Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-10, 13:48
mhtsos2007
Guest
 

Οργίζεσθε, αλλά μη αμαρτάνετε…

«Δι’ αυτό, αφού αποθέσετε το ψεύδος, λέγετε την αλήθεια ο καθένας σας με τον πλησίον του, διότι είμεθα μεταξύ μας μέλη ο ένας του άλλου. Οργίζεσθε, αλλά μη αμαρτάνετε. Εάν δε συμβεί να παροργισθείτε μεταξύ σας, να συμφιλιώνεστε προτού σας προφθάσει η δύσις του ηλίου. Μη δίδετε τόπον εις τον διάβολον».

Αφού μίλησε δια τον παλαιόν άνθρωπο γενικώς, εις την συνέχεια περιγράφει αυτόν και εις τας λεπτομέρειας. Διότι αυτή η διδασκαλία είναι πιο κατανοητή, όταν διδασκώμεθα και τα επί μέρους. Και διότι λέγει «Δι’ αυτό αφού αποθέσετε το ψεύδος»; Ποίον ψεύδος; Μήπως εννοεί τα είδωλα; Καθόλου. Και αυτά βέβαια είναι ψεύδος, αλλά εδώ δεν αναφέρεται εις αυτά, διότι δεν υπάρχει τίποτε το κοινό προς αυτά, αλλά εννοεί το ψεύδος που λέγουμε ο ένας εις τον άλλον, δηλαδή το απατηλών και ύπουλο ψεύδος. «Να λέγετε την αλήθεια ο καθένας σας με τον πλησίον του». Εις την συνέχεια λέγει και αυτό που προκαλεί περισσότερη εντροπή. «Διότι είμεθα μεταξύ μας μέλη ο ένας του άλλου», κανείς ας μη απατά τον πλησίον του. Αυτό λέγει και ο Ψαλμωδός: «Έχει εις την καρδιά του χείλη δόλια, και μίλησε με την καρδιά του κακά». Διότι δεν υπάρχει, δεν υπάρχει τίποτε που να προκαλεί τόσον μίσος, όσον η απάτη και το να λέγουμε ψεύδη εις τους άλλους.

Πρόσεξε πως παντού ντροπιάζει αυτούς φέρων ως παράδειγμα το ανθρώπινο σώμα. Μήπως απατά, λέγει, ο οφθαλμός το πόδι, ή το πόδι τον οφθαλμό. Παράδειγμα: εάν είναι ένα βαθύ χαντάκι, και ενώ είναι τοποθετημένα επάνω εις το έδαφος καλάμια και καλύπτονται από το χώμα, εάν εις τους οφθαλμούς δίνει την εντύπωση ότι η γη είναι σταθερά εις την επιφάνεια, μήπως θα χρησιμοποίηση κατά τύχη το πόδι δια να γνωρίσει εάν είναι από κάτω εντελώς κενόν, ή στέκεται σταθερά και τα απωθεί; μήπως ψεύδεται το πόδι και αναγγέλλει εκείνο που δεν υπάρχει; Επίσης, εάν ο οφθαλμός ειδή κάποιο φίδι ή θηρίο, μήπως απατά το πόδι; δεν το αναγγέλλει αμέσως; και εκείνο, αφού πληροφορηθεί από τον οφθαλμό, δεν έρχεται πλέον πλησίον προς αυτό.

Επίσης, όταν συμβεί ούτε ο οφθαλμός ούτε το πόδι να διακρίνει ακριβώς, αλλά το παν εξαρτάται από την όσφρηση, ποίον δηλαδή εκ των δύο είναι δηλητήριο φάρμακο ή όχι, μήπως η όσφρηση απατά το στόμα; Καθόλου. Γιατί; Διότι καταστρέφει και την ιδίαν αλλά λέγει εκείνο που παρουσιάζεται εις αυτήν. Επίσης, μήπως η γλώσσα απατά το στομάχι; δεν συμβαίνει όποιο είναι πικρό, αυτό να το απομακρύνει, αν δε είναι γλυκύ, να το αποστέλλει εις το στομάχι; Πρόσεχε την υπηρεσία και την ανταπόδοση της υπηρεσίας, πρόσεχε την φροντίδα που είναι αποτέλεσμα της αληθείας και γίνεται ολοψύχως, όπως θα ημπορούσε να ειπεί κάποιος. Έτσι λοιπόν και ημείς ας μη ψευδώμεθα, εφ’ όσον είμεθα μέλη ό ένας του άλλου. Αυτό είναι απόδειξης φιλίας, το δε αντίθετο έχθρας.

