Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 18:49
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Προσεγγίσεις στην Αγία Γραφή

Επιτρέψτε μου μετά από καιρό απουσίας, να εκφράσω δυο σκέψεις.

Αφού αναπτύχθηκαν δέντρα και δέντρα και κρεμάστηκαν πάνω σε αυτά είτε με επιμέλεια είτε με αφέλεια σκέψεις και άνθρωποι, (πάντα με καλή διάθεση), εκτιμώ ότι έχει έλθει η ώρα να δημιουργηθεί ένα δέντρο μηνυμάτων που να αφορά την Αγία Γραφή.

Είναι τόλμη το όλο εγχείρημα και παρά το ότι στο παρόν, δεν μπορώ να διασφαλίσω να μην υβρισθεί η Αγία Γραφή και να μην υποτιμηθεί αδιάκριτα το δυσνόητο, ειδικά της Παλαιάς Διαθήκης, παρά το ότι δεν το δημιουργώ για να δώσω λύσεις στα φιλοσοφικά και υπαρξιακά προβλήματα, εκτιμώ ότι μπορεί να βγει κάτι θετικό με τον ‘’κόσμιο’’ διάλογο. Μετά, από τις καταθέσεις απόψεων, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του, όχι περισσότερο σαν γνώμη ψιλής θεωρίας, αλλά σαν βίωμα αυτογνωσίας και θεογνωσίας, που αυτό αξίζει και έχει ανάγκη πάνω απ’ όλα, ο σημερινός άνθρωπος.

Η Αγία Γραφή κατ’ αρχάς, είναι ένα ζωντανό βιβλίο, που όταν αντιμετωπίζεται σαν απλή θρησκευτική ή ιστορική καταγραφή στοιχείων, χάνει την ουσία Της.

Ακόμη όμως και σαν βιβλίο, είναι λιτό και απέριττο, που χρησιμοποιείται όχι μόνο σαν κλίμακα συνδέουσα τη γη με τον ουρανό, αλλά σαν γνώμονας αυτοκριτικής.

Σαν κλίμακα, έχει σκαλοπάτια. Από κάθε σκαλοπατάκι (της κάθετης προς τον Ουρανό, κλίμακας) απλώνεται και ένα οριζόντιο επίπεδο νόησης – κατανόησης – βίωσης της συγκεκριμμένης θέσεως. Ο άνθρωπος, σαν ελεύθερο ον, φυσικά και έχει επιλογές αντιμετώπισής της, στάσης ζωής, κίνησης και συγ-κίνησης.

Χαιρετούμε την Θεοτόκο,… χαίρε κλίμαξ επουράνιε δι ης κατέβη ο Θεός, χαίρε γέφυρα μετάγουσα τους εκ γης προς ουρανόν… χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.

Όπως ο ΑΔΑΜ κάλεσε τη γυναίκα ΕΥΑ, διότι αυτή ήτο μήτηρ πάντων των ζώντων (Γεν γ’20), αφορώσα την Γένεση, και τα προ και χωρίς Χριστό, έτσι και η νέα Εύα, Ζωοδόχος Πηγή, Θεοτόκος, μετά και με Χ. είναι μητέρα και αρωγός – αγωγός, μεσσίτρια στου καθενός την ανα-γέννηση. Αυτήν προείδε ο Ιακώβ ως κλίμακα που συνέδεε τη γη με τον Ουρανό και άγγελοι ανεβοκατέβαιναν… Αυτή απεικονίζεται στην εικόνα Άξιον Εστί, που υμνήθηκε από άγγελο (980μ.Χ) σε κελλάκι στις Καρυές του Αγίου Όρους.

Όσοι συμμετέχουμε στη ζωή, μπορούμε (κι ίσως είναι καλό, για χάριν της κατά Θεόν αντικειμενικής αυτογνωσίας μας) να διακρίνουμε τον εαυτό μας, σε ποιο ‘’πνευματικό σημείο’’ βρίσκεται, προς τα πού βαδίζει [προσανατολισμό Ανατολή (Α) - Δύση, (Δ) Άρκτο (Α) Μεσημβρία (Μ) τον, προ ή τον μετά Χριστόν], που κλίνει η ζυγαριά των ενδιαφερόντων; προς τη γνώση ή την πίστη; και τελικά, με ποια πρόσωπα συμβαδίζει, ποια τιμά, ποια υποτιμά. Ποια μελετά, ποια απορρίπτει ή καλύτερα, ποια Εύα (ποια Ζωή) τιμά, ποθεί και σέβεται, ώστε ή εντρυφώντας στα εγκόσμια να καταστεί επιστήμων (μακάρι φιλάνθρωπος, χρησιμοποιώντας αγαθώς τις γνώσεις και δυνάμεις που αποκτά…) ή μελετώντας τα ανώτερα, να φωτιστεί από την γλυκυτάτη Θεοτόκο, κατά το: …χαίρε η τους μύστας της Τριάδος φωτίζουσα…

Πολλές φορές ακούμε Τον Κύριο να λέει μετά από κάποια θέση – πρότασή του: …όστις έχει νουν, νοείτω, ώτα ακούειν ακουέτω… και να συνεχίζει με κάτι άλλο, ή όπως προτείνει ο Άγιος Ιωάννης Θεολόγος …εδώ είναι η σοφία. όστις έχει τον νούν, ας λογαριάση τον αριθμόν του θηρίου, διότι είναι αριθμός ανθρώπου. και ο αριθμός αυτού είναι χξς'. (Αποκ. ιγ’18).

