Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #286  
Παλιά 24-10-11, 00:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ariari Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πατέρας μου είναι μια χαρά και ποτέ δεν είχε κάποια ενόχληση. Μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος? Τι πρέπει να κάνω? Επιτρέπεται να πάρω τον φάκελο και να τον πάω κάπου αλλού?
Πρώτα απ' όλα καλώς μας ήρθες.

Όπως είναι λογικό, δεν μπορείς να υποθέσεις, ότι κάνουν λάθος.
Αν κάνει χημειοθεραπεία, οι γιατροί περίπου ξέρουν τις πιθανές αντιδράσεις.

Ο φάκελος είναι φυσικά απόρρητος.

Κάθε χημειοθεραπεία, έχει κάποιες άσχημες αντιδράσεις. Όμως να αισθάνεσαι καλά που μπορεί να κάνει χημειοθεραπεία, είναι πολύ θετικό αυτό.

Θα σου συνιστούσα από τον πολύ μικρή εμπειρία μου, να ακούσεις τους γιατρούς σας. Αν θέλεις να πάρεις άλλη γνώμη δυστυχώς δεν θα μπορείς να κάνεις χρήση του φακέλου και θα πρέπει να υποστεί ο άνθρωπος σας, νέες εξετάσεις.

Σας εύχομαι το καλύτερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 24-10-11, 15:48
ariari Ο χρήστης ariari δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-12 20:34
Σας ευχαριστώ παρα πολύ που μου απαντήσατε. Θα ήθελα και τη βοήθεια σας για το πως να χειριστούμε την κατάσταση. Ο πατέρας μου γνωρίζει οτι έχει ΠΜ αλλά δεν ξέρει τι είναι αυτό. Του έχουμε πει ψέματα, καθώς επίσεις και στη μητέρα μου η οποία παθαίνει κρίσεις πανικού και θα του ρίξει την ψυχολογλία του. Επειδή αισθάνεται καλά και δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα προσέχουμε μη καταλάβει κάτι. Για πόσο όμως? Στις 27/11/2011 ξεκινάει το Velcade. Θα έχει εμετούς, πυρετό και θα του πέσουν τα μαλλιά???
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 24-10-11, 15:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ariari Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 27/11/2011 ξεκινάει το Velcade. Θα έχει εμετούς, πυρετό και θα του πέσουν τα μαλλιά???
Δυστυχώς δεν ξέρω.

Η μόνη μου εμπειρία από την ασθένεια ήταν σε έναν δικό μου άνθρωπο, που δυστυχώς εντοπίστηκε πολύ αργά και δεν μπορούσε καν, να του κάνουμε χημειοθεραπεία.

Απλά η εμπειρία μου και τα ακούσματα και οι περιγραφές από φίλους στο θέμα αυτό, λένε ότι υπάρχουν κάποιες αντιδράσεις του ασθενούς σε κάθε χημειοθεραπεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
ariari (26-10-11)
  #289  
Παλιά 26-10-11, 00:39
ariari Ο χρήστης ariari δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-12 20:34
Πραγματικά σας ευχαριστστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Η Πέμπτη (27/11/2011) πλησιάζει και έχω άγχος για τις αντιδράσεις του πατέρα μου στη χημειοθεραπεία.
Ελπίζω να έχω καλά νέα.
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 26-10-11, 08:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ariari Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά σας ευχαριστστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Η Πέμπτη (27/11/2011) πλησιάζει και έχω άγχος για τις αντιδράσεις του πατέρα μου στη χημειοθεραπεία.
Ελπίζω να έχω καλά νέα.
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Μπορεί η χημειοθεραπεία να έχει κάποιες μην επιθυμητές αντιδράσεις, αλλά είναι πολύ σημαντικό που μπορεί και την κάνει.

Καλή επιτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 26-10-11 στις 08:39
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 14-11-11, 18:18
eftixia Ο χρήστης eftixia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-11 18:19
και εγω εχω την μανουλα μου χτυπημενη και απο τις νοσους Χ.Ν.Α τελικου σταδιου και πολλαπλο μυελωμα.ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 14-11-11, 18:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eftixia Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω εχω την μανουλα μου χτυπημενη και απο τις νοσους Χ.Ν.Α τελικου σταδιου και πολλαπλο μυελωμα.ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ
Καλώς μας ήρθες.

Θα πρέπει να είσαι δυνατή Ευτυχία, για να μπορέσεις να βοηθήσεις όσο πιο πολύ μπορείς την Μανούλα σου.

