Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1351  
Παλιά 09-04-13, 20:53
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chrysoulat Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.vita.gr/html/ent/106/ent.25106.asp

ισως αποτελεσει μια θεραπεια στο μελλον;
Καλως την.Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουμε να γινουμε δωρητες.
Απάντηση με παράθεση
  #1352  
Παλιά 10-04-13, 18:28
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από chrysoulat Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.vita.gr/html/ent/106/ent.25106.asp

ισως αποτελεσει μια θεραπεια στο μελλον;
μακαρι!τελικα κοιτα ποιο (ισως) να ειναι το αντιδοτο...
Απάντηση με παράθεση
  #1353  
Παλιά 12-04-13, 17:39
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chrysoulat Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.vita.gr/html/ent/106/ent.25106.asp

ισως αποτελεσει μια θεραπεια στο μελλον;
εγώ έχω μολυνθεί απ'αυτό το μικρόβιο, το closrtidium dificile. αν το ξαναπάθω θα ζητήσω κοπρανοθεραπεία
Απάντηση με παράθεση
  #1354  
Παλιά 12-04-13, 19:08
katerinaki Ο χρήστης katerinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-13 19:13
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα χάθηκα λίγο αλλα η αλήθεια ειναι οτι δεν έχω την νόσο του crohn.η διάγνωση ήταν λάθος! Βέβαια τώρα εύχομαι να ήταν 'αυτή'.. Αλλα ήμουν άτυχη και τελικά μου διαγνωσθηκε καρκίνος των οωθηκων! Καλη συνέχεια και εύχομαι να είστε όλοι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #1355  
Παλιά 13-04-13, 14:19
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα χάθηκα λίγο αλλα η αλήθεια ειναι οτι δεν έχω την νόσο του crohn.η διάγνωση ήταν λάθος! Βέβαια τώρα εύχομαι να ήταν 'αυτή'.. Αλλα ήμουν άτυχη και τελικά μου διαγνωσθηκε καρκίνος των οωθηκων! Καλη συνέχεια και εύχομαι να είστε όλοι καλα
Και σε εσενα καλο κουραγιο Να εισαι παντα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #1356  
Παλιά 14-04-13, 15:51
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Σάσα, πόσα αντίγραφα αποφάσεων σου δώσανε; Δύο;
Απάντηση με παράθεση
  #1357  
Παλιά 16-04-13, 18:50
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάσα, πόσα αντίγραφα αποφάσεων σου δώσανε; Δύο;
δυο εχω τωρα αλλα νομιζω οτι ενα το κατεθεσα στο ΙΚΑ για την αποφαση της συνταξης αρα ειχα παρει τρια.Εγω εχω ξανα καταθεσει τα χαρτια γιατι με εχουν βγαλει για ενα χρονο χωρις φυσικα να εχει βγει η αποφαση
Απάντηση με παράθεση
  #1358  
Παλιά 16-04-13, 23:59
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυο εχω τωρα αλλα νομιζω οτι ενα το κατεθεσα στο ΙΚΑ για την αποφαση της συνταξης αρα ειχα παρει τρια.Εγω εχω ξανα καταθεσει τα χαρτια γιατι με εχουν βγαλει για ενα χρονο χωρις φυσικα να εχει βγει η αποφαση
Εγώ έδωσα ένα για το επίδομα και τώρα μου έμεινε ένα.
Τί γίνεται όμως αν χρειαστεί να δώσω και το άλλο;
Πάω στην υπηρεσία και ζητάω έξτρα αντίγραφα;
Ξέρεις;
Αν ξέρει και κανένας άλλος ας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #1359  
Παλιά 17-04-13, 08:39
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έδωσα ένα για το επίδομα και τώρα μου έμεινε ένα.
Τί γίνεται όμως αν χρειαστεί να δώσω και το άλλο;
Πάω στην υπηρεσία και ζητάω έξτρα αντίγραφα;
Ξέρεις;
Αν ξέρει και κανένας άλλος ας πει.
Stathakis εγω παντως εβγαλα για ολα τα εγραφα φοτωτυπιες και τισ επικοιρωσα στα ΚΕΠ οταν εχεις το πρωτοτυπο μπορεις να βγαλεις φοτωτυπιες και να πας στα ΚΕΠ η' στην αστυνομια να τις επικοιρωσεις και να χρησιμοποιεις αυτες.
Απάντηση με παράθεση
  #1360  
Παλιά 17-04-13, 12:21
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Stathakis εγω παντως εβγαλα για ολα τα εγραφα φοτωτυπιες και τισ επικοιρωσα στα ΚΕΠ οταν εχεις το πρωτοτυπο μπορεις να βγαλεις φοτωτυπιες και να πας στα ΚΕΠ η' στην αστυνομια να τις επικοιρωσεις και να χρησιμοποιεις αυτες.
Ναι οκ, κατανοητό, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό.
Απλά σκέφτηκα ότι κάποια υπηρεσία θα μπορούσε να ζητήσει το πρωτότυπο, όπως έγινε και με τα χαρτιά για το επίδομα.
Παρεπιπτόντως, σήμερα μου ήρθε γράμμα απο την Πρόνοια ότι εγκρίθηκε η απόφαση για τα λεφτά.
Τώρα τι γίνεται; Περιμένω να μπουν;
Απάντηση με παράθεση
  #1361  
Παλιά 17-04-13, 18:29
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι οκ, κατανοητό, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό.
Απλά σκέφτηκα ότι κάποια υπηρεσία θα μπορούσε να ζητήσει το πρωτότυπο, όπως έγινε και με τα χαρτιά για το επίδομα.
Παρεπιπτόντως, σήμερα μου ήρθε γράμμα απο την Πρόνοια ότι εγκρίθηκε η απόφαση για τα λεφτά.
Τώρα τι γίνεται; Περιμένω να μπουν;
Αν σου ζητηθει το προτοτυπο θα αναγκαστεις να πας στα ΚΕΠΑ αλλα νομιζω οτι η επικοιρωμενη φωτοτυπια σε πολλες υπηρεσιες μετραει.Εγω εχω καταθεσει για συνταξη με την προνοια δεν ξερω τι ακριβως παιζει.Εμενα μου λενε για εναμιση χρονο οτι θα κανει να βγει η αποφαση.
Απάντηση με παράθεση
  #1362  
Παλιά 18-04-13, 15:03
costas Ο χρήστης costas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-13 11:31
Γεια σας. είμαι καινούριος εδώ.