Ο νους όταν μετεωρίζεται, απλώνεται – εξαπλώνεται οριζόντια. Σε μας εναπόκειται να συλλέξουμε (μέσα από τον κόσμο) εκείνα τα στοιχεία για να συνεχίσουμε χωρίς κώλυμα την άνοδό μας πάνω στην κλίμακα της πίστεως – εμπιστοσύνης στον Αγαθό Δημιουργό, ανεβάζοντας (με την τήρηση των εντολών Του) το νου με συνημμένο και τον χου μας (κατά επίπεδα ανάληψης, όχι μονοδιάστατα, θεωρητικά, αλλά πρακτικά και ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ, το οποίο, ΔΕΝ είναι φυλακή, αλλά ΝΑΟΣ) στον Υπέρτατο Νού.

Η ισορροπία των ορθόδοξων βιωμάτων προτείνει κάποιου είδους αναλογία πίστεως – νόησης. Τα ανισόρροπα ζευγάρια δυνάμεων που δεν τυπώνουν αρμονικά το σημείο του σταυρού, είναι:
πιστός αλλά ανόητος,
νοήμων αλλά άπιστος
φυσικά και έχουν κάτι παραπάνω από τον συνδυασμό άπιστος και ανόητος ( 0 ) με τα προηγούμενα όμως τρία, να υστερούν από το ποθητό και τέλειο ένα:
πιστός και νοήμων, που είναι και η μονάδα ( 1 ) άνθρωπος, σε ζωντανή εναρμόνιση – συγ-κίνηση, (και γενικώς) συν-αίσθηση – συμμετοχή στη Ζωή της Αγίας, Τριαδικής Μονάδας.

Ευελπιστώ στο παρόν thread να κατατίθενται από το περίσσευμα της καλής σας διάθεσης, σκέψεις και βιώματα, δλδ ότι πολυτιμότερο από πίστη ή νόηση κατέχει ο καθένας (καθώς όλοι δεν είμαστε ίδιοι με την διαφορετικότητα, καλή αιτία συλλογικής δύναμης συμπλήρωσης) ώστε να μεταγγιστούν με αγάπη, στοιχεία βοηθητικά ολοκλήρωσης και ψυχικά ωφέλιμα.

Πρώτα απ’ όλα, η ελληνική γλώσσα διασαφηνίζει (όπως κάνει πάντα) τα εμπεριεχόμενα νοήματα. Άνθρωπος στην ετυμολογία του, δεν είναι το ελλειπές από μόνο του άνω θρώσκω που μπορεί να παρατηρηθεί ΚΑΙ σε διάφορα ζώα, αλλά το ακριβές, ο έχων την όψη του ανδρός, όπου άνδρας = σοφός. Το κατ’ εικόνα του Δημιουργού και το εν δυνάμει ωμοίωση, που καλούμαστε να το ζήσουμε σε ενέργεια.

Μπορεί να ακούγεται συχνά το wise monkeys, αλλά η διαφορά βρίσκεται (όπως είχα ξανααναφέρει) στην ζώσα ψυχή, που ενώ όλα τα ζώα τα ‘’κινεί’’ η ενέργεια, αυτό που χαρακτηρίζει και διαφοροποιεί το θεούμενο ζώο, τον άνθρωπο, είναι ότι δεν εμπεριέχει μόνο ενέργεια, αλλά ενέργεια + θεοειδή ουσία (εμφυσηθείσα θεία πνοή). Ελευθερία, λόγο, προοπτική αθανασίας.

Αν μπορεί να διακριθεί η διαφορά, έχει καλώς και τότε αυτή η ‘’άλλη γνώση’’ και η ‘’άλλη λογική’’ γίνεται βάση για αυτογνωσία και θεογνωσία. Όχι χωρίς αυτήν.

Χαρακτηριστικά, η Αθηνά, η θεά της σοφίας, εξέρχεται εκ της κεφαλής του Δία. Αν δεν επιστρέψει από εκεί που προήλθε, ο κύκλος μένει ανολοκλήρωτος.
Κι έρχεται Ο Κύριος και θάπτεται στο Γολγοθά (κρανίου τόπο) για να ολοκληρώσει και τελειοποιήσει την Σοφία, που Αυτός ο ίδιος εγκατέσπειρε, ως ίχνος και σκιά επί της γης, για να ανεβάσει δια του Σταυρού και της Θυσίας Του, τον άνθρωπο μαζί με όλη την κτίση, από τη γη στον Ουρανό.

Από τα εν-δια-φέροντά μας, από τα εν (τη) δια(νοία) φέροντα στοιχεία του κόσμου, επιτυγχάνεται ή όχι, η ευστοχία μας σαν άνθρωποι, ο χαρακτηρισμός μας ως κατά κόσμον σοφοί ή κατά Πνεύμα (ολοκληρωμένοι δια του Σταυρού), οπότε και η πνευματική μας καρποφορία αρετών, αναγέννηση, αναβάθμιση, ανάστασή μας… κατά το: δεύτε ουν συσταυρωθώμεν και συνθαπτώμεν και συναποθάνωμεν Χριστώ, ίνα συζήσωμεν Αυτώ…

Ίσως οι πιο παληοί στο περί θείου έρωτα, και σε άλλα ανεβασμένα κείμενα, να θυμάστε την στάση ζωής που επιδεικνύουν η ΜΑΡ(Θ)Α (την τυρβάζουσα και μεριμνώσα περί πολλών) και η ΜΑΡ(Ι)Α, (την παρά τους πόδας Του Κυρίου παρακαθήσασα) με την ανάλογη παρατήρηση ευλογίας. Ειδικά αυτό, είναι σχετικά σ+τοιχεία με τα συζητούμενα.

