Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-09, 11:33
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πιστεύετε στα ζώδια;

Σε προσωπικό επίπεδο (σαν λογικός άνθρωπος)
δεν δέχομαι ότι η ζωή μου, η τύχη μου,
καθορίζεται από τις θέσεις των πλανητών.
Δεν πιστεύω ότι μπορούν (τα ζώδια) να επιρεάσουν στο παραμικρό την μοίρα μου.
Το μόνο που μπορεί να ισχύει(με επιφύλαξη το λέω)
οι ομοιότητες των γενικών χαρακτηριστικών των ανθρώπων
που βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο. π.χ. Εγώ είμαι παρθένος.
Τα γενικά χαρακτηριστικά της παρθένου είναι[ ησχολαστικότητα,
η μεθοδικότητα, η γκρίνια, η ιδιοτροπία, η τυπικότητα, η εκλεκτικότητα
και η καλαισθησία)Λίγο έως πολύ τα έχω αυτά τα χαρακτηριστικά
όπως επίσης και άλλοι γνωστοί μου που ανήκουν σ' αυτό το ζώδιο.
Αυτό και μόνον αυτό πιστεύω....Δεν παρακολουθώ τους αστρολόγους
για ν' ακούσω πως θα μου πάει η ημέρα.
Οδιευθυντήςτου πλανηταρίου (πρώην νομίζω)Δ. Σιμόπουλος
είπε γι αυτό το θέμα: "Δεν υπάρχει ένα στοιχείο αλήθειας στα πάσης φύσεως ωρόσκοπιο και αστρολογία.
Βέβαια, αν κάποιος αστρολόγος μου βρεί επί τρείς φορές όλους τους αριθμούς
του Λόττο, τους παίξω και κερδίσω, τότε σαν επιστήμονας
θα δηλώσω απο αυτή την ίδια θέση οτι έσφαλα και ότι πραγματικά
τα ζώδια ισχύουν."
Εσείς πιστεύετε στα ζώδια και γιατί;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 12-06-11 στις 11:37 Αιτία: προσθήκη εισαγωγικών
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-09, 11:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς πιστεύετε στα ζώδια και γιατί;
Νομίζω ότι τα είπες όλα στην εισαγωγή σου.

Είμαι δίδυμος και κάνω πλάκα να διαβάζω το ζώδιο μου, πέραν τούτου, πιστεύω ότι κρατάμε τις τύχες μας στα χέρια μας.

(Εσύ μανδάμ εκεί στο κανάλι, που λες με στόμφο τα ζώδια σαν νέα Πυθία, όλο μου λες ότι έρχονται καλύτερες μέρες στα οικονομικά μου .... αλλά τίποτα... )
Ούτε τόσο δα φωτάκι στην άκρη του τούνελ...

Για να λέει ο καθένας το ζώδιο του ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-09, 12:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στα παραπανω που γραψατε βλεπω τις συνηθεις παρανοησεις που εχει ο κοσμος για την αστρολογια, (συμφωνα παντα με τα οσα εχω ακουσει απο τους ιδιους τους αστρολογους)

Ουτε εγω μπορω να πω οτι πιστευω στα ζωδια, αλλα εχω διαβασει διαφορες εκλογικευσεις του πως λειτουργει η αστρολογια. Επισημαινω τα σημεια που διαφωνω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν το παιζω γνωστης ετσι;

Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε προσωπικό επίπεδο (σαν λογικός άνθρωπος)
δεν δέχομαι ότι η ζωή μου, η τύχη μου,
καθορίζεται από τις θέσεις των πλανητών.
Δεν πιστεύω ότι μπορούν (τα ζώδια) να επιρεάσουν στο παραμικρό την μοίρα μου.
Καταρχας η (συγχρονη και εκλογικευμενη) αστρολογια δεν διδασκει οτι οι πλανητες καθοριζουν μελλον και πεπρωμενο. Απο τους ιδιους τους αστρολογους εχω ακουσει οτι οι πλανητες επηρεαζουν μονο το 40% της ζωης μας, και το υπολοιπο ειναι θεμα καταστασης, προσωπικοτητας και επιλογων που μπορπουν να ακυρωσουν την επιδραση τους.

