Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 18-03-08, 21:14
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...αφού ''δεν χρειάζεται'' γιατί να είναι ''δυνατόν''. Η οικονομία Θεού μεριμνά ώστε όλοι να σωθούν, πού είναι και το θέλημα του Θεού, καθώς αναφέρεται: ...θέλει τους πάντας σωθήναι και εις επίγνωσιν Αληθείας ελθείν.

Σωτηρία, εκ του σώος, είναι ολοκληρωμένος. Και ο άνθρωπος όπως κι η φύση, πρωτοπλάστηκε - δημιουργήθηκε ως ''καλώς λίαν''. Αυτό το έστω και λίγο, (που όμως απέχει όσο η γη από τον ουρανό), για το άριστα, προσφέρεται από τον καλό Θεό, ως την ''μερίδα'' της αναδημιουργίας και ανάπλασης που αναλογεί στον καθένα, και ανευρίσκεται στον Λόγο.

Είχαμε 6 ημέρες πλάσης και την επόμενη έγινε στάσις. Κι Ο Κύριος, έρχεται με τις 6 ημέρες ανάπλασης (Εβδομάδα των Παθών) την έβδομη να μας χαρίσει την Ανάσταση.

Αν το πρώτο ήταν η μοίρα του παλαιού κόσμου, την οποία βιώνουμε όλοι, το δεύτερο είναι η προοπτική του καινού κόσμου και ανθρώπου, που πάλι καλούνται όλοι. (Πάντας εις ενότητα εκάλεσεν και από τροπάριο της Πεντηκοστής αλλά και κυρίως και οφθαλμοφανώς, επί του Σταυρού που άνοιξε τας πατρικάς αγκάλας, με πολύ πόνο για τον άνθρωπο). Σε αυτό το ''σχέδιο'' συμμετέχει ο άνθρωπος αν θέλει, μέσα στα πλαίσια της ελευθερίας του. Σε αυτό το καινό πανανθρώπινο σώμα, το μάτι δεν χρειάζεται να αποκτήσει ιδιότητες ώστε να ακούσει, ούτε το συκώτι να ενεργεί ως πνεύμονας, αλλά! ό,τι του αναλογεί του καθενός όπως ισχύει με τα μέλη ενός σώματος.

Αυτό το ό,τι του αναλογεί, είναι ο κύριος στόχος, κατ' αρχήν αυτογνωσίας μας (όσο μας αναλογεί) και το οποίο είναι το μέτρο της εν δυνάμει θεογνωσίας μας, κατ' ανταπόκριση πίστεως στην αγάπη Του, καθώς η ''πίστις σώζει''. Ούτε οι δυνάμεις, ούτε οι γνώσεις.

Σε άλλη φάση, είχα αναφέρει την διαφορά του ''οσίου'' από τον ''άγιο'' και δεν σώζονται μόνο οι μοναχοί. Άλλωστε υπάρχουν μυριάδες άγιοι, αποδεικνύοντας αυτό, δίνοντας και σε μας την ελπίδα, ότι με λίγο και φιλότιμο αγώνα (φιλοπόνως έργασαι το δοθέν σοι τάλαντον) και επιβαίνοντες στην Κιβωτό Του, (ενωμένοι μυστικά και μυστηριακά) χάριτι, διευχών πάντων των αγίων και ιδιαιτέρως της γλυκυτάτης Θεοτόκου, θα σωθούμε.

ΥΓ. Να τηρηθεί το παρόν thread μόνο για κατάθεση ύμνων όπως πρωτοδημιουργήθηκε; να ανοίξουμε διαφορετικό περί πίστεως (θεωρία και πράξη); ή χαλαρά εδώ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-03-10 στις 10:23
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-03-08, 14:32
theathina Ο χρήστης theathina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Γυναίκα
Ο Χριστος ηρθε για να μας πει οτι ολοι μπορουμε να σωθουμε, πώς;
Ο καθένας με διαφορετικό τρόπο; Δεν το νομίζω.