Επίσης οι τρεις κινήσεις του νου στην προσευχή, η κυκλική, η ευθεία και το άθροισμα των παραπάνω, σπειροειδή ανοδική, που άρει υπομονετικά τον Σταυρό ή την καθοδική, που αποφεύγει υποτιμητικά Αυτόν, ερμηνεύουν την έννοια του ΣΗΘ, ως πνεύμα σοφίας, διαμπερές από το κατέναντι (Σ=18) και δια του απέναντι (Η=8) Ηλιακού Ενσαρκωθέντος και Σταυρωθέντος Λόγου Ιησού (888) Χριστού, της ολότητος της Σοφίας, εντός του Τριαδικού Θεού (Θ=9). (σχηματικά φαίνεται αυτό το αγιογραφικό απέναντι και κατέναντι…. στο: φυσική – μεταφυσική και ‘’φωτισμός’’). Άλλωστε η Αγία Γραφή, οδηγεί το νου συνειρμικά να καταλάβει ο καθένας μελετητής, πως αναφέρεται σε ενσαρκωμένη θεία γνώση, όταν λέει ότι ο ΑΔΑΜ έγνω την ΕΥΑ… ‘’έγνω’’.

Παρακάτω προτείνω, εκτιμώ ενδιαφέροντες δεσμούς (για όσους έχουν διάθεση διαβάσματος περί εξελίξεως), για να μην κάνω αντιγραφή επικόλληση (από άλλη κοινότητα) και βαρύνει το παρόν

http://clubs.pathfinder.gr/saints/34...21&forum=40585

http://clubs.pathfinder.gr/saints/34...39&forum=40585

http://clubs.pathfinder.gr/saints/34...33&forum=40585 (για τις κινήσεις του νου)

Όσον αφορά διάφορες θέσεις της Αγίας Γραφής που απασχολούν την σκέψη σας ή ενοχλεί π.χ. η αντιφατικότητά τους, ή εντοπίζονται φιλοσοφικά προβλήματα, εκτιμώ να βρεθεί κάποιος θεολόγος (με καλή διάθεση) να μας τα εξηγήσει....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 03-01-08 στις 16:43
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 22:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια προσέγγιση της Αγίας Γραφης προϋποθετει πίστη, ταπείνωση, πνεύμα μαθητείας , επίκληση του Παράκλητου , λειτουργική εμπειρία, μυστηριακά βιώματα και καθοδήγηση απο τους Πατέρες της Εκκλησίας και τον Πνευματικό μας.

Οσοι πραγματικά ενδιαφέρονται με αυτες τις προϋποθέσεις να προσεγγίσουν το σπουδαίο αυτό θέμα. ειναι καλοδεχούμενοι. Για τους υπόλοιπους, όσο και αν εμεις τους καλοδεχόμαστε, θα είναι μάλλον αδιάφορο.

Απο την άλλη πλευρά, υπάρχει τόση 'ελλειψη ορθής Κατηχησης που νομίζω ειναι ανάγκη να επιστρεψουμε στα ενοριακά έδρανα.

Χωρίς να υιοθετώ πάντα της απόψεις του αγαπητού Κώστα ( όχι τόσο διοτι αμφισβητώ την ορθότητα, όσο τον τρόπο παρουσίασης σε αυτό τον οιονεί ..δημόσιο χώρο όπου έχουν πρόσβαση και μη μυημένοι) θέλω να ξεκαθαρίσω ότι θεωρώ ευλογία απο το Θεό που γεννήθηκα σε ορθόδοξη χώρα και βίωσα την ορθοπραξία και την ανυπόκριτη Αγάπη πραγματικών Ορθοδόξων Χριστιανών ( και μόνο...χωρίς πολιτικές ή εθνικιστικές προεκτάσεις, ψευδοβυζαντινές υστερίες και όλα αυτά που συχνά ο λαός μας στηλιτεύει σαν υποκρισία).

Θα χαρώ να γίνει καλκή συζήτηση με καρδια ανυπόκριτη στο θεμα που άνοιξε ο φίλος Mystakid.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 03-01-08 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τις δικές μου απόψεις περί οποιουδήποτε "Ιερού Βιβλίου" τις γνωρίζετε, οπότε δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι

Θα προσπαθήσω όμως, καλοπροαίρετα πάντα και σεβόμενος τις επιθυμίες του δημιουργού του παρόντος θέματος, να θέσω κάποια ερωτήματα.

Ξεκινάω ίσως από το βασικότερο. Όσοι είστε πιστοί και Χριστιανοί, πέρα από τις αμέτρητες αντιφάσεις που έχει η αγία γραφή, βλέπετε και απαρχαιωμένους Εβραϊκούς μύθους που σήμερα ακόμα και ένα παιδί μπορεί να αμφισβητήσει. Για παράδειγμα ποιος μπορεί να πάρει στα σοβαρά τη Γένεση; Πώς μπορεί κάποιος να ξεκινήσει να διαβάζει αμερόληπτα τη Βίβλο όταν από το πρώτο κι όλας κεφάλαιο διαβάζει μύθους που ερμηνεύονται όπως θέλει ο καθένας;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι σέβομαι απόλυτα την πίστη για τις αρχές των ανθρώπων, όποιες και αν είναι αυτές.

