Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #466  
Παλιά 08-10-11, 20:59
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!μια ερωτηση επειδη ειδα το λινκ περνω το επιδομα λογο crohn εδω και 5 χρονια σιγουρα.ξερεις αν μας κοβουν σε αυτη την επιτροπη δλδ ειναι ποιο αυστηροι το 67% μου το ειχαν δωσει...χειρουργειο δοξα το θεο δεν εχω κανει και σκεφτομε μη τυχον πιαστουν απο εκει και καλα θεωρηθω ποιο (υγειης)...οσο γινετε τουλαχιστον!ευχαριστω!
Εγω οταν πρωτο εμαθα οτι δικαιουμαστε επιδομα(πριν 1 χρονο) πηγα στην νομαρχια και κατευθειαν με εβγαλαν 67%....Στην συνεχεια εμαθα οτι ορισμενα ατομα επερναν επιδομα απο το ικα και το ποσο ηταν σχεδον διπλασιο και αποφασισα να παω να εκει .Μολις μπηκα μεσα σε 5λεπτα με εδιωξαν λεγοντας μου δεν το χρειαζεσε εσυ επειδη σπουδαζεις....Τους εξηγησα ομως οτι εγω λογο της νοσου και τις διαφορες νοσηλιες που πρεπει να κανω κατα διαστηματα θα καθυστερησω να τελιωσω την σχολη μου και ολα αυτα ειναι εξοδο.....Και τελος παντων ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ αφου το λεει ο νομος...Αλλα αυτοι με απεριψαν,ηθελα να τους τριψω στην μουρη το χαρτι οτι ειδη ειχα το 67% απο την προνοια αλλα κρατηθηκα....Τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με το ικα της πολης μου ειναι παρα πολυ αυστηροι και θρασεις...!
Απάντηση με παράθεση
  #467  
Παλιά 09-10-11, 01:22
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!μια ερωτηση επειδη ειδα το λινκ περνω το επιδομα λογο crohn εδω και 5 χρονια σιγουρα.ξερεις αν μας κοβουν σε αυτη την επιτροπη δλδ ειναι ποιο αυστηροι το 67% μου το ειχαν δωσει...χειρουργειο δοξα το θεο δεν εχω κανει και σκεφτομε μη τυχον πιαστουν απο εκει και καλα θεωρηθω ποιο (υγειης)...οσο γινετε τουλαχιστον!ευχαριστω!
Δεν έχω ιδέα για το αν είναι αυστηροί ή όχι! Εμένα η επιτροπή της νομαρχίας κάποτε με έβγαλε 40% και από τότε δεν ξανασχολήθηκα..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #468  
Παλιά 09-10-11, 01:34
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από Arwen Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει ήδη αρκετές γνώμες..και όλες καταλήγουν στο ίδιο..Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να κάνω την εγχείρηση, γιατί πιστεύω ότι ίσως γίνω καλά και χωρίς..Αλλά μέχρι στιγμής τίποτα..Και με προβληματίζει γιατί αμα συνεχίσω έτσι ,πως θα τα βγάλω πέρα με το πανεπιστήμιο..Γιαυτό και έχω αρχίσει να σκέφτομαι τόσο σοβαρά να κάνω το χειρουργίο..Ίσως να είναι μια λύση που θα βοηθησει , αλλά απο την άλλη δεν είναι και απλό...!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
Είμαι σίγουρος πως όλοι εδώ μέσα σε καταλαβαίνουμε.. Σίγουρα δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση η λήψη μιας τέτοιας απόφασης..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #469  
Παλιά 09-10-11, 16:15
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Γι'αυτό και απευθύνθηκα εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #470  
Παλιά 09-10-11, 17:30
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω οταν πρωτο εμαθα οτι δικαιουμαστε επιδομα(πριν 1 χρονο) πηγα στην νομαρχια και κατευθειαν με εβγαλαν 67%....Στην συνεχεια εμαθα οτι ορισμενα ατομα επερναν επιδομα απο το ικα και το ποσο ηταν σχεδον διπλασιο και αποφασισα να παω να εκει .Μολις μπηκα μεσα σε 5λεπτα με εδιωξαν λεγοντας μου δεν το χρειαζεσε εσυ επειδη σπουδαζεις....Τους εξηγησα ομως οτι εγω λογο της νοσου και τις διαφορες νοσηλιες που πρεπει να κανω κατα διαστηματα θα καθυστερησω να τελιωσω την σχολη μου και ολα αυτα ειναι εξοδο.....Και τελος παντων ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ αφου το λεει ο νομος...Αλλα αυτοι με απεριψαν,ηθελα να τους τριψω στην μουρη το χαρτι οτι ειδη ειχα το 67% απο την προνοια αλλα κρατηθηκα....Τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με το ικα της πολης μου ειναι παρα πολυ αυστηροι και θρασεις...!
