Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 08:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
«Η ανθρωπότητα να προετοιμαστεί για μια συνάντηση με εξωγήινους»

Η ύπαρξη εξωγήινων πολιτισμών (που δεν θα έχουν κατ' ανάγκη φιλικές προθέσεις) είναι μια πιθανότητα, που φαίνεται όλο και... πιο πιθανή, για αυτό το λόγο οι κυβερνήσεις του πλανήτη μας, υπό τον συντονισμό του ΟΗΕ, θα έπρεπε να χαράξουν συντονισμένα σχέδια για το πώς θα πρέπει να αντιδράσει η ανθρωπότητα σε περίπτωση που η μέχρι πρόσφατα αδιανόητη συνάντηση τελικά γίνει πραγματικότητα.

Αυτό υποστηρίζουν έγκριτοι επιστήμονες στο τελευταίο τεύχος, αφιερωμένο αποκλειστικά στους εξωγήινους, της επιστημονικής επιθεώρησης "Philosophical Transactions" της αξιοσέβαστης Βασιλικής Εταιρίας, της ακαδημίας επιστημών της Βρετανίας.

Οι επιστήμονες προτείνουν, μεταξύ άλλων, μια υπηρεσία των Ηνωμένων Εθνών να αναλάβει την ευθύνη για τις εξωγήινες υποθέσεις και να καταλήξει σε ένα ενιαίο σχέδιο απάντησης σε περίπτωσης επαφής με έναν εξωγήινο πολιτισμό. Όπως αναφέρουν ο καθηγητής Τζον Ζαρνέκι του Ανοιχτού Πανεπιστημίου και ο δρ Μάρτιν Ντόμινικ του πανεπιστημίου του Σεν Άντριους, στο εισαγωγικό σημείωμά τους στο ειδικό τεύχος, το ερώτημα είναι αν η απάντηση στους εξωγήινους θα δοθεί με υπεύθυνο τρόπο και με τις κατάλληλες συμβουλές από ειδικούς και επιστήμονες ή αν θα επικρατήσουν ειδικά συμφέροντα εξουσίας και ο οπορτουνισμός.

Για αυτό το λόγο, σύμφωνα με τις εφημερίδες "Γκάρντιαν" και "Ντέιλι Μέιλ", οι επιστήμονες εισηγούνται να δημιουργηθεί έγκαιρα το αναγκαίο πλαίσιο συντονισμού μέσα από μια παγκόσμια συνεννόηση, υπό την ηγεσία ενός νόμιμου διεθνούς πολιτικού οργανισμού, όπως ο ΟΗΕ.

Ήδη ο ΟΗΕ διαθέτει το πρόπλασμα ενός τέτοιου πλαισίου-φόρουμ. Πρόκειται για την Επιτροπή Ειρηνικών Χρήσεων του Εξωτερικού Διαστήματος (Copuos), η οποία, κατά τους βρετανούς επιστήμονες, θα πρέπει πλέον να συμπεριλάβει στην "ατζέντα" της τις εξωγήινες υποθέσεις και να δημιουργήσει δομές παρόμοιες με αυτές που ήδη υπάρχουν για την αντιμετώπιση ουράνιων απειλών, όπως οι αστεροειδείς, οι οποίοι μπορεί να προσκρούσουν στον πλανήτη μας.

Σύμφωνα με τον άκρως επιφυλακτικό καθηγητή εξελικτικής παλαιοβιολογίας του πανεπιστημίου Κέμπριτζ Σίμον Κόνγουεϊ Μόρις, όποιοι χαράξουν σχέδια για μια πιθανή επαφή με εξωγήινους θα έπρεπε να προετοιμαστούν για το χειρότερο δυνατό σενάριο. Είναι πιθανό, όπως γράφει, η ζωή στους εξωγήινους κόσμους να εξελίχτηκε με δαρβινικό τρόπο, πράγμα που -αν έχει συμβεί- θα σημαίνει ότι η εξωγήινη ζωή θα έχει πολλές ομοιότητες με τη γήινη, ειδικά αν προέρχεται από κόσμους που μοιάζουν με το δικό μας, όπου υπάρχουν παρόμοια βιολογικά μόρια.