Από τις ελάχιστες γνώσεις που έχω (5-6 βιβλία βιογραφίες μοναχών και αγίων και 5-6 χρονάκια κατηχητικό) έμαθα ότι οι μοναχοί και οι ασκητές (όσοι είναι πιο κοντά στο Θεό τελοσπάντων) έχουν περισσότερους και ισχυρότερους πειρασμούς από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Η ένστασή μου Gildor είναι στο ότι όταν λέμε πως έχουν την κλίση ή το χάρισμα κάποιοι άνθρωποι για κάτι είναι σαν να μειώνουμε την σκληρή προσπάθεια και αφοσίωση που επιβάλλουν. Είναι σαν να λέμε ότι το έχουν εύκολο. Αλλά είναι τόσο δύσκολο όσο και για τον καθένα μας. Όλοι είμαστε άνθρωποι. Δεν νομίζω να υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι άνθρωποι.
Και γιατί να υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι με τα ιδιαίτερα χαρίσματα; Για να μας δημιουργούν κόμπλεξ ή για να έχουμε να λέμε τις ιστορίες τους; Πιστεύω ότι υπάρχουν για να μας δείχνουν τον δρόμο. Για να μας παραδειγματίζουν.
Και δεν είναι μόνο Άγιος ή χαμένο κορμί, υπάρχουν πολλές βαθμίδες ανάμεσα και ο στόχος είναι να γίνομαι όλο και λιγότερο ανάξια κι όχι όλο και περισσότερο αγία.

Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθήσω να αποφεύγω τις αμαρτίες μου εάν ξέρω εξ αρχής ότι δεν είμαι ικανή να το καταφέρω. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί να σωθώ εάν δεν προσπαθήσω γι' αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από theathina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χριστος ηρθε για να μας πει οτι ολοι μπορουμε να σωθουμε, πώς;
Ο καθένας με διαφορετικό τρόπο; Δεν το νομίζω.
Αλλο πραγμα ειπα, και δεν εννοω το 'διαφορετικο τροπο' ως 'κανει ο καθενας ο,τι θελει'. Ο Μυστακιδ μου απαντησε πανω σε αυτο το θεμα (δες παραπανω)

έχουν περισσότερους και ισχυρότερους πειρασμούς από τους υπόλοιπους ανθρώπους.
και ειναι πιο δυνατοι να τους αντιμετωπισουν

Η ένστασή μου Gildor είναι στο ότι όταν λέμε πως έχουν την κλίση ή το χάρισμα κάποιοι άνθρωποι για κάτι είναι σαν να μειώνουμε την σκληρή προσπάθεια και αφοσίωση που επιβάλλουν. Είναι σαν να λέμε ότι το έχουν εύκολο.
Δεν ξερω αν ειναι σαν να λεμε. Το θεμα ειναι οτι δεν λεω κατι τετοιο. Με το να μιλαω για χαρισμα (που δεν ειναι δικη μου λεξη) ουτε τους μειωνω ουτε εννοω οτι τους ειναι ευκολο. Απο κει και περα το εκλαμβανει ο καθενας οπως θελει

Δεν νομίζω να υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι άνθρωποι.
εγω ναι... το αν με τοποθετω στους μεν η τους δεν, ειναι αλλο θεμα

Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθήσω να αποφεύγω τις αμαρτίες μου εάν ξέρω εξ αρχής ότι δεν είμαι ικανή να το καταφέρω. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί να σωθώ εάν δεν προσπαθήσω γι' αυτό.
η απαντηση ισως ειναι στη λεξη προσπαθεια που ηδη ειπες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-03-08 στις 14:54
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-08, 15:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από theathina Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις ελάχιστες γνώσεις που έχω (5-6 βιβλία βιογραφίες μοναχών και αγίων και 5-6 χρονάκια κατηχητικό) έμαθα ότι οι μοναχοί και οι ασκητές (όσοι είναι πιο κοντά στο Θεό τελοσπάντων) έχουν περισσότερους και ισχυρότερους πειρασμούς από τους υπόλοιπους ανθρώπους.
Να μου επιτραπεί να εκφράσω και μία άλλη άποψη, από έναν συνειδητοποιημένο Χριστιανό Ορθόδοξο.

