Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-07, 23:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Angry Περί Συνωστισμού ο λόγος ...



Αυτη είναι σελίδα από το Βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ΄δημοτικού.

Αυτό είναι το κείμενο :

Το καλοκαίρι του 1921 ο ελληνικός στρατός επιτίθεται µε στόχο την κατάληψη της Άγκυρας. Η πορεία του όµως ανακόπτεται στο Σαγγάριο ποταµό, χωρίς να πετύχει το στόχο του.
Ένα χρόνο µετά, οι τουρκικές δυνάµεις, µε ηγέτη τον Κεµάλ, επιτίθενται και αναγκάζουν τα ελληνικά στρατεύµατα να υποχωρήσουν προς τα παράλια. Στις 27 Αυγούστου
1922 ο τουρκικός στρατός µπαίνει στη Σµύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιµάνι προσπαθώντας να µπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα.

Αυτό δεν είναι ιστορία, αυτό μπορούσε να είναι ένα παραμύθι που θα λέει ο Παπούς Μεμέτης στο εγγονάκι του Χασάν.
Δεν είναι ιστορία που θα πρέπει να διδάσκονται τα ελληνόπουλα. ΝΤΡΟΠΗ!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-07, 00:28
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Δεν εχω διαβάσει το βιβλίο αλλά απο ότι έχω πληροφορηθεί όλα τα ιστορικά γεγονότα είναι μέσα. Αυτό το οποίο λείπει είναι μια έντονη εθνική σφραγίδα, αυτό που τα δικά μου βιβλία λέγανε οτι εμείς είμαστε οι καλοί , εμείς οι δημοκράτες , εμείς οι ανθρωπιστές και οι άλλοι οι κανίβαλοι και οι αγροίκοι. Αυτό το οποίο λοιπόν λείπει απο το βιβλίο είναι το αίμα. Αυτό που όπως σωστά έγραψε ένας φίλος μου σε εφημερίδα αποτελεί τη μαμή της ιστορίας. Το αίμα που έως τώρα προϋπήρχε μόνο απο την άλλη πλευρά και όχι απο τη δική μας. Γιατί ο ελληνικός στρατός που αποβιβάστηκε στη Μικρά Ασία δεν επιτέλεσε ανθρωπιστικό έργο αλλά εξέφρασε εθνική πολιτική σε βάρος του τουρκικού στοιχείου. Και αν αυτό θεωρείται θεμιτό, ας είναι , αλλά τουλάχιστον ας καταγράφεται ωστε να υπηρετείται και η ιστορική αλήθεια.

Εν κατακλείδει , για όλους τους εθνικά θιγμένους, αυτό το βιβλίο απευθύνεται σε μαθητές δημοτικού. Εκτός και αν γι αυτόν ακριβώς τον σκοπό γίνεται η όλη συζήτηση. Ας μαθαίνουν λοιπόν τα πιτσιρίκια το ότι έγινε χωρίς δραματοποιημένες περιγραφές, έστω και με έναν χαζοχαρούμενο τρόπο αλλά χωρίς τις εθνικιστικές κορόνες και το οτι αυτές συνεπάγονται.

Αργότερα θα ήθελα τα παιδιά να μην σταθούν μόνο στο οτι έγινε αλλά και στο γιατί έγινε. Έτσι μόνο θα βάλουν το μυαλουδάκι τους να δουλέψει και να καταλάβουν οτι πρέπει πρώτα να αναζητήσουμε σε εμάς τις ευθύνες και ύστερα στους κακούς ξένους, είτε αυτοί είναι Τούρκοι ή οτιδήποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-07, 01:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω διαβάσει το βιβλίο αλλά απο ότι έχω πληροφορηθεί όλα τα ιστορικά γεγονότα είναι μέσα. Αυτό το οποίο λείπει είναι μια έντονη εθνική σφραγίδα
O ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ.

Τάδε έφη ο μέγας και πολύς Χένρυ Κίσσιγκερ, τέως Υπουργός εξωτερικων των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Ομολογώ ότι με παραξένεψε ο ισχυρισμός και η αιτιολόγηση σου αλλά δεν με εξέπληξε, την περίμενα αυτή την αντίδραση, την αντιμετωπίζουμε συχνά τελευταία για πολλά Εθνικά θέματα. Στην χώρα που ο πατριωτισμός συγχέεται με τον εθνικισμό, το να δηλώνεις προοδευτικός σημαίνει ότι μπορείς να αμφισβητείς τα πάντα, ακόμα και την αποδεδειγμένη ιστορία του Ελληνικού Έθνους.