Αν μπορω να δεχτω την αστρολογια, θα τη δεχομουν οσον αφορα τον ανθρωπο, και ποσο οι πλανητες θα μπορουσαν να επηρρεασουν τον ιδιο. Απο τη στιγμή που η σελήνη επηρρεάζει τις παλίρροιες, και απο τη στιγμη που διαφορα ερεθισματα μπορουν να επηρρεασουν τη συμπεριφορα του ανθρωπου (ειδος μουσικης, καιρος, ποιοτητα ατμοσφαιρας, χημικες ουσιες, ορμόνες, χάπια που έχω πάρει για κάποιο λόγο), με αυτο ως βαση θα δεχομουν θεωρητικα οτι και οι πλανητες θα μπορουσαν να δημιουργησουν καποιες "τασεις" σε εναν ανθρωπο. Δηλ. την Α δεδομένη περίοδο να τον σπρωξουν στο ενα ή το άλλο συναίσθημα, διάθεση, επιθυμία και κατα συνέπεια πράξη, με τις ανάλογες ευκολίες και δυσκολίες.

Αυτο ειναι κατι που το εχω ακουσει απο αστρολογο. Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνουν οι συναδελφοι του

Βέβαια, αν κάποιος αστρολόγος μου βρεί επί τρείς φορές όλους τους αριθμούς
του Λόττο, τους παίξω και κερδίσω, τότε σαν επιστήμονας
θα δηλώσω απο αυτή την ίδια θέση οτι έσφαλα και ότι πραγματικά
τα ζώδια ισχύουν.
Συμφωνα με τα παραπανω που ανεφερα, η αστρολογία δεν είναι μαντική τέχνη, και κανενας σοβαρος αστρολογος για μενα δε μπορει ισχυριστει οτι θα βρει κατι τοσο ακριβες (με τετοιο περιθωριο αποτυχιας, δε θα τον συμφερει κιολας ).

Δηλαδη αν βρισκομαι ναυαγος σε ενα ερημονησι, δε θα πεσει ενας χαρτοφυλακας με λεφτα απο καποιο αεροπλανο μονο και μονο επειδη οι πλανητες ευνοουν τα οικονομικα μου.

Λογω αγνοιας και εμφυτης αφελειας ειμαι πιο ανοικτος απο εναν επιστημονα, αλλα φριττω οταν ακουω οτι οι πλανητες μπορουν να επηρρεάσουν κάποιες "έννοιες" που σχετίζονται με τον θεό απο τον οποίο παίρνουν το όνομά τους ή τις ιδιότητες του ζώου που αντιπροσωπεύει το ζώδιο, και άλλα στοιχεία μαντικής τέχνης!!

Οδιευθυντήςτου πλανηταρίου (πρώην νομίζω)Δ. Σιμόπουλος
είπε γι αυτό το θέμα.Δεν υπάρχει ένα στοιχείο αλήθειας στα πάσης φύσεως ωρόσκοπιο και αστρολογία.
Αλλο αστρονομια αλλο αστρολογια. Αν η αστρολογια εχει καποια βαση αυτο δε θα μας το πει κανεας αστρονομος ή αστροφυσικος αφού δεν ειναι αυτη η δουλεια, ούτε ο τομέας του. Ο Διευθυντής του Πλανηταρίου δεν είναι πιο αρμόδιος να απορρίψει την αστρολογία απο ένα γιατρό, ένα πυρηνικό φυσικό ή εμένα τον ίδιο. Είναι σα να κοιτάς μια ζυγαριά για να δεις τί ώρα είναι.

Το μόνο που μπορει κάποιος αστροφυσικός να ισχυριστεί, είναι οτι οι υποτιθέμενες δυνάμεις και επιδράσεις των πλανητών, δεν είναι (προς το παρόν) μετρήσιμες ωστε να αποδειχτει εργαστηριακα η επιδραση τους στη ζωη μας και αρα η ισχυς της αστρολογιας

Να αναφέρω πάντως οτι απο την άλλη ασχολούνται με αστρολογία και επιστήμονες. Ένας απο τους αστρολόγους που εμφανίζονται στην τηλεόραση είναι Μαθηματικός. Υποθέσεις για το ποσο πιστεύει αυτά που λέει, αν τα κάνει για τα λεφτά κλπ, μπορει να κανει ο καθένας.

