Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κόκκινο τζαμί στην Αθήνα;

Εκπληκτοι παρακολούθησαν πολλοί Ελληνες τα γεγονότα στην πρωτεύουσα του Πακιστάν Ισλαμαμπάντ. Φανατικοί μουλάδες προπαγανδίζουν τον Ιερό Πόλεμο ενάντια και σε ομόπιστούς τους ακόμη μουσουλμάνους. Δεν διστάσαν να κρατήσουν ομήρους γυναίκες και μικρά παιδιά, απειλώντας με εκτελέσεις στην περίπτωση που η κυβέρνηση θα αποφάσιζε να εκπορθήσει τον θρησκευτικό και εκπαιδευτικό τους χώρο. Διότι το Κόκκινο Τζαμί ήταν και πανεπιστήμιο και πολιτιστικό κέντρο. Με πρακτικές θεμελιακά διαφορετικές από αυτές που δίνουμε στη Δύση στους ίδιους θεσμούς και χώρους.

Ακούσαμε για φοιτητές που συγκρούονται με την αστυνομία και στο μυαλό μας σχηματίζονται οι συνήθεις εικόνες ατημέλητων νέων που πετούν πέτρες και ίσως και βόμβες Μολότοφ σε μονάδες των ΜΑΤ. Εξω όμως από τις μουσουλμανικές Μαντράσες, σχολές δηλαδή του Ισλάμ, οι αντίστοιχες συγκρούσεις είναι θανατηφόρες. Οι μουλάδες διδάσκουν τη φυσική εξόντωση όλων όσοι δεν πιστεύουν στη δική τους εκδοχή του Ισλάμ, και οι «φοιτητές» τους (οπλισμένοι με Καλάσνικοφ αυτόματα όπλα, αντιαρματικές ρουκέτες και επιθετικές χειροβομβίδες) αντιμετώπισαν τους ειδικά εκπαιδευμένους κομάντος του πακιστανικού στρατού, τις αντιτρομοκρατικές μονάδες και μέρος μιας ταξιαρχίας πεζικού!

Ο Βαχαμπισμός (ή η ινδοπακιστανική του μετάλλαξη, ο ντεομπαντισμός), που διδάσκεται στις χρηματοδοτούμενες από σαουδαραβικούς πόρους Μαντράσες επιδιώκει την διά της βίας επιβολή του. Και την εξόντωση των αντιπάλων. Είτε αυτοί είναι δυτικοί χριστιανοί, είτε αλλόδοξοι μουσουλμάνοι. Αυτό είναι ένα επίκαιρο μάθημα για όλους αυτούς που μόνιμα δικαιολογούν τις πράξεις αποτρόπαιης βίας των ακραίων ισλαμιστών κάτω από τη δικαιολογία των εξαθλιωμένων δήθεν από τη φτώχεια λαϊκών τάξεων του τρίτου κόσμου είτε σαν εκδίκηση για την επιθετική συμπεριφορά της Δύσης στο Ιράκ και την Παλαιστίνη.

Οι περισσότεροι από τους γαλουχούμενους τζιχαντιστές στις θεολογικές σχολές του Πακιστάν προέρχονται από εύπορα αστικά στρώματα διαφόρων μουσουλμανικών χωρών κι από μεσοαστικές επαγγελματικές οικογένειες της Δύσης. Η φονική προαίρεση δεν έχει σα ψυχολογική βάση την απελπισία, αλλά το συνειδητό θρησκευτικό μίσος που στοχεύει στην εξολόθρευση των όποιων απίστων. Οι επιθέσεις στην Ισπανία, που αποχώρησε εδώ και χρόνια από το Ιράκ, αποδεικνύουν του λόγου το ασφαλές. Ο βαχαμπισμός προδικάζει τη γέννηση του ακραίου Ισλάμ.

Είναι λοιπόν εξαιρετικά ανησυχητικό πως στην Αθήνα, προλαβαίνοντας την εξαιρετικά βραδυπορούσα κυβέρνηση, μουσουλμάνοι πιστοί οικοδόμησαν, με σαουδαραβικά χρήματα, ένα καινούργιο τζαμί. Κανείς δεν γνωρίζει ποια ακριβώς εκδοχή του Ισλάμ θα λατρεύεται εκεί. Στην περίπτωση που ο βαχαμπισμός θα κυριαρχεί εκεί, τότε το σύνολο των μουσουλμάνων που βρίσκεται στην Αθήνα ή στην Ελλάδα θα οδηγηθεί χωρίς καθυστέρηση στα άκρα. Και πιθανώς η χώρα μας θα βρεθεί αντιμέτωπη με το δικό της «Κόκκινο Τζαμί».

