Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 12-09-07, 00:49
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα ίδια συνέβησαν δυστυχώς κ με τον πατέρα μου.Κραταιός κ ακμαίος,ξαφνικά ένα απόγευμα στα 51 του καταρρέει.Έρχεται ο οικογενειακός γιατρός κ δυσκολεύεται να διαγνώσει ξεκάθαρα.Το πρόβλημα συνεχίζεται μέχρι κ το βράδυ όπου κ αναγκαζόμαστε να τον μεταφέρουμε στο νοσοκομείο.Η μητέρα μου έτυχε να έχει βάρδια βραδυνή(είναι μαία,για ευνόητους λόγους δεν θα ήθελα να το αναφέρω το νοσοκομείο!).Εξετάσεις επί εξετάσεων αλλά τα αποτελέσματα εξακολουθούσαν να είναι θολά.Την επομένη του ''βρίσκουν'' καρκίνο κ του λένε να ετοιμάζεται γιατί οι μέρες που του απομένουν είναι μόλις 5.Το κλασικό (για την οικογένειά μου) συνέβη.Τα πήρε η κυρά-Φρόσω κ τους αρχίζει στις γρήγορες(να υποτεθεί οτι εξαιτίας συναδελφικής αλληλεγγύης υπήρχε μια μεγαλύτερη προσοχή-->φεύ τρομάρα τους!)Τελικά κατευθυνθήκαμε άρων άρων Αθήνα όπου μετά από ενδελεχείς εξετάσεις βρέθηκε ιλεός.Τι να συνυπολογίσει κανείς,το σόκ,την ηλιθιότητα,την ασυνειδησία?

Από τότε κατάλαβα αρκετά κ είμαι 100 φορές πιο προσεκτικός κ απαιτητικός από οτι στο παρελθόν,αφού δεν τους χαρίζομαι(εντός ορίων φυσικά χωρίς να ισοπεδώνω τα πάντα!).Στην τελική εμείς δεν τους πληρώνουμε?

Περαστικά Xenios κ καλή ανάρρωση στον μικρό.
__________________
LAMIA-WORLD.GR
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-07, 09:26
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
η παλια φρουρα του ερυθρου σταυρου....τοτε που θεωρουσαν καθηκον να γιατρεψουν τον ασθενη πρωτα ψυχικα να του δωσουν αισιοδοξια και πιστη τοτε που οι γιατροι ηταν πρωτα και πανω απο ολα ανθρωποι
Μα σε όλη την κοινωνία δεν έχει χαθεί η έννοια του καθήκοντος ?
Από τότε που οι ρυθμοί ζωής γίναν πολύ γρήγοροι και από τότε που προσκυνούμε το εύκολο και γρήγορο κέρδος , αυτή η κατάσταση κυριαρχεί παντού.

Ιατρική, Εκκλησία, Δικαιοσύνη, Στρατός, Αστυνομία, Οικοδομές, Εμπόριο, Εκπαίδευση.

Πες μου ποιός έχει πια την έννοια του καθήκοντος ?

Δες όμως και την πραγματικότητα. Τα δημόσια νοσοκομεία πλεόν πνίγονται.
Πήγα στο παίδων μια μέρα και είδα 70 άτομα να περιμένουν. Φαντάσου τώρα να είσαι ο γιατρός της εφημερίας και να προσπαθήσεις να ασχοληθείς 30 λεπτά με τον κάθε ασθενή. (Να του πάρεις σωστό ιστορικό, να δεις τι φάρμακα παίρνει, να τον εξετάσεις αναλυτικά, να τον στείλεις για ΟΛΕΣ τις αναγκαίες διαγνωστικές εξετάσεις και να κάνεις το ιατρικό συμβούλιο που απαιτείται για να πάρεις μια σωστή απόφαση. (Μην νομίζεις ότι οι παλιοί γιατροί πέρναν κάναν πάντα τις σωστές διαγνώσεις ανεξάρτητα πόσο άνθρωποι ήταν).
Φαντάσου λοιπόν ότι οι 70 αγανακτισμένοι που πονάνε απέξω , θα σπάγαν την πόρτα και θα σε λυντσάρανε όσο τα έκανες αυτά.
Αλλά φταίμε και εμείς, γιατί βρίσκουμε την ευκαιρία να πάμε στα εξωτερικά ιατρεία όταν έχουν εφημερίες για να γλυτώσουμε τα ραντεβού.
Όταν δεν υπάρχει η βούληση και η γνώση να οργανωθούν όλα αυτά, δεδομένου ότι πολλοί διοικητές νοσοκομείων είναι κομματάρχες και όχι επιστήμονες, όταν οι πολιτικοί πάνε τα παιδιά τους στα ιδιωτικά νοσοκομεία, ή όταν έχουν αυτοί πρόβλημα πάνε στα καλύτερα νοσοκομεία της Ελλάδας με ειδικές διαδικασίες (έχεις δει κανέναν πολιτικό να περιμένει την ουρά του στα επίγοντα να τον εξετάσει ο ειδικευόμενος ?), όταν οι μεγαλογιάτροί κάνουν πλασματικές εφημερίες και αφήνουν τους ειδικευόμενους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αυτά δυστυχώς δεν θα διορθωθούν ποτέ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-07, 10:43
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................όταν οι πολιτικοί πάνε τα παιδιά τους στα ιδιωτικά νοσοκομεία, ή όταν έχουν αυτοί πρόβλημα πάνε στα καλύτερα νοσοκομεία της Ελλάδας με ειδικές διαδικασίες (έχεις δει κανέναν πολιτικό να περιμένει την ουρά του στα επίγοντα να τον εξετάσει ο ειδικευόμενος ?), όταν οι μεγαλογιάτροί κάνουν πλασματικές εφημερίες και αφήνουν τους ειδικευόμενους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αυτά δυστυχώς δεν θα διορθωθούν ποτέ.
Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί... αν ζούσε ο μακαρίτης ο Γεννηματάς, πόσα απ' αυτά θα είχαν διορθωθεί;

