Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 17-10-07, 23:17
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...πολιτισμοί δεν είναι ατομικό επίτευγμα, αλλά συλλογικό. Άνθρωποι (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) χάνονται από πολιτισμούς, για πολιτισμούς, (μέσα στην ανοησία, από μίση και πάθη, λάθη μέσα στην λήθη...) αλλά όχι οι ίδιοι οι πολιτισμοί.

Προσωπικά όσους πολιτισμούς κι αν θέλησα να μελετήσω (και μελέτησα πολλούς, χωρίς εγωιστική προβολή), δεν είχα κανένα πρόβλημα εύρεσης βιβλιογραφίας. Ιδιαίτερα για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό τα συγγράμματα, τείνουν προς το άπειρο, που δεν δικαιολογεί την γενική ''καταστροφολογία''. Που χάθηκε ο Πλάτων; ο Πυθαγόρας; ο Σωκράτης; ο Όμηρος ... εδώ δεν χάθηκε ο Τουταγχαμών και η Νεφερτίτη, ο Γκιλγκαμές, ο Σιντάρτα γκοντάμα... γνωρίζοντας πότε φτερνίστηκαν... αρχεία έχουμε και για πολιτισμούς που υπήρξαν χιλιετηρίδες προ Χριστού, ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις, ακόμη και στον ίδιο τον εαυτό, για να δικαιολογήσουμε όποια έλλειψη γνώσης (αυτογνωσίας, κοσμογνωσίας, θεογνωσίας...) έχουμε.

Αρνούμαι να πάρω επάνω μου (κι αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει) πράξεις ανοήτων, πράξεις τάχαμου πιστών και δεν θα απολογηθώ για αυτούς, για κάθε τους ατόπημα, για σταυροφορίες, για ιερές εξετάσεις, σκοταδιστικούς μεσαίωνες...

Όσο περνάει από το χέρι μου και αυτό φαίνεται από την όλη μου συγγραφική παρουσία, σέβομαι το διαφορετικό, δεν το μισώ, εκμαιεύω την ενυπάρχουσα μερική αλήθεια στην κάθε προσέγγιση, (ξεσκαρτάρω το ψέμα και την φαντασία) κάθε κίβδηλο από το αληθινό και το συνδέω (υποσύνολο - σύνολο) τοποθετώντας το ως ψηφίδα για την πληρότητα και με αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις για τους δυσκολότερους αναγνώστες) θεωρήσεις - οδοδείκτες, προς την όλη Αλήθεια.

Υπάρχει σημείο επαφής και ενωτικός δρόμος μεταξύ ανακάλυψης και της αποκάλυψης της Αλήθειας. Η οδοιπορία και όχι η αίσθηση ότι βρισκόμαστε σε τέλμα, ή αποκλεισμένοι από την Αλήθεια, είναι ευθέως ανάλογο της ετοιμότητος του καθενός, οπότε προσωπικά, δεν καταριέμαι κανέναν για οιαδήποτε έλλειψη ''γνώσης''.

Νομίζω είναι κοινώς αποδεκτό, ότι, αν κάποιος ψάχνει, θα βρει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 17-10-07 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-07, 23:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Επ'αυτού θα προτιμούσα να ανέφερες κάποια πηγή...
ό,τι έγραψα, το έγραψα από μνήμης, πολλά πολλά χρόνια προτού βγει η βικιπαίδεια... αλλά από αυτήν, λίγο πριν το τέλος διαβάζουμε:

