Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-11, 08:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ανατρέποντας τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών

Με το «The Hobbit» να έχει πάρει ήδη το δρόμο του προς την κινηματογραφική παραγωγή, ως πρόλογος της τριλογίας «Ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιών», δεν θα έβρισκε κανείς καλύτερη εποχή για να σοκάρει τους φαν της Μέσης Γης.

Με ένα παράλληλο σύμπαν, όπου όσα ξέρετε για το σύμπαν του Τόλκιν είναι... λάθος και οι «καλοί» είναι τα Ορκ και οι λοιποί κάτοικοι της Μόρντορ.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα του μυθιστορήματος «The Last Ringbearer» («Ο Τελευταίος Δαχτυλιδοκουβαλητής») που ο Ρώσος παλαιοντολόγος Κιρίλ Γιέσκοβ ξεκίνησε να γράφει το 1999 στα ρωσικά. Σουξέ στη Ρωσία από το 2000, για χρόνια είχε λίγες αποσπασματικές μεταφράσεις σε ευρωπαϊκές γλώσσες, αλλά κανείς δεν τολμά να το εκδώσει στα αγγλικά, από το φόβο μιας δικαστικής διαμάχης με τους κατόχους των δικαιωμάτων του Τόλκιν, που ήδη αντιδρούν.

Μέχρι που μερικούς μήνες πριν ο Γίσροελ Μάρκοβ το μετέφρασε και το ανέβασε -ύστερα από συνεννόηση με το συγγραφέα- στο Ιντερνετ, δωρεάν (το κατεβάζετε εδώ, αφοπλίζοντας την πιθανή κατηγορία της λογοκλοπής με σκοπό την κερδοσκοπία σε βάρος του Τόλκιν.

Από τότε δεκάδες χιλιάδες αναγνώστες το διάβασαν και αναπόφευκτα το ανακάλυψαν και οι κριτικοί. Αλλοι ως βαρετά υπερβολική αντιστροφή ενός ήδη παιδαριώδους έργου, άλλοι ως καλογραμμένο και ανώτερο του Τόλκιν, με κλασικό ρωσικό λογοτεχνικό ύφος και την εμμονή με την ιστορική πραγματικότητα του Τολστόι.

Αλχημιστές

Σε αυτό, η Μόρντορ είναι ένα προοδευτικό κράτος γεμάτο αλχημιστές, φυσικούς επιστήμονες, ποιητές, αστρονόμους, φιλοσόφους, που προωθούν ραγδαία την τεχνολογική εξέλιξη κόντρα στη μαγεία και τις προκαταλήψεις της Μέσης Γης, που επιμένει να θέλει να ζει στην αναχρονιστική φεουδαρχία.

Ο μάγος Γκάνταλφ είναι κάτι ανάμεσα σε Χίτλερ και Ρίγκαν. Θέλει να καταστρέψει την πρωτεύουσα Μπάρα-Ντουρ και τους κατοίκους της με μια «τελική λύση στο Μορντοριανό Πρόβλημα», γιατί ως γνήσιος τεχνοφοβικός πιστεύει πως η πρόοδος της «αυτοκρατορίας του κακού» αναπόφευκτα «καταστρέφει την αρμονία του κόσμου και στεγνώνει τις ψυχές των ανθρώπων». Στην προσπάθειά του αυτή έχει συμμάχους τα ξωτικά, που σχεδιάζουν την παγκόσμια κυριαρχία με βασικό όπλο τους τη μαγεία, τις προκαταλήψεις και τη χειραγώγηση των αμόρφωτων ανθρώπων.

Η σημειολογική του φόρμουλα είναι αντίστοιχη αυτής του Τόλκιν. Ο Γκάνταλφ και οι άνθρωποι με τους συμμάχους τους είναι οι «Δυτικοί», μόνιμοι εχθροί της Μόρντορ (βλέπε Μητέρας Ρωσίας) που βαδίζει προς την πρόοδο μέσω της εκβιομηχάνισης. Αξεστοι και αμαθείς όσο οι -αγαπημένοι του Τόλκιν- Αγγλοσάξονες του Μεσαίωνα, ειδικά σε σχέση με τους λαούς της Ανατολής και τα ακμάζοντα μουσουλμανικά κράτη της εποχής των Σταυροφοριών. Με τα ξωτικά να βασίζουν την κυριαρχία τους στη μυστικιστική γνώση τους επί των αδαών, ο Σάρουμαν γίνεται αυτομάτως ο ιδανικός εχθρός όταν εισηγείται την υποχρεωτική εκπαίδευση για όλους!

