Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 19-06-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
.Δεν παίρνουν λεφτά απτό κράτος, δεν πληρώνονται απτο κράτος, δεν θεωρούνται λειτουργοί, δεν επηρεάζουν το κράτος, δεν είναι κράτος αυτοί.
Κανείς ιερωμένος δεν έπαιρνε δεκάρα από το κράτος, πριν την ρύθμιση που έγινε στα μέσα της δεκαετίας του 80 και πέρασε το τεράστιο κομμάτι της εκκλησιαστικής περιουσίας στο κράτος. Σε ανταπόδοση το κράτος ανέλαβε να πληρώνει τους ιερείς.

Γιατί να κατηγορήσεις την εκκλησία γι αυτό; Λαϊκή πολιτική το ονόμαζε ο άλλος.

Η εκκλησία της Ελλάδος δεν έχει ρίξει κανέναν στην πυρά, πυροτεχνήματα αυτού του τύπου δεν ευσταθούν σε μια σοβαρή κουβέντα. Το αν θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμα είναι δικαίωμα τους, δεν είναι δικαίωμα τους να το επιβάλουν, όπως και έγινε, αλλά είναι δικαίωμα τους να εκφράζουν την άποψη τους.

Δεν σου περιορίζει καμιά ελευθερία η εκκλησία, αυτές οι χαριτωμένες εκφράσεις, δεν πείθουν κανένα, σε ελεύθερο δημοκρατικό κράτος ζούμε. Κάθε ομάδα ανθρώπων, έχει την ελευθερία να θέλει ότι θέλει, απ αυτό το σημείο μέχρι και το επιβάλει, υπάρχει τεράστια διαφορά.

Αυτό ακριβώς κάνει ο κλήρος. Πολύ αγωνία για το φαγοπότι...Καταχράστηκαν τόσα δις και απλά τους συγχώρεσαν...Τους τράβηξαν το αυτί και τους είπαν την επόμενη φορά να το πούνε και σε αυτούς....
Οι δύο τρεις είναι ο ... κλήρος; Οι πέντε δέκα απατεώνες πολιτικοί είναι που έχουν φάει με χρυσά κουτάλια, είναι όλοι οι πολιτικοί;

Κρίνω και κατακρίνω τα κακώς κείμενα από μέσα και εγώ αν ζούσα σε δυτικές χώρες σε άλλες εποχές, θα είχα καεί στην πυρά μερικές εκατοντάδες φορές, επειδή δεν θεωρώ κανέναν αλάθητο, επειδή όλοι, εκκλησία πολιτεία λαός, είμαστε από την ίδια ζύμη, με όλα τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα, με τα καλώς και τα κακώς κείμενα, δεν είναι όλοι κλέφτες και δεν είναι όλοι λευκές περιστερές.

Αυτό προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε αλλά .... στου κουφού ( ή εμπαθούς) την πόρτα.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-06-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκκλησία της Ελλάδος δεν έχει ρίξει κανέναν στην πυρά, πυροτεχνήματα αυτού του τύπου δεν ευσταθούν σε μια σοβαρή κουβέντα. Το αν θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμα είναι δικαίωμα τους, δεν είναι δικαίωμα τους να το επιβάλουν, όπως και έγινε, αλλά είναι δικαίωμα τους να εκφράζουν την άποψη τους.
Η ίδια η εκκλησία όχι.Οι πιστοί της όμως...Υπάρχουν έθιμα στη βόρεια Ελλάδα με φωτιές, που ξεκίνησαν όταν οι πρώτοι χριστιανοί καίγανε τους άπιστους...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου περιορίζει καμιά ελευθερία η εκκλησία, αυτές οι χαριτωμένες εκφράσεις, δεν πείθουν κανένα, σε ελεύθερο δημοκρατικό κράτος ζούμε. Κάθε ομάδα ανθρώπων, έχει την ελευθερία να θέλει ότι θέλει, απ αυτό το σημείο μέχρι και το επιβάλει, υπάρχει τεράστια διαφορά.
Μακάρι να ήταν έτσι.Σε μία συζήτηση άν πείς κάτι που δεν συνάδει με τα χριστιανικά εκσκαμμένα οι αντιδράσεις δείχνουν τη δημοκρατία που εφαρμόζεται στην Ελλάδα.Η εκκλησία επιβάλλεται όμως.Έχει ομάδες πιστών που ενεργούν όπως οι γκρίζοι λύκοι στην Τουρκία.Και βέβαια δεν ξέρει τίποτα η επίσημη εκκλησία...Η εκκλησία και η πίστη είναι διαφορετικά πράγματα.Δεν μίλησα για την πίστη γιατί, αν εξαιρέσεις τη βάπτιση μου, δεν μου έχει επιβάλλει κανείς τίποτα.Η εκκλησία όμως επιβάλλεται γιατί δεν είναι πίστη είναι συμφέροντα..