....χαλίφη Ομάρ. «Αν περιέχουν αυτά τα χειρόγραφα ό,τι και το Κοράνιο είναι περιττά. Αν περιέχουν πράγματα αντίθετα, τότε είναι επιζήμια», του απάντησε εκείνος. Διατάχθηκε, λοιπόν, να ριχτούν στην πυρά ως καύσιμη ύλη για τα τετρακόσια λουτρά της πόλης. To γεγονός επαναλαμβάνει μετά από μισό αιώνα περίπου ο Αμπντούλ Λατίφ, αργότερα ο Ιμπν αλ Κίφτι, ο Αμπούλ Φέντα κ.α.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 17-10-07 στις 23:39
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-07, 09:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρνούμαι να πάρω επάνω μου (κι αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει) πράξεις ανοήτων, πράξεις τάχαμου πιστών και δεν θα απολογηθώ για αυτούς, για κάθε τους ατόπημα, για σταυροφορίες, για ιερές εξετάσεις, σκοταδιστικούς μεσαίωνες...
Αλίμονο Κώστα, δεν κατακρίνουμε εσένα ή τον Χριστιανισμό. Έχουμε μιλήσει και από το MSN και πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ με αυτό που έγραψα.
Απλά βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά. Ανοίγουμε το κεφάλι μας και περνάμε από φίλτρα τα πάντα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-10-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...πολιτισμοί δεν είναι ατομικό επίτευγμα, αλλά συλλογικό. Άνθρωποι (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) χάνονται από πολιτισμούς, για πολιτισμούς, (μέσα στην ανοησία, από μίση και πάθη, λάθη μέσα στην λήθη...) αλλά όχι οι ίδιοι οι πολιτισμοί.
Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν φτιάξει Παρθενώνα και Ολυμπιακούς Αγώνες, ατμομηχανή και αστρονομικό υπολογιστή, είχαν υπολογίσει την περιφέρεια του πλανήτη και είχαν εφεύρει ολόκληρες επιστήμες. Χίλια χρόνια μετά οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη, έκαιγαν όσους πίστευαν κάτι διαφορετικό, πετούσαν τα σκ** μπροστά στην πόρτα τους, πίστευαν ότι πίσω από το θάμνο κρύβονται καλλικάντζαροι, θεωρούσαν το δικαίωμα του βασιλέως "θεικό προνόμιο" και κάθε έρευνα του καινούριου καταδικαστέα.

Εγώ αυτό το ονομάζω "ανυπολόγιστη καταστροφή πολιτισμού". Πιο ειδικοί από μένα μπορεί να το ονομάζουν "πρόοδο".

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρνούμαι να πάρω επάνω μου (κι αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει) πράξεις ανοήτων, πράξεις τάχαμου πιστών και δεν θα απολογηθώ για αυτούς, για κάθε τους ατόπημα, για σταυροφορίες, για ιερές εξετάσεις, σκοταδιστικούς μεσαίωνες...
Και πολύ καλά κάνεις! Επειδή λοιπόν συμφωνώ μαζί σου και προσπαθώντας να μείνω κάπως στο θέμα, αναρωτιέμαι γιατί πρέπει κάποιοι άλλοι να πάρουν πάνω τους "πράξεις ανοήτων";

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ό,τι έγραψα, το έγραψα από μνήμης, πολλά πολλά χρόνια προτού βγει η βικιπαίδεια... αλλά από αυτήν, λίγο πριν το τέλος διαβάζουμε: [..]
Στο σχετικό άρθρο γράφει άλλα πράγματα, οπότε (επειδή η Wikipedia μπορεί να θεωρηθεί μη αξιόπιστη), παραθέτω αυτό που λέει η Britannica: "The museum and library were destroyed in civil war in the late 3rd century AD; a subsidiary library was destroyed by Christians in AD 391."