Θα τ' ακούσω χοντρά τώρα από τον γνωστό-άγνωστο ( ), αλλά ο κ. Κακλαμάνης, ως (ιδιαίτερα επιτυχημένος) υπουργός υγείας, τί έκανε;

Μη μου πείτε, ό,τι κάνει και στον Δήμο Αθηναίων τώρα...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-09-07, 11:02
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο τίτλος του θέματος ειναι υπερβολικός πιστεύω.
Οι γιατροί δε νομίζω να γίναναι από τη μία μέρα στην αλλοι αδιαφοροι,οπορτουνιστές και μη επαγγελματίες και σίγουρα δε μεταμορφώθηκαν μόνοι τους...Όλο και κάποιος έβαλε το χεράκι του...(το φακελάκι του κτλ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 12-09-07 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-07, 11:47
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Α! και κάτι άλλο...

Παρατηρώ πως τις τελευταίες μέρες, από τότε που ξεκίνησε η περιπέτεια του ανιψιού του Στέλιου, καθημερινά είναι εκεί, μέχρι αργά το μεσημέρι και του κρατάει συντροφιά.

Μπράβο Στέλιο. Ακριβώς έναν τέτοιο θείο θα ήθελα κι εγώ για τα παιδιά μου (αλλά πού να τον βρω...).

