Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-07, 18:26
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αναζήτηση εργασίας

Θέλω να διατυπώσω τον θυμό μου και νομίζω τον θυμό καθενός που αναζητά εργασία.
Η διαδικασία νομίζω είναι γνωστή: επιλογή αγγελιών από εφημερίδες, sites, επαφές με γνωστούς, αποστολή βιογραφικών με fax, e-mails, ακόμη ακόμη και στα sites εταιρειών όπου δεν «τρέχει» κατ’ανάγκη, ενεργή αγγελία, απλώς υπάρχει η επιλογή «ευκαιρίες καριέρας». Αυτή την εποχή,για μένα, η διαδικασία που προανέφερα είναι στην ημερήσια διάταξη...
Η αγωνία μεγάλη, καθώς λίγο ή πολύ στον ιδιωτικό τομέα, εργαζόμαστε,θεωρώ, πρώτα για βιοποριστικούς λόγους και κατόπιν για όλα τα υπόλοιπα...
Η υπερένταση περισσεύει καθώς η διαφορά των ρυθμών της καθημερινότητας, για κάποιον που έχει μάθει να εργάζεται είναι αισθητή.
Στον μαραθώνιο της υπομονής , πρέπει κανείς να αντιμετωπίσει τα εξής:
Αγγελίες 10-15 συνήθως, στην ίδια εφημερίδα, από την ίδια εταιρεία, για την ίδια θέση...με διαφορετικό κείμενο. Ο νοών ...
Αγγελίες από εταιρείες που χρόνια τώρα, αναζητούν προσωπικό για νεοσύστατα τμήματα.
Αγγελίες από εταιρείες που ζητούν να προσλάβουν απλά υπάλληλο γραφείου...
Αγγελίες από εταιρείες που ζητούν να προσλάβουν 10 άτομα ή 15 άτομα άμεσα!
Αγγελίες από εταιρείες που ζητούν προϋπηρεσία η οποία όμως δεν μπορεί να υφίσταται υπολογίζοντας και τον ανάλογο χρόνο σπουδών!!!...
Αγγελίες από εταιρείες που ζητούν υπάλληλο γραφείου, με πτυχίο ΑΕΙ, Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, του κόσμου τις περγαμηνές και... δίπλωμα δικύκλου!
Αγγελίες από εταιρείες που δεν θέλουν να λάβουν πρώτα βιογραφικό για μία πρώτη επιλογή, αλλά με στόμφο λένε ότι θέλουν να κοιτούν τον άλλο στα μάτια...
Και η εξέλιξη των ραντεβού έχει ως εξής:
Ο υπεύθυνος δεν είναι στην ώρα του...
Ο υπεύθυνος μιλάει με το καλημέρα σας στον ενικό, είναι άπλυτος, με λεκιασμένο πουκάμισο και κάνει καμάκι.
Ο υπεύθυνος σου λέει ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ότι η θέση της Γραμματέως έχει καταληφθεί ένα δευτερόλεπτο πριν, γι`αυτό και η σχετική αγγελία είναι ακόμη ενεργή και ότι υπάρχει διαθέσιμη μόνο η θέση πλασιέ-πωλητής, στη... Νάξο!
Ο υπεύθυνος σου λέει ότι: αυτό το διάστημα ανοίγει υποκατάστημα στην Αθήνα, όντας π.χ. Θεσσαλονικιός, ότι έχει τρεις εταιρείες Α.Ε. στην Θεσσαλονίκη,εδώ και 40 χρόνια (να σημειωθεί ότι η ηλικία του είναι περίπου 55ετών...), δεν έχει επαγγελματική κάρτα να σου δώσει, και όταν ρωτάς που ακριβώς στην Θεσσαλονίκη είναι οι εταιρείες του, σου λέει: « η πορτοκαλιά κάνει πορτοκάλια»!!!
Ο υπεύθυνος σου λέει ότι είναι πολύ busy και το ρβ πρέπει να μεταφερθεί για αύριο! Αυτό σου το λέει η γραμματέας του, κοιτώντάς σε στα ματιά, ενώ έχει στα χέρια της το βιογραφικό συνεπώς και τηλέφωνα επικοινωνίας και αφού έχεις φθάσει on time και αφού έχεις φάει στη μάπα το κέντρο των Αθηνών, ή το ταξίδι προς Συγγρού, Χαλάνδρι, και άλλες «άγονες διαδρομές»...
Ο υπεύθυνος σου λέει ότι η θέση αφορά 6ωρη απασχόληση, και όταν του δείχνεις την γραμμούλα στο βιογραφικό σου όπου αναφέρεις ότι ενδιαφέρεσαι για full time απασχόληση απαντάει: «αχ! Ναι !»
Ο υπεύθυνος σου λέει ότι ανεξάρτητα από την πιστοποιημένη προϋπηρεσία σου, ο μισθός είναι ο βασικός, γιατί έτσι θέλουν.Αυτό είναι μία λεπτομέρεια που σου την διατυπώνει σε τρίτο ραντεβού και αφού έχουν συμφωνηθεί αμοιβαία τα πάντα: ωράρια, αποδοχές, καθήκοντα, υποχρεώσεις. Όσο αφορά στις επιθυμητές αποδοχές που αρχικά συμφωνηθήκανε, αυτές... «αυτές μπορείτε να τις έχετε κάνοντας 2 δουλειές!!!»
Ο υπεύθυνος σου λέει ότι : «έχετε έρθει στα γραφεία του τάδε ομίλου!» και εν τω μεταξύ δεν υπάρχει ούτε μία σχετική επιγραφή που-θε-νά για τον εν λόγω όμιλο.Μόνο γραφεία... άδεια... και «λαμπρές προοπτικές» ...

