Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 13-11-09, 21:56
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας παιδια ειμαι η σοφια κ εχω ξαναμπει στο forum.αυριο το πρωι παντρευομαι κ ο μονος μου φοβος ειναι πως θα κανω παιδια.ειχα τον αυγουστο μια εξαρση κ απο τοτε κανω θεραπεια με budecol,humira k asacol.δοξα τον θεο ειμαι μια χαρα κ ελλατωσα την κορτιζονη....η γιατρος μου ειπε οτι ισως χρειαστει να ξανακανω κολονοσκοπηση για να δουμε πως ειναι το παχυ εντερο.θα ηθελα να ευχηθω σε ολους οσους πασχουν απο την νοσο αυτη καλο κουραγιο κ καλη δυναμη....
  #272  
Παλιά 13-11-09, 22:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια ειμαι η σοφια κ εχω ξαναμπει στο forum.αυριο το πρωι παντρευομαι
Σοφία μου να ζήσετε ευτυχισμένοι με υγεία και χαρά και να κάνετε μια όμορφη οικογένεια με πολλα παιδάκια.

Όλα θα πάνε περίφημα, να είσαι απόλυτα σίγουρη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #273  
Παλιά 16-11-09, 14:29
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Να ζήσετε Σοφία να είστε πάντα ευτυχισμένοι, και να μην ανησυχείς για τίποτα, όλα θα πάνε τέλεια αρκεί να το πιστέψεις. 'Οπως μου είχε πει μια πολύ καλή φίλη πριν καιρό: "Βλέπεις την πάθησή σου σαν ένα τεράστιο βράχο που σου κλείνει το δρόμο, ενώ θα πρέπει να την βλέπεις σαν μια πετρούλα που κουβαλάς στην τσέπη σου, και απλά σε βαραίνει που και που". Σοφή η κουβέντα της, και από τότε την κουβαλάω την πετρούλα στην τσέπη μου, και πολλές φορές δεν θυμάμαι καν αν με βαραίνει ή όχι!!
  #274  
Παλιά 16-11-09, 17:31
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΣΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΕΑ.....ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ....
  #275  
Παλιά 16-11-09, 23:51
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΣΟΦΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ..ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ
  #276  
Παλιά 18-11-09, 16:19
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
'Ηθελα να σας ρωτήσω, το εμβόλιο για τη νέα γρίπη θα το κάνετε;;;
  #277  
Παλιά 19-11-09, 23:56
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω οχι αν και δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου.οπως και να`χει το ρισκο ειναι δικο μας.
  #278  
Παλιά 23-11-09, 22:20
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
paidia evgala ena eksogkoma pisw kai ponaei poly fovamai pws ein ai syriggeio>.>> an htan syriggeio dn tha eixa sigoyra pyreto?/? t symptomata exei//?
  #279  
Παλιά 24-11-09, 14:15
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
εγώ κατά καιρούς βγάζω στο "πίσω μέρος" (sorry..) κάτι μεγάλα σπυράκια, σαν εξογκώματα να τα πω, σαν καλόγερους να τα πω..... τέλος πάντων πονάνε 1-2 μέρες, φαίνεται ότι έχουν υγρό μέσα, αλλά μετά μαραίνονται μόνα τους. Δεν ξέρω αν αυτά είναι συρρίγια, πάντως πυρετό δεν έχω κάνει ποτέ εξαιτίας τους. Η λογική μου λέει ότι όντως είναι συρίγγια. Πάντως στις τελευταίες εξετάσεις που είχα κάνει δεν φαινόταν ότι έχω συρίγγια κάπου. Τώρα...τι να πω. Εγώ γενικά πάω στο γιατρό αν με ενοχλεί κάτι πάααααρα πολύ. Αυτό βέβαια δεν το συμβουλεύω και για τους υπόλοιπους. Αν νομίζεις ότι είναι ένα σύμπτωμα διαφορετικό από αυτά που έχεις, πήγαινε στο γιατρό.
  #280  
Παλιά 24-11-09, 17:12
CHRISTINA F.
Guest
 

ΝΟΣΟΣ CROHN ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Καλησπέρα σε όλους σας,

