες και συγγράματα για το θέμα των κολίτιδων.Ετσι δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.Η δική μου κόρη πέρασε στην Πάτρα.Εγώ θα πρέπει πια να βρώ άκρη στο αντίστοιχο νοσοκομείο.Ευτυχώς όχι για εκείνη αλλά για μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 04-09-11, 21:03
agrampeli 219 Ο χρήστης agrampeli 219 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-12 15:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Antele χιλια για τις πληροφοριες σου,Με απαλλαξες απο ενα μεγαλο αγχος.Συγχαρητηρια και για την δικη σου κορη και ευχομαι να βρειτε καποιον καλο γιατρο και εσεις εκει στην Πατρα
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 04-09-11, 21:06
agrampeli 219 Ο χρήστης agrampeli 219 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-12 15:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Antele χιλια ευχαριστω εννοουσα πριν
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 04-09-11, 21:18
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό φθινόπωρο σε όλους...

Σχετικά με αυτό το προϊών τι γνώμη έχετε για μας τους chronies..Aloe Vera.
http://www.aloetherapy.net/tauiota-e...bda972eta.html
Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω,συνεχεια ανακαλυπτω διαφορα πραγματα στο ιντερνετ ,τα οποια ισχυριζονται οτι μπορουν να μας βοηθησουν(και το αστειο ειναι που αναφερονται στην νοσο του κρον ξεχωριστα ,δεν λενε απλα εντερικες διαταραχες ή κατι γενικο....).Προσφατα διαβασα το παρακατω αρθρο σε ενα περιοδικο και το εψαξα στο ιντερνετ και απ'οτι φαινετε ειχε αναρτηθει πριν χρονια......Το εχετε ξανακουσει,τι λετε???
http://www.vita.gr/html/ent/574/ent.6574.asp
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.