Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-14, 18:49
panraf Ο χρήστης panraf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-17 01:47
Red face Ισχαιμικο επεισοδιο η κατι αλλο;

Καλησπερα σας

Γνωριζω οτι σε ιατρικα θεματα δεν γινεται να αναζηταει καποιος ιατρικη συμβουλη απλα θα ηθελα μια δευτερη γνωμη απο οποιον γνωριζει εστω και μερικα πραγματα πανω στο θεμα.

Προχθες στο λεωφορειο ενω καθομουν με την γυναικα μου με επιασε μια εντονη δυσφορια. Δεν μπορουσα να παρω ευκολα ανασες και στην στιγμη με επιασε μια μεγαλη ταχυκαρδια. Μαλλον φλεβοκομβικη καθως οι παλμοι ανεβαιναν σταδιακα...
Οταν κατεβηκα απο το λεωφορειο η δυσπνοια συνεχιστηκε και μαλιστα αισθανθηκα πολυ λιγο κατω απο το στερνο και λιγο δεξια κατι σαν πονο η καψιμο η σφιξιμο δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως το οποιο μου εφερε αμεσα δυσπνοια μεγαλη....Πανικοβληθηκα και αρχισα να τρεχω γρηγορα και πηγα σπιτι μου...

Με τα πολλα, το περιστατικο περασε και επανηλθε παλι σημερα.. Ενω λοιπον ημουν σε ενα σουπερ μαρκετ εντελως ξαφνικα αισθανθηκα παλι αυτο τον "πονο" η σφιξιμο στο στερνο το οποιο αμεσα και το τονιζω αυτο γιατι δεν προλαβα καν να αγχωθω απο την στιγμη που το ενιωσσα,μου εφερε δυσπνοια, δυσφορια και εντονη ταχυκαρδια. Πανικοβληθηκα βγηκα αμεσως απο το σουπερ μαρκετ και ετρεξα με ολη μου την δυναμη στην κυριολεξια στα επειγοντα που ευτυχως εφημερευαν σχετικα κοντα στην περιοχη μου. Μεχρι να φτασω δυστυχως η δυσφορια και ο πονος ειχαν φυγει, οποτε και το καρδιογραφημα που μου κανανε εκει δεν εδειξε κατι. Ο καρδιολογος που εφημερευε μου ειπε οτι μαλλον προκειτε για μικρα στιγμιαια ισχαιμικα επεισοδια του μυοκαρδιου και πρεπει αμεσα να υποβληθω σε στεφανιογραφια για να δουν ποιο ακριβως αγγειο η αγγεια παρουσιαζουν στενωσεις. Με τον οικογενειακο μου γιατρο που μιλησα μου ειπε οτι αποκλειει το ενδεχομενο να ειναι απο καρδια αλλα και παλι εχω πολλες αμφιβολιες...Τετοιο πραγμα δεν το χω ξαναπαθει...
Τι ειναι παλι αυτα;
Να αναφερω οτι υποφερω απο αγχος, εκτακτες συστολες, αρρυθμιες..
Εχω επεισκεφθει πολλες φορες τα επειγοντα του νοσοκομειου χωρις ωστοσο να μου βρουν εως τωρα κατι πλην αυτης της φορας.
Ολο αυτα εχουν καταστρεψει την καθημερινοτητα μου, εχω πεσει σε καταθλιψη και μεχρι και σκεψεις να κανω κατι κακο στον εαυτο μου σκεφτομαι μιας και δεν αντεχω να ζω αλλο με αυτα τα συμπτωματα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panraf : 04-02-14 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-14, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φίλε μου είναι δύσκολο ακόμα και για έναν ειδικευμένο γιατρό, να σου κάνει διάγνωση.

Επειδή έχω υποστεί δύο εμφράγματα, απλά να σου πω ότι το ισχαιμικό επεισόδιο, δεν έχω νευροπονάκι αλλά έχει μαχαιριά στο στήθος και την πλάτη.

Να παρακολουθείς την πίεση σου, και περιοδικά την χοληστερίνη σου. Απλά να σου πω ότι και στα δύο μου επεισόδια, η πίεση μου στο πρώτο είχε πάει στο 22 από τα 16 που έχω συνήθως, ενώ στο σοβαρότερο 2ο ειχα πιάσει 25.

Εγώ όμως είχα πάντα πίεση.

Μπορείς να αγοράσεις μια φτηνή συσκευή για την πίεση και να την παίρνεις τακτικά καθημερινά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-14, 20:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις ένα τεστ κοπώσεως σε συνδυασμό με μι στεφανιογραφία για να αποκλείσεις τα χειρότερα...από εκεί και πέρα να βρεις έναν καρδιολόγο που να τον εμπιστεύεσαι με κλειστά τα μάτια..και ζήσε λίγο πιο χαλαρά κάτι που θα σε απαλλάξει από πολλά από τα συμπτώματα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.