Θέλω να επισημάνω ένα στοιχείο που καμία αγγελία, και σε καμία συνέντευξη εργασίας, ποτέ μα ποτέ δεν έχει τεθεί ως προϋπόθεση:
Το επαγγελματικό status. Το επαγγελματικό ήθος. Το πως «θα σταθείς σε έναν χώρο», πως να τιμήσεις την θέση που θα διατηρήσεις ...κυρίως τον εαυτό σου, ανεξάρτητα από τις περγαμηνές που διαθέτεις.

Μέχρι στιγμής σπατάλη χρόνου, και μετριότητες._

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oasis : 25-09-07 στις 18:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-07, 18:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα περισσοτερα που λες αναφερονται σε εταιρειες τελεμαρκετινγκ μαλλον

Αυτες ειναι κυριως που δε ζητανε βιογραφικο και ΠΟΤΕ δε λενε οτι ειναι τηλεμαρκετινγκ απο το τηλεφωνο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-09-07 στις 18:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-07, 19:20
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Ζητάνε βιογραφικό. Ο/η υπεύθυνη ανθρώπινου δυναμικού, πολύ νεαρής ηλικίας συνήθως, κάνει τις γνωστές στερεότυπες ερωτήσεις, συχνά υπάρχουν και 2-3 σελίδες με κάτι ανόητα ψυχομετρικά τεστ, anyway, ερωτηματολόγια και κόντρα ερωτηματολόγια ... Το δια ταύτα: αρχικά 2μηνη σύμβαση, κατόπιν ανανέωση σε 2μηνη σύμβαση! και μετά αν είσαι άξιος της θέσης θα ανανεωθεί για άλλους 2 μήνες. Φυσικά τα μέτρα και τα σταθμά που θα σε "ζυγίσουν" , δεν τα γνωρίζεις... αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία να τα ξέρεις από πριν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-07, 22:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορείς να βγάλεις μια άδεια κουλουρτζή να πνιγείς στο τάληρο ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-07, 23:00
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βγάλεις μια άδεια κουλουρτζή να πνιγείς στο τάληρο ?
Οχι, διότι δεν υπάρχει νόμισμα των 5 ευρω σε μορφή κέρματος.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.