Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #106  
Παλιά 02-02-09, 12:53
evagelia Ο χρήστης evagelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-09 10:25
Η διαθεσή μου τώρα:
υπομονη δομινικη

Δομινικη μου το βασικο ειναι να ξερεις σε ποιο σταδιο ειναι,να μη δισταζεις να ρωτας τους γιατρους για τα παντα.καθυσηχασε την μαμα σου και ηρεμησε και εσυ,γιατι πρεπει να μαθετε να ζειτε με το Π.Μ.οταν κατασταλαξουν τα πραγματα θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.τη βοηθεια απο καποιο ψηχολογο την βρισκω περιτη.θεωρω μονο εσεις που ειστε κοντα της και την στηριζετε οτι θα την βοηθησετε πολυ.αν ομως το βρισκετε αναγκαιο τοτε δεν το συζητω.λοιπον,πολλη υπομονη και οτιδηποτε θελεις να μαθεις εγω θα ειμαι εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 02-02-09, 22:52
Dominiki Ο χρήστης Dominiki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-10 21:32
Ευαγγελία σε ευχαριστώ.Τα λόγια σου μου δείνουν Θάρρος και δύναμη.Είναι δύσκολη η κατάσταση και πραγματικά χρειάζεται πολύ δύναμη και υπομονή......
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 03-02-09, 00:56
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
Δομινίκη μην σε ανησυχεί ο νευρολόγος. Όλη αυτή η κατάσταση για την ψυχολογία της μητέρα σου είναι πρωτόγνωρη. Καταλαβαίνει ότι οι δυνάμεις της –ιδιαίτερα μετά από θεραπεία- λιγοστεύουν, πονάει, δεν μπορεί να βολευτεί στο κρεβάτι ούτε να κοιμηθεί ήσυχα παρά τα παυσίπονα. Μια μικρή δόση ηρεμιστικού προτείνεται. Θα μπορεί να ησυχάσει για μερικές ώρες και μαζί με την μητέρα σου και εσύ που θα την βλέπεις ήρεμη για μερικές ώρες. Φρόντισε για την ψυχολογία της. Μην αλλάζεις συμπεριφορά απέναντι της ανάλογα με τις εξελίξεις. ΣΤΑΘΕΡΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΗ. Κουράγιο.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 03-02-09, 22:01
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το προηγούμενο Σάββατο έκανα το ετήσιο μνημόσυνο της Μαρίας, της μητέρας μου. Απίστευτο μου φαίνεται ότι πέρασε κι όλας ένας χρόνος, για μένα μοιάζει σαν να ήταν χθες, ο πόνος παραμένει το ίδιο μεγάλος...
Απίθανο το πόσοι άνθρωποι έχουν διαβάσει το θέμα που ξεκίνησα εδώ με αφορμή την αρρώστιά της.
Βαθιά μέσα μου Παρακαλώ κι Εύχομαι σε όλους, οι δικοί τους άνθρωποι να έχουν την ευκαιρία και την δύναμη να αντιμετωπίσουν την αρρώστια, και να μην χαθούν...
Όσοι έχετε ασθενείς που πάσχουν από πολλαπλό μυέλωμα, έχετε κουράγιο...και σταθείτε πλάι τους όσο περισσότερο μπορείτε, να νοιώσουν την αγάπη σας...
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 03-02-09, 22:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προηγούμενο Σάββατο έκανα το ετήσιο μνημόσυνο της Μαρίας, της μητέρας μου.
Να ζήσετε να την θυμόσαστε.

Ναι μέσα από το κείμενο σου, πέρασαν και οι εικόνες του δικού μας ανθρώπου που χάσαμε, λίγο νωρίτερα.