πριν από 3 μήνες ξεκίνησα να παρουσιάζω αίμα με λίγη βλέννα στα κόπρανα και μετά από κάποιες μέρες πήγα σε γαστρεντερολόγο όπου έκανα κολονοσκόπηση, γενικές αίματος ,παρασιτολογική κοπράνων , καλλιέργεια ειδικές εξετάσεις για λοιμώξεις κτλ.

Η κολονοσκόπηση έδειξε φλεγμονή σε όλο το μήκος του παχέως εντέρου. πάρθηκαν βιοψίες οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα.

Μου είπε ότι πιθανότατα είναι crohn αλλά δεν είναι σίγουρο. πήρα στην αρχή ciproxin μπας και είναι λοίμωξη ή αμοιβάδες και δεν φάνηκε στις εξετάσεις. Μετά πήρα flagyl για δύο βδομάδες και μετά ήμουν μια χαρά για 2-3 βδομάδες. Ακολούθως ξανάρχισαν τα συμπτώματα.

Πηγα και σε δεύτερο γαστρεντερολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε περίπου τα ίδια. Τώρα μου εισηγήθηκε να πάρω salofalk για λίγο καιρό και μετά αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να κάνω επαναληπτική κολονοσκόπηση.


Βασικά , τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι το αίμα στα κόπρανα(ζωηρό κόκκινο προς το τέλος ) και πάνω στο χαρτί καθώς και έντονους πόνους στις αρθρώσεις (καρπούς , γόνατα , αστράγαλους, πέλματα). δεν έχω διάρροιες και πόνους, (μια φορά είχα διάρροιες μέσα σε τρείς μέρες, μια μέρα 5-6 φορές σε μια ώρα).

Προβληματίζομαι. να κάνω τώρα επαναληπτική κολονοσκόπηση; υπάρχει πιθανότητα να έχω κάτι άλλο πιο σοβαρό και να μην το βρήκαν (πχ. καρκίνος). ή να ξεκινήσω με τα salofalk;

Μπορέι οντώς να έχω crohn και να μην έχω ούτε πόνους ούτε διάρροιες;
Απάντηση με παράθεση
  #1363  
Παλιά 18-04-13, 21:15
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από costas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. είμαι καινούριος εδώ.

πριν από 3 μήνες ξεκίνησα να παρουσιάζω αίμα με λίγη βλέννα στα κόπρανα και μετά από κάποιες μέρες πήγα σε γαστρεντερολόγο όπου έκανα κολονοσκόπηση, γενικές αίματος ,παρασιτολογική κοπράνων , καλλιέργεια ειδικές εξετάσεις για λοιμώξεις κτλ.

Η κολονοσκόπηση έδειξε φλεγμονή σε όλο το μήκος του παχέως εντέρου. πάρθηκαν βιοψίες οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα.

