Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #436  
Παλιά 30-09-11, 18:49
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια και χαρα σε ολους !!!! γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια ευνοικη ρυθμιση απο το κρατος για τα ατομα με νοσο crohn σχετικα με ευρεση εργασιας ? μηπως κατι σχετικο με το δημοσιο ?
γεια σου!δεν ειμαι σιγουρη αν το γραφει αλλα πατα δικαιωματα σε ατομα με νοσο crohn και ελκωδη κολλιτιδα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #437  
Παλιά 01-10-11, 10:32
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
ευχαριστω πολυ , να εισαι καλα !!! βρηκα χρησιμες πληροφοριες ..... ας βοηθουμε ο ενας τον αλον γιατι κανενας δεν ασχολητε μαζι μας ..... επισης κατι που ζω το τελευταιο διαστημα , ειναι η αγνοια και η ελαφροτητα που αντιμετωπιζουν οι αλοι την δικη μας περιπτωση . δεν βρησκεις κατανοηση ευκολα .
Απάντηση με παράθεση
  #438  
Παλιά 02-10-11, 00:40
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ , να εισαι καλα !!! βρηκα χρησιμες πληροφοριες ..... ας βοηθουμε ο ενας τον αλον γιατι κανενας δεν ασχολητε μαζι μας ..... επισης κατι που ζω το τελευταιο διαστημα , ειναι η αγνοια και η ελαφροτητα που αντιμετωπιζουν οι αλοι την δικη μας περιπτωση . δεν βρησκεις κατανοηση ευκολα .
Δεν γνωριζουν τι περναμε ανα διαστηματα και συνηθως(τουλαχιστον εγω) οταν δεν ειμαι καλα δεν βγαινω απο το σπιτι και οταν χρειαζετε να βγω περνω παυσιπονα για να μην καταλαβει κανενας οτι ποναω ,δεν μαρεσει να με λυπουνται και ουτε να κλαιγομαι.Παλαιοτερα πριν την νοσο αν ειχα καμια ψιλο ιωσουλα εκανα σαν μωρο κλαψουριζα και ηθελα ολοι να με προσεχουν,πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα προσπαθω οσο γινετε να τα περναω μονη μου να μην γινομαι βαρος στους αλλους γιατι μην ξεχνατε το προβληματΑΚΙ μας(διοτι σε συγκριση με αλλα προβληματα υγειας ειναι απλα ενα "βηχαλακι"...) ειναι χρονιο και καποια στιγμη θα βαρεθουν να μας ακουνε να λεμε ΠΟΝΑΩ....!
Απάντηση με παράθεση
  #439  
Παλιά 02-10-11, 11:13
Nikoleta31 Ο χρήστης Nikoleta31 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-11 20:23
Γεια σε όλους. Είμαι κι εγώ νέο μέλος του forum. Είμαι 31 και έμαθα πριν μια εβδομάδα ότι έχω νόσο του Crohn τυχαία, μετά από μια κολονοσκόπηση που έκανα προηπτικά, λόγω κληρονομικότητας καρκίνου του παχέως εντέρου και αιμοραγίας από τον κόλπο όμως. Ετσι βρέθηκα με τη νόσο στον τελικό ειλεό και έχω μπει σε έναν κύκλο εξετάσεων (ευτυχώς στο στομάχι δεν έιχα τίποτα), περιμένω να κάνω και εντερόκλυση αν το νοσοκομείο φέρει υλικά και ψάχνω γενικά πληροφορίες.
Διαβάζοντας ανακάλυψα ότι είμαι από τους τυχερούς που δεν έχω συμπτώματα, τουλάχιστον όχι πολύ σοβαρά πέρα από κενώσεις όχι σχηματισμένες αλλά καμία σχέση με αυτά που διαβάζω. Είναι απόλυτα ελεγχόμενο. Και οι αιματολογικές μου είναι καλές. Ο γιατρός μου έδωσε sal*** 6 την ημέρα.
Το ζήτημα είναι ότι είναι είχαμε σκοπό με τον άντρα μου να μπούμε σε διαδικασία παιδιού και τώρα έχω αγχωθεί με τα φαρμάκα. Ο γιατρός βέβαια λέει ότι είναι ακίνδυνα (δεν έχω ρωτήσει ακόμα τη γυναικολόγο μου) αλλά θα ήθελα να μου πει και κάποιος άλλος άμα έχει εμπειρία τη γνώμη του.
Άπλά σκέφτομαι ότι αφού δεν έχω συμπτώματα είναι σωστό να τα παίρνω όταν θα υπάρξει μια εγκυμοσύνη ή θα μπορούσα να τα αποφύγω?
