Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-07, 10:43
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ξεχασμένη Ελληνική επανάσταση του '21

Στα χρόνια που προηγήθηκαν του Ξεσηκωμού του 1821 οι έλληνες που ζούσαν στον ελληνικό χώρο πρέπει να περνούσαν καλά μιάς και ήταν ταγμένοι σε Μεγάλες ομάδες που ουσιαστικά έκαναν την διοίκηση του οθωμανικόυ κράτους.Πλήρωναν μόνο το "Χαράτσι στους Τούρκους που ήταν η Βυζαντινή "Δεκάτη με άλλο όνομα.
Κοντά στους Κραταιούς Ελληνες (Μεγαλοτσιφλικάδες,Κλήρος-Μοναστήρια,Δημογέροντες κτλ.) συνωστηζώνταν και μεγάλες ομάδες καταπιεσμένων ελλήνων που σίγουρα δεν περνούσαν καλά αλλα κάτω την "σκέπη"του Κραταιού προστάτη τους απολάμβαναν την σιγουριά κτλ,αλλα έπρεπε κάτι να κάνουν σε ανταπόδοση της σιγουριάς που είχαν.Δούλευαν οπως και μείς τώρα με σκληρά αφεντικά που είχαν τρομερές απαιτήσεις από τους Κολήγους-υπαλλήλους-εργάτες τους.Οι λέξεις αλλάξανε από τότε αλλα οι έννοιες παραμένουνε ίδιες.
Με συνχωρήτε για την απλοποίηση που τολμώ αλλά γίνεται για να κερδίσω το μεγάλο χρονικό διάστημα που ψάχνω και να σας βάλω στο πραγματικό νόημα του γραφτού μου.Μην βιάζεστε δεν το πάω στο "Ταξικό" Δεν είμαι ο Μαρξ.Αστε που τότε δεν υπήρχε...Ουτε λόγος...
Και ξαφνικά Εμφανίζεται στα Γιάννινα ο Αλη-Πασσάς που δημιουργή την "Εταιρία" του χρησιμοποιώντας Αλβανούς αποστάτες που ορκιστήκανε πίστη και υποταγή σ'αυτόν και διέγραψαν την Αλβανία από τα ιδανικά τους μιάς και τα 'βαλαν τότε με Θεούς και δαίμονες για να επικρατήση το αφεντικό τους και το πέτυχαν.Ο Σουλτάνος όταν έχασε τ'αυγά και τα καλάθια τιμωρή το κακό υπαλληλό του με αποκεφαλισμό αγνοώντας ότι οι αλβανοί του Αλή-Πασσά δεν μπορούν να επιστρέψουν στα Πάτρια τους μιας και είναι επικυρηγμένοι γιά την Αλβανίκή επικράτειά οχι για το ότι βοήθησαν τον πασσά τους αλλά για το κακό που έκαναν στη ίδια την Αλβανία με τις πράξεις τους.
Ετσι έχουμε την γέννηση και ενσωμάτωση στον ελληνικό χώρο ενος νέου φύλλου των Αρβαννιτών που φτάνουν μέχρι και στις μέρες μας.
Αυτό το φύλλο πρέπει να το εξετάσουμε καλά μιας και ανέλλαβε να κάνει όλες τις βρωμοδουλειές όσων δεν θέλανε να φαίνοντε ότι τις κάνουν και να εξετάσουμε και το ποιός ήταν Αρβανίτης απ'όλους τους ήρωες της Επανάστασης μας.
Λένε ότι ο Κολοκοτρώνης ελληνικά έμαθε λίγο πριν πεθάνη μιας και ήταν τέτοιος.Δεν μπορείτε να φανταστήτε πόσοι ακόμη.Δεν τα λέω εγώ τα λέη ο Κορδάτος στην ιστορία του.Μιας ιστορίας που στις μέρες μας θεωρήτε εγκύρη.
Χάρις στους Αρβανίτες με διάφορα ονόματα (κλέφτες ή Αρματωλοί,Ποτέ κανένας δεν μπήκε στον κόπο να μας πη λογική διαφορά τους)που αμολήσανε στην Θεσσαλία και σ' όλη την Στερεά Ελλάδα η αντίσταση εφτασε στην ποθητή απελευθέρωση της τότε Ελλάδας.Μετά φέρανε τους Βασιλεις που με την σειρά τους έταξαν στο φύλλο τα Μεσόγεια και αλλα μέροι για να συνεχίσουν να μάχοντε στο πλευρό τους με διάφορα ονόματα.......για τον ΑΓΩΝΑ.και φτάνουμε στο "Ο Βασιλεύς των Ελλήνων εισέρχεται την Θεσσαλονίκη συνοδευόμενος από τον λιγοστό Ελληνικό στρατό και από στοίφοι ελλήνων ατάκτων"......
Στις σημέρινες μέρες ξεχάσαμε τους Αρβανίτες και μάλιστα τους μπερδέβουμε με τους Αλβανούς,ενός φύλλου που αν δεν έμπαινε στον Αγώνα στο πλευρό μας τολμώ να πώ ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΤΡΙΔΑ.
Τελειώνοντας έχω να δηλώσω ότι δεν είμαι Αρβανίτης και έστω και αν ήταν ιστορικά τυχαία η ενσωμάτωση τους πρέπει να τους τα αναγνωρίσουμε.
Βάζω επόμενο θέμα γιατί η επανάσταση ξεκινά από Ρουμανία,Μολδοβλαχία κτλ και όχι απο τον αμιγή Ελληνικό χώρο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Λένε ότι ο Κολοκοτρώνης ελληνικά έμαθε λίγο πριν πεθάνη μιας και ήταν τέτοιος.Δεν μπορείτε να φανταστήτε πόσοι ακόμη.Δεν τα λέω εγώ τα λέη ο Κορδάτος στην ιστορία του.Μιας ιστορίας που στις μέρες μας θεωρήτε εγκύρη.
Διαφωνώ ριζικά και στην υπόθεση ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήξερε Ελληνικά και στο ότι ήταν Αρβανίτης.

