Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-02-07, 11:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp

Τελευταία φορά Online: 11-02-24 13:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry O παραλογισμός για τις άδειες οπλοκατοχής

Αντιγράφω από άρθρο στο in.gr που αναφέρεται στο φονικό στην Ν. Αγχίαλο
Τα σχόλια δικά σας

Όπως επισημαίνουν «Τα Νέα», ο δράστης στις 22 Ιανουαρίου είχε πάρει άδεια κατοχής για την κυνηγετική καραμπίνα του. O αγροτικός γιατρός-παθολόγος στη Νέα Αγχίαλο, παρά το ιστορικό της νοσηλείας του στην ψυχιατρική κλινική του Νοσοκομείου Βόλου και τη φαρμακευτική αγωγή την οποία ελάμβανε τα τελευταία δύο χρόνια, του έδωσε βεβαίωση ότι μπορούσε να πάρει την άδεια για την οπλοκατοχή.

Όπως είπε την Πέμπτη, «δεν διαπίστωσα να αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα». Όπως έγινε γνωστό, ο δράστης στο παρελθόν ήταν χρήστης τοξικών ουσιών, δεν είχε καθαρό ποινικό μητρώο και έτσι η Αστυνομία δεν θα έπρεπε να του έχει εγκρίνει την άδεια οπλοκατοχής

Η διαδικασία που ακολουθείται για την απόκτηση κυνηγετικού όπλου είναι προβληματική και αφήνει πολλά «παραθυράκια» για να δοθούν όπλα σε ανθρώπους που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις. O υποψήφιος κάτοχος όπλου καταρχήν οφείλει να προσκομίσει στην Αστυνομία μια βεβαίωση γιατρού που να πιστοποιεί ότι «έχει σώας τας φρένας».

Αρχικά είχε οριστεί πως αρμόδιοι για να εκδίδουν αυτά τα πιστοποιητικά ήταν ψυχίατροι, οι οποίοι όμως ζήτησαν να παρακολουθούν τον υποψήφιο κάτοχο όπλου για διάστημα από 2 εβδομάδες έως 1 μήνα. Με διάφορα προσκόμματα, όπως ότι δεν υπάρχουν ψυχίατροι σε αγροτικές περιοχές ή νησιά, το μέτρο διαφοροποιήθηκε και πλέον αρκεί μια απλή βεβαίωση παθολόγου, ο οποίος μπορεί να είναι και ιδιώτης.

Στη συνέχεια με αυτό το χαρτί η Αστυνομία δίνει την άδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου, χωρίς να ελέγξει προηγουμένως και το ποινικό του μητρώο, το οποίο φτάνει υπηρεσιακά στην Αστυνομία και αφού πρώτα δίνεται η δυνατότητα στον οποιονδήποτε να αγοράσει το όπλο που χρειάζεται

Όλο το άρθρο εδώ
Παλιά 16-02-07, 12:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Η διαθεσή μου τώρα:
Το καλοκαίρι προσπάθησα να εισάγω κάποια σπαθιά από τον Καναδά.
Έτσι μπλέχτηκα και εγώ σε μία προσπάθεια να πάρω άδεια οπλοκατοχής, όπου την παράτησα γιατί φέρνει και άλλα μαζί της.
Για να πάρω χαρτί από ψυχολόγο έπρεπε να πάω σε συγκεκριμένο νοσοκομείο (ένα από αυτά είναι το Αγία Όλγα) που μπορούσε να εκδόσει τέτοιο χαρτί.
Όλα αυτά που μου ζητούσαν ήθελαν ΠΟΛΥ περισσότερο χρόνο απο τις 20 ημέρες που είχα διορία, με αποτέλεσμα να υπάρχει στο τελωνείο μία ΤΕΡΑΣΙΑ αποθήκη γεμάτη με σπαθιά! Την είδε φίλος που έκανε εισαγωγή και ήξερε από πρίν τι χαρτιά χρειαζόνταν, οπότε έτρεχε από πριν να τα βγάλει.
Συμπέρασμα;
Πολύ πιό εύκολα βάζεις στο σπίτι σου μία καραμπίνα παρά ένα σπαθί (και ας είναι και ρέπλικα)
Παλιά 16-02-07, 12:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλοκαίρι προσπάθησα να εισάγω κάποια σπαθιά από τον Καναδά.
Αφου δεν έχες κουμπάρο αστυφύλακα τι τα θέλεις τα σπαθιά ; :-)
Παλιά 16-02-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι ρέπλικες είναι διακοσμητικές. Θεώρησα ότι δεν πειράζει κανέναν το τι θα στολίσω εγώ στο σπίτι μου... Από ότι φαίνεται όμως οι νομοθέτες δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.
Μα θα αγόραζα μη ακονισμένο σπαθί αν θα ήθελα να σκοτώσω κάποιον; Ούτε ψωμί δεν κόβουν αυτά!
Στην τελική, αν ήθελα να σκοτώσω κάποιον με σπαθί θα το έκανα; Αφού αν βγείς στην Ομόνοια αγοράζεις καλάσνικοφ!
Highlanders όλου του κόσμου ενωθείτε!

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές