Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 30-05-07, 12:44
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σωτηράκη,

1. Η ανάγνωση της Αγ.Γραφης προυποθετει πνεύμα μαθητείας ,δηλ.φρόνημα ταπείνωσης, και καρδιαν νηφουσαν. Δεν είναι Ρομάντσο ούτε Ciao.

2.Η ερμηνεία των αγιογραφικών κειμένων προυποθέτει γνώση της διδασκαλίας των Πατέρων και Μητερων της Εκκλησίας, είναι άρρηκτα συνδεδεμενη με την ζωντανη εκκλησιαστικη Παράδοση. Χωρις μυστηριακη ζωή είμαστε π.χ. καλοβολοι φιλοσοφούντες νεοσσοί,όπως πολλοί ευαγγελικοί,και απλά φιλολογούμε.

3. Η Αγ.Γραφη ειναι οΛόγος του Θεού.Και οΛόγος σαρξ εγενετο και εσκηνωσεν εν ημιν. Δηλαδή,απαιτει προσωπικη σχέση με το πρόσωπον Ιησούς.

Διαφορετικα το ίδιο διαβαζεται τοΚοράνι ή Κομφούκιος,δηλ.φιλολογικά.

Αρα¨:

Το τι καρταλαβαίνει κανεις απο τα αγιογραφικα κείμενα είναι συναρτηση της στασης ζωής του προς την Αλήθεια που πρεσβεύουν. Δεν θα βάλουμετο Θεοστο ανατομικό τραπέζι της διανοιας μας για να λέμε ότιμας κατεβει. Δεν μας υποχρεωσε κανεις να τα διαβασουμε.

Αν τοκανουμε σε αναζητηση της Αληθειας,τοτε πρέπει να ακολουθησουμε την μεθοδολογία της Εκκλησίας που την πρεσβευει: Και ο δρόμος ειναι Πίστη, Ταπεινωση, Λογική.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-06-07, 19:27
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν κ δεν θεωρώ εαυτόν ικανό να μάθω-καταδείξω γεγονότα ιστορικά στους μεγαλυτέρους μου θα σας πρότεινα να διαβάσετε το Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ TOY Ι.Κ.ΧΑΣΙΩΤΗ εκδόσεων university studio press καθώς κ τα βιβλία του κυρίου ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΥ καθηγητή μου στο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας στο Α.Π.Θ.Δεν είμαι από τους πολυδιαβασμένους ιστορικούς αλλά εκείνο που με έμαθαν 2 μόνο το τονίζω καθηγητές μου είναι να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.Το συμπέρασμα όσων έχω διαβάσει για το θέμα πάντα βασιζόμενο σε ιστορικές πηγές είναι οτι πράγματι η εκκλησία κ οι άρχοντές της διατήρησαν την δύναμή (προερχόμενη από τα χρόνια του Βυζαντίου) τους εφόσον οι Τούρκοι χρησιμοποίησαν το θεοκρατικό καθεστώς που κ οι ίδιοι είχαν ώστε να κατορθώσουν να επιβληθούν κ να ελέγχουν τη Βαλκανική.Μιλάω για Βαλκανική γιατί ο χριστιανισμός ανθούσε εκεί άρα ένα θεοκρατικό σύστημα με κεφαλή στην Πόλη θα διευκόλυνε τον έλεγχο στην ομολογουμένως ατίθαση αυτή περιοχή.Οι προύχοντες κ οι την εξουσία έχοντες σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν την μεταβολή της υφιστάμενης κατάστασης,αν δεν ήταν βέβαιοι οτι θα διατηρούσαν τα ''κεκτημένα'' τους κ μετά.Η εκκλησία λειτούργησε ως φωτοσβέστης στρεφόμενη εναντίον των κακών Δυτικών ενώ με άνεση συνεργάστηκε με τους κατακτητές.Υψηλόβαθμοι κληρικοί δημοπραττούσαν τον πατριαρχικό θώκο ενώ οι προδοσίες κ οι δολοφονίες οργίαζαν.Ο μέγας βυζαντινολόγος κύριος Καραγιαννόπουλος βέβαια γράφει τα αντίθετα όντας πιο ανεκτικός στις επιλογές της εκκλησίας.Ο Μέγας Κωνσταντίνος όντας πανέξυπνος χρησιμοποίησε την θρησκεία που τότε αποτελούσε την καλύτερη κατά την γνώμη μου ψυχολογική ντόπα τον Χριστιανισμό.Είναι γνωστό οτι οι χριστιανοί μαχητές ήταν ανώτεροι από αρκετούς στο πεδίο της μάχης αφού κραδαίνοντας την ασπίδα τους που πάνω είχε το σήμα του σταυρού θεωρούσαν εαυτούς ανίκητους κ πρμούσαν στη μάχη.Εάν ο Κών/νος κατάφερε κάτι μεγαλειώδες ήταν για μένα να ενώσει όλο αυτό το ετερόκλητο Βαλκανικό αμάγαλμα κ να το μετατρέψει σε μια σταθερή σχετικά αυτοκρατορία με τη βοήθεια της παντοδύναμης κ της ''μόδας'' θρησκείας του χριστιανισμού.

Δυστυχώς σε μια χώρα με κατεστημένα όπως η εκκλησία κ μια ιστορία εξιδανικευμένη από την πλευρά της φυσικά είναι αρκετά δύσκολο να γίνουν κατανοητά κάποια πράγματα που στους κόλπους των ιστορικών είναι κοινός τόπος.Δεν διεκδικώ την αυθεντία κ οτι γράφω είναι πάντα υπό συζήτηση αλλά βασιζόμενοι σε ιστορικά γεγονότα κ όχι σε παραδόσεις.Δυστυχώς για τους περισσότερους ο δάσκαλος δημοτικού του κυρίου Σωτήρη είχε δίκιο κ εκείνο που με εκπλήσσει είναι οτι τα είπε μια εποχή που οι πληροφορία κ τα αληθινά γεγονότα ήταν καλά κρυμμένα.