Και από την ελεύθερη έκδοση της Britannica του 1911: "It is highly improbable that many of the 700,000 volumes collected by the Ptolemies remained at the time of the Arab conquest, when the various calamities of Alexandria from the time of Caesar to that of Diocletian are considered, together with the disgraceful pillage of the library in A.D. 389 under the rule of the Christian bishop, Theophilus, acting on Theodosius' decree concerning pagan monuments."
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-10-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλια χρόνια μετά οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη.
Αμφιβάλω γιαυτό. Νομιζω οι λόγιοι του μεσαίωνα ήξεραν οτι είναι σφαιρική. Αλλωστε οι βασιλεις κρατουσαν το γλόμπο με το σταυρό επάνω που συμβολίζει το γη.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-10-07, 22:52
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...μακάρι ο κόσμος να μελετούσε βαθύτερα και να άκουγε αυτό το μήνυμα της ελληνικής παιδείας που εξάγει διαχρονικά τον άνθρωπο από το παράλογο στο λογικό. Κι αυτό είναι το ''καλό''. Η ελληνική παιδεία, στο διάβα των αιώνων κατακτά και το ''άριστα'', μόνο όταν ανεβαίνει σε διάσταση και γίνεται σαφής οδοδείκτης προς τα άνω και υπέρλογα. Έτσι... ενώ στο thread... ξεκινήσαμε για το πως χάθηκε η ΙΩΝΙΑ το 1922, η ευλογημένη γη θα το βροντοφωνάζει μυστικά και σιωπηλά... (για όσους το αντιλαμβάνονται και ακολουθούν αυτόν τον ανοδικό δρόμο)...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 18-10-07 στις 22:54
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-10-07, 00:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οτι οι Βυζαντινοί κατέστρεψαν, διέλυσαν, ισοπέδωσαν τον κλασικό Ελληνικό πολιτισμό δεν χωράει αμσφισβήτηση, ιδιαίτερα στην περίοδο που με χρήση βίας, επιβλήθηκε η νέα θρησκεία στους Έλληνες.

Ας μην πέφτουμε στην παγίδα να θεωρούμε σ' όλη την βυζαντινή περίοδο, τους βυζαντινούς σαν Έλληνες. Αυτό έγινε πολλά χρόνια αργότερα, όταν ουσιαστικά οι Έλληνες επιβλήθηκαν των Βυζαντινών.

Το κακό όμως είχε γίνει.

Όσο αναφορά για την βιβλιοθήκη της Αλεξαδρείας, δεν θα μπορούσαμε να κατηγορήσουμε τους Βυζαντινούς και γι αυτό.

Αντιγράφω από την πηγή του Δημήτρη την Wikipedia.

Το τέλος

Τι απέγιναν τα χειρόγραφα, όσα τουλάχιστον επιβίωσαν από την καταστροφή; Άλλα στάλθηκαν στη Ρώμη, άλλα βρέθηκαν στην κατοχή μοναστηριών και κατόπιν στις βιβλιοθήκες του Βυζαντίου, άλλα στην Πατριαρχική Βιβλιοθήκη του Καΐρου άλλα τα έκρυψαν άραβες λόγιοι για να τα γλιτώσουν από την καταστροφή, ενώ άλλα βρέθηκαν σε ιδιωτικές συλλογές. Αρκεί να αναφέρουμε πως ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις δώρισε στο βασιλιά της Αγγλίας Κάρολο Α' τον περίφημο Αλεξανδρινό κώδικα, ένα πολύτιμο χειρόγραφο του 4ου αιώνα. Οι Άραβες, χτίζοντας ένα περίφημο πολιτισμό, έσωσαν και μετέφρασαν πολλά από τα ελληνικά συγγράμματα, γεγονός που φαίνεται ιδιαίτερα στην ανάπτυξη των μαθηματικών και της αστρονομίας.

Έτσι, η Βιβλιοθήκη τράβηξε το δρόμο της ως το τέλος μέσα από τις σφοδρές κοινωνικές, θρησκευτικές και πολιτικές αντιθέσεις ενός κόσμου που διαρκώς άλλαζε μορφή. Αν και δεν μπορούμε, λόγω έλλειψης στοιχείων, να είμαστε σίγουροι για την ακριβή χρονολογική σειρά των γεγονότων, είμάστε βέβαιοι πως στις πηγές από τις οποίες αντλούμε τη γνώση μας κρύβεται ένα κομμάτι από την αλήθεια. Η Βιβλιοθήκη δεν άντεξε μπρος στο κύμα των κοινωνικών αλλαγών που συντελέστηκαν σε εκείνη την εποχή. To χειρότερο από όλα είναι ότι κανείς από τους εχθρούς της δε στάθηκε δυνατό να εκτιμήσει την πραγματική αξία της. Οι χριστιανοί λόγιοι πολύ αργότερα κατάλαβαν τι έγινε και προσπάθησαν με κάθε τρόπο να διασώσουν τα λιγοστά ψήγματα που απέμειναν με μια μνημειώδη προσπάθεια αντιγραφής κειμένων στις μοναστικές βιβλιοθήκες, το ίδιο και οι Άραβες.