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δύο τρεις είναι ο ... κλήρος; Οι πέντε δέκα απατεώνες πολιτικοί είναι που έχουν φάει με χρυσά κουτάλια, είναι όλοι οι πολιτικοί;
Δεν μιλάμε για τους πολιτικούς..Και όχι 2-3 δεν είναι ο κληρος,γιατί 2-3 "σωστοί" έχουν μείνει πια...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-06-07, 17:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς ιερωμένος δεν έπαιρνε δεκάρα από το κράτος, πριν την ρύθμιση που έγινε στα μέσα της δεκαετίας του 80 και πέρασε το τεράστιο κομμάτι της εκκλησιαστικής περιουσίας στο κράτος. Σε ανταπόδοση το κράτος ανέλαβε να πληρώνει τους ιερείς.
Και αν οι ιερεις επρεπε να ακολουθουν την ιδια ρητη και σαφεστατη εντολη του Χριστου 'δωρεαν λαβατε, δωρεαν δωτε', απλα θα αρνουνταν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-06-07, 18:18
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μάλιστα...έπεσα στην παγίδα του admin. Αλλάζω τον χαρακτηρισμό μου για τη στάση απέναντι στην θρησκεία σε "κατηγορηματικά εναντίον" για να προχωρήσει η συζήτηση.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τη λογική του "είσαι άθεος ή αλλόθρησκος άρα γιατί ασχολείσαι με την εκκλησία".

Η εκκλησία αλλά και η θρησκεία είναι ένα τεράστιο μέρος της καθημερινότητας μας. Ειδικά στην Ελλάδα, η εκκλησία είναι παντού. Άρα αφορά όλους τους Έλληνες.

Το ότι εγώ σαν Simon θυσιάζω λίγο από τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος για να πω μερικά πράγματα εναντίον της θρησκείας και να ενημερώνω τον κόσμο είναι επειδή έχω την ειλικρινή πεποίθεση ότι η κοινωνία θα ήταν καλύτερη χωρίς την επιρροή της θρησκείας.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-06-07, 20:18
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τα άλλα και μιας και πέσατε στην παγίδα, καλό είναι να ξέρετε και τι σημαίνει η εμπάθεια κατά τον Μπαμπινιώτη : Εμπάθεια σημαίνει η έντονη αντιπάθεια (εναντίον κάποιου) που εμποδίζει την αντικειμενική κριτική…..
Σημαίνει επίσης άνθρωπο μικρόψυχο και κομπλεξικό.

Ας προσέχατε :-)
για την εντονη αντιπάθεια εναντίον αυτων που ασκουν κριτικη λεει τιποτα?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-06-07, 20:23
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
........................................Η εκκλησία επιβάλλεται όμως.Έχει ομάδες πιστών που ενεργούν όπως οι γκρίζοι λύκοι στην Τουρκία.Και βέβαια δεν ξέρει τίποτα η επίσημη εκκλησία.........
Ωχ! πλάκωσε η Λουκά με μολότωφ! Βοήθεια! Θα μας κάψει με το πυρ το εξώτερο...

Ξεκινάει μια συζήτηση... εντάξει. Παραθέτονται επιχειρήματα μια φορά, δυο φορές, τρεις φορές. Αρκετά. Δεν είναι ανάγκη να το ξεχειλώνουμε το πράγμα μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο, μόνο και μόνο για να' χουμε τον τελευταίο λόγο.