Πηγή και πλήρης αναφορά στην Ελευθεροτυπία
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-11, 13:22
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι που μερικούς μήνες πριν ο Γίσροελ Μάρκοβ το μετέφρασε και το ανέβασε -ύστερα από συνεννόηση με το συγγραφέα- στο Ιντερνετ, δωρεάν (το κατεβάζετε εδώ, αφοπλίζοντας την πιθανή κατηγορία της λογοκλοπής με σκοπό την κερδοσκοπία σε βάρος του Τόλκιν.

[/URL]
Αυτό γιατί δεν μου ακούγεται ειλικρινές; Το φαινόμενο να ανατρέπεις μια υπάρχουσα ιστορία δεν είναι καινούργιο. Πρόχειρα έρχονται στο μυαλό μου μερικά βιβλία που κάνουν ακριβώς αυτό: Τα Τρία Μικρά Λυκάκια του Ευγένιου Τριβιζά , Ο Νάνος και οι Εφτά Χιονάτες της Ρένας Ρώσση Ζαΐρη και από λογοτεχνία ενηλίκων το Ποιος Σκότωσε την Έμμα Μποβαρύ; του Φιλίπ Ντουμένκ ( ο οποίος δανείζεται την ηρωίδα του Φλωμπέρ και φτιάχνει το δικό του μυθιστόρημα).

Κανείς δεν κατηγόρησε τους παραπάνω συγγραφείς για λογοκλοπή, το βιβλίο του Τριβιζά μάλιστα έχει πουλήσει εκατομμύρια αντίτυπα σε όλον τον κόσμο.

Αναρωτιέμαι μήπως ο Ρώσος συγγραφέας φοβάται να δει το βιβλίο μεταφρασμένο στα Αγγλικά επειδή φοβάται τη σύγκριση. Μήπως κατά βάθος νιώθει ότι καταπιάστηκε με κάτι πολύ μεγάλο, το οποίο τελικά δεν έχει ούτε τα επιχειρήματα, ούτε τις γνώσεις να υποστηρίξει.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-11, 13:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φαινόμενο να ανατρέπεις μια υπάρχουσα ιστορία δεν είναι καινούργιο [...]Ο Νάνος και οι Εφτά Χιονάτες της Ρένας Ρώσση Ζαΐρη
Λίγες εταιρείες θα ξεκινούσαν έναν ακριβό δικαστικό αγώνα για έργα που έχουν μικρή χρηματική αξία. Επίσης, κάποιες ιστορίες, όπως της Χιονάτης ή του Φλωμπέρ, δεν έχουν πλέον copyright και μπορεί να τις χρησιμοποιεί κανείς ελεύθερα.

Η ιστορία του Τόλκιν έχει copyright και, προφανώς, μπορεί να βγάζει ακόμα τεράστια κέρδη.

Επίσης, αν και δε θυμάμαι λεπτομέρειες, πριν λίγα χρόνια μια ρωσική ιστορία που έμοιαζε με το Χάρι Πότερ δημιούργησε δικαστικές τριβές, οπότε η ανησυχία του συγκεκριμένου είναι μάλλον βάσιμη.
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι μήπως ο Ρώσος συγγραφέας φοβάται να δει το βιβλίο μεταφρασμένο στα Αγγλικά επειδή φοβάται τη σύγκριση
Μα.. το έβγαλε στα αγγλικά
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-11, 13:47
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα.. το έβγαλε στα αγγλικά
Σε βιβλίο; Ή απλώς στο νετ;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-11, 14:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι Ρώσσοι επίσης έχουν βγάλει και άλλες Τολκινικές διασκευές, που αντιστρέφουν το καλό με το κακό, όπως το λεγόμενο Μαυρο Σιλμαρίλλιον.

Επισης προσφατως διαβαζα για την τριλογία 'Ring of Darkness' η οποια αποτελει σχετικα καλοφτιαγμενο σηκουελ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-11, 14:51
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Στο νετ, από ότι κατάλαβα. Άρα φαντάζομαι η σύγκριση μπορεί να γίνει ελεύθερα - αν και δε νομίζω ότι είχε τέτοιο σκοπό.