μαλιστα ελλη οτι το δικαιουμαστε το δικαιουμαστε εφοσον μας βγαλαν 67% απλα βλεπουν οτι μερικοι δεν το κινηγανε και αυτο συμφερει.εσυ κυνηγησε το αν θελεις... και αυτα τα χρηματα ειδικα στην εποχη που ζουμε και με τα προβληματα μας ειναι πολυ σημαντικα!!!ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #471  
Παλιά 09-10-11, 17:37
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ιδέα για το αν είναι αυστηροί ή όχι! Εμένα η επιτροπή της νομαρχίας κάποτε με έβγαλε 40% και από τότε δεν ξανασχολήθηκα..
τι να πω?λογικα το κρητιριο του ποσοστου που σου βγαλαν παει αναλογα με την κατασταση σου,και γενικα ολων.....η θα εισαι σε καλυτερη κατασταση απο εμας που εχουμε το 67% που στο ευχομε. Η με τις νομαρχιες γινετε ενας χαμος!!!ευχαριστω για την απαντηση σου!
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 10-10-11, 13:07
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
λοιπον παδια καποτε επερνα επιδομα απο την προνοια , οταν μαλιστα ειμουν μαθητης . καποια υπαλληλος απο ικα μου ειπε πως δικαιουμε και να περασω και απο επιτροπη του ικα . πηγα λοιπον και με απεριψαν λεγοντας μου πως μπορω να εργαστω , μου σημειωσαν μαλιστα και ποια επαγγελματα μπορω να ακολουθησω . ασχετα που ειμουν ακομη στο λυκειο και που πληρονα φαρμακα . απεφθυνθηκα σε ανωτερη επιτροπη του ικα και συναντησα τον ιδιο γιατρο ως προεδρο παλι της επιτροπης ο οποιος μαλιστα ηταν και δημοτικος συμβουλος σε καποιο δημο . οχι μονο με απεριψαν για δευτερη φορα αλλα μου ειπε ο συγκεκριμενος γιατρος πως δεν σου δινω το επιδομα αν και το δικαιουσε . ο λογος ? δεν ηθελε λεει να στιγματιστω στη ζωη μου οταν αυριο μεθευριο θα εψαχνα δουλεια . αν και γιατρος στο επαγγελμα δεν σκεφτηκε πως ενας ασθενης με χρονιο προβλημα υγειας ο οποιος κατακαιρους ειναι αναγκασμενος να πηγαινει στο νοσοκομειο για εξαιτασεις με απαραιτητη προετοιμασια δυο ημερων η και για νοσηλεια , ειναι υποχρεωμενος να ενημερωσει τον προησταμενο του για την κατασταση του . αλλα το προβλημα δεν ηταν μονο αυτο . μερικες μερες μετα με πειραν τηλ απο την προνοια και μου ειπαν πως μου διακοπτουν το επιδομα βασιζομενοι στην αποριπτικη αποφαση της επιτροπης του ικα . ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ . απο τοτε προσπαθω να εχω δουλεια για να μην ξαναπαω σ'αυτους . οι ανθρωποι ειναι τσεκουρια . αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν εδεινα φακελακι . παντως ο συγκεκριμενος γιατρος ειχε κοψει αδικα και την μητερα μου παλιοτερα , η οποια εχει πρβληματα καρδιας και οχι μονο . παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας και θα ηθελα να μαθω μηπως υπαρχει καποιος κοινωνικος φορεας να μας υποστηριζει οταν περναμε επιτροπη , κατι σαν δικηγορος .