Πότε διάβασες οτιδήποτε που έχει να κάνει με το 1922 βρε Ανδρέα μου και με όλο το Θάρρος για να μου έρχεσαι να μου λες ότι τα έκαναν και οι άλλοι;

Πως μπορείς φίλε να βάζεις στην ίδια μοίρα δέκα σκοτωμούς με τον αφανισμό ενός πολιτισμού 5000 ετών, τον αφανισμό 500.000 ελλήνων και τον ξεριζωμό 3.000.000; ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 22 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΜΗ;

Διάβασα 7 βιβλία για το 1922, μεταξύ των οποίων το ένα ενός Τούρκου στρατηγού, το άλλο Βρετανού και τα άλλα ελληνικά μοιρασμένα περίπου ιστορικά στους μεν και στους δε και ακόμα απόλυτη κρίση δεν μπορώ να βγάλω.

Θα επαναλάβω και εδώ ιστορία κανείς δεν γράφει, απόψεις γράφουν ο καθείς από την σκοπιά του και το απόσταγμα αυτών την γνώσεων λέγεται ιστορία.

Τα παιδιά των 12 ετών είναι αρκετά μεγάλα για να μάθουν τις αλήθειες. Και φυσικά δεν θα τους πούμε ότι οι Τούρκοι βιάζαν τις Ελληνίδες και μετά τους έκοβαμ τα στήθη με την χατζάρα, φυσικά δεν θα τους πούμε ότι έκαναν μαζώματα σε όσους χριστιανούς είχαν ελληνικά χαρτιά και τους πέθαιναν στην πορεία προς την ανατολή. Έτσι έχασε τα πέντε μοναδικά της αδέλφια η Γιαγιά μου.

Δεν θα πούμε φίλε ότι έκαψαν την Ελληνική Σμύρνη; Δεν θα πούμε ότι ένας πολιτισμός 5000 ετών ξεκληρίστηκε; Δεν θα πούμε ότι οι Έλληνες της Μικράς Ασίας δια πυρός και σιδήρου αναγκάστηκαν να μπουν στα πλοία.
Δεν θα πούμε ότι τα πλοία των συμμάχων πέταγαν τους ανθρώπους που ζητούσαν βοήθεια πίσω στην Θάλασσα;
Δεν θα πούμε την αληθινή ιστορία; Θα την κρύψουμε; ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ;

Ξαναδιάβασε αυτό που είπε ο Κίσσιγκερ, το σχέδιο μια χαρά πάει. Για την γλώσσα μας σιγά σιγά την χάνουμε και την θρησκεία μας αμφισβητούν και την ιστορία μας την διαγράφουμε.

Να χαρώ εγώ διεθνιστικές διαθέσεις, να χαρώ κάργα προοδευτικούς Αλαβανάκους.

Έλα οι κάργα τάδε να εκφραστούν τώρα .....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-07, 02:52
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 22 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΜΗ;

Με τη σειρά μου, περίμενα αντίδραση αλλά όχι τέτοιο παραλήρημα. Θα μπορούσα να απαντήσω και εγω με χαρακτηρισμούς (πάρα πολύ εύκολο) αλλά δεν θα το κάνω. Ο καθένας απο εμάς έχει και κρίση και άποψη, είτε έχει τελειώσει μόνο το δημοτικό είτε είναι ο πρύτανης της Σορβώνης.

Αν η φανατισμένη και γεμάτη ειρωνία απάντηση, σου επιτρέψει να καταλάβεις οτι η ένστασή μου είναι πιο πολύ παιδαγωγική παρά εθνική, ίσως να ξαναμπώ στον κόπο να απαντήσω σε οτιδήποτε άλλο γράψεις. Πολύ θα ήθελα να ξέρω απο πού στο καλό ξέρεις τι έχω διαβάσει και τι όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-07, 09:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μπορείς να ονομάσεις όπως θες την απάντηση μου ακόμα και παραλήρημα, έτσι βγαίνει εύκολα από το κόπο να απαντήσεις κιόλας.