Απάντηση με παράθεση
  #440  
Παλιά 02-10-11, 12:36
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Smile

Αρχική Δημοσίευση από Nikoleta31 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους. Είμαι κι εγώ νέο μέλος του forum. Είμαι 31 και έμαθα πριν μια εβδομάδα ότι έχω νόσο του Crohn τυχαία, μετά από μια κολονοσκόπηση που έκανα προηπτικά, λόγω κληρονομικότητας καρκίνου του παχέως εντέρου και αιμοραγίας από τον κόλπο όμως. Ετσι βρέθηκα με τη νόσο στον τελικό ειλεό και έχω μπει σε έναν κύκλο εξετάσεων (ευτυχώς στο στομάχι δεν έιχα τίποτα), περιμένω να κάνω και εντερόκλυση αν το νοσοκομείο φέρει υλικά και ψάχνω γενικά πληροφορίες.
Διαβάζοντας ανακάλυψα ότι είμαι από τους τυχερούς που δεν έχω συμπτώματα, τουλάχιστον όχι πολύ σοβαρά πέρα από κενώσεις όχι σχηματισμένες αλλά καμία σχέση με αυτά που διαβάζω. Είναι απόλυτα ελεγχόμενο. Και οι αιματολογικές μου είναι καλές. Ο γιατρός μου έδωσε sal*** 6 την ημέρα.
Το ζήτημα είναι ότι είναι είχαμε σκοπό με τον άντρα μου να μπούμε σε διαδικασία παιδιού και τώρα έχω αγχωθεί με τα φαρμάκα. Ο γιατρός βέβαια λέει ότι είναι ακίνδυνα (δεν έχω ρωτήσει ακόμα τη γυναικολόγο μου) αλλά θα ήθελα να μου πει και κάποιος άλλος άμα έχει εμπειρία τη γνώμη του.
Άπλά σκέφτομαι ότι αφού δεν έχω συμπτώματα είναι σωστό να τα παίρνω όταν θα υπάρξει μια εγκυμοσύνη ή θα μπορούσα να τα αποφύγω?
Γειά σου Νικολέτα! Κι εγώ είμαι καινούρια στο forum. Πάσχω κ εγώ απο τη νόσο εδώ και 3 χρόνια. Όπως κι εσύ δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα, και όταν έγινε η διάγνωση το πρώτο πράγμα που ρώτησα είναι τι θα γίνει όταν θελήσω να κάνω παιδιά. Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι τα χαπια είναι ακίνδυνα. Μην ανησυχείς, άλλωστε αν διαβάσεις παλιότερα μηνύματα στο forum θα δεις οτι υπάρχουν κ άλλες μαμάδες με νόσο crohn. Μην σταματήσεις να παίρνεις τα χάπια σου ακόμα κ αν δεν έχεις συμπτώματα, και σε περίπτωση εγκυμοσύνης, απο ότι μου είπε ο γιατρός μου, ίσως μειωθεί λίγο η δόση. Dont worry, μπορείς να κάνεις παιδάκι άφοβα!!!

Ψάξε και στο διαδύκτιο και θα δεις οτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος!
Απάντηση με παράθεση
  #441  
Παλιά 02-10-11, 12:48
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζουν τι περναμε ανα διαστηματα και συνηθως(τουλαχιστον εγω) οταν δεν ειμαι καλα δεν βγαινω απο το σπιτι και οταν χρειαζετε να βγω περνω παυσιπονα για να μην καταλαβει κανενας οτι ποναω ,δεν μαρεσει να με λυπουνται και ουτε να κλαιγομαι.Παλαιοτερα πριν την νοσο αν ειχα καμια ψιλο ιωσουλα εκανα σαν μωρο κλαψουριζα και ηθελα ολοι να με προσεχουν,πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα προσπαθω οσο γινετε να τα περναω μονη μου να μην γινομαι βαρος στους αλλους γιατι μην ξεχνατε το προβληματΑΚΙ μας(διοτι σε συγκριση με αλλα προβληματα υγειας ειναι απλα ενα "βηχαλακι"...) ειναι χρονιο και καποια στιγμη θα βαρεθουν να μας ακουνε να λεμε ΠΟΝΑΩ....!