Ξέρω ότι απλοποιώ τα πράγματα, αλλά ο Χριστός μας, στην πρώτη παρουσία Του στην Γη, ήταν δίπλα στους ανθρώπους, άκουγε τον πόνο τους, γιάτρευε τους ασθενείς, άκουγε την κραυγή αγωνία τους, συζητούσε μαζί τους με απλά παραδείγματα, νοιαζόταν τόσο πολύ, που σταυρώθηκε για την σωτηρία των ψυχών τους.

Δεν ζήτησε από κανέναν ο Χριστός μας, να μείνει μόνος σε μια σπηλιά, οι τελευταίες λέξεις στους μαθητές Του ήταν, Πορευθέντες ουν μαθητεύσατε πάντα τα έθνη.... Οι Απόστολοι του πορεύθηκαν πάντα τα έθνη, διέδωσαν την διδασκαλία Του και ταυτόχρονα βοηθούσαν τους ανθρώπους και τις ψυχές τους.

Το να αφιερώσεις την ζωή σου στον Θεό, είναι έργο αρεστό, αλλά φοβάμαι ότι ο Κύριος μας, θα προτιμούσε να πήγαιναν στα νοσοκομεία στα γηροκομεία και όπου υπάρχει πόνος, να γιατρέψουν τις ψυχικές, κυρίως, πληγές τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-08, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αφιερώσεις την ζωή σου στον Θεό, είναι έργο αρεστό, αλλά φοβάμαι ότι ο Κύριος μας, θα προτιμούσε να πήγαιναν στα νοσοκομεία στα γηροκομεία και όπου υπάρχει πόνος, να γιατρέψουν τις ψυχικές, κυρίως, πληγές τους.
Αυτο ακριβως ειχε κανει και ο συγκεκριμενος μοναχος και η συγκεκριμενη γυναικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-03-08 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-03-08, 15:18
mhtsos2007
Guest
 

Συγκεντρώνουμε τα στοιχεία από μια συζήτηση περί Μοναχισμού - Ασκητισμού, ώστε ο κάθε καλοπροαίρετος Χριστιανός να δει την παρουσία του πνεύματος του μοναχισμού μέσα στην Αγία Γραφή.

α)Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, που ζούσε στην έρημο και τρέφονταν με μέλι και ακρίδες, ήταν πρόδρομος του ασκητισμού και του μοναχισμού ; Πρέπει να ακολουθούν ( όσοι έχουν κληθεί ) το παράδειγμά του; Υπάρχει το παράδειγμά του μέσα στην Αγία Γραφή ή όχι ; Κι αν ο Θεός έστειλε έναν τέτοιο( ερημίτη, ασκητή, μοναχό) Πρόδρομο, που η παρουσία του είναι εμφανής μέσα στην Καινή Διαθήκη, γιατί η Ορθόδοξη Εκκλησία να μην έχει τέτοιους Αγίους, μιμητές του Ιωάννη του Προδρόμου ;

Ο Ιωάννης, που συνέγραψε την Αποκάλυψη, βρισκόνταν στη Πάτμο, μέσα σε ένα σπήλαιο, ζώντας ως ασκητής. Και εκεί μέσα ο Θεός τον αξίωσε να δει τα φοβερά οράματα. Αν ο ασκητικός και μοναχικός βίος ήταν απορριπτέος από τον Θεό, τι δουλειά είχε ο Ιωάννης μέσα στο σπήλαιο ; Αν ο ασκητικός και μοναχικός βίος απορρίπτονταν από τον Κύριο μας, πως έδειξε στον ασκητή Ιωάννη τέτοιες φοβερές οπτασίες ; Και γιατί η Ορθόδοξη Εκκλησία να μην ακολουθεί και το παράδειγμα του Ιωάννη της Αποκαλύψεως, έχοντας μοναχούς, ασκητές και ερημίτες ;