Χειρότερη της αμάθειας η ημιμάθεια ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-07, 17:52
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειρότερη της αμάθειας η ημιμάθεια ....
Την ημιμάθεια με το μέτρο του φανατισμού όπως την ορίζεις την αποδέχομαι ώς τίτλο τιμής.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ημιμάθεια με το μέτρο του φανατισμού όπως την ορίζεις την αποδέχομαι ώς τίτλο τιμής.
Επιμένεις να μην απαντάς επί της ουσίας Ανδρέα.
Γνωστή η συνταγή...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-07, 20:01
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Περίμενα απο τον οργανωτή αυτού του φόρουμ να ενθαρρύνει το διάλογο με επιχειρήματα και όχι τη συνθηματολογία πρός όφελος των εντυπώσεων. Αποκαλέστηκα ευθέως ημιμαθής και εμμέσως ανιστόρητος δίχως να έχω διατυπώσει ούτε μια φράση που να κρίνει τα ιστορικά γεγονότα. Το ότι δεν πλειοδότησα στην ειρωνία και την προσβολή ακολουθώντας τα βήματά σου θεωρήθηκε εκ μέρους σου αδυναμία απάντησής μου. Ας είναι. Δεν θα μπώ στη διαδικασια αυτή, όσο και αν προκληθώ. Θα γράψω μόνο 2 πράγματα με την ελπίδα να κατανοήσεις το τι ήθελα να πώ.


Καλώς ή κακώς μεγάλωσα με τα βιβλία του Βενέζη τα οποία περιγράφουν με ένα πολύ λυρικό και ταυτόχρονα συναισθηματικό τρόπο την περιπέτειες του ελληνισμού στην Μικρά Ασία (το νούμερο 31328) όσο και την προσπάθεια ένταξης στην ελληνική κοινωνία (Γαλήνη). Επίσης σε σχετικά μικρή ηλικία υπέστη το σόκ της ανάγνωσης των ματωμένων χωμάτων , της Δ.Σωτηρίου. Μπορείς να κατανοήσεις λοιπόν ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το τι συνέβη γιατί πέρα απο τη μονόπλευρη παράθεση της ιστορίας απο τα σχολικά βιβλία, έχω ανάγλυφες εικόνες απο τις εξιστορήσεις των λογοτεχνών. Παράλληλα έχω μελετήσει τόσο την ιστορία του Ελληνικού Έθνους της Εκδοτικής Αθηνών όσο και πληθώρα άλλων αντικρουόμενων στοιχείων. Περισσότερο δε ενδιαφέρθηκα για την πολιτική κατάσταση της εποχής εκείνης τους λεπτούς διπλωματικούς χειρισμούς του Βενιζέλου και τα μικροπολιτικά παιχνίδια της αντιπολίτευσης (με την ενθάρρυνση του Βασιλιά) πού σε μεγάλο βαθμό έκριναν την έκβαση της μικρασιατικής περιπέτειας.

Συνακόλουθα θεωρώ τουλάχιστο απλουστευτικό, για να μην πώ επικίνδυνο, να δημιουργείται κλίμα τέτοιου φανατισμού για τις (αναμφισβήτητες) θηριωδίες των τούρκων όταν εμείς οι ίδιοι καλλιεργήσαμε τις συνθήκες για αυτές. Και αναφέρομαι τόσο στις προκλήσεις του τουρκικού στοιχείου κατα την παραμονή του Ε.Σ. στη Σμύρνη όσο και στις στρατηγικά λανθασμένες επιλογές της κυβέρνησης Γούναρη (που διαδέχτηκε τον Βενιζέλο).

Θέλω οι μαθητές να είναι σε θέση να δούν βαθύτερα στην ιστορία χωρίς το μίσος και ο φανατισμός να επηρεάσει την κρίση τους. Να κατανοήσουν οτι υπήρχε λόγος που οι "συμμαχοι" επέτρεψαν στον ελληνικό στρατό να αποβιβαστεί στη Σμύρνη. Να θαυμάσουν την διπλωματική μαεστρία του Βενιζέλου που εκμεταλλεύτηκε τις αντιθέσεις των ισχυρών για να πετύχει τους εθνικούς στόχους. Κατ'αυτόν τον τρόπο δεν θα είναι έρμαιο κανενός πολιτικάντη. Ούτε θα κατεβαίνουν σε εθνικές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας (το όνομά μας η ψυχή μας κ.τ.λ.) όταν οι πολιτικοί για να εξωραϊσουν τα λάθη τους αφήνουν το παπαδαριό να ασκεί εξωτερική πολιτική κατηγορώντας τους κακούς ανθέλληνες.

