Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-03-07, 12:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα... Αν η εκκλησία δεν δέχεται τη μαγεία γιατί διαβάζει ευχές και δέχεται το φαινόμενο του "ματιού"[..]
Από προσωπική πείρα προτείνω να μην υπερφορτώνεις το σύστημα με ερωτήσεις γιατί μπλοκάρει

Περιμένω ακόμα να μάθω τις λεπτομερεις για τα βιβλία της Rowling, όπου "κυριαρχει η αναφορά και περιγραφή με πολλές λεπτομέρειες αποκρυφιστικών πρακτικών, όπως επωδές (ξόρκια) και τελετουργίες, ακριβώς όπως αυτά πραγματοποιούνται στις διάφορες μαγικές συνάξεις σήμερα".
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-03-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οκ, για να πω την αλήθεια κρατήθηκα να μην συμμετάσχω σε αυτή την συζήτηση γιατί υπήρχε κίνδυνος να ρίξω το επίπεδο της βάσης πιο χαμηλά από τα γεωργικά προϊόντα φαρσάλλων, μια και το συγκεκριμένο θέμα σε γενικότερη μορφή μου προκαλεί αλλεργία και μου ανεβάζει τις στροφές. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον Νικ Μαρβελ γιατί δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει σαν ανάγνωσμα, αλλά θέλω να υποθέσω ότι κατέχει τα απαραίτητα ηθοπλαστικά στοιχεία που θεωρητικά αναζητά ο μέσος γονίος για τα βλαστάρια του. Για τον άσπονδο φίλο του τον Χάρυ (και την φίλη του ερμιόνη που αποτελεί πλέον φετίχ των παιδεραστών παγκοσμίως) όμως μπορώ μια και είχα την τύχη να διαβάσω τα περισσότερα. Εντάξει, δεν πρόκειται για κάποιο λογοτεχνικό ογκόλιθο, αλλά τολμώ να πω ότι συγκρίνοντας τα με τα παιδικά βιβλία της εποχής μου (μια και είμαι νεότατος αναφέρομαι σε πράγματα του στυλ "οι μυστικοί εφτά', "τα πέντε λαγωνικά", κλπ) είναι πολύ πιο αξιόλογο σαν ανάγνωσμα, και αν βγάλει κανείς από την μέση τα φρου φρου και τα αρώματα, τα μηνύματα που περνάει είναι πιο χρήσιμα σαν εφόδια για μια αναδυόμενη προσωπικότητα μια και με αθώο τρόπο θίγονται και θέματα τα οποία δεν βρίσκει κανείς σε παιδικά μυθιστορήματα.

Από εκεί και πέρα, θα μου επιτρέψετε να παραθέσω και την καθαρά προσωπική άποψη κύριοι, ότι αναλώνεστε σε μια συζήτηση χωρίς νόημα. Στο παρελθόν είχα την ατυχία να γνωριστώ και σε μερικές περιπτώσεις να έρθω κοντά με άτομα τα οποία είχαν "παραστρατήσει" σε διαφόρου είδους "κακές παρέες" (πες τες ακροδεξιές/ακροαριστεροαναρχικές/αποκρυφιστικές οργανώσεις) που προφανώς τους είχαν γεμίσει το κεφάλι με σκουπίδια και τους κάνανε ότι θέλανε. Άσχετα με την προέλευση του καθενός εκ των θυμάτων, ένα πράγμα είχαν όλοι/ες κοινό: δεν είχαν ανοίξει ποτέ βιβλίο στην ζωής τους. Οπότε, κατά προσωπική πάντα άποψη, εγώ θα ήμουν χαρούμενος αν το τέκνο μου είχε το ερέθισμα να πάρει κάτι να διαβάσει (αντί να λιώνει στο xbox) και σε πολύ δευτερη μοίρα το αν διαβάζει τον Χάρυ Πότερ ή τον Μεγάλο Ανατολικό.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-03-07, 13:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε, κατά προσωπική πάντα άποψη, εγώ θα ήμουν χαρούμενος αν το τέκνο μου είχε το ερέθισμα να πάρει κάτι να διαβάσει (αντί να λιώνει στο xbox) και σε πολύ δευτερη μοίρα το αν διαβάζει τον Χάρυ Πότερ ή τον Μεγάλο Ανατολικό.
Έχω την εντύπωση ότι απλά εκφράζεις την κοινή λογική.
Ο δικός μου ήρωας ήταν ο Γιώργος Θαλάσσης στον Μικρό Ήρωα, σε άλλον ήταν ο Τζων Άνταμς στον Μικρό Καουμπόη, στα κορίτσια ήταν η Πίπι η φακυδομίτη, σούπερμαν ή σπαιντερμαν Αστεριξ Πότερ και λοιπόν τι έγινε; Το να μάθεις να ανοίγεις ένα βιβλίο και αυτό το βιβλίο να το αγαπάς είναι όλο το κέρδος για τα παιδιά.

Στο κάτω κάτω ο Πότερ ο φουκαράς δεν ήταν κανένας κακοποιός, αγαθιάρης είναι (δεν έχω διαβάσει βιβλία του μόνο 2 έργα εχω δει), γλυκούλης και καλός, επειδή κάνει και ένα άμπρα κατάμπρα, αυτό τον κάνει Σατανιστή; Ας σοβαρευτούμε λίγο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-03-07, 16:27
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ε! μα μπραβο επιτελους να δουμε και καμια υγιη τοποθετηση επιτελους εδω μεσα..ευγε cyberpunk (επι τη ευκαιρια δωσε χαιρετισμους στον πατερα σου)
αυτο προσπαθουμε να πουμε τοσο πολυ καιρο εδω μεσα αλλα δεν πιανει..

και εσυ και ο στελιος φερατε μια νοτα ορθοτητας σε αυτη την συζητηση που κοντευε να εξελιχθει σε νεο σχισμα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-03-07, 18:56
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κρατήθηκα, κρατήθηκα και ευτυχώς το εκτονώσατε πριν εκραγώ και εγώ. Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα εγώ περά από τα παιδικά (και μόνο οι άνθρωποι που μας "πρότειναν" να διαβάσουμε την Άλκη Ζέη με έκαναν να τρέχω μακριά) διάβαζα και ένα σωρό άλλα βιβλία και δεν έπαθα τίποτα (έτσι νομίζω, εσείς τι λέτε Στο δημοτικό διάβαζα (κρυφά) τη Θεία Κωμωδία (του Δάντη) και ορισμένα άλλα που υπήρχαν στη βιβλιοθήκη του πατέρα μου αλλά δεν μπορώ να αναφέρω εδώ γιατί δεν είναι ακριβώς παιδικά βιβλία...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-03-07, 19:36
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Κανονικά, επειδή αρχίζουμε και αναφερόμαστε σε προσωπικά δεδομένα, η ορθή απάντηση είναι Γ/ΔΑ. Για χάριν όμως συνέχειας της συζητήσεως, λέω ότι διάβασα ό,τι δεν μπορείς να φανταστείς… για να έχω βιωματική άποψη επί του θέματος. ΑΛΛΑ! σε μια ηλικία, όπου αναπτύσσεται η κρίση, μετά την εφηβεία (ως ενήλικας) και όχι στην προτεινόμενη (για διάβασμα τα βιβλία του (αληθώς κακόμοιρου) χάρρυ) ευαίσθητη ηλικία των 8-14, που διαμορφώνεται το ένστικτο και ο συναισθηματικός κόσμος του παιδιού.