Σέβομαι απόλυτα τον αγαπητό μας φίλο Κώστα, που η εμβάθυνση του, στα ιερά βιβλία, με αφήνει πολύ πίσω, σε σημείο να αδυνατώ να κατανοήσω όλα τα λεγόμενα του, που προέρχονται από την μεγάλη δικιά του αναζήτηση.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια προσέγγιση της Αγίας Γραφης προϋποθετει πίστη, ταπείνωση, πνεύμα μαθητείας , επίκληση του Παράκλητου , λειτουργική εμπειρία, μυστηριακά βιώματα και καθοδήγηση απο τους Πατέρες της Εκκλησίας και τον Πνευματικό μας.
Αυτά που λες φίλε Γιώργο, θα τα τηρούσα ίσως, αν βρισκόμουν πίσω στον χρόνο. Ακόμα ίσως και αν ήμουν στον 18ο αιώνα.

Σήμερα, όταν η γνώση είναι διάσπαρτη και εύκολα προσβάσιμη, όταν δεν είμαι θεολόγος για να έχω τέτοια λειτουργική εμπειρία, θα σταθώ όρθιος και θα φωνάξω, ότι δεν θα δεχτώ να διαβάζουν τα παιδιά μου, ένα κράμα Εβραϊκής ιστορίας, Εβραϊκής μυθολογίας με ίχνη θεολογικά.

Έχουν πιο σημαντικά πράγματα να προτιμήσουν, από την Παλαιά Διαθήκη, καλύτερα να διδαχτούν παραπάνω τον λόγο του Χριστού και ας γίνουν από εκεί κάποιες αναφορές σε θρησκευτικά θέματα της Παλαιάς Διαθήκης.

Δεν μου αρέσει να μάθουν πως πούλησαν τα αδέλφια του τον Ιωσήφ, πως καθάρισε τον συζύγο της γυναίκας που γλυκοκοίταζε ο Δαυίδ, πως πήγε να θυσιάσει το παιδί του ο Αβραάμ. Μου είναι παγερά αδιάφορα όλα αυτά και το λέω αυτό συνειδητά.

Ξεφεύγω από το κλίμα ταπείνωσης και από τα μυστηριακά βιώματα ίσως, πιθανότατα να είμαι κακός Χριστιανός που δεν ακολουθεί τον ορθό λόγο της εκκλησίας. Προτιμώ όμως να πράττω κατά τον λόγο Του, παρά να κάνω τον Φαρισαίο και να υποκλίνομαι σε κάτι που δεν πιστεύω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως και αυτες οι ιστοριες που λες εχουν μεγαλη σημασια... Τουλαχιστον την ιστορια του Ιωσηφ που ξερω σχετικα πιο καλα, μας λεει οτι ΤΕΛΙΚΑ συγχωρησε τους αδελφους τους μετα απο χρονια αφου σιγουρευτηκε οτι αλλαξαν, με ενα πολυ συγκινητικο τροπο

Αυτο ειναι το νοημα της ιστοριας, και οχι οτι τον δινουν τα αδελφια του στην αρχη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-06-07 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι το νοημα της ιστοριας, και οχι οτι τον δινουν τα αδελφια του στην αρχη
Στο "ο κακός Λύκος και τα 3 γουρουνάκια" εγώ έμαθα ότι τελικά όποιος προνοεί και δουλεύει, προκόβει στο τέλος. Και τί με αυτό; Άλλο πράγμα να μεταφέρεις ηθικά διδάγματα μέσα από συμβολισμούς και παραμύθια, και άλλο να προσπαθείς να προσάπτεις τα τελευταία σε θεολογικό ζήτημα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι το νοημα της ιστοριας, και οχι οτι τον δινουν τα αδελφια του στην αρχη
Να με συγχωρείς Μιχάλη, αυτά τα θεωρώ ασήμαντα, μπροστά στην γέννηση του υιού του Θεού, σαν πιο ταπεινός από τους ταπεινούς, μπροστά στον πύρινο λόγο του, που σημάδεψε τις καρδιές δισεκατομμυρίων ανθρώπων και μπροστά στην θυσία του, σαν αμνός εν μέσω λύκων.

Τι απ΄ όλα αυτά μας δίδαξε η Παλαιά Διαθήκη; Όταν πιο αθώος από τους αθώους, είπε για τους σταυρωτές του, ‘άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι’.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-07, 12:02
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Πριν γίνει οποιαδήποτε συζήτηση περί ενός (οποιουδήποτε) "ιερού κειμένου", ας αποφασίσουμε για το εξής βασικό:

Πιστεύουμε εκ των προτέρων ότι το εν λόγω κείμενο έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (πχ θεική προέλευση) ή πρόκειται απλά για ένα ακόμα κείμενο προς εξέταση στα πλαίσια της αναζήτησης της προσωπικής μας αλήθειας;

Γράφεις:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αγία Γραφή κατ’ αρχάς, είναι ένα ζωντανό βιβλίο, που όταν αντιμετωπίζεται σαν απλή θρησκευτική ή ιστορική καταγραφή στοιχείων, χάνει την ουσία Της.
Αντίστοιχα είχε γράψει και ο tertios:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αγ.Γραφη ειναι οΛόγος του Θεού.Και οΛόγος σαρξ εγενετο και εσκηνωσεν εν ημιν. Δηλαδή,απαιτει προσωπικη σχέση με το πρόσωπον Ιησούς.
Δεν ξεκινάτε, λοιπόν, από "μηδενική βάση" την όποια συζήτηση, αλλά δέχεστε ορισμένα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που μόνο η ΑΓ έχει και όχι άλλα κείμενα: είναι "ζωντανό βιβλίο", έχει κάποια "ουσία" και εν τέλει είναι ο "Λόγος του Θεού".

