Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-08, 21:37
christos_crt Ο χρήστης christos_crt δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-08 21:39
Φύλο: Άντρας
Χρόνια Ιγμορίτιδα

Τα τελευταία 4 χρόνια πάσχω από χρόνια ιγμορίτιδα, έχω σχεδόν συνέχεια πονοκεφάλους, άλλοτε απλά ανεκτούς, μερικές φορές και σχετικά δυνατούς. Δεν έχω μεγάλη καταρροή από τη μύτη, συνήθως νιώθω όμως ένα μπούκωμα πιο βαθειά μέσα. Γενικά νιώθω από το σημείο που άρχισε όλο αυτό πιο αδύναμο τον οργανισμό μου και δυσκολεύομαι να ανταπεξέλθω στις καθημερινές υποχρεώσεις, ειδικά όταν τα συμπτώματα έχουν έξαρση. Ξυπνάω κουρασμένος σαν να έχω κοιμηθεί λίγες ώρες, έχω κακή όσφρηση και γεύση, δεν μπορώ να είμαι στο αυτοκίνητο με ανοιχτά παράθυρα το χειμώνα, γενικά το κρύο στο πρόσωπο δεν το αντέχω. Δεν αντέχω πλέον να πιω αλκοόλ, αμέσως με πιάνει πονοκέφαλος και η πτήση με αεροπλάνο μου προκαλεί το ίδιο. Επίσης έχω ξηροφθαλμια έντονη και ανεξήγητη -όπως μου είπε ο οφθαλμίατρος- εδώ και αρκετά χρονιά. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία ή που μπορεί να βοηθήσει ή ακόμα καλυτέρα αν έχει βρει λύση για αντίστοιχο πρόβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-08, 22:30
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Καλως ήρθες Christos

Τα τελευταία χρόνια παθαίνω πολύ εύκολα ιγμορίτιδα, αν και όχι στο βαθμό που αναφέρεις εσύ. Ο λόγος που υποφέρω από αυτή την ασθένεια είναι ότι έχω αρκετά κρεατάκια που κατακρατάνε τα υγρά στα ιγμόρεια (έτσι μου έχουν εξηγήσει οι γιατροί). Επειδή τα συμπτώματα, όπως καλά ξέρεις, είναι πολύ ενοχλητικά και επιβάλλεται η αντιβίωση για να ξεπεραστούν, έχω βρει δικούς μου τρόπους για να προλάβω σοβαρές καταστάσεις.

Κατ' αρχήν πρέπει σε καθημερινή βάση να καθαρίζεις καλά τη μύτη με συγκεκριμένο τρόπο: ξαπλωμένος ανάσκελα στο κρεβάτι, ακουμπάς στην άκρη το σβέρκο κι αφήνεις το κεφάλι να πέφτει λίγο προς τα κάτω. Σε αυτή τη στάση αδειάζεις 5 ml φυσιολογικό ορό στο κάθε ρουθούνι και περιμένεις ένα έως δυο λεπτά, όσο αντέχεις. Όταν σηκωθείς θα νιώσεις τα υγρά να τρέχουν από το λαιμό σου. Μπορείς να αντικαταστήσεις το φυσιολογικό ορό με θαλασσινό νερό, που είναι πιο αποτελεσματικό, αλλά να προσέχεις γιατί η συχνή χρήση μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό. Φυσικά αν το μπούκωμα είναι έντονο, θέλει πάνω από μια φορά τη μέρα.

Επίσης για να προλάβω την αντιβίωση, πίνω τρεις ή τέσσερις φορές τη μέρα τσάι που φτιάχνω με θυμάρι: βάζω ένα κοφτό κουταλάκι θυμάρι σε μια κούπα βραστό νερό και το αφήνω για δύο λεπτά περίπου πριν το σουρώσω.

Αυτές είναι οι λύσεις που έχω βρει για την περίπτωση μου και τις εφαρμόζω μόνο όταν μπουκώνω και αρχίζουν οι πονοκέφαλοι. Τον υπόλοιπο χρόνο απλώς προσπαθώ να προλάβω το μπούκωμα.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου. Πάντως αν υποφέρεις τόσο πολύ πιστεύω πως μόνο οι γιατροί θα μπορέσουν να βρουν μια αποτελεσματική λύση.
__________________
On my own

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanaria : 21-12-08 στις 00:06
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kanaria για αυτό το μήνυμα:
maralin (11-06-12)
  #3  
Παλιά 21-12-08, 14:32
christos_crt Ο χρήστης christos_crt δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-08 21:39
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ Kanaria και για την άμεση απάντηση.
καθαρισμούς με φυσιολογικό ορό κάνω και εγώ-όχι κάθε μέρα- το θαλασσινό νερό δεν το αντέχω, μάλλον μου προκαλεί ερεθισμό. Τσάι με θυμάρι θα δοκιμάσω, μέχρι τώρα πίνω ευκάλυπτο, επίσης καλό. Αν κατάλαβα καλά τον υπόλοιπο καιρό είσαι εντελώς καλά και μονό όταν μπουκώνεις έχεις προβλήματα ή και ιγμορίτιδα.
Έχω πάει σε μετρικούς και ο καθένας έχει τη δική του άποψη! Αυτό μάλλον οφείλετε στο γεγονός ότι είναι μια κατάσταση που είναι δύσκολο να φανεί από την εξέταση αλλά από τα συμπτώματα που έχει ο καθένας (από ότι έχω διαβάσει). Φαίνεται επίσης ότι ίσως η συχνή χρήση της αντιβίωσης δεν λύνει το πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-08, 17:29
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christos_crt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τελευταία 4 χρόνια πάσχω από χρόνια ιγμορίτιδα, έχω σχεδόν συνέχεια πονοκεφάλους, άλλοτε απλά ανεκτούς, μερικές φορές και σχετικά δυνατούς. Δεν έχω μεγάλη καταρροή από τη μύτη, συνήθως νιώθω όμως ένα μπούκωμα πιο βαθειά μέσα.
Το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα αλλεργικό υπόστρωμα, που αποδυναμώνει τον βλεννογόνο και αυξάνει την πιθανότητα να εμφανιστούν δευτερογενή προβλήματα. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις τοπικά κορτικοειδή, έστω και για λόγους διαγνωστικους, αφού αν δεις διαφορά αυτό σημαίνει οτι μια αλλεργική συνιστώσα είναι πιο πιθανή. Κατα τα άλλα, μια αξονική μπορεί να αποκλείσει κάποια πιο σπάνια προβλήματα και είναι η απεικονιστική εξέταση εκλογής, αφού η απλή ακτινογραφία δεν επαρκεί.