Μου είπε ότι πιθανότατα είναι crohn αλλά δεν είναι σίγουρο. πήρα στην αρχή ciproxin μπας και είναι λοίμωξη ή αμοιβάδες και δεν φάνηκε στις εξετάσεις. Μετά πήρα flagyl για δύο βδομάδες και μετά ήμουν μια χαρά για 2-3 βδομάδες. Ακολούθως ξανάρχισαν τα συμπτώματα.

Πηγα και σε δεύτερο γαστρεντερολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε περίπου τα ίδια. Τώρα μου εισηγήθηκε να πάρω salofalk για λίγο καιρό και μετά αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να κάνω επαναληπτική κολονοσκόπηση.


Βασικά , τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι το αίμα στα κόπρανα(ζωηρό κόκκινο προς το τέλος ) και πάνω στο χαρτί καθώς και έντονους πόνους στις αρθρώσεις (καρπούς , γόνατα , αστράγαλους, πέλματα). δεν έχω διάρροιες και πόνους, (μια φορά είχα διάρροιες μέσα σε τρείς μέρες, μια μέρα 5-6 φορές σε μια ώρα).

Προβληματίζομαι. να κάνω τώρα επαναληπτική κολονοσκόπηση; υπάρχει πιθανότητα να έχω κάτι άλλο πιο σοβαρό και να μην το βρήκαν (πχ. καρκίνος). ή να ξεκινήσω με τα salofalk;

Μπορέι οντώς να έχω crohn και να μην έχω ούτε πόνους ούτε διάρροιες;
Γεια σου Κώστα και καλως ήλθες στην παρέα μας!
Κάπως έτσι άρχισα και εγώ, όπως εσύ, πριν 3 χρόνια.
Εγώ είχα ξεκινήσει κατευθείαν με salof**** και στο καπάκι aza***** και η δεύτερη μου κολονόσκοπηση είχε δείξει ότι δεν μου έκαναν τίποτα.
Και τότε, ξεκίνησα το remi***** και καλυτέρεψα.
Σίγουρα η κολονοσκόπηση θα σου δείξει που βρίσκεσαι κι αν τα φάρμακα σε "πιάνουν", έτσι ώστε να πας σε κάτι δυνατότερο.
Βέβαια, η κολονοσκόπηση δεν είναι και μια εξέταση που την κάνεις κάθε λίγο και λιγάκι. Το "νορμάλ" είναι μία κολονοσκόπηση κάθε χρόνο. Φυσικά, αν κριθεί απο τον γιατρό ότι πρέπει να γίνει επειγόντως και άλλη δεν τίθεται θέμα συζήτησης.
Πέρασε ένας χρόνος απο την τελευταία σου κολονοσκόπηση;
Σε ποια πόλη παρακολουθείσαι;
Πως τον κόβεις τον γιατρό σου; Αισθάνεσαι ότι "βοηθάει" ;
Να ξέρεις, παίζει ρόλο κι ο γιατρός που έχουμε, πολλές φορές έχουν γίνει λάθος διαγνώσεις και αυτός που υπέφερε και ταλαιπωρήθηκε φυσικά ήταν το άτομο που είχε την ασθένεια.
Πάντως, δε νομίζω να έχεις κάτι πιο σοβαρό, πιθανό να μην σε "πιάνει" το φάρμακο. Αλλά επειδή ποτέ δεν μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

υγ: Τα φάρμακα τα γράφουμε μισά και με αστερίσκους γιατί δεν μας επιτρέπεται να τα ονομάζουμε ολογράφως απο τον moderator του site.
Απάντηση με παράθεση
  #1364  
Παλιά 19-04-13, 02:11
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από costas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. είμαι καινούριος εδώ.

πριν από 3 μήνες ξεκίνησα να παρουσιάζω αίμα με λίγη βλέννα στα κόπρανα και μετά από κάποιες μέρες πήγα σε γαστρεντερολόγο όπου έκανα κολονοσκόπηση, γενικές αίματος ,παρασιτολογική κοπράνων , καλλιέργεια ειδικές εξετάσεις για λοιμώξεις κτλ.

Η κολονοσκόπηση έδειξε φλεγμονή σε όλο το μήκος του παχέως εντέρου. πάρθηκαν βιοψίες οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα.

Μου είπε ότι πιθανότατα είναι crohn αλλά δεν είναι σίγουρο. πήρα στην αρχή ciproxin μπας και είναι λοίμωξη ή αμοιβάδες και δεν φάνηκε στις εξετάσεις. Μετά πήρα flagyl για δύο βδομάδες και μετά ήμουν μια χαρά για 2-3 βδομάδες. Ακολούθως ξανάρχισαν τα συμπτώματα.