Έτσι, αν κάποιος γονιός θεωρεί ότι δεν συντρέχει λόγος να συστήσει την προσοχή στο παιδί του που ‘’ψυχαγωγείται’’ και ‘’χειραγωγείται’’ από ‘’μαγικά’’ και ‘’τέρατα’’ ε! ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΤΟΥ. Προσωπικά δεν μου πέφτει κανένας λόγος, αλλά ΑΠΑΙΤΩ όπως σέβομαι την ελεύθερή του επιλογή να κάνει ό,τι θέλει, να σεβαστεί τον έχοντα αντίθετη γνώμη… αλλά αλήθεια γιατί η τόση βία να ‘’ωραιοποιήσουμε’’ τα τέρατα και να τα δώσουμε για πνευματική τροφή στα παιδιά μας; (ποιος ποιον θα φάει είναι το ερώτημα, αλλά μάλλον θα είναι η ‘’λογική’’ συνέχεια της πρωτιάς στην eurovision και της κοινής κρατούσης γνώμης)… όπου, όσοι δεν συμφωνούν σε αυτήν την κατάντια…, ΔΕΝ είναι σοβαροί και πρέπει να σοβαρευτούν επιτέλους…

Αλλά, χάθηκαν τα ηθοπλαστικά κατάλληλα βιβλία που γαλουχούν τα παιδιά με ήρωες, και ιδανικά; την ερώτηση την κάνει ο ίδιος ο Χριστός στην Αγία Γραφή: … Η τις άνθρωπος είναι από σας, όστις εάν ο υιός αυτού ζητήση άρτον, μήπως θέλει δώσει εις αυτόν λίθον; και εάν ζητήση οψάριον, μήπως θέλει δώσει εις αυτόν όφιν;

Το παιδί για να γίνει χρήσιμος στην κοινωνία, θέλει λόγους σοφίας, θέλει πνευματικό άρτο. Θέλει ψυχαγωγία θετική, ωφέλιμη κι όχι αρνητική και βλαβερή.

Επανερχόμενος στην ‘’γνώση’’ τι είναι τι!... μην δογματίσει κανείς πως αν δεν διαβάσεις/δοκιμάσεις δεν έχεις δικαίωμα να κρίνεις ότι κάτι είναι κακό. Πρέπει κάποιος να καπνίσει για να πει ότι το τσιγάρο αντικειμενικά κάνει κακό στην υγεία; πρέπει κάποιος να βάλει τα χέρια του στην μπρίζα, να καταπιεί δηλητήρια για να πει, όχι μόνο ότι είναι βλαβερά αλλά και θανατηφόρα; πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πάθει για να μάθει; δεν ακούει όσους έχουν μετανοιώσει και λένε… μακάρι νάχα την δυνατότητα να μην το άρχιζα;;; δεν είναι κάποιος ανόητος αν παθαίνει και δεν μαθαίνει ή ο άλλος πιο έξυπνος, αν χωρίς να πάθει, μάθει;;;

Που συναντάται η εξυπνάδα και που έγκειται τελικά η οξυδέρκεια του ανθρώπου;;; ή όλες οι ασθένειες (που είναι για τους ανθρώπους, τάχα ότι είναι ‘’καλό’’ κάποιος να δοκιμάζει τα πάντα…) είναι αναστρέψιμες; δυστυχώς όχι!!! ακόμη και ένα απλό κρυολόγημα μπορεί να αποβεί θανατηφόρο αν συνδυαστεί με την αδιαφορία τι είναι ωφέλιμο ή βλαβερό (καλό ή κακό σε πνευματική αναγωγή) όπως συμβαίνει και με το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου που έχει προσβληθεί από τον ιό του AIDS.

περί AIDS και της πνευματικής του αναγωγής

Αλλά πέραν από όλα αυτά, η γνώση των πνευματικών νόμων, σε σχέση με την γνώση των φυσικών, έχουν μία ουσιώδη παράμετρο που τις διαφοροποιεί.

Εκφράστηκε με χλευασμό… ‘’μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι’’, αλλά ακριβώς εκεί είναι η διαφορά… η υπερεμπιστοσύνη στο ‘’εγώ’’ αφήνοντας για τους ‘’καθυστερημένους’’… τον πρώτο πρώτο μακαρισμό… που εκφράστηκε από Τον Κύριο: Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, διότι αυτών είναι η βασιλεία των ουρανών… και αργότερα….Μακάριοι οι καθαροί την καρδίαν, διότι αυτοί θέλουσιν ιδεί τον Θεόν.

…είναι λοιπόν απορίας άξιο… καθαρίζει η καρδία με αυτά τα αναγνώσματα; γαλουχούνται με ιδανικά άξια για την κοινωνία που μας αξίζει; οικοδομείται η ψυχούλα τους με γερά θεμέλια; είναι άρτος και οψάριον αυτό που προσφέρεται στα παιδάκια; έτσι αναπτύσσεται η κρίσις των κακόμοιρων; συντάσσομαι ή αποτάσσομαι ΤΙΜΩΝΤΑΣ ή όχι το ΒΑΠΤΙΣΜΑ;;;

Τελικά αν η ‘’κοινή γνώμη’’ λέει το μαύρο άσπρο και ανάποδα, συγχωρέστε με δεν θα συμφωνήσω κι ας φαντάζω αντικοινωνικός…. Προτιμώ (αφού εδώ ο κόσμος είναι έτοιμος να εκραγεί... μην σας βγάζω και σπυράκια.... ) την επίκληση του Παντοδυνάμου Ονόματος Του Κυρίου και το, 5 λέξεις εν νοϊ, παρά χίλιες εν γλώττη…

Μιχάλη, φυσικά υπάρχει το καλό και το κακό… και κάθε ενέργεια θα έχει ένα σχετικό αποτέλεσμα. Φυσικά θα συνεχίσει να υπάρχει και δεν καταργείται, όσο ο άνθρωπος έχει την ελευθερία επιλογής χρησιμοποίησης ‘’γνώσεων και δυνάμεων’’. Όλα στην διάθεσή μας, σαν το μαχαίρι… σαν την πυρηνική. Τα πάντα, όσα επιδέχονται χρησιμοποίηση. Να αλείψουμε μια φέτα ψωμί ή να σκοτώσουμε με το ίδιο το μαχαίρι. Να φωτίσουμε μια περιοχή ή άλλες ωφέλιμες εφαρμογές ή να τη ρίξουμε σαν βόμβα στη Χιροσίμα…

Κι εκεί έγκειται η διαφορά. Ο σκοπός. Τάση και κίνηση προς αυτήν, σεβασμό και αύξηση της ζωής ή το αντίθετο, εξαρτώμενη η χρησιμοποίηση όποιας γνώσης ή δύναμης από την αγάπη, με την λευκή μαγεία ως όρθιο πεντάκτινο (άνθρωπος με χέρια – πόδια ανοικτά και κεφαλή προς τα επάνω, το λογικό θέλημα), μαύρη το ανάποδο, με τον άνθρωπο να πέφτει, ποιώντας το παράλογο θέλημα του αντιδίκου μας, και τον Σταυρό, με τον Εσταυρωμένο, την Θυσία της Ζωής για να κερδίσουμε την ζωή.