β) Δυστυχώς, φαίνεται ότι δεν μπορείς να κρίνεις σωστά κάποια πράγματα. Ξέρεις πολύ καλά ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής και Πρόδρομος ζούσε αυτή την ασκητική ζωή, μιμούμενος αρκετούς ασκητές στη Παλιά Διαθήκη, για τους οποίους λέει ο απόστολος Παύλος με θαυμαστό στην προς Εβραίους επιστολή του ( κεφ 11: 37-38 ): λιθοβολήθηκαν, πριονίστηκαν, πέρασαν από δοκιμασίες, θανατώθηκαν με μάχαιρα, περιπλανήθηκαν ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΡΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΑ ΔΕΡΜΑΤΑ, ΕΖΗΣΑΝ ΣΕ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ, υπέφεραν καταπιέσεις, θλίψεις, ΚΑΚΟΥΧΙΕΣ - ο κόσμος ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ - ΠΛΑΝΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΕΡΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ, ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΥΠΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Και συνεχίζει ο Απόστολος Παύλος : Όλοι οι παραπάνω, παρά την ΚΑΛΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥΣ, δεν πήραν ότι τους υποσχέθηκε ο Θεός, ο οποίος είχε προβλέψει κάτι καλύτερο για μας, έτσι ώστε να μη φτάσουν εκείνοι ΣΤΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ χωρίς εμάς.

Και ρωτώ κάθε καλοπροαίρετο Χριστιανό:
1. Γιατί είναι κακό κάποιος να προσπαθεί να μιμηθεί τον Ιωάννη το Βαπτιστή;
2. Γιατί ο Απόστολος Παύλος μιλάει με τόσο κολακευτικά λόγια για τους ασκητές αυτούς, και μάλιστα λέει ότι Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ; Τι άλλο να πει γι'αυτούς, για να τους παροσουσιάσει ως πρότυπα μίμησης ;
3. Γιατί ο Απόστολος Παύλος θεωρεί τις πράξεις τους ως «καλή μαρτυρία της πίστης» και ότι προσφέρει σε εμάς ο Κύριος κάτι καλύτερο, ώστε να μη «φτάσουν στη ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ χωρίς εμάς» ; Από που κι ως που, κάτι που είναι ευλογημένο στη Παλιά Διαθήκη και το μνημονεύει και το θαυμάζει ο Απόστολος Παύλος και το προβάλλει είναι απαγορευμένο στους Χριστιανούς ; Δηλαδή είναι άξιοι Χριστιανοί οι ξυρισμένοι, κοντοκουρεμένοι, κοστουμαρισμένοι, βολεμένοι στις σύγχρονες ανέσεις, δυτικοί μισσιονάριοι των θρησκευτικών ριάλιτυ σόου σε συνάξεις και τηλεοράσεις και δεν είναι οι ασκητές και μοναχοί, τους οποίους ξεκάθαρα περιγράφει ως πρότυπα η Καινή Διαθήκη, τόσο στο πρόσωπο του Ιωάννη του Βαπτιστή, όσο και μέσα από τα λόγια του Αποστόλου Παύλου ;

Αλλά τα λέει όλα ο Απόστολος Παύλος με τη φράση του : ο κόσμος δεν ήταν άξιος να έχει τέτοιους ανθρώπους ! Και συμπληρώνουμε εμείς : ούτε ο κόσμος, ούτε περισσότερο οι αιρέσεις, που διαστρεβλώνουν τόσο φανερά τη Καινή Διαθήκη και άγονται από πνεύματα πλάνης...