Εκείνο που με συναρπάζει είαι οτι βρήκατε εδάφια κ.Σωτήρη που αποδεικνύουν σχεδόν οτι λέω κ εγώ κ μάλιστα από την καρδιά της χριστιανικής θρησκείας.

http://Doncat.blogspot.com εδώ στο θέμα ο Βομβιστής των Ναών στο 141 έχει επίσης ενδιαφέρουσες απόψεις
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-06-07, 21:52
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ που μας είπες τη γνώμη σου αγαπητέ tertios.
Πολλοί πιστοί διαβάζουν την Αγία Γραφή με πνεύμα μαθητείας και ταπείνωσης, και ανάλογα με το δάσκαλο που έχουν γίνονται Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Μουσουλμάνοι, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Μορμόνοι ή Διαμαρτυρόμενοι που συνεχίζουν να διαιρούνται σε πολλές αιρέσεις.

Ο Ιωάννης στο πρώτο κεφάλαιο του ευαγγελίου του, ομιλεί για το γιό και λόγο του Θεού που έγινε σάρκα και ονομάστηκε Ιησούς. Αυτός ο λόγος του Θεού = ο Ιησούς, προσευχόμενος στο Θεό και πατέρα του έλεγε: «ο λόγος ο ιδικός σου είναι αλήθεια» εννοώντας της υποσχέσεις του Θεού προς το λαό των Εβραίων. Ιωάννης ιζ'17 -19 παράβαλε με Β. Σαμουήλ ζ'28.
Ο Θεός μας έδωσε διάνοια για να την χρησιμοποιούμε. Εξετάζουμε της υποσχέσεις του Θεού που της έγραψαν Εβραίοι, όχι το Θεό, ούτε το γιό του στο ανατομικό τραπέζι της διανοίας μας.
Επειδή μας υποσχέθηκαν αιώνια ζωή στον παράδεισο, αλλά προς το παρών μας είπαν να έχουμε υπομονή: «Εχοντες δε διατροφάς και σκεπάσματα, ας αρκώμεθα εις ταύτα». Α. Τιμόθεον ς'8.
Οι κοκορομαχίες υπάρχουν στα φόρουμ αλλά δεν μ' αρέσουν, επειδή χωρίζουν τους καλύτερους φίλους, αλλά υπάρχουν και στην Αγία Γραφή!
π. χ. Ο απόστολος Παύλος μόλις έγινε χριστιανός πήγε στην Αραβία, όπως λέγει στους Γαλάτας α'17; ή στην Ιερουσαλήμ, όπως λέγει ο Λουκάς στης Πράξεις θ'26;
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-06-07, 22:24
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αγαπητέ sosna.
Εργάτης δούλευα σε όλη τη ζωή μου και δεν είμαι μαθημένος να με λένε κύριε, Σωτήρη είναι αρκετό για μένα.

Στο Βέλγιο δεν βρίσκω βιβλία στην ελληνική γλώσσα και διαβάζω στη γαλλική του Emest Renan, του Gerald Messadie, του Jerome Ρrieur et Gerard Mordillat και άλλων που ασxολούνται με την ερμηνεία της Αγίας Γραφής.
Είναι γνωστό ότι στα θεοκρατικά καθεστώτα την εξουσία έχει ο θρησκευτικός αρχηγός ή ο προφήτης. και όχι ο ανώτατος άρχοντας. Ο Πατριάρχης αποφάσιζε, όταν αποφάσισε ο αυτοκράτορας έμεινε στην ιστορία ως Ιουλιανός ο παραβάτης.
Στο σχολείο μας έλεγε ο δάσκαλoς ότι ο Μεταξάς ήταν ο ευεργέτης του έθνους, έσωσε την Ελλάδα από το αιώνιο καβγαδάκι των βουλευτών. Φαίνετε πως αν επέκρινε την Εκκλησία θα έχανε τη δουλειά του, γι' αυτό δεν έλεγε τίποτα αλλά τον πήρανε στον πόλεμο.
Μετά ήρθανε πολλοί ο ένας μετά τον άλλον για ένα ή δυο μήνες ο καθένας, και φεύγανε για τον πόλεμο. Μετά το θάνατο του Μεταξά, ένας απ' αυτούς μας είπε τα δικά του συμπεράσματα από τα βιβλία που είχε διαβάσει.
Με την Αγία Γραφή σαν λόγια του Θεού, ο καθηγητής των Μαρτύρων του Ιεχωβά μ' έκλισε σε μια ιδεολογική φυλακή = λαβύρινθο. Αναγκάστηκα να μελετήσω λέξεις και λεξούλες από την Αγία Γραφή, για ν' αποκτήσω την ελευθερία μου και στο τέλος τα κατάφερα.
Τα γράφω για να, μπορέσουν και άλλοι να γλυτώσουν από τα δίχτυα τους, αλλά θίγονται οι πιστοί. Εμείς δεν έχομε το δικαίωμα να θιγόμαστε όταν μας καλούν: Ελάτε στην εκκλησία μας ο Θεός σας συγχωρεί, δηλαδή εμείς είμαστε οι αμαρτωλοί; και όχι αυτοί που μας πουλάνε μεταθανάτιες απολαύσεις;
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.