Είναι πολυ όμορφο να υπάρχουν τέτοια φορουμ, όπου μπορούν άτομα με την νόσο αυτή να μοιραστούν τις φοβίες τους, τους προβληματισμούς τους. Δεν πάσχω απο την νόσο, όμως ο μέλλοντας σύζυγός μου, παντρευόμαστε άμεσα, έχει crohn.
Το φάρμακο που χρησιμοποιεί ειναι η αζαθιοπρίνη... Εδω και κάποιο καιρο, ρωτάμε τον γιατρο του, αλλά και αλλους γιατρους, για το αν θα πρεπει να κόψει το φάρμακο πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες για παιδι. Ο γιατρός του είπε πως πρέπει να το κόψει τελείως. Αλλος γιατρός μας είπε να το αλλάξει με το salofalk. Ένας τρίτος, οτι και η αζαθιοπρίνη δεν πειράζει, μπορεί να συνεχίσει κανονικά να την παίρνει.

Δεν θέλω να μείνει ακάλυπτος και να ρισκάρουμε την υγεία του κόβοντας το φάρμακο για να κάνουμε παιδια. Δεν θέλω ούτε να ρισκάρουμε με τα φάρμακα και να έχει ενδεχομένως πρόβλημα το μωρο...

Αν έχει κάποιος μια παρόμοια εμπειρία θα εκτιμούσα πολυ να την μοιραστεί μαζί μου.

Σας ευχαριστώ όλους

Χ.
  #281  
Παλιά 24-11-09, 20:34
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
paidia evgala ena eksogkoma pisw kai ponaei poly fovamai pws ein ai syriggeio>.>> an htan syriggeio dn tha eixa sigoyra pyreto?/? t symptomata exei//?
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΥΛΟ.ΤΑ ΣΥΡΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΠΥΡΕΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Κ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ Κ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΥΓΡΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΡΙΓΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ.....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ.ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΦΥΣΙΚΑ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 24-11-09 στις 20:49 Αιτία: Διόρθωση quote
  #282  
Παλιά 25-11-09, 01:05
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συμφωνω κι εγω...οσες φορες εχω κανει σιριγγιο ποτε δεν ειχα πυρετο..καλυτερα να πασ στον γιατρο σου μηπως ειναι η αρχη μιας εξαρσης..
  #283  
Παλιά 25-11-09, 12:32
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Αγαπητή Christina F., δυστυχώς όσους γιατρούς ρωτήσεις, συνήθως θα λάβεις και διαφορετικές απαντήσεις. Για μένα το σημαντικό είναι να ακολουθήσει τη συμβουλή του γιατρού που τον παρακολουθεί και που τον εμπιστεύεται. Διαφορετικά θα τρελλαθεί ο άνθρωπος. Κι εγώ όταν διαγνώστηκα με τη νόσο και πήγα σε 2-3 γιατρούς κόντεψα να τρελαθώ. 'Αλλος μου έλεγε να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή, άλλος να κάνω εγχείρηση και να κόψω το κομμάτι του εντέρου που είχε την στένωση κλπ. Στο τέλος κατέληξα σε ψυχολόγο! Τελικά κατέληξα σε έναν γαστρεντερολόγο που με παρακολουθεί και ο οποίος -διαβολική σύμπτωση- πάσχει και ο ίδιος από τη νόσο, οπότε καταλαβαίνει από πρώτο χέρι τι αισθάνομαι. Οπότε η περίληψη των ανωτέρω είναι να βρει ένα γιατρό που να εμπιστεύεται. Όσον αφορά την αζαθειοπρίνη και το salofalk, είναι δύο τελείως διαφορετικά φάρμακα, και κάνουν τελείως διαφορετική δουλειά, οπότε δεν αντικαθιστά το ένα το άλλο. Πάντως ξέρω και γυναίκες που έπαιρναν αζαθειοπρίνη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, και γέννησαν φυσιολογικά μωράκια. Μάλλον σε αυτές τις περιπτώσεις ζυγίζουμε τα υπέρ και τα κατά. Σας εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσετε.
  #284  
Παλιά 25-11-09, 23:11
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Cool