γ) Ο Ιωάννης ο συγγραφέας της Αποκαλύψεως, πράγματι εξορίστηκε στη Πάτμο. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν πήγε να ζήσει σε ένα σπίτι αλλά πήγε και έζησε σε ένα σπήλαιο, ως ασκητής, όπου του φανερώθηκε ο Κύριος. Και πως εξηγείται να είδε την Αποκάλυψη του Ιωάννη, όταν ήταν στο σπήλαιο, ζώντας ασκητικά και μοναχικά, προσευχόμενος, και δεν του δόθηκε το όραμα αυτό όταν ήταν περιοδεύων Απόστολος στη Μικρά Ασία; Είναι τόσο φανερά κάποια πράγματα, που μόνο κάποιος πνευματικά τυφλωμένος, δεν μπορεί να δει. Αλλά το λέει ο Απόστολος Παύλος : ο κόσμος δεν ήταν άξιος να έχει τέτοιους ανθρώπους. Το λέει και η παροιμία : όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Ποιος είναι εκείνος που κρίνει τον άνθρωπο του Θεού ; Ποιος είναι εκείνος που περιορίζει την ελευθερία του ανθρώπου, που ο Θεός του έδωσε ; Δεν θες να γίνει μοναχός ή ασκητής ; Με γειά σου και χαρά σου. Αλλά γιατί κατακρίνεις εκείνον που , με τη χάρη του Θεού, ζει ασκητικά , όπως ο Ιωάννης ο Βαπτιστής ; Αλλά όσοι από εμάς έχουμε πάει στο Άγιο Όρος ( και μάλιστα με τις σημερινές , καλύτερες συνθήκες ) μπορούμε να καταλάβουμε τι σημαίνει η έκφραση < βαριά η καλογερική > και μπορούμε να καταλάβουμε ΓΙΑΤΙ χιλιάδες άνθρωποι τρέχουν ή περιμένουν την ευκαιρία να μπουν στο Άγιο Όρος και να βρουν ανάπαυση, γαλήνη, ψυχική ηρεμία, εξομολόγηση και εκεί μέσα να συναντήσουν ( πολλοί από αυτούς ) τον Χριστό.

δ)Ας αφήσουμε τους ανθρώπους να κρίνουν. Αλλά όσοι ζούσαν στην έρημο δεν ήταν ασκητές ; Τι ήταν ο Ιωάννης ο Πρόδρομος; Γιατί δεν κατέβαινε στα Ιεροσόλυμα να κηρύξει τη μετάνοια; Αν εννοείς ότι δεν είχαν συγκεκριμένο ράσο ή δεν υπήρχαν οργανωμένα κοινόβια μοναχών, αυτό να το δεχτώ. Πραγματικά αυτά εμφανίστηκαν αργότερα. Αλλά στην ΟΥΣΙΑ είναι ή δεν είναι το ίδιο πράγμα ; Αυτοί που ζουσαν στα σπήλαια, και στα όρη και στις οπές της γης, είναι κοσμοπολίτες; Αυτοί που ντύνονταν με δέρματα ζώων και κατσικιών τι ήταν ; Αλήθεια, εσύ ξέρεις πως ζει ένας μοναχός ; Ξέρεις ότι έχει ένα - δύο ράσα ; Ξέρεις ότι στα μοναστήρια ξαναζούν οι κοινές αγάπες των πρώτων χριστιανών ; Ο καθένας καταλαβαίνει ότι το πνεύμα πλάνης που σε έχει τυφλώσει δεν σε αφήνει να δεις την ΟΥΣΙΑ του Χριστιανισμού, αλλά ζεις στο σκοτάδι της πλάνης.