Στον Μωριά οι Αρβανίτες ήταν η ελαχίστη μειοψηφία του πληθυσμού και φυσικά ο Κολοκοτρώνης ήταν Έλληνας γέννημα θρέμα και μέχρι πολλαπλής γεννεάς όπως αναφέρει η Ιστορία του Ελληνικού Έθνους.

Ο Κορδάτος ήταν ένας εμπαθής ιστορικός που έγραφε τα πράγματα πάντα από μια σκοπιά. Δεν αποκαλώ σε καμιά περίπτωση τα γραπτά του Κορδάτου Ιστορία, απλά θα τις θεωρούσα σαν ιστορικές απόψεις που δεν έχουν κανένα ταίριασμα από πολλούς άλλους ιστορικούς.

Ο Φωτιάδης ο Παπαρηγόπουλος ο Τερτσέτης που είχε την τύχη να του περιγράψει ο ίδιος ο Κολοκοτρώνης τα απομνημονεύματα του, ο Στασινόπουλος, ο Φωτάκος που τον ήξερε πάρα πολύ καλά και τον ακολούθησε σε όλη την πορεία του, συνηγορούν για την απόλυτη Ελληνικότητα του Γέρου του Μωριά.

Ο ξεσηκωμός του Έθνους μας δεν ήταν σε καμιά περίπτωση ταξικός, δεν ήταν ενάντια των προυχόντων που εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, στάθηκαν στην πρώτη γραμμή του αγώνα, όπως οι Δεληγιάννηδες όπως οι καραβοκυραίοι που κουμαντάρηζαν δέκα και δεκαπέντε πλοία και ήταν οι γνωστοί μας σήμερα ήρωες όπως η Μπουμπουλίνα, η Μαυρογένους και οι Ναυαρχαίοι μας Κανάρης Μιαούλης Κουντουριώτης κλπ.

