Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-11, 21:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
"Όλοι οι Έλληνες, εν δυνάμει δότες οργάνων";

Σημαντικές ρυθμίσεις, οι οποίες πρόκειται να διευκολύνουν την εξασφάλιση μοσχευμάτων και να οδηγήσουν στην αύξηση του αριθμού των μεταμοσχεύσεων, στη χώρα μας, προβλέπονται στο σχετικό προσχέδιο Νόμου, που έδωσε στην δημοσιότητα, ο υπουργός Υγείας κ. Ανδρέας Λοβέρδος.

Ειδικότερα στο προσχέδιο νόμου «Δωρεά και μεταμόσχευση οργάνων και άλλες διατάξεις», προβλέπεται μεταξύ άλλων, ότι όλοι οι ενήλικες είναι εν δυνάμει δότες οργάνων, προς μεταμόσχευση, εκτός αν έχουν εκφράσει εν ζωή την αντίθεσή τους .

Σε περίπτωση που κάποιος έχει αντίρρηση να αξιοποιηθούν τα όργανά του, μετά θάνατον, μπορεί να αποστέλλει στον ΕΟΜ, σχετική δήλωσή του, με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής. Για τη δήλωση δεν απαιτείται συγκεκριμένος τύπος, αρκεί να συνάγεται ρητά και αβίαστα η ακριβής βούληση του προσώπου.

Στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ),θα τηρείται αρχείο όπου θα καταχωρούνται οι δηλώσεις των πολιτών περί αντίθεσής τους στην αφαίρεση οργάνων τους μετά θάνατον.

Παράλληλα στο προσχέδιο Νόμου προβλέπονται οι εξής περιπτώσεις, κατά τις οποίες επιτρέπεται η αφαίρεση οργάνων από ζώντα δότη:
  • - στο σύζυγό του
  • - σε ασθενή με τον οποίο ο δότης συνδέεται με το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης
  • - σε συγγενή μέχρι και τον τέταρτο βαθμό εξ αίματος, σε ευθεία ή πλάγια γραμμή
  • - σε συγγενή μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αγχιστείας
  • - σε πρόσωπο με το οποίο έχει προσωπική σχέση και συνδέεται συναισθηματικά.

Πηγή : Real.gr

Σχόλιο : Διαφωνώ κάθετα διαγώνια και οριζόντια, στο πρώτο σκέλος.

Να πω ότι είμαι δότης οργάνων, αλλά το να ονομαστούν όλοι εν δυνάμει δότες, είναι απαράδεκτο.

Αν ζούσαμε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένα, θα συμφωνούσα απόλυτα.

Να με συγχωρείτε αλλά είμαι καχύποπτος, στο κατά πόσον οι γιατροί και τα μεγάλα συμφέροντα, μπορούν να στείλουν αδιάβαστο έναν τυπικά κλινικά νεκρό ή έναν με ανίατη ασθένεια.
Όμως έχουμε εκατοντάδες ή χιλιάδες περιπτώσεις, ανάνηψης μετά από έντονες προσπάθειες των γιατρών, σε πολύ δύσκολες καταστάσεις.

Φανταστείτε έναν γιατρό, να έχει πελάτη κάποιον επώνυμο, που να χρειάζεται μεταμόσχευση και να ταιριάζουμε στα χρωματοσώματα μας. Δεν με βλέπω καθόλου καλά, έτσι και είμαι άρρωστος.

Έχω γίνει δότης, μόνο, μετά από έγκριση των δικών μου ανθρώπων. Αν δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός, φοβάμαι τα χειρότερα.

Εσείς τι λέτε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-11, 21:20
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 13:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαφωνώ απόλυτα κι εγώ με το πρώτο σκέλος.
Ναι θέλω να γίνω δότης οργάνων σώματος μετά θάνατον,
όμως όχι να βρίσκομαι από τώρα σε κάποια λίστα.
Όταν φτάσει εκείνη η ώρα γνωρίζουν οι δικοί μου τι να πράξουν.
Δεν χρειάζεται να το γνωρίζουν άλλοι από τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έτσι όπως το θέτει ο Στέλιος συμφωνώ και εγώ.
Έχω γίνει και εγώ δότης αλλά να υπάρξει κάποιο πρόβλημα μακροχρόνιο (λέγε με κώμα κλπ) και να μπούνε να κάνουν πλιάτσικο..... τότε
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-11, 00:23
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει κάπου το προσχέδιο νόμου;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-11, 00:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το βρήκα είναι εδώ .