2 (θέλημα Θεού, Σταυρός – Εσταυρωμένος Λόγος – Ζωή, Φως, Αλήθεια... Δεύτερο πρόσωπο της Αγίας Τριάδος)
-
5 (λογικό θέλημα ανθρώπου, όρθιο πεντάκτινο) – λευκή (αλλά προ και χωρίς Χριστό, όπου, μετά την έλευσή Του, οι ''μάγοι'' προσκυνούν την Θεία Γέννηση)
.
ς (παράλογο θέλημα και απάνθρωπο, ανάποδο πεντάκτινο) – μαύρη μαγεία.

σε ένα δρόμο, έτοιμο προς οδοιπορία, από το κατέναντι στο απέναντι και από εκεί, μέσα στην Αγάπη Του Θεού και Λόγου (όπως καταδείχθηκε στο thread φυσική μεταφυσική και ‘’φωτισμός’’).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-03-07 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-03-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
και μόνο οι άνθρωποι που μας "πρότειναν" να διαβάσουμε την Άλκη Ζέη με έκαναν να τρέχω μακριά
Γκουχ.. εγώ είχα κακές συναναστροφές με το Μενέλαο Λουντέμη. Ίσως γι'αυτό βγήκα έτσι

Το καλό είναι ότι ευτυχώς έχω διαγράψει από την μνήμη μου τις λεπτομέρειες και μου έχει μείνει μόνο μια μουντή ανάμνηση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-03-07, 23:29
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν ο mystakid υπονοεί ότι δεν έχει αναπτυχθεί φυσιολογικά το ένστικτο (που δεν "αναπτύσσεται", υπάρχει) και ο συναισθηματικός μου κόσμος αλλά δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω όλο το μήνυμά του γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο θέμα σε παραλλαγές. Αξιέπαινη η προσπάθεια να ανακατέψει και λίγο αριθμολογία και συμβολολογία αλλά μην σπαταλάτε την ώρα σας απαντώντας μου σε τέτοια θέματα. Τώρα διαβάζω το The God Delusion του Dawkins και μάλλον μετριοπαθές το βρίσκω επομένως δεν συγκινούμαι ακόμα και αν έρθει ευτραφής εκπρόπσωπος (ή αντιπρόσωπος; δίνει και εγγύηση της Ανατολικής Ορθοδόξου του Χριστού Εκκλησίας και κλαίει στα σκαλοπάτια μου μαύρο δάκρυ. Για flame μην το σκέπτεστε έχω γίνει πολύ παχύδερμο. Και μην αναζητήσετε τον παπά της ενορίας μου να με "σώσει" γιατί τον καθαίρεσαν πρόσφατα για ατασθαλίες. Προφανώς διάβαζε λάθος βιβλία. Ο Θεός κύριοι είναι για όλους. Η θρησκεία πάλι όχι.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-03-07, 00:06
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου, να εκφράσω δυο σχετικές σκέψεις.

Έτσι, το να κρατάει κάποιος ισορροπίες είναι ό,τι καλύτερο. Το να αντιμετωπίζει τους συνανθρώπους του με αγάπη, σεβόμενος την ελευθερία τους, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ των πιστεύω τους, κι αυτό πολύ καλό, σχεδόν άριστο.
Μου άρεσε η τοποθέτησή σου. Νομίζω πως αυτή είναι και η ουσία. Οι πιστοί δεν είναι αφελείς και δεν πρέπει να θεωρούνται αφελείς, έστω και στο μέτρο των δυνατοτήτων και των εμπειριών τους (βλ. παιδιά). Εκτιμώ πως ο υπερβολικός ζήλος και προστατευτισμός που επιδεικνύουν μερικοί περισσότερο έχει χαρακτήρα εξωστρεφή (δείτε τι πιστός και ενάρετος που είμαι?) παρά ουσιαστικά ευγενή κίνητρα.

Η πίστη πρέπει να είναι συνειδητή επιλογή και τότε αποκτά μεγαλύτερο ειδικό βάρος. Αυτός που άκουσε όλες τις απόψεις και κατέληξε με πίστη στον Χριστιανισμό είναι μάλλον πιο ώριμος από αυτόν που δεν γνώρισε ποτέ τίποτα άλλο. Άλλωστε, πως μπορείς να οριοθετήσεις το καλό, αν δεν έχεις πρώτα ταυτοποιήσει το κακό (χωρίς, φυσικά, να το ασπαστείς)?

Τέλος πάντων, δεν μου αρέσει να τοποθετούμαι σε τέτοια ευαίσθητα θέματα, αφού προσπαθώ να τηρώ στάση α-πάθειας. :-)

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-03-07, 01:08
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Απάθεια χωρίς Αλήθεια... δεν διαφέρει από έναν νεκρό...

Από την άλλη, αλήθεια χωρίς απάθεια, δλδ Αλήθεια με εμπάθεια, έχει αρνητικές επιπτώσεις... και ανάλογα με την εμπαθή του στάση... ο πιστός, εύκολα βγάζει σπαθί... ή μάχαιρα... αυτά όμως, θυμίζουν τον Ηρακλή... μπροστά στην Λερναία Ύδρα... που θέλοντας να νικήσει το κακό... από τον ζηλωτισμό του, όσο είναι αρχάριος στον αόρατο πόλεμο κατά του κακού, (μάλλον) χωρίς να το θέλει, το πολλαπλασιάζει... (το μάλλον ισχύει για αυτούς που η πίστη τους, δεν τους προτρέπει την εκδίκηση...)

κι όμως... υπάρχει ένα ''σπαθί'' ενωτικό.... το κομποσχοίνι, το ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ, που σαν φωτιά του Πνεύματος, η προσευχή ''ενώνει'' και είναι το μόνο που νικά το κακό (αφού η ενέργεια του Σταυρού, καταργεί την διαβολή, δλδ τον διαχωρισμό).

σπαθιά, μάχαιρες και κομποσχοίνια

(δεσμός, που κατάτι ενδεικνύει την αντιμετώπιση των ανθρώπων, όταν προσβάλλεται η πίστη τους...)

όσον αφορά λοιπόν την ευλογημένη απάθεια, την συνοδευόμενη από την Αλήθεια, μία απάθεια... όχι του νεκρού και αδιάφορου... αλλά γεμάτη ζωή, οι αγιορείτες λένε: ...αν πεθάνεις πριν πεθάνεις, δεν θα πεθάνεις όταν θα πεθάνεις...

η δεύτερη όμως παράγραφος... ΔΕΝ θα πεθάνεις όταν θα πεθάνεις... ισχύει ΜΟΝΟ αν κάποιος ''γνωρίσει'' και πιστέψει στην Αλήθεια... κατά το: ο πιστεύων εις εμέ, καν αποθάνει, ζήσεται...