Χάρις στους Αρβανίτες με διάφορα ονόματα (κλέφτες ή Αρματωλοί,Ποτέ κανένας δεν μπήκε στον κόπο να μας πη λογική διαφορά τους)που αμολήσανε στην Θεσσαλία και σ' όλη την Στερεά Ελλάδα η αντίσταση εφτασε στην ποθητή απελευθέρωση της τότε Ελλάδας.
Σε λίγο θα ακούσουμε Γιώργο ότι την επανάσταση την έκαναν οι Αρβανίτες και όχι οι Έλληνες. Το ότι πολλοί αρβανίτες στάθηκαν στο πλευρό των επαναστατούντων Ελλήνων είναι δεδομένο. Αλλά να μην λέμε ότι στον Ελλαδικό χώρο έμεναν μόνο Αρβανίτες και μόνο οι προύχοντες ήταν Έλληνες, έλεος!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-07, 22:39
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ εν μέρη οτι η μάνα του ήταν Ελληνίδα αλλά ο πατέρας του όμως....και το γένος το κουβαλά ο Ανδρας!Τι ήθελε στον Αγγλικό στρατό;Ταγματάρχης αυτού.Μήπως ΑΣΥΛΙΑ Διπλωματική να ΄πούμε η τί προπέδευση για το Αγώνα;.......Μας κορόϊδευσαν και μας κοροϊδεύουν ακόμα.Το τι έγινε κανείς δεν το ξέρει Αλληθινά και αφού μίλαγε και εγραφε Ελληνικά τι τον ήθελε τον γραφιά στα απομνημονευματά του για συντακτικό έλενχο....Ο Καραϊσκάκης τι ήθελε στην αυλή του Αλη-Πασά;ή ήταν και αυτός Ελληνας.!Δεν Κάνω εγώ Ιστορία αλλά ερμηνία καταγεγραμμένων γεγγονότων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-07, 22:51
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και αν μιλήσουμε για το νησιοτικό μας χώρο και ειδικά για την Ανδρο ενεκα και η καταγωγή μου και για τις κυκλάδες γενικώτερα.Αν προσέξης όλα τα δυσίλλαβα προσονύμια και ονομασίες φανερώνουν την ύπαρξη Αρβανιτών στον χώρο που μετακόμισαν εκεί για μεγαλύτερη ασφάλια.Οσο για τους καραβοκύρηδες οταν δεν πολεμούσαν μεταξύ τους ρίχναν και καμοιά στον τούρκο.........Ετσι καήκαν τα Ψαρά και η Χίος τους ξεσήκωσαν και τους άφησαν στο έλεος των τούρκων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 09-04-07 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-07, 23:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τους καραβοκύρηδες οταν δεν πολεμούσαν μεταξύ τους ρίχναν και καμοιά στον τούρκο.........
Γιώργο δεν ξέρω που θες να καταλήξεις αλλά κάνεις τραγικά ιστορικά λάθη. Οι Νησιώτες δεν πολεμούσαν μεταξύ τους, είχαν πάρει άδεια να φέρουν οπλισμό στα πλοία τους επειδή η θάλασσα της Μεσογείου είχε πολλούς κουρσάρους πειρατές που έκαιγαν τα παράλια και κτυπούσαν τα πλοία για να αρπάξουν τα εμπορεύματα που μετέφεραν.

Δεν υπήρχε ούτε κατά διάννοια Αρβανίτικη παρουσία στα νησιά μας, πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος από την ιστορική ανακρίβεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-07, 23:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ εν μέρη οτι η μάνα του ήταν Ελληνίδα αλλά ο πατέρας του όμως....και το γένος το κουβαλά ο Ανδρας!
Γέννημα θρέμμα Έλληνας ήταν από πάππου προς πάππου με Μανιάτικη καταγωγή που όλοι ξέρουμε και ελπίζω μην το αμφισβητήσεις και αυτό, ότι ήταν Μανιάτικης Καταγωγής και οι Μανιάτες ήταν γηγενείς Έλληνες από αιώνες, χωρίς προσμίξεις και παρουσία ξένου στοιχείου.

Θέλω να ομολογήσω ότι τόσο ανιστόρητες περιγραφές δεν έχω ξαναδιαβάσει.

Τι ήθελε στον Αγγλικό στρατό;Ταγματάρχης αυτού.Μήπως ΑΣΥΛΙΑ Διπλωματική να ΄πούμε η τί προπέδευση για το Αγώνα;.......
Δεκάδες ή και εκατοντάδες Έλληνες υπηρέτησαν στον Αγγλικό στρατό και ενίοτε και στον Γαλλικό αλλά και στον Ρωσικό. Δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται αρβανίτης επειδή ήταν Ταγματάρχης του Αγγλικού Στρατού; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και θα συνεχίσω ότι πέφτω από τα σύννεφα διαβάζοντας τις αιτιάσεις σου.