Εύχομαι και στον τομέα αυτό η επιστήμη να κάνει συνεχείς προόδους και να ευχηθούμε σ' όλα τα παιδιά εδώ, να έχουν καλή πορεία οι δικοί τους άνθρωποι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 05-02-09, 21:56
evagelia Ο χρήστης evagelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-09 10:25
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ,ΝΑ ΣΑΙ ΓΕΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.ΥΠΟΜΟΝΗ....
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 06-02-09, 21:59
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ παιδιά..
πολύ δύναμη και ακόμα περισσότερο κουράγιο..
Ο πατέρας μου μετά απο όλα αυτά που έχουν γίνει, τώρα πάσχει - πέραν του μυελώματος - απο κατάθλιψη..΄
Ένας άντρας να κλαίει σαν μωρό παιδί ειναι πολύ άσχημη εικόνα..
Οι θεραπείες τον έκαναν ράκος, προχτές μου έπεσε μέσα απο τα χέρια και σωριάστηκε στο πάτωμα..τον πήγα νοσοκομείο και είμαστε ακόμα μέσα.
Είπαν οτι επειδή ειναι πολύ δυνατή η θεραπεία, θα την κόψουν...το είπαν στον ίδιο..περιμένω να έρθει η Δευτέρα να ενημερώσουν εμένα και τη μητέρα μου..
Πέρα απο αυτά ζητώ την βοήθεια σας στο εξής...
για ευνόητους λόγους, θέλω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη..να ανέβω στην Αθήνα, να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός γιαυτή την πάθηση και να μου πει την γνώμη του..
Θα είναι καλύτερα αν φύγουμε απο την Κρήτη και πάμε Αθήνα ? ή έστω και μόνη μου να πάρω ένα αντίγραφο του φακέλου του και να ρωτήσω..?? αν μου πάθει τίποτα και δεν το έχω τολμήσει, τότε θα κατηγορώ τον εαυτό μου..
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν γιατρό? σε κάποιο ιατρείο ή νοσοκομείο, ή δεν ξέρω κι εγω τί...
αισθάνομαι πλήρως αβοήθητη γιατί δεν έχω γνωστούς στην Αθήνα να μάθουν να ρωτήσουν...να τίποτα..τίποτα..
Συγνώμη αν σας χάλασα την διάθεση με αυτά που γράφω..
ειμαι απελπισμένη..
συγχωρέστε με..
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 06-02-09, 22:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι καλύτερα αν φύγουμε απο την Κρήτη και πάμε Αθήνα ? ή έστω και μόνη μου να πάρω ένα αντίγραφο του φακέλου του και να ρωτήσω..?? αν μου πάθει τίποτα και δεν το έχω τολμήσει, τότε θα κατηγορώ τον εαυτό μου..
Καλησπέρα.
Τα νοσοκομεία μας, έχουν εξαιρετικούς αιματολόγους.
Αν πας σε ιδιώτη γιατρό που συνεργάζεται με ένα από τα ιδιωτικά νοσηλευτικά ιδρύματα, θα ακούσεις πολλά μπλα μπλα, αλλά δεν νομίζω ότι στην ουσία θα έχεις κερδίσει κάτι, στόχος τους θα είναι το πορτοφόλι σου.
Δυστυχώς μας είχε συμβει και σε εμάς, οι γιατροί δεν λένε και πάρα πολλά.