Όταν η βιούμενη Απάθεια [μέση στάση ζωής οριζόντιας σχέσης (συνανθρώπων)] και Αλήθεια (μέσο διάκρισης κάθετης σχέσης) υποκινείται από την ειλικρινή Αγάπη για τον συνάνθρωπο και τον Τριαδικό Θεό, τότε το πρόσωπο βιώνει τον σταυρό, συνοδοιπορεί με τον Εσταυρωμένο Μεσσία Χριστό, προς την Ανάσταση. Συσταυρώνεται και θα συναναστηθεί!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 03-03-07 στις 11:30
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-03-07, 16:33
Το avatar του χρήστη nickmarvel
nickmarvel Ο χρήστης nickmarvel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-12 17:43
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το «ειδικός επιστήμονας» εννοούμε ποιόν ακριβώς; Μπορώ να ζητήσω ένα βιογραφικό του; Να μάθω πού δούλεψε, τι πτυχίο έχει, τι δημοσιεύσεις έκανε, ποιοι τον έχουν στη δική τους βιβλιογραφία;
Φίλε Archmage,
Σαν πρώτο θα αναφέρω τον π. Αντώνιο Αλεβιζόπουλο, Dr Θεολογίας, Dr Φιλοσοφίας. Βιβλία του στη δ/ση: http://www.ppu.gr/greek/book_gr1.htm
Δεκάδες άρθρα, δημοσιεύσεις κ.λ.π.
Θα αναφερθώ και στον Dr Γεώργιο Κρίππα, συνταγματολόγο, με πολλά βιβλία, δημοσιεύσεις και άρθρα.
Μπορώ να αναφερθώ ακόμη σε δεκάδες καθηγητές, διδασκάλους, θεολόγους, ψυχιάτρους, νομικούς, κοινωνιολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, που πλαισιώνουν την Π. Ε. Γ., αλλά φοβούμαι ότι θα χρειαζόταν μία πραγματεία... Εξ άλλου, ο καλοπροαίρετος δεν χρειάζεται πολλά για να ενημερωθεί.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχετικό άρθρο στη Wikipedia.
Ο Gardner ήταν αποκρυφιστής και δημιούργησε μια «θρησκεία» στα μέτρα του. Η Wicca σε λίγα διαφέρει από την «εκκλησία του Σατανά» του LaVey. Ίσως και μόνο στο ότι δεν κάνουν ανθρωποθυσίες.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή σε ποιό ακριβώς κλάσμα θα δεχόμαστε ότι η θητεία της στον αποκρυφισμό ήταν επιφανειακή; Στο 1/5; Στο 1/10;
Τι να απαντήσει κανείς στις ειρωνείες; Το 1/3 το είχε δηλώσει η ίδια η Rowling στους Times. Το ποσοστό μας ενδιαφέρει ή οι «πραγματικές αποκρυφιστικές πρακτικές» που διδάσκονται τα παιδιά μας;
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχουν άλλα βιβλία τα οποία έχουν δανειστεί από τον τεράστιο όγκο βιβλιογραφίας μυστικισμού και αποκρυφισμού που έχει δημιουργηθεί από καταβολής κόσμου;
Την Π.Ε.Γ. δεν την αποτελούν μόνον γονείς θυμάτων αλλά και πρώην θύματα σεκτών και αρκετά πρώην στελέχη αποκρυφιστικών οργανώσεων. Όλοι αυτοί διαθέτουν αρκετή πείρα ώστε να προσδιορίσουν –από τα γραφόμενά του- αν κάποιος ανήκει σε συγκεκριμένη οργάνωση ή απλώς έχει μελετήσει αποκρυφιστική βιβλιογραφία. Όμως, είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, αν η συγγραφέας έχει προσωπική βίωση δογμάτων και πρακτικών του αποκρυφισμού ή ότι μεταφέρει το υλικό στα παιδιά μας;
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και δε λέει τίποτα τέτοιο. Όποιος ενδιαφέρεται για τα γεγονότα μπορεί να διαβάσει τη συνέντευξη στο TIME . Μήπως ο ασκών κριτική δε γνωρίζει αγγλικά;
If you're choosing to write about evil, you really do have a moral obligation to show what that means. So you know what happened at the end of Book IV. I do think it's shocking, but it had to be. It is not a gratuitous act on my part.
Is evil attractive? Yes, I think that's very true.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιβλίο για παιδιά-μάγους γράφει, δελεαστικό το παρουσιάζει. Αν το παρουσίαζε αποκρουστικό, πώς ακριβώς θα πουλούσε το βιβλίο της; Λεφτά θέλει να βγάλει, όπως όλοι.
Όταν έγραφε το πρώτο βιβλίο, έβγαζε αυτό που είχε μέσα της. Ήταν αδέκαρη, άρρωστη (κατάθλιψη), πρόσφατα χωρισμένη με ένα παιδί. Δεν είχε ελπίδα να βγάλει λεφτά. Αυτό ήλθε μετά. Δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα λεφτά. Κάποιοι ενδιαφέρονται πρωτίστως να κυκλοφορήσουν τα πιστεύω τους.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού η μαγεία είναι όντως αληθινή (το λέει πιο κάτω), τι να κάνουμε, να πούμε στα παιδιά ψέματα ότι δεν είναι; Την αλήθεια δε ζητάμε;
Όχι, να πούμε ακριβώς την αλήθεια: Ότι η μαγεία είναι υπαρκτή και η ενασχόληση μ’ αυτήν μόνο καταστροφή στη ζωή και κόλαση μπορεί να φέρει. Πάρε τη ζωή των γνωστών μάγων... Αφού ασχολείσαι μ’ αυτά... Πάρε τη ζωή του Aleister Crowley...
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι τα περισσότερα, μόνο το 1/3 (όπως ειπώθηκε πιο πάνω). Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες. Ακόμα και για το 1/3 όμως, καλύτερα δεν είναι να το ξέρουν για να το αποφεύγουν; Δεν είναι πολύ καλό να το αγνοούν, διότι τότε μπορεί κατά λάθος να πέσουν στα δίχτυα των ομάδων και οργανώσεων.
Παίζουμε πάλι με τα ποσοστά;
Για να το αποφύγουν θα πρέπει με τρόπο σωστό να τους επισημάνουμε την επικινδυνότητα από νωρίς. Κι επειδή αυτό δεν αρκεί, θα πρέπει να τα εφοδιάσουμε με την ανάλογη πίστη στα σωστά πρότυπα. Το πρόσωπο του Κυρίου μας, Ιησού Χριστού και τη διδασκαλία της Εκκλησίας Του.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Wicca δεν αναγνωρίζεται καθόλου ως τέτοιο πράγμα. Κάποια άλλη οργάνωση αναφέρεται ή υπονοείται στα βιβλία της Rowling; Γιατί δε βγάζουμε τα άπλυτα στη φόρα για να είμαστε σίγουροι ότι θα αποφύγουμε όλοι τις κακές οργανώσεις και ομάδες;
Και η Wicca και κάθε αποκρυφιστική οργάνωση είναι δυνητικά μια «Καταστροφική Λατρεία». Πρέπει να φτάσουμε στην ομαδική αυτοκτονία για να αποφασίσουμε να ανησυχήσουμε;
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενοχλούν κάποιον; Ήρθε κανείς με το μαχαίρι στο λαιμό από αυτούς τους κακούς να υποχρεώσει κανέναν να κάνει κάτι παρά τη θέλησή του; Όχι, φυσικά, διότι τότε θα τους πήγαιναν μέσα! Οι διαλέξεις γίνονται, τα βιβλία είναι εκεί, όποιος θέλει μπορεί να ακούσει και να διαβάσει.
Το «μαχαίρι» είναι η παραπλάνηση, ο εθισμός και τέλος ο ψυχαναγκασμός.
Δεν λέει π.χ. η Σαηεντολογία από την αρχή, από το πρώτο «Test Οξφόρδης», στο μελλοντικό θύμα της: «ξέρεις, εμείς εδώ πιστεύουμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα σύνολο από “Body Thetans”, δηλαδή, ψυχές νεκρών εξωγήινων που ο Xenu έριξε σε ηφαίστεια και εξόντωσε με ατομικές βόμβες για λόγους υπερπληθυσμού». Παρουσιάζεται σαν σχολή ψυχολογίας και ινστιτούτο ανάπτυξης... Υπάρχει σε όλες τις σέκτες παραπλάνηση, ψυχοτεχνικές και πλύση εγκεφάλου, με τρόπους ώστε το θύμα να πιστεύει ότι είναι ελεύθερος αναζητητής της αλήθειας. Έτσι κι η Rowling «εκπαιδεύει» τα παιδιά μας ώστε να εθιστούν και να αναγνωρίζουν τη μαγεία σαν καλή κι αποδεκτή.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγη φαντασία μπορεί να φτιάξουν ένα καλύτερο κόσμο;