ε) Όσο για τα λόγια του Χριστού που επικαλείσαι, παρερμηνεύοντας τα πάλι, ο μοναχός απομακρύνεται από τον κόσμο για να αφοσιωθεί στη προσευχή και στο Κύριο. Ο κόσμος πάει κοντά στο μοναχό και ξεκουράζεται, ηρεμεί, δέχεται συμβουλές, παραινέσεις για μετάνοια. Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής ζούσε στην έρημο και στον Ιορδάνη ασκητικά και ο κόσμος έτρεχε κοντά του για να τον ακούσει. Το ίδιο γίνεται και σήμερα. Χιλιάδες κόσμου συρρέουν καθημερινά στα μοναστήρια και ζητούν παρηγοριά από τους μοναχούς και τις μοναχές, που οδηγούν το λαό στη μετάνοια και στον Χριστό. Δεν θα το καταλάβεις ποτέ αυτό το απλό πραγματάκι; Ενώ οι ψευτοποιμένες πρέπει να κάνουν χιλιάδες κηρύγματα για να παρασύρουν 1-2 ανθρώπους ( και ταυτοχρόνως χάνουν διπλάσιους ) , οι μοναχοί, χωρίς να κάνουν τίποτα για σένα, αλλά πολλά , από ότι φαίνεται, για τον Θεό, δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετούν πνευματικά χιλιάδες ανθρώπους. Έτσι, το Άγιο Όρος αναγκάστηκε να βάλει ημερήσιο όριο εισόδου 120 ατόμων, ημερησίως, χώρια τα ειδικά διαμονητήρια, για να προλαβαίνουν τον τεράστιο όγκο των χιλιάδων ανθρώπων από όλο το κόσμο , που επιθυμούν να έρθουν στο < απόμακρο > και < απόκοσμο > Άγιο Όρος. Αλλά είναι μια αίσθηση που δεν μπορείς να την βιώσεις στις άδειες, κρύες, αίθουσες και συνάξεις των αιρετικών ομάδων. Εύχομαι ειλικρινά να ανοίξει ο Κύριος τα μάτια της ψυχής σου, να επισκεφτείς το Άγιο Όρος ή κάποιο άλλο ζωντανό μοναστήρι της Ορθοδοξίας, ώστε να δεις το τεράστιο πνευματικό έργο που προσφέρουν οι < απόμακροι > μοναχοί. Φυσικά ότι και να σου πω δεν πρόκειται να πειστείς. Συνέχιζε να πιστεύεις ότι όσοι ζούσαν σε σπηλιές και βουνά και στις τρύπες της γης ήταν φυσιολάτρες ή περιηγητές οικολόγοι και όχι μοναχοί -ασκητές !



http://clubs.pathfinder.gr/xristiano...0989&read=1193

το κειμενο μου αρεσε και απλα το αντεγραψα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 19-03-08 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-08, 17:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Γιατί είναι κακό κάποιος να προσπαθεί να μιμηθεί τον Ιωάννη το Βαπτιστή;
Σαν Έλληνες χρωστάμε πολλά στα Μοναστήρια στη διάρκεια των 400 χρόνων σκλαβιάς. Ήταν κέντρα γνώσης και μάθησης για το γένος των Ελλήνων και επίσης χώροι που βρήκαν καταφύγιο αυτοί που πουλεμούσαν τον κατακτητή.

Από την άλλη στην εποχή του Βυζαντίου ήταν αιτία παρακμής της Βασιλεύουσας, αφού όλοι πήγαιναν στα Μοναστήρια για να αποφύγουν την στράτευση τους.

Αυτά που λέει ο Απόστολος Παύλος και αυτά που δίδαξαν ο Ιωάννης ο Πρόδρομος και ο Ευαγγελιστής Ιωάννης, είχαν την μορφή του ασκηταριού και όχι της οργανωμένης Μονής που ξέρουμε από την εποχή του Βυζαντίου.

Όπως και να έχει δεν είμαι αντίθετος με την ιδέα, μιας και απο τις Μονές βγήκαν φωτεινές μορφές και της πίστης μας και του έθνους μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.