Το μόνο που μπορεί να ισχύει(με επιφύλαξη το λέω)
οι ομοιότητες των γενικών χαρακτηριστικών των ανθρώπων
που βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο...Δεν παρακολουθώ τους αστρολόγους
για ν' ακούσω πως θα μου πάει η ημέρα.
Αυτο ειναι κατι που κι εγω θα το δεχομουν με επιφύλαξη. Μάλιστα υπάρχουν κάποιοι αστρολόγοι που αντιτίθενται στο εμπόριο των ζωδίων. Πιστεύουν οτι το ωροσκόπιο έχει μόνο προσωπική βάση, και δεν έχει νοημα σε κάθε ζώδιο γενικά και αόριστα.

Επαναλαμβάνω οτι τα παραπάνω είναι αποσαφηνίσεις σε κάποια πράγματα που θεώρησα παρανοήσεις, και όχι υπεράσπιση της αστρολογίας. Δηλαδη δεν μπορω να απορριψω την αστρολογια με το επιχειρημα οτι "οι πλανητες δεν καθοριζουν τη μοιρα μου", γιατι, απ' όσο έχω δει, δεν πρεσβευει κατι τετοιο η αστρολογια. Το θέμα είναι να ξέρουμε με τί ακριβώς διαφωνούμε και τί απορρίπτουμε.

Ειναι πιθανο οι παραπανω εκλογικευσεις να ειναι προσφατο φρουτο ωστε να αποκτησει η αστρολογια περισσοτερο επιστημονικοφανές κυρος και να δικαιολογησει τις αποτυχιες της.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-02-11 στις 06:50
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Gildor For This Useful Post:
Alaman (08-05-10), dimitrios83 (16-10-10), minazafir (28-05-10), purple anemone (13-10-09)
  #4  
Παλιά 13-10-09, 17:51
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Εσύ μανδάμ εκεί στο κανάλι, που λες με στόμφο τα ζώδια σαν νέα Πυθία, όλο μου λες ότι έρχονται καλύτερες μέρες στα οικονομικά μου .... αλλά τίποτα... )
Γιατί αν ήταν σε θέση να το προβλέψει... θα ήταν ακόμη στο κανάλι να λέει το δικό σου ζώδιο λες;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
... οι υποτιθέμενες δυνάμεις και επιδράσεις των πλανητών, δεν είναι (προς το παρόν) μετρήσιμες ωστε να αποδειχτει εργαστηριακα η επιδραση τους στη ζωη μας και αρα η ισχυς της αστρολογιας
Αυτή η φράση (που νομίζω ισχύει) μπορεί και να διατυπωθεί ως ακολούθως:

"Η αστρολογία είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ισχύει και για αυτό οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να πιστεύουν σε αυτή, καθώς τους αρέσει να ακούν κυρίως καλά νέα για το μέλλον τους".
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-09, 12:25
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εγώ δεν πιστεύω !!! (και αυτό διότι το ζώδιο μου σήμερα λέει πως θα έχω αμφιβολίες σε ερωτήματα που θα μου υποβάλουν )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-10, 02:05
riana
Guest
 