Με θεμέλιο τον αποκρυφισμό θα φτιάξουν τον καλύτερο κόσμο; Εδώ έχουμε τη διδασκαλία της Εκκλησίας και ο Κόσμος παραμένει Κόσμος!
Και τη φαντασία πώς την αντιλαμβάνεσαι; «Δημιουργική Φαντασία», «Συνειδητή Φαντασία», «Καθοδηγούμενη Φαντασία»; Για να χρησιμοποιήσουμε λίγους από τους τίτλους των ψυχοτεχνικών που ακολουθούν οι σέκτες για να αποκόψουν το θύμα τους από το περιβάλλον.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, εκτός αν είναι διανοητικά καθυστερημένα και πιστεύουν ότι όντως μπορούν να καλέσουν ένα griffin και να πετάξουν στη ράχη του. Οπότε (ελπίζω) δε θα είναι σε θέση να επηρεάσουν πολύ την κοινωνία.
Η θεωρία των διανοητικά καθυστερημένων που αυτοί μόνο εμπλέκονται στις αποκρυφιστικές οργανώσεις είναι ένας μύθος για την παραπλάνηση του ανθρώπου για να χαλαρώσει τις άμυνές του. Ο καθένας μπορεί να παρασυρθεί αρκεί να μην έχει το σταθερό θεμέλιο της Εκκλησίας κάτω απ’ τα πόδια του. Οι σέκτες περιμένουν να γεμίσουν το υπαρξιακό κενό του καθενός. Το παιδί δεν θα καλέσει πιθανώς το griffin (αν και έχουν σημειωθεί και θάνατοι από πτώσεις σε παρόμοιες περιπτώσεις. Όχι αναγκαστικά από griffin), όμως θα αναγνωρίσει το όνομα του Nicholas Flamel και του Cornelius Agripa π.χ. όταν του τα αναφέρους στη «Νέα Ακρόπολη», αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κι αυτό είναι μόνο ένα μικρό δείγμα.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού γνώρισαν κριτικά την Εκκλησία και αποφάσισαν να θέσουν εαυτούς εκτός της Κιβωτού, γνωρίζουν πολύ καλά τις συνέπειες που αυτό θα έχει. Οι υπόλοιποι (που δεν τη γνώρισαν ή δεν το ξέρουν ή δεν ενδιαφέρονται) θα μείνουν στην ίδια ακριβώς θέση, ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη.
Την Εκκλησία δεν μπορείς να την γνωρίσεις «κριτικά», αλλά βιωματικά και κανείς δεν «θέτει εαυτόν εκτός Κιβωτού» αν γνώριζε τις συνέπειες. Ίσως ευθύνη έχει και η ποιμαντική της Εκκλησίας, που θα έπρεπε να προβάλλει περισσότερη Αγιότητα προς τον Κόσμο -αλλά, ποιος είμαι εγώ να τα κρίνω αυτά;
Δεν δέχομαι ότι θα μπορούσε να υπάρξει κάποιος που να μην «ενδιαφέρεται», γνωρίζοντας τα επακόλουθα για τον άνθρωπο που απορρίπτει την κλήση. Όμως, παρά ταύτα, είναι τραγικό να πιστεύει κάποιος αυτό το «ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη» που αναφέρεις.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν.
Πράγματι, αν! Αν όμως έτσι έχουν τα πράγματα ποία και η δική σου θέση;
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα την εντύπωση πως η αντίθετη οδός ήταν η αμαρτία ή έστω ή άρνηση του Χριστού. Η μαγεία από πού ξεφύτρωσε;
Μαγεία (αποκρυφισμός) είναι άρνηση του Χριστού και υπακοή σε «άλλο ευαγγέλιο». Η αμαρτία αφήνει περιθώρια μετάνοιας γιατί το σημείο αναφοράς του αμαρτωλού συνεχίζει να είναι ο Ιησούς Χριστός. Για την ενασχόληση με τη μαγεία μόνο με θαύμα μπορεί να ξεφύγει ο άνθρωπος.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά η θεόκτιστη Εκκλησία εγγυάται αιώνια καταδίκη αν δεν την ακολουθήσει ο άνθρωπος. Κατά τα άλλα όντως δεν εξαναγκάζει κανένα, αν και το έκανε με εξαιρετική επιμέλεια σε παλαιότερες, όχι και τόσο μακρυνές εποχές.
Ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και απολαμβάνει τα αποτελέσματα των πράξεών του. Μη μέμφεσαι το Θεό, ούτε την Εκκλησία για το αποτέλεσμα. Ο Θεός έδωσε στον Αδάμ το αυτεξούσιο όταν τον έπλασε. Δες πόσο αμφισβητίες και απειθείς είναι κάποιοι από μας. Το ευαγγέλιο του όφεως επαναλαμβάνεται συνεχώς. Πώς αλλιώς θα μπορούσες να αμφισβητείς τόσο άνετα την διδασκαλία της εκκλησίας. Για τις «παλαιότερες, όχι και τόσο μακρινές εποχές» που αναφέρεις ευθύνη φέρουν οι παπικοί. Η Εκκλησία δεν υποχρεώνει κανέναν να πιστέψει.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οποία ως γνωστόν διαδέχεται την εποχή του Ιχθύ, ο οποίος ιχθύς με κάποιο μυστικιστικό τρόπο συνδέεται με τη χριστιανική πίστη, και συνεπώς η τελευταία νιώθει ότι απειλείται, ε; (Τα λοιπά ζώδια δεν κάνουν τίποτα; )
Η Εκκλησία δεν απειλείται από τίποτε («πύλαι άδου ου κατισχύσουσιν αυτής». Ματθ. ΙΣΤ 18). Όμως χάνονται ψυχές «υπέρ ων Χριστός απέθανε». Τα περί «Εποχής των Ιχθύων» και «Εποχής του Υδροχόου» ανήκουν στο χώρο του αποκρυφισμού (μαγείας).
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή η Παγκοσμιοποίηση είναι μοδάτο Κακό, τη βάζουμε στην πρόταση για να ανάψουμε τα φωτάκια που λένε Προσοχή Κίνδυνος! Ξέχασε να βάλει κι άλλα σημαντικά Κακά πράγματα, που λέγονται πόλεμος, θρησκευτικό μίσος, πείνα, ρατσισμός, κλπ. Μήπως επειδή υπάρχουν τόσο καιρό είναι πιο δύσκολο να συνδεθούν με τη "Νέα Τάξη";
Δεν είναι σωστό να καταλογίζουμε στον γράφοντα «κακή προαίρεση». Η Εκκλησία δεν διδάσκει πόλεμο, θρησκευτικό μίσος, πείνα, ρατσισμό. Είναι η μη εφαρμογή της διδασκαλίας της Εκκλησίας, που παράγει τα ανωτέρω κακά. Ο Χάρι Πότερ αντιμετωπίζεται από την Εκκλησία γιατί είναι «εγχειρίδιο εισαγωγής στη μαγεία» και παραπλανώ τις αθώες παιδικές ψυχές σε αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι υπόλοιποι χριστιανοί είναι κατώτεροι (προφανώς), ενώ για τους δύσμοιρους μη-χριστιανούς δε γίνεται καν αναφορά...
Δεν τίθεται θέμα ανώτερου και κατώτερου. Η Ορθοδοξία είναι η Εκκλησία. Οι άλλες Χριστιανικές ομολογίες έχουν διαστρέψει –λίγο ως πολύ- το ορθόδοξο δόγμα όπως παρελήφθη από τους Αποστόλους και διευκρινίστηκε από τις Οικουμενικές Συνόδους. Η Εκκλησία ενδιαφέρεται για όλους. Η μαγεία είναι ένας μεγάλος κίνδυνος που αφορά όλους.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Εκκλησία, με ηλικία περίπου 2000 ετών, δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα; Τόσο επισφαλής είναι που αρκούν λίγες δεκαετίες για να γκρεμίσουν ένα οικοδόμημα δύο χιλιετιών;
Η Εκκλησία δεν κινδυνεύει. Χάνονται όμως ψυχές. Σήμερα, η παραπληροφόρηση έχει πάρει διαστάσεις χιονοστιβάδας. Κι αυτό είναι φανερό στον καθένα!
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι, αν πέσει το μάτι μας σε κάποιες σελίδες εφημερίδων βλέπουμε ότι υπάρχει και η ροζ.