Αυτή η ιδιαίτερη αντιμετώπιση συνοψίζεται για μένα στο εξής: "Η Αγία Γραφή αποτελεί το λόγο του Θεού που είναι η μία και μοναδική αλήθεια".

Η πίστη στη θέση αυτή είναι αρκετή για να ξεπεράσει οποιαδήποτε δυσκολία ερμηνείας. Κάθε λάθος ή ασάφεια ή ασυμφωνία του κειμένου μπορεί να ερμηνευθεί με τρόπο που να ταιριάζει κάθε επιμέρους στοιχείο στο ευρύτερο μωσαϊκό. Με πίστη ακόμα και το 1+1=3 μπορεί να γίνει δεκτό.

Έλλειψη πίστης στην αυθεντία του κειμένου αυτομάτως διαλύει κάθε τέτοια προσπάθεια. Χωρίς πίστη, το 1+1=3 είναι απλά λάθος που καταρρίπτει την προέλευση του κειμένου από κάποιον αλάνθαστο θεό.

Οφείλω εδώ να συμπληρώσω και μια τρίτη άποψη για το θέμα. Υπάρχει περίπτωση τα περιεχόμενα της ΑΓ να περιγράφουν με παραβολές και αλληγορίες κάτι βαθύτερο, όπως κάνουν όλα τα ιερά βιβλία - προσπάθειες του ανθρώπου να δώσει απαντήσεις στα υπαρξιακά του ερωτήματα. Επειδή δεν μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τι είναι αλληγορία και τι όχι, αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι ερμηνεία "κατά πως μας βολεύει". Δηλαδή το "1+1=3" γίνεται δεκτό ως αλληγορία και το "ο Λάζαρος αναστήθηκε" ως κυριολεκτική αλήθεια.

Είναι προφανές ότι κάτι τέτοιο οδηγεί σε μια εντελώς προσωπική ερμηνεία της ΑΓ, καθώς ο καθένας μπορεί (και ιστορικά έχει γίνει) να την κόβει και να τη ράβει για να αισθάνεται πιο άνετα με το περιεχόμενό της.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το κόψε-ράψε. Όπως έχω γράψει και αλλού, όσο δεν υφίσταται προσπάθεια επιβολής της "δικής μας" θέσης (με φιρμάνια, απαγορεύσεις και αφορισμούς), κάθε ερμηνεία προσθέτει το δικό της λιθαράκι στην αναζήτηση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-07, 17:51
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα είναι ότι τέτοια "άγια κείμενα" δεν πλασάρονται συνήθως ως ανοικτά για κάθε ερμηνεία, αλλά ως αμετάκλητος "λόγος θεού" και γίνονται εργαλείο επιβολής και μισαλλοδοξίας.

Η "θεϊκή" προέλευση της αγίας γραφής τη θωρακίζει από αντικειμενική κριτική που ασκείται σε όλα τα υπόλοιπα βιβλία. Αυτή η θωράκιση επιτυγχάνεται κυρίως μέσω του εκφοβισμού πιστών.

Με λίγα λόγια μακάρι για εμένα τα κείμενα αυτά να ήταν απλώς ένα ακόμα κομμάτι της πλούσιας πολιτισμικής μας κληρονομιάς και όχι κάτι αυτόματα πιο βαρυσήμαντο.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-07, 19:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Έχετε δίκαιο και συγγνώμη, που από κεκτημένη ταχύτητα και τα μεγάλα νοητά άλματα, έφτασα πριν καν αρχίσω, στο ‘’δια ταύτα…’’ και αντί για προσέγγιση στην Αγία Γραφή, πρόβαλα το καλύτερο - συμφερότερο, που είναι το βίωμα.

Αν θυμηθώ και τη δική μου πρώτη σχέση, κατανοώ όποιον άνθρωπο την ελέγχει διακριτικά. Την τοποθετεί απέναντί του και την περιεργάζεται (πάντα ξεκινώντας από το περίβλημα) το ιστορικό και θρησκευτικό της σκέλος… κι εκεί, είναι λογικό κάποιοι να απαγοητευθούν και να την απορρίψουν, πριν την ‘’ξεφλουδίσουν και βρουν την βαθύτερη (πάντα κρυμμένη, όπως κάθε θησαυρός) ουσία’’.

Ο λόγος που βιάστηκα να φτάσω στο συμπέρασμα (όχι άκριτα και αβίαστα) μπορεί να προσομοιαστεί με έναν αγαθό άνθρωπο που μας πλησιάζει. Αν είναι λογικός ο σκεπτικισμός και η κάποιου είδους συστολή στην αντιμετώπιση, αν μετά από έρευνα, δοκιμασία ή ό,τι άλλο ήθελε ο καθένας να τον υποβάλλει για τον έλεγχο, τελικά διαπιστώσει ότι πραγματικά άξιζε, κατακρίνει τον εαυτό του για το χάσιμο χρόνου, που τον κρατούσε σε απόσταση και δεν συμμετείχε στην αγαθότητα και καλοσύνη του…

Θεμιτή η κάθε προσέγγιση, πάλι λέγοντας πως η καλοπροαίρετη, κάτι θα αποδώσει. Το λίγο καλό ή πολύ, εξαρτάται πάντα από τη δεκτικότητα και ετοιμότητα.