Θα πρέπει να τονώσετε το ηθικό του Πατέρα σας, γιατί η θεραπεία που κάνει, είναι επώδυνη για τον υπόλοιπο οργανισμό. Πρώτα απ' όλα πρέπει εσείς να είστε δυνατοί, για να τον βοηθήσετε, ακόμα και αν του λέτε παραμύθια.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχήν και ο θεός μαζί του και μαζί σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 09-02-09, 10:27
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ παιδιά..
πολύ δύναμη και ακόμα περισσότερο κουράγιο..
Ο πατέρας μου μετά απο όλα αυτά που έχουν γίνει, τώρα πάσχει - πέραν του μυελώματος - απο κατάθλιψη..΄
Ένας άντρας να κλαίει σαν μωρό παιδί ειναι πολύ άσχημη εικόνα..
Οι θεραπείες τον έκαναν ράκος, προχτές μου έπεσε μέσα απο τα χέρια και σωριάστηκε στο πάτωμα..τον πήγα νοσοκομείο και είμαστε ακόμα μέσα.
Είπαν οτι επειδή ειναι πολύ δυνατή η θεραπεία, θα την κόψουν...το είπαν στον ίδιο..περιμένω να έρθει η Δευτέρα να ενημερώσουν εμένα και τη μητέρα μου..
Πέρα απο αυτά ζητώ την βοήθεια σας στο εξής...
για ευνόητους λόγους, θέλω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη..να ανέβω στην Αθήνα, να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός γιαυτή την πάθηση και να μου πει την γνώμη του..
Θα είναι καλύτερα αν φύγουμε απο την Κρήτη και πάμε Αθήνα ? ή έστω και μόνη μου να πάρω ένα αντίγραφο του φακέλου του και να ρωτήσω..?? αν μου πάθει τίποτα και δεν το έχω τολμήσει, τότε θα κατηγορώ τον εαυτό μου..
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν γιατρό? σε κάποιο ιατρείο ή νοσοκομείο, ή δεν ξέρω κι εγω τί...
αισθάνομαι πλήρως αβοήθητη γιατί δεν έχω γνωστούς στην Αθήνα να μάθουν να ρωτήσουν...να τίποτα..τίποτα..
Συγνώμη αν σας χάλασα την διάθεση με αυτά που γράφω..
ειμαι απελπισμένη..
συγχωρέστε με..
Γειά σου Κατερινιό μου. Δεν μας χάλασες καμία διάθεση. Είναι ανθρώπινα αυτά και απο' τι είδες συμβαίνουν σε πολλούς. Τα φάρμακα είναι πολύ δυνατά και είναι λογικό κάποιες φορές να έχουν σοβαρές παρενέργειες. Κι εμένα στον μπαμπά μου έχουν συμβεί δυο τρις φορές σοβαρές παρενέργειες και αναγκάστηκαν οι γιατροί και του άλλαξαν φάρμακα.
Όσο για το θέμα της Αθήνας, εμείς ξεκινήσαμε από την Αθήνα και τελικά καταλήξαμε στο Ηράκλειο μαθαίνοντας ότι στο Πανεπιστημιακό εργάζεται μία από τις καλύτερες μικροβιολόγους. Νομίζω ότι με αυτήν αισθανόμαστε περισσότερη σιγουριά παρά με τους γιατρούς της Αθήνας. Άσε που η Αθήνα έκανε κακό στη ψυχολογία του πατέρα μου γιατί ήταν μακριά από το τόπο του. Κουράγιο… Όλα θα πάνε καλύτερα όταν θα του αλλάξουν θεραπεία. Αν βέβαια μάθεις για κάποιον καλό γιατρό στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού εννοείται να πάς για δεύτερη γνώμη. Κι εμείς ρωτήσαμε για αρκετές γνώμες αλλά όλοι οι γιατροί μας είπαν τα ίδια πράγματα. Υπομονή και δύναμη…
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 09-02-09, 14:50
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
Κατερινιό. Καθηγητής Γεώργιος Ηλιόπουλος είναι το όνομα που ψάχνεις και είναι στην Κρήτη στο Ηράκλειο. Πρώην πρόεδρος της Ελληνικής αιματολογικής εταιρείας, πρώην διευθυντής της πανεπιστημιακής αιματολογικής κλινικής του νοσοκομείου του Ηρακλείου. Εμπειρότατος στο πολλαπλό μέλωμα, άνθρωπος, επιστήμον ΚΑΙ τα 2 με κεφαλαία. Ρώτα που θα τον βρεις γιατί πήρε σύνταξη από το Δημόσιο, όχι όμως από την γνώση και όπως μαθαίνω έμεινε στην Κρήτη. Για εναλλακτική λύση η κυρία Ελένη Παπαδάκη που ήταν στην ομάδα του. Όταν τον εντοπίσεις πάρε μόνη σου ένα ιατρικό ιστορικό και τρέχα. Έχεις το δικαίωμα να κάνεις τα πάντα που θεωρείς ότι θα σε ενημερώσουν για το πολυσύνθετο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και για το καλό του πατέρα σου. Το κεφάλι ψηλά. Αγωνίζεσαι για τον άνθρωπο που σε έφερε στην ζωή και χρειάζεται να αντιπαρατάξεις σθένος, δύναμη στην συγκυρία που βρέθηκε ο πατέρας σου.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 09-02-09, 15:26
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Συμφωνώ, η Παπαδάκη είναι η γιατρός του μπαμπά μου και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 09-02-09, 15:52
mhtsos2007
Guest
 

Για το φίλο μου το Γιώργη!!