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-07, 14:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα, αλλά όντως είναι πολύ επίκαιρη με αυτά που γίνονται στο Πακιστάν.

Θέλουμε οι μουσουλμάνοι το τέμενος της θρησκείας τους, αλλά μακριά τα χέρια των φανατικών φονταμενταλιστών, από την Ελλάδα.

Το τέμενος να γίνει με προδιαγραμμένους όρους και να υπηρετήσει τους πιστούς μουσουλμάνους και όχι τα φανατικά αποβράσματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Sleepy
Sleepy Ο χρήστης Sleepy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-09 01:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
να σας ρωτησω κατι: τι ειναι το τζαμι ? γιατι δεν ξερω...
__________________
πρεπει οπωσδηποτε να βαλω υπογραφη??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-07, 16:09
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Sleepy Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας ρωτησω κατι: τι ειναι το τζαμι ? γιατι δεν ξερω...
Άσε.... την τακτοποίησα εγώ!!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-07, 17:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι σε εκπλησσει στελακο;;
η συμπεριφορα των μουσουλμανων;; δεν συνηθισες πια;;

ειναι τυχαιο νομιζεις που σε οποιαδηποτε εστια ταραχης σε ολο τον κοσμο η μια πλευρα τουλαχιστον και κατα κανονα η επιτιθεμενη ειναι μουσουμανοι;;

φυτωριο φανατικων ανεγκεφαλων ειναι τα παντος χρωματος τζαμια.. η μονη θρησκεια που μεταχειριζετε τον φονο σαν εισητηριο για τον παραδεισο με τα ουρι και τα βουνα των πιλαφιων...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι τυχαιο νομιζεις που σε οποιαδηποτε εστια ταραχης σε ολο τον κοσμο η μια πλευρα τουλαχιστον και κατα κανονα η επιτιθεμενη ειναι μουσουμανοι;;

φυτωριο φανατικων ανεγκεφαλων ειναι τα παντος χρωματος τζαμια.. η μονη θρησκεια που μεταχειριζετε τον φονο σαν εισητηριο για τον παραδεισο
Εδώ γενικεύεις επικίνδυνα, όπως νομίζω καταλαβαίνεις και μόνος σου

Ομολογώ πάντως ότι κάνουν πολύ καλή προσπάθεια να επιβεβαιώσουν ακόμα και τέτοιες ακραίες απόψεις. Φοβάμαι ότι στο Μπανανιστάν θα τρέχουμε εκ των υστέρων, δηλαδή αφού γίνει κάποια ζημιά, να μαζέψουμε τα κομμάτια.. με τη γνωστή αποτελεσματική τακτική.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-07, 17:34
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για φανταστείτε να ήμασταν τουρκία και να γράφαμε για Ορθόδοξο ναο στην Κωνσταντινούπολη...
Αλλάζει κάτι?Έλεγχος χρειάζεται.Το Συνταγμα και οι νομοι πάνω απόλα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-07, 17:36
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ γενικεύεις επικίνδυνα, όπως νομίζω καταλαβαίνεις και μόνος σου
σιγουρα εχεις δικιο...να το διορθωσω λοιπον λεγοντας οτι μονον το 80% αυτων εχει τετοια μυαλα οι υπολοιποι ειναι λιγο πιο νορμαλ

(μα τι απαισιος που ειμαι! )
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-07, 18:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φανταστείτε να ήμασταν τουρκία και να γράφαμε για Ορθόδοξο ναο στην Κωνσταντινούπολη...
Αλλάζει κάτι?Έλεγχος χρειάζεται.Το Συνταγμα και οι νομοι πάνω απόλα!
Η διαφορά είναι καλέ μου φίλε, ότι εκεί η Εκκλησία υπήρχε γιατί υπήρχαν χριστιανοί. Εδώ μετά την ανταλλαγή πληθυσμών δεν υπήρχε μουσουλμάνος στην Αθήνα, ούτε για δείγμα.