Βέβαια, κανείς δεν είναι σε θέση να καταγγείλει τον ένα και μοναδικό υπεύθυνο της καταστροφής της περίφημης βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας. Ίσως επειδή τελικά, ο υπεύθυνος δεν ήταν μόνο ένας αλλά η καταστροφή της έγινε σταδιακά, ξεκινώντας από την πυρκαγιά επί Ιουλίου Καίσαρα το 48 π.Χ. και με πιθανή οριστική χρονολογία το 297 μ.Χ. επί αυτοκράτορα Αυρηλιανού. Τότε φαίνεται να έρχεται πραγματικά το τέλος της μεγάλης βιβλιοθήκης, κατά τη διάρκεια της σύγκρουσης ανάμεσα στη Ζηνοβία και τον Αυρηλιανό, οπότε, όπως γράφει ο Αμμιανός, η Αλεξάνδρεια έχασε τη συνοικία (amisit regionem) του Βρουχίου: «quae Bruchion appellabatur, diuturnum praestantium hominum domicilium» (XXII, 16, 15). Και όπως παρατηρεί λίγα χρόνια αργότερα ο Επιφάνιος, άλλοτε στη συνοικία αυτή υπήρχε η βιβλιοθήκη «και τώρα η έρημος» (Patrologia Graeca, 43, 252).

--

Ο Ελληνισμός επί Ρωμαικής αυτοκρατορίας, έγινε παράδειγμα προς μίμηση από τους Ρωμαίους, όσα και αν υποφέραμε από τους Ρωμαίους κατακτητές, αυτοί έδειξαν τον δέοντα σεβασμό στον μεγάλο μας πολιτισμό.

Στην επιβολή της νέας θρησκείας, δυστυχώς έγιναν εγκλήματα για τα οποία Κώστα δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια και να τα θεωρήσω καλά γενόμενα. Σκότωσαν λεηλάτησαν ισοπέδωσαν δια πυρός και σιδήρου. Αυτοι δεν είχαν καμιά σχέση με την διδασκαλία του Κυρίου μας.

Αυτή η περίοδος, ήταν μια από τις χειρότερες για τους Έλληνες. Την Βυζαντινοκρατία ακολούθησε η Ενετοκραρία και η νέα προσπάθεια υφαρπαγής της εδρεομένης ορθοδόξου πλέον πίστεως για χάρη του Βατικανού. Ακολούθησε η Τουρκοκρατία. Το ένα χειρότερο από το άλλο και τα τρία καταστροφικά δυστυχώς για τον πολιτισμό μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-10-07, 10:31
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καταστροφή του ελληνικού πολιτισμού απο την θρησκεια της αγάπης και τα υποχείρια της (Βλέπε Θεοδοσιο, Κωνσταντίνο κτλ..) ειναι δεδομένη αλλα συνάμα άγνωστη δυστυχώς.
Αλήθεια αυτος ο χάρτης τι ακριβώς δείχνει δηλαδή?Αν ενώσω άλλα σημεία βγάζω Χ.Αν κάνω ενα κύκλο που να περνάει απο τα άκρα της ελλαδας και τραβήξω γραμμες μετα κανω το σήμα της Αναρχιας.Με λίγη φανταασία ακόμα κάνω χαμόγελα κ.ο.κ.

Σαν Έλληνας θέλω δύο πράγματα.Την ελευθερία μου και να μπορώ να ειμαι περήφανος για αυτό που είμαι.Το ένα μου το πήρε η θρησκεία και το άλλο η πολιτική...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-10-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιγράφω από την πηγή του Δημήτρη την Wikipedia.
Διόρθωση: δεν αντιγράφεις απο τη Wikipedia, αλλά απο τη Βικιπαίδεια.

