Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-10, 23:07
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Διηγήματα Εθνικών εορτών και άλλα

Κλασικά, σε συνέχειες...
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 28-10-10 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Η φυσαρμόνικα

Το μόνο πράγμα που δεν ήθελε να αποχωριστεί ο Παντελής σαν μπήκε στο Νοσοκομείο, όταν τον λούζαν και όταν τον κούρευαν, ήταν η φυσαρμόνικα του.
Μια τόση δα φυσαρμόνικα, με τέσσαρες - πέντε τόνους, που έμοιαζε με σουράβλι, από κείνες που αγοράζουν τα παιδιά τις μέρες του Άη Βασίλη.
Του την είχε, λέει, χαρίσει ο νονός του. Την είχε φέρει από την Αλεξάνδρεια, γιατί ταξίδευε, δουλεύοντας στα βαπόρια. Και καμιά άλλη φυσαρμόνικα δεν έμοιαζε μ' αυτήν.

Τον βάλαμε τον Παντελή στο κρεββάτι. Ήταν μικροκαμωμένος και αδύνατος. Έμοιαζε να 'ναι 10 χρονώ, ενώ ήταν μεγαλύτερος. Μελαχροινό και γλυκό παιδάκι.
Στο κρεββάτι του πριν πέσει ζήτησε πάλι τη φυσαρμόνικα. Του την κρατούσε μια αδελφή, την είχε στα χέρια της, μα αυτός την ήθελε κοντά του.
- Θα τη βάλω, είπε, κάτω από το μαξιλάρι...

Μα σαν του βάλαμε σύντροφο μές στο ίδιο κρεββάτι, ανησύχησε πιο πολύ και φοβήθηκε να μην του την πάρουν. Τον έπιασε αγωνία και δεν ήξερε που να την κρύψη. Μια την έβαζε κάτω απ΄τη μασχάλη του, μια την έκρυβε μέσα στην άσπρη πουκαμίσα του. Φοβόταν τόσο μην του την κλέψουνε σαν θα κοιμάται, που ύπνος δεν του κολλούσε. Στο τέλος βαρέθηκε και αποφάσισε μόνος του να εμπιστευθή τη φυσαρμόνικα του στην προϊσταμένη.


... (συνεχίζεται)

Λιλίκας Νάκου
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-10, 00:34
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...
Ένα πρωί λοιπόν, σαν περνούσε κείνη από κει και στάθηκε λίγο να τον δη, της έγνεψε με το χεράκι του να σκύψη κοντά.
- Έχω κάτι να σου πω, της είπε. Σκύψε λίγο ακόμα για να μην μας ακούσει κανείς...

Η προϊσταμένη, καλή γυναίκα που λυπότανε όλα τα παιδιά σαν να ήταν δικά της, έσκυψε με καλωσύνη πάνω απ' το κρεββάτι του Παντελή. Ύστερα η ίδια μας είπε συγκινημένη τι της είπε ο Παντελής.
- Να, κρύψε μου σε παρακαλώ, κυρία, την φυσαρμόνικα μου, να μην μου την κλέψουνε... Μου την χάρισε ο νονός μου. Ήταν στο υποβρύχιο "Πρωτέας", αυτό που χάθηκε στον πόλεμο. Μου είχε πει μάλιστα όταν έφυγε για το μέτωπο και με φιλούσε: "Παντελή, άμα παίζεις την φυσαρμόνικα, να ξέρεις πως όπου και να βρίσκομαι, θα 'ρχωμαι πάντα κοντά σου...".
- Έννοια σου Παντελάκη, του είπε η προϊσταμένη, μείνε ήσυχος... Θα σου την κρύψω εγώ την φυσαρμόνικα, και άμα γίνης καλά και φύγης από δω μέσα, εγώ θα σου την δώσω.

Μα ο Παντελής την τράβηξε από την ποδιά, κάτι πάλι της είπε: Είδαμε την προϊσταμένη να χαμογελά και ξαφνικά να πιάνει στα χέρια της με αγάπη το χεράκι του παιδιού. Την ακούσαμε να του λέει:
- Έννοια σου Παντελή... Εγώ θα σου φέρω την φυσαρμόνικα να παίζεις όποτε σου κάνει κέφι... Έννοια σου!

Και σαν ήλθε κοντά μας είπε:
- Ξέρετε τι μου είπε ακόμη ο Παντελής;
Πως θέλει πότε πότε να παίζει φυσαρμόνικα, γιατί φτιάχνει μοναχός του τραγουδάκια... Έχει, λέει, φτιάξει ένα του νονού του, και άμα το παίζει πιστεύει πως έρχεται κοντά του...


(συνεχίζεται)
Λιλίκας Νάκου
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.