Μας κορόϊδευσαν και μας κοροϊδεύουν ακόμα.Το τι έγινε κανείς δεν το ξέρει Αληθινά και αφού μίλαγε και έγραφε Ελληνικά τι τον ήθελε τον γραφιά στα απομνημονεύματα του για συντακτικό έλενχο....
Ένα μεγάλο ποσοστό δεν ήξερε γραφή και ανάγνωση, δεν συνέβαινε το ίδιο με τον Κολοκοτρώνη. Όμως πως φαντάζεσαι τον πολέμαρχο στρατηλάτη να κουβαλάει στην τσέπη του την πένα το μελάνι και το χαρτί;

Όλοι μηδενός εξαιρουμένου είχαν τους γραφιάδες τους που έκαναν την σύνταξη των επιστολών.

Ο Καραϊσκάκης τι ήθελε στην αυλή του Αλη-Πασά;ή ήταν και αυτός Ελληνας.!Δεν Κάνω εγώ Ιστορία αλλά ερμηνία καταγεγραμμένων γεγγονότων.
Ο Αλή Πασάς μάζεψε στην αυλή του όλα τα φωτεινά μυαλά της περιοχής, είχε γιατρούς συμβούλους Έλληνες, πολλές φορές πολεμώντας τον Σουλτάνο χρησιμοποίησε Έλληνες οι οποίοι στην διαμάχη εκείνοι έβλεπαν εθνικό κέρδος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-07, 09:15
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν θέλω να κατοχυρώσω ΤΙΠΟΤΕ Σκέπτωμε Δυνατά και ακούγομε αλλά σταματώ εδώ γιατί κανείς δεν καταλαβαίνη τί διαβάζη και το παίρνουν σαν προσπάθεια αλλαγής του ιστορικού γίγνεσται.Στη ιστορία έχουμε Μαχητές και
παρατρεχάμενους,δυστηχώς το τι θα περάση στις επόμενες γενιές το καθορίζουν οι τελευτέοι,έτσι μαθένουμε Ιστορία τρίτου προσώπου!Δεν μοιώνω τους Ηρωες στην προσφορά τους αλλά επισημαίνω την ύπαρξη των παρετρεχάμενων που μας μεταφέρουν την ιστορία που θέλουν.Τα γεγονότα χάνουν την αληθινή σημασία τους και αποκτούν άλλη πιο "ΓΛΑΜΟΥΡΙΑ"και όποιος την αρνείται να καεί στην Κόλαση..........Τα ίδια κάνουν και στα βιβλία....Και εχουμε συνωστησμό Ελλήνων στη Σμύρνη και η Τουρκία αρνήται να παραδεχθή τα γνωστά......Ποιός "χαλασμός" έγινε......Ποιό Ξεκλήρισμα και τι ακριβώς θέλετε Κύριε.!Επαναλαμβάνετε το ερωτημά σας παρακαλώ.Εμεις είδαμε φως και μπήκαμε....Μιας και ο Ελληνικός στρατός λείπη στην δουλειά....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να κατοχυρώσω ΤΙΠΟΤΕ Σκέπτωμε Δυνατά και ακούγομε αλλά σταματώ εδώ γιατί κανείς δεν καταλαβαίνη τί διαβάζη και το παίρνουν σαν προσπάθεια αλλαγής του ιστορικού γίγνεσται.
Έχω μάθει να διαβάζω ιστορία από πολλές πηγές ταυτόχρονα, εσύ μου ανέφερες μία, εγώ οκτώ.

Αν θέλεις να με πείσεις ότι το 21 ξεσηκώθηκαν οι Αρβανίτες και όχι οι Έλληνες, συγνώμη αλλά δεν θα κάτσω με τα χέρια σταυρωμένα μπροστά σε τόσο έκδηλη παραποίηση της ιστορίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-07, 15:06
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Κορδάτος ήταν ένας εμπαθής ιστορικός που έγραφε τα πράγματα πάντα από μια σκοπιά. Δεν αποκαλώ σε καμιά περίπτωση τα γραπτά του Κορδάτου Ιστορία, απλά θα τις θεωρούσα σαν ιστορικές απόψεις που δεν έχουν κανένα ταίριασμα από πολλούς άλλους ιστορικούς.


Μόνο να συμφωνήσω μπορώ με την άποψη αυτή. Λυπάμαι που δεν έχω σήμερα τον χρόνο να επανέλθω αναλυτικά. Σύντομα θα το κάνω. Επειδή το κομμάτι Τουρκοκρατία έχει αρκετά μείνει ανεξερεύνητο και αποτελεί ουσιαστικά πρόκληση και πρόσκληση στους νέους ιστορικούς, θα άξιζε τον κόπο να το προσεγγίσουμε μέσα απο κείμενα του αγώνα.