Η Wikipedia είναι η αγγλική σελίδα και μόνο.

Η λέξη 'Βικιπαίδεια' δεν είναι μόνο η ελληνική απόδοση της λέξης 'Wikipedia', αλλά αναφέρεται στη συγκεκριμένη σελίδα, με δικούς της χρήστες, κανόνες, πολιτική κλπ που τη διαφοροποιούν απο την αγγλική.

Εξίσου είναι λάθος να αναφερόμαστε στην αγγλική Wikipedia ως 'Βικιπαίδεια' χάριν 'μεταφράσεως'.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-10-07 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-10-07, 11:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση: δεν αντιγράφεις απο τη Wikipedia, αλλά απο τη Βικιπαίδεια.
H wikipedia παραπέμπει σε μεταφράσεις κειμένων, όταν είναι στα ελληνικά σε Βικιπαίδεια. Τι με νοιάζει Μιχάλη αν έχει σχέση και δεν έχει. Το κείμενο του Δημήτρη με εκανε να δω την wiki και απο εκει με εστειλαν στην Βίκι... Τους κανονισμούς δεν τους διάβασα και δεν είχα λόγο να το κάνω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
H wikipedia παραπέμπει σε μεταφράσεις κειμένων, όταν είναι στα ελληνικά σε Βικιπαίδεια.
Αυτο ακριβως. Δεν ειναι παντα μεταφρασεις. Πολλα ειναι πρωτοτυπα αρθρα και σε αλλα υπαρχουν διαφορες. Για παραδειγμα το συγκεκριμενο αρθρο δεν ειναι υποχρεωτικα μεταφραση απο το αγγλικο, αλλα μπορει να ειναι και εξ αρχης γραμμενο απο Ελληνες (εστω και σε λιγα μονο σημεια).

Το παραπανω σε μερικες περιπτωσεις ισως να ειναι χρησιμο να το εχεις υποψη σου για τον Α η Β λόγο. Λαθος εκανα και στο επεσημανα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-10-07 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-10-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ξεφύγαμε τελείως από το θέμα, όταν μου λες οτι δεν εχει σχεση wiki με βίκι. Ιδιο interface έχουν κάτω από κοινούς όρους λειτουργούν και κάποιος κοινός είναι ο δημιουργός τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-10-07, 12:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδιο interface έχουν κάτω από κοινούς όρους λειτουργούν και κάποιος κοινός είναι ο δημιουργός τους.
Να στο πω πολυ απλα: Οχι :Ρ

Και αν θες μετακινησε το σε καποιο νεο θεμα στο Ιντερνετ με τιτλο 'Wikipedia vs Βικιπαίδεια'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-10-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Μη μαλλώνετε! Επειδή ξέρω ότι ο Στέλιος δε συμπαθεί τη Wikipedia/ Βικιπαίδεια/ όπωςαλλιώςτηλένε, έβαλα και από τη Britannica


υγ: Ο χάρτης ούτε εγώ κατάλαβα τι δείχνει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-10-07, 16:13
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
πριν καμμιά δεκαριά χρόνια, αγόρασα κι εγώ την britannica 3 cd's. Έτσι στην περιήγηση, έπιασα ένα θέμα με τα Σκόπια, επονομαζόμενα ''Μακεδονία'', που υιοθετούσε πλήρως τις θέσεις της. Την βρήκα μέσα στο glamour της... ανημέρωτη και ανθελληνική. Ας μην της δίνουμε τα εύσημα της μεγάλης και τρανής

Όσον αφορά τον χάρτη.. και φυσικά Δημήτρη (δις) μπορείτε να χαράξετε τρίγωνα τετράγωνα, κύκλους κλπ. Ας μην επαναλαμβάνω τα περί ΙΟΝΙΟ <---> ΙΩΝΙΑ. Μια αναζήτηση στην άκρο μπορεί να δώσει υλικό και για σκέψη και για κόντρα... οπότε βέ δαριέσαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.