Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-04-08, 14:23
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
οντως πρεπει να βρω τροπο να ηρεμησω.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-04-08, 10:55
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
ομως αγχωνομαι πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-04-08, 20:15
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
ομως αγχωνομαι πολυ...
Όπως σου είχα ήδη γράψει από την αρχή (και επανέλαβα αρκετές φορές), η ψυχική ασθένεια δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τους άλλους. Δε νομίζω οτι είναι φυσιολογικό να υποφέρεις. Δες έναν ειδικό.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 15-04-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
...η ψυχική ασθένεια δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τους άλλους. Δε νομίζω οτι είναι φυσιολογικό να υποφέρεις. Δες έναν ειδικό.
Αν πραγματικά θέλεις να κάνει κάτι, για την κατάσταση που αναφέρεις, ακολούθησε την πρόταση του Stanley...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 16-04-08, 10:03
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΜΟΝΗ ΜΟΥ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΕΘΕΤΑ ΤΑ 100 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ.....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 16-04-08, 14:38
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΜΟΝΗ ΜΟΥ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΕΘΕΤΑ ΤΑ 100 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ.....
Mπορείς να πας σε δημόσιες υπηρεσίες που υπάρχουν (δωρεάν βέβαια..)και που μπορείς να συζητήσεις γι΄αυτό που σε απασχολεί (ή και ό,τι άλλο).
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 16-04-08, 15:20
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορείς να πας σε δημόσιες υπηρεσίες που υπάρχουν (δωρεάν βέβαια..)και που μπορείς να συζητήσεις γι΄αυτό που σε απασχολεί (ή και ό,τι άλλο).
καποια πληροφορια που μπορω να απευθυνθω.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 16-04-08, 16:15
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Επειδή η δική μου απάντηση ήταν μεγάλη και κατά συνέπεια κουραστική, σου παραθέτω πάλι το απόσπασμα που μάλλον σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
...
... Αν το προσπαθήσεις και δε σου βγαίνει να μιλήσεις σ’ έναν δικό σου άνθρωπο, τότε απευθύνσου σ’ έναν ειδικό. Αν είσαι στην Αθήνα, μπορείς να κλείσεις ραντεβού με έναν ψυχολόγο στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο. (τηλ. κέντρο 210- 7220812). Κάνε τον κόπο και κλείσε τηλεφωνικά ένα ραντεβού, έτσι κι αλλιώς θα πάει μακριά. Μέχρι τότε θα το έχεις σκεφτεί καλύτερα και αν δεν θέλεις, μην πας τελικά. Είναι αποκλειστικά δική σου επιλογή. Αν προτιμήσεις έναν ψυχολόγο εξωτερικά, η άποψή μου είναι πως θα ήταν καλύτερο να είναι γυναίκα και να έχεις μάθει καλές συστάσεις. Ψάξ’ το και λίγο, δεν είναι δύσκολο αυτό. Οι ειδικοί (και οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι) όσο καλοί και να είναι, πρέπει και να σου «ταιριάξουν» γι αυτό μη διστάσεις να απευθυνθείς σε κάποιον άλλο αν ο πρώτος σε κάνει να νοιώσεις αδιέξοδο....
Να ξέρεις πως δεν 8α χρειαστεί να πληρώσεις αν πας σε δημόσιο Νοσοκομείο.
Επίσης, εδώ στην Acro, έχει γράψει ο amigos μερικά χρήσιμα τηλέφωνα που ίσως ανακαλύψεις πως κάποιο από αυτά να σου είναι χρήσιμο. Ειδικά αυτά που είναι για ψυχολογική υποστήριξη σε φοιτητές, ίσως να σε αφορούν. Ρίξε μια ματιά http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=106551

Τα 100 ευρώ είναι τσουχτερή τιμή. Ο κανόνας είναι αρκετά πιο λίγα. Πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι τα 50 πάντως παρά τα 100 ευρώ. Το σημαντικότερο όμως είναι να βρεις κάποιον/α που θα συνεννοείσαι σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο μαζί του. Και ακόμα πιο σημαντικό είναι να θέλεις πραγματικά, όπως λέει και η Naias. Γιατί όπως λέει και ο λαός "όποιος δε θέλει να ζυμώσει, πέντε μέρες κοσκινίζει". Και γι αυτόν που βρίσκει συνέχεια εμπόδια, "πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο κώλος του πονεί".

Επίσης όμως λέει πως "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός"

(Έχω προσπαθήσει βρε DIMI να γίνω πιο γλυκιά αλλά δεν μπορώ. Οι προθέσεις μου όμως είναι καλές.)
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 16-04-08, 16:24
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια μου δεν λεω κατι.δεν σας κατηγορω.δε θα ζητουσα την συμβουλη σας αν δεν ειχα τη δυναμη να την δεχτω.επειδη πηγα μαζι του στο γιατρο οντως εινα 100ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 16-04-08, 16:45
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Εγώ στη θέση σου πάντως δεν θα πήγαινα στον ίδιο, για τους εξής λόγους:

1. Είναι Ψυχίατρος και όχι Ψυχολόγος. Οι ψυχολόγοι δεν έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν. Ο ψυχολόγος, αν έβλεπε πως έχω κάτι σοβαρό και χρειάζομαι και φάρμακα, θα με έστελνε σε ψυχίατρο. Ο ψυχίατρος όμως, δεν θα με έστελνε ποτέ σε ψυχολόγο μιας και όλα τα θεωρεί δική του δουλειά, ακόμα και αν περνάω απλά μια περίοδο άγχους.

2. Η κίνησή μου και μόνο να πάω στον ίδιο, θα δήλωνε πως με ενδιαφέρει κυρίως να βοηθήσει τη σχέση μας και όχι εμένα την ίδια προσωπικά. Θα προτιμούσα να συζητήσω με κάποιον που είναι έξω απ' το παιχνίδι, "από την αρχή" τα πράγματα... για αυνόητους λόγους.

3. Παίρνει 100 ευρώ.

(προσοχή! εκ παραδρομής έγραψα αρχικά "μα συνταγογραφούν" και το διόρθωσα. Το σωστό είναι "οι ψυχολόγοι δεν έχουν το δικαίωμα να συνταγογραφούν"
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xena : 16-04-08 στις 21:32
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 16-04-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνώ με τη Xena να απευθυνθείς στο Αιγινήτιο (το οποίο είναι πανεπιστημιακό νοσοκομείο και με πολύ καλούς εξειδικευμένους επαγγελματίες), επίσης θα μπορούσες να απευθυνθείς στο Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής της περιοχής σου (έχει ομάδα από έμπειρους και ικανούς επιστήμονες ψυχικής υγείας), τηλ. 210 8231210, 8234005 (βρίσκεται στα Εξάρχεια και εξυπηρετεί κατοίκους του κέντρου, αν μένεις σε άλλη περιοχή υπάρχει αντίστοιχο ΚΨΥ, ζήτησε να σου δώσουν πληροφορίες γι΄αυτό που είναι στην περιοχή σου).
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 26-04-08, 11:05
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
Kali anastasi se olous
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 27-04-08, 16:31
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
Kali anastasi se olous
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!Dimi , ευχομαι πραγματικά να σου έρθουν όλα ευλογημένα και να βρεθεί λύση σε οτι σε προβληματίζει ...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 29-04-08, 16:25
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-05-08, 17:58
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
καλο μηνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.