Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Υπήρχε άλλη θρησκεία πριν το Δωδεκάθεο στην Ελλάδα;

Στο φως θρησκεία πριν το Δωδεκάθεο
Πριν ο Δίας ρίξει... τον πρώτο του κεραυνό από τον Όλυμπο, οι αρχαίοι κάτοικοι της περιοχής φαίνεται πως λάτρευαν και πραγματοποιούσαν θυσίες στους δικούς τους θεούς και θεότητες, η ταυτότητα και η φύση των οποίων παραμένει άγνωστη ακόμη στους επιστήμονες.

Ομάδα αρχαιολόγων βρήκε τις στάχτες, τα κόκκαλα και άλλα αποδεικτικά στοιχεία θυσιών ζώων σε κάποια θεότητα πριν τον Δία, στην κορυφή του όρους Λύκαιου στην Αρκαδία. Τα ευρήματα εντοπίστηκαν το περασμένο καλοκαίρι σε ένα βωμό που μετέπειτα λειτούργησε ως τόπος λατρείας του Δία.

Κομμάτια άχρωμων και χωρίς διακοσμήσεις κεραμικών αντικειμένων μαρτυρούν ότι αυτά προέρχονται από την εποχή πριν το 3.000 π.Χ., 900 δηλαδή χρόνια πριν την άφιξη των πρώτων ελληνόφωνων κατοίκων που ήλθαν από τα Βαλκάνια, φέρνοντας κατά πάσα πιθανότητα μαζί και τη θρησκεία τους.

Όπως μαρτυρούν τα ευρήματα στην περιοχή του Λύκαιου, η συνήθεια λατρείας κάποιας θεότητας στην περιοχή είναι πολύ παλιά και κατά πάσα πιθανότητα προηγείται χρονολογικά της εισαγωγής του Δία στην ελληνική πραγματικότητα. Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο Δρ. Ντέιβιντ Ρομάνο του πανεπιστημίου της Πενσυλβάνια, «στην ουσία έχουμε, εκτός από την προ Χριστό εποχή, την προ Δία εποχή».

Τα ευρήματα στο όρος Λύκαιο παρουσιάστηκαν και συζητηθήκαν την περασμένη εβδομάδα από τον Δρ. Ρομάνο, την αρχαιολόγο του πανεπιστημίου της Αριζόνα, Δρ. Μαίρη Βογιατζή και τον Μιχάλη Πετρόπουλο, της Ελληνικής Αρχαιολογικής Υπηρεσίας.

Αρχαιολόγοι που γνωρίζουν για την ανακάλυψη συμφωνούν με την εκδοχή του Δρ. Ρομάνο, αν και τόνισαν ότι οι ανασκαφές θα πρέπει να συνεχιστούν το καλοκαίρι ώστε να υπάρξει σαφέστερη κατανόηση της προ-Δία χρήσης του συγκεκριμένου βωμού στο Λύκαιο. «Τα στοιχεία που ήρθαν στο φως φανερώνουν σαφώς τη δραστηριότητα του βωμού στους προϊστορικούς χρόνους», ανέφερε ο Τζακ Ντέιβις, διευθυντής της αμερικανικής σχολής κλασσικών σπουδών της Αθήνας, που επισκέφθηκε την τοποθεσία αρκετές φορές. «Γνωρίζουμε ότι ο Δίας και μια θηλυκή εκδοχή του Δία λατρευόταν στα προϊστορικά χρόνια. Το δύσκολο ζήτημα είναι ο προσδιορισμός της ακριβούς φύσης του βωμού πριν από εκείνη την εποχή».

Ο Κεν Ντόουντεν, διευθυντής του Ινστιτούτου Αρχαιολογίας και Αρχαιοτήτων στο πανεπιστήμιο του Μπέρμιγχαμ, δήλωσε ότι δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός υιοθέτησης ενός υπάρχοντος βωμού για λατρεία από τους Έλληνες, κάτι που συνιστούσε εξάλλου συνήθη πρακτική που συναντάμε ακόμη και στους χριστιανικούς χρόνους.

Η συγκεκριμένη τοποθεσία λατρείας του Δία αναφέρεται και στα γραπτά του Παυσανία, ο οποίος έδωσε περιγραφές της τοποθεσίας. «Στο ψηλότερο σημείο του βουνού βρίσκεται ο βωμός του Λύκαιου Δία, από όπου φαίνεται ολόκληρη η Πελοπόννησος» αναφέρει ο Παυσανίας.