Αυτό, όμως, επίσης σημαίνει ότι μπορεί οι νοήμονες εξωγήινοι να έχουν ανάλογες τάσεις για βία και εκμετάλλευση με εμάς. Πάντως -ευτυχώς- ο Μόρις εκτιμά ότι οι πιθανότητες εξωγήινης νοήμονος ζωής είναι μικρές. Αν η εξέλιξη είναι ίδια σε όλο το σύμπαν, όπως γράφει, είναι αδιανόητο να μην έχουν ακόμα φτάσει στη Γη εκπρόσωποι πανάρχαιων πολιτισμών από άλλα μέρη του σύμπαντος.

Στο ίδιο αφιέρωμα, θεολόγοι εκτιμούν ότι οι παγκόσμιες θρησκείες δεν θα καταρρεύσουν -όπως υπήρχε παλαιότερα ο φόβος- από μια επαφή με εξωγήινους και η προσωπική πίστη των περισσοτέρων ανθρώπων στις μεγάλες θρησκείες δεν θα διασαλευτεί. Απλώς, σύμφωνα με τον Τεντ Πίτερς, καθηγητή συστηματικής θεολογίας στο λουθηρανικό σεμινάριο της Καλιφόρνιας (ο οποίος έκανε σχετική έρευνα σε 1.300 άτομα διαφόρων δογμάτων σε όλο τον κόσμο), "οι παραδοσιακοί θεολόγοι θα πρέπει να γίνουν πλέον αστροθεολόγοι", ώστε να διευρύνουν την προοπτική τους για τα δημιουργήματα του Θεού.

Από την άλλη, επιστήμονες, όπως ο ψυχολόγος Άλμπερτ Χάρισον, εκτιμούν (ίσως κάπως υπεραισιόδοξα...) ότι η εμφάνιση ιπτάμενων δίσκων πάνω από τις μεγάλες πόλεις της Γης, κάτι που οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας έχουν ήδη δείξει κατ' επανάληψη, δεν θα σκορπίσει πανικό στα πλήθη. Σύμφωνα με τον Χάρισον, οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πια εξοικειωθεί με την ιδέα των εξωγήινων και δεν θα τρομοκρατούνταν, αν τους έβλεπαν με τα ίδια τα μάτια τους. Όπως είπε, σήμερα, είναι απίθανο να υπάρξει "εκτεταμένος ψυχολογικός αποσυντονισμός και κατάρρευση" της ανθρωπότητας.

Οι έρευνες της κοινής γνώμης δείχνουν ότι τουλάχιστον οι μισοί άνθρωποι στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ πιστεύουν στην ύπαρξη εξωγήινων, ενώ ένα σημαντικό ποσοστό είναι μάλιστα πεπεισμένο ότι εξωγήινα διαστημόπλοια έχουν ήδη επισκεφτεί τον πλανήτη μας.