Συνιστώ σε πρώτη φάση το βιβλίο του π.Γεωργίου Μεταλληνού , ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΚΔ.. ΑΚΡΙΤΑΣ

Συνοπτικά επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω ότι οποιαδήποτε μονομέρεια στην αντιμετώπιση του θέματος δεν προάγει Ιστορία, δηλ. την Αλήθεια για το ΄Εθνος.

΄Οπως υπήρξαν κοτζαμπάσηδες, υπήρξαν και ματωμένα ράσα, όπου Κωλέττηδες και ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, και ο Μιαούλης έχυσε αίμα και εκαψε το στόλο, και οι Τούρκοι έσφαξαν τους Χιώτες κι ο Κολοκοτρώνης δεν κατάφερε να αποτρέψει τη σφαγή στην Τριπολιτσά, και άν ακόμα υπήρξαν και ταξικές αντιπαραθέσεις, σίγουρα δεν χρωμάτισαν αυτές τον Αγώνα. Και οι Αρβανίτες πολέμησαν γιατι είχαν ελληνορθόδοξη συνείδηση, και ο Φιλελληνισμός - άσχετα απο τον ρομαντισμό του - στήριξε τον Αγώνα.

Το πρόβλημα είναι άλλο:

Η Χώρα των ελληνόφωνων βαρβάρων είναι σήμερα σε θέση να επαναστατήσει στην αλλοτρίωση που υφίσταται;

Αν όχι, η παιδεία μας απέτυχε. Και ο αγώνας του ΄21 έμεινε χωρίς αντίκρυσμα. Σαν τάλαντο θαμμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-07, 10:15
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να απαιτήσω να καταλάβη καθένας μας το ίδιο γεγονός από την ίδια σκοπιά!Δεν Λέω (ήμαρτον),ότι οι Ελληνες Δεν πολέμισαν για τη λευτεριά τους.Αλλά ποιά λευτεριά τους, στο Μεσαίωνα που ζούσε ο Τουρκος τότε και στην απομόνωση απο την Κολτούρα της Ευρώπης που αναγκαστικά ζούσε και ο Ελληνας τι να γυρέψει;!Πάρτε στα Επτάνησα και ειδικά την Κέρκυρα τα χρόνια τούτα.Αλλος αέρας άλλη καταπίεση άλλη Αριστοκρατία.Προχωρήσανε πιό μπροστά απ'όλους τους άλλους Ελληνες.Η επανάσταση ξεκινά μέσα στο πνεύμα και με ανθρώπους που μιλάνε για την αλλη πλευρά των πραγμάτων.Μιλάνε οι ποιητές και οι Φτωχοδίαβολοι ξυπνάνε .......Την Βρωμοδουλιά την ξεκινάς στη συνείδηση του Λαού και οχι στο καθημερινό γίγνεστε.Δεν υπάρχη κανένας να καταλάβη τίποτε αν δεν ξέρη καλά και την άλλη πλευρά.Μην Παραπονιέστε όταν αρχίσεται να πονάτε.Αυτό το τελευταίο σ'απάντηση
"Η Χώρα των ελληνόφωνων βαρβάρων είναι σήμερα σε θέση να επαναστατήσει στην αλλοτρίωση που υφίσταται;"
και συνεχίζω "Δεν Πιστεύω στην επανάσταση χωρίς Αιτία.Πιστεύω στην κατονόηση της Αιτίας για επανάσταση πρώτα και μετά.......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-07, 18:06
Το avatar του χρήστη PAUL
PAUL Ο χρήστης PAUL δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-10 15:41
Προτείνω να διαβάσετε τα ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΑΚΟΥ.
Υπήρξε 1ος Υπασπιστής του ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
¨Η το βιβλίο του Δημήτρη Φωτιάδη με τον τίτλο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Κι αν αυτά που γράφω θεωρηθούν διαφήμιση
Ε!!! τότε πρέπει να ξέρεται ότι οι ήρωες μας κι αυτοί που μιλούν και γράφουν για αυτούς δεν έχουν ανάγκη από διαφήμιση .
Οι ήρωες μας δεν είναι απορρυπαντικά
Ευχαριστώ.
.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.