Λυπάμαι που με ανάγκασες να παραθέσω τα αναγνώσματά μου, κάνοντας με έτσι ίσως πιο αξιόπιστο στα μάτια σου αλλά πιο γραφικό και ηλίθιο στα δικά μου. Επίσης θα ήθελα λίγο πιο νηφάλια να δείς το ύφος των απαντήσεων μου σε σύγκρισή με αυτό των δικών σου. Αν η ψύχραιμη επιχειρηματολογία θεωρείται προοδευτικός αλαβανισμός, θα το προτιμήσω. Ο φανατισμός υπήρξε πάντα κακός σύμβουλος. Περι ορέξεως βέβαια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 13-03-07 στις 18:11
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-07, 20:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πέραν της οξύτητας της αντιπαράθεσης που δεν είναι η πρώτη φορά, ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι γνωριζόμαστε μια ντουζίνα χρόνια, ώστε να ξέρει λίγο ο ένας τον άλλο.

Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είσαι διαβασμένος άνθρωπος, το έχεις δείξει πολλές φορές και στόχος μου δεν ήταν να σε μειώσω και αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις.

Τα βιβλία που αναφέρεις δεν προσφέρονται πάντως για ολοκληρωμένη γνώση της Μικρασιατικής Εκστρατείας και Καταστροφής. Απευθύνονται κυρίως στον ανθρώπινο τομέα χωρίς να αναφέρουν στρατηγικές.

Οι ευθύνες για την Μικρασιατική Καταστροφή ξεκινάνε πριν φτάσει ούτε ένας Έλληνας Στρατιώτης στην Μικρά Ασία, από την εποχή τής σύναψης των συνθηκών, που ήταν το πιο τραγικό σφάλμα που έγινε ποτέ στην Ελληνική Ιστορία.

Απ όλα αυτά τίποτα δεν αναφέρει το βιβλίο.
Δεν μπορείς να αναφέρεις το ξεκλήρισμα ενός ολόκληρου λαού σαν συνωστισμό, είναι τραγικό λάθος, ιστορικό λάθος μεγάλου διαμετρήματος. Η άγνοια της ιστορίας οδηγούν τους λαούς στην επανάληψη των λαθών. Πότε θα δοθεί στα παιδιά αυτά να μάθουν για το 22; που το σύμπτυξαν μέσα σε 3 γραμμές κειμένου;

Γνωρίζω πολύ καλά Ανδρέα τις διεθνιστικές τάσεις των τάχα προοδευτικών. Έλα μωρε τώρα ποια ιστορία, ποιος πολιτισμός, που γλώσσα ποια θρησκεία. Θυμάσαι την εισαγωγή μου για αυτά που έχει πει ο Χένρυ Κίσσιγκερ;
Δεν νοιώθετε σαν να έχετε μια φαγούρα; Δεν νοιώθεις Ανδρέα μου ότι κάποιοι χρησιμοποιούν κάποιους;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Ερώτηση: Το βιβλίο τελειώνει εκεί και μετά αρχίζει νέο κεφάλαιο; Δηλαδή η σελίδα που εμφανίζεται στο πρώτο μήνυμα με 4 παραγράφους είναι όλη η πληροφορία που δίδεται για την ιστορία μεταξύ του τέλους του Α' Πολέμου και την καταστροφή του 1922; Διαβάζοντάς το μου φάινεται ότι τελειώνει απότομα..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-07, 22:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ακριβώς για την Καταστροφή της Σμύρνης και τον ξεριζωμο αναφέρεται σε μία μόνο παράγραφο :

Ένα χρόνο µετά, οι τουρκικές δυνάµεις, µε ηγέτη τον Κεµάλ, επιτίθενται και αναγκάζουν τα ελληνικά στρατεύµατα να υποχωρήσουν προς τα παράλια. Στις 27 Αυγούστου
1922 ο τουρκικός στρατός µπαίνει στη Σµύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιµάνι προσπαθώντας να µπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα.

Μετά αναφέρει ένα γλωσσάριο :

ΓΛΩΣΣΑΡΙΟ
Τουρκία:
ονοµάζεται το κράτος που
προκύπτει µε τη διάλυση
της Οθωµανικής Αυτοκρα-
τορίας
Σµύρνη:
πόλη στα παράλια της Μι-
κράς Ασίας, µε µεγάλο α-
ριθµό ελληνικού πληθυ-
σµού
Σαγγάριος:
ποταµός στο εσωτερικό της
Μικράς Ασίας, κοντά στην
Άγκυρα
Κεµάλ Ατατούρκ:
ο ηγέτης του απελευθερωτι-
κού αγώνα των Τούρκων και
µετέπειτα πρόεδρος της
Τουρκικής ∆ηµοκρατίας
5.28

Ημερομηνίες :