Φίλη Cristina F. Την απορία που έχεις με το aza προσπάθησα νε την λύσω για ένα χρόνο αλλά μάταια. Μέχρι και με την εταιρεία παραγωγής στην Ολλάνδία μίλησα αλλά άκρη δεν έβγαλα. Οι πιό πολλοί απαντούσαν εκ του ασφαλούς να μήν προσπαθήσω για παιδί εφόσον παίρνω αζα. Εν δυνάμη υπάρχει κίνδυνος τερατογένεσης,. Τελικά κατέληξα να διακόψω το φάρμακο για τέσσερεις μήνες να δώσω σπέρμα σε τράπεζα και να προσπαθήσουμε με εξωσωματική. Δύσκολη απόφαση και πρέπει να τα μετρήσεις όλα. Ο θεός μαζί σου.
  #285  
Παλιά 28-11-09, 20:56
Zour Ο χρήστης Zour δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-10 11:43
Γεια χαρά σε όλους και καλό κουράγιο. Είμαι καινούργιο μέλος και πάσχω από μια απ'τις δύο νόσους. Το λέω αυτό διότι η πρώτη διάγνωση κατα την κολωνοσκόπιση έδειχνε στην Ελκώδη κολλίτιδα έστω κι αν οι φλεγμωνές στο παχύ ήταν διάσπαρτες. Στην πορεία, ενώ γενικώς ούτε και κατα την διάγνωση οι κεννώσεις μου ήταν πολλές( το πολύ 2 τη μέρα) είχα πόνους και πρηξίματα και παραδόξως το παχύ μου έντερο ήταν καθαρό. Τότε άρχισε να υπάρχει υποψία για το λεπτό έντερο. Το περασμένο καλοκαίρι έφτασα πρώτη φορά σε μεγάλη έξαρση με πανω απο 4 αιματηρές κεννωσεις τη μέρα και ξεκίνησα για δευτερη φορά θεραπεία με κορτιζόνη(η πρώτη ήταν ένα χρόνο πριν) και παράλληλα πάντα έπαιρνα και salofalc. Τρεις μέρες μετά έκανα μαγνητική εντερόκλιση στην οποία δεν βρέθηκε κατι ύποπτο( να σας πω την αλήθεια μετάνοιωσα που την έκανα γιατί δεν δείχνει εικόνα του εσωτερικού του λεπτού εντέρου, παρα μόνο το εξωτερικό τους σχήμα. Προσωπικά πιστεύω οτι πάσχω απο Crohn γιατί και οι πόνοι στην κοιλιά είναι σε σημείο που υπάρχει μόνο λεπτό έντερο όπως μου είπε και ο γιατρός. Όπως και να χει μετά απο μια θετική αλλάγη στα επαγγελματικά μου αποφάσισα να συνεχίσω χωρίς φάρμακα και με μόνο όπλο την διατροφή. Μετά απο δύο μήνες η κατάστασή μου είναι σταθερά μέτρια (πόνοι στην κοιλιά ιδιαίτερα μετά απο έντονη φυσική άσκηση και ελαφρά πρηξίματα). Όταν τρωω πράγματα που με πειράζουν όπως μελιτζάνες, όσπρια, ελλιές και σε τροφές με συντηριτικά οι ενοχλήσεις γίνονται πιο έντονες και οι κεννωσεις διαρροικές. Ο αγώνας συνεχίζεται παιδιά. Αυτά απο μένα, ελπίζω να μην κούρασα. Είναι πολύ θετικό αυτό που γίνεται σ αυτό το topic και πραγματικά δίνει κουράγιο και χρήσιμες γνώσεις. Επισης θέλω να πω ότι σ αυτές τις αρρώστιες καθ ένας μας πάσχει μεν απο κάποια ΙΦΝΕ ώστοσο απο ότι έχω καταλάβει οι περιπτώσεις μας διαφέρουν.
Εδώ είναι ένα Link που αφορά άτομα με ΙΦΝΕ και τον εμβολιασμό τους.
http://www.crohnhellas.gr/content/view/52/2/
Προσωπικά θα κάνω το εμβόλιο αλλα όπως γράφει και στο link "κάθε ασθενής με ΙΦΝΕ θα πρέπει να συμβουλεύεται τον θεράποντα ιατρό του πριν τη λήψη οποιασδήποτε απόφασης εμβολιασμού".
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.