Ξεκινάω λοιπόν κι εγώ με σκεπτικισμό. Στο δρόμο όμως διακρίνω το γιατί γράφτηκε έτσι, με το γιατί; αίτηση ανεύρεσης - ανακάλυψης του ‘’λόγου’’. Σιγά σιγά, αρχίζω να διακρίνω λόγους – σχέσεις όχι μόνο μεταξύ τους, Παλαιά και Καινή Διαθήκη προφητείες και εκπλήρωση, αναλογίες αλλά και σχέση με την ζωή, δυσδιάκριτα με γυμνό οφθαλμό.

Ας πούμε ένα παράδειγμα. Ιστορικά στην Παλαιά Διαθήκη, καταγράφεται ένα θαύμα, πως δηλητηριώδεις όφεις δάγκωναν και πέθαιναν τους ισραηλίτες στην έρημο. Η λύση δόθηκε με τον όρθιο κρεμασθέντα όφι στη ράβδο του Μωϋσέως, προτύπωση του όρθιου κρεμασθέντος Ιησού Χριστού, πάνω στο Τίμιο Ξύλο.

Αν αυτό παρέμενε μόνο στην Παλαιά Διαθήκη τον Γραπτό Νόμο και στην Καινή (χάρι), έστω κι αν υφίσταται η αναλογία και προτύπωση, θα μπορούσε κάποιος να πει, πως λειτουργεί, σαν σε κλειστό κύκλωμα ‘’πίστης’’.

Κι όμως, όταν ισχύει και στον φυσικό νόμο, ότι τα πελεκανάκια που τα τσιμπάει δηλητηριώδες φίδι το αντίδοτο είναι το αίμα του πατέρα πελεκάνου που αυτοτραυματίζεται για χάριν των παιδιών του, το κύκλωμα, παύει πλέον να είναι κλειστό, όντας αποτυπωμένη και στον Γραπτό Νόμο (ΠΔ) αλλά και στον φυσικό νόμο (συγκεκριμμένα στα πελεκανάκια) η Θυσία του Πατέρα μας (Θεού – Υιού Θεού) για χάριν των παιδιών του (εμάς) που δηλητηριαζόμαστε από τον νοητό όφι.

Θυμάστε οι πιο παληοί την σχέση ΦΩΣ – ΟΦΙΣ (που αν θυμάμαι καλά, αναπτύχθηκε στο περί θείου έρωτος).

Θυμάστε την τρωτότητα της πτέρνας του Αχιλλέα (στον φυσικό νόμο - Ελλάδα) και την επειλημμένη χείρα του Ιακώβ, επί της (πάλι τρωτής στον γραπτό Νόμο) πτέρνας του Ησαύ… ώστε κι οι Έλληνες που αιτούσιν σοφία και οι Ιουδαίοι που ζητούσι σημείο να βρουν την Θυσία, τον Σταυρό, τον Εσταυρωμένο που καλύπτει το κενό (πτέρνα) και του φυσικού και του γραπτού Νόμου.

Προσωπικά, σέβομαι, μελετώ και με κανένα τρόπο δεν καταργώ αδιάκριτα ούτε τον φυσικό, ούτε τον γραπτό νόμο.

Στην πορεία της μεταμόρφωσης του ανθρώπου, η ισορροπία βιωμάτων, προτείνεται από την Μεταμόρφωση Του Κυρίου. Εκεί παραστάτες ήταν ο προφ. Μωϋσής και ο προφ. Ηλίας.
Φωτισμός εκ του θαβωρείου Φωτός με θέσεις ισόρροπες μεταξύ της πνευματικής γνώσης των θέσεων του Γραπτού Νόμου και της πνευματικής γνώσης των λόγων της φύσης.

Καλή κι ευλογημένη πορεία στο μεταίχμιο της ανα-κάλυψης και της από-κάλυψης της Αλήθειας…
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-07, 19:32
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλοι, δεν εχω σκοπό να μπω στην αντιπαραθεση περι θεοπνευστιας της Αγ.Γραφης και όλα αυτα, ούτε να υπεραμυνθώ των θεσεων περι Παλ.Διαθήκης και δεν με ενδιαφέρει.

Είμαι σε θέση να μπορώ με την καθαρή λογική αλλά και τις προϋποθεσεις που προανέφερα να γνωρίζω ποιό είναι το νόημα των παλαιοδιαθηκικών κειμένων με όλα τα ελλαττώματα τους.

Δεν δέχομαι την αντιπαράθεση περι Εβραϊκής Ιστορίας. Για μενα αλλα και για κάθε ορθόδοξο η "εβραϊκή" Ιστορία είναι στο ποσοστό εκείνο ενδιαφερουσα, που αποτελεί Ιστορία του "Λαού του Θεού¨", δηλ. ενός Λαού στον ιοποίο αοκαλύφθηκε ο Λόγος. Αν ο Λαός αυτός τα έκανε μαντάρα με τον Λόγο του Θεού, δικό του πρόβλημα. Κάθε Λαός μπορεί να ειναι Λαός του Θεού, όταν δεχεται τον αποκαλυπτικό Λόγο του.