100
προέλαση
Με το τέλος του Α΄ Παγκόσµιου Πολέµου το µέλλον της Οθωµανικής Αυτοκρατορί-
ας είναι αβέβαιο. Οι δυνάµεις της Αντάντ προσανατολίζονται στη δηµιουργία µιας µι-
κρής εδαφικά Τουρκίας. Τα µικρασιατικά παράλια τα διεκδικούν η Γαλλία και η Ιταλία
αλλά και η Ελλάδα, µε το µεγάλο αριθµό Ελλήνων που ζουν κυρίως στην περιοχή της
Σµύρνης. Τελικά, η Ελλάδα παίρνει εντολή να στείλει στρατό στη Σµύρνη. Στη Συνθήκη
των Σεβρών (1920) κερδίζει τη διοίκηση της περιοχής µέχρις ότου οι κάτοικοί της απο-
φασίσουν αν θα ενωθούν µε την Ελλάδα.
Η συµφωνία των Συµµάχων για την κατάληψη και τη διοίκηση της Σµύρνης από τους
Έλληνες αποδεικνύεται προσωρινή. Οι σύµµαχοι διχάζονται ανάµεσα στην Ελλάδα και
την Τουρκία. Η Γαλλία και η Ιταλία προσανατολίζονται σταδιακά στην υποστήριξη της
Τουρκίας, ενώ η θέση της Ελλάδας αποδυναµώνεται.
Η ελληνική πλευρά αποφασίζει, παρά τις παραπάνω εξελίξεις, να προχωρήσει τις πο-
λεµικές επιχειρήσεις στο εσωτερικό της Μικράς Ασίας. Το καλοκαίρι του 1921 ο ελληνι-
κός στρατός επιτίθεται µε στόχο την κατάληψη της Άγκυρας. Η πορεία του όµως ανακό-
πτεται στο Σαγγάριο ποταµό, χωρίς να πετύχει το στόχο του.
Ένα χρόνο µετά, οι τουρκικές δυνάµεις, µε ηγέτη τον Κεµάλ, επιτίθενται και αναγκά-
ζουν τα ελληνικά στρατεύµατα να υποχωρήσουν προς τα παράλια. Στις 27 Αυγούστου
1922 ο τουρκικός στρατός µπαίνει στη Σµύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λι-
µάνι προσπαθώντας να µπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα.
Χάρτης των κινήσεων του ελληνικού στρατού κατά τη διάρκεια της εκστρα-
τείας στη Μικρά Ασία
▲ Σηµειώνω τη θέση της Σµύρνης και του Σαγγάριου ποτα-
µού, στο χάρτη των κινήσεων του ελληνικού στρατού στην
Μικρασία. [5.28]
α΄ εκστρατευτική δράση
του ελληνικού στρατού
απόβαση του ελ-
ληνικού στρατού
στη Σµύρνη
1921
β΄ εκστρατευτική δράση ελλην. στρατού
προέλαση τουρκικών στρατευµάτων
ήττα του ελληνικού στρατού
2.5.1919 1922 1919
εντολή αποστολής ελλη-
νικού στρατού στην πε-
ριοχή της Σµύρνης

Μία αναφορά στην άφιξη του Στρατού στην Σμύρνη

Την αφήγηση ενός κατοίκου :

Ο Αλέξης Αλεξίου, κάτοικος της Σµύρνης, αφηγείται:
«∆ύο Μαΐου του 1919 έγινε η ελληνική Κατοχή. […] Έζησα τις αξέχαστες στιγµές της λευτεριάς.
[…] Αργότερα µάθαµε ότι η φάλαγγα των ευζώνων έµπαινε στην πλατεία του διοικητηρίου και την
χτύπησαν από το αρχηγείο της χωροφυλακής, από τις φυλακές, από την τουρκική συνοικία. […]
Τα τάγµατα ευζώνων σταµάτησαν την αντίσταση. Κοντά στο σπίτι µας βρισκόταν το γήπεδο του
αθλητικού οµίλου "Απόλλων Σµύρνης", εκεί είχε στρατοπεδεύσει ελληνικός στρατός. Η µητέρα
µου από ενθουσιασµό κι αγάπη για τα νέα παλικάρια µού έδινε και τους πήγαινα, µαζί µε άλλα
παιδιά, διάφορα εκλεκτά τρόφιµα.»