Καμία σχέση με το προηγούμενο μήνυμά μου για τον κ. Κακλαμάνη, για να σε κατευνάσω... το λέω μέσα απ' τη καρδιά μου. Είσαι ο απόλυτος γούτσου-γούτσου!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-09-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κ. Κακλαμάνης, ως (ιδιαίτερα επιτυχημένος) υπουργός υγείας, τί έκανε;
Στους 15 μήνες που ήταν Υπουργός Υγείας ασφαλώς δεν περιμένεις να κάνει τα πάντα. Σας αρέσει ή όχι το αίσχος με τα ράντζα που γέμιζαν τους διαδρόμους των νοσοκομείων το σταμάτησε οριστικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-07, 12:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έκανε κάποια βήματα είναι η αλήθεια στο θέμα των ράντσων βάζοντας κυλιόμενες εφημερίες σε όλα τα νοσοκομεία.
Δυστυχώς υπάρχουν πολλά ράντσα ακόμα στις εφημερίες , ειδικά στα μεγάλα νοσοκομεία.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-06-10, 23:58
lagoudi Ο χρήστης lagoudi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-06-10 23:59
σημερα πηρα εξιτιριο απο το αγλαια κυριακου και να βοηθησει ο θεος να μην ξαναπαω εκει
μεταφεραμε τον γιο μου 4 χρονων με φριχτους πονους στην κοιλια του εκαναν μια ακτινογραφια και ακουσα τρεις διαγνωσεις απο δυο διαφορετικες ειδικοτητες ο χειρουργος ειπε κοπροπληθεια η νοσος κρουν η παιδιατρος ειπε οτι νεκρωσε το εντερο και εχει ιλεο
τρελλαθηκα εγινε εισαγωγη το παιδι ποναγε φριχτα επι 12 ωρες και οταν τους ειπα οτι απαιτω να γινει υπερηχος κοιλιας να δουμε τι συμβαινει μου φερθηκαν σαν σκουπιδι και ειπαν οτι δεν εχω δικαιωμα να απαιτω τιποτα και οτι αυτοι θα κρινουν τι θα κανουν
περιττο να πω οτι εγινε χαμος οι βρισιες πηγαν συννεφο αυτοι απειλουσαν με μηνυσεις και εγω το ιδιο με τα πολλα εγινε υπερηχο και το παιδι ειχε λεμφανδενες μεσεντεριου δηλ μια ιωση του πεπτικου που δεν ειναι σοβαρο για την ζωη του παιδιου
εμενα με σκεφτηκανε οταν επι 12 ωρες το παιδι μου υπεφερε και αυτοι μου ελεγαν χιλιες δυο μα....κειες ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-12, 13:41
puppy_snoopy Ο χρήστης puppy_snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-12 14:58
Ακουσα για γιατρό που έκανε άλλο είδος επέμβασης από το προγραμματισμένο (υπήρχαν διάφορα είδη επέμβασης γι αυτη την περίπτωση), οι γονείς νόμιζαν ότι ειχε κάνει αυτό που ειχαν πει κ ειχαν ενημερωθεί για επιπλοκές κ τη μετέπειτα ζωή, το παιδί τους άρχιζε να εμφανίζει τις κλασικές επιπλοκές, εκείνος χαμογελαστός έλεγε όλα καλά, προσλαμβάνει μικρόβιο στους πνεύμονες, μην τα πολυλογώ,μπαίνει εντατική σε καταστολή σχεδόν 2μήνες, συνέρχεται ενας Θεός ξέρει σε τι κατάσταση, δίνει εξιτήριο ενώ είχε ακόμα πυρετό κ ενδείξεις πνευμονικής λοίμωξης κ πεθαίνει σπίτι του 1 εβδομάδα μετά και καλά από απροσεξία στο σπίτι.
Το θεμα ειναι οτι με οσα ελεγε τοσο καιρο, δεν ψιλιάστηκαν οτι έφταιγε το άλλο ειδος επέμβασης.Νομιζαν οτι οι γονεις εφταιξαν που δεν ειχαν το σπιτι τοσο ζεστο οσο έπρεπε κ κολλησε πνευμονια. Ποτε δεν εψαξαν μεσα του τι ειχε κανει αυτος, που δεν θελω να πω τι λεξη γιατρος-χειρουργός.
Ας εισαι καλα το παιδι εκεί ψηλά και μακαρι να βλεπουν το φως της δημοσιοτητας τετοια περιστατικά οχι τοσο για την τιμωρία των υπευθύνων αλλά για να ψάχνουμε καλύτερα σε ποιο γιατρό θα πάμε, να ενημερωνόμαστε τι θα μας κάνουν κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-04-12, 18:43
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλησπερα. Πριν απο 16χρονια νοσιλευτικε ο γιος μου 5,5χρονων τοτε στο αγια σοφια,πηραμε εισαγγελικη αποφαση για να αφησει ο διευθυντης της κλινικης την γιατρο να κανει την δουλεια της.Εντελει αν δεν τον σηκωνε απο τον γιακα ο αντρας μου να τον πεταξει απο τον4 οροφο δεν ξερω τι θα γινοτανε.Το τι μαθαμε απο την γιατρο του γιου μου?Ζωες παιδιων ειχαν χαθει απο κοντρες γιατρων,φακελακια,ο διευθυντης ακουστε το αποκορυφωμα,δεν αφηνε μαμα να μη περασει απο το γραφειο,αυτη ηταν η συμφωνια για να παρουν γερα τα παιδια τους στο σπιτι.Φανταζομαι καταλαβατε τι εννοω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-04-12, 19:57
Το avatar του χρήστη TASOS131313
TASOS131313 Ο χρήστης TASOS131313 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-24 15:31
Φύλο: Άντρας
[Το μήνυμα διαγράφηκε από το χρήστη]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TASOS131313 : 04-01-22 στις 22:02
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-04-12, 20:16
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Συγνωμη κατα λαθος.Αυτο ομως καταλαβες απο το κειμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-04-12, 20:19
Το avatar του χρήστη TASOS131313
TASOS131313 Ο χρήστης TASOS131313 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-24 15:31
Φύλο: Άντρας
[Το μήνυμα διαγράφηκε από το χρήστη]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TASOS131313 : 04-01-22 στις 22:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.