Γειά σου elli. Μην είσαι τόσο απογοητευμένη. Κάθε άνθρωπος έχει το αγκάθι του, και ο καθένας θεωρεί το δικό του πρόβλημα μεγαλύτερο των άλλων. Οκ σε εμάς έτυχε αυτό, αλλά για σκέψου λίγο και τα χειρότερα.... Και μη νιώθεις πως γίνεσαι βάρος στους δικούς σου ανθρώπους και σε κάποιους φίλους που ξέρεις πως μπορούν να είναι δίπλα σου. Όποιος δεν καταλαβαίνει είναι απλά μαλ***
Απάντηση με παράθεση
  #442  
Παλιά 02-10-11, 15:19
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζουν τι περναμε ανα διαστηματα και συνηθως(τουλαχιστον εγω) οταν δεν ειμαι καλα δεν βγαινω απο το σπιτι και οταν χρειαζετε να βγω περνω παυσιπονα για να μην καταλαβει κανενας οτι ποναω ,δεν μαρεσει να με λυπουνται και ουτε να κλαιγομαι.Παλαιοτερα πριν την νοσο αν ειχα καμια ψιλο ιωσουλα εκανα σαν μωρο κλαψουριζα και ηθελα ολοι να με προσεχουν,πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα προσπαθω οσο γινετε να τα περναω μονη μου να μην γινομαι βαρος στους αλλους γιατι μην ξεχνατε το προβληματΑΚΙ μας(διοτι σε συγκριση με αλλα προβληματα υγειας ειναι απλα ενα "βηχαλακι"...) ειναι χρονιο και καποια στιγμη θα βαρεθουν να μας ακουνε να λεμε ΠΟΝΑΩ....!
με τον ιδιο τροπο αντιμετωπιζω κι εγω τα δικα μου συμπτωματα , πρωτιμω να απομονοθω λιγακι . μου εχει τυχει να μην με πιστευουν πως δεν ειμαι καλα μονο και μονο επειδη περπαταω και κινουμε . καταλαβες δηλαδη ..... ? προσπαθεις να αντιμετωπισεις το προβλημα δυναμικα , να μην σε παρει απο κατω αλλα ταυτοχρονα και με προσοχη και καποιοι σου λενε καταμουτρα πως ταχα μου προσποιησαι τον αρωστο . αλλα τι να πεις .... ας κρατησουμε διπλα μας ανθρωπους με κατανοηση . θαρος και πιστη λοιπον !!!! μαθαμε να ζουμε με αυτο το προβλημα πια .
Απάντηση με παράθεση
  #443  
Παλιά 02-10-11, 15:32
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
εγω ειμαι 33 ετων και εχω την νοσο 19 χρονια . ολο αυτο το διαστημα εχω ακουσει πολλα για τα φαρμακα . αυτο που ηξερα ειναι για την αζαθιοπρινη , πως ενδεχετε να πειραξει μια εγκυμοσυνη , για εμας τους ανδρες οι πιθανοτητες ειναι λιγοτερες .... μηπως δηλαδη επιρεαστει το παιδι μεσο σπερματος . υπαρχουν παντως και προσφατες μελετες που απεδηξαν πως ουτε οι γυναικες που κυοφορουν επιρεαστικαν απο το φαρμακο . οι γιατροι μου ειχαν πει σε μια τετοια περιπτωση καλυτερα να γινετε προσορινη διακοπη του φαρμακου για μερικους μηνες . αυτο που δεν ετυχε να μαθω ακομη ειναι αν διμηουργει προβλημα το ramecade . ας τα ψαχνουμε λιγο αυτα τα θεματα και ας εχουμε πιστη !!!! ολα καλα θα πανε !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #444  
Παλιά 02-10-11, 15:45
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αν μια γυναίκα παίρνει αζαθριοπιν, δεν πρέπει να μείνει έγκυος. Τα salofalc και asacol δεν δημιουργούν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και το remicade πρέπει να διακοπεί για κάποιους μήνες πρίν τη σύλληψη. Δεν είμαι γιατρός, απλά το έχω ψάξει και παραθέτω τις πληροφορίες που έχω συλλέξει. Μην αγχώνεστε, σε καμία περίπτωση η νόσος δεν πρέπει να μας αποτρέψει από το να κάνουμε οικογένεια!
Απάντηση με παράθεση
  #445  
Παλιά 02-10-11, 16:14
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
....

ετσι πρεπει , να κοιταμε την ζωη με αισιοδοξια !!!! τα παντα μπορουμε να κανουμε ..... αλωστε ολοι κατι εχουμε .... εμεις εχουμε αυτο ..... με πιστη και με μαγκια θα το παλευουμε για παντα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #446  
Παλιά 02-10-11, 21:32
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι πρεπει , να κοιταμε την ζωη με αισιοδοξια !!!! τα παντα μπορουμε να κανουμε ..... αλωστε ολοι κατι εχουμε .... εμεις εχουμε αυτο ..... με πιστη και με μαγκια θα το παλευουμε για παντα !!!!!
Αυτό είναι το πνεύμα.... guys... εμάς δεν μας ακουμπάει τίποτα,,,, και να πέσουμε πάλι θα σηκώσουμε ψηλά το κεφάλι....
http://www.youtube.com/watch?v=WZ88o...ayer_embedded#!