Και μία αναφορά σε δύο παραγράφους για την ιστορία του Ελληνισμού της Μικράς Ασίας πάλι από μαρτυρία :

Μαρτυρία της Έλλης Βαλσαµάκη:
«∆ιαβάζαµε ταχτικά ελληνικές εφη-
µερίδες στο σπίτι µας. Είχαµε δυο
φορές τη βδοµάδα ταχυδροµείο. Τε-
τάρτη και Παρασκευή. Πήγαινε το
αµάξι µας στο Αδραµύττι και έπαιρ-
νε το ταχυδροµείο. Μας έστελναν απ’
τη Σµύρνη την ‘Αµάλθεια’ και απ’
την Πόλη τον ‘Ταχυδρόµο’ και το
‘Νεολόγο’.
Είχαµε µεγάλη επαφή µε την Πόλη.
Κάναµε λαδεµπόριο. Είχαµε αντι-
προσώπους στην Πόλη, […] Πήγαινε
ταχτικά ο πατέρας µου εκεί, καµιά
φορά µ' έπαιρνε κι εµένα µαζί του.»

Αυτά όλα σε 2 σελίδες με πολλές φωτογραφίες και πολλά φρουφρού.

Μία παράγραφος για να περιγράψει τον ξεριζωμό, τον βίασμό και τον θάνατο ενός πολιτισμού 5000 ετών
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το κείμενο :

Το καλοκαίρι του 1921 ο ελληνικός στρατός επιτίθεται µε στόχο την κατάληψη της Άγκυρας. Η πορεία του όµως ανακόπτεται στο Σαγγάριο ποταµό, χωρίς να πετύχει το στόχο του.
Ένα χρόνο µετά, οι τουρκικές δυνάµεις, µε ηγέτη τον Κεµάλ, επιτίθενται και αναγκάζουν τα ελληνικά στρατεύµατα να υποχωρήσουν προς τα παράλια. Στις 27 Αυγούστου
1922 ο τουρκικός στρατός µπαίνει στη Σµύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιµάνι προσπαθώντας να µπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα.

Αυτό δεν είναι ιστορία, αυτό μπορούσε να είναι ένα παραμύθι που θα λέει ο Παπούς Μεμέτης στο εγγονάκι του Χασάν.
Δεν είναι ιστορία που θα πρέπει να διδάσκονται τα ελληνόπουλα. ΝΤΡΟΠΗ!
ναί δεν διαφωνω οτι αναφέρεται μετριοπαθέστατα στην καταστροφή της Σμύρνης αλλα βλέπω οτι αναφέρεται εξ ισου μετριοπαθέστατα στις ελληνικές καταστροφές στο δρόμο προς την Αγκυρα.Η μήπως ο στρατος ο δικός μας πήγαινε με το σταυρο στο χερι?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-07, 00:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μήπως ο στρατος ο δικός μας πήγαινε με το σταυρο στο χερι?
Τι έκανε ο Στρατός ο δικός μας Γρηγόρη;

Σκότωσε 500.000 αμάχους;
Ξεκλήρισε ένα πολιτισμό 5000 ετών;
Έδιωξε από τις εστίες τους 2.500.000 κατοίκους και τους έκανε πρόσφυγες;

Γιατί αυτό να συμβαίνει μόνο στους Έλληνες;
Γιατί ο Γάλος ανεξάρτητα αν είναι δεξιός Κεντρώος η αριστερός λέει πάντα πρώτα η Γαλλία;
Γιατί ο Ιταλός ο Άγγλος λένε το ίδιο;

Τι κατάλοιπα έχουν μείνει στην Ελλάδα από τον εμφύλιο ή και πριν απ αυτόν. Πρώτα σαμποτάριζαν τον πόλεμο στην Αλβανία και στεκόταν αλληλέγγυοι στην συνθήκη Στάλιν Χίτλερ, μετά όταν ο Χίτλερ επιτέθηκε στην ΕΣΣΔ στράφηκαν εναντίον του ναζισμού και στον εμφύλιο ήταν έτοιμοι να προσφέρουν σε γείτονες χώρες από τον βορά, μέρη της Ελληνικής Επικράτειας;

Τι φοβερός μηδενισμός της ιστορίας αυτής την χώρας είναι αυτή που επιχειρούν;

Δεν αναφέρομαι σε σένα Γρηγόρη συγκεκριμένα, έχω καταλάβει την γενική γραμμή περίπου και βλέπω μετά λύπης μου νέους ανθρώπους να την ακολουθούν.

Την πρώτη ευθύνη την φέρουν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές που δεν διδάσκουν την αληθινή ιστορία.