Τι λοιπόν, θα ειπεί κάποιος, εάν επιβουλεύεται τον άλλον; Μάθε την αλήθεια διότι αν επιβουλεύεται, δεν είναι μέλος. Είπε δε, Μη λέγετε εις τα μέλη ψεύδη. «Οργίζεσθε, αλλά μη αμαρτάνετε». Πρόσεχε σύνεση και μας προτρέπει να μη αμαρτήσουμε, αλλά και όταν παρακούσωμεν πάλιν δεν μας εγκαταλείπει καθ’ όσον δεν αφήνει τα πνευματικά του σπλάγχνα. Διότι, όπως ακριβώς ο ιατρός ορίζει μεν εις τον ασθενή τα πρακτέα, αλλά και όταν δεν ανέχεται αυτά, δεν τον περιφρονεί, αλλά χρησιμοποιών την συμβουλή της πειθούς πάλιν τον θεραπεύει, έτσι και ο Παύλος. Αυτός μεν που κάνει εκείνο, ζητεί μόνον την δόξα, και επειδή περιεφρονήθη από τους ανθρώπους θλίβεται αυτός δε που επιζητεί πάντοτε την υγεία του ασθενούς αποβλέπει μόνον προς ένα σκοπό, πως να θεραπεύει τον κατάκοιτο.

Το ίδιο κάνει και ο Απ. Παύλος. Είπε δε, Μη ψεύδεστε εάν όμως κάποτε ήθελε προέλθη από το ψεύδος οργή, και αυτά τα θεραπεύει πάλιν. Τι λέγει δηλαδή; «Οργίζεσθε, αλλά μη αμαρτάνετε». Καλόν είναι βέβαια να μη οργίζεται κανείς, εάν όμως ήθελε πέσει κάποτε εις το πάθος της οργής, να μη πέσει εις μεγάλο βαθμό. Διότι λέγει: «Εάν δε συμβεί να παροργιστείτε μεταξύ σας, να συμφιλιώνεστε προτού σας προφθάσει η δύσις του ηλίου». Θέλεις να χόρτασης την οργή σου; σου φθάνει μία ώρα και δύο και τρεις, να μη δύση ο ήλιος και σας αφήσει εχθρούς. Ανάτειλε από αγαθότητα, ας μη δύση αφού έλαμψε εις αναξίους. Διότι εάν ο Κύριος έστειλε τον ήλιο από πολλή αγαθότητα, και αυτός μεν συγχώρησε τα αμαρτήματα σου, συ όμως δεν συγχωρείς του πλησίον σου, πρόσεχε πόσον μέγα είναι το κακόν.

Συνέχεια.....

(Αγίου Ι.Χρυσοστόμου: Οργίζεσθε, αλλά μη αμαρτάνετε -
ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ - ΟΜΙΛΙΑ ΙΔ' - Εφεσ. 4,25-30

ΠΑΤΕΡΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ «ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ο ΠΑΛΑΜΑΣ»)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 26-02-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
HelenA (26-02-10)
  #2  
Παλιά 26-02-10, 14:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Άστοχες οι φωτό με τα μικρούλια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-10, 14:33
mhtsos2007
Guest
 

του......όταν του δείχνουν το φεγγάρι αυτός βλέπει το δάχτυλο....!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποιανου; του τρολλ;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-10, 14:44
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
χαχαχα Εδώ είσαι! Φυσικά και κοιτάω πρώτα το δάχτυλο όταν μου δείχνουν το φεγγάρι. Το φεγγάρι, μπορώ να το δω και χωρίς να μου το δείξουν. Ενώ το δάχτυλο...
Γεια σου βρε Μήτσε!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-10, 16:09
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...μου επιτρέπεις σε παρακαλώ Δημήτρη, να διορθώσω (ελαφρώς) :-) το παραπάνω κείμενο; πρώτον να βγάλω τις φατσούλες. Στην θέση τους θα μπορούσαν να μπουν κάποιες πιο μεγάλων που όταν οργίζονται βγάζουν καπνούς από τα μάτια... αλλά, επειδή όλοι λίγο πολύ έχουμε δει ή αισθανθεί το ψυχοφθόρο της υπόθεσης, ας μην μετατρέπουμε τους αναγνώστες σε θεατές και τους τρομάζουμε