Εύχομαι ο Χριστός και η Παναγία να είναι κοντά της.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 18-11-11, 00:18
Chris57 Ο χρήστης Chris57 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-12 02:58
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιατρική είναι μια ατελής επιστήμη. Ποτέ δεν ξέρουμε γιατί ένας ασθενής εξελίσσεται διαφορετικά απο έναν άλλο με την ίδια πάθηση. Ίσως σε μια 20ετία με την κατανόηση του γονιδιώματος να είναι τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι από τη στιγμή που εμφανίζεται νεφρική ανεπάρκεια η πρόγνωση είναι πάρα πολύ συγκρατημένη και οι προοπτικές ελάχιστες. Μ'αλλα λόγια, χωρίς απαραίτητα να έγινε κάτι λάθος από την πλευρά τη δική σου ή των γιατρών, από τη στιγμή που βρέθηκε σε οξεία νεφρική ανεπάρκεια η ασθένεια είναι πολύ προχωρημένη και ο έλεγχος της εξαιρετικά δύσκολος.

Το σημαντικότερο είναι να ξέρεις οτι κάνατε όλα όσα μπορούσατε για αυτήν και οτι με τα σημερινά δεδομένα δε φαντάζομαι οτι θα εξελισσόταν πολύ διαφορετικά όποια προσπάθεια και αν κάνατε. Ελπίζω να έφυγε ευτυχισμένη και εύχομαι να τη θυμάσαι με τον καλύτερο τρόπο.

Φιλικά,
Πέτρος
Τυχαία μπηκα σε αυτή την συζήτηση, ψαχνοντας και διαβαζοντας διαφορα για την παθηση μου μια και θεωρω οτι οι γιατροι δεν μου λενε ολη την αληθεια και τις προοπτικες της νοσου. Ειμαι 54 χρόνων και πριν 2,5 μηνες ανακαλυφθηκε οτι έχω μυέλωμα στο τρίτο και τελευταιο σταδιο με βαθμο διήθησης 80%. Ήδη νοσηλευομαι για δευτερη φορά με οξεια νεφρικη ανεπαρκεια και βεβαια κανοντας ολο αυτο το διαστημα τις αναλογες χημειοθεραπειες. Οι γιατροι μου λενε οτι δεν ξερουν ακομα αν η νεφρικη ανεπαρκεια εχει δημιουργηθει απο τον νοσο ή απο την χημειοθεραπεία γιατι οταν ανακάλυψαν την νοσο στις αρχες σεπτεβρη δεν είχε δημιουργηθει ακομα η οξεια νεφρικη ανεπαρκεια. Βεβαια μου λενε να μην ανησυχω και τον γεναρη που θα κανω την μετασμοσχευση θα πανε ολα καλα και θα εχω μπροστα μου ακομα πολλα χρονια ζωης. Βεβαια διαβαζοντας την απαντηση σου πιο πανω δεν ενιωσα καθολου ετσι. Θα ηθελα λοιπον απο οποιον εχει περασει παρομοιες καταστασεις δικες του ή ανθρωπων δικων του, να εχω οσο μπορω περισσοτερες πληροφοριες πανω στο θεμα, και θεωρω τον εαυτον μου αρκετα δυνατο να παλεψω οτδηποτε, αρκει να ξερω με τι εχω να παλεψω. Και βεβαια θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι για καθε ασθενη η εξέλιξη της νόσου είναι διαφορετική λογω του DNA μας.

Φιλικά
chris
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 18-11-11, 00:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chris57 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βεβαια θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι για καθε ασθενη η εξέλιξη της νόσου είναι διαφορετική λογω του DNA μας.
Καλώς μας ήρθες.

Αυτό το τελευταίο μην το ξεχνάς. Το θετικό είναι μπορείς να κάνεις χημειοθεραπεία και σε έχουν δρομολογήσει για μεταμόσχευση.