Όταν αναφέρω αληθινή ιστορία Γρηγόρη δεν μιλάει για την Ιστορία τύπου Λιαρόπουλου, μιλάω για πλήρη αλήθεια, για την σφαιρική γνώσω όλων των απόψεων.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς από της μεγαλοιδείστικές ιδέες των 2 ηπείρων και των 5 θαλασσών, μέχρι τα ασυγχώρητα στρατιωτικά λάθη της Κυβέρνησης Γούναρη. Από την τοποθέτηση σαν κυβερνήτη της Μικράς Ασίας ενός απατεώνα και την διατήρηση του από τους άλλους....

Η συγκεκριμένη ιστορία είναι πολύ μεγάλη με πολλά διδάγματα για να την ξεπερνάς σε 2 παραγράφους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-07, 00:31
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
. Στην χώρα που ο πατριωτισμός συγχέεται με τον εθνικισμό, το να δηλώνεις προοδευτικός σημαίνει ότι μπορείς να αμφισβητείς τα πάντα, ακόμα και την αποδεδειγμένη ιστορία του Ελληνικού Έθνους.
Δεν συγχέεται τιποτα Στελιο μου.
Ο εθνικισμός απλά έχει καπελώσει τον πατριωτισμο.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
. Να χαρώ εγώ διεθνιστικές διαθέσεις, να χαρώ κάργα προοδευτικούς Αλαβανάκους.

Έλα οι κάργα τάδε να εκφραστούν τώρα
Παραφέρεσαι και γίνεσαι άδικος...πολύ άδικος

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έκανε ο Στρατός ο δικός μας Γρηγόρη;

Σκότωσε 500.000 αμάχους;
Ξεκλήρισε ένα πολιτισμό 5000 ετών;
Έδιωξε από τις εστίες τους 2.500.000 κατοίκους και τους έκανε πρόσφυγες;

Γιατί αυτό να συμβαίνει μόνο στους Έλληνες;
Τι θέλεις να μετρήσουμε νούμερα?
Δεν μετριωνται Στελιο τα νούμερα..Στείλαμε στρατό να παρουμε την Aγκυρα, απαντησανε και μας πετάξανε έξω απο την Μικρα Ασια..Ετσι είναι ο πόλεμος
σκληρός αδυσώπητος και χωρίς ηθικη.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κατάλοιπα έχουν μείνει στην Ελλάδα από τον εμφύλιο ή και πριν απ αυτόν. Πρώτα σαμποτάριζαν τον πόλεμο στην Αλβανία και στεκόταν αλληλέγγυοι στην συνθήκη Στάλιν Χίτλερ, μετά όταν ο Χίτλερ επιτέθηκε στην ΕΣΣΔ στράφηκαν εναντίον του ναζισμού και στον εμφύλιο ήταν έτοιμοι να προσφέρουν σε γείτονες χώρες από τον βορά, μέρη της Ελληνικής Επικράτειας;

Τι φοβερός μηδενισμός της ιστορίας αυτής την χώρας είναι αυτή που επιχειρούν;

Δεν αναφέρομαι σε σένα Γρηγόρη συγκεκριμένα, έχω καταλάβει την γενική γραμμή περίπου και βλέπω μετά λύπης μου νέους ανθρώπους να την ακολουθούν.
Το τι τακτική ακολουθεί η Τουρκία το ξέρουμε πολύ καλα..
Απο την άλλη 'ομως δεν συμφωνείς οτι πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σταματήσει ο απλός Ελληνας να κοιτάει με μισό μάτι τον απλο Τούρκο ο οποίος στην τελική δεν φταίει σε τίποτα απλά έχει φάει την ίδια και χειρότερη προπαγάνδα με μάς?

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρώτη ευθύνη την φέρουν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές που δεν διδάσκουν την αληθινή ιστορία.

Όταν αναφέρω αληθινή ιστορία Γρηγόρη δεν μιλάει για την Ιστορία τύπου Λιαρόπουλου, μιλάω για πλήρη αλήθεια, για την σφαιρική γνώσω όλων των απόψεων.