Θα επιθυμούσα = επειδή έχω καποια θεολογική παιδεία- να απαντώ σε συγκεκριμένα ερωτήματα απο την Αγ.Γραφή και όχι σε γενικότητες .Δεν καταλαβαίνω διαφορετικό το ρόλο αυτού του συγκεκριμένου ..thread.

Κοντολογίς : Ας τεθούν συγκεκριμένες ερωτήσεις για να δοθούν συγκεκριμένες απαντήσεις.

Το τι θα κανει ο καθενας με τις απαντήσεις, δικό του θέμα.
Τι γνώμη θα αποκομίζει, σεβαστή και ευλογημένη. Δικό του θέμα.
Τι απάντηση θα πάρει, δικό μου θέμα. Και δική μου μαρτυρία.

Και να είστε βέβαιοι, ότι δεν θα παρασυρθούμε απο την "εβραϊκότητα" της ιστορίας, όταν και όλη η ελληνική φιλοσοφία είναι διαποτισμένη απο τον σπερματικό Λόγο.


ΥΓ Archmage και Gildor αντιμετώπισαν τηνθεματολογία ψυχραιμότερα απο τον καλό μου Xenio που έχει βαρεθεί ( όχι πάντα άδικα) να ακούει τους...Εβραίους. Παρ΄όλα αυτά, η Τράπεζα είναι ανοικτή σε όλους, νηστεύσαντες και μη νηστεύσαντες. Θυμηθείτε και το τέλος των Αφων Καραμαζώφ στο Ντοστογιεφσδκι, με εκείνο το γιορτινό τραπέζι...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 06-06-07 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι, δεν εχω σκοπό να μπω στην αντιπαραθεση περι θεοπνευστιας της Αγ.Γραφης[..]
Μα αυτό ακριβώς είναι το κεντρικό θέμα. Αν δεχτούμε ότι πρόκειται για το ένα μοναδικό και αλάνθαστο κείμενο που περιγράφει την αλήθεια, τι νόημα έχει η οποιαδήποτε συζήτηση;

Προφανώς οι αντιρρήσεις προέρχονται ακριβώς επειδή ο κόσμος δεν πείθεται για το θεόπνευστο περιεχόμενο. Ίσως επειδή δεν το καταλαβαίνει, ίσως επειδή προτιμά μια απλή και λογική προσέγγιση από κάποια περίπλοκη φιλοσοφία του "ναι μεν αλλά".

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν δέχομαι την αντιπαράθεση περι Εβραϊκής Ιστορίας. Για μενα αλλα και για κάθε ορθόδοξο η "εβραϊκή" Ιστορία είναι στο ποσοστό εκείνο ενδιαφερουσα, που αποτελεί Ιστορία του "Λαού του Θεού¨", δηλ. ενός Λαού στον ιοποίο αοκαλύφθηκε ο Λόγος.
Λοιπόν, μια που το αναφέρεις, θεωρώ τη φράση "λαός του Θεού" ένδειξη ανθρώπινης αλαζονείας. Είναι εξαιρετικά μειωτική για το "Θεό" η ιδέα ότι κατέβηκε στον πλανήτη μας και επέλεξε μια και μοναδική φυλή για να αποκαλύψει την αλήθεια. Γιατί στους εβραίους το 33 μΧ και όχι και στους έλληνες, κινέζους, ινδιάνους, εσκιμώους και πολυνήσιους, από καταβολής κόσμου, σε όλους ταυτόχρονα και με τον ίδιο τρόπο, ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία σε κανέναν; Τελοσπάντων..

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να είστε βέβαιοι, ότι δεν θα παρασυρθούμε απο την "εβραϊκότητα" της ιστορίας, όταν και όλη η ελληνική φιλοσοφία είναι διαποτισμένη απο τον σπερματικό Λόγο.
Ενδιαφέρον δεν είναι ότι η ελληνική σκέψη (τότε) ήταν έτσι διαποτισμένη χωρίς να χρειαστεί να επέμβει "μυστηριακά" κανείς;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-07, 19:59
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γρηγορη Απάντηση;

"Είναι εξαιρετικά μειωτική για το "Θεό".......Αυτό που εσυ λές λογικα μειωτικό, είναι η φύση της κένωσης, δηλ. η Αγάπη του Θεού.

"Σπερματικός Λόγος" είναι ήδη η απάντηση στην δεύτερη παρεμβαση σου.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-06-07, 15:17
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Η Αγία Γραφή, όπως συμβαίνει με κάθε γραπτό, είναι το ένα σκέλος της διαμόρφωσης του χαρακτήρα του ανθρώπου.

Στην Ορθοδοξία, δεν μιλάμε για μια απλή διαμόρφωση χαρακτήρα, κατά κόσμο καλό ή ηθικισμό, αλλά για μεταμόρφωση σε τέκνα φωτός. Έτσι, το γραπτό σκέλος στην μεταμόρφωσή μας επιβάλλεται να ισορροπήσει με το προφορικό, την παράδοση. Αν κάποιος στηρίζεται ή θέλει να πορεύεται μόνο με το ένα ή μόνο με το άλλο, (μόνο ως νοήμων ή μόνο ως πιστός) χάνει την καίρια ισορροπία αρμονίας, εκκλίνοντας πότε από εδώ και πότε από εκεί.

Επειδή πάντα, πίσω από το γράμμα του Νόμου υπάρχει το ζωοποιούν πνεύμα, γιαυτό και Ο Κύριος δορυφορείται στην Μεταμόρφωσή Του, από τον προφήτη Μωϋσή και τον ζωντανό προφήτη Ηλία.