Κυριες μου και Κυριοι, εχω ασχοληθη με το θεμα...επειδη εχω μια χρονια ασθενεια, και κατα εξαρσεις ποναω, κανω ειδικη διαιτα κλπ, πριν 18 χρονια αποφασισα να μαθω αστρολογια...για να απασχολω το μυαλο μου με κατι, και να μη καταθλιβομαι με τους πονους μου... και τοτε δεν ειχαμε στο σπιτι υπολογιστη, και εκανα με το χερι τους μαθηματικους υπολογισμους που χρειαζομουν.
Τα πρωτα 2-3 χρονια εμαθα να ξεχωριζω τους ανθρωπους απο τον μηνα της γεννησης, και μου αρεσε που συζητωντας με καποιον ηξερα και τον χαρακτηρα του σαν να μου ηταν οικειο προσωπο...
Λοιπον ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος, μπορει να εχει μερικα κοινα με ανθρωπους του ιδιου ζωδιου, αλλα εχει και αλλα τοσα διαφορετικα.. και θα ρωτησετε εσεις που δεν πιστευετε-μα καλα στον ιδιο μηνα δεν γεννηθηκα κι εγω; το ιδιο ζωδιο ειμαι, αλλα ειμαι διαφορετικος.- η ερμηνεια του καθε ατομου ειναι διαφορετικη, γιατι δεν μπορει να κριθη το ατομο μονο απο το ζωδιο του.. αλλα απο τον χαρτη της γεννησης που φτειαχνουμε εμεις οι αστρολογοι, απο στοιχεια του Γκρινουιτσ, και με μαθηματικους υπολογισμους..Οταν εχουμε μπροστα μας αυτον τον χαρτη, τοτε γνωριζουμε και το ατομο.. Πρωτα λαμβανουμε υπ'οψην τον ωροσκοπο..(η ακριβης ωρα γεννησης ) και εχει να μας πη πολλα, γιατι ο ωροσκοπος ειναι πιο σημαντικος απο το ζωδιο μας καθοτι σε συνδιασμο με τον μηνα της γεννησης, μας δινει τις διαφορες απο αλλους ιδιων ζωδιων.. μετα παιζει βασικο ρολο η μοιρα του ωροσκοπου, και τι γωνια σχηματιζει με τα φωτα (Ηλιο,Σεληνη,) αλλα και με ολους τους πλανητες του χαρτη μας, μετα βλεπουμε τη θεση που βρισκετε ο καθε πλανητης μεσα στους 12 οικους του χαρτη, και σε ποιο ζωδιο (χρωματιζετε) παραδειγμα Αφροδιτη στον 2ο οικο, σε καλη γωνια με τον Ηλιο, δειχνει οτι θα αναζητουμε ειτε ευκολο χρημα, ειτε ευκολη δουλεια χωρις να κοπιαζουμε, θα βαριομαστε τακτικα, θα μας αρεσει μονο η ξεκουραση, και οχι ο κοπος... αντιθετα με μια Αφροδιτη σε καλη γωνια με τον Δια μεσα απο τον δευτερο οικο,δειχνει οτι θα ημαστε παντα τυχεροι στη ζωη μας, και τα οικονομικα μας , και δεν θα δυσκολευτουμε ποτε... θα ειμαστε ομως και σπαταλοι, δηλ σε πραγματα που δεν θα τα χρειαζομαστε,αλλα αγορασαμε ετσι για κεφι...
Μεσα στο χαρτη μας λοιπον βρισκουμε με τι ειδους χαρακτηρα γεννηθηκαμε, τι κληρονομησαμε απο τους γονεις μας ,απο ποιον γονιο περνουμε χαρακτηριστικα, ποιες ειναι οι τασεις που μας σπρωχνουν να θελουμε η να αγαπαμε ενα επαγγελμα, τι ειδους φιλους διαλεγουμε, ποιες ασθενειες εχουμε την ταση να παθουμε, τι γαμο θα κανω θα εχει διαρκεια;, και γενικα οτι κανουμε στη ζωη μας, σπροχνωμαστε απο αυτο το -γραμμενο- μας.
Θα εχετε παρατηρηση οι νεοι γονεις, οτι τα παιδια σας πιθανον να γεννηθουν στο ζωδιο σας, η να εχουν παρη το ωροσκοπο σας για ζωδιο τους, η τη θεση της Σεληνης των γονεων, ενα ειναι σιγουρο, οτι καποιο χαρακτηριστικο απο τα ζωδια των γονεων θα παρουν τα παιδια, γιατι αυτη ειναι η κληρονομικοτητα, και η συνεχεια του δεντρου της οικογενειας.