Δες το άρθρο 9.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-03-11 στις 00:40
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-11, 01:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Πρώτον, λέει ότι οι θεράποντες μαθαίνουν αν κάποιος είναι δότης αφότου αυτός αφήσει τα εγκόσμια και δεδομένου ότι αυτό θα συμβεί μόνο μία φορά, δεν μπορούν να έχουν πρότερη γνώση

Συμπληρωματικά, σήμερα ισχύει: "η έναρξη της μεταμοσχευτικής διαδικασίας προϋποθέτει την πιστοποίηση θανάτου. Η εκπαίδευση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού βασίζεται στην αρχή ότι η δωρεά οργάνων έρχεται πάντα δεύτερη μετά τους βασικούς ιατρικούς χειρισμούς. Προέχει η επιβίωση του ασθενή και όλες οι προσπάθειες εστιάζονται σε αυτό" (από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων στην ερώτηση "θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων").

Δεύτερον, όσοι είναι δωρητές σήμερα φέρουν ειδική κάρτα όπου αναγράφεται αυτή τους η ιδιότητα. Από την προσωπική μου εμπειρία μάλιστα, κανείς δεν έχει πρόβλημα να το δηλώσει και δημόσια, αν και τυπικά αυτό κρατείται μυστικό ως προσωπικό δεδομένο.

Τρίτον, μπορείς πάντα να κάνεις την αρνητική δήλωση που λέει.

Άρα, τι ακριβώς επηρρεάζει το εν λόγω προσχέδιο αυτά που ισχύουν σήμερα σχετικά με το φόβο που λέτε;



υγ: εννοείται ότι μετά την υπεύθυνη και μετρημένη δημοσιογραφία του στυλ "θα γίνουμε όλοι ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ δωρητές" η όλη ιστορία είναι πια εγγυημένη πηγή προβλημάτων
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-11, 02:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, τι ακριβώς επηρρεάζει το εν λόγω προσχέδιο αυτά που ισχύουν σήμερα σχετικά με το φόβο που λέτε;

υγ: εννοείται ότι μετά την υπεύθυνη και μετρημένη δημοσιογραφία του στυλ "θα γίνουμε όλοι ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ δωρητές" η όλη ιστορία είναι πια εγγυημένη πηγή προβλημάτων
Σε κανένα μέρος του κόσμου, απ' όσο ξέρω, δεν γίνονται δωρητές οργάνων, χωρίς να έχουν δώσει συγκατάθεση οι ίδιοι ή οι στενοί συγγενείς.

Αυτό και μόνο, είναι εκ του πονηρού ορμώμενο.

Εσύ μάλλον ζεις σε ένα κόσμο ονειρικό και δεν γνωρίζεις, τι πάρε δώσε γίνεται στην εμπορία οργάνων.

Δεν δίνει καν το δικαίωμα στον στενό συγγενή, να απαγορέψει την αφαίρεση οργάνων. Αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο. Αμφιβάλω αν στέκει νομικά αυτό.

Όσο για τις ειρωνίες για τους τίτλους, ρίξε μια ματιά.

Δότες οργάνων όλοι οι Ελληνες Πηγή : Βήμα (Κάργα προοδευτική εφημερίδα).

Εν δυνάμει δότες οργάνων θα είναι οι πάντες. Πηγή : In.gr (Toυ προοδευτικού συγκροτήματος και αυτή)

Εν δυνάμει δότες οργάνων θα είναι οι πάντες . Πηγή Τα Νέα Φουλ του του ΔΟΛ με πλήρη προοδευτισμό.