Το χιούμορ είναι μια «ανάσα» για τον άνθρωπο. Δεν επιλύει όμως τα προβλήματα. Μόνο εκτονώνει προσωρινά και εφησυχάζει. Το πρόβλημά μας εδώ είναι ο αποκρυφισμός κι όχι η πορνεία.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χριστιανική θεώρηση (για παράδειγμα) δεν υπόσχεται την ανύψωση του ανθρώπου από το βούρκο της αμαρτίας; Δεν υπόσχεται την αιώνια ζωή; Άλλες θρησκείες δεν κάνουν αντίστοιχα πράγματα;
Ναι, η Εκκλησία υπόσχεται αυτά κι άλλες κοσμοθεωρίες ίσως υπόσχονται αντίστοιχα. Οι όροι όμως «Δύναμη» και «Γνώση» αφορούν την αποκρυφιστική διάσταση αυτών, δηλαδή, επικυριαρχία κι επιβολή μέσω αυτών των δυνατοτήτων.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν το κατάλαβα.. Ο σατανισμός υπόσχεται κάτι τέτοιο, άρα οι αντίπαλοί του δε θέλουν να έχουμε ιδιαίτερη ταυτότητα; Χμμ, αυτό δεν είναι όμως που καταλογίζουν στην Παγκοσμιοποίηση, ότι θέλει να ισοπεδώσει τους ανθρώπους; Άρα η Παγκοσμιοποίηση είναι ενάντια στο σατανισμό;
Με το «Ιδιαίτερη ταυτότητα» εννοείται η επιθυμία κάποιων να ξεχωρίσουν δραστικά από τους υπόλοιπους κατέχοντας ιδιαίτερη Δύναμη και Γνώση (Γνωστικοί –αρχαίοι και σύγχρονοι). Φυσικά και ο κάθε άνθρωπος μέσα στην Εκκλησία διατηρεί τη μοναδικότητα του προσώπου του. Στην παγκοσμιοποίηση, οι κατέχοντες Δύναμη και Γνώση θα αποτελούν το επιτελείο που μαζί με τον Μετρέγια θα κατευθύνουν το ζαλισμένο και ισοπεδωμένο κοπάδι.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πότε το "σχολείο" αποτελεί αυθεντία; Αν αρνούμασταν τις αυθεντίες, δε θα φωτίζαμε ακόμα τις σπηλιές μας με δαδιά; Αν δεν αμφισβητήσουν οι νέοι, ποιός θα το κάνει; Οι βολεμένοι που τρώνε με χρυσά κουτάλια;
Χρειάζεται να μπορούμε να ξεχωρίζουμε τις όντως αυθεντίες από τις νόθες. Αυτό μόνο με σωστή εκπαίδευση μπορούμε να το επιτύχουμε. Η «πρόοδος» της ανθρωπότητας, που μεταφράζεται με το: «θα φωτίζαμε ακόμα τις σπηλιές μας με δαδιά» έχει σχεδόν αποκλειστική σχέση με την εξέλιξη της τεχνολογίας, δηλαδή την προσέγγιση της ζωής με την διάνοια. Ο κόσμος όμως δεν άλλαξε προς το καλύτερο γιατί ο άνθρωπος δεν άλλαξε. Οι φιλοσοφίες –διανοητικές προσεγγίσεις- δεν βοήθησαν τον άνθρωπο να βελτιώσει τον εαυτό του. Οι θρησκείες, το ίδιο... αν κι εδώ έχουμε και βιωματική προσέγγιση με βάση κάποια κοσμοθεωρία. Η Εκκλησία βοήθησε όσους θέλησαν να ακολουθήσουν την διδασκαλία της και να την κάνουν τρόπο ζωής δηλαδή τους αγίους. Το σχολείο και οι γονείς πρέπει να είναι αυθεντίες, τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια της ζωής. Μας συμφέρει να τα θεωρούμε σαν τέτοια και συγχρόνως, να προσπαθούμε να βιώσουμε το μυστήριο της Εκκλησίας.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι! Πού δίνει έμφαση στην εκδίκηση στο Χάρυ Πόττερ; Και πού εξυμνεί την ανηθικότητα γενικά;
Η Ρόουλιγκ συνεχώς προβάλλει λανθασμένα παιδαγωγικά πρότυπα. Οι «ήρωες» της κλέβουν, ψεύδονται, εκδηλώνουν ξεκάθαρα μίσος και εκδίκηση, συνεχώς παραβιάζουν κανόνες και παρ’ όλα αυτά πάντα επιβραβεύονται στο τέλος. Ακόμη, προβάλλει την βίαια επέμβαση στην ελευθερία του άλλου από τους «καλούς» Μάγους (παρενοχλήσεις στους Darsley, «απάλειψη μνήμης» στους Maggles, μεταμόρφωση ή έλεγχος ανθρώπων χωρίς τη θέλησή τους). Γενικά η συγγραφεύς, σε όλο το έργο της, κολακεύει τα ελαττώματα των παιδιών.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αντιδράσεις του κοινού το Μεσαίωνα κάτω από την καταιγιστική πλύση εγκεφάλου των συστημάτων προώθησης της χριστιανικής εκκλησίας ήταν απολύτως θετικές για τα διδάγματά της. Λοιπόν;
Πάλι αναφέρεσαι στους Φράγκους και στους παπικούς. Χρειάζεται να εμβαθύνουμε στη Ρωμιοσύνη και στην Ορθοδοξία.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λέξη «μαγευτικός» μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να δείξει πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με νυχτερίδες, μάτια βατράχου, καζάνια που βράζουν, κλπ. (χαίρομαι που τουλάχιστον πρόλαβα να εξηγήσω για το ψευδώνυμό μου πριν το παρόν μήνυμα!).
Συμφωνώ για τη λέξη «μαγευτικός».
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί όμως λένε για τα φοβερά εγκλήματα στα οποία οδήγησε μια άλλη, πολύ διαφορετική από τη μαγεία, πίστη τους ακόλουθούς της τα τελευταία 2000 χρόνια. Εγκλήματα που συνήθως αγνοούν όσοι μιλούν για το Χάρυ Πόττερ.
Πάλι αναφέρεσαι στους Φράγκους και στους παπικούς.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται επίσης φανερό ότι κριτικές του Χάρυ Πότερ σαν την παραπάνω προέρχονται από ανθρώπους ημιμαθείς (στο θέμα).
Σ’ αυτό τι να απαντήσω;
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, it’s a feature, not a bug! Φτιάχτηκαν έτσι, όπως όλα τα παραμύθια του Hollywood (και όχι μόνο). Μήπως να καταργήσουμε τα παραμύθια και να υποχρεώσουμε τις ταινίες να είναι μόνο ρεαλιστικές;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το «πλεονέκτημα» σίγουρα αφορά το κεφάλαιο, που θησαυρίζει εις βάρος των παιδιών μας. Το μειονέκτημα αφορά την ψυχική υγεία των παιδιών κι αυριανών ενηλίκων. Αν δεν σου αρέσει ο κόσμος που ζούμε, περίμενε να τον δεις σε λίγα χρόνια... Δεν είναι παραμύθια τα βιβλία της J. K. Rowling. Είναι εγχειρίδια εισαγωγής στον αποκρυφισμό.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα: Αν κάποιος θέλει να κάνει έγκυρη κριτική, πρέπει να την τεκμηριώνει. Είμαι πρόθυμος να συζητήσω οτιδήποτε για το θέμα, αρκεί να υπάρχουν στοιχεία.
Αν πράγματι σε ενδιαφέρει η Αλήθεια, έσο περισσότερο διερευνητικός και λιγότερο απαξιωτικός. Ακόμη θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις όλα τα βιβλία της Rowling πιο προσεκτικά αυτή τη φορά και υποψιασμένος απ’ όσα σου γράφω. Δεν είμαι πρόθυμος να συζητήσω άλλο επί του θέματος. Δεν σε υποτιμώ με αυτό –αντίθετα, διαβάζοντας το κείμενό σου πιστεύω ότι είσαι ένας αξιόλογος άνθρωπος, που θα το χρεωστούσε στον εαυτό του να γνωρίσει σε βάθος τη διδασκαλία της Εκκλησίας αντί να αναμασά τετριμμένα στερεότυπα- αλλά η απάντηση αυτή μου πήρε πολύ χρόνο, τον οποίο με δυσκολία εξοικονόμησα. Πιστεύω ακόμη ότι τα υπάρχοντα στοιχεία δεν αξιοποιούνται, λόγω της διαφορετικής σου κοσμοθεώρησης. Για περισσότερες όμως πληροφορίες παραπέμπω στο βιβλίο: «Ναι ή ΟΧΙ στο Χάρι Πότερ;», έκδοση Π. Ε. Γ. (βιβλιοπωλείο Σταμούλη, Αβέρωφ 2, τηλ. 210 5238305).
Ο Θεός μαζί σου!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-03-07, 20:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Επειδή δεν έχει νόημα να απαντώ με κατεβατά θα μείνω μόνο στα εξής:

1. Αφού κρίνεις ως "ειδικούς επιστήμονες" για το θέμα της μαγείας συνταγματολόγους, καθηγητές, διδασκάλους, θεολόγους, ψυχιάτρους, νομικούς, κοινωνιολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς (πιθανόν αξιολογότατους στον τομέα τους) τότε δεν μπορώ να σου φέρω καμμία αντίρρηση. Προφανώς εννούμε διαφορετικά τον όρο "ειδικός επιστήμονας".

2. Λες ότι η συνέντευξη της Rowling γράφει: "If you're choosing to write about evil, you really do have a moral obligation to show what that means. So you know what happened at the end of Book IV. I do think it's shocking, but it had to be. It is not a gratuitous act on my part. Is evil attractive? Yes, I think that's very true." Αυτό ονομάζεται "επιλεκτική παράθεση κειμένου όπως μας βολεύει". Η συνέντευξη είναι εκεί, όποιος θέλει διαβάζει.

3. Παραπομπή στα βιβλία που συζητάμε που να δείχνει μια πραγματική αποκρυφιστική τελετή μάλλον είναι περιττό να περιμένω.

4. "Η Εκκλησία δεν διδάσκει πόλεμο, θρησκευτικό μίσος, πείνα, ρατσισμό"; Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες νεκροί έχουν άλλη άποψη. Αλλά ξέχασα, οι "παπικοί" δεν είναι εκκλησία αλλά αιρετικοί

Τέλοσπάντων, είναι προφανές (δηλ. ήταν από την αρχή) ότι ακολουθούμε διαφορετικές μεθόδους προσέγγισης. Θεωρείς ως δεδομένη μια κοσμοθεωρία στην οποία δεν υπάρχει θέση για βιβλία τύπου Harry Potter (καθώς και για πολλά άλλα πράγματα), οπότε πολύ λογικά τα απορρίπτεις. Κι εγώ αν πίστευα ότι μπορεί κάποιος να καλέσει δαίμονες και griffins και ότι άλλο ("εχουν σημειωθεί και θάνατοι από πτώσεις σε παρόμοιες περιπτώσεις. Όχι αναγκαστικά από griffin"; ) θα ανησυχούσα, αλλά μια που δεν το πιστεύω, ε, δεν ανησυχώ.

Οπότε, συνοψίζοντας, συμφωνώ με τη θέση ότι "αν η Εκκλησία μας και η κεφαλή της ο Χριστός αποτελούν τη μία οδό που ο άνθρωπος καλείται να ακολουθήσει για να σωθεί, αν όσα αναφέρονται στις άγιες γραφές της είναι κυριολεκτικά αληθινά και αν η μαγεία υπάρχει και προέρχεται από το σατανά, τότε τα βιβλία τύπου Harry Potter είναι απορριπτέα".

Επειδή δεν έχεις και πολύ χρόνο (όπως γράφεις), δε χρειάζεται να ασχοληθούμε περαιτέρω.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-03-07, 03:04
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ νομίζω πως τα βιβλία με μαγικά στοιχεία είναι αντίδραση στη γκριζάδα του κόσμου. Πάντα υπήρχαν παραμύθια. Πάντα υπήρχε πάλη καλού και κακού. Μάλιστα, τα παλιά παραμύθια [διαβάζω πολλά από διάφορες λαογραφικές συλλογές διαφόρων χωρών] είναι σαφώς σκληρότερα του Χαρούλη. Κι ο Χαρούλης μ' αρέσει. Κατ' εμέ πάλι καλά που το marketing ήταν επιτυχημένο και διαδώθηκε τόσο η σειρά, και δεν έμεινε θαμμένο κάπου το πρώτο βιβλίο. Είναι όμορφη σειρά, τη διάβασα κι ας μην ήμουν παιδάκι όταν άρχισε. Μ' αρέσουν και οι ταινίες.

Οτιδήποτε ταξιδεύει ένα παιδί και το κάνει να ονειρεύεται, καλό είναι. Τα όνειρα είναι η μαγεία.