Οι μεγαλοι, δυσκολα μπορουν να εχουν ακριβης γεννηση, δηλ. η αστρολογια ζηταει μια γεννηση που συνεβη την ταδε μερα, την ταδε ωρα, και το λεπτο, στο ταδε γεωγραφικο μηκος και πλατος ενος τοπου, διαφορα ωρας ταδε απο το Γκρινουιτσ..... μεχρι καποια χρονια στη δεκαετια του 60, δηλωναν τα παιδια που γεννιοντουσαν οι γονεις οποτε ηθελαν, και τα ληξιαρχεια δεν ζητουσαν πολλα στοιχεια, τους εφτανε μονο μια ημερομηνια.. πολλες γεννησεις ξεχνιοντουσαν, και δηλωνοταν σε οποιαδηποτε ημερομηνια, ετσι εχουμε λαθος στοιχεια για μεγαλους ανθρωπους, και μπορουμε να τους κρινουμε μονο απο τα χαρακτηριστικα τους, και οχι απο εναν αληθινο χαρτη...
Η αστρολογια ειναι το -γραμμενο μας- που λενε... και το γραμμενο μας το εγραψε ο Θεος, και μας εστειλε στη γη για να το ζησουμε, και απο μας εξαρτατε αν αξιοποιησουμε τις τασεις που μας σπρωχνει το γραμμενο μας, να μαθουμε τις αδυναμιες και τα ελατωματα μας, και να διορθωθουμε ,γινοντας στη ζωη μας καλοι ανθρωποι.... αλλα να ξερουμε και τα καλα μας, ωστε να δοξαζουμε τον Θεο που μας τα εδωσε.....γιαυτο λοιπον γνωριζοντας κανεις να διαβαζει αυτον τον μεγαλο κωδικο (αστρολογια) που μας εγραψε ο Θεος, δεν μπορουμε να το κανουμε επαγγελμα, και να ζουμε απο αυτο, αλλα μονο δωρεαν, χωρις αντιτιμο, για να βοηθησουμε τους ανθρωπους να καταλαβουν τον εαυτο τους, και να διορθωνουν τα λαθη τους....
Καταλαβαινετε λοιπον οτι αυτοι που το εχουν επαγγελμα, και ψεματα θα γραψουν, και συμφερον θαχουν να τα βρουν ολα τελεια αν κανετε μια επισκεψη...για περιοδικα κλπ, δεν μπορει ποτε να γινη ομαδικη προβλεψη για κανεναν.. ο καθενας ειπαμε εχει τον δικο του χαρτη, που ειναι μοναδικος σ'ολη τη γη......... και κατι τελευταιο.. η αστρολογια δεν ειναι η προβλεψη για να βλεπουμε το μελλον μας.. ειναι οι τασεις του χαρακτηρα που γεννηθηκαμε μια συγκεκριμενη στιγμη.. και τι μας σπρωχνει να παθουμε η να κανουμε.... δεν μπορει βεβαια να αποκριπτογραφηση κανεναν αρριθμο λαχειου η λοτο, ακριβως γιατι ΔΕΝ ειναι μαντικη... και πουθενα δεν μπορει να γραφη ο μαγικος αρριθμος για οφελος καποιου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-10, 15:08
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
riana, μου αρέσει το σκοτάδι και η σκιά αλλά τα σπίτια τα θέλω διαμπερή. Τι ζώδιο είμαι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-10, 18:11
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Όποια γυναίκα πάντως γνωρίζω, απο τα πρώτα που με ρωτάει, είναι τι ζώδιο είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-10, 21:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποια γυναίκα πάντως γνωρίζω, απο τα πρώτα που με ρωτάει, είναι τι ζώδιο είμαι.
Τι ζώδιο είσαι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-10, 21:27
riana
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
riana, μου αρέσει το σκοτάδι και η σκιά αλλά τα σπίτια τα θέλω διαμπερή. Τι ζώδιο είμαι;
Εσυ τι λες καλε μου; οτι με 2 λεξουλες και χωρις να σε ξερω , θα μαντεψω και τι ζωδιο εισε; πως νομιζετε ολοι σας οτι η αστρολογια - μαντευει- το παρακατω της ζωη σας; δεν ειμαι ουτε καφετζου ουτε χαρτοριχτρα, αλλα αν ειχα τον χαρτη της γεννησης σου, θα ηξερα ακριβως ολοκληρο τον χαρακτηρα σου, ισως και αλλα πολλα, τα οποια επιλεγουμε ποια ακριβως θα πουμε, και τι θα κρυψουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-10, 21:42
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
riana, χωρίς καμμία διάθεση να μειώσω εσένα προσωπικά, σου λέω πως για μένα, καφετζού, χαρτορίχτρα και αστρολόγος είναι το ίδιο. Μόνο που εσάς σας βγάζουν στα ΜΜΕ γιατί ασχολείστε με χάρτες αντί για κατακάθια.