Σχετικές μερικές ενδιαφέρουσες σκέψεις του δημιουργού για το όλο θέμα - ο οποίος έχει την ίδια απορία με μένα: τι έτρωγαν τα ορκ;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έριξα μια ματιά στις απόψεις του. Πρώτον, λοιπόν, δεν δηλώνει συγγραφέας. Και δεύτερον, κρίνει το έργο του Τόλκιν όχι με λογοτεχνικά κριτήρια, αλλά με κριτήρια γεωγραφίας, φυσικής ιστορίας και διάφορα άλλα που καμιά σχέση δεν έχουν με τη λογοτεχνία.

Γενικότερα και χωρίς να έχω διαβάσει το έργο του δεν έχω να του προσάψω τίποτα. Απλώς κάπου βλέπω το άτοπο του πράγματος: κάθεσαι να ασχοληθείς και να μελετήσεις μια τριλογία (του Τόλκιν), πράγμα που από μόνο του απαιτεί πολύ κόπο. Στη συνέχεια, επιχειρείς να γράψεις ένα έργο πάνω σ' αυτό που διάβασες, ή ανατρέποντάς το, το οποίο είναι επίπονο και χρονοβόρο. Και τα κάνεις όλα αυτά για να το ανεβάσεις απλώς στο ίντερνετ, ξέροντας ότι κανείς εκδότης της δύσης δε θα τολμήσει να το εκδώσει;

Δεν είναι το ίδιο κάτι ανεβασμένο από έναν ιδιώτη στο ίντερνετ με ένα βιβλίο που έχει αναλάβει τα δικαιώματά του ένας αναγνωρισμένος εκδότης. Όπως δεν είναι το ίδιο να αυτοεκδίδεις το έργο σου πληρώνοντας. Όπως δεν είναι το ίδιο να εκδίδει το έργο σου η α εκδοτική που δεν την ξέρει κανείς και ο β εκδοτικός κολοσσός.

Γιατί το έκανε λοιπόν, εκεί κολλάω. Για να ανατρέψει την αυθεντία του Τόλκιν; Όπως ο ίδιος λέει "The Lord of the Rings is not a good, or even the best, fantasy text. It is sui generis, the only one of its kind". Ευελπιστεί μήπως να γράψει το δεύτερο διορθώνοντας τις "ελλείψεις" του Τόλκιν;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-11, 15:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η πρωτη αναρτηση αναφερει 'σουξε στη Ρωσσια', οποτε μαλλον κυκλοφορησε στο εμποριο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-11, 04:03
Ioannis_BG Ο χρήστης Ioannis_BG δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Πολύ ενδιαφέρον!!!

Ο συγγραφέας κατάφερε να γίνει και παγκόσμια γνωστός.

Παραξενεύομαι που δεν σκέφτηκε να το κάνει πρώτος κάποιος Έλληνας συγγραφέας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-11, 22:54
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικές μερικές ενδιαφέρουσες σκέψεις του δημιουργού για το όλο θέμα - ο οποίος έχει την ίδια απορία με μένα: τι έτρωγαν τα ορκ;
Στην τριλογία Gothic, παιχνίδι της Piranha Bytes, η αγαπημένη τους τροφή φαίνεται να ήταν τα ψάρια! Πάντα έβρισκα ψάρια στους καταυλισμούς των Ork.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην τριλογία Gothic, παιχνίδι της Piranha Bytes, η αγαπημένη τους τροφή φαίνεται να ήταν τα ψάρια! Πάντα έβρισκα ψάρια στους καταυλισμούς των Ork.
Μάλλον ανθρώπους προτιμούσαν κατά την wikipedia
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-11, 14:12
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην τριλογία Gothic, παιχνίδι της Piranha Bytes..
Σας έχω πεί πόσο συμπαθώ αυτό το παιδί;
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
η αγαπημένη τους τροφή φαίνεται να ήταν τα ψάρια! Πάντα έβρισκα ψάρια στους καταυλισμούς των Ork.
Αυτό και άν είναι παρατηρητικότητα! Εγώ πάντως τα ρήμαζα όλα και το μόνο που δεν πρόσεχα ήταν η τροφή των ορκς :-Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-11, 14:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επισης εχει ενδιαφερον η επιλογη της λεξης 'Ορκ' απο τον Τολκιν για να ονομασει τα πλασματα του, η οποια μαλλον βασιζεται σε ενα μεταφραστικο λαθος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.