Δεύτερον αν πάλι μου επιτρέπεις, να προσθέτω στον Παύλο, το Απ. για ευνοήτους λόγους... ένδειξης της μοναδικότητός του. ...Ό,τι πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ακριβώς. Άλλο θυμός, άλλο οργή. Η οργή είναι καθαρά ενήλικη υπόθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-10, 16:46
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...τι θα δουν όμως κι αυτά, και τι θα κάνουν. Σφουγγαράκια είναι, αλλά πάλι, η οργή, δεν είναι η ευθεία ενηλικίωση του θυμού και άλλο ήθελε ο συγγραφέας να ξεχωρίσει. Την οργή ή θυμό με την αμαρτία. Το ξέρεις το ανέκδοτο με το τσαγερό και το τραίνο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-10, 16:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Όχι, κι αν είναι τόσο κρύο όσο αυτό με τη γάτα και το γάτο δε θέλω να το μάθω.
Ωστόσο θυμήθηκα αυτό (στα αριστερά, η κυρία Τσαγιερό): ό,τι πρέπει για ενήλικες που οργίζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-10, 19:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
δεν θα σχολιάσω, για να μην σου προσβάλλω το περί χιούμορ αίσθημα... αλλά θα σε ευχαριστήσω δημόσια για το πνεύμα σου, που προάγει την αρμονική διαδικτυακή συνύπαρξη...

Δημήτρη, νομίζω πως σε αυτό το σημείο Ο Κύριος θέλει να διαχωρίσει την οργή ΚΑΙ τον θυμό από την αμαρτία. Δεν προτείνει να θυμώνουμε λίγο (ποιοτικά και ποσοτικά) κι όχι πολύ, σαν να πρότεινε την λίγη αμαρτία από την πολύ αμαρτία, καθώς μερικοί νομίζουν πως ο θυμός και η οργή είναι από μόνα τους αμαρτία.

Αμαρτία, είναι αστοχία. Όταν οι αρχαίοι Έλληνες στόχευαν με τα τόξα τους τους ομόκεντρους στόχους και το βέλος έπεφτε οπουδήποτε αλλού, εκτός του κέντρου, έλεγαν ήμαρτον (αστόχησον) και ξαναπροσπαθούσαν.

Αν ο θυμός και η οργή είναι ίδιο των ζωντανών ανθρώπων, τα εκφραζόμενα λόγια, με αυτά τα ψυχικά συναισθήματα, είναι σαν βέλη που κάπου στοχεύουν, κάπου στέλνουν τον συνάνθρωπο. ΔΕΝ είναι απαραίτητο χαρακτηριστικό ΜΟΝΟ των θυμωδών και οργίλων τύπων να διαολοστέλνουν ή να βρίζουν. Άλλοι, με μικρότερη (αντικειμενικά) αφορμή και με συγχρόνως λιγότερη ένδειξη θυμού ή οργής, χρησιμοποιούν το άι στο δ.... σαν ψωμοτύρι.