Επειδή ο άνθρωπος απαρτίζεται από νου, λόγο και πνεύμα, Ο Κύριος διαχρονικά διανοίγει τον δρόμο, για την αναβάθμιση της ολότητας του ανθρώπου, ώστε να επιτευχθεί κατά τάξη και ετοιμότητα η οικείωση και συμμετοχή στο Νου, το Λόγο και το Πνεύμα του Τριαδικού Θεού, δείχνοντας τοις μαθηταίς, την δόξαν Του, καθώς ηδύναντο….

Για την αντίληψη και την αποδοχή του βοηθητικού (ενός) σκέλους της Αγίας Γραφής, (με λογική αφετηρία τον σκεπτικισμό και την υγιή αμφισβήτηση – αίτηση ανακάλυψης) πρέπει να εντοπιστούν οι δυναμικοί λόγοι, οι υπαρκτές αναλογίες, οι βιωματικές σχέσεις ανθρώπου και Ανθρώπου. Προσωπικής μας, υποκειμενικής αλήθειας και της Αλήθειας του Προσώπου. Τότε διαδέχεται η αποκάλυψη την ανακάλυψη. Τότε εκπληρούται το αιτείται και δοθήσεται… που το ένα σκέλος χωρίς το άλλο, παραβαίνει την ορθότητα. Ούτε θα δοθεί, χωρίς να ζητηθεί, ούτε πάλι αυτός που ζητά θα μείνει με ανεκπλήρωτη καλή επιθυμία.

Ο π. Νικόλαος Χ#νικολάου (Μεσογαίας και Λαυρεωτικής) ανέφερε
στο αρχή χρόνου, αρχή κόσμου, αρχή ζωής… ότι η Αγία Γραφή, μέσα σε ένα και λιγότερο κεφάλαιο δεν φιλοδοξεί να αντικαταστήσει τα βιβλία βιολογίας ή οποιαδήποτε άλλα επιστημονικά. Θέλει να οδηγήσει τον άνθρωπο στην ‘’άλλη’’ λογική, την λογική του Λόγου. Γιαυτό ξεκινά με τον προσανατολισμό του ανθρώπου, και την επίτευξη της τάξης από την αταξία. ΑΔΑΜ. Ανατολή, Δύση, Άρκτος… Γιαυτό δίνει πνεύμα αγαθότητος (κυκλικής κίνησης του νου) Άβελ, που αντικαθίσταται από τον ΣΗΘ (όπως εξηγήθηκε ως διαμπερές) και ζωντανό μέχρι τις ημέρες μας, με την μορφή του προφήτη Ενώχ. Συγχρόνως, το ζωντανό αντιστάθμισμα (από τον προφ. Ηλία) του νεκρού (από μόνου του) γράμματος του Νόμου, ώστε στο συνδυασμό και στην αλληλοπεριχώρηση, την εναλλαξιμότητα να ανευρίσκεται στο κέντρο - μέσον η Ουσία.

Να μαλακώσει την καρδιά του ανθρώπου με την παράδοση, για να γραφτεί εκεί πάνω το Πνεύμα του Θεού, αλλά και να μην μαλθακώσει το στήθος, κρατώντας το ‘’σκληρό’’, ώστε να προστατεύει το παραπάνω ζωτικό όργανο…

Επανερχόμενος στους λόγους – αναλογίες, διακρίνονται ευθέως και στον σπερματικό Λόγο που είναι μέσα στην Παλαιά Διαθήκη (κατά το ...πάσαι ουν αι γενεές, γενεές 14..., Ουσία σε σπερματική μορφή, όπως εξηγήθηκε σε άλλο μήνυμα) και σε όλες τις άλλες παραδόσεις, ως μερική αλήθεια, (ενέργεια) που όποιος ακολουθεί πιστά, μπορεί εν τέλει φωτιζόμενος από πνεύμα ευθές, διακριτικό, να βρει την πηγή, ώστε συνδυάζοντας ισόρροπα τα δεδομένα να βρει και να βιώσει με το νου, το λόγο και το πνεύμα του, την τρισυπόστατη αρμονία, Πατέρα Υιό και Άγιο Πνεύμα, (αγιογραφικά) Νου, Λόγο, Πνεύμα (ελληνικά), στο σύνολό τους ελληνορθόδοξα.

Ο δε απώτερος σκοπός, είναι να ενωθεί μυστικά και μυστηριακά με Αυτά, ώστε να μην ζει πλέον αποκομμένα, αλλά να συμμετέχει.

Επειδή μίλησα για ελληνορθόδοξη προσέγγιση, αν θέλετε, να αναφερθώ με στοιχεία βοηθητικά αντίληψης της Αγίας Γραφής (θέμα μας), αναλύοντας την Δημιουργία κατά Έλληνες και κατά Π. Διαθήκη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-06-07, 19:04
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το 3,5 % είναι δημοσιευμένο στις 8/4/2007 στο 26549 φύλλο της Καθημερινής.Αναλυτικα: Άθεοι 2,4%, Αγνωστικιστές 12,5%, Εβραίοι 0,2%, Βουδιστές 5,9%, Ινδουιστές 13,3%, Καθολικοί 17,4%, Προτεστάντες 5,6%, Ορθόδοξοι 3,5%, Άλλοι χριστιανοί 6,4%, Μουσουλμάνοι 19,8% και άλλα δόγματα 12,5%.Μιλάμε για τον παγκόσμιο πληθυσμό όπως είπα και πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.