Το νόσημα αυτό το άκουσα πρώτη φορά το 1979 όταν πρωτοετής φοιτητής στον Ευαγγελισμό, ένα Σάββατο απόγευμα ο καθηγητής κ. Μπίλλης μου είπε ότι το έχει ο πατέρας μου......έχασα το έδαφος κάτω από τα πόδια μου κυριολεκτικά.....κράτησε η "σχετική" ταλαιπωρία 1 1/5 χρόνο.......
Το 1997 όταν νοσηλευόταν στον Άγιο Σάββα ο ανιψιός μου 16 χρονών με χονδροβλαστικό οστεοσάρκωμα, γνώρισα δίπλα το Γιώργο....έναν Άγιο 36 χρονών Ινδοαιγυπτιοέλληνα εισαγωγέα μαγνητικών τομογράφων στην Ελλάδα.
Το ήξερε τι είχε(πολλαπλού μυέλωμα) και έλπιζε στους Ισραηλινούς μήπως τον καλέσουν για θεραπεία (οι Αμερικάνοι του είχαν πει ότι δεν έχει ελπίδα)…αλλά δεν έγινε ποτέ! Ενώ ήταν ακμαιότατος ακόμα παρά την ασθένεια που είχε προχωρήσει πολύ , λόγω ηλικίας, ….κάποιο βράδυ που η θλίψη με έκανε παρέα έντονα, λόγω του παιδιού, με φώναξε και μου λέει…..χτες το βράδυ Δημήτρη άκουγα το παιδί που βογκούσε από τους πόνους (είχαμε πιθανότητα ίασης 1-2%) και προσευχήθηκα στο Θεό και είπα…αφού Θεέ μου έχεις αποφασίσει πιθανόν να φύγω από τη ζωή δώσε μου και την αρρώστια του Θανάση να ζήση που είναι μικρός και ας φύγω εγώ μόνο, …( αν και ο Γιώργος ήταν παντρεμένος με ένα κοριτσάκι και την ασθένεια του την έκρυβε από τη γυναίκα του μη την στενοχωρήσει) ….και με κοίταζε στα μάτια παλικαρίσια σαν μικρό παιδί!!!
Ίσως ο Θεός ακούει τα παλικάρια του και άφησε ο Θανάση και ζει ακόμα δώρο στην οικογένεια του που δεν θα άντεχε τον αποχωρισμό και το Γιώργο τον πήρε κοντά του για να βοήθα από και πάνω με την αρχοντιά του!
Από τότε ο Γιώργης είναι ο μόνιμος φίλος μου και στα δύσκολα του μιλώ …τα παράπονα, τις χαρές…μεγάλη παρηγοριά!
Ο Γιώργης έφυγε το 1998 αφού πρώτα μίλησε στο παιδί του και του εξήγησε ότι θα φύγει για πολύ καιρό μακριά, όπως τότε που έφευγε στην Αμερική για δουλειές , αλλά θα ξέρει ανά πάσα στιγμή τι «κάνει»…άλλαξε το σπίτι του σε όλα…διαρρύθμιση , έπιπλα κλπ, ……και την παραμονή του φευγιού του μου τηλεφώνησε για να αποχαιρετήσει με δυσκολία στη φωνή….

Σε σας ίσως φαίνεται ψέματα σε μένα είναι όμως αλήθεια!

Ξέρω και άλλους που με το νόσημα αυτό επιβιώνουν και πολύ καλά 10-15 χρόνια!!!!
Έχει καλή κλινική και στο πανεπιστημιακό στη Πάτρα!!


Καλό και Θεϊκό κουράγιο σε όλους τους «πάσχοντες»…..

ο Γέροντας Παίσιος ( που έφυγες με την ίδια ασθένεια ) έλεγε….. ότι ο Παράδεισος θα γεμίσει με καρκινοπαθείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 09-02-09, 23:17
Dominiki Ο χρήστης Dominiki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-10 21:32
Κατερινιό

ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!Και η μητέρα μου έχει πέσει αρκετές φορές κάτω, κλέει συνέχεια και με το παραμικρό.Δεν μπορεί να αποδεχθεί αυτό που της συμβαίνει.Την πήγαμε σε ψυχολόγο (δεν τη βοήθησε ιδιαίτερα ) την πήγαμε και σε νευρολόγο ο οποίος είδε ότι με τη θεραπεία που της έγινε (velcade)έχουν πειραχθεί πάρα πολύ τα νεύρα της και γι αυτό έχει αστάθεια και μούδιασμα και ...και...
Πονάει πολύ(της έχουν δώσει ένα τσιρότο για τους πόνους) .Θα κάνει γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση(είναι επώδυνη???) μέχρι τέλος του μήνα.
Γολγοθάς........
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 10-02-09, 11:03
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα καλοί μου φίλοι..
Χenios, Lofos, Nora, Αρτεμη, Δομινίκη, Ευαγγελία..

σας ευχαριστώ αφάνταστα για τις απαντήσεις σας!!
Σας νιώθω σαν δικούς μου ανθρώπους αφου μόνο μαζι σας συζητάω αυτά τα θέματα που με απασχολούν..
Lofos & Nora έχω ήδη μιλήσει με τον έξαίρετο αυτό γιατρό, και μου είπε οτι έχει αποσυρθεί, έτσι λοιπόν μου έδωσε το τηλέφωνο της Παπαδάκη της Ελένης όπου με διαβεβαίωσε οτι ειναι παρα πολύ καλή γιατρός και η ακόλουθος του!! αυτό έγινε πριν καιρό και τελικά δεν καταφέραμε να πάμε με τον μπαμπά μαζί γιατί μου έπαθε την πνευμονία, όμως τώρα ζήτησα αντίγραφο φακέλου και τελικά θα πάω κι ας μην είναι μαζί ο καλός μου πατέρας.
Παιδιά, γράφω και αισθάνομαι αρκετά συγκινημένη..
το ευχαριστώ δεν ειναι ποτέ αρκετό..
είσαστε μέσα στην καρδιά μου κι ας μην σας γνωρίζω..
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 10-02-09, 12:05
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Εάν χρειαστείς οτιδήποτε (τηλέφωνα και άλλα), ρώτησέ με.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.