Πηγα και σε δεύτερο γαστρεντερολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε περίπου τα ίδια. Τώρα μου εισηγήθηκε να πάρω salofalk για λίγο καιρό και μετά αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να κάνω επαναληπτική κολονοσκόπηση.


Βασικά , τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι το αίμα στα κόπρανα(ζωηρό κόκκινο προς το τέλος ) και πάνω στο χαρτί καθώς και έντονους πόνους στις αρθρώσεις (καρπούς , γόνατα , αστράγαλους, πέλματα). δεν έχω διάρροιες και πόνους, (μια φορά είχα διάρροιες μέσα σε τρείς μέρες, μια μέρα 5-6 φορές σε μια ώρα).

Προβληματίζομαι. να κάνω τώρα επαναληπτική κολονοσκόπηση; υπάρχει πιθανότητα να έχω κάτι άλλο πιο σοβαρό και να μην το βρήκαν (πχ. καρκίνος). ή να ξεκινήσω με τα salofalk;

Μπορέι οντώς να έχω crohn και να μην έχω ούτε πόνους ούτε διάρροιες;

μην ανησυχείς. αν είχες καρκίνο θα το έδειχνε η βιοψία. γι'αυτό το λόγο γίνεται. μάλλον κρον έχεις, ή ελκώδη κολίτιδα, λόγω συνέχειας και έκτασης της φλεγμονής. κατά τα άλλα συμφωνώ με τον προλαλησαντα.
Απάντηση με παράθεση
  #1365  
Παλιά 19-04-13, 09:19
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από costas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. είμαι καινούριος εδώ.

πριν από 3 μήνες ξεκίνησα να παρουσιάζω αίμα με λίγη βλέννα στα κόπρανα και μετά από κάποιες μέρες πήγα σε γαστρεντερολόγο όπου έκανα κολονοσκόπηση, γενικές αίματος ,παρασιτολογική κοπράνων , καλλιέργεια ειδικές εξετάσεις για λοιμώξεις κτλ.

Η κολονοσκόπηση έδειξε φλεγμονή σε όλο το μήκος του παχέως εντέρου. πάρθηκαν βιοψίες οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα.

Μου είπε ότι πιθανότατα είναι crohn αλλά δεν είναι σίγουρο. πήρα στην αρχή ciproxin μπας και είναι λοίμωξη ή αμοιβάδες και δεν φάνηκε στις εξετάσεις. Μετά πήρα flagyl για δύο βδομάδες και μετά ήμουν μια χαρά για 2-3 βδομάδες. Ακολούθως ξανάρχισαν τα συμπτώματα.

Πηγα και σε δεύτερο γαστρεντερολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε περίπου τα ίδια. Τώρα μου εισηγήθηκε να πάρω salofalk για λίγο καιρό και μετά αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να κάνω επαναληπτική κολονοσκόπηση.


Βασικά , τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι το αίμα στα κόπρανα(ζωηρό κόκκινο προς το τέλος ) και πάνω στο χαρτί καθώς και έντονους πόνους στις αρθρώσεις (καρπούς , γόνατα , αστράγαλους, πέλματα). δεν έχω διάρροιες και πόνους, (μια φορά είχα διάρροιες μέσα σε τρείς μέρες, μια μέρα 5-6 φορές σε μια ώρα).

Προβληματίζομαι. να κάνω τώρα επαναληπτική κολονοσκόπηση; υπάρχει πιθανότητα να έχω κάτι άλλο πιο σοβαρό και να μην το βρήκαν (πχ. καρκίνος). ή να ξεκινήσω με τα salofalk;

Μπορέι οντώς να έχω crohn και να μην έχω ούτε πόνους ούτε διάρροιες;
Καλως τον.Οντως αν ηταν καρκινος θα φαινοταν και στην κολονοσκοπηση και στη βιοψια.Και εμενα στην πρωτη βιοψια που εκανα δεν μου βγηκε 100% κρον αλλα εδειξε φλεγμονωδη νοσο.Το οτι δεν εχεις διαροιες ειναι περιεργο γιατι ειναι το νουμερο ενα συμπτωμα στη νοσο παρολα αυτα τα εχουμε δει ολα.Οι γιατροι τι σου ειπαν και σου εδωσαν sal*****?Aπο ποια πολη εισαι? Και τελευταιο μην προβληματιζεσαι για την κολονοσκοπηση ειναι το μονο που μας δειχνει την κατασταση και οσο μπορεις βρες γιατρους να τους εμπιστευτεις.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 (0 μέλη και 8 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.