Τί δουλειά έχουν οι δύστυχοι γκρίζοι λύκοι με τις "ορδές" των δεκάδων χιλιάδων πιστών που διαδήλωσαν κατά της προβολής του τελευταίου πειρασμού, υπέρ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες και κατά του Jesus Christ Superstar (κολλώντας φωτοτυπίες με τις διαμαρτυρίες τους, μέχρι και στους κάδους απορριμάτων γύρω από το γήπεδο του Badminton); Για τέτοια βαρβαρότητα μιλάμε...

Οι συνηθισμένες αντιδράσεις τους είναι να καίνε αυτοκίνητα, καταστήματα, τράπεζες, ATM και ό,τι βρεθεί μπροστά τους... Έχω σίγουρες πληροφορίες, πως στις επόμενες διαμαρτυρίες τους, θα συλλάβουν και θα κάψουν στη πυρά, στη πλατεία Συντάγματος, μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη, 3 άπιστους...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-06-07, 00:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί δουλειά έχουν οι δύστυχοι γκρίζοι λύκοι με τις "ορδές" των δεκάδων χιλιάδων πιστών που διαδήλωσαν κατά της προβολής του τελευταίου πειρασμού, υπέρ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες και κατά του Jesus Christ Superstar (κολλώντας φωτοτυπίες με τις διαμαρτυρίες τους, μέχρι και στους κάδους απορριμάτων γύρω από το γήπεδο του Badminton); Για τέτοια βαρβαρότητα μιλάμε...
Μοιράζονται τον ίδιο δείκτη νοημοσύνης...
Και κατά του κώδικα Ντα βίντσι και κατά των πάντων.Χορεύανε στο Σύνταγμα όταν άλλαξε η κυβέρνηση το '90, ευθεία παρέμβαση στην πολιτική με λάβαρα, που ανεμίζουν στο κέντρο της Αθήνας (ταυτότητες) και άλλου παρόμοιου τύπου ηλιθιότητες...Να μαζεύουν υπογραφές για τους σεισμόπληκτους ξέρουν?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-06-07, 00:16
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
λοιπον επειδη το ξεχειλώσαμε όπως σωστα αναφερθηκε ο παζος, τελευταίο σχόλιο επι του θεματος απο εμενα.
Πες το εμπάθεια, πες το απέχθεια, πες το οπως θελεις απέναντι σε κατεστημένες λογικές οι οποίες δεν δεχονται κριτική, συζήτηση αλλαγη κτλ. Και δεν αναφερομαι μόνο στην Εκκλησία βεβαίως αλλα σε όλα τα μετωπα.
Απλα στο θεμα Εκκλησια και πιστευω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου Στελιο οτι τουλάχιστον στην κεφαλή η υποκρισια περισσεύει και αυτό φτάνει για καποιον λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο ευσεβη χριστιανο η μη, να αγανακτεί.....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-06-07, 02:18
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον επειδη το ξεχειλώσαμε όπως σωστα αναφερθηκε ο παζος, τελευταίο σχόλιο επι του θεματος απο εμενα.
Πες το εμπάθεια, πες το απέχθεια, πες το οπως θελεις απέναντι σε κατεστημένες λογικές οι οποίες δεν δεχονται κριτική, συζήτηση αλλαγη κτλ. Και δεν αναφερομαι μόνο στην Εκκλησία βεβαίως αλλα σε όλα τα μετωπα.
Απλα στο θεμα Εκκλησια και πιστευω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου Στελιο οτι τουλάχιστον στην κεφαλή η υποκρισια περισσεύει και αυτό φτάνει για καποιον λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο ευσεβη χριστιανο η μη, να αγανακτεί.....
Θα πώ ότι διαφωνώ για τους εξής λόγους:

1. Τα του θεού στο θεό...
http://www.youtube.com/watch?v=FHm39M5VLfU

2. Κατάνυξη στα βήματα αγίων...
http://www.youtube.com/watch?v=l36iOUlv_0c

3. Δωρεάν λάβατε...
http://www.youtube.com/watch?v=Io6DrVA-9nM

4. Αγάπη...
http://www.youtube.com/watch?v=4RoQaDnwATk

5. Υμνοι...
http://www.youtube.com/watch?v=D13Rzq3yjbs

6. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτούν οι ναοί...
http://www.youtube.com/watch?v=QU-xp1cJb9I

7. Σεβασμός στις γυναίκες...
http://www.youtube.com/watch?v=Pd4q5FPT7R0

8. Συμπέρασμα...
http://www.youtube.com/watch?v=Jt9HP0HvSBA

Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών!
Αμήν!
(Γιατί μετά το όριο ελαστικότητας υπάρχει πάντα το όριο θράυσης...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 20-06-07 στις 02:25
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-06-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά, τα μισά ήταν φτιαγμένα από την Ελληνοφρένεια...
Πάντος ο παπάς με τα βάγια, πολύ χαριτωμένος. Δεν το είχα ξαναδεί.
Μήπως όμως μπερδεύετε τους παπάδες με την θρησκεία; Εγώ για παράδειγμα σέβομαι τη θρησκεία και δεν μπορώ να αντέξω καν ανθρώπους δίπλα μου που βρίζουν τα Θεία. Από την άλλη αν παπάς αποφασίσει να σηκώσει χέρι πάνω μου η στην οικογένειά μου ή τολμήσει να βρίσει η να αυθαδιάσει δεν θα περάσει και τόσο καλά...
Δεν συζητάμε δηλαδή την περίπτωση της δημοσιογράφου που ο παπάς της είπε "Ανάθεμα τη μάνα σου και τον πατέρα σου". Δεν θα τον έβγαζαν από τα χέρια μου αξύριστο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-06-07, 13:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως όμως μπερδεύετε τους παπάδες με την θρησκεία;
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι οι έννοιες "θρησκεία", "χριστιανισμός", "ορθοδοξία" και "κλήρος" μπερδεύονται, με αποτέλεσμα τα κατά καιρούς ατέλειωτα threads
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-06-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, τα μισά ήταν φτιαγμένα από την Ελληνοφρένεια...
Πάντος ο παπάς με τα βάγια, πολύ χαριτωμένος. Δεν το είχα ξαναδεί.
Μήπως όμως μπερδεύετε τους παπάδες με την θρησκεία; Εγώ για παράδειγμα σέβομαι τη θρησκεία και δεν μπορώ να αντέξω καν ανθρώπους δίπλα μου που βρίζουν τα Θεία. Από την άλλη αν παπάς αποφασίσει να σηκώσει χέρι πάνω μου η στην οικογένειά μου ή τολμήσει να βρίσει η να αυθαδιάσει δεν θα περάσει και τόσο καλά...
Δεν συζητάμε δηλαδή την περίπτωση της δημοσιογράφου που ο παπάς της είπε "Ανάθεμα τη μάνα σου και τον πατέρα σου". Δεν θα τον έβγαζαν από τα χέρια μου αξύριστο.
Επιτέλους!Αυτό ακριβώς λέω!Δε μίλησα ποτέ για την πίστη,δεν είπα για το θεό, για το Χριστό για τίποτα από αυτό.Μίλησα μόνο για τον κλήρο.Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Δεν τα μπερδεύω.Να τα ξεμπερδέψω θέλω!

Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-06-07, 14:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όταν το παιδί θα πρέπει να βαφτιστεί γιατί αλλοιώς δεν μπορεί να πάει σχολείο, η νονά του θα πρέπει να μην έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο.
Αν πρωτα το βαφτισει και μετα παντρευτει, τι προβλεπεται;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-06-07, 21:48
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναφορικά με την εμπαθεια απέναντι στο πρόσωπο του Χριστόδουλου θα πρέπει αναφέρουμε την αρχή των συζητήσεων διαδοχής του.Όχι απο "εμπαθείς" αλλά απο συναδέρφους του "καλοφαγάδες"...Που όχι μόνο δεν έυχονται ανάρρωση αλλά κάνουν πρόβες διαδοχής...Βρε ουστ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.