Επίσης το Πατριαρχείο υπάρχει 1700 χρόνια, έχει καθοριστεί από δεκάδες συμβάσεις-φιρμάνια κλπ και τα δικαιώματα του είναι δεδομένα. Παρ όλα αυτά και το Πατριαρχείο ακολουθεί τους νόμους του Τουρκικού κράτους και όταν έχουν επιλογή πατριάρχη, δίνεται ένας κατάλογος από τρεις επισκόπους για να επιλέξει η Άγκυρα τον έναν.

Η Σαουδική Αραβία, η χώρα που απαγορεύει κάθε άλλη εκκλησία στο έδαφος της, η χώρα του πιο τυφλού φονταμενταλισμού των πιο ακραίων θέσεων και της απουσίας ίχνους δημοκρατίας στις υποδομές της, δεν μπορεί να επιβάλει τι τέμενος θα κτιστεί στην Αθήνα και αν θα το ελέγχει εκεί.

Να βάλουν τα πετρέλαιοδολάρια τους εκεί που ξέρουν και να ορίσει μουφτία η Ελληνική Κυβέρνηση. Απλά και καθαρά για να μην μας πουν και εθνικιστές ε; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-07, 19:14
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα είναι ότι σήμερα υπάρχουν μπόλικοι μουσουλμάνοι στην Αθήνα. Και θα ήλπιζα ότι σαν Δυτική χώρα, δεν θα ακολουθήσουμε το κάκιστο παράδειγμα της Σαουδικής Αραβαίας και της Τουρκίας σε τέτοια θέματα.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-07, 19:25
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Οι περισσότεροι από τους γαλουχούμενους τζιχαντιστές στις θεολογικές σχολές του Πακιστάν προέρχονται από εύπορα αστικά στρώματα διαφόρων μουσουλμανικών χωρών κι από μεσοαστικές επαγγελματικές οικογένειες της Δύσης. Η φονική προαίρεση δεν έχει σα ψυχολογική βάση την απελπισία, αλλά το συνειδητό θρησκευτικό μίσος που στοχεύει στην εξολόθρευση των όποιων απίστων.
Επιτέλους κάποιος το επισήμανε αυτό. Και όροι όπως "επιθέσεις αυτοκτονίας" το μόνο που κάνουν είναι να δίνουν μια ηρωική χροιά στις πράξεις των τρομοκρατών που θεωρούνται από πολλούς σαν "μάρτυρες". Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι είναι στυγεροί εγκληματίες που δεν έχουν βιώσει ούτε για μια μέρα τις δυσκολίες στο όνομα των οποίων σκοτώνουν.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-07, 22:01
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το Τζαμί είναι τζάμι...και το κόκκινο έχει το χρώμα του αίματος....ενώ ο πανμουσουλμανισμός το βλέπει στο πράσινο.....Να προσέχετε τον Xenios όταν γράφει γιατί συνήθως βλέπει τις αλήθιες πριν ολοκληρωθούν στον πραγματικό κόσμο.Ενα πράγμα σαν προφήτης....Στέλιο μου είμαι μαζί σου και το ξέρης.!
Ας μην τα ζήσουμε αυτά εμείς αλλα το Γ@μ0το είναι που 'χω παιδιά.....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-07-07, 02:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι σήμερα υπάρχουν μπόλικοι μουσουλμάνοι στην Αθήνα. Και θα ήλπιζα ότι σαν Δυτική χώρα, δεν θα ακολουθήσουμε το κάκιστο παράδειγμα της Σαουδικής Αραβαίας και της Τουρκίας σε τέτοια θέματα.
Χμ! Αν και συνήθως δεν εμπλέκομαι σε τέτοιες συζητήσεις, μάλλον δεν είμαι και το απόλυτα "επιστημονικά" ενημερωμένο άτομο σ' αυτά... απλώς θα παραθέσω την άποψή μου, αφού πολλές φορές τυχαίνει να το συζητάμε και στο σπίτι. Ο σύζυγος έχει μεγαλώσει από μωρό στην Αγγλία, η οποία κατοικείται από διάφορους λαούς κι έχει μια κάποια εικόνα που δεν μας αρέσει και που δεν θα θέλαμε να δούμε και εδώ.