Βαριέμαι να ψάξω για άλλες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-11, 03:58
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κανένα μέρος του κόσμου, απ' όσο ξέρω, δεν γίνονται δωρητές οργάνων, χωρίς να έχουν δώσει συγκατάθεση οι ίδιοι ή οι στενοί συγγενείς.

Αυτό και μόνο, είναι εκ του πονηρού ορμώμενο.

Εσύ μάλλον ζεις σε ένα κόσμο ονειρικό και δεν γνωρίζεις, τι πάρε δώσε γίνεται στην εμπορία οργάνων.
Αν θες να γίνει συζήτηση μην πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Γράψατε πολύ συγκεκριμένα ότι με το προσχέδιο νόμου φοβάστε ότι θα σας αφήσουν να πεθάνετε ώστε να πουλήσουν τα όργανά σας για μεταμόσχευση. Σε αυτό απάντησα - το αν και τι γίνεται αλλού είναι άσχετο με τα παραπάνω.

Σήμερα, λοιπόν, όσοι έχουν δηλώσει δωρητές όχι μόνο δεν κρύβονται αλλά φέρουν και ειδική κάρτα πάνω τους, ώστε να αναγνωρίζονται σε περίπτωση ανάγκης. Από όσο γνωρίζω, η κοινωνία μας όχι μόνο δεν ανησυχούσε για αυτούς μέχρι να ακούσει για το προσχέδιο, αλλά μάλλον προέτρεπε τα μέλη της σε τέτοιες ενέργειες.

Άλλωστε και εσείς οι ίδιοι πιο πάνω γράψατε ότι θα θέλατε. Με ποιο τρόπο το συγκεκριμένο προσχέδιο σας δημιουργεί επιπλέον κινδύνους σε σχέση με αυτό που φαίνεται να αποδέχεστε ότι καλώς ισχύει σήμερα; Αν διαβάσετε αυτά που λέει θα δείτε ότι δεν αλλάζει τις διαδικασίες ασφαλείας που ήδη ισχύουν (και μάλλον τις κάνουν πιο αυστηρές αν και θέλει συζήτηση). Δηλαδή όσο κίνδυνο έχει σήμερα ένας δωρητής οργάνων, τον ίδιο ακριβώς θα έχει και αύριο.

Άρα δεν είναι δικαιολογημένος ο φόβος ότι το συγκεκριμένο προσχέδιο αυξάνει τον κίνδυνο για τους δωρητές οργάνων. Και φυσικά, όποιος σήμερα φοβάται να γίνει δωρητής οργάνων επειδή ανησυχεί μήπως τον αφήσουν να πεθάνει, θα μπορεί και αύριο να το αρνηθεί.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις ειρωνίες για τους τίτλους, ρίξε μια ματιά.
Ναι, έριξα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-11, 08:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα δεν είναι δικαιολογημένος ο φόβος ότι το συγκεκριμένο προσχέδιο αυξάνει τον κίνδυνο για τους δωρητές οργάνων. Και φυσικά, όποιος σήμερα φοβάται να γίνει δωρητής οργάνων επειδή ανησυχεί μήπως τον αφήσουν να πεθάνει, θα μπορεί και αύριο να το αρνηθεί.
Τώρα μιλάμε ή βήχουμε; Έγινα δωρητής οργάνων με τον περιορισμό της έγκρισης, από τους δικούς μου ανθρώπους. Η απουσία αυτής της σημείωσης, θα ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου και να μου το θυμηθείς.

Εγώ δεν εμπιστεύομαι, για τις αγνές τους προθέσεις κανέναν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-11, 11:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Άρα κλείσαμε το θέμα του φόβου έτσι γενικώς και μένουμε στην ειδική περίπτωση όταν υπάρχει άρνηση από συγγενείς.

Ο νόμος που ισχύει σήμερα όντως γράφει (αρ.12, παρ.4): "Αν ο δυνητικός δότης δεν είχε εκφράσει τη συναίνεσή του ή την άρνησή του, η αφαίρεση διενεργείται εφόσον δεν αντιτίθεται σε αυτήν ο σύζυγος, τα ενήλικα τέκνα, οι γονείς ή τα αδέρφια του."