Οι επιστήμονες αρχαιολόγοι έδωσαν στη δημοσιότητα μερικά ακόμη στοιχεία για τη χρήση του βωμού πριν την εποχή του Δία. Σύμφωνα με τις προβλέψεις τους, είναι μάλλον απίθανο τα ευρήματα να μην προέρχονται από θρησκευτικές λατρείες και να αποτελούν οικιακά είδη κάποιου οικισμού, αφού το περιβάλλον είναι ιδιαίτερα αφιλόξενο και οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν δυσμενείς. Σε ότι αφορά τους κατοίκους που ζούσαν εκεί πριν την έλευση των Ελλήνων δεν υπάρχουν ιδιαίτερα στοιχεία, αν και κάποιοι ακαδημαϊκοί πιστεύουν ότι προέρχονται από τη σημερινή δυτική Τουρκία. Τέλος, δεν έχει ακόμη προσδιοριστεί ο ακριβής τρόπος χρήσης του βωμού, αν δηλαδή χρησιμοποιούνταν σε συνδυασμό με τα έντονα καιρικά φαινόμενα για τη λατρεία κάποιας θεότητας ή την προσωποποίηση των δυνάμεων της φύσης.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες New York Times
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-08, 21:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι η Ελενη της Τροιας ηταν καποια μορφη θεοτητας πριν υποβιβαστει σε αδελφη των Διοσκουρων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-08, 21:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι η Ελενη της Τροιας ηταν καποια μορφη θεοτητας πριν υποβιβαστει σε αδελφη των Διοσκουρων
Σου διαφεύγει κάτι, μιλάμε για χιλιάδες χρόνια πριν τον Τρωικό Πόλεμο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-08, 03:38
Το avatar του χρήστη JohnnyMarr21
JohnnyMarr21 Ο χρήστης JohnnyMarr21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-04-10 21:09
Φύλο: Άντρας
Μου αρεσει ο ορος :σημερινη δυτικη Τουρκια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-08, 05:19
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανατολική Ελλάδα και Ιωνία ήθελαν να πούν αλλά....μπερδεύτηκαν.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-08, 09:35
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
φαίνεται πως λάτρευαν και πραγματοποιούσαν θυσίες στους δικούς τους θεούς και θεότητες
Τελικά η έννοια του λαδώματος είναι γραμμένη στο DNA μας.
Στη σημερινή θρησκεία οι θυσίες (με την έννοια της προσφοράς) έχουν αντικατασταθεί φαντάζομαι με το πρόσφορο ή το κερί που ανάβουμε.
Στην καθολική εκκλησία υπάρχει κάποια μορφή προσφοράς ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην καθολική εκκλησία υπάρχει κάποια μορφή προσφοράς ;
Σε όλες τις θρησκείες και τα δόγματα υπάρχει η προσφορά.
Μην ξεχνάμε ότι κάποτε πλήρωναν για ένα συγχωροχάρτι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-08, 17:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
[αυτό το έγραψα χτες αλλά είχα διακοπή ρεύματος πριν το στείλω]

Φυσικά και υπήρχαν θρησκείες πριν το Δωδεκάθεο. Μην ξεχνάμε ότι και το Δωδεκάθεο δεν έμεινε σταθερό. Μετά την εισαγωγή της Διονυσιακής λατρείας στον ελλαδικό χώρο, η άμοιρη η Εστία βρέθηκε εκτός Ολύμπου για να αντικατασταθεί από τον πολύ πιο πιασάρικο Διόνυσο. Η Αθηνά ήταν καθαρά πολεμική θεά πριν αναλάβει το ρόλο της ο Άρης, αλλά κράτησε τον οπλισμό της (και τον χρησιμοποίησε στη μυθολογία). Οπότε το «Δωδεκάθεο» δεν ήταν σταθερό ούτε στα μέλη του, ούτε στις ευθύνες του.

Δεύτερον: σκέψου την Τιτανομαχία και όλους τους άλλους πρώιμους μύθους που εξηγούν πώς προήλθε το Δωδεκάθεο. Πόσοι απ'αυτούς τους τόσο μεγάλους θεούς (Ουρανός, Γαία κλπ — όλοι αρχέτυποι θεοί που λατρεύονταν με διαφορετικά ονόματα σ'όλο τον πλανήτη) συνέχισαν να λατρεύονται; Οι περισσότεροι υποβιβάστηκαν σε Τιτάνες, πράγμα που υποδηλώνει έμμεσα την έλευση του Δωδεκαθεϊσμού και την αντικατάσταση των προηγούμενων θεοτήτων.

Τρίτον: δεν κατοικούσαν πάντα ελληνικά φύλα στον ελλαδικό χώρο! Τα προελληνικά φύλα προφανώς δε λάτρευαν το Δωδεκάθεο. Ακόμα παλιότερα, στη παλαιολιθική και νεολιθική εποχή, οι θεότητες που λατρεύονταν ήταν πιο αρχέτυπες από τους σχετικά γαλήνιους θεούς του Ολύμπου. Ξανά, ο Ουρανός και η Γαία είναι ενδεικτικές αρχέτυπες θεότητες.