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
Elli (02-10-11)
  #447  
Παλιά 03-10-11, 14:10
Shaman Ο χρήστης Shaman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-10-11 14:14
Χαιρετώ όλους τους Κρόνιους.Τελείως τυχαία ''έπεσα'' πάνω στο forum αναζητώντας κάτι άλλο στο διαδίκτυο.Είμαι 33 χρόνων, πάσχω από τα 19 μου και έχω κάνει ημικολεκτομή και ειλεοκτομή το 2003.'Εκτοτε είμαι καθαρός-απεξαρτήθηκα όχι τόσο λόγω του χειρουργείου όσο της αλλαγής νοοτροπίας, αντίληψης και στάσης ζωής μου.Δεν είναι απλά μια ψυχοσωματική αυτοάνοση νόσος, είναι σε μεγάλο βαθμό εγκεφαλική.Είμαστε 2 άτομα σε ένα σώμα.Εμείς και το έντερο μας.Το έντερο έχει τη δική του προσωπικότητα, σκέφτεται, συνομιλεί με εμάς κι εμείς - ανεξάρτητα από το πόσο δύσκολες καταστάσεις μπορεί να βιώνουμε στα επαγγελματικά και τα αισθηματικά μας και εσχάτως σε θέματα επιβίωσης - πρέπει να συνεχώς να το ξεγελάμε και να του δείχνουμε ότι όλα είναι καλά, i will survive no matter what / is that all you got?Gimme some more και τα ρέστα.
Η νόσος αυτή όσο ανυπόφορη κι αν είναι στην αρχή που εμφανίζεται και μέχρι να μάθουμε να τη διαχειριζόμαστε, μας εξελίσσει σαν ανθρώπους και ή θα μας κάνει καλύτερους ή θα μας ρίξει στα τάρταρα και δε θα σηκώσουμε ποτέ κεφάλι.You choose...
Μια παρατήρηση: Ρίχνοντας μια βιαστική ματιά επιλεκτικά σε κάποια μηνύματα σε προηγούμενες σελίδες της συζήτησης κάπου είδα γραμμένο ότι στον Ευαγγελισμό κάνουν τις κολονοσκοπήσεις ψυχρά.Αν κι έχω καιρό να πάω ξέρω ότι ο Ευαγγελισμός διαθέτει 2 γαστρεντερολογικές κλινικές.Στη μία για την οποία έχω άποψη η κολονοσκόπηση γίνετει υπό μέθη με το φάρμακο μιδαζολάμη (εμπορική ονομασία dormicum) που προκαλεί ευφορία και μερική διαταραχή της βραχείας μνήμης με την έννοια ότι όταν τελειώσει η κολονοσκόπηση έχεις την όλη διαδικασία λίγο θολή στο μυαλό σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Shaman για αυτό το μήνυμα:
Elli (03-10-11)
  #448  
Παλιά 03-10-11, 14:55
NIKANN Ο χρήστης NIKANN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 11:30
Γεια σε ολους και απο μενα.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος με διαγνωση πιθανη νοσος κρον και πως το αντιμετωπισε.Γιατι υπαρχει ο ορος πιθανη ενω η θεραπεια πρεπει να ξεκινησει κανονικα?Τελικα ποσο πιθανη η απιθανη ειναι αυτη η νοσος????Εχω κανει κολονοσκοπηση και βιοψια αλλα και τα δυο μιλουν για πιθανη νοσο.Εχει καποιος παρομοια εμπειρια??
Απάντηση με παράθεση
  #449  
Παλιά 03-10-11, 17:38
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=Xuceg...ayer_embedded#!
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #450  
Παλιά 03-10-11, 18:10
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ , να εισαι καλα !!! βρηκα χρησιμες πληροφοριες ..... ας βοηθουμε ο ενας τον αλον γιατι κανενας δεν ασχολητε μαζι μας ..... επισης κατι που ζω το τελευταιο διαστημα , ειναι η αγνοια και η ελαφροτητα που αντιμετωπιζουν οι αλοι την δικη μας περιπτωση . δεν βρησκεις κατανοηση ευκολα .
οσο για την κατανοηση αστα να πανε!!!επειδη προσπαθεις να το παιξεις δυνατη-δυνατος για να μην τους στεναχωρεις αυτοι νομιζουν πως ολα καλα και δεν εχει αναγκη αυτος-αυτη.τι να πω!!!ας μας εχει στο μετρο ο παναγαθος και ας τα λεμε μεταξυ μας εμεις ολοι για να αισθανομαστε κατανοηση!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.