Δεν θα είχα ιδιαίτερη αντίρρηση στο όλο θέμα, αν και αυτοί οι λαοί σεβόντουσαν και αποδεχόντουσαν τα ισόποσα για τους άλλους λαούς. Γιατί δηλαδή εγώ αν πάω να ζήσω στην Αραβία θα πρέπει να αποδεχθώ τις δικές τους συνήθειες και να φορώ όλον αυτόν τον ενδυματολογικό εξοπλισμό που έχουν (και ίσως είναι σωστό να το απαιτούν στη χώρα τους) ενώ εκείνοι όταν πάνε να ζήσουν σε άλλες χώρες παίρνουν μαζί τους τις δικές τους συνήθειες και συνεχίζουν οι γυναίκες να κυκλοφορούν κουκουλωμένες και οι άνδρες, οι Ινδοί π.χ., με το σαρίκι στο κεφάλι - ακόμα και τα μικρά παιδιά στα σχολεία...
Αφήστε το απίθανο που ειπώθηκε κάποτε σε κάποιο σχολείο (εν Ελλάδι) ..."εμένα η θρησκεία μου μου απαγορεύει να βάλω στο παιδί μου φάρμακο για τις ψείρες" και κατ' επέκταση το παιδί θα πρέπει να είναι εστία προβλήματος για όλα τα παιδιά...
Γιατί θα πρέπει εγώ να αποδεχθώ το δικαίωμά τους να λατρεύουν τη θρησκεία τους στη χώρα μου (και είναι δικαίωμά τους στο βαθμό που αυτό δε χρησιμοποιείται για άλλους σκοπούς) ενώ εγώ δεν μπορώ να τιμήσω με την ίδια άνεση τη δική μου θρησκεία στις χώρες τους...
Και είναι πολλά τα γιατί, αυτές οι μικρές καθημερινές λεπτομέρειες που συνθέτουν την εικόνα και με κάνουν να αντιδρώ σε κάποια πράγματα, ίσως όχι μόνο σε Αραβικές χώρες αλλά και σε Δυτικές.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-07, 09:56
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...είναι καθαρά θέμα παιδείας. Μόρφωσης ''νου'' και μόρφωσης ''καρδιάς'', που μόνο στην ισορροπία ο άνθρωπος προοδεύει.

...είναι θέμα διάθεσης αλλά και αντίληψης της συγ-χωρετικότητος... η δε αντιμετώπιση των ανθρώπων, νομίζω πως γενικά περνάει από τα στάδια που φαίνονται στον παρακάτω (ξαναανεβασμένο) δεσμό... σπαθιά μάχαιρες και κομποσχοίνια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά είναι καλέ μου φίλε, ότι εκεί η Εκκλησία υπήρχε γιατί υπήρχαν χριστιανοί. Εδώ μετά την ανταλλαγή πληθυσμών δεν υπήρχε μουσουλμάνος στην Αθήνα, ούτε για δείγμα.

Επίσης το Πατριαρχείο υπάρχει 1700 χρόνια, έχει καθοριστεί από δεκάδες συμβάσεις-φιρμάνια κλπ και τα δικαιώματα του είναι δεδομένα. Παρ όλα αυτά και το Πατριαρχείο ακολουθεί τους νόμους του Τουρκικού κράτους και όταν έχουν επιλογή πατριάρχη, δίνεται ένας κατάλογος από τρεις επισκόπους για να επιλέξει η Άγκυρα τον έναν.

Η Σαουδική Αραβία, η χώρα που απαγορεύει κάθε άλλη εκκλησία στο έδαφος της, η χώρα του πιο τυφλού φονταμενταλισμού των πιο ακραίων θέσεων και της απουσίας ίχνους δημοκρατίας στις υποδομές της, δεν μπορεί να επιβάλει τι τέμενος θα κτιστεί στην Αθήνα και αν θα το ελέγχει εκεί.

Να βάλουν τα πετρέλαιοδολάρια τους εκεί που ξέρουν και να ορίσει μουφτία η Ελληνική Κυβέρνηση. Απλά και καθαρά για να μην μας πουν και εθνικιστές ε; :-)
Ναι αλλά έχουμε ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα οπότε δε μπορούμε να το απαγορεύσουμε...Πρέπει να "κυνηγήσουμε" την εφαρμογή των νόμων και του Συνταγματος.Ο λόγος που έκανα το αρχικό σχόλιο ήταν για να δείξω τη μονοδιάσταση πλέυρα της σχολιασης του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.