Τέταρτον: ακόμα και μετά την έλευση του Δωδεκαθεϊσμού, η σχετική απομόνωση των διαφορετικών πληθυσμιακών κέντρων στην Ελλάδα και το πλήθος των διαφορετικών παραδόσεων δημιούργησαν όλες τις διαφορετικές εκδοχές (συχνά αντικρουόμενες) που βλέπεις στους μύθους (κι ακόμα περισσότερες που δυστυχώς δεν καταγράφηκαν). Κι αναρωτήθηκες ποτέ γιατί οι θεοί έχουν όλοι διαφορετικά επίθετα και λειτουργήματα και δείχνουν λίγο σχιζοφρενείς (πχ γιατί ο Δίας από τη μία σκοτώνει με κεραυνούς, από την άλλη προστατεύει τους φιλοξενούμενους); Σε διαφορετικά σημεία της χώρας, λατρεύονταν διαφορετικοί θεοί με διαφορετικά χαρακτηριστικά (και διαφορετικά ονόματα). Μετά την (προφανώς σταδιακή) έλευση του Δωδεκαθεϊσμού, αυτές οι θρησκείες απορροφήθηκαν, και οι αρχικοί θεοί σιγά σιγά μετονομάστηκαν και υποβιβάστηκαν σε επίθετα των δώδεκα Ολυμπίων. Αυτό είναι εύκολο γιατί οι περισσότερες θεότητες αντιπροσωπεύουν αρχέτυπα σύμβολα και ανάγκες του ανθρώπου.

Αυτό το τελευταίο μπορείς να το δεις και πιο πρόσφατα, με την έλευση του Χριστιανισμού. Πήγαινε σε πολύ απομακρυσμένα ορεινά μέρη της Ελλάδας και δες τα τοπικά επίθετα της Παναγίας, και ειδικά πού τοποθετούνται τα παρεκκλήσια της. Δε θέλει πολλή φαντασία για να δεις ότι πρόκειται για απορρόφηση από το Χριστιανισμό προχριστιανικών θηλυκών θεοτήτων.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-08, 18:41
pireotaki Ο χρήστης pireotaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-08 13:15
3 dissters of the world.
RELIGION
POLITICS
POLUTION
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-08, 21:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελπιζω αυτα τα αρθρακια να σας ενδιαφερουν, αν και μαλλον ειναι ασυμβατα με τα παραπανω

http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-I...opean_religion
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyeus

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το τελευταίο μπορείς να το δεις και πιο πρόσφατα, με την έλευση του Χριστιανισμού. Πήγαινε σε πολύ απομακρυσμένα ορεινά μέρη της Ελλάδας και δες τα τοπικά επίθετα της Παναγίας, και ειδικά πού τοποθετούνται τα παρεκκλήσια της. Δε θέλει πολλή φαντασία για να δεις ότι πρόκειται για απορρόφηση από το Χριστιανισμό προχριστιανικών θηλυκών θεοτήτων.
Ο ιδιος ο Χαμόδραξ ξέρει πολύ καλά οτι πολλά επίθετα της Παναγίας ήταν και επίθετα της Αθηνάς
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-02-08 στις 21:36
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-08, 15:26
Seleykos
Guest
 

1. Στις Μυκηνες λατρευαν την Μυκη
που ηταν μια αγελαδα ως θεα της γονιμοτητας
και επειδη ειχε πολλα αγαλματα των Μυκηνων ονομαστηκαν Μυκηνες οι πολη
Οπως η Αθηνα οναμαστηκε Αθηναι (πληθυντικος) επειδη ειχε πολες Αθηναις (αγαλματα της Αθηνας).

Η λεξη Μυκη ειναι υχομιμητικη
και προερχεται απο μιμηση του ηχου "μου" της αγελαδας
το υψιλον διαβαζοταν κατι μεταξη ι και ου
γιαυτο το "ου" γραφεται με ομικρον και υψιλον μαζι

2. Αλλη μια θεα προδωδεκαθεικη που εδωσε το ονομα της σε πολη ειναι η Φεροια που ηταν η θεα της γονιμοτητας
αυτην που φερει δηλαδη
και το ονοματης το πειρε η πολη Βεροια
οπου εκει λατρεβοταν αυτη η θεα

3. Η Ελενη ηταν θεα
και εχουν βρεθει ιερα της Ελενης
το ονομα Ελενη προκυπτει απο το ελκω ανηρ
και οχι απο το ελ=φως που λενε
σε αρχαιοτερες δωρικες διαλεκτους ηταν Ελανη
το αν ειναι η ριζα της λεξης ανηρ
(οπως το λου- ειναι η ριζα της λεξης λουτηρ
και του λου-ω, και το κοπτ- της λεξης κοπτηρ και κοπτω)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-08, 16:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
το ονομα Ελενη προκυπτει απο το ελκω ανηρ
και οχι απο το ελ=φως που λενε
Ενδιαφερον.. εγω εχω ακουσει παντου οτι 'ελένη' είναι ένα είδος πυρσού

