Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-11, 10:05
Aprosklitos Ο χρήστης Aprosklitos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-11 14:00
Question Μούδιασμα στο χέρι.

Καλησπέρα, εδώ και κάποιο καιρό νιώθω ένα μούδιασμα στο αριστερό χέρι, το είχα ξανά νιώσει γιατί το έβαζα κάτω από το μαξιλάρι καθώς κοιμόμουν καθημερινά αλλά μετά σταμάτησα και σιγά σιγά σταμάτησε και το μούδιασμα..

Τώρα ξανά εμφανίζεται αλλά παρατήρησα άλλο ένα σύμπτωμα, το χέρι αυτό είναι ποιο κρύο από το δεξί χέρι.. Να σημειώσω πως δεν είναι έμφραγμα κλπ γιατί δεν νιώθω κανένα άλλο πόνο στο στήθος η ενοχλήσεις γενικά άλλες.

Υπάρχει περίπτωση το συνεχές πλάκωμα του στον ύπνο να προκαλεί σταθερό μόνιμο μούδιασμα όλη μέρα αν γίνετε καθημερινά, γιαυτό όταν το προσέχω εξαφανίζεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-11, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Aprosklitos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση το συνεχές πλάκωμα του στον ύπνο να προκαλεί σταθερό μόνιμο μούδιασμα όλη μέρα αν γίνετε καθημερινά, γιαυτό όταν το προσέχω εξαφανίζεται? !
Καλώς ήρθες.

Δεν είμαι γιατρός και δεν μπορεί κανείς εδώ να σου δώσει μια σαφή συμβουλή.

Μπορεί πάντως να είναι και από πλάκωμα χεριών, αλλά και από άλλους λόγους. Θα πρέπει να ρωτήσεις γιατρό, για να είσαι σίγουρος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-11, 11:46
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Καλως ηρθες στν Acrobase..
Tο εργο το εχω ξαναδει..πριν 25 χρονια..Εμενα αποδειχθη νευρολογικο προβλημα που τοτε επιανε ολοκληρη την αριστερη πλευρα...αφου εκανα ενα σορό εξετασεις ..πανω απο 30..Η Μαγνητικη και μονο αυτη εδειξε" αλοιωση στην γεφυρα του εγκεφαλου"...Ο νευρολογος που με ανελαβε...πολυ καλος..με βοηθησε να νοιωσω φυσιολογικος...ετσι εφτασα στα 56..περσι δλδ..να εχω αλλη μια προσβολη..που οι εξετασεις δειξανε στο ιδιο σημειο...Μονο που αυτη την φορα εκανα και πιεση..που με οδηγησε σε ελαφρη εγκεφαλικο..Αρχισα να περνω χαπια..που περνω μεχρι σημερα...Αυτα..
και στο τονιζω..απλα αναφερω την περιπτωση μου..Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οσο και να μοιαζη..με καποια αλλη..
δηλωνω οτι δεν ειμαι γιατρος και δεν σου αναφερω τι να κανεις..μονο ενας γιατρος θα μπορουσε να το εκανε ..αυτο!!
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 17-08-11 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 13:27
Aprosklitos Ο χρήστης Aprosklitos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-11 14:00
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες.

Δεν είμαι γιατρός και δεν μπορεί κανείς εδώ να σου δώσει μια σαφή συμβουλή.

Μπορεί πάντως να είναι και από πλάκωμα χεριών, αλλά και από άλλους λόγους. Θα πρέπει να ρωτήσεις γιατρό, για να είσαι σίγουρος.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο φόρα με ιατρούς για συμβουλές?









Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες στν Acrobase..
Tο εργο το εχω ξαναδει..πριν 25 χρονια..Εμενα αποδειχθη νευρολογικο προβλημα που τοτε επιανε ολοκληρη την αριστερη πλευρα...αφου εκανα ενα σορό εξετασεις ..πανω απο 30..Η Μαγνητικη και μονο αυτη εδειξε" αλοιωση στην γεφυρα του εγκεφαλου"...Ο νευρολογος που με ανελαβε...πολυ καλος..με βοηθησε να νοιωσω φυσιολογικος...ετσι εφτασα στα 56..περσι δλδ..να εχω αλλη μια προσβολη..που οι εξετασεις δειξανε στο ιδιο σημειο...Μονο που αυτη την φορα εκανα και πιεση..που με οδηγησε σε ελαφρη εγκεφαλικο..Αρχισα να περνω χαπια..που περνω μεχρι σημερα...Αυτα..
και στο τονιζω..απλα αναφερω την περιπτωση μου..Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οσο και να μοιαζη..με καποια αλλη..
δηλωνω οτι δεν ειμαι γιατρος και δεν σου αναφερω τι να κανεις..μονο ενας γιατρος θα μπορουσε να το εκανε ..αυτο!!