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 10-10-11, 13:12
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
μηπως πρεπει να κανουμε ομαδικες καταγκελιες και να παμε δικαστικως ? να διεκδικησουμε καποια αποφαση που θα μας κατοχυρωνει ? επισης θελω να πω πως κινδυνευουμε με τα καινουρια μετρα . μια γνωστη μου εχει κανει εγχυριση καρδιας και εχει και βηματοδοτη . την ειδοποιησαν πως θα κοπη μια μικρη συνταξη που περνει βαση των νεων μετρων ....
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 10-10-11, 13:19
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
Αρχική Δημοσίευση από Arwen Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό και απευθύνθηκα εδώ
καλημερα . δεν γνωριζω να σου πω για την εγχειρηση αλλα ποτε μα ποτε μην απογοητευτεις . στη ζωη ολοι κανουμε ονειρα ομως συνηθως αναγκαζωμαστε να κανουμε αλλαγες . σχετικα με το πανεπιστημιο δηλ , ισως και να χρειαστει να το τελειωσεις με καθηστεριση ειτε την κανεις την επεμβαση ειτε οχι. μια σκεψη ειναι βεβαια , δεν σημαινει πως θα γινει ετσι . αλλα και σε μια τετοια περιπτωση μην το βαλεις κατω . εγω τελειωσα το λυκειο με 4 χρονια καθηστεριση αλλα το τελειωσα . εχεις δικαιωμα στη ζωη κι εσυ οπως και ολοι μας . ψηλα το κεφαλι λοιπον !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george1978 : 10-10-11 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 10-10-11, 17:48
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως πρεπει να κανουμε ομαδικες καταγκελιες και να παμε δικαστικως ? να διεκδικησουμε καποια αποφαση που θα μας κατοχυρωνει ? επισης θελω να πω πως κινδυνευουμε με τα καινουρια μετρα . μια γνωστη μου εχει κανει εγχυριση καρδιας και εχει και βηματοδοτη . την ειδοποιησαν πως θα κοπη μια μικρη συνταξη που περνει βαση των νεων μετρων ....
γεια χαρα!οσο για τις ομαδικες καταγγελιες δεν ειναι κακη ιδεα!!!τι να πω?εγω παντος περιμενω να με ειδοποιησουν και αν με κοψουν σαφως και θα το ψαξω παραπερα!μα το 67% απο την αρχη αυτοι μου το βγαλαν...τι τωρα γιατρευτικα?????μακαρι να γινομουν καλα και γω και ολοι μας και να μην ειχαμε αναγκη κανενα επιδομα!!!!αντε να δουμε τι θα γινει και με αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 10-10-11, 18:28
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
george1978 Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 10-10-11, 21:07
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παδια καποτε επερνα επιδομα απο την προνοια , οταν μαλιστα ειμουν μαθητης . καποια υπαλληλος απο ικα μου ειπε πως δικαιουμε και να περασω και απο επιτροπη του ικα . πηγα λοιπον και με απεριψαν λεγοντας μου πως μπορω να εργαστω , μου σημειωσαν μαλιστα και ποια επαγγελματα μπορω να ακολουθησω . ασχετα που ειμουν ακομη στο λυκειο και που πληρονα φαρμακα . απεφθυνθηκα σε ανωτερη επιτροπη του ικα και συναντησα τον ιδιο γιατρο ως προεδρο παλι της επιτροπης ο οποιος μαλιστα ηταν και δημοτικος συμβουλος σε καποιο δημο . οχι μονο με απεριψαν για δευτερη φορα αλλα μου ειπε ο συγκεκριμενος γιατρος πως δεν σου δινω το επιδομα αν και το δικαιουσε . ο λογος ? δεν ηθελε λεει να στιγματιστω στη ζωη μου οταν αυριο μεθευριο θα εψαχνα δουλεια . αν και γιατρος στο επαγγελμα δεν σκεφτηκε πως ενας ασθενης με χρονιο προβλημα υγειας ο οποιος κατακαιρους ειναι αναγκασμενος να πηγαινει στο νοσοκομειο για εξαιτασεις με απαραιτητη προετοιμασια δυο ημερων η και για νοσηλεια , ειναι υποχρεωμενος να ενημερωσει τον προησταμενο του για την κατασταση του . αλλα το προβλημα δεν ηταν μονο αυτο . μερικες μερες μετα με πειραν τηλ απο την προνοια και μου ειπαν πως μου διακοπτουν το επιδομα βασιζομενοι στην αποριπτικη αποφαση της επιτροπης του ικα . ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ . απο τοτε προσπαθω να εχω δουλεια για να μην ξαναπαω σ'αυτους . οι ανθρωποι ειναι τσεκουρια . αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν εδεινα φακελακι . παντως ο συγκεκριμενος γιατρος ειχε κοψει αδικα και την μητερα μου παλιοτερα , η οποια εχει πρβληματα καρδιας και οχι μονο . παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας και θα ηθελα να μαθω μηπως υπαρχει καποιος κοινωνικος φορεας να μας υποστηριζει οταν περναμε επιτροπη , κατι σαν δικηγορος .