πάντως ποιό απο τα δύο είναι σωστό δεν μπορούμε να ξέρουμε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-08, 00:42
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τα δικα μου συμπεράσματα περι καταστροφής ή απορροφήσεως τα βγάζω απο μερικές παρατηρήσεις...
π.χ. ενω οι εορτές είναι καπελωμένες απο την εκκλησια τα περισσότερα απο τα ηθη και εθιμα ανα τόπους ειναι παγανιστικα και ουδεμια σχεση εχουν με την εκκλησια.Και επειδη δεν ξεχάστηκαν λογω παραδόσεων απο τους κατα τοπους ιθαγενεις πλεον η εκκλησια η συμμετεχει η τα ενσωματωνει η κάνει τη παπια(πχ δεν εχω ακουσει ποτε να καταδικαζει τα καρναβαλια η τα αλευρομουτζουρωματα η τη γιορτη του φαλλου κλπ κλπ.) - αυτη ειναι η ενσωμάτωση.
Επίσης επειδη εχω γυρίσει αρκετες αρχαιότητες μεγάλες και μη (ειδικα στις μικρες που αποτελούνταν απο 1 η 2 μνημεια ολα κι ολα) εχω δει ψ εκκλησιες και εκκλησακια φτιαγμενα απο υλικα αρχαιοελληνικων ναων..
Θεμιτα πιστευω οτι καποια η ακομα και πολλα απο αυτα χρησιμοποιήθηκαν σαν υλικα γιατι υπήρχαν εκει, αλλα βρε αδερφε ασε το μνημειο του προηγουμενου στη θέση του και πηγαινε και χτισε το δικό σου παραπερα, δεν ειναι αναγκη να του σβησεις την ιστορια για να γραψεις τη δικιά σου...- αυτο ειναι η καταστροφη
Κλεινω εδω την εκτος thread απάντηση μου .
κατα τη γνωμη μου η πιστη ειναι αναγκη και σχηματίζεται οργανωμενα (ιερατειο) σε κάθε συγκροτημενη κοινωνια που εχει αναπτύξει στοιχειωδη σκεψη, δεν εχουμε παρα να παρατηρησουμε τους καθε λογης μαγους των διαφόρων φυλών που απέχουν σε επίπεδο αναπτυξης απο την αρχαια Ελλαδα.
Οποτε δεν μου φαινεται περιεργο να υπήρχε αλλη θρησκεια πριν το 12θεο..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rider : 18-03-08 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-03-08, 10:42
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Τί γίνεται εδώ;;;

Η παραπάνω καταχώρηση του Rider προέκυψε ύστερα από δική μου τοποθέτηση και ερώτηση. Ενώ, λοιπόν, η δικές μου τοποθετήσεις "έφυγαν" η απάντηση του rider έμεινε. Αν, αγαπητοί διαχειριστές, θα θέλατε να ήσασταν σωστοί, θα αφαιρούσατε και το κείμενο του Rider, μέχρι το σημείο "Κλείνω εδώ την εκτός thread απάντησή μου". Αλλιώς, και δεν φαίνεται που απαντάει και προκύπτουν ασάφειες και παρερμηνείες.
Και τέλος πάντων εγώ δεν αναφέρθηκα στο φονταμενταλισμό για να με πάτε εκεί. Εγώ αντέδρασα στην άποψη, ότι πιθανόν ο Χριστιανισμός να είναι δημιούργημα ανθρώπινο και συνέχεια μέσω "απορροφήσεων-ενσωματώσεων" με την ειδωλολατρεία. Σε φονταμενταλισμό αναφέρθηκε άλλος χρήστης και πάλι, αν θυμάμαι καλά, η απάντησή μου ήταν στη βάση που ανέφερα παραπάνω.


Γι' αυτό θα κάνετε καλά να τακτοποιείσετε τα πράγματα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-03-08, 12:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί γίνεται εδώ;;;

[B]Η παραπάνω καταχώρηση του Rider προέκυψε ύστερα από δική μου τοποθέτηση και ερώτηση. Ενώ, λοιπόν, η δικές μου τοποθετήσεις "έφυγαν" η απάντηση του rider έμεινε.
Δεν έφυγε κανένα μήνυμα, απλά επειδή ήταν εκτός θέματος πήγαν σε νέο θέμα.

Συγνώμη για τη παρεξήγηση.

Το διαχωρισμένο θέμα είναι εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 19-03-08 στις 12:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.