Εσάς ήταν το ένα χέρι ποίο κρύο? γιατί αυτό δεν νομίζω να είναι νευρολογικό...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 13:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Aprosklitos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο φόρα με ιατρούς για συμβουλές?
Ονόματα γιατρών δεν λέμε, αλλά θα σου έλεγα να δεις έναν παθολόγο. Εκείνος θα σου πει.

Αρχική Δημοσίευση από Aprosklitos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσάς ήταν το ένα χέρι ποίο κρύο? γιατί αυτό δεν νομίζω να είναι νευρολογικό...!
Το ιστορικό του Varthol είναι λίγο σπάνιο. Όταν πατικώνουμε το χέρι μας, για παράδειγμα, εμποδίζουμε την σωστή κυκλοφορία και είναι λογικό, αφού δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα, να είναι πιο κρύο, έχει άμεση συνάρτηση με το μούδιασμα. Όμως μπορεί να είναι και από πολλούς άλλους λόγους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 13:53
Aprosklitos Ο χρήστης Aprosklitos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-11 14:00
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιστορικό του Varthol είναι λίγο σπάνιο. Όταν πατικώνουμε το χέρι μας, για παράδειγμα, εμποδίζουμε την σωστή κυκλοφορία και είναι λογικό, αφού δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα, να είναι πιο κρύο, έχει άμεση συνάρτηση με το μούδιασμα. Όμως μπορεί να είναι και από πολλούς άλλους λόγους.

Αυτό το καταλαβαίνω! αλλά να μένει ποίο κρύο μετά από 4-5-6 ώρες είναι που με τρομάζει....!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 18:02
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
το θεμα ειναι πραγματι στην διαφορα θερμοκρασιας...αλλα αυτο συμβαινη απο την κακη κυκλοφορια του αιματος..και σε μενα καταληξε..σε πιεση..νευρολογικης μορφης!!!Στο ξαναλεω..ομως καθε μια περιπτωση..ειναι διαφορετικη..και ολες τους ενω μοιαζουν η αιτιολογηση ειναι διαφορετικη..Μην χανης χρονο..πηγενε σε γιατρο..και μονο ετσι θα αρχιση η απαντηση των ερωτηματων σου...εγω εργησα πολυ να παω...Τωρα νοιωθω καλυτερα..και ολα μπορω να τα απαντησω για την πορεια της της δικης μου περιπτωσης και μονο..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-11, 22:27
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
εξετασεις γενικες αιματος εκανες??
αν ναι εχουν δειξει καποιες ανεβασμενες τιμες?
Μονο η επισκεψη σε ενα καλο παθολογο θα μπορεσει να σου δωσει απαντησεις κ λυσεις...

Μουδιασμα στο χερι μπορει να σημαινει πολλα πραγματα....
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-11, 15:12
elsakilizaki Ο χρήστης elsakilizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-13 03:14
Καλησπέρα!Να πας σε νευρολόγο.Στα 22 μου, για 8 μήνες μούδιαζαν και τα δυο μου χέρια ακόμα κι αν κοιμόμουν για 5 λεπτα και επειτα η αισθηση επέστρεφε με πολύ πόνο από τη στιγμή που θα ξυπνούσα μέσα σε 2 περίπου λεπτά.Έκανα ό,τι νευρολογική εξέταση, μαγνητική, εγκεφαλογράφημα, ακτινογραφία, αίματος σου πάει στο μυαλό και δε φάνηκε τίποτα.Πέρασε με ****** που μου έδωσε φαρμακοποιός.Πλέον μου συμβαίνει πολύ σπάνια.Τώρα είμαι 27, και το τελευταίο εξάμηνο έχω απίστευτη ευαισθησία στο φως, κι έχω φωταψίες μπλε χρώματος που συνοδεύονται από λίγο πόνο στο κεφάλι, συνέχεια μεσα στη μέρα..επίσης ταλαιπωρούμαι από αύρες ημικρανίας, έχοντας περάσει και ενάμισι έτος με νευραλγία τριδύμου νεύρου..λολ αιτία δε βρίσκει κανένας γιατρός κι έχω πάει σε άπειρους, όλοι καθηγητές....Μη σκάτε...όλοι από κάτι ταλαιπωρούνται...από φόρουμ μόνο να τραλαθείς μπορείς.Άντε και να βρεις παρηγοριά.Διάγνωση δε γίνεται.Φιλιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 22-08-11 στις 15:27 Αιτία: Απόκρυψη ονόματος φαρμάκου. Κάθε φάρμακο δεν κάνει για όλες τις ασθένειες και το χορηγεί μόνο ο γιατρός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.