Αν δε δεις προκοπή μετά από όλα αυτά, θα πρέπει να ψάξεις σπανιότερες παθήσεις (πχ χρόνια λοίμωξη με μύκητες, συστηματικές νόσους κλπ).

Όσο για την ξηροφθαλμία, θα πρότεινα να δεις έναν οφθαλμίατρο ώστε να βάλεις μια συγκεκριμένη διάγνωση. Αν έχεις ΚΑΙ ξηροστομία καθώς και αρθραλγίες, τότε ίσως θα μπορούσες να δεις έναν ρευματολόγο για αναζήτηση του συνδρόμου Sjogren, αν και είναι αρκετά σπάνιο στους άντρες.

Δεν είμαι ΩΡΛ και δεν το κατέχω σε βάθος το θέμα, αλλά η χρονιότητα των συμπτωμάτων σου οπωσδήποτε με κάνει να υποπτεύομαι κάτι πολυπλοκότερο από μια εποχιακή επιπλεγμένη ιογενή ρινίτιδα. Ως συνήθως, για περισσότερα βρες ένα καλό ΩΡΛ.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-08, 20:52
christos_crt Ο χρήστης christos_crt δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-08 21:39
Φύλο: Άντρας
Stanley καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση,
έχω κάνει τις εξετάσεις που δίνει ο αλλεργιολογος για ρινίτιδα και δεν είχα αλλεργία σε κάτι, πάντως μου έδωσε σπρέι κορτικοειδή, με το οποίο όμως δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά.
Έχω βγάλει αξονική και μου είπαν ότι το διαφραγμα είναι σχετικά καλό, είδαν κάποια μικρές σκιές στα ιγμόρεια, 2 μου είπαν ότι δεν δικαιολογούν το πρόβλημα, άλλος ότι από αυτές μπορεί να υπάρχει πρόβλημα!
Η αλήθεια είναι ότι υποψιάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο, το οποίο όμως δεν ξερώ πως να το βρω.
Θα κοιτάξω πάντως για ρευματολόγο γιατί ούτε ο οφθαλμίατρος ούτε ο ενδοκρινολόγος δικαιολόγησαν την ξηροφθαλμια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-08, 21:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα αλλεργικό υπόστρωμα, που αποδυναμώνει τον βλεννογόνο και αυξάνει την πιθανότητα να εμφανιστούν δευτερογενή προβλήματα.
Ακούω έναν εξαιρετικά μεγάλο αριθμό ατόμων, που έχουν πρόβλημα με την ιγμορίτιδα και ήθελα να ρωτήσω, αν η τεράστια αύξηση της υγρασίας στον τόπο μας, παίζει κάποιο ρόλο.
Έχω σχηματίσει την γνώμη, εντελώς πρακτικά, ότι τις μέρες με την υγρασία να πλησιάζει και το 90%, έχω και εγώ πρόβλημα, σαν κατάλοιπο μιας ίωσης που πέρασα δύο μήνες πριν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-09, 19:41
marian Ο χρήστης marian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-09 20:27
O γιόςμου έχει σοβαρό πρόβλημα ιγμορίτιδας.
Ο γιατρός μας είπε ότι δεν αναπνέει σωστά και ότι γι'αυτό παχαίνει ο βλεννογόνος της μύτης και αναπτύσσονται μικρόβια και δημιουργείται φλεγμονή. Μας έδωσε λοιπόν μια άσκηση αναπνοής με πλαστική μάσκα που έχει στο στόμιο ύφασμα. Την εφαρμόζει 2 φορές την ημέρα για 10 λεπτά την φορά. Επίσης μας έδωσε ένα σπρέυ ομοιοπαθητικό . Aυτά και περαστικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 25-04-09 στις 20:27
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-12, 22:25
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πολυ χρησιμη πληροφορια το τσαι με θυμαρι..θα το θεσω κ εγω σε εφαρμογη...
τελευταια ,χρησιμοποιουσα κατα κορον στον καφε μου κανελλα κ ενιωσα οτι με βοηθησε παρα πολυ για την ιγμοριτιδα...

τωρα σταματησα για λιγο τον καφε ,θα δοκιμασω αυτο που προτεινεις Κanaria με το τσαι κ το θυμαρι...

αν κ καποια στιγμη πρεπει να πληροφορηθω σχετικα με τον αν ειναι εφικτο καποιο χειρουργειο ,γιατι οσο περναει ο καιρος δυσχαιρενει η κατασταση, ειδικα στις σωματικες επιπτωσεις{ευκολια στο κρυολογημα, πονοκεφαλος,σωματικη εξουθενωση οπως προαναφερθηκε}...καθ' ολη τη διαρκεια του ετους...
μονο οταν βρισκομαι στη θαλασσα αναπνεω....
{αν και τον θαλασινο ορο δεν τον αντεχω.....!}
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.