Αυτά από μένα.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-03-07, 15:47
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nickmarvel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το «μαχαίρι» είναι η παραπλάνηση, ο εθισμός και τέλος ο ψυχαναγκασμός.
Δεν λέει π.χ. η Σαηεντολογία από την αρχή, από το πρώτο «Test Οξφόρδης», στο μελλοντικό θύμα της: «ξέρεις, εμείς εδώ πιστεύουμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα σύνολο από “Body Thetans”, δηλαδή, ψυχές νεκρών εξωγήινων που ο Xenu έριξε σε ηφαίστεια και εξόντωσε με ατομικές βόμβες για λόγους υπερπληθυσμού». Παρουσιάζεται σαν σχολή ψυχολογίας και ινστιτούτο ανάπτυξης... Υπάρχει σε όλες τις σέκτες παραπλάνηση, ψυχοτεχνικές και πλύση εγκεφάλου, με τρόπους ώστε το θύμα να πιστεύει ότι είναι ελεύθερος αναζητητής της αλήθειας. Έτσι κι η Rowling «εκπαιδεύει» τα παιδιά μας ώστε να εθιστούν και να αναγνωρίζουν τη μαγεία σαν καλή κι αποδεκτή.
Και για ανελυσε μου σε παρακαλω την διαφορά ανάμεσα στις πρακτικές τη Σαηεντολογίας και της Ορθοδοξίας..και μη μου πεις οτι εμεις ειμαστε οι σωστοι και οι αλλοι λάθος κλπ κλπ...
Λεει η Ορθοδοξία απο την αρχη οτι μπορεί να κλειστείς σε μοναστήρι και να δωρίσεις την περιουσία σου όλη σε αυτο?
Δεν γίνεται πλύση εγκεφάλου στην Ορθοδοξία (σε ποσοστό όσων ψάχνουν στήριγμα και θέλουν να πιστέψουν σε αυτή , όπως ακριβώς και στην Σαηεντολογία?)
Δεν σου λέει και η Ορθοδοξία οτι είσαι ελεύθερος αναζητητης της αλήθειας?
και δεν βλέπω στις απαντήσεις σου κρίση αλλα ολίγον τι φανατισμό.
Ποια η διαφορά στις τεχνικές προσυλητισμου?
και να μην αναφέρω οτι τουλάχιστον η ορθοδοξία σε εκπαιδεύει απο νήπιο να πιστεύεις σε αυτη με πάρα πολλους τρόπους ειδικά στο σχολείο...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-03-07, 18:29
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετά από 3 σελίδες... Είμαι ΠΟΛΥ ζαλισμένος, συγχωρέστε με που θα παραθέσω τις απόψεις μου σε ένα μη λογικά δομημένο post...

Κατ' αρχάς, να πω ότι ο Archmage με κάλυψε σχεδόν σε όλα, οπότε δε μετανιώνω ιδιαίτερα που δε μπήκα στη συζήτηση νωρίτερα...

Περί σατανισμού: Όχι, όποιος αναζητά εκδίκηση δεν είναι απαραίτητα σατανιστής. Γιατί, με την ίδια λογική, όποιος προσπαθούσε να στηρίζεται στις δυνάμεις του θα ήταν απαραίτητα σατανιστής. Όποιος αγαπούσε μόνο τα πρόσωπα που αξίζουν την αγάπη του (συγγενείς, φίλους) θα ήταν απαραίτητα σατανιστής. Και όποιος ήταν άθεος θα ήταν απαραίτητα σατανιστής (θα ανήκε στην εκκλησία του Σατανά, συγκεκριμένα).

Η Wicca δεν έχει καμία σχέση με το σατανισμό. Καμία. Η πίστη δεν είναι δυαδική, ή χριστιανός, ή σατανιστής. Αν δεν έχεις μάθει για το τελετουργικό τους, σου φαίνεται το ίδιο. Αλλά δεν είναι. Έλεος.

Και δεν υπάρχει θυσία στους σατανιστές. Στους οργανωμένους σατανιστές, δηλαδή, όχι σε μερικούς ηλίθιους που νομίζουν ότι είναι σατανιστές. Αν ασχολούματε μόνο με επίσημα δεδομένα, όχι με εικασίες έτσι;

Κλείνοντας το θέμα του σατανισμού, προσπαθήστε αντικειμενικά να απαριθμήσετε τις ομοιότητες του σατανισμού με την αρχαία ελληνική θρησκεία (ας μην ξεχνάμε κιόλας ότι οι Έλληνες υπήρξαν ένας από τους σοφότερους λαούς της αρχαιότητας).

Περί μαγείας: πράγματι, δεν υπάρχει μαύρη μαγεία. Μία είναι η μαγεία και ο προσδιορισμός μαύρη είναι υποτιμητικός για τους Wiccans.

Όσο για το συσχετισμό μαγείας και Χάρι Πότερ... Κάποιος είπε (ή παρέθεσε λόγια άλλου) πως η J. K. Rowling σίγουρα ασχολήθηκε με τη μαγεία για να ξέρει τόσες λεπτομέρειες γι' αυτήν... Αυτός που το είπε αυτό, πώς είναι σε θέση να ξέρει το επίπεδο ενασχόλησης που απαιτήθηκε; Δεν υπονοώ ότι ασχολήθηκε κι ο ίδιος (αφού είναι εναντίον), αλλά από εκεί που τα ξέρει αυτός, από εκεί μπορεί να τα έμαθε και η συγγραφέας. Απλά πράγματα, εύκολα.

Όσο για το "εγχειρίδια εισαγωγής στον αποκρυφισμό"... Μου επιβεβαιώνει κάτι που συνειδητοποίησα πρόσφατα... Όλοι είμαστε υπέρ της ελευθερίας λόγου, αρκεί αυτή να μην έρχεται ποτέ σε αντίθεση με τα πιστεύω μας. Γιατί τότε γίνεται επικίνδυνη, έτσι;

Όποιος θέλει να μυηθεί με τον αποκρυφισμό, δε θα το κάνει διαβάζοντας ένα μυθιστόρημα που ασχολείται με αυτόν. Θα το κάνει ψάχνοντας για το θέμα του. Αλλιώς, όποιος διαβάζει τις Ομίχλες της Άβαλον θέλει να μυηθεί στον Παγανισμό, όποιος διαβάζει Τόλκιν θέλει να γίνει χόμπιτ ή ξωτικό, όποιος διαβάζει κόμικς με το Σκρουτζ Μακ Ντακ θέλει να γίνει πάμπλουτο παπί στη λιμνούπολη, κλπ.

Κάτι πήρε στην αρχή το μάτι μου για τη New Age... Η New Age είναι ένα κίνημα που πρεσβεύει την εσωτερική γαλήνη, την ηρεμία, την ειρήνη και πολλά άλλα πράγματα που αν σήμερα τα είχαμε, θα ζούσαμε σε έναν πολύ πολύ καλύτερο κόσμο, ακόμη κι αν δεν ήμασταν χριστιανοί. Φυσικά η New Age δεν έχει καμία αντιπαράθεση ή κόντρα με το χριστιανισμό και φυσικά μπορεί κανείς να τα ακολουθεί και τα δύο. Για παράδειγμα...

Πάντως αυτό που βλέπω είναι φανατισμός... Αλλά αν μπείτε στον κόπο να μάθετε τον τρόπο σκέψης και τα πιστεύω άλλων ανθρώπων (και σατανιστών συμπεριλαμβανομένων, γιατί όχι?), αν τα δείτε με καλή διάθεση και χωρίς προκαταλήψεις και φανατισμούς, θα δείτε πως τελικά ο χριστιανισμός δεν έχει τόσους εχθρούς όσους νομίζετε και πως τα πράγματα δεν είναι και τόσο μαύρα... Ή μήπως αυτό είναι υπερβολικά New Age για να το δεχτούμε;

Φιλικά και πάντα με πολύ καλή διάθεση!

Υ.Γ.: Αυτό θα πει να βγαίνουμε off-topic, ε;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.