Πάρε κουράγιο και δύναμη απ΄αυτό και θα περιμένουμε με χαρά, να ακούσουμε τα καλά σου νέα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 18-11-11, 01:02
Chris57 Ο χρήστης Chris57 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-12 02:58
Τυχαία μπήκα σε ολη αυτή την συζήτηση, ψαχνοντας και διαβαζοντας διαφορα για την παθηση μου μια και θεωρω οτι οι γιατροι δεν μου λενε ολη την αληθεια και τις προοπτικες της νοσου. Ειμαι 54 χρόνων και πριν 2,5 μηνες ανακαλυφθηκε οτι έχω μυέλωμα στο τρίτο σταδιο με βαθμο διήθησης 80%. Ήδη νοσηλευομαι(σας γραφω απο το νοσοκομειο) για δευτερη φορά με οξεια νεφρικη ανεπαρκεια, και βεβαια κανοντας ολο αυτο το διαστημα τις αναλογες χημειοθεραπειες. Οι γιατροι μου λενε οτι δεν ξερουν ακομα αν η νεφρικη ανεπαρκεια εχει δημιουργηθει απο τον νοσο ή απο την χημειοθεραπεία γιατι οταν ανακάλυψαν την νοσο στις αρχες σεπτεβρη δεν είχε δημιουργηθει ακομα η οξεια νεφρικη ανεπαρκεια. Επίσης μου είπαν οτι αυτη η ασθενεια πρπει να υπηρχε μεσα μου για να φθασει σε αυτο το επιπεδο τουλαχιστον 8-10 χρονια!!!! Εγω βεβαια δεν ειχα καταλαβει ποτε μου τιποτα, και ακομα και σημερα με 2,5 μηνες ταλαιπωρίας, δεν νιωθω παρα μια μικρη εξαντληση και κανενα συμπτωμα απο τις χημειοθεραπειες. Νιώθω ότι ολα αυτα συμβαινουν σε καποιον αλλον και οχι σε εμενα. Μήπως φταιει η κραση μου που οντως ειναι γερη!!!! Βεβαια μου λενε να μην ανησυχω και τον γεναρη που θα κανω την μετασμοσχευση θα πανε ολα καλα και θα εχω μπροστα μου ακομα πολλα χρονια ζωης. Βεβαια διαβαζοντας διαφορα πιο πανω δεν ενιωσα καθολου ετσι. Θα ηθελα λοιπον απο οποιον εχει περασει παρομοιες καταστασεις δικες του ή ανθρωπων δικων του, να εχω οσο μπορω περισσοτερες πληροφοριες πανω στο θεμα, και θεωρω τον εαυτον μου αρκετα δυνατο να παλεψω οτιδηποτε, αρκει να ξερω με τι εχω να παλεψω. Και βεβαια δεν ξεχνω οτι για καθε ασθενη η εξέλιξη της νόσου είναι διαφορετική λογω του DNA μας.

Φιλικά
chris57

Επειδη πρωτη φορα φορα συμμετεχω εδω, νομιζα οτι δεν ειχε δημοσιευθει η απαντηση μου στον stanley. Ετσι αναγκασθηκα να το ξαναδημοσιευσω προσθετοντας ακομα λιγες λεπτομερειες σχετικα με την νοσο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris57 : 18-11-11 στις 01:08 Αιτία: συμπληρωση
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 18-11-11, 01:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chris57 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα λοιπον απο οποιον εχει περασει παρομοιες καταστασεις δικες του ή ανθρωπων δικων του, να εχω οσο μπορω περισσοτερες πληροφοριες πανω στο θεμα, και θεωρω τον εαυτον μου αρκετα δυνατο να παλεψω οτιδηποτε, αρκει να ξερω με τι εχω να παλεψω. Και βεβαια δεν ξεχνω οτι για καθε ασθενη η εξέλιξη της νόσου είναι διαφορετική λογω του DNA μας.
Το θεωρούμε δεδομένο, ότι η νόσος εμφανίζεται διαφορετικά σε κάθε ασθενή.

Ο δικός μου άνθρωπος, δυστυχώς, όταν διαγνώστηκε, δεν μπορούσε να δεχτεί ούτε χημειοθεραπεία και φυσικά ούτε μεταμόσχευση.

Ήταν και πιο μεγάλης ηλικίας και ήταν επιβαρυμένη με άλλες ασθένειες.

Και εγώ διαβάζοντας τις περιγραφές των παιδιών, κατάλαβα ένα πράγμα.

Κάθε περίπτωση δεν είναι μόνο διαφορετική, είναι πάρα πολύ διαφορετική. Αυτό σας το λέω για να μην υπάρχει κανενός είδους συσχέτιση.