Και εκεί βρίσκεται η αστοχία. Βέλος, έτσι κι αλλιώς κάποιος θα ρίξει. Λόγους θα εκστομίσει, νεύσεις καρδιάς και ενδόμυχες σκέψεις, θα ακολουθήσουν. Αυτό είναι ο θυμός και η οργή. Που στοχεύουν όμως; εκεί έγκειται η διαφορά του οργίζεστε (μεν) και ΜΗΝ αμαρτάνετε (δε). Όχι μην οργίζεστε, μην θυμώνετε. Η αοργησία είναι χάρισμα και θέλει κόπο η νηφαλιότητα, ποτέ όμως δεν προτάθηκε η αθυμία και η χλιαρότητα στην πίστη. Πνεύμα ζέον, αλλά όχι εμπαθές.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-10, 19:38
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ο γέροντας Παϊσιος νουθετούσε τον κόσμο όταν θυμώνει να μην στέλνει στον εξωποδώ τον συνάνθρωπό του, γιατί (χωρίς να το καταλαβαίνει) δίνει δικαιώματα στον διάβολο επάνω στον υβριζόμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-10, 00:02
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Το γεγονός ότι έχω λόγο στο νήμα και εκφέρω άποψη, αναμφιβόλως, προάγει την ΑΔΣ (Αρμονική Διαδικτυακή Συνύπαρξη -κι επειδή εγώ πρότεινα τη φράση, ας επισημοποιήσω και τη συντομογραφία της), κάτι που δεν κάνει η αποχή από τα νήματα, την οποία πολλοί έχουν υιοθετήσει ως στάση, γενικώς ή ειδικώς. Ο Δημήτρης απαντάει ΜΟΝΟ αν νιώσει ότι έχει θιχτεί προσωπικώς ή αν τον τραβήξεις απ' το μανίκι. Ούτε στα θέματα που ανεβάζει ο ίδιος δε συμμετέχει. Μερικοί δε μιλούν καθόλου. Άλλοι πάλι, τους μιλάς και δε σου απαντούν είτε γιατί σε απαξιώνουν ως συζητητή είτε γιατί σου κάνουν μούτρα επειδή τους "την είπες". Επομένως, Mystakid, είμαι από τους λίγους εδώ, που προάγουν την ΑΔΣ. Ναι: και με το χιούμορ μου και με το πνεύμα μου ενίοτε. Γιατί δεν είμαι δήθεν ή δυσκοίλια. Ούτε μνησίκακη, αφού κανέναν δε γνωρίζω προσωπικά. Άρα την προάγω και με το παραπάνω. Είμαι σε ένα ζωντανό ανοιχτό χώρο συζήτησης και αν μου έρθει στο μυαλό η κυρία Τσαγερό θα το πω, χωρίς να νιώθω ότι έτσι απειλώ την ΑΔΣ. Με άλλα λόγια, θα πω τη γνώμη μου. Κι αν αυτό, κατ' εσέ, προσβάλλει την ΑΔΣ, πες το μου, να ανακαλέσω το χαρακτηρισμό "σωκρατικός" που σου απέδωσα και να θεωρήσω ότι οι φιλοσοφικές συζητήσεις που εγείρεις κατά διαστήματα είναι για τα μάτια του κόσμου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelly : 27-02-10 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-10, 00:49
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
να σου πω. Με ενοχλεί το καγχάζω, το ειρωνεύομαι, το βάζω πάγο στον συνομιλητή μου, λέγοντάς τον κρύο... με τα και τα καλώς για μένα, συστέλλομαι. ...μπορεί το τσάι να πίνετε και κρύο, αλλά τότε τσαγερό δεν χρειάζεται. Και η σχέση του με το τραίνο ήταν συνειρμική και με κοινωνικές (επί του θέματος) επεκτάσεις.

Κάποιοι καουμπόϋδες βγαίναν στα όρια της περιοχής τους για να αντιμετωπίσουν το τραίνο που θα περνούσε από εκεί κοντά και το θεωρούσαν κακό. Να όμως που το τραίνο... έκοβε τα παληκάρια και κανένα δεν γύριζε πίσω Ένα όμως, αρκετά ευέλικτο και γρήγορο, ξέφυγε και αφού κουρελιασμένος επέστρεψε στο μπαρ, μπαίνει τρικλίζοντας. Εκείνη την στιγμή, έβραζε το τσάι στο τσαγερό και άρχισε να σφυρίζει. Τότε, βγάζει το πιστόλι του και το κάνει χίλιες δυο τρύπες λέγοντας:
- αν δεν τα σκοτώσεις μικρά (τα τσαγερά), μεγαλώνουν (και γίνονται τραίνα) και σκοτώνουν τα παληκάρια μας!!!

Συνειρμικά λοιπόν με τον θυμό και την οργή που ''κάπως'' ήθελε να δείξει η πηγή, βάζοντας αυτές τις φατσούλες και δεν έβαλε μεγάλους για να μην βαρύνει το θέμα, έρχεται το κοινωνικό σκέλος της πρότασης.

Ακόμη και τα μικρά και αθώα ψεματάκια των μικρών, καλό θα ήταν να αναστέλλονται, (κι όχι να υπερηφανευόμαστε για την μεγαλίστικη συμπεριφορά τους) για όταν αυτά μεγαλώσουν με τις ίδιες αρχές (θέρμανση - υπερθέρμανση και εκρήξεις) γίνονται αντικοινωνικά, ψεύδος, θυμός, κρυψίνοια, οργή, και άλλα δεινά που φέρνει αυτή...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.