Οταν με κοψαν απο το ικα ενω απο την προνοια με ειχαν περασει ,εψαξα να μαθω αν μπορω να απευθυνθω σε δικηγορο.Τελικα εμαθα οτι στην πολη μου υπαρχει ενας που ασχολητε καθαρα με τετοια θεματα....Σιγουρα θα υπαρχει και στην δικη σου πολη καποιος να απευθυνθεις ,θελει πολυ ψαξιμο
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elli για αυτό το μήνυμα:
george1978 (12-10-11)
  #478  
Παλιά 10-10-11, 23:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ενημέρωση

Αγαπητοί φίλοι, από σήμερα η παρούσα συζήτηση και οι άλλες οι σχετικά με τα ιατρικά θέματα ανάμεσα σε ασθενείς, θα μεταφερθεί στο ιδιαίτερο Club/Forum με τίτλο «Ιατρικές συζητήσεις».

Στο κεντρικό μενού θα υπάρχει επιλογή για είσοδο σας στις ιατρικές συζητήσεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 11-10-11, 10:36
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας!!ειχατε καθολου επιπτωσεις με το flagyl?προχθες ενιωσα την καρδια μου να χτυπαει πιο δυνατα αλλα οι παλμοι ηταν φισιολογικοι..σημερα παλι νιωθω ακριβως το αντιθετο δλδ χτυπαει αδυναμα αλλα οι παλμοι ειναι παλι φισιολογικοι...πηρα τηλ τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν θα εχω κατι σοβαρο..ομως εμενα λιγο πιο αριστερα απο το στηθος μου υπαρχει ενα "βαρος" .επισεις ποναω και στο αριστερο χερι καμια φορα..
καλημερα , εχω νοσο crohn και πριν 3 χρονια ειμουν σε εξαρση και γι αυτο το λογο μου εδωσαν flagyl . τελικα ομως με πειραξε και μου διμηουργησε παγκρεατιτιδα , πραγμα που με εβαλε μια ωρα αρχιτερα στο νοσοκομειο . κατα καιρους σε αλες νοσηλειες ειχα ξανα παρει το ιδιο φαρμακο χωρις προβλημα . απο τοτε οπου βρεθω για οποιοδηποτε λογο υγειας αναφερω και την παρενεργεια του flagyl . σχετικα με την καρδια δεν ειχα καμια παρενεργεια και δεν ετυχε ν ακουσω ξανα κατι αναλογο . ευχομαι να πανε ολα καλα , στην πορεια μας στη ζωη με μονιμη νοσο θα βρησκουμε καμια φορα και τις παρενεργειες .
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 11-10-11, 20:41
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν με κοψαν απο το ικα ενω απο την προνοια με ειχαν περασει ,εψαξα να μαθω αν μπορω να απευθυνθω σε δικηγορο.Τελικα εμαθα οτι στην πολη μου υπαρχει ενας που ασχολητε καθαρα με τετοια θεματα....Σιγουρα θα υπαρχει και στην δικη σου πολη καποιος να απευθυνθεις ,θελει πολυ ψαξιμο
εγω παντος εαν με κοψουν θα το ψαξω!εσυ τελικα βοηθηθικες απο τον δικηγορο?εαν πηγες τελικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.