Πηγή : ΣΚΑΙ

Σχόλιο : Ξέρει κανείς αν στην Βασιλική Εταιρεία της ακαδημίας επιστημών, είναι όλοι συμμαθητές της Ελισάβετ, δηλαδή χούφταλα;
Ποιος ακούει τον Κουρσάρο τώρα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 14:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ίδιο αφιέρωμα, θεολόγοι εκτιμούν ότι οι παγκόσμιες θρησκείες δεν θα καταρρεύσουν -όπως υπήρχε παλαιότερα ο φόβος- από μια επαφή με εξωγήινους και η προσωπική πίστη των περισσοτέρων ανθρώπων στις μεγάλες θρησκείες δεν θα διασαλευτεί. Απλώς, σύμφωνα με τον Τεντ Πίτερς, καθηγητή συστηματικής θεολογίας στο λουθηρανικό σεμινάριο της Καλιφόρνιας (ο οποίος έκανε σχετική έρευνα σε 1.300 άτομα διαφόρων δογμάτων σε όλο τον κόσμο), "οι παραδοσιακοί θεολόγοι θα πρέπει να γίνουν πλέον αστροθεολόγοι", ώστε να διευρύνουν την προοπτική τους για τα δημιουργήματα του Θεού.
Σε καμια περιπτωση οι θρησκειες δε θα κλονιστουν σε κατι τετοιο. Τα φαινομενα που επαφιενται σε πιστη, προσαρμοζονται λογω του ψυχολογικου μηχανισμου που λεγεται 'Cognitive dissonance'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 14:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμια περιπτωση οι θρησκειες δε θα κλονιστουν σε κατι τετοιο.
Να με συγχωρέσεις αλλά διαφωνώ σ' αυτό.
Φυσικά δεν περιμένω να αλλάξει κάτι στους φανατικούς κάθε πίστης, αλλά θα υπάρχει συθέμελος κλονισμός.

Οι μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες, Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός και Ιουδαϊσμός, στηρίζονται στην παλαιά διαθήκη και ήδη απορρίπτουν την θεωρία της εξέλιξης και μας θεωρούν τέκνα του Αδάμ και της Εύας, όπως πιστεύουν στις 7 εποχές/ημέρες της δημιουργίας, που είναι εκτός τόπου και χρόνου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Περιπου αυτο λεω. Ειδες να κλονιζονται λογω θεωριας εξελιξης ή λογω θεωριας big bang;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 15:03
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες, Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός και Ιουδαϊσμός, στηρίζονται στην παλαιά διαθήκη και ήδη απορρίπτουν την θεωρία της εξέλιξης
Θεωρία της εξέλιξης εννοείς τη γνωστή θεωρία του Δαρβίνου έτσι; Γιατί εγώ απ όσο ξέρω, ο Χριστιανισμός δεν απορρίπτει τη θεωρία της εξέλιξης.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως πιστεύουν στις 7 εποχές/ημέρες της δημιουργίας, που είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Tι είναι εκτός τόπου και χρόνου;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-11, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί εγώ απ όσο ξέρω, ο Χριστιανισμός δεν απορρίπτει τη θεωρία της εξέλιξης.
Εξαρταται απο τον θεολογο ή παπα που θα ρωτησεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-11, 17:28
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ακούει τον Κουρσάρο τώρα
To θέμα είναι πραγματικά ανεξάντλητο.

Από που να ξεκινήσει κανείς τη κουβέντα και που να τελειώσει. Και μόνο μέσα στο παραπάνω κείμενο υπάρχουν με μία πρώτη
ματιά πάνω από 10 διαφορετικά θέματα (εξωγήινοι πολιτισμοί, συνάντηση με εξωγήινους, παγκόσμιος συντονισμός-αντιδράσεις-
αποτελέσματα, αναπτυξη - εξέλιξη ζωής, δαρβίνος, διαστημική τεχνολογία, θεός-δημιουργία, θεολογία κτλ κτλ ) που οδηγούν
σε άλλα 100 παρακλάδια να συζητήσει κανείς.

Περισσότερο το όλο άρθρο μου θύμισε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει μερικά χρόνια πριν το: Rare Earth: Why Complex Life Is
Uncommon in the Universe και στο οποίο γινόταν λόγος για βακτηριακή ζωή εκεί έξω και το πως δημιουργήθηκε η ζωή εδώ και το
πόσο μικρές πιθανότητες υπάρχουν κτλ κτλ κτλ αλλά και αυτό να μην το αναλύσουμε γιατί είναι ατελειώτο θέμα και θα
μας οδηγήσει αλλού.

Για την ώρα δεν το σκαλίζουμε περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-11, 17:56
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρταται απο τον θεολογο ή παπα που θα ρωτησεις
Νομίζω η επίσημη θέση της Εκκλησίας (τώρα θα μου πείς τι είναι "επίσημη"), δεν τάσσεται κατά της θεωρίας της εξέλιξης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.