Η συγκεκριμένη ιστορία είναι πολύ μεγάλη με πολλά διδάγματα για να την ξεπερνάς σε 2 παραγράφους.
Επειδή λοιπόν την Ιστορία την αφήνουν στον Λιακόπουλο και στον Καρατζαφέρη εκέι πρέπει να ψαχτεί το πρόβλημα...Πρώτα να κόψουν τις μαλακίες τύπου εξωγήινο διαστημόπλοι εγραφε Αφροδίτη πάνω και να κάτσουν κάτω να σχεδιάσουν Εθνική πολιτική...αλλα θα μου πέις πότε κατσαμε κάτω να σχεδιασουμε?
ποτε...γι αυτο παθαίνουμε αυτα που μας αξίζουν μέχρι να βρεθουμε σε κινδυνο και να μεγαλουργήσουμε και πάλι...εσυ που διαβάζεις Ιστορία θα πρέπει να το ξέρεις..και μη μου πείς οτι αυτοι που πολεμήσανε στην Αλβανία ξέρανε για το Σωκράτη , τους Πέρσες και το Λεωνίδα...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-07, 00:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συγχέεται τιποτα Στελιο μου.
Ο εθνικισμός απλά έχει καπελώσει τον πατριωτισμο.
Παραφέρεσαι και γίνεσαι άδικος...πολύ άδικος
Αυτές τις καραμελίτσες περί εθνικισμού όχι σε μένα Γρηγόρη.
Αυτό δα μας έλειπε να μιλάμε για την ιστορία και να μας λένε Λιαρόπουλους. Θα εκφράζω την γνώμη μου ελεύθερα, όπως εσείς εκφράζετε ελεύθερα τον διεθνισμό σας.

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θέλεις να μετρήσουμε νούμερα?
Να μετρήσουμε γιατί όχι; Εκεί είναι ακόμα το σπίτι που γεννήθηκε η Μητέρα μου, το σπίτι του Παππού μου και της Γιαγιάς μου, το σπίτι των προγόνων μου. Έχω αποδεχτεί ότι στο σπίτι αυτό δεν θα πάω να μείνω ποτέ, δεν διεκδικώ τίποτα επεκτατικά και αυτό για να μαθαίνεις κιόλας και δύο πράγματα, με κάνει να διαφέρω από τον ψευτοπατριώτη εθνικιστή.

Την ιστορία όμως του τόπου μου θα την μαθαίνω και θα την διαδίδω όσο μπορώ, με όσα μέσα έχω και με όσες ιστορικές σκέψεις σε βιβλία έχω γράψει. Αυτό δεν θα με εμποδίδει κανείς να το κάνω.

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι τακτική ακολουθεί η Τουρκία το ξέρουμε πολύ καλα..
Απο την άλλη όμως δεν συμφωνείς οτι πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σταματήσει ο απλός Έλληνας να κοιτάει με μισό μάτι τον απλό Τούρκο
Παρ' όλα όσα λέω, δεν κοιτάζω με μισό μάτι τους Τούρκους, τους θεωρώ όλους θύματα του βαθέως Κεμαλικού μιλιταριστικού κράτους. Θα επαναλάβω προσωπικά δεν διεκδικώ τίποτα από την Τουρκία, πιστεύω όμως ακράδαντα ότι η γνώση στα ιστορικά δεδομένα, μπορεί να γίνει ασπίδα σε νέα παραχώρηση, σε νέο 22.

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή λοιπόν την Ιστορία την αφήνουν στον Λιακόπουλο και στον Καρατζαφέρη εκέι πρέπει να ψαχτεί το πρόβλημα...
Επειδή εγώ δεν ανέχομαι τον κάθε φασίστα να μιλάει για ιστορία τους φτύνω το ίδιο, όπως φτύνω τους διεθνιστές, τους απάτριδες.
Δεν τους ξεχωρίζω γιατί κάνουν το ίδιο κακό και οι δύο, προβαίνουν σε απαξίωση της σωστής ιστορίας.

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ που διαβάζεις Ιστορία θα πρέπει να το ξέρεις ..και μη μου πεις ότι αυτοί που πολεμήσανε στην Αλβανία ξέρανε για το Σωκράτη , τους Πέρσες και το Λεωνίδα...
Τον Σωκράτη μπορεί να τον αγνοούσαν, όχι όμως τον Λεωνίδα :-) Βλέπεις τότε και αν δεν είχαν πάει σχολείο που μάθαιναν ιστορία, θα το είχανε ακούσει από στόμα σε στόμα, ξέρεις τότε οι οικογένειες καθόντουσαν μαζί και συζητούσαν και μια από τις συζητήσεις ήταν και το Μολών Λαβέ.

Σε μερικά χρόνια μπορεί να ξαναγραφτεί και η ιστορία και να λέει ότι 300+1000 πέθαναν από συνωστισμό στα στενά των Θερμοπυλών, μπας και παραπονεθεί το Ιράν που μέχρι τότε θα είναι και πυρηνική δύναμη :-( Να ξύνουμε πληγές στις ψυχές των παιδιών; Έλα μωρέ .... άσε τα παιδιά ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.