Και πάλι εύχομαι σύντομα να κάνετε την μεταμόσχευση και να βρείτε την υγεία σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 22-11-11, 20:08
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
πολλαπλουν μυελωμα και καταθλιψη σας λεει κατι;
Απ τους χειροτερους συνδυασμους. Ενω η αρρωστια δεν ειναι ανιχνευσιμη, δε θελει να τρωει, να σηκωνεται, να κανει τπτ. Ολο ειναι κουρασμενος. Δεν ξερω τι να κανω.
Βαγγελη, μηπως αρχιζει απο Δ....το επιθετο της γιατρου;
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 22-11-11, 20:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Guendolin Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλαπλουν μυελωμα και καταθλιψη σας λεει κατι;
Καλώς μας ήρθες, εύχομαι περαστικά για τον δικό σου άνθρωπο.

Κάθε ασθένεια κουβαλάει μαζί της και την κατάθλιψη. Δεν είναι κανείς με μια σοβαρή ασθένεια ευτυχισμένος, είναι λογικό.

Δικιά μας δουλειά, είναι να δώσουμε θάρρος, να αλλάζουμε συζητήσεις και αν γίνεται να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά του/της, να παίρνει δύναμη και κουράγιο από εμάς.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 22-11-11, 21:19
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Ευχαριστω πολυ Xenie, απ το στομα στου και στου Θεου τ' αυτι
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 23-11-11, 11:40
qazqaz Ο χρήστης qazqaz δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-08-12 14:40
Καλημέρα σας,

η μητέρα μου πάσχει απο ΠΜ. Η διάγνωση έγινε πρίν απο περίπου 10 μήνες (στάδιο ΙΙΙ) αφού περάσαμε απο τουλάχιστο 6 γιατρούς μέχρι να βρούν τι έχει.

Η μητέρα μου για 2 μήνες δεν αντιλαμβανόταν ότι είχε τον 'τρομερό' καρκίνο αλλά ΠΜ (δεν ήξερε τι ήταν ακριβώς). Σιγά-σιγά και όσο η κατάσταση της γινόταν όλο και καλύτερη μπόρεσε και το αντιμετώπισε και αντιλήφθηκε ότι ο καρκίνος είναι κάτι που μπορούμε να το ξεπεράσουμε και να το αφήσουμε πίσω μας.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα έχει πραγματοποιήσει τις προβλεπόμενες χημειοθεραπείες (Velcade και Thalidomide). Οι παρενέργειες ήταν ελάχιστες (κυρίως κούραση). Το νοσοκομείο βέβαια είχε γίνει το 2ο μας σπίτι.

Το καλοκαίρι πραγματοποίησε αυτόλογη μεταμόσχευση και τώρα ευτυχώς βρίσκεται σε Complete Remission_(εξάλειξη του ΠΜ). Η αυτόλογη μεταμόσχευση δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική διαδικασία. Χρειάζεται περισσότερο ψυχική δύναμη και υποστήριξη. Οι παρενέργειες στο σώμα ήταν κούραση, λίγο διάρροια, λίγο αναγούλες και φυσικά απώλεια μαλλιών. Τα μαλλιά επανήλθαν πλήρως σε 2 μήνες (δεν χρειάζεται να σας τρομάζει αυτό το ενδεχόμενο είναι...τρίχες).

Τώρα επανήλθε πλήρως στην κανονική της ζωή. Μόνο βάρη δεν πρέπει να σηκώνει λόγο του φόβου κατάγματος (σιγά το πράγμα δηλαδή).

Απο την προσωπική μου εμπειρία σας συμβουλεύω να το αντιμετωπίσετε σαν μία διαδικασία η οποία θα 'περάσει'. Με τα νέα ιατρικά δεδομένα οι ασθενείς με ΠΜ αντιμετωπίζονται ώς μακροχρόνιοι ασθενείς με ποσοστά επιβίωσης (αλλά και ποιότητας ζωής) ιδιαίτερα εντυπωσιακά.

Συνήθως όσο πιο νέος είναι κάποιος (περίπου 60 ετών) τόσο πιο θετική είναι η ανταπόκριση του οργανισμού και συνήθως αντιμετωπίζεται ως μακροχρόνια ασθένεια.

Στο Internet (blogs) θα βρείτε πολλές ιστορίες απο Survivors του ΠΜ οι οποίοι αγγίζουν τα 6-7-8-12+ χρόνια σε Complete Remission (μηδέν καρκίνος) και δίχως προβλήματα.

Καλό κουράγιο σε όλους όσους σηκώνουν αυτό το σταυρό και σε εμάς που είμαστε δίπλα τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qazqaz : 23-11-11 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.