Υποθέτω λοιπόν ότι αν προστεθεί αυτή η παράγραφος δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση για το συγκεκριμένο προσχέδιο;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-11, 11:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω λοιπόν ότι αν προστεθεί αυτή η παράγραφος δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση για το συγκεκριμένο προσχέδιο;
Αν προστεθεί αυτή η παράγραφος, το μόνο που θα έχει αξία στο παρόν νομοσχέδιο, θα είναι η αφαίρεση οργάνων από ζώντα δότη.

Δεν θα έχουν νόημα τα προηγούμενα, αφού και τώρα, με τον ισχύοντα νόμο, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι συγγενείς του νεκρού, αποφασίζουν αν θα δώσουν τα όργανα του ανθρώπου τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-11, 11:42
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αισχος!

Εχω καλύτερη επιχειρηματική ιδέα!

Στην Μάυρη αγορά ενα νεφρό πόσο κάνει? γυρω στα 30.000 ευρώ??

Αν πολλαπλασιάσουμε με τα 10.000.000 που είμαστε, βγαινει ενα συνολικό πόσο 300 δις.... Σχεδόν αποπληρώνουμε το Δημόσιο Χρέος!

να μια καλή επιχειρηματική ίδέα!

Μάλιστα ο Ανδρικός πλυθυσμός μπορεί να αποτελέσει και δότη πρόσθετων οργάνων, κατα την γνωστή προσφιλη τακτική του
"παρε τα.... μπιπ μου" !
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην zefuros για αυτό το μήνυμα:
Xenios (31-03-11)
  #13  
Παλιά 31-03-11, 11:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πολλαπλασιάσουμε με τα 10.000.000 που είμαστε, βγαινει ενα συνολικό πόσο 300 δις.... Σχεδόν αποπληρώνουμε το Δημόσιο Χρέος!
Ουπς... τάπωσαν τους οικονομολόγους οι μηχανικοί .... Πρακτικό μυαλό γαρ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-11, 11:58
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή είμαι δωρητής σώματος από το 1981 και δωρητής οργάνων έχω να πω τα εξής: Ουδέποτε φοβήθηκα ότι θα με αφήσουν να πεθάνω για να πάρουν τα όργανα. Πιο πολύ φοβάμαι ότι θα μπω στο νοσοκομείο με το ΙΚΑ και λόγω μικρής συντάξεως δεν θα έχω το φακελάκι για τον γιατρό.
Το να πεθαίνει ένας νέος άνθρωπος διότι δεν βρίσκει μόσχευμα είναι το χειρότερο. Ξέρω ότι στεναχωρώ τα σκουλήκια που τους κλέβω τα μεζεδάκια, αλλά κάποιος άλλος θα ζήσει.Άρα όσοι δεν θέλουν τρέχουν αύριο το πρωί και δηλώνουν την άρνηση τους, έστω και αν είναι ήδη δωρητές οργάνων.
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-11, 12:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πεθαίνει ένας νέος άνθρωπος διότι δεν βρίσκει μόσχευμα είναι το χειρότερο.
Ασφαλώς και είναι και με βρίσκεις σύμφωνο 100%. Όμως αυτό εγώ δεν το αφήνω στην κρίση της πολιτείας. Δεν την εμπιστεύομαι. Αν οι στενοί συγγενείς εκφράσουν αντίθετη άποψη, για οποιοδήποτε λόγο, αυτό θα πρέπει να γίνεται σεβαστό.

Φαντάσου κάποιος να πέθανε από εγκληματική ενέργεια και να μην είναι σαφείς οι λόγοι θανάτου. Δεν θα πρέπει να έχουν δικαίωμα οι συγγενείς, να απαιτήσουν εις βάθος νεκροψία; Αν πρόκειται για ιατρικό λάθος, από αμέλεια ή εσκεμμένα, γιατί να εμποδίζεις την διενέργεια έρευνας, από τρίτους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.