Δεν κάνω κριτική στο χόμπυ σου αλλά μη μου λες πως αν ήξερες τους χάρτες μου θα ήξερες και πράγματα για μένα που εγώ δεν τα ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-10, 00:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
η αστρολογια ειναι ψευδοεπιστημη.

ο καφες και τα χαρτια ειναι αποκρυφισμος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-10, 22:35
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε προσωπικό επίπεδο (σαν λογικός άνθρωπος)
δεν δέχομαι ότι η ζωή μου, η τύχη μου,
καθορίζεται από τις θέσεις των πλανητών.
Δεν πιστεύω ότι μπορούν (τα ζώδια) να επιρεάσουν στο παραμικρό την μοίρα μου.
Το μόνο που μπορεί να ισχύει(με επιφύλαξη το λέω)
οι ομοιότητες των γενικών χαρακτηριστικών των ανθρώπων
που βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο. π.χ. Εγώ είμαι παρθένος.
Τα γενικά χαρακτηριστικά της παρθένου είναι[ ησχολαστικότητα,
η μεθοδικότητα, η γκρίνια, η ιδιοτροπία, η τυπικότητα, η εκλεκτικότητα
και η καλαισθησία)Λίγο έως πολύ τα έχω αυτά τα χαρακτηριστικά
όπως επίσης και άλλοι γνωστοί μου που ανήκουν σ' αυτό το ζώδιο.
Αυτό και μόνον αυτό πιστεύω....Δεν παρακολουθώ τους αστρολόγους
για ν' ακούσω πως θα μου πάει η ημέρα.
.
Εσείς πιστεύετε στα ζώδια και γιατί;
Θα συμφωνήσω με την HELENA στο θεμα των χαρακτηριστικών του ζωδίου της παρθένου γιατι αυτά τα στοιχεια τα έχω και εγώ ειδικα την σχολαστικοτητα. Οι αστρολόγοι κάνουν την δουλειά τους εκμεταλεύοντας τον κόσμο και την ευκολοπιστία τους για να μάθουν πως θα πάει η μέρα τους.Δεν φταίει ο κόσμος όμως αφου αυτο τα θέμα προωθειται απο την τηλεόραση Η αστρολογία είναι επάγγελμα όχι επιστήμη. Τα χαρακτηριστικά της παρθένου μου τα έχει πει μια γνωστή μου για να μην υπάρχει παρεξήγηση η οποία ασχολείται με την αστρολογία.Το μέλλον μας και την ζωή μας τα φτιάχνουμε μόνοι μας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-10, 11:25
riana
Guest
 

Ολοι παρακολουθητε εστω και λιγες φορες τους αστρολογους εστω και αν δεν συμφωνειτε μαζι τους, ολοι κρυφοκοιταξατε καποια στιγμη τις εφημεριδες, η καποιο περιοδικο ακομη και για αστειο.
Αλλα σας ξαναλεω οτι ομαδικο ωροσκοποιο δεν υφιστατε... δεν μπορει να γινη αυτο τη στιγμη που και οι γεννησεις δυδυμων εχουν διαφορα στον ωροσκοπο τους..
Τα ομαδικα ωροσκοποια βασιζοντε στις 30 μοιρες ενος ζωδιου, στη χωρα που ζουμε δηλ πανελλαδικως, και στη θεση που κατεχουν οι πλανητες οπως καταγραφοντε απο το Γκρινουιτσ σημερα.
Δεν γινοντε με κανενος ειδους στοιχεια χαρτη για κανεναν.
Απλα καποιοι εκμεταλευοντε την αστρολογια, και το εκαναν επαγγελμα βλεποντας τη θεληση του ανθρωπου να μαθη το αγνωστο παραπερα του, η να εξηγηση γιατι του συνεβη το ταδε κακο. Και βεβαια ο αστρολογος επαγγελματιας θα φροντιση να του δωσει τις καταλληλες απαντησεις για να τον ευχαριστηση.
Αδικως βλεπετε περιοδικα οσοι βλεπετε,κι'αν συμβη να βγη κατι, θα ειναι τυχαιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.